DE VRIJE ZEEUW mus 'P 31 JULI 1945 No. 72 HET AMBACHTSONDERWIJS. DE NEDERLANDSCHE VOLKSBEWEGING. DE NIEUWE ENGELSCHE REGEERING. JAPAN WIJST CAPITULATIE VAN DE HAND. H.A.R.K. MUZIEKSCHOOL VOOR TERNEUZEN EN OMSTREKEN. ERNST VOORHOEVE GEARRESTEERD. NED. ROODE KRUIS. SOLISTEN-CONCOURS TE HULST. P. T. T. WEDEROPBOUW FRöBELSCHOOLTJE VAN HOEVE TE AXE L Ie jaargang Redactie: S. W. Henry en P. L. D. J. van Oeveren Redactie-adres: JuUanastraat 87, Terneuzen Dit Blad wordt op last van het Militair Gezag gedrukt by de N.V. Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Administratie-adres: Noordstraat 57, Terneuzen. ABONNEMENTSPRIJS: Binnen Terneuzen ƒ1,50 per 3 maanden, buiten Terneuzen ƒ1,74 per 3 maanden. Bij vooruitbetaling ƒ6,60 per Jaar. ADVERTENTIËN: Per mm 10 cent, minimum per advertentie ƒ1,50. Rubriek kleine advertentiën 15 regels 60 cent; iedere regel meer 12 cent maximum 8 regels. Dientsaanbiedingen en dienstaanvragen 15 regels 52 cent; iedere regel meer 10 cent. Met vermelding brieven of adres bureau van dit blad 10 cent meer. Handelsadvertentiën bij regelabonnement tegen verminderd tarief, dat op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentiën uiterlijk 9 uur v.m. op den dag der uitgave. Onze Minister-President, Prof. Sctier- mertiorn. verklaarde in zijn radioredevoe ring, gehouden bij het optreden der nieuwe regeering: „Wij zijn arm, straatarm, het eenigste wat wij bezitten, is onze arbeid". Indien de arbeid het eenigste nationaal bezit is van ons volk, dan is het tevens onzen 'plicht dit bezit te ontwikkelen en te perfectionneeren, niet alleen ten bate van den enkeling, doch ten batte van de ge meenschap. Een belangrijk deel van den arbeid wordt ongetwijfeld geleverd door de vakmen- schen in de diverse bedrijven. Hoe beter deze vakmenschen zijn onderlegd, hoe hooger het peil is van hun bekwaamheid, hoe ibeter de producten zullen zijn, die door hen worden voortgebracht. Een zeer belangrijke rol speelt dus in den tegenwoordigen tijd de opleiding van goed onderlegde vakmenschen, aangezien niet iedere arbeid, hoewel op zichzelf nog zoo noodig en nuttig, gelijkwaardig is, en ook niet gelijkwaardig zal worden ge waardeerd. Een goed geschoolde werk man zal voor het bedrijf, waarin hij werk zaam is, méér worden gewaardeerd en hooger worden beloond dan de onge schoolde, terwijl laatstgenoemde vlugger zal worden vervangen en minder zekerheid van bestaan zal vinden. De Overheid heeft steeds het belang ingezien, goed onderlegde vakmenschen te kweeken, en heeft voor dit nationale belang groote bedragen .besteed. De in richtingen die met steun van de Overheid in het leven zijn geroepen om de vakont wikkeling ter handte nemen, zijn de nijverheids- of ambachtsscholen. Deze' sluiten onmiddellijk aan op de Lagere Scholen, doch de gevallen zijn niet zeld zaam, dat leerlingen met U.L.O.-opleiding de beginselen van het vak leeren op de ambachtsschool. Op de ambachtsschool wordt, naast het onderwijs in de verschillende praktische vakken, les gegeven in technisch teekenen en algemeen vormend onderwijs, als Ned. taal. Rekenen, Wiskunde, Natuur- en Werktuigkunde en Lichamelijke Oefening. Het eindgetuigschrift van een ambachts school geeft dus aan den patroon de zeker heid, dat de jonge werknemer, naast de handgrepen van het vak, ook in staat is een teekening te lezen en de meest voor komende berekeningen uit te voeren. Na 2 jaar opleiding is natuurlijk niet te verwachten, dat men met een .geschoold vakman heeft te doen; de school geeft slechts „voorbereidend vakonderwijs", doch de fundeering is gelegd en op dit funda ment kan met succes worden voortge bouwd. Dit voortbouwen kan tot verschillende hoogten en op verschillende manieren ge schieden. De mogelijkheid .bestaat n.l. dat de leer ling, na het doorloopen van de ambachts school, met medewerking en onder toezicht van het schoolbestuur, wordt .geplaatst bij een patroon, die de verdere praktische ontwikkeling heeft