DE VRIJE W a «as^jsisra' Ie Jaargang DINSDAG 17 JULI 1945 No. 68 SSfWiA ltfcent U' DE TOEKOMST VAN DUITSCHLAND. De Gemeenteraad^van Terneuzen. VERKOOP GEROOKTE VISCH TuDlLIJK VERBODEN IN VERBAND MET BUIKTYF HLS GEVAAK. Militair Gezag. REGELING VOOR HET REIZEN NAAR DUITSCHLAND. AUTOMOBILISTEN [NEDERLANDERS IN ZWEDEN. CE RANTSOENEN VAN DE POLITIEKE GEVANGENEN. DE NIEUWE AMBTENAAR. t STEMMING VOOR DE NOOD-GEMEENTERADEN IN ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Redactie-adres: Julianas traat 37, Terneuzen DM*BlÜd wordt "p"astevan' het MiliteT Gezag gedrukt b« de N.V. Firma P. J. van de Sande, Terneuzen ADVERTENTIËNPer mm 10 cent, mmimum Per ad 'is 52 cent' iedere regel meer 10 cent. Met vermelding brieven of adres bureau Inzending van advertentiën uiterlijk 9 uur v.m. op den dag der uitgave. „Revue van buitenlandsche stemmen'', uitgave van de Sectie Voorlichting van het Militair Gezag, schrijft: (2. Slot.) De verbroedering. Het is duidelijk, dat deze werkzaamheid niet gped meer te rijmen valt met het ver bod van „verbroedering". Hierover open baren zich vele blijken van ontevredenheid. In Reynolds News van 10 Juni bij voor beeld lezen wij het oordeel van een kapi tein: „Verbod t°t „fraternisation" eindigt, wanneer de zon onder gaat". Van een majoor: „Ik ken het vóór en tegen er van niet, maar ik weet, dat voor het practische werk de niet-verbroedering onmogelijk be gint te worden". Een militaire gouverneur: „Niet-verbroedering is niet vereenigbaar met een practisch uitvoerbare politiek". Anecdotes ontbreken niet. Een Britsche chauffeur ontmoette bijna dagelijks een Duitsch meisje. „Ik vond haar aardig, zei hij. Ik ontmoette haar êen keer, terwijl ze een groot pak óp haar rug droeg. Ze liep blootsvoets, en ik zag dat één voet bloedde. Onmiddellijk dacht ik aan mijn zuster thuis. Ik nam haar in mijn auto mee". Een Engelsch soldaat Jood en socialist, naar hij zelf schrijft, en wel geneigd om Duitsch- land te haten kan de niet-verbroedering niet begrijpen. De omgang met vrouwen en meisjes in het geheim is veel gevaar lijker dan wanneer ze openlijk toelaatbaar zou zijn. Maar 't eerste, waaraan bijna elke soldaat denkt, wanneer hij op een nieuwe standplaats komt, is: een burgerhuis te vinden, waar hij kan binnengaan en wat kan rusten en praten en voor een oogen- blik, wanneer zijn werk gedaan is, met zijn gedachten buiten het leger vertoeven. Is daar ook nog een aardig-uitziend en vrien delijk meisjes, zooveel te beter, maar groo- tendeels, misschien in de meeste gevallen, is de relatie geheel onschuldig". Aldus een ingezonden stuk in de New Statesman and Nation van 23 Juni. Bovendien zegt deze soldaat is het onmogelijk thans Duitschers te beïnvloeden en voor de demo cratie te winnen. De schrijver zou liever een positieve scholing) der Engelsche mili tairen ter hand genomen zien, opdat deze onvatbaar worden voor Duitsche propa ganda en in staat zijn, het Engelsche stand punt te verdedigen. Intusschen schijnt het Britsche militaire bestuur nog niet veel te willen weten van het weer-oprichten van anti-nationaal- socialistische organisaties. In de Daily Herald van 27 Juni lezen wij, dat de sociaal-democratische „Freie Gewerk- schaft", welke in Hamburg weer was op gericht, op bevel van het militaire bestuur is ontbonden, omdat ze een te „politiek" lichaam was. De leiders van den vakbond waren teleurgesteld maar niet verbitterd. „Wij willen samenwerken met de militaire autoriteiten en daarom hebben wij den vakbond vrijwillig ontbonden. Wij hebben allen geleden in concentratiekampen en wij wenschen nu het fascisme te bestrijden. Maar hoe kunnen wij dat, wanneer onze monden gesloten worden?" De Russische politiek. De politiek in de Russische zóne blijkt een andere te zijn. Ze is gebaseerd op Stalin's woord: „Hitiers komen en gaan, maar het Duitsche volk blijft". Zoolang er geen sprake is van een gemeenschap pelijke politiek van alle geallieerden, schep pen de Russen een reeks van instel- lingen, die geen. parallel hebben in de En- gelsche en Amerikaansche zones. De Sunday Times van 17 Juni geeft de vol gende samenvatting van de Russische maatregelen: 1. De Russen verschaffen voedsel. 