DE VRIJE ZEEUW V,RE DE. DINSDAG 21 AUG. 1945 No. 78 TELEGRAMWISSELING TUSSCHEN H. M. DE KONINGIN EN DEN KONING VAN ENGELAND. „STAAKT HET VUREN"|0P JAVA. TOEKOMSTPLANNEN VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. TERNEUZEN. AXEL. Ie Jaargany Redactie: S. W. Henry en P. L. D. J. van Oeveren Redactie-adresJulianas traat 87, Terneuzen Dit Blad wordt op last van het Militair Gezag gedrukt btf de N.V. Firma P. J. van de Sande, Temeuzen Administratie-adres: Noordstraat 57, Temeuzen. ABONNEMENTSPRIJS Binnen Terneuzen 1,50 per 3 maanden, buiten Temeuzen 1,74 per 3 maanden. Bij vooruitbetaling 6,60 per Jaar. AD VERTEN tIëN Per mm 10 cent, minimum per advertentie ƒ1,50. Rubriek kleine advertentiën 15 regels 60 cent; iedere regel meer 12 cent; maximum 8 regels. Dientsaanbiedingen en dienstaanvragen 1—5 regels 52 cent; iedere regel meer 10 cent. Met vermelding brieven of adres bureau van dit blad 10 cent meer. Handelsadvertentiën bij regelabonnement tegen verminderd tarief, dat op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentiën uiterlijk 9 uur v.m. op den dag der uitgave. Vroeger dan menigeen had verwacht is' het werkelijkheid geworden. Japan is overwonnen! Het land van de rijzende zon heeft in een harde en bloedige les ondervonden, dat het recht zegeviert over het met zooveel cynisme en wreed vermaak gepleegde onrecht. Bracht de Meimaand ons de Vrede in Europa, de Augustus-maand brengt ons de Vrede in de geheele wereld! Wel zijn wij er nog niet geheel zeker van of ons Indië zonder verder bloedvergieten zal worden bevrijd, maar de grootste hinderpalen zijn thans overwonnen. Zoo het in de praktijk nog niet ten volle Vrede wezen zou, dan' toch is het zoover, dat deze thans binnen ons onmiddellijk bereik ligt.' Een zucht van verlichting is gegaan door land en volk, door de gansche wereld. Het kanonge bulder neemt een einde, de oorlogs industrieën kunnen weer worden omgezet en gaan werken voor meer constructieve doeleinden, de concentratiekampen en andere met den oorlog in verband staan de kampen zullen ophouden te bestaan, de angstjge spanning van tallooze land- .genooten voor wat betreft het welzijn van hun dierbaren in Indonesië zal wel dra worden opgeheven. De wereld herademt. Na Italië en Duitschland is het oorlogsmonster dat Japan heet, geveld. Dankgebeden stijgen omhoog. Gode zij dank! De ontzag lijke nachtmerrie die oorlog heet en die de wereld lange jaren in haar greep ge vangen hield, is voorbij. Thans echter komt het er op aan voor de geheele wereld de Vrede te win nen; dat wil zeggen, het gaat er nu om voor elk land, voor elk volk en voor ieder mensch afzonderlijk, de Vrede waard te zijn. De blijde Vredesmare verkondigt ons, dat de gruwelijke moordpartij in de ge heele wereld ten einde is; zij beteekent niet, dat de volkeren elkaar thans met vertrouwen tegemoet treden, zij betee kent niet, dat wij thans met onzen naaste in Vrede leven, en' zij beteekent zeer zeker niet', dat wij thans ook Vrede in ons hart hebben! En toch zullen dit de voorwaarden moeten zijn waarop wij ons .volksleven en ons persoonlijk leven moe ten opbouwen willen wij deze zoo moei zaam verworven Vrede, duurzaam maken. En dan komen wij tot deze noogst belangrijke vraag: Hoe kunnen deze onmisbare voorwaarden worden ver vuld? En ons antwoord hierop luidt: Het eenige middel om te bereiken dat het leven der volkeren dusdanig wordt ingesteld, dat men elkaar met begrip en vertrouwen tegemoet treedt, de eenige manier waarop wij ons persoonlijk leven kunnen hervormen en verdiepen, is door middel van het Geloof, het Geloof in Christus als Heer der Wereld. Zeker, wij kennen Uwe bezwaren: Wij hebben thans 2000 jaren Christendom ge had en is onze wereld er een haar beter door geworden? Doch ons antwoord luidt: Stelt U zich voor hoe de wereld er uit zou zien indien wij 2000 jaren lang geen Christendom hadden gekend. Al zouden we hier dan slechts wijzen op de afschaffing der slavernij hetgeen als vrucht van het Christendom is te be schouwen. Zeker, indien we zonder De Rggeerings Voorlichtingsdienst deelt mede, dat