DE VRIJE ZEEUW Ie Jaargang ZATERDAG 4 AUG. 1945 No. 73 DE PRINSESJES ZIJN THUIS. DE BESLISSINGEN DER GROOTE DRIE TE POTSDAM. JAPANSCHE ZELFMOORDVLIEGERS. TRIBUNAALZAKE NAZI-BEEST BEKENT ZIJN SCHANDDADEN Frahkeering bij abonnement Teraeuaen Redactie: S. VV. Henry en P. L. D. J. van Oeveren Redactie-adres: Julianastraat 87,, Terneuzeu Dit Blad wordt op last van het Militair Gezag gedrukt bjj de N.V. Firma P. J. van de Sande, Teraeuzen Administratie-adres: Noordstraat 57, Terneuzen. ABONNEMENTSPRIJS: Binnen Terneuzen ƒ1,50 per 3 maanden, buiten Terneuzen ƒ1,74 per 3 maanden. Bij vooruitbetaling ƒ6,60 per jaar. ADVERTENTIËN: Per mm 10 cent, minimum per advertentie ƒ1,50. Rubriek kleine advertentiën 15 regels 60 cent; iedere regel meer 12 cent; maYimiim 8 regels. Dientsaanbiedingen en dienstaanvragen 15 regels 52 cent; iedere regel meer 10 cent. Met vermelding brieven of adres bureau van dit blad 10 cent meer. Handelaadvertentiën bij regelabonnement tegen verminderd tarief, dat op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentiën uiterlijk 9 uur v.m. op den dag der uitgave. De Prinsesjes Beatrix, Irene en Margriet zijn Donderdagmiddag per vliegtuig op het vliegveld Beuge uit Londen aangekomen. H. K. H. Prinses Juliana begeleidde de Prinsesjes op hun thuisreis. Op het vlieg veld was ter begroeting aanwezig Z. K. H. Prins Bemhard, die kort te voren met zijn sportvliegtuig op Beuge was gedaald. De Prinsesjes arriveerden met 2 toestellen van de IR. A. F., waarvan in het eerste waren gezeten Prinses Juliana met de jong ste, Prinses Margriet, en in het tweede de beide andere Prinsesjes. Bij aankomst op het vliegveld werden de jonge Prinses jes door meisjes Oranjebloemen aangebo den. Prins Bernhard legde een en ander op de film vast, o.a, het moment dat Prin ses Margriet den eersten voet op vader- landschen bodem zette. Vandaag zullen te Baam de feestelijk heden beginnen, die door de Oranjevereni gingen zijn georganiseerd. Zaterdagavond zullen er op verschillende terreinen in de omgeving, als het weer gunstig is, dans partijen in de openlucht worden gehouden. Aan de feestelijkheden wordt voor opluis tering ook meegewerkt door drie militaire kapellen der Canadeezen. Zondag wordt Prinses Irene 6 jaar en is het de eerste maal dat haar jaardag „thuis" kan worden gevierd, zoodat het een dubbele feestdag is. Wij wenschen hen van harte geluk. Wij verheugen ons met het Prinselijk Gezin en onze Vorstin, nu eindelijk na zoo vele bange jaren ons Oranjehuis weer op Vaderlandschen bodem vereenigd is en hopen dat God hen allen moge sparen en de Nederlandsche driekleur weldra ook in Indonesië vrij en fier moge wapperen als symbool van de eenheid rondom den Oranjeboom. Donderdagavond is na het einde van de conferentie te Potsdam een communiqué uitgegeven, dat gelijkertijd te Londen, Was hington, Moskou en Berlijn is gepubliceerd. Hierin wordt o.a. gezegd, dat alle Duit- sche strijdkrachten te land, ter zee en in de lucht, van ieder type, volledig zullen wor den afgeschaft. Alle wapens, munitie en oorlogswerktuigen, zullen in handen blijven van de Geallieerden of worden vernietigd. Alle nationaal-socialistische instellingen en wetten zullen worden opgeheven en voorloopig zal geen centrale Duitsche Re geering worden toegestaan. De productie van alle soorten wapens, evenals vliegtuigen en zeeschepen, wordt verboden. De machtige Duitsche handels- kartels en syndicaten zullen worden ont bonden, en