2. Ze richten Duitsche bestuurs raden op en comité's, o.a. een „comité voor hulpverleening aan slachtoffers van de nazi's, onder leiding van onbetwiste anti nazi's, die jarenlang in concentratiekampen hebben gezeten". In al deze organisaties zijn de partijen vertegenwoordigd, die door de nazi's waren verboden: de volkspartij (van Stresemann)het katholieke centrum, de sociaal-democraten, de communisten. 3. Genoemde partijen en de oude vakbon den mogen zich ook als zoodanig weer organiseeren. 4. Bioscoop, krant en radio moeten de Duitschers overtuigen van het barbaarsche karakter van Hitler's avon tuur 5. Daarentegen moeten de Duitschers beseffen welke cultureele verplichtingen- zij hebben, omdat ziji behooren tot een volk, dat Bach Beethoven, Brahms, Kant, Goethe, enz. heeft voortgebracht. Dit thema zal ook in de nieuwe schoolboeken worden ontvouwd. De redeneering dér Russen is deze: „Ot wij aanvaarden eventueel de Duitschers als leden van de Europeesche gemeenschap, of wij doen dat niet. Maar als wiji trachten hen daarin op te nemen, dan is het onze nlicht, hen nu reeds daartoe op te voeden. Indien deze politiek mislukt aldus de rede neering) des te erger voor de Duitschers". In Sovjet News van 19 Juni wordt de meening van Maarschalk Sjoekof uiteen gezet, dat normale levens- en arbeidsvoor waarden in Duitschland moeten -worden geschapen en dat het volk tot democratie moet worden opgevoed. De arbeid van anti fascisten moet worden toegelaten en aan- Piemoedigd, anders zou hét resultaat zijn, ^dat democratische antifascistische krach ten zouden worden gekluisterd en verlamd, terwijl de nog bestaande fascistische mach ten in staat zouden zijn, openlijk of in het geheim, haar ondermijnende werkzaamheid voort te zetten". In ons vorig nummer werd de samen stelling van den gemeenteraad van Terneu zen opgegeven, gerekend naar de „oude partijgroepeering". Wij wijzen onze lezers erop, dat deze „oude partijgroepeering" uit den aard der zaak geen enkel houvast biedt voor de politieke schakeeringen in dezen nieuwen (nood)raad. Hetkann.l. zeer goed voorkomen (en dit komt in dezen raad ook voor) dat een gekozen raadslid nim mer heeft behoord, ja zelfs afwijzend staat tegenover de partij, waartoe hij volgens de „oude partijgroepeering" zou behooren. Volkomen logisch overigens, daar de oude partijen zich in jaren niet hebben kunnen uitspreken, en de diverse politieke pro- gramma's aan den sterk veranderden tijd nog totaal niet zijn aangepast. Nog beter ware het daarom geweest dat de samen stelling van den raad tot stand gekomen was zonder inschakeling der oude partij- "besturen. 'Het verzoek der Regeering, alle maat schappelijke en geestelijke stroomingen te betrekken in den nieuw te vormen raad. beteekende heusch niet dat men beslist de partijbesturen moest gaan raadplegen of dat men moest gaan afwegen hoeveel per sonen van die of die „vroegere politieke partij" als kiesmannen moesten optreden. Inmiddels zal men toch goed doen den pas gevormden raad niet te beschouwen zooals vroeger, n.l. als de groepeering van ge scheiden partijformatie's, doch als 15 Ter- neuzensche burgers, die het zich tot taak hebben gesteld in een moeilijken en verwar den tijd als deze, in een raad met sterk beknotte bevoegdheden, te trachten nog iets voor hun stad en deszelfs bevolking te bereiken. 's-Gravenhage (A.