DE VRIJE ZEEUW Ie Jaargang DINSDAG 7 AUG. 1945 No. 74 ANNEXATIE VAN DUITSCH GEBIED. DE ATOOMBOM. PROCES TEGEN MISDADIGERS VAN BELSEN. DE ALGEMEENE SYNODE LEK NED. HERV. KERK. VRIJZINNIG DEMOCRATISCHE BOND. CHR. REISVEREENIGING „VOORWAARTS" TE TERNEUZEN. Redactie: S. W. Henr$ en P. L. D. J. van (leveren Redactie-adres: Julianas traat 31, Tmemwi Dit Blad wordt op last van het Militair Gezag gedrukt bjj de N.V. Firma P. J. van de Sande, Temeuzen Administratie-adres: Noordstraat 57, Terneuzen. ABONNEMENTSPRIJS: Binnen Terneuzen ƒ1,50 per 3 maanden, buiten Terneuzen ƒ1,74 per 3 maanden. Bjj vooruitbetaling ƒ6,60 per Jaar. ADVERTENTIËNPer mm 10 cent, minimum per advertentie ƒ1.50. Rubriek kleine advertentiën 15 regels 60 cent; iedere regel meer 12 cent: maximum 8 regels. Dientsaanbiedingen en dienstaanvragen 1-.-5 regels 52 cent; iedere regel meer 10 cent. Met vermelding brieven of adres bureau van dit blad 10 cent meer. Handelsadvertentiën bij regelabonnement tegen verminderd tarief, dat op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentiën uiterlijk 9 uur v.m op den <^ag der uitgave. Er worden thans meer, deels gezag hebbende argumenten hoorbaar die zich tegen het eventueel vooruitzicht van annexatie van Duitsch gebied richten. Over vele dier argumenten is 'n wellicht vrucht bare discussie mogelijk waaraan het in de komende weken niet zal behoeven te ont breken maar het wil ons voorkomen, dat achter de meeste dezer argumenten als min of meer verholen drijfveer staat: vrees. Vrees, allereerst, voor een her levend Duitschland, vrees die elke verdere beduchtheid of contra argument over koepelt. Vrees derhalve voor nieuwe ran cune, nieuwen oorlog: vrees instede van positieve zorg hoe er toe bij ite dragen, een nieuwe Duitsche oorlog eens en voorgoed totaal onmogelijk te maken door ons aan deel te nemen in het definitief breken van Duitsch lands macht, zijn strategisch poten tieel met de zekerheid er bij dat, mèt en zónder annexatie, de Westgrens van een naar zijn eigen meening „bloeiend", d.w.z sterk genoeg Duitschland aan de Noordzee ligt en het voor de rest onverschillig is of Wij ons die bij Deventer of voor Munster denken. Onder het dak van algemeene, onbestem de vrees vinden wij een gansche reeks van beargumenteerde bezorgdheden. Een Ne- derlandsche traditie van „non-annexation" staat, vreest men, te worden verbroken - terloops gezegd: ons land schafte in 1870 de doodstraf af, behalve in het militair strafrecht; tóch zullen onze gerechtshoven aanstonds doodstraf aan burgers opleggen. Vrees is er, om in het internationale alles anders dan statisch te zien: alsof de thans bestaande grenzen van eeuwigheid af be staan zouden hebben en voor alle verdere eeuwen 'bestemd zouden zijn. Vrees voor gemis aan voorlichting eener „groote massa" (gevaarlijk demagogisch wapen!) die niet de historische militaire, econo mische e.a. argumenten rustig kan afwe gen en die „dus" nuchter oordeelt, temeer omdat zij de gevolgen van uitplun dering en verwoesting niet direct aan den lijve ondervindt een-hoogst bedenkelijk speculeeren op oogensluiterij, egoïsme en gemis aan nationalen zin, een slag in het gezicht van gezegde „groote massa". Vrees voor annexatie met, zoowel als zonder de opwonenden; mèt, om het onverteerbaar brok „Deutschtum" dat wij vergeefs zou den trachten te assimileeren; zónder, om het „onrecht" aan een volksdeel dat als zoodanig, gelijk wij zelf, indien