DE VRIJE ZEEUW iT* Ie Jaargang VRIJDAG 13 JULI 1945 No. 67 DE TOEKOMST VAN DUITSCHLAND. PRINS BERNHARD IS VOORNEMENS NAAR INDIË TE GAAN. WEKELIJKSCH RADIO-KWARTIER VAN OEN MINISTER-PRESIDENT. ZUIVERING IS VOLKSZAAK. GEEN LEVENSMIDDELENPAKKETTEN MEER VERZENDEN. WAAR HEBBEN TERECHTSTELLINGEN IN NEDERLAND PLAATS GEHAD? DE DUITSCHE MANNEN ZIJN KRUIPERIG EN ONDERDANIG GEWORDEN. STILLE HELDEN. Revue van buitenlandsche stemmen", uitgave van de Sectie Voorlichting van het Militair Gezag, schrijft: Het zijn nog immer dezelfde problemen, welke de buitenlandsche pers bezighouden zoodra het Duitschlanch-betreft. Eenerzijds verheugt men er zich over, dat door ie bezoeken van Eisenhower en Alexander respectievelijk aan Berlijn en Weenen over eenstemming is bereikt over de definitieve afbakening der bezettingszones, en het accoord daaromtrent is uitgevoerd. Ander zijds wacht men met ongeduld op een rege ling in zake het gemeenschappelijk beheer van Duitschland, dat door een Contröle- Commissie van de vier groote mogendheden als één geheel moest worden bestuurd vól gens één zelfde gedragslijn. Het schijnt wel, dat deze regeling wachten moet op de conferentie van Truman, Churchill en Sta lin. Intusschen echter worden door de ver schillende bezetters afwijkende systemen van bestuur toegepast. In de Anglo-Amerikaansche zönes. „Duitschland ligt niet vernietigd terneer: het ligt alleen op de knieën", aldus Maar schalk Montgomery ir. een interview van 21 Juni. Hij wilde daarom de S.S.-troepen voor twintig jaar doen interaeeren, de leden var. den Duitscnen generaien staf in ver spreide kleine kolonies uit Duitsch.iand ver bannen, opdat ze niet meer zouden kunnen samenzweren. Nadat de haarden van on rust zouden zijn opgeruimd, zou Duitsch land aan zijn toekomst kunnen arbeiden, aldus de maarsMilk. Economisch herstel was volgehs hem het eerst noodige. Het Roergebied produceert thans 40.000 ton steenkool per dag in 140 mijnen. Men wil deze getallen opvoeren tot 100.000 ton in Augustus en tot 200.000 ton in het voor jaar. Wat de voedselpositie aangaat, wees de maarschalk er op, dat het voedsel voor de Ruhr voorheen voor- 60 werd ge ïmporteerd uit het Oosten, dat nu door de Russen bezet is. Nietemin zou ook nu anderhalf millioen ton tarwe naar het Roergebied worden vervoerd. Men hoopte, eiken Duitscher dagelijks 2000 calorieën te kunnen verschaffen (de helft van het rant soen van den Engelschen soldaat) en aan de mijnwerkers 2900- calorieën. De Manchester Guardian van 23 Juni komt terug op Montgomery's verklaringen, dat over twee of drie maanden blijken zou of men met de Duitschers zou kunnen samen werken of niet. Vele waarnemers achten dit standpunt te optimistisch, vooral daar nog steeds een vaste politieke lijn ont breekt. „Waterdichte zones, verschillende systemen van bezetting en beheer, kunnen slechts de herleving van het Duitsche natio nalisme en het Pangermanisme aanmoedig gen, dat wordt bevorderd en aangewakkerd door het klaarblijkelijk gebrek aan overeen stemming tusschen de Geallieerden". Men kan manifestaties van het Pangermanisme uitroeien, maar indien men er niets voor in de plaats stelt, zal het des te krachtiger weer opbloeien. Ook in Oostenrijk is de situatie nog verre van duidelijk. Het leven is er abnormaal. „Maarschalk Alexander's beschrijving van Weenen als een doode stad mag op het eerste gezicht moeilijk te rijmen zijn met den stroom van berichten over cultureele