-A.). De Sectie Voor lichting van het M. G. deelt mede: Gedu rende de laatste weken zijn honderden gevallen bekend geworden van buiktyphus, waarbij kwam vast te staan dat de besmet ting te wijten was aan het consumeeren van onvoldoende verhitte visch, zooals b.v. gerookte paling. Daar de gevolgen van buiktyphus voor patiënten thans veel ernstiger kunnen zijn dan voor 1940, aangezien hun weerstand verminderd en er gebrek bestaat aan goede verpleging, meent de Chef van den Staf van het M. G. krachtige maatregelen te moeten nemen om uitbreiding der ziekte te voorkomen. - „a. Met dit oogmerk heeft de Chef Staf per 3 Juli 1945 afgekondigd verordening No. 128, waarbij l»et rooken, stoomen of drogen van visch, alsmede het vervoer het in voorraad hebben van gerookte, ge stoomde of gedroogde visch verboden is voor het tijdvak, dat zulks gevaar voor het uitbreken van buiktyphus zou kunnen geven. Met den meesten nadruk wordt gewezen op de gevaren, verbonden aan het op on verantwoordelijke wijze niet nakomen van deze verordening. De beëindiging van dit verbod zal t.z.t. nader worden bekend gemaakt. Tenslotte zij onder de aandacht van het publiek gebracht, dat de bereiding van versche visch met zorg dient te geschieden; goed koken of stoven verdient de voor keur boven bakken. INTERNEERIN G. De Militaire Commissaris van Zeeuwsch- Vlaanderen maakt het volgende bekend: Herhaaldelijk is er op -gewezen, dat klachten omtrënt gedragingen van per sonen gedurende den bezettingstijd kunnen worden ingediend, zoowel bij de -1 id Interneering van mijn Staf als bij de Politie en de Adviescommissie ter plaatse. De in gekomen klachten zijn steeds onderzocht en, indien zij gegrond bleken te zijn, is daaraan gevolg gegeven. Ik wijs er nogmaals op„ dat een ieder, die klachten heeft over een bepaald per soon, deze kan indienen bij het Militair Gezag of bij de Politie. Hij is daartoe niet alleen bevoegd, doch zelfs verplicht, daar het hier gaat om de zuivering van ons volk. Daar echter eenmaal een eind moet komen aan de onderzoeken voor internee ring, verzoek ik allen die nog klachten hebben, deze in te dienen vóór 5 Augustus a.s. Na dezen datum kan aan ingekomen klachten In het algemeen geen gevolg meer worden gegeven, tenzij de betreffende fei ten na dien tijd aan het licht zijn gekomen. De medewerking van het publiek wordt verzocht om de interneering naar goed recht te doen geschieden. Men dient zich echter te onthouden van praatjes te maken over personen, terwijl men niet de verant woordelijkheid durft dragen om deze per sonen bij de bevoegde autoriteiten aan te geven, daarvoor de handteekening te zetten en later als getuige voor het Tribunaal of Bijzonder Gerechtshof te verschijnen. Het lichtzinnig rondstrooien van praatjes is niet alleen ongewenschtp doch brengt onder de bevolking een zekere onrust teweeg, hetgeen voorkomen dient te worden. Een ieder ook de kleine zelfstandige die, ofschoon tot arbeid bereid, daartoe door ziekte, ongeval, ouderdom of op eenige andere maatschappelijk aanvaardbare grond, niet of niet meer in staat is, zal door een gereorganiseerde sociale verzeke ring een redelijke bestaanszekerheid moeten worden gewaarborgd. De sociale verzeke ring omvatte ook het ziekenfonds- en begrafenisfondswezen, alsmede de prophy- lactische gezondheidszorg. Uit het Program der Nederlandsche Volksbeweging. 's-Gravenhage (A.-A.). Met betrekking tot het reizen naar Duitschland gelden thans naar de zijde van Shaeff wordt mede gedeeld de volgende bepalingen: 1. Toestemming om Duitschland te be treden zal 'alleen gegeven worden aan per sonen onder militair bevel voor strikt militaire doeleinden, of aan personen, die in dienst staan van de bezettingstroepen. 2. Het reizen naar Duitschland wordt niet toegestaan voor persoonlijke-, familie- of zaken aangelegenheden. 3. Bijzondere bepalingen zijn van kracht ten opzichte van grensgangers (personen woonachtig in Nederland bij de Nederland sche grens, wier werkkring het dagelijks betreden en verlaten van Duitschland ver- eischt). Inlichtingen daaromtrent kunnen worden ingewonnen bij het hoofdkwartier van den dichtstbijzijnden grenswachtsector. 