te verzorgen, volgens een daarvoor opgesteld leerprogramma. De patroon ontvangt voor deze opleiding een bepaalde toelage. Het theoretische gedeelte van de voort gezette opleiding, met aanvullend prak tisch onderricht, wordt gegeven aan de avondteekenschool met werkplaatspraktijk, die de leerling verplicht is te bezoeken. Dit avondonderwijs wordt gegeven ge durende de wintermaanden van I October tot 1 April, per week 10 lesuren. Dit prak tisch onderwijs wordt zoo gegeven, dat de moeilijkheden, die de leerling in de prak tijk ondervindt, nog eens extra onder oogen worden gezien, zoodat het geheel is ingesteld op het speciale vak van den leerling. Voor een leerling, die reeds een eindgetuigschrift van een ambachtsschool heeft behaald, duurt deze voortgezette op leiding 2 jaren, waarna een examen wordt afgenomen en bij gunstig gevolg een diploma van dit z.g. „leerlingstelsel" wordt verstrekt. Hierna 'laat de school dezen jongen man nog niet los, doch heeft aan de avond school nog „vervolgcursussen" verbonden, waar hij. zich verder theoretisch en prak tisch kan bekwamen. Indien met goed gevolg een cursusjaar is doorloopen. wordt hiervoor een verkla ring uitgereikt. Ook is het mogelijk in bizondëre geval len alleen een cursus te volgen in praktijk onderwijs, dit als er voldoende zekerheid bestaat dat de theorie reeds vroeger in voldoende mate is bijgewerkt. Zoo groeit van lieverlede èn in de prak tijk èn op school de jongen uit tot een werkelijk bekwaam vakman, die ongetwij feld in den opbouw van ons land zijn taak op waardige wijze kan vervullen. Dit is één van de mogelijkheden, waarbij 'dus de opleiding tot „werknemer" is tot stand gebracht. Wil een vakman zich vestigen als pa troon, dan is het noodzakelijk dat naast het middenstandsdiploma Algemeene Handels kennis het diploma Vakbekwaamheid wordt behaald De Vestigingswet dateert reeds van vóór de thans afgetoopen oorlog, zóodat deze ongetwijfeld zal blijven gehandhaafd, even als de organisatie van het bedrijfsleven, hoewel dit voornamelijk in de oorlogsjaren is ontstaan. De ambachtsscholen onderhouden met de verschillende vakgroepen een levendig con tact en aan de avondscholen worden cur sussen gehouden ter opleiding voor de examens Vestigingswet. Hierbij worden de leerplannen gevolgd die door de Vak groepen zijn vastgesteld en waartoe bij voorkeur leerlingen worden toegelaten die reeds in het bezit zijn van een getuigschrift eener ambachtsschool. Verder worden de examens Vakbe kwaamheid. in den regel afgenomen in de gebouwen der ambachtsscholen, met mede werking van het personeel. De opleiding voor de Êxamens Vak bekwaamheid is gedurende de oorlogsjaren door velerlei oorzaken niet tot haar «recht kunnen komen. Nu de omstandigheden zich hebben gewijizigd en het zich laat aanzien, dat de Vakgroepen zullen blijven gehandhaafd, is voor diegenen, die zich in de toekomst wenschen te vestigen als patroon, de tijd aangebroken zich onver wijld op deze studie toe te leggen. De eischen zijn niet gering, zoodat ernstige studie geboden is, wil men niet uitgeschakeld worden bij de verovering van een zelfstandig bestaan. Behalve het vorenstaande biedt, de fundeering, gelegd op de ambaclitsschool, nog vele mogelijkheden, waarbij aanleg en ambitie natuurlijk de overheerschende rol spelen. Vele leerlingen van de Zeevaartscholen, Machinistenscholen, Middelb. Techn. Scho len en vele leden van het technisch per soneel van P. T. T., Luchtvaart en Marine bouwden voort op vorengenoemd funda ment. Verder was de ambachtsschool het beginpunt voor vele technische opzichters en beambten in de verschillende takken van nijverheid en voor vele leerkrachten bij het Nijverheidsonderwijs. Het is duidelijk, dat het ambachtsonder- wijs een zeer belangrijke taak heeft te vervullen in den toekomstigen opbouw, zoodat aan de ouders den raad wordt ge geven eens ernstig te overwegen of hun zoon via dit onderwijs niet die plaats zal veroveren waar hij èn