het Duitsche bedrijfsleven ge decentraliseerd, terwijl de productie gecon centreerd zal worden op den landbouw en op vredesindustriëen voor binnenlandsch gebruik. Duitschland zal gedwongen worden scha devergoedingen in natura te verstrekken, om in zoo groot mogelijke mate de ver liezen en het leed, die het veroorzaakt heeft, goed te maken. Het land blijft in het bezit van voldoende hulpbronnen, om zonder bijstand van buiten te (bestaan. De oorlogsmisdadigers zullen snel en vast beraden berecht worden en een eerste lijst van de te berechten personen zal vóór het einde van deze maand worden gepubliceerd. De Big Three verklaren, dat het niet de bedoeling is van de Geallieerden om het Duitsche volk te vernietigen of tot slavernij te brengen, maar het de gelegenheid te geven zich voor te bereiden op lateren wederopbouw van zijn leven, op democra tisch vreedzamen grondslag, zoodat het te zijner tijd zijn plaats kan innemen onder de vrije, vredelievende volkeren der wereld. Te dien einde zal de democratische opvoe ding worden gereorganiseerd langs demo- cratischen weg en zal een plaatselijk zelf bestuur worden hersteld. Voor zoover de militaire veiligheid dit veroorlooft, zal vrijheid van drukpers en godsdienst worden toegestaan. Gedurende den bezettingstijd, over den duur waarvan niets wordt gezegd, zal Duitschland be handeld worden als een enkele economische eenheid, onder economische Geallieerde controle. Er is een raad gevormd der Ministers van Buitenlandsche Zaken van Groot-Brittannië, Rusland, China en Frank rijk en de Vereenigde Staten, met een permanent secretariaat te Londen, ter voor bereiding van de vredesverdragen met Italië, en de landen die satellieten waren van de spil, en tot het ontwerpen van plan nen voor een vreedzame regeling met Duitschland. De toekomstige grenzen en de politieke behandeling zullen wachten op de vaststelling van het vredesverdrag. Polen zal voorloopig het gebied ten Oosten van de Oder en de Neisse onder beheer nemen. Pelen, Tsjechoslowakije en Hon garije worden verzocht, het overbrengen van de bevolkingsminderheden naar andere landen nog op te schorten, tot men een beter overzicht van den toestand zal heb ben ofschoon het beginsel van overplaat sing erkend wordt. Het communiqué biedt het lidmaatschap van den Bond der Vereenigde Volkeren aan, aan eenige neutrale staten die daar voor in aanmerking komen, met uitdruk kelijke bepaling dat Spanje hiervoor niet in aanmerking komt, aangezien de regee ring van dat land tot stand is gekomen met steun van de agressieve as-landen. De conferentie heeft het voorstel van de Sovjet-regeering in zake uitbreiding van het gezag van de voorloopige Oosten- rijiksche regeering over geheel Oostenrijk, in studie genomen, en heeft besloten dat deze kwestie behandeld zal worden na den intocht van de Britsche en Amerikaansche strijdkrachten in de stad Weenen. Duitschland zal bestuurd worden door de Geallieerde Opperbevelhebbers ieder in hun bezettingszone, volgens instructies van hunne regeeringen. De Duitsche generale staf wordt ver nietigd. Het land zal nimmer nog een bedreiging mogen worden voor den wereld vrede. Het onderwijs zal onder Geallieerde controle komen. Er is in beginsel reeds overeenstemming over verkregen dat Koningsbergen en het omliggende land aan Rusland zal worden afgestaan. Er zal naar gestreefd worden het Duitsche volk te doordringen van het feit, dat Duischland militair verslagen is. Rusland zal schadevergoeding ontvangen door het wegvoeren van Duitsche machines en bezittingen uit 't door haar bezette deel van Duitschland. Ook zal het nog 15 ontvangen uit de Westelijke zone's waar voor het levensmiddelen enz. zal leveren. Amerika, Engeland en de kleine landen zullen vergoedingen ontvangen uit de Duitsche bezittingen in het Westen. In Denemarken zullen op 15 October algemeene verkiezingen worden gehouden. (A.