OFFICIËELE PUBLICATIES. NEDERLANDSCHE VOLKSBEWEGING. INBEWARINGSTELLING EN TRIBUNALEN. ONS EFFECTENBEZIT TIJDENS DE BEZETTING. DENKT AAN WEST-ZEEUWSCH VLAANDEREN. STEMMING VOOR DE NOOD-GEMEENTERADEN IN ZEEUWSCH-VLAANDEREN. KINDERUITZENDING. RAAD VAN OVERLEG. EERESCHULD EN DANKBAARHEID. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS KORTE BERICHTEN. GEDEELTELIJKE DEBLOKKEERING INGEZONDEN STUKKEN. aant. aant. aant. perc. aanw. aanw. verm. venn. Sept. '44 Juli '45 Locomotieven 865 384 481 55,6 Eiectr. treinstell. 430 80 350 81,4 Diesel treinstell. 82 36 N 46 56,1 '/o Rijtuigenvan stoomtreinen 1908 233 1675 87,8 98 Goederenw. 30354 1075 29281 96,5 Hierbij moet rekening gehouden worden met het feit, dat van het nog aanwezige materieel het grootste gedeelte nog on bruikbaar is. Te Hoofdplaat sprak voor een aantal ge- noodigden de heer Van TJxem, secretaris van de N. V. B. in Zeeland, over het pro gram van de N. V. B. Bij de discussie werd uitvoerig gesproken over de al dan niet wenschelijkheid en noodzakelijkheid van confessionele politjeke partijen voor de toekomst. Volgens dè N. V. B. moet ook op dit terrein een vernieuwing tot stand komen en is de antithese als politieke tegenstelling voor de toekomst onaanvaard baar. Het sociaal-economisch program van de N. V. B. is volkomen in de lijn van de encycliek Quadragesimo Anno. Spreker deelde mede, dat binnenkort [Prof. de Quay in Zeeland zou komen spreken en ook West Zeeuwsch-Vlaanderen zou bezoeken. 'sGravenhage (A.-A.). In een perscon ferentie ran M. G. werd medegedeeld, dat in het Tribunalenbesluit deze wijziging was aangebracht, dat verdachten voortaan voor or.bepaalden tijd kunnen worden geïnter neerd en niet, zooals aanvankelijk was be paald, voor maximaal 10 jaar. Dat er in het Zuiden niet eerder tot het instellen van tribunalen en bijzondere ge rechtshoven was overgegaan, vond zijn reden in de omstandigheid, dat men ern stige repressailles van Duitsche zijde ver wachtte, indien b.v. doodvonnissen werden uitgesproken, represailles die de Neder- landsche arbeiders in Duitschland en de politieke gevangenen in het toen nog be zette gebied zouden treffen. Men zal voorts aldus deelde prof. Van Bemmelen mede, ertoe moeten overgaan een groot aantal lichte gevallen, in afwachting van latere berechting uit de interneering te ontslaan, omdat men dezen winter niet met 100.000 a 200.000 gevangenen in de kampen kan blijven zitten, die een enorme kamp ruimte en 40.000 man bewakingstroepen zouden vereischen. In Brabant heeft men al de ervaring opgedaan, dat lieden, die op losse geruchten waren vastgezet en werden losgelaten, in hun woonplaats niet meer geduld werden. De menschen zullen eraan moeten wen nen dat voor dezulken en voor hen, die hun straf hebben ondergaan, weer een plaats in de maatschappij moet zijn. Majoor Claessens gaf een overzicht van de organisatie der inbewaringstelling, waarbij de illegaliteit kan adviseeren en actief optreden. Er wordt naar gestreefd, dat verdachten zoo spoedig mogelijk zullen worden gehoord. Van het op te maken proces-verbaal krijgt de verdachte een ex. mee naar het kamp, 1 gaat naar het tri bunaal, 1 naar den chef M.G. en 1 naar het archief van den P. O. D. Prof. Van Bemmelen deelde nog mede, dat een verdachte eenmaal contact mag hebben met een advocaat, in een zeer bij zonder geval twee maal. Deze krijgt in zage van de stukken, tenzij het algemeen belang zich daartegen verzet, en in»'ieder geval van het proces-verbaal. Kapitein Oud gaf een overzicht van de juridischen grondslag der in bewaringstel- iing, die