DE VRIJE ZEEUW Ie Jaargang DINSDAG 14 AUG. 1945 No. 76 ANNEXATIE VAN DUITSCH GEBIED. TELKEN JARE EEN NATIONALE FEESTDAG OP 5 MEI. HET PROGRAM VAN DE NEDERLANDSCHE VOLKSBEWEGING VERSCHENEN. hulp:voor de kerken. DE N. V. B. ZENDT TELEGRAM AAN JPROF. SCHFRMERH0RN. EINDE VAN DEN ZOMERTIJD. DE GENERALE SYNODE DER NED. HERV. KERK. OVERZICHT Redactie: S. W. Henry en P. I- D. J. van Oeveren Redactie-adres: Julianas traaf 37. Terneuzeu Dit Blad wordt op last van het Militair Gezag gedrukt bi} de N.V. Firma P. J. van de Sande, Temeuzen Administratie-adres: Noordstraat 57, Terneuzen. ABONNEMENTSPRIJS: Binnen Terneuzen ƒ1,50 per 3 maanden, buiten Terneuzen ƒ1,74 per 3 maanden. Bij vooruitbetaling ƒ6,60 per Jaar, ADVERTENTIËN: Per mm 10 cent, minimum per advertentie ƒ1,50. Rubriek kleine advertentiën 15 regels 60 cent; iedere regel meer 12 cent; maximum 8 regels. Dientsaanbiedingen en dienstaanvragen 15 regels 52 cent; iedere regel meer 10 cent. Met vermelding brieven of adres bureau van dit blad 10 cent meer. Handelsadvertentiën bft regelabonneme^ tegen verminderd tarief, dat ot> aa* vraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentiën uiterlijk 9 uur v.m. op den dag der uitgave. Voozoover uit hetgeen het communiqué van Potsdam wèl zegt en hetgeen het niet zegt valt op te maken, is door de bespre kingen der Big Three de kwestie, in hoe ver en hoe Nederland herstel zal verkrij gen van zijn ontzaglijke oorlogsschade, ia een nieuw licht komen te staan. Dit raakt ten nauwste de vraag omtrent annexatie van Duitsch gebied als middel tot schade vergoeding; het raakt deze vraag op het internationale zoowel als op net nationale plan. Niet dat wij verplicht zoudeu zijn, de annexatiekwestie enkel en uitsluitend uit den gezichtshoek van schadevergoeding te zien. Reeds de welbekende verklaring van minister Attlee uit het begin van dit jaar, dat Engeland eventueele territoriale eischen van Nederland zou beoordeelen naar de vraag, of zij „in de toekomst zou den bijdragen tot een vredig Europa", zou ons Nederlanders kunnen ontheffen van die verplichting. Maar het vergoedingsargu- ment wortelt zóó diep in ons aller rechts bewustzijn, het ligt zoozeer aan de basis van iederen eisch tot herstel op welke wijze dan ook, dat wij dit argument voor en na als uitgangspunt moeten blijven be handelen. Het is trouwens voor de publieke opinie in de landen onzer geallieerden het sprekendste, meest doorslaggevende argu ment. Want die publieke opinie denkt even als de onze boven alles in termen van ele mentaire rechtvaardigheid, en eerst daarna in termen van groote politiek. Welnu, uit het oogpunt van schadever goeding in natura zijn de „kleine" gedu peerde landen en ons land in 't bijzonder, na Potsdam ongetwijfeld in een ongunsti ger hoek gedrongen. Wat omtrent de per centages voor verdeeling der door Duitsch- land op te brengen naturaleveranties be kend wordt, geeft wel 'aanleiding dit te zeggen. Wij mogen op grond van de be richten aannemen, dat de Sovjet-Unie uit eindelijk op 56 daarvan beslag legt, ter wijl Engeland en Amerika met hun ,,be- langenzone" op 44 kunnen rekenen. Men behoeft geen groot rekenvirtuoos te zijn, noch blijk te geven van wantrouwen in onze Angelsaksische vrienden, om te voorzien, dat Wij slechts voor een heel klein gedeelte van het totaal der natura- vergoedingen aan trek zullen komen, en de reeds officieus gegeven wenk aan de „kleine landen", om hun rekeningen op Duitschland in het gezicht van de zeker heid, dat zij maar een klein deel van het gevraagde zullen krijgen", nog eens goed te overwegen, bevestigt deze opvatting ten volle. In ieder geval zijn wij nu aange wezen op den goeden wil onzer verbonde nen, en het behoeft geen betoog, dat hoe minder wij hen op dit punt aan boord be hoeven te komen, des te beter het voor onze verdere eischen en voor ons internationaal prestige zal zijn. Wij zijn rechthebbenden en vooralsnog geen vragers van aalmoezen. Daarbij komt, dat het reduceeren van Duitschland tot een vrijwel zuiveren land- bouwstaat de kans op massa-exporten van Duitsche producten, voorzoover wij daarmee zelfs gediend zouden zijn, uit de berekeningen doet wegvallen. Voorts ont breekt ten onzent