DE VRIJE ZEEUW r 7 N f. m Ie jtfargaag VRIJDAG 27 JULI 1945 No. 71 No. 72 BEËEDIGING VAN NEDERLANDSCH OFFICIER. HOOGE NEDERLANDSCHE ONDERSCHEIDINGEN VOOR EISENHOWER EN BEDELL SMITH. HONDERD MILLIOEN OORLOGSSLACHTOFFERS. NOG LIJKEN VAN GEFUSJLLEERDEN GEVONDEN. BESCHAMENDE BEHANDELING VAN JOODSCHE SLACHTOFFERS. DE NEDERLANDSCHE VOLKSBEWEGING. EEN INTERVIEW MET DEN BELGISuHEN KONING. CRISiS IN BELGISCHE KATHOLIEKE PARTIJ 7 LA.R.K. ÜEKSCHOOL JZEN EN OMSTREKEN. ERNST VOORHOEVE GEARRESTEERD. NED. ROODE KRUIS. NC0URS TE HULST. P. T. T. WEDEROPBOUW FRöBELSCHOOLTJE VAN HOEVE TE AXE L Redactie: S. W. Henry en P. I* 0. J. van Oeveren Redactie-adres: Julia.castraat 87, Terneuzen Dit Blad wordt op last van het Militair Gezag gedrukt bij de N.V. Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Administratie-adres: Noordstraat 57, Terneuzen. ABONNEMENTSPRIJS: Binnen Terneuzen ƒ1,50 per 3 maanden, Duiten Terneuzen ƒ1,74 per 3 maanden. Bij vooruitbetaling ƒ6,60 per jaar. ADVERTENTIËN: Per mm 10 cent, minimum per advertentie ƒ1,50. Rubriek kleine advertentiën 15 regels 60 cent; iedere regel meer 12 cent- maximum 8 regels. Dientsaanbiedingen en dienst aanvragen 15 regels 52 cent; iedere regel meer 10 cent. Met vermelding brieven of adres bureau van dit blad 10 cent meer. Handelsadvertentiën bij regelabonnement tegen verminderd tarief, dat op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentiën uiterlijk 9 uur v.m. op den dag der uitgave. „Ik zweer trouw aan de Koningin, gehoorzaamheid aan de wet en onderwerping aan de krijgstucht". Omstreek 2 uur stonden gistermiddag op het achterterrein van het Sportpark de eerste 800 Nederlandsche Vrijwilligers aan getreden, die gezamenlijk het eerste Batal jon van het 14de Regiment Infanterie vor men. Deze jongens, thans in Hilversum gelegerd, zijn hoofdzakelijk gerecruteerd uit de Zeeuwsch-Vlaamsche ondergrond- sche, die me zal het zich zeker herin neren gedurende de Duitsche bezetting zulke prachtige staaltjes van moed heeft geleverd. Toen wij ze daar zagen, dié stoere Zeeuwen met hun Geallieerde uni formen en platte helmen, toen voelden we ons trots! Trots, niet alleen omdat we wisten, dat zij geholpen hebben om, zonder eigen verliezen, den Duitscher van de Braaikman te timmeren en zij bij Willem stad in de voorste linie lagen om Zuid- Holland binnen te vallen, doch ook, omdat hier het bewijs werd geleverd, dat er (ge bouwd wordt aan een nieuw Nederlandsch leger dat er zijn mag! Nadat de Post-Harmonie op het veld gearriveerd was, kon tot beëediging van luitenant A. Schaap .worden overgegaan. Onder de fier wapperende Nederlandsche driekleur vond toen een korte plechtigheid plaats, waarbij de eed werd afgenomen door den bataljonscommandant Majoor Casparie. Voor enkele genoodigden, van wie wij noemen Majoor Boring van Beek, van de Brigade Prinses Irene, Majoor Van Moorsel en last, but not least den vor- mings- en Geallieerden verbindingsofficier Captain Forbes, bestond hierna de gelegen heid den juist beëedigden officier geluk te wenschen. Met de Post-Harmonie voorop werd ver volgens een marsch gemaakt. Deze voerde via Groest en Kerkstraat naar het raad huis, waar door verschillende officieren en burgerlijke autoriteiten, onder wie bur gemeester B. H. Bakker, een défilé van het bataljon werd afgenomen. De voorbij- marcheer ende secties maakten een bizon der goeden indruk, hetgeen naar wij ver moeden, menigeen trots in het hart ge bracht zal hebben. Ook ons Leger herrijst, krachtig en bezield met een nieuwen geest! (Gooische Klanken van 21-7-'45.) Uit Frankfort meldt men aan A.N.P.