DE VRIJE ZEEUW Ie Jaargang DINSDAG 24 JULI 1945 No. 70 DE OPHEFFING DER ANTI-VERBROEDERINGSBEPALINGEN DE NEDERLANOSCHE VOLKSBEWEGING. GROOTKRUIS ORANJE-NASSAU VOOR GENERAAL CRERAR. HET VATICAAN EN DE BUITENLANDSCHE POLITIEK. HET DUIKBOOTEN-MYSTERIE IN ARGENTINIË. ZIONISTEN WENSCHEN PALESTINA ALS J00DSCHEN STAAT MET ZELFBESTUUR. SEYSS INQUART SLAAPT OP EEN STR00MATRAS. VEREENIGING VOOR ALGEMEEN EN PLAATSELIJK BELANG TE AXEL. KORTE BERICHTEN. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS t) i rt i ™n Am,„p„ Redactie-adres: Julianastraat 81, Terneuzan Redactie: S. W. Henry en P. L. D. J. van Oeveren Dit Blad wordt op last van het Militair Gezag gedrukt bij de N.V. Firma P. J. van de Sande, Tet-neuzen Administratie-adres: Noordstraat 57, Temeuzen. R Rn a RnNNFMFNTlPRT IS Binnen Temeuzen ƒ150 per 3 maanden, buiten Terneuzen ƒ1,74 per 3 maanden. Bij vooruitbetaling ƒ6,60 per Jaar. Id^SSSn ^er'10 STini pw advertentie 1,50. Rdbriek kleine advertentiën 1^5 regels 60 cent; iedere regel meer 12 cent; ADVEKi jun Iiein Per mm iu cent, mmmium pei auvci j x iedere regel meer 10 cent. Met vermelding brieven of adres bureau maximum 8 regels. Dientsaanbiedmgen en dienstaanvragen 15 regels t>é ceni. ieaere regei meer verkrriebaar is van dit blad 10 cent meer. Handelsadvertentiën bij regelabonnement tegan verminderd tarief, dat op aanvraag verknjgoaar is. Inzepding «van advertentiën uiterlijk 9 uur v.m. op den dag der uitgave. „Een nederlaag op sexueel gebied inplaats van een nederlaag inzake een principe"; Londen (A.-A.). De Manchester Guar dian schrijft in een hoofdartikel getiteld „common sense preyails", onder meer het volgende: Veldmaarschalk Montgomery zal wel heel wat moeite gehad hebben met het formuleeren van diens verklaring inzake de opheffing der anti-verbroederingsbepa lingen. Ondanks Montgomery's gezegde over „de loyale manier waarop gij deze voorschriften zijt nagekomen", is heel de verklaring een erkenning dat een militaire order ingetrokken moest worden, omdat het onmogelijk bleek dit bevel door te voeren; Voorschriften, die niet doorgevoerd kun nen worden, zijn slechte voorschriften en Montgomery heeft er goed aan gedaan zoo goed als dit ging te verklaren, dat het noodzakelijk was deze bedreiging van de krijgstucht weg te nemen. Het valt te betreuren, aldus vervolgt de „Manchester Guardian", dat anti-verbroe dering vrijwel uitsluitend een verbod ge worden was voor Britsche soldaten, om met Duitsche vrouwen om te gaan, want dit verbod had een veel diepere beteekenis. In Maart j.l. had Montgomery den Brit- schen soldaat het geheele probleem uitge legd. Hij schreef: „Gij dient niet te ver geten, dat deze zelfde Duitschers van plan zijn U opnieuw voor den gek te houden en San de bestraffing trachten te ontkomen, die zij verdiend hebben. Deze anti-verbroe deringsactie is geen wraakneming, maar een schuldig volk dient niet alleen gestraft te worden, het moet ook de overtuiging van zijn schuld worden bijgebracht. Slechts dan eerst kunnen de eerste stappen ge daan worden voor zijn heropvoeding en kan het opnieuw in de gemeenschap van een fatsoenlijke menschheid worden opge nomen". Montgomery ging hier van een principe uit waarvan hij dacht, dat het juist was. En vele anderen dachten er ook zoo over, hoewel wij het er niet mee eens geweest zijn. Het valt te betreuren, dat