de zaken anders waren geloopen, mee moet dragen in het lolt van zijn geheele volk, en om de congestie, welke verplaatsing van die be volking in rest Duitschland zou helpen (in hoe bescheiden mate zou helpen!) teweegbrengen. Vrees voorts, dat wij het leege gebied niet zouden kunnen herbevol- ken, na aftrek van de voor onze andere bodemexploitatie-objecten noodige krach ten alsof ons bevolkingssurplus, on eindig verscherpt door de vernielingen die Duitschland zoowel onze industrieën als onze landbouw heeflt aangedaan, niet zal moeten emigreeren naar overzee, zoo wij deze bloem onzer volkskracht niet binnen onze eigen deuren weten te houden. Daar is voorts de vrees voor „wat de anderen doen". Of onze groote Geallieerden ons gebieds- winst zullen gunnen (wat niet wij, wèl onze Minister van Buitenlandsche Zaken moet en kan peilen); of wij voor onbe perkte tijden op een steun tegen een Duitsch gevaar kunnen rekenen (een on mogelijke assurantie, maar de vraag geldt, ook zonder annexatie. Overigens, reeds lang voor dezen oorlog zag een Britsch premier Engelands grenzen „aan den Rijn' en de diepte van het voor Engelands vei ligheid onmisbare stootkussen is er in het licht der oorlogservaring zeker wel niet geringer op geworden!), eindelijk of ook „de anderen" in het Westen grondgewin wenschen (De Gaulle eischt de Rijngrens, België, in geheel ander geval dan wij, ziet op zijn minst ónze annexatievordering met gunstig oog). Vrees, voor de strategische onhoudbaarheid van zekere nog op niets gebaseerlde nieuw-gedachte grenzen, waarbij vergeten wordt, dat er geen reden bestaat om van alle onmogelijke grenzen de onmogelijkste, de huidige, als de eenig houdbare te beschouwen. Vrees voor den factor „tijd", dien niemand ter wereld kan overzien. Vrees echter boven alles, voo- een onvermijdelijk snelle beslissing in feite echter voor iedere beslissing die ons, reeds als overgang naar iets ongewends en ongewoons, belet in onzen naitionalen slaaptoestand van vóór „10 Mei 1940" terug te vallen. Vrees tenslotte om, eenmaal annexatie als eenig mogelijke uitkomst uit den na-oorlogschen nood van ons volk aan vaard, te voelen dat wij ze straks blijmoedig zouden moeten realiseeren, en niet met, populair uitgedrukt, een „vies gezicht". Het is voor de eeuwig beduchten, de menschen van de muizenissen en den sleur en de ja-maar's, jammer, dat hét Neder land door Duitsche schuld niet meer ge geven is, voortaan den zoeten droom van brave onschendbaarheid verder te droomen. Denemarken, dat zich in 1940, na totale zelfontmanning, willig onder den voet liet loopen, kan meenen zich dit te mogen ver oorloven; Nederland heeft historisch, geografisch en aanstonds weer als koloniale wei eldmogendheid een andere taak te ver vullen. Sommige van de landen, die met na- oorlogsch Duitschland direct te maken kregen, zooals de Sovjet-Unie, Frankrijk enz., worden streng en practisch genoemd Zij mogen practisch te werk zijn gegaan, zij hadden het recht er toe na gezien te hebben hoe practisch de Duitschers zijn geweest. Nederland heeft geen reden, minder practisch te zijn dan zij, integen deel. Met annexatie, ongetwijfeld, geen integrale terugvloeiïng van alle schade: dat is eenvoudig Uitgesloten. Zónder annexa tie echter, om met Prof. Schermerhorn te spreken, geen enkele mogelijkheid om te komen tot eenige reëele schadeloosstell'ng. Modaliteiten, het hoever en hoeveel, mogen ons van het principe niet