- Aneta het volgende: 4 Z. K. H. Prins Bernhard heeft aan gene raal Eis^phower en aan den Chef van diens staf, Genéfcaal Bedell Smith, het Grootkruis van den Nederlandschen Leeuw overhan digd. Bij de plechtigheid was een eere- wacht gevormd van parachutisten en infan teristen met Nederlandsche en Amerikaan- sche vlaggen. De plechtigheid had plaats in het hoofdkwartier van Generaal Eisen hower. De Prins wees op het inspireerend leiderschap van den Generaal en bracht hem grooten dank voor de bevrijding van Nederland en ook voor de hulp, aan het Nederlandsche volk verleend door het bren gen van voedsel en materiaal. De Prins noodigde den Generaal uit naar' Nederland te kamen. Dan kan hij door.een schitte rende ontvangst den dank van het volk zien. Als bijzonder bewijs van dank is voor Generaal Eisenhower nog in bewer king een eeresabel, die gegeven zal worden door Koningin en Regeering. De Prins besloot met zijn leedwezen er over uit te oogen worden gezien, zoodat het geheel is ingesteld op het speciale vak van den leerling. Voor een leerling, die reeds een eindgetuigschrift van een ambachtsschool heeft behaald, duurt deze voortgezette op leiding 2 jaren, waarna een examen wordt afgenomen en bij gunstig gevolg een diploma van dit z.g. „leerlingstelsel" wordt verstrekt Hierna 'laat de school dezen jongen man nog niet los, doch heeft aan de avond school nog „vervolgcursussen" verbonden, waar hij zich verder theoretisch en prak tisch kan bekwamen. Indien met goed gevolg een cursusjaar is doorloopen, wordt hiervoor een verkla ring uitgereikt. Ook is het mogelijk in bizondëre geval len alleen een cursus te volgen in praktijk onderwijs, dit als er voldoende zekerheid bestaat dat de theorie reeds vroeger in spreken, dat de S.H.A.E.F. ophoudt onder Eisenhowers bevelen te staan. Generaal Eisenhower dAnkte hierna voor de onderscheiding en zeide alles in het werk te hebben gesteld het Nederlandsche volk te hulp te komen in de ergste nooden. Wegens zijn drukke werk is hij nog niet in Nederland geweest, maar hij zeide toe te zullen komen. Generaal Bedeli was ziek. Daarom had in besloten kring te zijnen huize een plechtigheid plaats. De Stafchef ontving dezelfde onderscheiding. Bern (A.-A.). In een in Zwitserland ver schenen boek „La fin des hostilités" schrijft J. K. Schiels dat 59 staten aan den oorlog deelgenomen hebben, dat 100 mil lioen man een uniform gedragen hebben en dat er eiken dag gemiddeld 10.000 ge sneuveld zijn. 12 a 15 millioen soldaten hebben het leven gelaten en bovendien zijn nog 10 15 millioen burgers, met inbegrip van vrouwen, kinderen en grijsaards, ten gevolge van den oorlogstoestand overleden, zoodat het aantal dooden de 30 millioen nadert. Daarbij moet men nog minstens 10 millioen verminkten, blinden, krankzin nigen en anderen rekenen, die aan een niet meer te genezen jziekte lijdien, alsmede circa 20 millioen weduwen en wee zen. De auteur stelt vast dat nog 10 a 12 millioen ondervoeden en ernstig gewonden zullen moeten sterven. In het geheel kan men het aantal oorlogsslachtoffers op ongeveer 100 millioen schatten. 'Haarlem (A.-A.) Onder leiding van de justitie worden nog steeds opgravingen gedaan van lijken van hen, die in Amster dam in de gevangenis zaten en vandaar uit zijn weggevoerd en gefusilleerd. Thans zijn weer eenjige graven opengemaakt, waarin zich de lijken van 27 menschen bevinden; 15 van hen hadden deelgenomen aan den tweeden overval op het huis van bewaring aan de Weteringschans te Am sterdam en 12 hadden behoord tot de groep die het bevolkingsregister te Am sterdam in brand heeft gestoken. Zij allen behoorden tot drie K.P.'s, n.l. een uit» Haarlem en de K.P.'s die onder leiding stonden van Johannes Post en