nog steeds een urgentie program, waaruit blijkt wat onze vernielde industrieele en landbouwbedrijven noodig hebben, oim daartegenover te plaatsen het geen wij nog bezitten (o.a. ons dollar tegoed) Wij kunnen wel geld opnemen in Amerika, voor welk land trouwens hoofd zakelijk het geldelijk belang bij Europa telt, heel anders dan voor Engeland, dat echten momenteel zeker geen groote credie- ten kan verstrekken maar er zijn voor het geheele bedrijfsleven zulke immense sommen noodig! En zelfs binnen het „blok" der Westersche gedupeerden bezit België althans een ongeschonden Congo, en beschikt Frankrijk over vele export mogelijkheden, die wij missen. In ieder opzicht staan wij dus in dit opzicht in de ongunstigste positie. Mlen kan dus gevoeglijk zeggen, dat zoo ons land tenminste voor een redelijk deel aan schadeherstel wil komen, wij meer dan ooit tevoren op vergoeding in grond zijn aangewezen. Ook wat de mogelijkheid van gebiedsuitbreiding betreft, geeft het com muniqué Van Potsdam ons wellicht een vin gerwijzing en zeker een houvast, dat Duitschland groote gebieden aan Rusland en Polen moet afstaan, is een precedent, dat den hardnekkigsten anti-annexionisten ten onzent de oogen behoort te openen. Dat deze beslissing van allergrootst prin cipieel belang onzen Minister van Kleffens, als eenmaal ook de „kleinen" aan het woord zullen zijn, de handen sterkt zoodra hij met concrete gebiedseischen voor den dag meent te kunnen komen, is gereede- lijk aan te nemen. Dat zulke gebiedseischen alsdan in goede aarde zullen vallen over den omvang dier eischen nu nog te zwij gen blijkt duidelijk uit gezaghebbende commentaren op de resultaten van Pots dam: er bestaan te Washington „aanwij zingen" (heet het daarin), dat het een* en ander dat door Frankrijk en Nederland op dit gebied (richtlijnen voor de vaststelling der Westelijke grenzen van Duitschland) is voorgesteld, zal worden goedgekeurd. Reeds thans echter moeten wij inzien, dat wij veel minder op het belangenterrein der Angelsaksers, met name Engeland, komen, wanneer wij de annexatievordering met kracht doen hooren. Engeland wil zonder twijfel niets liever, dan het blok van democratische landen in het Westen verstevigen. Het wordt door een gebieds- vordering van Nederland, gedragen door een sterke meeningsstrooming, geenszins geschokt, maar integendeel tegemoet ge komen in een voornamen wensch uit het oogpunt zijner gerechtvaardigde belangen. De werkelijke hinderpaal, om ons nationaal recht aan de Britsche politieke desiderata te verbinden, is momenteel nog gelegen in het feit, dat Nederlands naam internatio naal thans weinig wordt genoemd. Om daarin venbetering te brengen, moeten wij onze stem duidelijk, en zonder dwaze zelf- scrupules, laten hooren. Dat getuigt van ons bewustzijn van goed recht en ons be grip voor het eigen èn collectief veilig heidsbelang in het Westen. De conjunctuur voor vervulling van dien gebiedseisch is er. Het precedent is er eveneens. Wat noo dig is, is dat wij zelf ervan doordrongen zijn, dat annexatie ons recht is en onze redding. (Ned. Comité voor Gebiedsuitbreiding.) 's-Gravenhage (A.-A.). De regeerings- voorlichtingsdienst meldt: De Regeering heeft besloten tot het in stellen van een telken jare terugkeerenden nationalen feestdag. Van de aanvankelijke gedachte de viering van dezen dag blijvend te verbinden aan den verjaardag van Hare Majesteit de Koningin is afgezien, overeen komstig den nadrukkelijken wensch van Hare Majesteit om den nationalen feest dag niet met Haar verjaardag te willen vereenzelvigen. De Ministerraad heeft in venband met het bovenstaande besloten voor de toekomst den dag der Duitsche capitulatie, 5 Mei, als nationalen feestdag in te stellen en voor dit jaar het denkbeeld der viering van zulk een feestdag te laten rusten. De „Oproep", die de Nederlandsche Volksbeweging kort na de bevrijding publi ceerde, heeft bij velen in den lande een goed onthaal gevonden. Geheel tevreden was men echter niet. Er werd van alle zijden aangedrongen op een concrete uit werking van de beginselen, die in den „Op roep" waren neergelegd. Voor- en tegenstanders wenschten elkaar te meten op den grondslag van een duide lijk program