Rekening en verantwoording geëischt. Waarvoor heeft het kabinet Gerbrandy 500 millioen noodig gehad? BIOSCOOPZUIVERING. OORLOGSSCHADE. KERKNIEUWS. WERKEN JONGE KUNSTENAARS. BIJZONDERE KERKELIJKE GEZINSZORG. DISTRICTS-BUREAU KORTE BERICHTEN. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS 0. van Niapen tot Sevenaer schrijft hier over in „!De Maasbode": „Het ministerie-Gerbrandy heeft o ironie der geschiedenis tijdens den af grijselijken oorlog tegen de dictators, voor het behoud der democratie in de wereld, vijf jaren dictatoriaal geregeerd. Het kon helaas niet anders. Na de bevrijding van ons land vroeg en kreeg het kabinet zijn ontslag van de Koningin met de opdracht de loopende zaken af te doen en verder te verrichten wat het in het belang van het land noodig- achtte. Men verwachtte, dat het kabinet de Staten-Generaal zoude samenroepen om rekenschap af te leggen van zijn rentmees terschap gedurende vijf jaren en zoodoende ook door daden en niet alleen met woorden tc getuigen, dat het prijs stelde op het herstel der democratie. Het ministerie-Gerbrandy deed niets van dien aard, het ging heen met stille trom, het legde zelfs geen oranje- of witboek over. Het kabinet had den zetel der regeering in strijd met art. 21 der Grondwet buiten het Rijk geplaatst, een daad die aanvanke lijk bij velen teleurstelling heeft gewekt. Anderen, en ook wij, hebben die daad Van dien beginne af begrepen en verdedigd. Maar men mocht verwachten, dat het ministerie dienaangaande een verklaring zoude afleggen en op andere wijze dan door een courantenbericht aan het volk zou hebben verklaard de reden van zijn heen gaan en zijn terugkeer. Het kabinet-Schenmerhom nam blijkbaar genoegen met dit heengaan met stille trom. Het komt ons onverklaarbaar voor, want het heeft de gevolgen en in menig opzicht de zeer onaangename gevolgen te dragen van de daden van het kabinet-Gerbrandy waardoor zijn toch reeds zoo zware taak aanzienlijk wordt verzwaard. Het Nederlandsche volk, dat nog steeds als onmondig wordt behandeld heeft recht «p aflegging van rekenschap door het kabinet-Gerbrandy. Moge het ministerie- Schermerhorn dit inzien en ten spoedigste een oranjeboek overleggen om het volk in te lichten, - waarvoor het natuurlijk over alle noodige gegevens beschikt. Het excuus vah papierschaarschte kan alleen werkelijk onmondigen tevreden stellen. Wjj noemen enkele onderwerpen waar omtrent licht moet worden verspreid. 1. De regeering verklaarde tot veler verbazing den oorlog aan Japan. Wij zet ten toen onze vloot in ter wille van Enge land. Bedong de regeering in ruil hiervoor de garantie, dat ons Indië ons in zijn ge heel zou worden teruggegeven? 2. Is het grondwettelijk Statuut van Indië bij K. B. of bij mondelinge of schrif telijke toezegging gewijzigd? Uit een rede van H. M. de Koningin, voor de radio gehouden op 8 December 1942 moet men dit opmaken. Een rede van den Minister van Overzeesche Gebiedsdeelen van 17 Juli, die spreekt van een zelfstandig Indonesië, bevestigt deze veronderstelling. 3. Er is in de bladen vermeld, dat wij moeten krijgen een groote slagvloot en een leger van 200.000 man. Deed de regeering toezegging in dien zin, die ons volk bin den Onthulde zij ook het geheim, hoe wij een dergelijk leger zullen kunnen betalen bij een staatsschuld van 23 milliard en een leeggeplunderd land? 4. Tal van Ministers kwamen en gingen heen. Hadden ai deze heeren zich telkens overwerkt? Waarom ging de Minister- President De Geer heen? Waarom legden de bekwaamste mannen van het kabinet, de heeren Weiter en Steenberghe, hun taak neer? Waarom werden de Ministers Van Angeren, Van Heuven Goedhart, Van den Broek en andere ontslagen? Wij vragen in het bijzonder naar de reden van het heen gaan van Minister Burger. Gingen de Ministers Albarda en Van den Tempel heen, omdat zij aan de zijde stonden van Minister Burger? 