de gemeenschap èn zichzelf het best kan dienen. De mogelijkheid bestaat thans zich als leerling te laten inschrijven op de am bachtsschool te Terneuzen, terwijl aan de school, Axelschestraat 20, alle mogelijke inlichtingen gaarne zullen worden ver strekt. Spoedig bestaat ook de gelegenheid zich te laten inschrijven voor de avondteeken school met werkplaatspraktijik, voortge zette cursussen en cursussen ter opleiding voor de examens Vestigingswet voor de verschillende bedrijven. Indien wij slechts alléén „arbeid" bezit ten al» nationaal bezit, dan is het thans de gelegenheid het gedeelte arbeid te ver richten door de a.s. vakmenschen en de a.s. technici zoo goed mogelijk te ontwik kelen. E. HARMSMA. Directeur Nijverheidsscholen. Het is nu al weer twee maanden geleden, dat „Je Maintiendrai" met haar „Bevrij dingsnummer" uit de illegaliteit in de lega liteit trad. Dit nummer bevatte den op roep van de Nederlandsche Volksbeweging, die korten tijd daarna op 24 Mei j.l. in Krasnapolsky in Amsterdam officieel werd opgericht. Ondanks de groote 'vervoers- en contactmoeiltkheden is er sindsdien veel bereikt. In bijna alle steden en dorpen in Nederland zijn op plaatselijk initiatief j comité's samengesteld, die zoo goed en zoo kwaad als liet ging, contact gezocht heb ben met het hoofdbestuur in Amsterdam, dat de noodige richtlijnen op politiek en organisatorisch gebied heeft gegeven. De in deze afdeelingen geformeerde besturen dragen allen slechts een voorloopig karak ter, aangezien de definitieve besturen t.z.t. door de ledenvergaderingen zullen worden aargewezen. Het weekblad „Je Maintiendrai"', dat thans nog voor de verschillende deelen van het land in een viertal afzonderlijke edities verschijnt, is practisch in iedere gemeente verkrijgbaar. Zoo spoedig mogelijk zal worden overgegaan tot het uitgeven van een centrale editie, waarvoor reeds thans de abonnementen kunnen worden opge geven. In verschillende deelen Van het land, zooals Amsterdam, Den Haag en Rotter dam, Friesland, Twente etc. vonden reeds groote vergaderingen van de Nederland sche Volksbeweging plaats. Het ligt in de bedoeling deze bijeenkomsten, waar lei dende personen uit de N. V. B. het woord voeren, nog in vele andere steden en dor pen te doen plaats vinden. Het program der N. V. B. is ter perse en al verhindert de papierschaarschte om de oplage zoo groot te maken dat aan alle aanvragen zal kunnen wor den voldaan. Menig Nederlander zal zich binnenkort behoorlijk kunnen oriënteeren over de concrete voorstellen die de N. V. B. te doen heeft. Een tweetal brochures, n.l. de „Oproep met toelichting der N. V. R." en „Nu of nooit" zijn reeds verschenen, een derde brochure wordt binnenkort ver krijgbaar gesteld. Tenslotte is er nog het ,,J. M. Fonds" dat is ingesteld ter ondersteuning van de nagelaten betrekkingen van hen, die hun leven hebben gegeven in dienst van „Je Maintiendrai" en de daarbij behoorende groepen. Het fonds zal mettertijd onder een eigen beheerder worden opgenomen in de „Stichting 19401945". Met dankbaar heid kan worden geconstateerd, dat de regelmatig gestorte bedragen die varieeren van enkele dubbeltjes tot honderden gul dens, het bewijs ervan leveren dat Neder land zijn gevallen strijders niet vergeten zal. Londen (Reuter). Vrijdagavond zijn de voornaamste posten bekend gemaakt van de door Attlee gevormde Labourregeering. Minister-President wordt Clement Attlee; Minister van Buitenlandsche Zaken wordt Bevin; Minister van Financiën wordt Hugh Dal ton en Minister van Handel wordt Sir Stafford Cripps; Lord President of the council wordt Herbert Morrison; Lord chancellor wordt Sir William Jo- witt en Lord privy seal wordt Arthur Greenwood. Evenals Churchill is Attlee tevens first Lord of the treasury en Minister van Defensie. Herbert Morrison zal tevens zijn de „Leader" van het Lagerhuis. New-York (Reuter). Volgens het Japan- sche nieuwsagentschap zal Nippon de pro clamatie van de Geallieerden