men thans heeft moeten erkennen, dat men de neder laag geleden heeft in een kwestie op sexueel gebied, inplaats van een nederlaag inzake een principe. Veldmaarschalk Montgomery gaat te ver door te zeggen dat er „groote vorde ringen gemaakt zijn ten opzichte van de Nazificatie en inzake het verwijderen van nazis van alle verantwoordelijke posten in Duitschland". Maar het lijdt geen twijfel, dat dergelijke vorderingen mogelijk ge maakt woeden door de opheffing der anti- verbroederingsvoorschriften. Het zou evenwel een groote ramp beteekenen, als er nu als reactie op het gebeurde een te snelle verbroedering zou plaats vinden met de Duitsche oorlogsmisdadigers. Onze sol daten en zeer zeker hun commandanten zullen zich echter van dit gevaar bewust zijn en trachten dit te voorkomen. Aan den anderen kant blijft het te be zien, wat de Britten in Groot-Brittannië en in het bijzonder de Britsche vrouwen hierover zeggen zullen. Volgens een ander A.N.P.-Aneta bericht zeggen Fransche stemmen, dat de Duit schers hiermede de eerste zege in de be zettingstijd hebben behaald. De oproep van de Nederlandsche Volks beweging heeft in breede kringen van ons volk weerklank en instemming gevonden. Dit is ongetwijfeld voor een groot deel hier aan te danken, dat diep in ons volk de overtuiging leeft, dat een terugkeer naar den lOen Mei 1940 uitgesloten is en dat alleen een grootsch program van herstel en vernieuwing ons volk geestelijk en stoffelijk redden kan uit den chaos en de moeilijk heden van dezen tijd. De Nederlandsche Volksbeweging is de tolk van dezen vernieuwingsdrang. Zij is geen eenheidspartij. Zij kan dat eenvoudig niet zijn, omdat voor ons volk altijd slechts een eenheid in verscheidenheid aanvaard baar zal zijn. Zij wil slechts een werkge meenschap zijn, waarin plaats is voor ieder, die aan het ontzaglijke werk wil deel nemen, waarvoor ons volk op het oogenblix is ^esteld Wel echter is de Nederlandsche Volks beweging van oordeel, dat het- onvoldoende is, wanneer deze samenwerking alleen maai zou bestaan in het gemeenschappelijk aan pakken van een aantal incidenteele maat regelen. Wie zoo ziet, ziet het probleem van dezen tijd niet groot genoeg. Wij leven op een kentering der tijden en alleen uit een diepgaande geestelijke vernieuwing zullen de krachten vloeien, die Nederland opnieuw gestalte zullen doen geven. Daar om moet allereerst over ons geheele volk een nieuwe gezindheid vaardig worden, een geest van persoonlijke verantwoorde lijkheid, van bereidheid tot het brengen van offers, een geest, die op alle terreinen van het persoonlijke en maatschappelijke leven ernst doet maken met de zedelijke normen, waarop van oudsher onze Neder landsche samenleving rust. De Nederland sche Volksbeweging ziet deze geestelijke vernieuwing als haar eerste taak en alle hervormingen op politiek, sociaal en cul tureel terrein als een uitvloeisel van deze vernieuwde levenshouding. Deze geestelijke vernieuwing is samen gevat in de term: personalistisch-socia- lisme. Personalisme, dat beteekent, dat het uiteindelijk gaat om de eerbiediging, de waarde, de zelfstandigheid en de roe ping van de menschelijke persoonlijkheid, die ini dezen tijd we hebben het in de achter ons liggende jaren aan den lijve ondervonden meer dan ooit wordt be dreigd. En socialisme, dat beteekent, dat de brandende