Hïlbers van Dijk. Momenteel is men nog met de opgra vingen bezig in het afgesloten duinwater leidingterrein in Bloëmendaal en men weet dat er nog graven zijn van 60 Nederlanders die door de Duitschers zijn neergeschoten. In totaal heeft men dan ruim 500 lijken gevonden. Londen (Reuter). Het Joodsche Wereld congres heeft zich tot de „GrooteDrie" te Potsdam gewend met het verzoek maat regelen te nemen tegen de ernstige ver- waarloozingi en slechte behandeling van duizenden personen van Joodsche afkomst in de Duitsche verzamelcentra. Deze men schen, die martelingen, uithongering en ziekten doorstaan hebben in Hitler's con centratie- en vernietigingskampen, worden niet alleen alsof ze echte gevangenen waren in Duitschland vastgehouden, maar worden doom het geallieerde militaire be stuur op beschaamde manier verwaarloosd. Behalve dat zij, niet langer angst behoe ven te hebben voor marteling en moord a.s. technici zoo goed mogelijk te omwik kelen. E. HAiRMSMA. Directeur Nijverheidsscholen. Het is nu al weer twee maanden geleden, dat „Je Maintiendrai" met haar „Bevrij dingsnummer" uit de illegaliteit in de lega liteit trad. Dit nummer bevatte den op roep van de Nederlandsche Volksbeweging, die korten tijd daarna op 24 Mei j.l. in KrasnapoRky in Amsterdam officieel werd opgericht. Ondanks de groote 'vervoers- en contactmoeilikheden is er sindsdien veel bereikt. In bijna alle steden en dorpen in Nederland zijn op plaatselijk initiatief is hun toestand weinig b^ter, dan toen ze door de nazi's werden vertrapt. In Belzen bevinden zich nog 18.000 personen, 12.000 in het ziekenhuis en 6000 die aan den arbeid zijn gezet. Tusschen 70 en 80 per cent hiervan zijn Joden. Het ernstigste probleem is dat van de jonge meisjes, die zoolang geen normaal leven hebben ge kend en die thans omgang hebben met sol daten. Het geallieerde bestuur trekt zieb niets van het lot van deze groep menschen aan en laat het over aan het initiatief van een klein aantal Joodsche soldaten. De ge allieerden--maken gebruik van Duitschers als officieele tolken, die grooten invloed hebben op de Amerikaansche officieren, zoo wordt in een der "rapporten over de toestanden in de kampen verklaard. Brussel (A.-.A.). „Stars en Stripes" het blad van bet Amerikaansche leger, publi ceert een interview met den Belgischen Koning Leopold, waarin deze verklaart: ,,Ik neb vergissingen begaan, doch het waren vergissingen wat de methoden en niet de practijk betreft. Mijn geweten, is gerest"Sprekende over de capitulatie van 1940 zei bij: „De geruchten, volgens welke zij vooraf met de nazi's afgesproken zou zijn, ontberen iederen grond. Het was onmogelijk den strijd voort te zetten en ik beb miji overgegeven zooals elk ander sol dat gedaan zou hebben. Ik was krijgs gevangen en werd als zoodanig behandeld". Hij logenstrafte de geruchten, die te Brus sel in omloop zijn, volgens welke hij den ge vangene geweest zou zijn der Geallieerden. Hij legde den nadruk op het feit, dat hij geheel vrij is. Generaal Patch, de bevel hebber van bet 7e leger bad gezegd: „Gij zijt mijn gast en gij zult als zoodanig be handeld worden". De Koning voegde eraan toe, dat de soldaten, dië" zijn residentie omgeven „een eerewacht vormen, die geplaatst werd om zijn bescherming te verzekeren". Hij sprak vervolgens de „leugens" tegen, volgens welke de vader van zijn tweede echtgenoote een collabo rateur zou zijn. De Belgische Koningscrisis schijnt zich te ontwikkmen in een crisis in de Belgische Katholieke partij, zoo gelooft men in Lon- densche kringen, die zich met de Belgische Koningskwestie bezig houden, aldus een Reutercprrespondent. Zulks kan van in vloed afin