5. Een der Ministers van Financiën in het kabinet-Gerbrandy zeide, sprekende over het Rostsche wanbeheer, dat ons land milliarden heeft gekost: Wij hebben slechts 550 millioen uitgegeven. Mag Sijmen, die dit bedrag met harden arbeid moet op brengen, ook weten, waarvoor deze uitga ven zijn gedaan? Zeker niet voor het aan- koopen van voorraden, die naar Minister Gerbrandy door de radio mededeelde, zouden zijn aangekocht, want de van honger be zwijkende bewoners der westelijke provin ciën moes ten na de bevrijding door bui ten- landsche hulp voor geheelen ondergang worden behoed. Als men ziet, hoe er nu met 's lands gel den wordt omgesprongen, hoe er op staats kosten gerost en gereden natuurlijk uit sluitend voor noodzakelijke dienstreizen dan wordt het verlangen naar het zien af leggen van financieele verantwoording nog te sterker. Ook het ten onrechte onder curateele staande volk heeft recht op het vragen van afleggen van rekening en ver antwoording. Uit de Nieuwe Nederlander: Aan alle kanten wordt gezuiverd al thans is men met voorbereidingen bezig. Maar de enkele biosconen, die nu weer draaien, zijn geopend zonder dat men eerst heeft gevraagd of dezelfde ondernemers, die enkele jaren hun geld hebben verdiend aan de nazi-propaganda, nu maar rustig kunnen doorgaan Geallieerde films te draaien. Verschenen is het Staatsblad F 98, dat den tekst bevat van het K. B. van 16 Juni 1945, dat de Regeering blijkens art. 18 van deze bepalingen verder wenscht te noemen „Besluit Overgangsregeling oorlogsschade". Het is eigenlijk een bevestiging van den bestaanden (onofficieele?) toestand, dat de schade geregistreerd wordt door de Schade- enquêtecommissies. Ook heeft het begrip „oorlogsschade" eenige wijziging onder gaan. Viel hieronder gedurende de bezet ting alleen schade ontstaan door oorlogs geweld, thans heeft men eronder te ver staan „Alle schade als rechtstreeksch gevolg „van oorlogsgeweld, van handelingen ot „maatregelen van den vijand, of oorlogs- omstandigheden, ontstaan aan onroerende „goederen of zoodanige roerende goederen, „die tot een bedrijf behooren of tot het „uitoefenen van een beroep dienen, daar onder begrepen binnenvaartuigen, veren, „vaarbaar materieel, drijvende inrichtin- „gen, alsmede door den Minister van Finan- „ciën aan te wijzen zeeschepen, dan wel „aan huisraad, voor zoover die goederen „ten tijde van het ontstaan der schade toe behoorden aan Nederlanders, Nederland- „sche onderdanen uit anderen hoofde of „Nederlandsche rechtspersonen en zich „bevonden binnen de grenzen van het Rijk „in Europa". Principieel is de wijziging deze: Tijdens de bezetting kende men naast oorlogsschade nog de z.g.n. bezettings- schade. Dit was de schade ontstaan door handelingen van de Duitsche Weermacht. Dit begrip is thans van de baan, en alle sdhade kan dus thans op de daarvoor be stemde formulieren aan de Schade-enquête commissies worden aangegeven. Werden tijdens de bezetting alleen opge nomen schaden aangericht door de Duit sche Weermacht, thans kunnen ook in de enquête worden betrokken schaden ont staan door maatregelen van den vijand, dus ook van den burgerlijken vijand, met als aanvoerder Seyss-Inquart. Wij denken hierbij aan de door dezen laatste georgani seerde rooftochten