maatschappelijke vraagstuk ken opgelost zullen worden op grondslag van een consequente sociale gerechtigheid of dat zij anders niet zullen worden op gelost. Personalistisclr-eocialisme: een ont plooiing van alle zedelijk» krachten, die in een vooruitstrevende politiek al die voor waarden wil scheppen, welke het aan den mensch, iederen menseh, den arbeider'even goed als den werkgever, weer mogelijk maakt om werkelijk als mensch te leven. Dit is de grondslag, waarop de Neder landsche Volksbeweging haar oproep heeft gericht tot ons geheele volk. Tot allen, zonder onderscheid van religieuze of poli tieke overtuiging, om uit een besef van waarlijk nationale verantwoordelijkheid gemeenschappelijk de hand aan den ploeg te slaan. Wij willen allen weer naar een Nederland, waarin vrijheid zal zijn voor allen, recht voor allen, arbeid voor allen. Tot den gezamenlijken arbeid daartoe heeft de Nederlandsche Volksbeweging het sein gegeven. Apeldoorn (A.-A.) Z. K. H. Prins Bern- hard heeft Zaterdag namens H. M. de Koningin het grootkruis in de orde van Oranje-Nassau aangeboden aan den be velhebber van het le Amerikaansche leger, generaal Crerar. De plechtigheid, welke een eenvoudig en ongedwongen karakter droeg, geschiedde in een landhuis van den Prins, gelegen even buiten Apeldoorn aan den weg naar Arnhem, waar generaal Crerar des avonds om zeven uur arriveerde. De hooge bezoe ker werd op het bordes door den Prins be groet, waarna beiden een op het terras opgestelde eerewacht inspecteerden. Weer binnenshuis getreden, hield Prins Bern- hard vervolgens een korte sipeech, na af loop waarvan hij generaal Crerar de hooge onderscheiding overhandigde. Tot slot van de plechtigheid bood de Prins zijn gast een maaltijd aan, waaraan mede eenige hooge officieren aanzaten. Vaticaaii (AFP). Het schijnt, dat de reis naarRome van mgr. Orsenigo, den pauselijken nuntius te Berlijn, en van kar dinaal Faulhaber, aartsbisschop van Mün- chen, die in de komende dagen in Vaticaan stad verwacht wordt, is uitgesteld. In kerkelijke kringen geeft men te kennen, dat de H. Stoel er de voorkeur aan geeft, deze hooge prelaten op Duitsch grond gebied te laten zoolang de conferentie van Potsdam duurt, waarvoor het'Vaticaan de levendige belangstelling heeft. Het lot der landen van Midden-Europa en dat der Donaustaten heeft sterk de aandacht van leidende kerkelijke kringen. De diplomatieke betrekkingen tusschen fiet Vaticaan en Tsjechoslowakije schijnen te zullen worden hersteld. De kwestie der erkenning van de Poolsche regeering te Warschau schijnt in het Vaticaan aan actualiteit te winnen. Ten slotte wordt vernomen, dat Schusch- nigg, de vroegere bondskanselier van Oos tenrijk, die onlangs nog door den Paus is ontvangen, zich sinds eenige dagen te Rome heeft gevestigd. Londen (Reuter). Het nieuws over de Duitsche duikbooten, die opdoemen aan de Argentijnsche kust heeft groote opschud ding teweeg gebracht onder de bevolking. De menschen verdringen zich in de kust plaatsen en meenen overal duikbooten te zien. De bladen verkondigen honderden theorieën, niet alleen over Hitier en Eva Braun, maar ook over nazi-schatten, die volgens deze bladen verborgen zijn in het gebied tusschen Zuidpool en Buenos-Aires. Er zijn van officieele zijde geen inlichtin gen ontvangen over twee niet geïndentifi- ceerde duikbooten, die bij