afschrikken. De politiek, welke de Franschen noemen „politique du chien crevé", die van den gekrepeerden hond, heeft geen volk ter wereld ooit verder gebracht, noch het voor agressie door sterkeren behoed. Vèr van ons Nederlanders, de avonturengeest van het „gevaarlijk leven", door een opperfas- cist van Nietzsche overgenomen. Maar vrees was en is nog steeds een slechte raadgeefster. (Nederl. Comité voor gebiedsuitbreiding). De Geallieerden zijn er in geslaagd een nieuwe bom te producecren van zeer groote explosieve kracht. President Truman heeft Maandag ont huld, dat de Amerikanen thans gebruik maken van een bom waarvan de uitwerking 2000 maal zoo hevig is als de tot nu toe bekende zwaarste 10 ton-bom. Ook Churchill heeft in een brief een en ander over deze bom verteld, die tot stand gekomen is door samenwerking van de Engelsche en Amerikaansche universitei ten. Het is een atoombom. De wetenschap heeft de middelen weten te vinden om de atomen te ontbinden, en daardoor kan een enorme explosieve kracht worden ontwik keld, omdat een ontzaglijke hoeveelheid energie daardoor loskomt. De Duitschers waren ook met proefnemin gen voor het samenstellen van een derge lijke bom bezig, doch hebben het (liet kunnen voor elkaar krijgen. Zij namen proeven in Noorwegen. Vooral zijn daar fabrieken met bomaanvallen bestookt, waar men werkplaatsen voor het maken van dergelijke bommen vermoedde. Indien het den Duitschers gelukt was, die bom men te maken, zou, naar Churchill schrijft, de oorlog wel eens een ander resultaat kunnen hebben gehad. Aanvankelijk meenden de Amerikanen, dat de fabrieken voor het maken van die bommen in Engeland moesten worden ge bouwd, doch de Engelschen brachten hen onder het oog, dat dit wegens den zwaren last, die de Engelsche industrie reeds voor de oorlogsproductie had te dragen, niet mogelijk was, terwijl de fabrieken dan ook onder het bereik van de Duitsche vlieg tuigen zouden liggen. Daarop werd besloten tot het stichten der fabrieken in Amerika. Daar wordt er in een aantal fabrieken aan gewerkt door 65.000 mannen, die feitelijk niet weten wat ze produceeren. Er is reeds 5 milliard voor uitgegeven. ■De proefnemingen werden gehouden in de woestijnen van Nieuw-Mexico. Canada, dat veel uranium heeft, leverde in hoofd zaak de grondstof. 'De bom werd op het proefveld opgehan gen'aan een stalen mast. Toen de bom tot ontploffing werd gebracht, ontstond er een verblindende lichtflits, die het geheele ge bied in een helderder licht zette dan bij het felste daglicht. Daarna kwam er een aan houdende geweldig gebulder en een zware drukgolf, die 2 man, die zich buiten het proefnemingscentrum bevonden (op 8 km afstand), tegen den grond sloeg. Terstond kolkte een veelkleurige ontzaglijke wolk op, die steeg tot een hoogte van 40.000 voet. De wolken, die onderweg werden ontmoet, verdwenen. 'Spoedig dreven sub- stratosfeerwinden de op die hoogte grijs geworden massa uiteen. De proef was voortoii, het project was een succes. Het grootste genie achter de atoombom „het grootste gokspel in de geschiedenis", was, volgens Reuter, Dr. Robert Oppen- heimer. "Deze organiseerde het onderzoek in een woestijn in Nieuw-Mexico. Een van deze bommen is reeds gebruikt tegen een Japansche stad. Na het neer werpen der bom ontstond er echter zoo'n dichte wolk van rook en stof, dat de vlieg tuigen niet konden wachten om het resul taat van de bom na te gaan. Daaromtrent worden thans nog