te vinden is in art. 16 van het Besluit Bijzondere staat van beleg, waarbij iedereen in het belang van de veiligheid van den Staat in bewaring kan worden gesteld met uitzondering van eenige met name genoemde autoriteiten. Leden van den Jeugdstorm boven 18 jaar worden in bewaring gesteld, tusschen 16 en 18 jaar wordt dit aan het beleid van den opspo ringsambtenaar overgeladen. Beneden 16 jaar wordt niet tot inbewaringstelling overgegaan. Ook kan worden overgegaan tot het aanwijzen van een bepaalde ver blijfplaats, dat kan zijn een kamp, maar co'k het eigen huis, z.g. huisarrest, verder bestaat er beperkte bewegingsvrijheid en meldingsplicht. 's-Gravenhage. (<A.-A.). De Nederland- sche banken hebben in de bezettingsjaren voornamelijk gedreven op de renten van schatkistpapier, waarvan de aankoop door de enorme toename van deposito's moge lijk vfrerd gemaakt. Dit blijkt uit gegevens, welke van de Rotterdamsche Bankvereeni- ging N.V. werden ontvangen. Deze ver melden, dat op 30 Juni 1944 de deposito's ruim 458 millioen gulden bedroegen tegen bijna 239 millioen per 1 Januari 1941. De post schatkistpapier, die op 1 Januari 1941 bijna 183 millioen gulden groot was, is aan gegroeid tot ruim 397 millioen gulden in midden 1944. Wat het Nederlandsch effectenbezit be treft, dit is, met uitzondering van Joodsch effectenbezit, onaangetast gebleven. Wel zijn op beperkten schaal effecten van be paalde ondernemingen, zooals b.v. Fokker en Werkspoor door de Duitschers opge vraagd. Effecten van Duitsch-vijandige buitenlanders, welke bij Nederlandsche banken waren gedeponeerd, zijn er even eens gunstig afgekomen. De bij de Rot terdamsche Bankvereeniging aanwezige depóts van buitenlanders werden geduren de de bezetting nimmer opgevraagd. Zooals bekend, moest het Joodsche be zit bij de firma Lippmann en Rosenthal worden aangegeven. Van dit bezit, waar toe uiteraard ook effecten en andere waar depapieren behooren, is de helft gered. De Vereeniging voor den Effectenhandel te Amsterdam is thans bezig aan de voor bereiding van een plan tot registratie van effectenbezit. Doel van deze registratie is, het opsporen van gestolen of geconfisceerde effecten. Getracht wordt, den beurshandel zoo gauw mogelijk te hervatten, voorname lijk voor staatsfondsen. Sinds September 1944 heeft er practisch geen beurshandel meer plaats gehiad. Sedert kort is het weer toegestaan, effecten te 'beleenen, maar dit is slechts een noodoplossing. Menschen, die van hun geld moeten leven, zijn mo menteel aangewezen op coupons van staats- leeningen en publiekrechtelijke lichamen. Andere coupons kunnen niet worden ver zilverd. Breda (A.-A.). Om in het groote tekort aan woningen in Limburg, Brabant en Zeeland te voorzien -in genoemde provin cies zijn in totaal ongeveer 200.000 huizen geheel of gedeeltelijk verwoest tracht de Dienst voor den wederopbouw vóór 1 Janu ari 1946 het daarheen te leiden, dat dan 6000 noodwoningen gereed zullen zijn in de gemeenten, waarvan meer dan 20 procent van de huizen vernield zijn. In Terheijden bij Breda wordt een aantal noodwoningen van beton vervaardigd voor,West-Brabant. Het worden eenvoudige woningen met spouwmuren en platte daken. Zij bevatten een woon-keukenkamer van 3,90 bij 5,30 meter, drie slaapkamers, elk van 2,90 bij 2,75 meter en een bergruimte, die dezelfde afmeting heeft als de slaapkamers. De woon-keukenkamer bevat een verdiepte kelderkast; in twee slaapkamers zijn vaste kasten ontworpen. Het toilet is onderge bracht in de bergruimte. De lucht- en lichtvoorziening beantwoordt aan de voor