H. M. de Koningin van Z. M- den Koning van Engeland het navolgend telegram heeft ontvangen: „In dit grootsche uur, nu ten langen leste de krachten van tyrannie en agressie in de geheele wereld definitief en volkomen over weldigd zijn, is het mij een groot genoegen, uwe Majesteit mijn oprechte gelukwenschen met deze triomfantelijke en totale over winning te doen toekomen. Mijn regeering, mijn volk en Ik zullen nooit vergeten, dat Uwe Majesteit de eerste was, die vrijwillig deelnam aan den strijd tegen den Japan- schen vjjand, toen deze, na den verrader lijken bomaanval op Pearl Harbour, den oorlog verklaarde aan mijn land en de Ver- eenigde Staten. eenige reserve zelf Christenen waren ge weest zouden de behaalde resultaten zeker anders zijn. Doch ook daarom moet het thans meer dan ooit worden gezegd: Het zullen geen verdragen zijn, gebaseerd op macht of wederzijdsche vrees die de wereldvrede waarborgen, noch zullen vrees voor V- vvapens of atoombomrhen de menschheid verhinderen hun ongeluk tegemoet te loopen, doch wil men verhinderen, dat de menschheid een catastrofe tegemoet snelt, waarbij vergeleken de afgeloopen oorlog een schermutseling was, dan zal Christus op deze wereld en in ieders persoonlijk leven de allesbeheerschende factor moeten zijn. Het heeft ons altijd pijnlijk getroffen, dat velen, bij voorkomende sociale mis standen of bij verwaarloozing van de rechten van een bepaalde klasse ofwel bij andere onj giste toestanden in een bepaald land, niets beters wisten te doen dan hun toevlucht te zoeken in de een of andere uiterst rechts- of uiterst links georiën teerde, min of meer anti-godsdienstige politieke partij, dat men nimmer heeft ingezien, althans in de praktijk nimmer heeft willen belêven, dat niets zoo radi caal hervormend, dat niets zoo sociaal georiënteerd en dat niets zoo volkomen en zoo rechtvaardig is als juist het Evan gelie. Misschien is dit mede te wijten aan net feit, dat door haar verkondigers hierop in de afgeloopen tijden niet steeds den nadruk is gelegd, en eerder de conser- veerende elementen naar voren zijn ge bracht, waardoor de ellendige uitdruk king „opium voor het volk" is ontstaan, terwijl niets minder waar is. Het is ech ter thans meer dan ooit den tijd zich te bezinnen op de eeuwige waarheden, zoo als deze in de Evangeliën zijn neergelegd. Laten de lezers ons goed begrijpen. Wij maken hier thans geen propaganda voor een bepaalde kerk, wij wekken er U hier momenteel niet toe - op trouw ter kerke te gaan, hoe nuttig zulk een bezoek on getwijfeld zou kunnen zijn. Dit alles heeft thans met onze stelling niets te maken. Wij willen U slechts doordringen van het feit, dat, indien we werkelijk een betere maatschappij willen opbouwen, in dien het ons werkelijk ernst is in ons streven deze thans zoo vurig bejubelde Vrede als opdracht te aanvaarden we dat enkel zullen moeten doen als Christenen d.w.z. in de kracht van Christus zonder welke wij den Vrede niet kunnen dienen, want Christus is de Weg, de Waarheid en het Leven. Niet voor den ondernemer, niet voor den werkgever of voor den ambtenaar, maar de Weg voor de gansche mensch heid. Hij is het, die de scheidsmuren, die ons nu zoo streng gescheiden houden, kan opheffen. Eerst dan zal er sprake kunnen zijn van Waarheid, Gerechtig heid en Naastenliefde. Eerst dan zullen we in Vrede kunnen leven zoodat de ont zaglijke offers, die hiervoor gebracht zijn, niet vergeefs zijn geweest. Mogen wij ons allen in deze blijde dagen nog eens extra bezinnen op deze eenvoudige en toch zoo hoogst belang rijke waarheden van welks naleving hel toekomstig geluk van de geheele mensch heid afhankelijk is. H. Wij hebben de grootste bewondering ge had voor de dappere daden van Uwer Majesteits gewapende macht bij de verde diging van Uwer Majesteits gebiedsdeelen in het Verre Oosten tegen verre overmach tige vijandelijke strijdkrachten, "en met be zorgdheid hebben wij de lotgevallen ge volgd van Uwer Majesteits getrouwe on derdanen van velerlei ras, die leden onder de wreede onderdrukking van een meedoo- genlooze vijand. Een in vreugde over