activiteit, zooals de offi- cieele radio der hoofdstad die uitzendt, maar de waarheid is tweeledig. Ontspan ning, bioscopen en tooneel -bloeien inder daad, maar tegen een achtergrond van sociale verwarring en een gebrek, dat den hongersnood nabij komt. Spelen zonder brood kunnen niet lang de politiek ver vangen." In de Amerikaansche zóne is de toestand niet veel anders dan in de Engelsche. De Sunday Express van 17 Juni deelt mede, dat ook hier het rantsoen van 2000 calo rieën blijft gehandhaafd; het is niet zóó laag, indien men weet, dat het huidige rantsoen van een Engelsch burger 2900 calorieën bedraagt, maar wel, indien men oogenschouw neemt, dat 1600 calorieën ^et minimum zijn, waarop men leven kan, en dat voor zwaren arbeid wel 4000 calo rieën worden vereischt. Toch wordt er gewerkt. Aan de boeren van Wurtemberg en Beieren heeft men 12.000 paarden van het Duitsche leger in gebruik gegeven. Bruggen worden gaandeweg gerepareerd. 3000 banken zijn heropend nadat de inven taris was opgemaakt en de nazirekeningen waren geblokkeerd. De Amerikanen heb ben 19 millioen Duitschers onder hun be stuur en er heerscht overal rust. „Voor het eerst sinds het aan den macht komen van het Hitlerisme leest en hoort Redactie: S. W. Henry en P. I- D. J. van Oeveren Redactie-adres: Julianastraat 87. Temeuzen Dit Blad wordt op last van het Militair Gezag gedrukt by de N.V. Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Administratie-adres: Noordstraat 57, Temeuzen. ABONNEMENTSPRIJS: Binnen Temeuzen ƒ1,50 per 3 maanden, buiten Terneuzen ƒ1,74 per 3 maanden. Bij vooruitbetaling ƒ6,60 per Jaar. ADVERTENTIËNPer mm 10 cent, minimum per advertentie 1,50. Rubriek kleine advertentiën 15 regels 60 cent; iedere regel meer 12 cent; maximum 8 regeis. Dientsaanbiedingen en dienstaanvragen 1—5 regels 52 cent; iedere regel meer 10 cent. Met vermelding brieven of adres buseau van dit blad 10 cent meer. Handelsadvertentiën bij regelabonnement tegen verminderd tarief, dat op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentiën uiterlijk 9 uur v.m. op deh dag der uitgave, .zierf o-p- ip ,Gle:ii het Duitsche volk de waarheid zonder vrees op straf. Het krijgt het van de Geallieerde informatiediensten, verzorgd door vroegere militairen of .^psychological warfare teams", aldus de Daily Telegraph van 14 Juni. E3en staf van duizend man, daarbij Duitsche burgers inbegrepen, is begonnen met de heropvoeding van het Duitsche volk. In het gebied van het twaalfde leger ver schijnen bladen met een wekelijksche op lage van 4.200.000 exemplaren, welke men wil opvoeren tot 6 millioen in Juli. Het betreft hier weekbladen met van tijd tot tijd speciale edities. Radio-uizendingen worden verzorgd uit München, Stuttgart, Frankfurt, Pilsen en Linz. (Wordt vervolgd.) 's-Gravenhage (A.-A.) Naar de „Pen- Gun", het weekblad voor de Nederlandsche strijdkrachten, mededeelt, heeft Z. K. H. Prins Berntiard in een interview met het Amerikaansche persbureau „International News Service" verklaard het voornemen te hebben naar Indië te gaan. In hetzelfde onderhoud verklaarde de Prins, dat het wel achttien maanden duren zal voor ons leger geschikt is voor den strijd in Indië en Z. K. H. sprak de hoop uit, dat het eerste bataljon voor dit doel. tusschen Augustus en November afgeleverd zal worden. 