waarden, gesteld door de Volksgezondheid. De gehouden stemming voor leden van d^ nood-gemeenteraden had in onder staande gemeenten den voegenden uitslag: Clinge. A. C. J. de Deckere, E. J. Van Ruymbeke, H. J. Bogaert, J. A. J. van de Voorde, C. L. van der Heyden, J. E. F. Buysrogge, K. L. S. Willaert, C. Casteels, P. F. Vonck, P. A. Hageman en T. W. Acke. Overslag. J. F. de Cock, P. van Hermon, J. F. de Nijs, A. A. J. de Clerck, F. van de Wolf, A. J. J. de Clerck en P. J. de Clerck. St. Jansteen. J. A. Blommaert, P. Blom- maert, J. A. M. de Buck, J. de Caluwé, P C. van Helsland, B. J. Hesters, C. L. Mar tinet, C. L. Thuy, G. J. V. Vael, E. C. M. Verheist en A. F. Vonck. Waterlandkerkje. W. Vermeulen, A. A. Buyck, M. de Bruijne, A. J. de Poorter, G. de Schoolmeester, D. Akker en W. de Feijter. Westdorpe. E. de Maertelaere, E. Ver- vaeck, X. Janssens, C. van Passel, G. van Waes, E. Verheist en A. Groosman. Zuidzande. A. J. Risseeuw, D. C. Alme- kinders, I. Risseeuw, A. A. Verbuyt, H. Goedegebuur, J. J. Neufeglise en W. van Male. Zij die nog bereid zijn eventueel een kind tijdelijk in het gezin op te nemen, gelieve dit op te geven aan de Afdeeling Terneuzen van N. C. H. N., Raadhuis aldaar. Velen hadden de voorwaarden gesteld kinderen van familie op te nemen, gaarne zagen wij, dat, nu dit bij velen niet heeft plaats gehad, zij zich alsnog bereidver- klaarden een ander kind op te nemen. N. C. H. N., Afdeeling Terneuzen. Zooals uit een in dit nummer voorkomen de advertentie blijkt, is te Terneuzen door de plaatselijke Vakcentralen van het N.V.V., het R.K. W.V. en het C.N.V., een Raad van Overleg gevormd. Was het in het verleden zóó, dat genoemde Vakcentralen naar gelang de om standigheden elkaar bestreden of samen werkten, thans is een definitief geregle- menteerden vorm van samenwerking ver kregen, landelijk zoowel als plaatselijk. Het doel van den Raad van Overleg is de Sociaal-Economische en Sociaal-Hygië nische belangen die de arbeiders ter plaatse gemeen hebben, te behartigen. Overleg te plegen met het Gemeentebestuur en andere overheidsinstanties met werkgevers en werkgeversorganisaties of vertegenwoor digd de Vakbeweging bij dien. Voorzitter van den hier ter plaatse ge- vormden Raad van Overleg is de heer J. J. Kaan voor het N. V. V., 2e Voorzitter de heer L. F. du Bols voor het R. K. W. O. en Secretaris de heer J. Riemens voor het C. N. V. Ongetwijfeld zal een goed functionee- renden Raad van Overleg veel kunnen bij dragen tot den opbouw van ons ontwrichte maatschappelijk leven. R. Het Comité „Eereschuld en Dankbaar heid" tot steun van Nederlandsche Oorlogs gewonden en Weduwen Afd. Zeeland, ont ving een gift van 625,23 zijnde het kas- overschot van een thans onnoodig geworden illegale actie. 1 Giften kunnen gestort worden op de rekening van het Comité bij de Amsterdam- sche Bank te Hulst. In alle deelen der Provincie zijn reeds personen die steun ont vangen". A.N.P.-Aneta - Herr. Nederland - B.B.C.) HET ZIEKENFONDS-BESLUIT BLIJFT. VAN KRACHT. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat het Ziekenfonds- besluit van kracht is gebleven. Er schijnt bij sommigen het misverstand te zijn ont staan, dat, nu ons land bevrijd is, dit be sluit niet meer geldt, en er werkgevers waren, die aan hun werknemers weigerden coupons te verstrekken. Het ziekenfonds- besluit is nog geldend en couponboekjes zullen, ook waar die thans nog niet voor radig mochten zijn, weer verkrijgbaar wor den gesteld. In verband met het goede weer, vorderen de werkzaamheden tot herstel van de ver nielde dijken