in Arnhem b.v., de inundaties, het doen vellen van hoornen, het in beslag nemen van meubilair enz. van Joodsche landgenooten, idem van betrapte clandestiene radioluisteraars, het vorderen van schepen, auto's, paarden en vee, fabrieksinstallaties, enz. zonder betaling. Zelfs de verbeurdverklaring van radio's en kerkklokken indertijd zal onder-dit begrip vallen. De goederen waaraan schade ontstond, moesten zich tijdens de beschadiging bevin den binnen de Nederlandsche grenzen en eigendom zijn van Nederlanders of Neder landsche rechtspersonen. Hieruit volgt, dat b.v. schippers en de tallooze arbeiders, die in Duitschland schade leden, nog niet onder deze regeling vallen. Evenals vroeger wordt schade geleden door publiekrechterlijke lichamen en daar mede gelijk gestelde lichamen en z.g.n. kleine schaden, niet in de enquête opgeno men. Schade aangericht door Geallieerde troe pen, nè. het tijdstip, waarin de eigenlijke gevechtshandelingen plaats hadden, valt er dus niet onder. Nadrukkelijk zij er op gewezen, dat de schade moet zijn van materieelen aard (schade in goederen dus) en schade wegens het derven van inkomsten of winst uit drukkelijk is uitgesloten. Zeer belangrijk is art. 8 van het Besluit. Dit komt hierop neer, dat alle aangiften dienen te zijn ingeleverd vóór 28 Augustus 1945. Komt men nè, dien tijd, dan kunnen de Schade-enquêtecommissies met goedkeu ring van den Minister van Financiën ook nog aangiften aannemen, doch dan zal aangever hebben aan te toonen, dat het verzuim niet ajan hem te wijten is. Dit zijn ongeveer de voornaamste bepalin gen waarmede onze lezers voor het oogen- blik rekening hebben te houden. Een ieder zij dus gewaarschuwd, dat de aangiften tijdig worden ingeleverd. Voorts kan worden medegedeeld, dat de schade wordt geschat op basis van de prij zen van vóór den oorlog (9 Mei 1940), en dat dit Besluit nog niet voorziet in eenige bijdrage van Rijkswege in de geleden schade: het geeft alleen aan op welke wijze de schade dient te worden geregis treerd en getaxeerd. Wel kan onder bepaalde omstandigheden een voorschot worden verkregen waarhij er echter den nadruk op wordt gelegd, dat dit alleen kan worden verstrekt, indien de door oorlogsgeweld getroffenen buiten staat is om de noodzakelijke wederaan- schaffing of herstel zelf te bekostigen. Gered. Gemeente. De heer M. Blok, candidaat te Rotter dam, heeft bedankt voor het beroep naar de Geref. Gemeente te Terneuzen. Bij de jaarlijksche keuring van werken van jonge toonkunstenaars, behaalde de componist Pierre van Hauwe alhier den lsten prijs met het werk „Het Wolkje". Dit werk is een doorgecomponeerd kunst lied voor jongenskoor met begeleiding van piano. Het ligt in de bedoeling van den componist dezen winter het werk met zijn jongenskoor uit te voeren. Nu de Colonnes „Gezinszorg", die in het begin van dit jaar in Zeeland zijn opgeleid, in het Noorden aan het werk zijn, blijkt duidelijk welk een goed werk dit is en hoe het in een dringende behoefte voorziet. Wat nu nog „noodvoorziening" is, moet geleidelijk overgaan in een blijvenden arbeid. De nood van ons volk\ is, dat het gezinsleven niet kan functionneeren, zooals het behoort, door gebrek aan deskundige krachten. Al te veel vrouwelijke krachten werken op kantoren; het gezin lijdt daar door groote schade. De Bijzondere Kerkelijke Gezinszorg ziet het als haar taak zooveel mogelijk maat schappelijke Gezinsverzorgsters op te lei den, die in verschillende gezinnen hulp kunnen bieden. In September zal er, bij genoegzame deelname, weer een cursus in Terneuzen