rapporten ingewacht. Men verwacht daarvan, dat het den oor log tegen Japan zal verkorten. Het is den Geallieerden thans mogelijk alle zich boven- grondsch bevindende industrieën der Ja panners te vernietigen. Churchill drukte in zijn brief de hoop uit, dat dit vreeselijke wapen zal mede werken tot het spoediger verkrijgen van een duurzame vrede. Volgens de Amerikaansche en Britsche bladen opent deze uitvinding ook een om mekeer in de techniek, wanneer het gelukt de door deze methode vrij te maken energie kan worden aangewend als drijfkracht voor machines. Er ontstaan dan ongekende mogelijkheden. Alle bladen erkennen het belang' van deze nieuwe ontdekking. De toekomst van de geheele menschheid kan er door worden beïnvloed. Niemand kan -zich de uitwerking indenken van 2000 bom men van 10 ton. Een paar van deze nieu we bommen zouden voldoende zijn om een stad als Londen te vernietigen. De met deze methode vrij te maken energie zou de oude krachtbronnen water en electriciteit kunnen vervangen. (A.-A.). Londen. Reuter's bijzondere correspon dent bij de 21e legergroep meldt, dat Joseph Kramer, de commandant van het beruchte concentratiekamp Belsen, die van Brussel is overgebracht naar dé gevange nis van Celle in Duitschland, deze maand te Lueneburg met 47 andere beklaagden zal terecht staan. Hun wordt ten laste gelegd, gemeenschappelijk den dood veroorzaakt te hebben van circa 26.000 gevangenen en vele anderen te hebben mishandeld. Onder de beklaagden bevinden zich eenige vroe gere gedetineerden van het kamp, die bekend hebben, hun medegevangenen te hebben gefolterd om voor zich zelf bijzon dere voorrechten te verwerven. Kramer vertelt een' ieder, dat hij onschuldig is en slechts de hem verstrekte orders heeft uitgevoerd. Te 's-Gravenhage werd Donderdag j.l. de 130ste vergadering van de algemeene synode der Ned. Herv. Kerk gehouden. Het oudste lid in dienstjaren, Ds. J. Booristra van Gieten, opende de eerste zit ting met de voorlezing van Psalm 85. Hij ging daarna voor in gebed en hield vervol gens een toespraak, waarin hij memoreerde onze bevrijding, de in de oorlogsjaren ge vallen dienaren der kerk, de geleden ver liezen en ook de behaalde geestelijke winst en waarin hij verder uitweidde over het feit, dat deze synode hoogstwaarschijnlijk zou zijn de laatste synode in den ouden stijl. Voorts sprak hij over de huidige kerkelijke aspecten. Hierna las de secretaris de samenstelling der synode voor: Dr. G. Sevenster, Leiden, Dr. J. H. Semme- link, Groningen. Dr. M. J. A. de Vrijer, Utrecht, S. F. H. J. Berkelbach v. d. Spren kel, Utrecht. Afgevaardigden vanwege de Provinciale Kerkbesturen en de Waalsche commissie: J. J. C. Karres, Apeldoorn, C. J. van Paassen, Zutphen, Mr. Dr. G. Kolff, Gelder- malsen. D. P. van Capellen van Walsum, Velp (G.), L. Boer, Scheveningen, J. Enk- laar, Leerdam, Dr. W. D. van Wijngaarden, Leiden, Dr. Ph. J. Idenburg, Wassenaar, R. Dijkstra, Amsterdam, J. H. KleinWas- sink, Alkmaar, Mr. H. F. van Meer, Amster dam, Mr. H. Mulderije, Amsterdam, Dr. L. J. Cazemier, Terneuzen, L. J. C. Visbeek, ylissingen, P. de Bruijn, Driebergen, A Meijers, Utrecht, Dr. J. N. Sevenster' Leeuwarden, Dr. H. de Vos, Sneek W A Dekker, Schamegoutum, D. Hokwerda Kollumerzwaag, P. van der Sluijs, Dedems- vaart, H. Janzen, Tubbergen, Ir. P. Wolf- fensperger, Zwolle, J. Visscher, Almelo, A. N. Tonsbeek, Appingedam, P. J. Israel Finsterwolde, O. J. Reinders, Zuidwoldè