-A.) Trefzekerheid: Eén procent. Londen (A.-A.). Een van de „wapens", waarvan de Japanners op het oogeniblik op vrij groote schaal gebruik maken, is dat der zelf moordvliegers. Reeds vrij lang „werkten" de fanatieke doodsveraehters met gewone vliegtuigen, waarmee ze zich op vijande lijke schepen stortten, doch sedert eenigen tijd bedient Japan zich van een soort van bestuurbare vliegende bommen. Van „jet machines" zonder landingsgestel. Er is geen weg-terug voor de zelfmoord piloten. Ze hebben geen parachutes. Maan denlang bereiden ze zich voor op den eenigen vlucht die ze zullen maken den eersten en laatsten vlucht, die is opgedra gen aan den grooten en goddelijken keizer en het onvergankelijke Japansphe keizer rijk. Het zelfmoordtoestel is getiteld „Baka". Het hangt onder aan een grooter toestel en wordt, in de nabijheid van het doel, los gelaten. Het beweegt zich voort door mid del van jet-turbines, en de snelheid is zeer groot, zoo ongeveer tegen de 750 kilometer per uur. De Baka ziet er uit als een jager met een zeer langen neus. De staart van het toestel heeft twee verticale vlakken. De cockpit is dicht. In den langen neus en in de uiteinden van de vleugels zit on geveer een duizend kilo aan ontplofbare stoffen en de heele zaak explodeert onmid dellijk zoodra het ergens mee in aanraking komt. Soms is dat „ergens" een Geallieerd schip en dan is de reis van de Baka niet voor niets geweest. Maar meestal is het evenwel de zee of een fragment van een luohtdoelgranaat, want de Geallieerden zorgen, zoodra de zelfmoordenaars in zicht komen, voor een luchtafWeerkanonnade waar vrijwel niets doorheen komt. Weken voor zijn vlucht wordt de Baka- vlieger geëerd door familie, die hem eigen lijk reeds als dood beschouwt, en door plaatselijke kranten en door vrienden en collega's die allemaal een geweldige hoop drukte maken van het heldenfeit dat voor de deur staat. En als dan het groote mo ment komt, nestelt de piloot zich in zijn vliegende doodkist. Hij, gaat onsterfelijk heid tegemoet. De hemelen zdllen zich voor hem openen. Roem voor zijn familie. Eer op zijn naam. Leve Japan! En mis schien raakt hij die Amerikaansche schuit ook nog wel. En dan zet het „moedertoestel" met de eraan gekoppelde Baka zich in beweging. Is de prooi in zicht, dan laat men de Baka, los en die suist naar beneden in toomelooze vaart Foto's in de Engelsche kranten vertellen, dat de Japanners wel eens succes hebben met hun menschelijke bommen, doch aan de hand van rapporten is bekend, dat de tref kans zeer gering is. Ten eerste loopt het „moedervliegtuig" met haar gevaarlijke kind het noodige risico door Geallieerde vliegtuigen te worden neergehaald. Dan de Baka zelf, die in de buurt van schepen blootstaat aan een intensieve beschieting, en dan is er nog de kans dat het toestel gewoon zijn doel mist, er naast duikt en op zee uit elkaar springt. De Baka blijft dus een gevaar, maar het is als met de vliegende bommen en raket ten van Hitler in Engeland: zij richten schade aan en veroorzaken last, maar zul len nooit eenig gewicht in de waagschaal werpen wat betreft het uiteindelijke resul taat van den oorlog. Japan's zon gaat onder. Dagelijks groeit Je macht der Geallieerden. Het Japansche roofrijk schrompelt ineen. En geen tienduizend Baka's zullen in staat zijn het noodlot tegen te houden. Breda (A.