de Argentijnsche kust werden waargenomen, maar een van de voornaamste dagbladen „La Prensa" schrijft, dat er geen twijfel is, dat de on derzeeërs werkelijk werden gezien en dat de plaatselijke politie hun aanwezigheid gerapporteerd heeft. De „Prensa" voegt er aan toe, dat de onderzeeërs aan de op pervlakte kwamen en dat men op de kust het geluid der motoren kon hooren. Hoe wel de autoriteiten déze berichten ontken nen noch bevestigen, patrouilleert de Ar gentijnsche Marine langs de kust en is de kustwacht belangrijk versterkt. Officieel is medegedeeld, dat deze schepen geen Ar gentijnsche duikbooten kunnen zijn, -aange zien deze zich op het oogenblik in de haven bevinden. Londen (A.-A.). Op een te Londen ge houden persconferentie werd door een dele gatie van de nieuwe Zionistenorganisatie uit Palestina de eisch naar voren gebracht, dat de Engelsche regeering zou moeten verklaren, dat zij voornemens is Palestina te erkennen als een Joodschen staat met zelfbestuur. I. Rosoff, lid van het Pales- tijnsche centrale comité en dr. L. Altman, lid van de presidium der nieuwe Zionisten organisatie vroegen de vestiging van een Joodsch voorloopige regeering, welke ge machtigd zou worden alle maatregelen te treffen, noodig voor hèt uitroepen van een Joodsche staat in den kortst mogelijken tijd. Dr. Altman zeide nog: „de Joodsche voorloopige regeering zou gemachtigd moe ten worden de vrijwillige overbrenging te organiseeren van Joden naar Palestina uit Europa en andere gebieden, waar het leven voor hen onverdraaglijk is. Londen (A.-A.). Volgens den Parijschen correspondent van de „Daily Express" heeft een verslaggever vail „France Soir" de geheime gevangenis van de voornaam ste Duitsche oorlogsmisdadigers ontdekt, n.l. het Palace Hotel te Monsdorf-les-Bains, op 18 km van Luxemburg gelegen. Hij zag een nieuwe gast naar buiten komen en wel Seyss-Inquart. Eerst hadden de gevange nen een luxe leventje, maar nu slapen zij op stroomatrassen en mogen niet meer vrij huiten wandelen. Donderdag vergaderde bovengenoemde vereeniging te Axel. Evenals vorige malen had de vergadering een sterk varieerende agenda. Verschillen de punten lokten een geanimeerde bespre king uit. Aan het eind van de vergadering nam men met algemeene stemmen de volgende motie aan: De vereeniging spreekt zich uit ten gunste van onze nieuwe regeering en spoort ieder aan met alle krachten haar in deze moeilijke tijden van wederopbouw op allerlei gebied, zooveel mogelijk te steunen. Westerbork (A.-A.). Een aantal N.S.B.- ers, meest vrouwen dat als politieke gevangenen verblijft in het voormalige kamp van den Arbeidsdienst te Westerbork (Drente) kwam, toen bekend werd, dat de bankbiljetten van ƒ100 ongeldig zouden worden verklaard, ook met hun bezit voor den dag. Zij bleken voor ruim 13.000 aan bankbiljetten van 100 te bezitten, die zij tusschen hun kleeren hadden verstopt, het geen aan de kampleiding was ontgaan. Amsterdam (A.-A.) De Nederlandsche Z.-Afrikaansche Vereeniging deelt A.N.P.