dat, zonder er doekjes om te winden, ronduit verklaart wat de Neder landsche Volksbeweging wil. Welnu, dat programma, voorbereid in de donkere dagen der bezetting, is thans verschenen. Het is nu ook voor hen, die al of niet toetreding tot de N. V. B. afhankelijk stelden van het verkrijgen van een duidelijker inzicht in zijn plannen, mogelijk zich een oordeel te vormen en tot een besluit te komen. Het programma is onderverdeeld in zeven afdeelingen, die ieder een aantal punten bevatten, die gezien kunnen worden als een uitwerking van het aan iedere af- deeling voorafgaande beginsel. De afdee lingen omvatten de volgende onderwerpen: ontplooiing van de menschelijke persoon lijkheid; beveiliging van het gezin; verhef fing van den aribeid; productie om welvaart voor allen; versterking van de nationale gemeenschap; vernieuwing van de staats- gedachte en hervorming van de democratie in personalistischen geest; volkszeggen schap in de organisatie van bedrvjfs- en cultureel leven; opbouw van een nieuwe gemeenschap met de overzeesche gebieden; Duitenlandsche politiek en internationale rechtsorde. Aan het program is toegevoegd een al- gemeene toelichting, waarin o.m. uitvoerig wordt ingegaan op de verhouding van de Volksbeweging en de politieke partijen. Tenslotte zijn in het programma opge nomen de namen van enkele honderden Nederlanders, die him instemming betuigen met „Oproep" en Program der N. V. B. Het programma is verkrijgbaar bij de ge westelijke en plaatselijke secretariaten van de N. V. B„ voor Terneuzen: Schoollaar 6. Moge het tot rustige overdenking strek ken voor talloozen in ons volk. De tijden zijn te ernstig voor het met een schouder ophalen voorbijgaan aan wat de N. V. B. te zeggen heeft. De zwaar getroffen Kerken in West Zeeuwsch-Vlaanderen hebben het moeilijk; men tracht zich door noodvoorzieningen te redden. De Kerken helpen elkaar: de Gereformeerden van Br es kens kerken in de Luth. Kerk van Groede; de Oude Geref. Kerk kerkt in de Herv. Kerk van Water landkerkje; de Hervormden van Aarden- burg komen in de Geref. Kerk samen; die van Retranchement in de Chr. Evang. Kerk aldaar. In Schoondijke heeft de Burge meester één bunker afgestaan voor den eeredienst der Katholieken, der Hervorm den en der Gereformeerden. In Oostburg zouden de Hervormden in het nog te herstellen kerkje der Oud Geref. Kerk kunnen gaan. Samen zouden zij het herstellen en bewonen. Jonge menschen uit Terneuzen en omstreken zouden voor glas zorgen, en, daarvoor plunderen de ge- loovigen hun lijsten en portretten. Maar de Hervormde Gemeenten van Oostburg en Sluis hebben van de Synode een verheugend bericht ontvangen: De Zwitsersche Protestantsche Kerken heblben enkele noodkerken gebouwd en zenden er nu één voor Sluis en één voor Oostburg. Ze kunnen elk oogenblik verwacht worden. Ieder kan zich voorstellen welk een vreugde over dit geschenk heerscht en hoe dank baar deze Gemeenten zijn. Mogen zij spoe dig in hun houten woningen God kunnen loven! De Terneuzensche Hervormde Jongeren hebben nu het verzoek ontvangen om toch het glas in te zamelen en dit beschikbaar te stellen voor de Oud Geref. Kerk. In deze onderlinge samenwerking komt iets naar voren van den goeden geest, die in één volk allen aan elkaar verbindt. Amsterdam (A.-A.). Het hoofdbestuur van de Nederlandsche Volksbeweging heeft het volgende telegram gestuurd aan den Minister-president, Prof. Ir. W. Schermer- horn l Het hoofdbestuur der Nederlandsche Volksbeweging is zeer verontrust over het voortwoekeren van den zwarten han del in de dagelijksche samenleving van ons volk. Nu ieder redelijk motief voor dezen handel is vervallen, geeft zijn voortbestaan in ernstiger mate dan voor heen een duidelijk beeld van de zedelijke verwildering in die kringen van ons volk, Welke zich met dezen handel bezighou den. Het Hoofdbestuur verzoekt de Re geering onverwijld alle gezonde tegen krachten in ons volk te mobiliseeren ten einde door gemeenschappelijke inspan ning dit kankergezwel uit het volksleven te verwijderen. De Regeering geve hel dere verstrekkende richtlijnen zoowel aan bevolking als aan overheidsorganen. De Nederlandsche Volksbeweging vat thans t onmiddellijk strijd