4. Slechts de Geallieerde militaire auto riteiten zijn bevoegd om toestemming te verleenen voor het betreden van Duitsch gebied door Nederlandsche onderdanen. De Militaire autobestuurders z(jn niet bekend met de Nederlandsche wegregelin- gen, dat auto's komende van rechts voor rang genieten. Weest daarom dubbel voor- •zichtig. Weest voorzichtig. De Militaire transporten helpen Nederland weder op bouwen. Op de ons door „Herrijzend Nederland" toegezonden 2e lijst van Nederlanders, welke zich momenteel te Zweden bevin den, komen o.m. de volgende namen voor: 'Honoré Goossens, geboren 5 Jan. 1923, woonplaats te Koewacht; Johannes de Doelder, geboren 8 Juli 1902, woonplaats te Terneuzen; Aloysius Daan, geboren 24 September 1924, woonplaats te Koewacht; Frangois Kiel, geboren 15 Juli 1920, woon plaats te Hoek; Rokus Jan Langevelde, geboren 24 Maart 1924, woonplaats Ter neuzen, jacqous Jan Deloofi, geboren 30 December 1921, woonplaats te Breskens. 's-Gravenhage (A.-A.). De Chef Staf van het M. G. heeft de voeding van de politieke gevangenen, die zich in kampen, huizen van bewaring, scholen of gevangenissen bevin den, uniform geregeld. Uitgaande van het standpunt, dat ondervoeding in de kampen voorkomen moet worden, zijn de rantsoenen voor de politieke gevangenen per week als volgt vastgesteld: 7 liter warme maaltijd, 2100 gram brood gram biscuits, 50 gram margarine of 40 gram vet en 50 gram 20-plus-kaas. Dit is het minimum-rantsoen, dat volgens medische instructies toelaatbaar is, en men ziet hier dan ook wel uit, dat er van een „vertroeteling" dezer gevangenen geen sprake is. Een kleiner rantsoen bleek niet verantwoord. De gevangenen, die lichamelijken arbeid moeten verrichten, krijgen per week een toeslag van 3% liter warme maaltijd. Deze lichamelijke arbeid is zonder uitzondering onder zwaar werk te rangschikken, zoodat ook deze toeslag zeker niet ruim geno men is. sidsche Post beschrijft de belang- rW^^fewijzigde taak van het ambtenaren- apWmiat. De overheid bemoeit zich thans intensief met het bedrijfsleven. De ambte naar moet daarom temidden van het volle leven staan. Hij moet zijn kennis zuigen uit de maatschappij. Hij moet soci?ud besef hebben. De beslissingen van den ambtenaar zijn van het grootste belang voor het bedrijfsleven. Er zijn daarom ambtenaren noodig, die over groote kennis en inzicht beschikken. De overheid moet dus door haar salaris-politiek de beste krachten tot zich trekken. Ambtenaren, die hun taak niet verstaan, moeten echter afgestooten kunnen worden. Tenslotte toont het blad aan hoe noodig het juist nu is, dat de ambtenaar finantieel sterk staat. De gehouden stemming voor leden van de nood-gemeenteraden had in onder staande gemeenten den volgenden uitslag: Aardenburg. Th. J. W. Dannoye, C. Sturtewaggn, J. F. Rijckaert, Mevr. E. J. van den Broeckede Man, R. Blondeel, A. Paridaen, C. A. Mabesoone, A. I. Cats- man, C. van Bellegem, R. O. de Bruijne en Z. C. Lucieer. .Axel. G. Weijns, P. J. van Bendegem, P. J. Olijslager, R. C. Boeije, P. A. Won- dergem, Ji J. van Drongelen, A. Scheele, W. E. U. de Jager, Jac. de Putter, Jac. de Ruijter, J. Wolfert, C. Th. van de Bilt en B. Seghers. Biervliet. I. M. de Blaeij, Th. de Boe- vere, H. E. M. Buysse, Joz. Klaeijsen, W. J. Naeye, Joz. W. Verplanke en J. J. de Vogielaar. Cadzand. I. M. de Bruijne. J. Kools P. Vasseur, H. de Neef, A. J. de Bruijne, I. Porrey en J. Kraaijmes. Graauw. C. Steijaert, R. C. Buysse, L. S. Daelman, A. Pauwels, A. J. Th. Schyl- leman, P. Weemaes en R. C. M. van Haegen. Groede. W. van Haneghem, W. C. van der Hooft, R. J. van Damme, C. W. Cysouw, I. de Hullu Becu, J. de Vlieger en C. Ctysouw. Hoek. D. W. F. Kaijser, D. Haak Joz.z., D. J. Jansen, P. Scheele Az„ Jac. den Hamer, L. J. Dieleman en J. A. Meertens. Hoofdplaat. A. P. Calon, J. F. van Die- rendonck, J. H. Vlaeminck, E. A. Steyaert, V. Hoogerwerf, A. B. de Smit en C. A. de Ruyscher. Hontenisse. L. J. Vereecken, P. A. de Klerk, J. J. Neeteson, P. A. Stallaert, A. J. de Nijs, J. Asseknan, S. Arends, A. J. de Vree, J. F. de Waal, P. H. Vereecken en Ed. van Acker.

de Vrije Zeeuw | 1945 | | pagina 1