beginnen, die voor geheel Zeeuwsch-Vlaan deren toegankelijk is. De prijs van den cursus is 15 voor den geheelen duur van drie maanden. Voor degenen, voor wie dit een bezwaar mocht zijn, kan een schik king getroffen worden. Ook voor logies kan worden gezorgd. Opgave voor deelname bij Ir. H. Cohen Stuart, Van Steenbergenlaan 7, of bij Mevrouw C. J. Sickesz—Snijder, Grenulaan 2, te Terneuzen. Meisjes van Zeeuwsch-Vlaanderen! is hier voor velen uwer niet een prachtige taak weggelegd, waarin ge uw beste krach ten kunt geven aan den opbouw van ons volksleven voor de verzorging van oorlogsslachtoffers. Door de Regeering is ingesteld een Cen traal Bureau voor de verzorging van Oor logsslachtoffers. De oude instanties voor evacuatie en afvoer Burgerbevolking res sorteeren vanaf dien datum onder deze instelling. Ter behartiging van de belangen der getroffenen in geheel Zeeuwsch-Vlaanderen is er te -Oostburg een Districtsbureau ge vestigd en heeft het Provinciaal Bureau ondergeteekende met het beheer hiervan belast. De heer A. Hoolhorst, tot dusver Subst. Commissaris Afvoer Burgerbevolking, kon wegens drukke werkzaamheden deze func tie niet blijven vervullen. Op de eerste plaats wil ik mijn groote erkentelijkheid betuigen voor het vele en moeilijke werk door hem in het belang van alle getroffenen verricht. Ik weet dat hij, vooral den eersten tijd, een groote vraagbaak voor mij zal blijven en hoop dat ik dan geen tever- geefsch beroep op hem behoef te doen. Teneinde mij echter zoo volledig moge lijk met de toestanden in Zeeuwsch-Vlaan deren op de hoogte te kunnen stellen, heb ik gemeend in iedere gemeente, ten Ge meentehuize, een zitdag te houden. Ik verzoek daarom alle oorlogsslacht offers, dus zoowel evacué's, gedupeerden, invaliden en nagelaten betrekkingen, hun bezwaren en klachten op onderstaande data in de gemeente, waarin zij thans woonachtig zijn, kenbaar te maken. Boven dien is het Bureau te Oosthurg, Breede- straat, iederen dag geopend. Het Vaderland wil en zal, zooveel in haar venmogen ligt, U helpen. Het Districtsbureau voor de Verzorging van Oorlogsslachtoffers, te Oosthurg, J. FRIESEN. Aardenburg, 12 Sept., den geheelen dag. Axel, 17 Aug., den geheelen dag. Biervliet, 30 Aug., den geheelen dag, Noordstraat 161. Breskens, 4 Sept., den geheelen dag. Cadzand, 5 Sept., na den middag. Clinge, 22 Aug., den geheelen dag. Graauw en Langendam, 23 Aug., den geheelen dag. Hontenisse, 10 Aug., den geheelen dag. Hoek, 7 Aug., den geheelen dag. Hoofdplaat, 13 Sept., den geheelen dag. Hulst, 17 Aug., den geheelen dag. Uzendijke, 7 Sept., den geheelen dag. Koewacht en Overslag, 20 Aug., na den middag. Oostburg alle werkdagen op het bureau Breedestraat. Philippine, 6 Aug., den geheelen dag. Retranchement, 5 Sept., voor den mid dag. Sas van Gent, 14 iSept., den geheelen dag. Scihoondijke, 11 Sept., den geheelen dag. Sluis, 29 Aug., den geheelen dag. St. Jansteen, 21 Aug., den geheelen dag. Terneuzen, 8 Aug., den geheelen dag. Vogelwaarde, 24 Aug., den geheelen dag. Waterlandkerkje, 6 Sept., den geheelen dag. Westdorpe, 14 Aug., den geheelen dag. Zaamslag 9 Aug., den geheelen dag. Zuiddorpe, 13 Aug., na den middag. Zuidzande, 28 Aug., den geheelen dag. De gemeenten Groeide en Nieuwvliet zijn reeds afgewerkt. Leeuwarden (A.