-A.). Nu er al verschillende uitspraken van door het Bredasche Tribu naal behandelde zaken gevallen zijn, krijgt men zoo langzamerhand een inzicht in de straffen die de verschillende collaboiateurs toegediend krijgen. Om met de' „zware" jongens te beginnen. Vorige week heeft het Tribunaal o.a. uitspraak gedaan in de zaak tegen een lid van het roemruchte landWacht-corps. De ridder van het jacht geweer, een 28-jarige Bredanaar die na tuurlijk ook N.S.B.-er was geweest, had het Nederlandsche volk op zijn manier ge diend door mee te helpen aan huiszoekin gen etc. en had er voor gezorgd, dat een van zijn medeburgers in een der beruchte Duitsche Kampen belandde. Hst Tribunaal vond de hoogste straf voor hem op z'n plaats n.l. interneering voor 10 jaar en ver beurdverklaring van alle goederen van ver dachte. Deze straf komt overeen met een reeds eerder genomen beslissing van het Tribunaal. Iemand die zich ook „verdien stelijk" had gemaakt als landwachtter (hij was tevens gen N,S.B.-er en N.S.N.A.P.-er geweest) kreeg eveneens 10 jaar plus ver beurdverklaring van alles 10 jaar kreeg ook op te knappen een 37-jarige transportarbeider die eerst bij de landWacht was geweest en daarna bij de S.S. was gegaan in welke „functie" hij gevangenbewaarder te Vught was geweest, en een 47-jarige arbeider, die zwaar N.S.B.-er en N.A.F.-er was. Eerst ge noemde zal denkelijk voor zijn S.S.-erschap ook nog door een andere gerechtelijke in stantie moeten verschijnen Om nu eenige „lichtere" gevallen te noemen. Als men diverse Tribunaalzaken bijgewoond heeft, valt het op, dat vele ver dachten nogal gaarne tot hun verweer aan voeren, dat zij vanwege een baantje bij de N.S.B. gegaan zijin, dat zij uit dank en uit tegenprestatie voor een verkregen betrek king sympathiseerend lid van de N.S.B. werden, of dat zij op fabri.ek of werk plaats omgepraat werden lid van het N.A.F. te worden. Deze slechte Vaderlan ders, deze brood-N.S.B.-ers" krijgen er doorgaans stevig van langs ter zitting van het Tribunaal. Sommigen dezer lieden blij ven even brutaal als ze vroeger waren en kijken lachend om naar de publieke tri bune, anderen daarentegen waaronder mannen met grijze haren leggen hun be kentenissen huilend af. Het spreekt nu van zelf, dat het Tribu naal de lieden, die star enl brutaal blijven doen, harder aanpakt dan de week-harti- gen. Ook als zij slechts eenige j Et ren bij de N.SB. geweest zijn krijgen zij fiksche straffen. Zoo is b.v. een ex-handelsreizi ger die als chauffeur bij de Duitsche weer macht ging tot 5 jaar intemeering veroor deeld. Een ander type, die 4 jaar lid was van de N.S.B.chef van den dienst der leden-registratie was en propaganda voor zijn organisatie maakte, kreeg eenzelfde straf. Een slager die sympathiseerend lid van de NjSjB. was geweest, moest het met 1 jaar minder doen. Eveneens kreeg 4 jaar interneering een 40-jarige fabrieks arbeider die lid van de N.S.D.A.P. en het N.A.F. was geweest. Een Bredanaar die lid was van mantelorganisaties van de N.S.B. en een Wehrmachtsverkenners- lokaal had geëxploiteerd, kreeg 2 jaar in temeering, terwijl een jaar zwaarder werd beoordeeld een sinjeur