op de uiteindelijke oplossing van Koning Leopolds positie, zoowel als op de toekomstige groepeering van de politieke partijen in bet land. In de afgeloopen weken is er 'n groeiend verschil van inzicht tot uiting gekomen tusschen de Christelijke volkspartij, zooals de Katholieke partij officieel genoemd wordt, die voor Leopold is en de houding van de meeste der Katho lieke ministers, die onlangs ontslag namen. Het is beteekenisvol, dat premier Van Acker deze ministerposten tot nu toe nog niet bezette en dat niet een van de minis ters tegen het wetsvoorstel stemde, ^vaar- bij bepaald werd, dat Koning Leopold zijn functie niet kan hervatten totdat het parle ment daartoe besloten heeft. Zij deden dit niet, afs-choon deze wet de onmiddellijke oorzaak was van hun ontslag. Drie Katho lieke ex-ministers in de Belgische Kamer stemden voor de regeering en twee Katho lieke senatoren onthielden zich van stem ming, zooals ook Hubert Pierlot, de astraat 37, Terneuzen 6,60 per jaar. •e regel meer 12 cent; ieven of adres bureau Is. staande Amerikanen heb- lezocht, speciaal om een i van het werk, dat door pactie Roode Kruis wordt /aren vol lof over de uit- itie van de H. A. R. K. luwkeurige administratie, vangen goederen was bij- ili gehouden overgangs- luziekschool slaagden de ;n: rjaar: Annie Boerbooms: ergen; Eduard de Kam; Poel: Corry iSmolenaars; te Vogelwaarde; Hans vis; Rita van Vuuren. a de Bruijn; Ida van der Hamel; To Harte; Jan van Vuuren. ira van Hoeve te Zaam- ïre; Addy van Overbeeke; 'ieneke Standaert; Dora pie 't Gilde; Kees Jonge- Eva Koster en Catlien te Zaamslag; Ria van Scheele te Vogelwaarde; i de Pauw; Menno Vink, 3tje Galle. ste leerjaar: Gerry vap Eek; Adriana de Feijter. Moens te Hoek. «tenlezen: 1ste leerjaar: Betsy de Bruijne; Hans Feijter; Hetty de Jonge; Mieke Moers; Liselotje u'sRia Kavelaars; Oene Ribbens; Rietje Scheele Louise de Smidt; Corry i v. d. Sneppen; Marijke /vis; Rietje Vink; Paul uuren. n Drok; Gerry van Eek; lara van Hoeve en Elisa- beiden te Zaamslag; Jan i van der Poel; Jan van n der Sneppen; Tanneke Wisse. jnne van Aerde; Mia de ilde; Adrie van Grember- sl; To Harte; Wim Ver- Vuuren. ineke Abrahamse; Fietje ;r Griendt; Bets de Kra- te Hoek; José de Pauw; nddiploma)Kees Jonge- (met lof)Catlien Koster iden te Zaamslag; Rachel n Mossevelde (met lof); 'beeké" (met lof); Eva vaarde; Ria Scheele; Jo waarbij geen plaatsnaam >nen te Terneuzen. einde het rapport aan te booren van den Minister van Buitenlandsche Zaken aan gaande de proclamatie en punten, die daar mede samenhangen". De bijeenkomst nam drie uur in beslag. Groningen. EPnst Voorhoeve, gewezen propagandaleider der N. S. B„ is in het plaatsje Nieniburg in Duitschland gear resteerd en naar ons land overgebracht. Hij is voorloopig in Nieuweschans in ver zekerde bewaring gesteld. (A.-A.) De collectebus van het Nederlandsche Roode Kruis, op de loodsboot van Terneu zen naar Vlissingen heeft 57,33 opge leverd. x>r de muziekvereeniging ig" te Hulst een solisten- reven, hetwelk door brj- igheden geen doorgang mede, dat dit concours worden gehouden. Ingaande 1 Augustus zijn toegelaten naar plaatsen ten noorden van de groote rivieren drukwerken en couranten t/(m 200 gram. Ingaande 1 Augustus wordt het lucfat- postverkeer geopend met Amerika en Australië. Verzending 2.X per week per luchtpost van uit Engeland. De Directeur BENJAMINSE. Ben aantal belangstellenden heeft voor dit noodzakelijk werk een voorloopige regelingscommissie gekozen. Binnenkort wordt een algemeene vergadering uitge schreven, in welke een schoolvereeniging zal worden opgericht en een schoolbestuur

de Vrije Zeeuw | 1945 | | pagina 1