het vooruitzicht op hun spoedige bevrijding, zien wij met ver trouwen de komende gelukkiger dagen van vrede tegemoet, als ibelooning voor uw eensgezinde krachtsinspanning en die van onze bondgenooten in den gigantischen strijd, welke thans tot zulk een roemrijk einde is gebracht. GEORGE R. I." H. M. de Koningin heeft den Koning van Engeland hierop het volgende antwoord doen toekomen: „Overgelukkig, dat de laatste der over weldigers volkomen overwonnen is en dat de vrede in de wereld is weergekeerd, dank ik Uwe Majesteit allerhartelijkst voor Uw vriendelijk telegram. Ik -bied U mijn diep gevoelde gelukwenschen bij deze beslissen de overwinning aan en betuig U mijn be wondering en dankbaarheid voor de schit terende verrichtingen van Uw dappere strijdkrachten te land en ter zee, welker moed, volharding en kunde, tezamen met die van onze bondgenooten, zoo zeer heb ben bijgedragen tot deze eindoverwinning over de machten van duisternis en onder drukking. Ook Ik verheug mij in het vooruitzicht van de spoedige bevrijding van mijn lijden de volken in de overzeesche gebiedsdeelen van Mijn koninkrijk, die nooit zullen ver geten, wat zij te danken hebben aan al degenen, die hun meedoogenlooze onder drukkers ten val hebben gebracht. WILHELMIN A". New-York (Reuter). In een alhier opge vangen uitzending van het onder Japansche controle staande radio-station te Batavia is medegedeeld: ,,de keizerlijke Japansche strijdkrachten op Java hebben van het hoofdkwartier het bevel „staakt het vuren" ontvangen. De keizerlijke Japansche strijd krachten zullen, zoolang dit noodig is, de leiding in handen houden om de rust en de orde te verzekeren. Oostburg (A.-A.). Zeeuwsch-Vlaanderen heeft de gevolgen van zijn geïsoleerde lig ging aan den lijve moeten ondervinden. De ontwikkeling van het gewest verliep in de jaren voor den oo-hjg niet naar wonsch en de besten uit de bevolking gaven er de voorkeur aan naar elders te vertrekken. Als deze ontwikkeling tesamen met de buitenlandsche economische penetratie bleef voortduren, dan zou het land geen groote toekomst hebben, dan zou het ge doemd zijn een vergeten gewest te blijven met kleine stille dorpjes, waartusschen het stokoude stoomtrammetje de moeilijke ver binding onderhoudt. Maar Zeeuwsch-Vlaanderen heeft andere wenschen. Het wil volwaardig deel worden van Nederland, het wil zijn groote moge lijkheden uitbuiten en daarom werkt men er nu, nu er toch zoo groote oogenblikke- lijke moeilijkheden zijn te overwinnen, reeds aan plannen voor een verre toekomst. Over die plannen heeft Ir De Vink van den provincialen planologischen dienst A.N.P.-Aneta een en ander verteld. De problemen, die bij het opstellen van het streekplan voor dit gebied moesten worden overwonnen, liggen voornamelijk op ver- keersterrein. Op de eerste plaats streeft men natuurlijk naar een goede verbinding met de rest van het land. Voorloopig zal die gevonden moeten worden door een zoo voortreffelijk mogelijk inrichten van de veerdiensten over de Schelde. De moge lijkheden om door verdere inpolderingen van de Schelde de kansen te scheppen voor een vaste verbinding over Nederlandsch grond gebied liggen nog ver in de toekomst, aldus Ir. De Vink. Het zijn immers niet alleen technische factoren die in deze een rol spelen, doch er hangen uiteraard ook internationale kwesties mee samen. Een vraagstuk van minder ingewikkelden samenhang is dat van het interne verkeer in Zeeuwsch-Vlaanderen. Daarbij wil het streekplan streven naar een opheffing van de scheiding tusschen het Oostelijk en Wes telijk deel van het gebied, dat thans nog gesplitst wordt door de breede schorren van den Braakman. Voorts is er een kana- lenplan gemaakt. Het plan voorziet in den aanleg van een binnenhaven te Breskens, die het eindpunt zou kunnen worden van een kanaal, dat verbinding geeft met Oost burg, Eede en Sluis en vandaar ook weer op de Belgische kanalen. Bovendien is er een plan om deze kanalen weer te verbin den met het groote kanaal Terneuzen Sas van Gent via Philippine. Naar Ir. De Vink mededeelde verwacht men van deze nieuwe