op Walcheren goed. Aan den Nolledijk te Vlissingen is het gat reeds tot op de hblft teruggebracht. Bij laagwater kan men reeds naar de overzijde van het gat loopen. Bij blijvend gunstig weer, ver wacht men dat de Nollendijk spoedig vol tooid zal zijn. Daarna zal in Zuidwest- Walcheren bij vloed geen zeewater meer binnenstroomen, waardoor het peil van het water in dit deel van het eiland zal dalen. Bij eb wordt er te Vlissingen nu reeds gespuid. KONING LEOPOLD VAN BELGIË. heeft in een interview met „Star and Stripes" gezegd, dat hij weigert af te tre den, alvorens het Belgische volk in vrije en eerlijke verkiezingen zich heeft kunnen uitspreken. Hij zeide: Ik heb fouten ge maakt, doch deze betroffen methoden maar geen principes. De Prins-Regent heeft het ontslag van de Katholieke Ministers aan vaard, doch Van Acker heeft hen nog niet vervangen. De 7e Australische divisie is 10 km ge vorderd en veroverde het belangrijke olie centrum Chambodja, op 56 km ten Noord oosten van Balikpapan, zonder dat tegen stand werd ondervonden. Het oliegebied van Chambodja bezit 400 oliebronnen en een vredesproductie van 7 millioen vaten per jaar. De Minister-President bezoekt Zeeland. Woensdagmorgen is de Minister-Presi dent, Prof Schermerhorn, voor een bezoek aan Walcheren te Middelburg aangekomen. Na ontvangst door de plaatselijke autori- van bankrekeningen, geopend ter zak:; van de inlevering van bank- en munt biljetten van 100, 's-Gravenhage (A.-A.). Het ministerie van Financiën deelt mede: Ten einde de meest dringende indivi- dueele moeilijkheden te verlichten, is de volgende regeling getroffen: le. Werknemers, pensioentrekkenden en genieters van lijfrenten, die over Juni een salaris, pensioen of lijfrente hebben ont vangen van niet meer dan 333,33 netto, hetgeen geheel of gedeeltelijk in biljetten van ƒ100 is uitbetaald, kunnen zich met een in tweevoudig geschreven verzoek richten tot den inspecteur der belastingen, in wiens ambtskring zij wonen. Op elk exemplaar van het verzoek moet door den werkgever, de pensioen- of lijfrente ver strekkende instantie een verklaring wor den gesteld, dat in het verzoek vermelde bedrag aan salaris, pensioen of lijfrente over den daarbij vermelden termijn in con tanten is uitbetaald. Willigt de inspecteur het verzoek in, dan ontvangt belangheb bende een exemplaar van zijn verzoek terug. Tegen overlegging hiervan betaalt de bank ten hoogste drie-vierde gedeelte van het maandinkomen uit. Het bij de in- teiten heeft Prof. W. Schermerhorn een bespreking gehad met den hoofdingenieur Jansen, van den Rijkswaterstaat, die belast is met de drooglegging van Walcheren. Vervolgens begaf de Premier zich naar Vlissmtren, waar hij ten stadhuize werd ontvangen. Tevens heeft hij het gat in den Nolledijk bezichtigd. Per marine vaartuig is Prof. Schermerhorn met de heeren van den Rijkswaterstaat des namiddags 1 uur uit Vlissingen naar Westkapelle vertrok ken. Ook aaar werd het herstellen van den vernielden dijk in oogenschouw genomen. De Premier heeft te Middelburg overnacht en vertrok Donderdagmorgen per marine- vaartuig van (Vlissingen naar Breskens voor een tocht door het geteisterde West- Zeeuwsch-Vlaanderen. Te Breskens heeft de Minister-President den eersten steen gelegd voor den bouw van 200 noodwoningen. Dit complex vormt het begin voor den bouw van noodwoningen in Zeeuwsch-iVlaanderen. Te Oostburg had Prof. Ir. Schermerhorn een bespreking met de burgemeesters dei- gemeenten in West Zeeuwsch-Vlaanderen. Des namiddags is de Premier van Ter neuzen naar IHoedekenskerke vertrokken, Roermond (A.