aangaande onvoorwaardelijke capitulatie negeeren. „Japan zal den oorlog tot het bittere einde voortzetten. Het kabinet is om twee uur ('s middags) bijeengekomen Tokiotijd ten huize van den eersten Minister ten einde het rapport aan te hooren van den Minister van Buitenlandsche Zaken 'aan gaande de proclamatie en punten, die daar mede samenhangen". De bijeenkomst nam drie uur in beslag. Eenige vooraanstaande Amerikanen heb ben ons land bezocht, speciaal om een inzicht te krijgen van het werk, dat door de Nationale Hulpactie Roode Kruis wordt verricht. De bezoekers waren vol lof over de uit stekende organisatie van de H. A. R. K. en over de nauwkeurige administratie, welke van de ontvangen goederen was bij gehouden. Bij de in Juli gehouden overgangs examens der Muziekschool slaagden de volgende leerlingen: Piano: 1ste leerjaar: Annie Boerbooms; Adrie van Gremlbergen; Eduard de Kam; Frieda van der Poel; Corry Smolenaars; Rietje Scheele te Vogelwaarde; Hans Spaas; Stef Stokvis; Rita van Vuuren. 2e leerjaar: Mia de Bruijn; Ida van der Griendt; Mieke Hamel; To Harte; Jan Jongepier; Hans van Vuuren. 3e leerjaar: Clara van Hoeve te Zaam slag; Rachel Mazure; Addy van Overbeeke; Fini Schalken; Tieneke Standaert; Dora Verbrugge. 4e leerjaar: Jopie 't Gilde; Kees Jonge pier; Mimi Jurrij; Eva Koster en Catlien Koster, beiden te Zaamslag; Ria van Mossevelde; Eva Scheele te Vogelwaarde; Ria Scheele; José de Pauw; Menno Vink, 5e leerjaar: Fietje Galle. Harmonium: 1ste leerjaar: Gerry van Eek; Rietje van Eek; Adriana de Feijter. 4e leerjaar: Jac. Moens te Hoek. Theorie en notenlezen: 1ste leerjaar: Annie Boerbooms; Betsy de Bruijne; Hans Drok; Adriana de Feijter; Hetty de Jonge; Eduard de Kam; Mieke Moers; Liselotje Moers; Willy Moers; Ria Kavelaars; Oene Ribbens; Teuneke Ribbens; Rietje Scheele te Vogelwaarde; Louise de Smidt; Corry Smolenaars; Zus v. d. Sneppen; Marijke Spaas; Stef Stokvis; Rietje Vink; Paul Vink; Rita van Vuuren. 2e leerjaar: Jan Drok; Gerry van Eek; Rietje van Eek; Clara van Hoeve en Elisa beth van Hoeve beiden te Zaamslag; Jan Jongepier; Frieda van der Poel; Jan van de Ree; Paul van der Sneppen; Tanneke Tollenaar; Poldi Wisse. 3e leerjaar: Ivonne van Aerde; Mia de Bruijn; Jopie 't Gilde; Adrie van Grember gen; Mieke Hamel; To Harte; Wim Ver sprille; Hans van Vuuren. 4e leerjaar: Anneke Abrahamse; Fietje Galle; Ida van der Griendt; Bets de Kra ker; Jac. Moens te Hoek; José de Pauw; Tineke Standaert. 5e leerjaar: (einddiploma)Kees Jonge pier; Mimi Jurrij (met lof); Catlien Koster en Eva Koster, beiden te Zaamslag; Rachel Mazure; Ria van Mossevelde (met lof); Addy van Overbeeké" (met lof); Eva Scheele te Vogelwaarde; Ria Scheele; Jo van der Sneppen. De candidaten, waarbij geen plaatsnaam vermeld staat, wonen te Terneuzen. Groningen. Ernst Voorhoeve, gewezen propagandaleider der N. S. B„ is in het plaatsje Nieniburg in Duitschland gear resteerd en naar ons land overgebracht. Hij is voorloopig in Nieuweschans in ver zekerde bewaring gesteld. (A.-A.) Be collectebus van het Nederlandsche Roode Kruis, op de loodsboot van Terneu zen naar Vlissingen heeft 57,33 opge leverd. In 1942 werd door de muziekvereeniging „Vlijt en Volharding" te Hulst een solisten concours uitgeschreven, hetwelk door bij zondere omstandigheden geen doorgang kon vinden. "Men deelt ons mede, dat dit concours thans dit jaar zal worden gehouden. Ingaande 1 Augustus zijn toegelaten naar plaatsen ten noorden van de groote rivieren drukwerken en couranten t/(m 200 gram. Ingaande 1 Augustus wordt het lucht- postvenkeer geopend met Amerika en Australië. Verzending 2X per week per luchtpost van uit Engeland. De Directeur BENJAMINSE. Een aantal belangstellenden heeft voor dit noodzakelijk werk een voorloopige regelingscommissie gekozen. Binnenkort wordt een algemeene vergadering iiitge- schreven, in welke een schoolvereeniging zal worden opgericht en een schoolbestuur

de Vrije Zeeuw | 1945 | | pagina 1