waterwegen, dat zij het Oosten van Zeeuwsch-Vlaanderen meer geschikt zullen maken voor de vestiging van lichte indu strie die haar basis zou moeten vinden in den landbouw en de tuinderij. Voor de zware industrie wees hij ons op de moge lijkheden, die het kanaal van Temeuzen, dat door zeeschepen bevaren kan worden. heeft. Ook voor Breskens wordt in het streekplan rekening gehouden met indu- strieele kansen, die de ligging aan de Schelde biedt. De plannen -tot industrialisatie hebben met betrekking tot de vlasverwerking een meer concreten vorm aangenomen. De over tuiging is namelijk algemeen, dat er iets moet worden gedaan om de vlasindustrie in dit gebied te modemiseeren. Daartoe zijn plannen opgekomen om te komen tot het inrichten van een warmwaterroterij op coöperatieve basis. Slechts daardoor zal het mogelijk zijn, dat onze vlasindusitrie zich kan handhaven tegenover de moderne vlasfabrieken in België en Frankrijk. Voorts is men van meening, dat "tuin- en ooftbouw in de streek zullen moeten wor den aangewakkerd, die later tot vestigmg van conservenbedrijven zouden kunnen lei den. De a.s. viering van Koninginnedag. Uit verschillende gemeenten bereiken ons berichten, die er op wijzen, dat men den jaardag van H. M. de Koningin op 31 Aug. a.s., niet ongemerkt voorbij wil laten gaan. Zoo worden b.v. in Terneuzen door ver schillende buurtvereenigingen voorbereidin gen getroffen dezen dag feestelijk te vieren. Hoewel weinig materialen beschik baar zijn, hoopt men zoowel voor de kinde ren als voor de ouderen eenige feestelijk heden te kunnen arrangeeren en tevens de straten zooveel mogelijk te versieren. Van vele particulieren wordt alle medewerking ondervonden. Wij vernamen, dat door den heer Van der Peijl, directeur der Han del, Industrie en Scheepvaart Mij „De Hoop", het grasveld op het Wilhelmina- plantsoen ter. beschikking van de buurt vereeniging „Oranjekwartier" (omvattende de straten rond het Wilhelminaplantsoen) is gesteld voor het houden van kinder spelen. Het belooft op Koninginnedag een grootsch feest te worden! Tevens bestaat het voornemen dien dag in Terneuzen een collecte te houden voor het op te richten monument aan de West- sluis ter gedachtenis aan de Terneuzenaren, die hier in de Septemberdagen van 1944 het leven lieten. Het is den wensch van H. M. de Koningin dat op deze plaats een monu ment zal verrijzen en het lijkt ons een zeer geslaagd idee juist op Haar jaardag voor dit doel'een collecte te houden. Wij wekken de buurtvereenigingen dan ook gaarne op ieder in hun buurt een col lecte voor dit doel te organiseeren. Laat men het zich tot een eerezaak rekenen deze collecte te doen slagen. De moedige helden uit onze gemeente kunnen dezen Koninginne dag niet meer met ons vieren. Zij blijven echter in onze gedachten, juist en in het bijzonder op Koninginnedag. Wij weten en vertrouwen dat de buurtvereenigingen deze taak met liefde zullen vervullen en de Ter- neuzensche bevolking zalhaar plicht tegenover haar gevallen stadgenooten weten te verstaan. Een dienst jubileum. Voor den heer L. J. Laffort te Axel. was het op 17 dezer 25 jaar geleden, dat hij in dienst trad bij de Zeeuwsch-Vlaamsche Tramweg-Mij. Dit zilveren jubileum ontging zijn ken nissen en vrienden niet. Den geheelen dag door liep dan ook bezoek in en uit en vele bloemen waren in zijn woning aanwezig. De Directeur, vergezeld van den Inge nieur, betrad om ongeveer elf uur^zijn woning, om hem geluk te wensrchen zijn zilveren feest en sprak daarbij ook voor de toekomst het beste voor den jubilaris en zijn gezin uit. Het was daarbij voor den heer Laffort een aangename! verrassing, toen hij een enveloppe met inhoud in ont vangst had te nemen, terwijl aan zijn echt- genoote een mooi bloemstuk werd uitge reikt. De heer Laffort dankte hartelijk voor de hem gebrachte hulde en voor het blijk van waardeering. Namens het personeel der Maatschappij werd hem een geschenk aangeboden. 't Was voor de familie Laffort dan ook een prachtige dag, die nog langen tijd in hare herinnering zal blijven voortleven.

de Vrije Zeeuw | 1945 | | pagina 1