t H' KaPteijn Jr., Veendam, J. W. J. Add ink, Heeze, H. J. F. Wesseldij k Eindhoven, Drs. F. A. Kraaijeveld, Heer lens tad, P. J. Steensma, Eindhoven J Boonstra, Gieten, A. E. K. Pols, Coévor- den, Dr. W. H. Huijsman, Coevorden, J. fecholten, Emmen, R. Blommaert, Leiden Dr. L. P. Reijss, Rotterdam. Vervolgens had plaats de verkiezing van een moderamen. Verkozen werden resp. als president, vice-president en secundus- vice-president P. de Bruijn, L. Boer en J. Boonstra. De president aanvaardde het presidium met een breede toespraak. Hij sprak in bewogen woorden van het door ons volk geleden leed en onrecht, van den honger en de ontbering en bracht den dank voor onze verlossing. Hij gewaagde van de groote moeilijkheden, die ons wachten, van de groote verwildering, die in al breeder lagen om zich heen grijpt, van de groote taak der kerk en smeekte in een gevoel volle peroratie Gods zegen af op het nieuwe werk, dat wacht. Het reglement van orde werd vastgesteld en de agenda aangevuld. Hierna had plaats de uitloting van 5 synodi contractae. Ver volgens deed de secretaris mededeelingen over het groote werk van i.kjb. en over de gelegde contacten voor hulpverleening mat Zwitserland, Engeland, Denemarken en Amerika. Hij gaf verder verslag van vergaderingen met Dr. Visser 't Hoofd, den secretaris van den oecumenischen raad der kerken te Genève en van moeilijkheden, die zich op 't gebied van kinderuitzending had den voorgedaan en van den grootschen anbeid van N. V. H. Hierna had plaats de benoeming van ver schillende commissies (wetsvoorstellen, in gekomen stukken, financiën, enz.) Er werd een begin gemaakt met de bespreking en goedkeuring van de 'besluiten van den urgentie raad. In den namiddag werden nog drie synodi contractae gehouden. (A.-A.). 's-Gravenhage (A.-A.). Uit de leden van den vroegeren vrijzinnig-demoeratischen bond heeft een voorloopig centraal comité zich gevormd, waarvan op verzoek der andere leden, Jan Schilthuis het voorzitter schap op zich heeft genomen en J. C. Dee ring, Groen van Prinstererlaan 36, Voor burg, die als secretaris-penningmeester ml optreden. In de eerste bijeenkomst, welke op 8 Juli in Den Haag onder presidium van Mr. Joekes is gehouden, besloot het comité o.a.1. de werkzaamheden van den V. D. B. te hervatten. 2. zoo spoedig moge lijk te doen onderzoeken of en zoo ja op welken grondslag samenwerking of samen smelting met andere partijen of groepen is te verkrijgen. Naar het oordeel van het comité kan het streven van de Nederland- sche volksbeweging in het algemeen met sympathie worden begroet. Zoolang de Nederlandsche volksbeweging niet zelf als politieke partij optreedt, is er naar zijn oordeel geen .bezwaar tegen, het lidmaat schap van den V. D. B. met dat van de N. V. B. te vereenigen. Zoodra de om standigheden dat veroorloven, zal tot vor ming van een nieuw hoofdbestuur en de oprichting van een nieuw permanent secretariaat worden overgegaan Bovengenoemde reisvereeniging hield dezer dagen haar jaarvergadering, die zich in een groote belangstelling mocht verheu gen. In 1932 opgericht, is „Voorwaarts" steeds groeiende gebleven, en, al moest het werk gedurende den oorlogstijd nood gedwongen stil gelegd worden, was het noodzakelijk dat tijdelijk geen nieuwe leden meer konden worden ingeschreven. In zijn openingswoord sprak de voorzitter, de heer C. Leunis, zijn vreugde er over uit, dat, nu

de Vrije Zeeuw | 1945 | | pagina 1