-A.). De Maas- en Roer bode" bericht, dat er in Limburg groote hoeveelheden kaas liggen, die niet ge distribueerd worden en aan het bederven zijn. Er gaat, schrijft het blad, elke week 3000 kg kaas verloren. Het blad schrijft de oorzaak van niet-distribueeren toe aan de bureaucratie. (Buiten verantwoordelijkheid v/d Redactie) VAKGROEP „KAPPERSBEDRUVEN". „Objectiviteit", d.i. zuivere toestand, dien men de dingen geeft, door ze geheel af te zonderen van het subjectieve onzer gedach ten, van ons eigen ik. Wanneer collega Ortelee schrijft, dat onze Minister-President verklaarde niet te zullen gedoogen, dat iemand gedwongen georganiseerd zou worden, dan vergeet hij er bij te vermelden, dat hier gedoeld werd op een zekere vakbeweging. Vrijheid legt ook plicht op, en deze wordt niet door iederen collega begrepen, voor dezulken is het noodig, dat ze weten, dat ze zich moeten organiseeren, willen ze er ook de profijten van trekken. Toen er nog de Ned. K. B. was, die ook mijn volle sympathie had, was collega Ortelee daar lid van, waarom heeft dan deze collega niet geijverd voor een Axelsche afdeeling van dien Bond, inplaats van een Axelsche Kappersvereeniging, indien hij goed ge oriënteerd was, moest hij toch weten, dat een plaatselijke vereeniging, zonder toe treding tot den Ned. K. B., een handeling was, lijnrecht tegen de belangen van den Bond in. In zijn eerste stuk schrijft collega Ortelee „het is spijtig dat de Regeering enz." In zijn tweede stuk klaagt hij niet iedereen heeft hiernaar gehandeld, wat ik zeer betreur". Welnu, ook ik vind het spij tig en betreur iets, n.l. dat de Axelsche collega's een en ander in de krant aan hangig hebben gemaakt, vervolgens: dat collega Ortelee in gebreke blijft, de feiten, zooals ik ze aangaf, te weerleggen. Aan het begin en aan het eind van zijn nu ingezonden stuk zijn wij het echter roerend eens, hopelijk worden wij het ook over de middenmoot, maar dan op een Kappersvergadering. Intusschen kan dan collega Ortelee zich eens goed oriënteeren om daarna de zaken objectief te beoordeelen. W. VAN DIXHOORN, Schoolweg 3, Terneuzen. Het is inderdaad juist dat verdere behan deling van deze zaken op de daarVoor bestemde plaats geschiedt. Wij sluiten derhalve de discussie. (Red.) levering der biljetten van ƒ100 door de bank afgegeven ontvangstbewijs wordt in genomen, waartegen een overeenkomstig nieuw ontvangstbewijs tot het verminderde bedrag wordt afgegeven, van welk bewijs de bank een doorschrift houdt. Werknemers in dienst van de overheid of semi-overheidslichamen (als de Neder landsche spoorwegen) kunnen zich met het verzoek voorzien van een verklaring van den werkgever, als onder (le) omschreven rechtsstreeks wenden tot de bank, zonder tusschenkomst van den inspecteur van be lasting. Het zelfde geldt voor hen, die overheidspensioen ontvangen, waarbij de werkgeversverklaring wordt vervangen door een verklaring van de pensioen-ver strekkende instantie. 2e. Werknemers en pensioentrekkenden en genieters van lijfrente, wier inkomen wordt uitbetaald over een langeren termijn dan één maand, kunnen, indien deze ter mijn op 9 Juli 1945 nog loopende was, een verzoek indienen, waarbij dezelfde verkla ringen moeten worden overgelegd als onder (le) in hun geval kan ten hoogste worden ontdooid 75 pet. van het inkomen over de eerste maand waarvoor het inkomen geldt en 100 pet. over de resteerende maanden. 3e. Door oorlogsgeweld getroffenen, die op of na 1 Maart 1945 een uitkeering of een voorschot op een uitkeering ter zake

de Vrije Zeeuw | 1945 | | pagina 2