tegen zwarten handel aan. Zij verzoekt de Regeering haar actie te steunen met alle middelen waar overheid over beschikt dus door duide lijke instructies tot onverbiddelijk optre den aan alle politioneele, justitioneele en controleerende organen en instanties door goed gecoördineerde prijs-, loon-, monetaire-, grondstoffen- en bevoor- radingspolitiek doch vooral door het groote gezag, dat Regeering bij het volk geniet in de weegschaal te werpen. Het Hoofdbestuur N. V. B., HAVERMAN, wnd. Secretaris. Op 16'September zal de klok een uur achteruit worden gezet. Nederland keert daarmee dan terug naar den Middel-Euro- peeschen tijd. De Provinciale Kerkbesturen hebben met overweldigende meerderheid de ontwerp regeling voor het bijeenkomen van de Ned. Herv. Kerk in Generale Synode aangeno men. Met 62 stemmen vóór en 2 stemmen tegen is dit geschied. Dit is een gebeur tenis! van de allergrootste beteekenis voor de Ned. Herv. Kerk. Maar niet alleen voor deze kerk. Tot nu gold in de Hervormde Kerk de bestuursorganisatie, zooals deze door Koning Willem I in 1816 haar was opge legd. Een bestuursorganisatie, die geheel naar het voorbeeld van den Staat was in gericht. Een bestuursorganisatie, die het voor de kerk onmogelijk maakte zich naar haar eigen, wezen in te richten. Vele pogingen zijn in den loop der jaren onder nomen om deze organisatie te doorbreken. Telkens hebben ze schipbreuk geleden, soms met de kleinst mogelijke meerder heid. Nu wordt de Kerk in staat gesteld om een nieuwe kerkorde te ontwerpen. Daartoe zal waarschijnlijk nog in dit najaar de Ned. Herv. Kerk in Generale Synode bijeenkomen. Deze Synode bestaat uit 30 predikanten en 15 ouderlingen. Ieder van de 44 classes, waarin de Hervormde kerk verdeeld is, en de Commissie voor de Waalsche Zaken benoemen één lid. Als adviseurs worden toegevoegd de secretaris van de Algemeene Synodale Commissie, twee hoogleeraren in de Godgeleerdheid vanwege de Ned. Herv. Kerk, twee ver tegenwoordigers van den Algemeenen Dia- conalen Raad en van den algemeenen Kerk- voogdijraad (die nog eerst benoemd moet worden) en vertegenwoordigers van ver schillende Raden, door de Synode ingesteld. Deze i' Synode heeft, in gehoorzaamheid aan de Heilige Schrift en staande op den bodem der belijdenisgeschriften, inzonder heid tot taak: de kerkorde voor te berei den en vast te stellen. Daarmee is de Generale Synode een taak opgedragen, die niet in een enkel oogen blik, misschien niet in enkele jaren, ver vuld zal zijn. Niettemin kan de Synode thansi met de zeer belangrijke werkzaam heid beginnen een voor de kerk waardige orde vast te stellen. Bovendien zal de Generale Synode, met de Kerk in al haar geledingen, hebben te getuigen van het Evangelie van Jesus Christus tegenover Overheid en volk. Ver der leiding en vorm hebben te geven aan den arbeid, waartoe de Kerk wordt geroe pen op alle terreinen des levens. Haar taak zgj- ook zijn gehoor te geven aan de aioeping der Kerk inzake de eenheid der Christenheid. van de producten en de productie der meest voorkomende grond stoffen. Door het College van Algemeene Com missarissen voor Landbouw, Handel en Nijverheid zijn een reeks overzichten ge geven van de producten en de productie der meest voorkomende grondstoffen, waarvan wij het eerste overzicht hieronder laten volgen: Aardolieproducten. Deze producten worden ter beschikking gesteld door het Geallieerde leger. De aanvoer, welke vroeger in bulk per binnen schip geschiedde, komt thans doorgaans per trein binnen. De verlading en verpak king 'zijn vaak gebrekkig, zoodat het lek verlies soms beduidend is. De verdeeling doet het Rijksbureau; de toewijzingen wor den verleend door: De Rijksverkeersinspectie voor het weg verkeer; de Bevrachtingscommissie Voor het waterverkeer; den Voedselcommissaris voor de Landbouw; het Rijksbureau voor Aardolieproducten voor de industrie. De grootste moeilijkheden bieden momenteel de industrieele smeermiddelen (transfor matorolie, turbineolie, ijscompressen-olie, stoomcylinder-olie e.d.). Hierin zal ver betering komen, zoodra de Union Petrol Beige te Brussel de vervaardiging van deze producten zal ter "hand genomen hebben,

de Vrije Zeeuw | 1945 | | pagina 1