-A.). Naar het Leeu warder Parool meldt, is in de bestuursver gadering van de Friesche afdeeling van Ned. Volksherstel het denkbeeld geopperd, rijdende timmerwinkels naar het geteis terde deel van dé Betuwe te zenden, voor het verrichten van herstellingen. Overste Aninga van het M. G. heeft zich in verhand hiermee tot het Geallieerde opperbevel ge wend om materiaal ter beschikking te krijgen. Thans zijn tien montagewagens in gereedheid gebracht, die volgende week naar de Betuwe zullen vertrekken. Een Amerikaansche jeep reed in Berlijn aan den linkerkant van den weg een Duit- scher ondersteboven. Het slachtoffer keek terecht boos. De Duitsche omstanders ver zekerden het slachtoffer evenwel om strijd, dat de soldaat er niets aan kon doen, om dat ze in Engeland altijd links aanhouden. (A.-A.). (A.N.P.-Aneta - Herr. Nederland - B.B.C.) Het reisverbod opgeheven. Met ingang van gisteren is voor ons geheele land door het Militair Gezag het reisverbod opgeheven. Dit beteekent dus, dat voor reizen in het binnenland geen permit of vergunningen meer behoeven te worden aangevraagd. De Sovjet-Russische ambassadeur bij de Nederlandsche Regeering, de heer Valkof, is met 5 leden van zijn personeel per vlieg tuig in Den Haag aangekomen. Monument voor gefusilleerde gijzelaars. Op 15 Augustus a.s. zal door Prof. Ir. Schermerhom, de Minister-President, op de heide van Goirle een monument worden onthuld ter herdenking van de 5 gijzelaars, die daar op 15 Augustus 1942 zijn neer geschoten. Het waren de heeren W. Ruijs, Graaf E. O. G. van Limburg iStirum, Mr. Baalde, Chr. Bennekers en Baron A. Schim- melpennink van der Oye. Er is een dagelijksche busdienst Nijmegen- Zutphen geopend, die aansluiting heeft op de treinen naar het Zuiden. Sassenheim heeft de zwaar getroffen gemeente Berlikum in Brabant geadop teerd. Reeds werd een volbeladen schuit met meubels en huisraad afgezonden. Dezer dagen is de eerste groep Neder landsche recruten in Australië aange komen waar de opleiding van de expeditio naire macht zal plaats hebben. Nog massagraven gevonden. In Lebovicy in Poolsch Silezië zijn Vol gens Tass massagraven gevonden van tien duizenden menschen, die door de Duitschers zijn vermoord. Het Hooggerechtshof te Parijs heeft be sloten, dat Laval hedenmiddag als getuige in het proces tegen Pétain zal worden ge hoord. In de zitting van Donderdag werd een telegram voorgelezen van Amerikaan sche oud-strijders aan Pétain, waarin zij uitdrukking geven aan de hoogachting die zij voor den maarschalk koesteren en zeg gen, dat naar hun meening in dit proces niet het standpunt van het Fransche volk tot uiting komt. De Fransche ambassadeur Leon Noël, die hij het sluiten van den' wapenstilstand tegenwoordig is geweest, verklaarde dat Pétain den wapenstilstand had gesloten, omdat hij niet anders kon. Tegenover generaal Serigny verklaarde Pétain, dat hij met zijn hart aan de zijde van De Gaulle stond, maar dat hij in Frankrijk wilde blijven om de slagen op te vangen, ,,zou ik weggaan, dan zou er een gouwleider voor mij in de plaats komen". Charles Trochu, die door Pétain was be noemd tot voorzitter van den Parijschen gemeenteraad, verklaarde dat Pétain naar Montoir was gegaan, omdat Laval hem had verzekerd, dat hij door Hitier persoonlijk te ontmoeten, de vrijlating van krijgs gevangenen zou kunnen verkrijgen. Pétain zou alles gedaan hebben om zijn Duitsch- gezinde ministers tegen te werken. Krachtens de leen- en pachtovereen komst hebben de Vereenigde Staten tot dusverre aan Nederland goederen en dien sten geleverd voor 140 millioen dollar. Truman, Stalin en Attlee hebben een telegram gezonden aan Churchill om hem te danken voor de ontelbare diensten, die hij aan de gemeenschappelijke zaak heeft bewezen. Eenzelfde telegram werd gezon den aan Eden.

de Vrije Zeeuw | 1945 | | pagina 2