die dienst had ge daan bij het NjS.K.K. en bovendien 3 jaar op andere manier in dienst der Duitschers had gewerkt. Bij een en ander wordt ook rekening gehouden met ouderdom en phy- sieiken toestand van den verdachten. Zoo heeft een 68-jarige ziekelijk aangelegde caféhouder, die gedurende de bezettings jaren bij de N.SjB. en N.S.D.A.P. was en een sterke Duitsche gezindheid demon streerde 2 jaar interneering gekregen en ontzetting uit het recht van verkiezing en verkiesbaarheid. Wat dit laatste aangaat, moet opgemerkt worden, dat in alle geval len de schuldigen het kiesrecht en het recht om openbare ambten te bekleeden verlie zen. Ook als iemand niet tot intemeering veroordeeld wordt (o.a. iemand die in 1941 3 maanden lid der N.S.B. was) en er over gegaan wordt tot gedeeltelijke verbeurd verklaring van zijtn inboedel (b.v. van zijn reeds in beslag genomen radiotoestel), ver liest deze persoon toch de hiervoor ge noemde rechten. Slechts weinige vrouwen heeft het Tri bunaal voor het hekje gehad. Een vrouw wier man thans in Vught vertoeft daar hij N.iS.B.-er was, heeft 10.000 boete gekre gen. Zij kon de boete ruimschoots betalen. Het mensch had zich onledig gehouden met het breien van sokken e.d. voor de Oost- front-Duitschers en zij was bovendien een tijd lid van de N.S.B. geweest. Parijs (AFP). De beulen hebben door hun bekentenissen de afschuwelijke ver halen bevestigd en overtroffen, welke reeds door hun slachtoffers werden gedaan. Een typiseh geval is de bekentenis van den S.S.-man Karl Schemburg, bewaker van verschillende kampen o.a. te Auschwitz en Dachau. Kapitein Bollet, lid der Fransche missie, voor de oorlogsmisdadigers heeft hem ver hoord en heeft verklaard, dat hij' nooit in zijn loopbaan van rechter zulk een cyni- schen en ongegeneerden beschuldigde had gezien, die zijn misdaden al lachend be kende „Te Dachau moest ik oordeelen over de opportuniteit 200 politieke gevangenen te doen te recht stellen. Per groepen van 10 werden zij naar den lijkoven gebracht, zon der dat vooraf onderzocht werd of zij wel werkelijk dood waren." Hij heeft ook bekend, dat hij gedetineer den gedood had door hen in den buik en op het gezicht te trappen. Hij heeft be kend, dat hij eigenhandig 17 Hongaarsche en Roemeensche Joden in het kamp van Kauffring heeft gedood. „Ik heb met mijn geWeer 40 Fransche Joden die langs een muur stonden opgesteld, gedood omdat zij weigerden te werken. Ik was zenuwachtig en ik vraag mij nu af waarom ik dat heb gedaan," zoo besluit hij glimlachend en met rustige stem. Hij voegde er aan toe, dat in het kamp van Neuen-gamme perso nen, die ongeschikt tot werken waren meestal Joden, opgehangen, verbrand of in gaskamers geleid werden. Hij heeft toe gegeven, dat hij de juweelen van zijn slachtoffers had verkocht. Hij heeft het kinnebak van een Duitsche bewaker ver brijzeld, omdat hij hem te zacht voor de gedetineerden oordeelde. Het geval van Schemburg verschilt jam mer genoeg weinig van dat van honderden zijner gelijken, die door onderzoeksgroepen voor de oorlogsmisdadigers moeten worden opgespoord en gevonnist worden. Die onderzoekingsgroepen van de com missie der Vereenigde Volken voor de oor logsmisdadigers, bestaat uit drie ploegen: de ploeg voor de opsporing en de arrestatie der misdadigers, de onderzoekingsploeg waarvan de leden juristen zijn, en de ploeg belast met het verhoor der getuigen en het inwinnen van bewijzen.

de Vrije Zeeuw | 1945 | | pagina 1