- Aneta mede, van bevriende zijde uit Zuid-Afrika te hebben vernomen, dat de drie Protestantsche kerken in Zuid-Afrika bezig zijn om een groot bedrag bijeen te zamelen tot leniging van den nood in Nederland. Op dezo wijze wil men in Zuid-Afrika dank betuigen voor steun en medeleven door Nederland betoond voor het Zuid-Afrikaansclhe volk in het bijzon der gedurende den Anglo-boerenoorlog in het begin van deze eeuw. De Politierechter te Rotterdam heeft den Secretaris van de Eenheidsvakbeweging L. van Os, veroordeeld tot 1 jaar gevangenis straf, met last tot onmiddellijke gevangen neming, wegens diefstal in de Rotterdam- sche haven van: o.m. 30 reepen chocolade, 11 staven zeep, 9 wollen: dekens, 2 kinder dekens en 1 baal bloem. (A.N.P.-Aneta - Herr. Nederland - B.B.C.) New-York. (A.-A.). Onder degenen die zich met H. K. H. Prinses Juliana en Haar dochters 17 Juli inscheepten behoorden jonkvrouwe S. Feith en* een vriendin van de Prinses mevrouw L. Verbrugge. Des morgens heeft de Prinses op een persconferentie verklaard, dat zij direct naar Soestdijk zou doorreizen, maar dat de kinderen nog eenigen tijd in Koningin Wil- helmina's woning in Engeland zouden door brengen tot alles in gereedheid gebracht zou zijn in Soestdijk. Prinses Juliana zei,, dat de kinderen in zenuwachtige spanning naar den terugkeer naar Nederland ver langden, hoewel zij aan den anderen kant het vertrek uit Canada, waar zij tal van vriendinnetjes gemaakt hadden, betreur den. Prinses Beatrix toonde heel trotsch een zilveren eschdoomblad, dat haar door haar Canadeesche schoolkameraadjes geschon ken was. Prinses Juliana in ons land. Maandag is H.K.H. Prinses Juliana per vliegtuig uit Londen op een vliegveld nabij Apeldoorn gearriveerd. Zij begaf zich na Hare aankomst naar Het Loo, om H. M. de Koningin te begroeten. De naar Duitschland weggevoerde paarden komen terug. Omtrent de uit ons land naar Duitsch land weggevoerde paarden wordt thans vernomen, dat Clarcke, de vertegenwoor diger der Britsche missie in Duitschland, heeft gezegd, dat de paarden die uit Neder land zijn weggevoerd, naar ons land zullen worden teruggevoerd. Er was afgespro ken, dat voor het wegvoeren van de Duit sche soldaten uit ons land naar Duitsch land paarden zouden worden gebruikt, en dat de Geallieerden er voor zouden zorgen, dat die paarden terugkwamen. Men is reeds met het overgeven en teruggeven begonnen. Er zal hierbij rekening worden gehouden met de in de 'verschillende pro vincies bestaande behoeften. In dit verband is nog gemeld, dat een officier van Shaeff heeft verklaard, dat al het gestolene terug komt! Alles is slechts een kwestie van organi satie. De Nederlandsche boeren kunnen niet eigenmachtig hun vee uit-Duitschland terughalen. De Geallieerden voelen niets voQr onrust in Duitschland. Als Neder landers iets te vorderen hebben, dan moet dit gebeuren via ffun Regeering. Hij zeide: maakt u niet ongerust, alle gestolen vee en alle materialen zullen terugkomen. Ver lies niet uit het oog, dat de Geallieerden reeds veel voor Nederland hebben gedaan en in de toekomst nog zullen doen. In Nederland zal binnen de 10 jaar weer van vrij normale verhoudingen sprake zijn; in Duitschland nog in geen 30 jaar. Deze officier houdt dus rekening met langdurige termijnen! Dit komt ook overeen met een ander, Maandagavond uitgezonden mede- deeling, dat de Britten en Amerikanen voor het oogenblik nog vrij afwijzend staan tegenover den aandrang onzer Regeering, voor terugvoering van het uit ons land gestolene. Vermoed wordt, dat deze Groot machten de installatie van de Geallieerde controlecommissie afwachten, om die zaken te regelen.

de Vrije Zeeuw | 1945 | | pagina 1