's-Gravenhage: Naar ANP-Aneta ver neemt, ligt het in het voornemen van den Minister-President, binnenkort te be ginnen met des Vrijdagsavonds van 9 uur tot kwart over 9 voor de radio het woord te voeren tot het Nederlandsche volk, en daarbij vraagstukken van regeeringsbeleid te bespreken en toe te lichten. Een later bericht meldt, dat Prof. Ir. Schermerhorn reeds hedenavond te 9 uur zijn eerste toespraak zal houden. 's-Gravenhage (A.-A.). In „Commentaar" lezen wij o.m. het volgende: Wij hebben tijdens de bezetting met eenig verlangen uitgezien naar den dag, waarop de groote schoonmaak kon begin nen. Het leek alles zoo simpel en gemak kelijk. Thans echter blijken de twijfel gevallen onaangenaam groot. Zooals wij van den winter spraken over het eten en over vrijwel niets anders dan dat, zoo is vandaag ons voornaamste onderwerp: de zuivering. Eten erg „idealistisch" onder werp. Jammer alleen, dat er zoo weinig „idealistisch" over wordt gepraat! In zeer veel gevallen is de ervaring deze; de luidruchtigste critiek op de zuiverings- politiek der overheid komt zelden verder dan den huiselijken kring of de café-tafel. Veel menschen zuiveren met hartstocht mee, maar zij voelen zich onprettig, wan neer men hun voorstelt, de gegevens waar over zij blijkbaar beschikken, in te dienen bij de bevoegde instanties. Aldus de erva ring, vrijwel overal. Wij zeggen daarom; van twee dingen één. Ofwel men be schouwt de zuivering als een volkszaak, en dan ziet men de zaak inderdaad goed maar dan aanvaardt men ook de verplich ting om persoonlijk voor den draad te komen met feiten, waarvoor men staat. Of wel men beschikt niet over voldoende betrouwbaar materiaal, en dan doet men beter voorzichtig te .zijn met elk woord, dat men in dit opzicht spreekt. (Het Roode Kruis staakt speciale acties. 's-Gravenhage (A.-A.) Met groote blijd schap heeft de bevolking van Westelijk Nederland de resultaten in ontvangst ge nomen van de vele, die in de overige, in betere omstandigheden verkeerende, dee- len des lands zijn gevoerd om tijdens de hongerperiode levensmiddelen naar het Westen te zenden. De toestand van de zeer velen, diet een pakket mochten ont vangen, hetzij rechtstreeks, hetzij na de distributie via ziekenhuizen, diensten en instellingen, werd aanmerkelijk verlicht. In afwachting van het tijdstip, waarop in het geheèie land een uniforme rantsoe- neering van levensmiddelen kan worden ingevoerd, zullen binnenkort ongeveer ge lijkwaardige rantsoenen worden vastge steld. De tot dusver bestaande ongelijk heid zal dan reeds vrijwel worden opgehe ven en daarmede is het moment aangebro ken om tot normale distributieverhoudin- gen te geraken. De georganiseerde ver zending van levensmiddelenpakketten bui ten de officieele distributie om. dient thans aan ook beëindigd! te worden. In dit ver band zij' vermeld, dat het Nederlandsche Roode Kruis geen actied meer zal voeren tot het verkrijgen of verzenden van levens middelen in den lande voor landgenooten, terwijl nog loopende acties onder het em bleem van het Roode Kruis, thans beëin digd zijn verklaard, waaronder de bekende „Zuid helpt Noord". Eten woord van groo- ten dank aan allen, die op eenigerlei wijze aan dit werk der barmhartigheid ten bate van het Wiesten hebben deelgenomen, is zeker op zijn plaats. Amsterdam (A.-A.) De groote advies commissie der illegaliteit richt tot alle plaatselijke en provinciale contactcolleges der illegaliteit het volgende verzoek: De Groote advies-commissie der illega liteit zou gaarne zoo spoedig mogelijk wor den ingelicht omtrent de plaatsen in Neder land, waar gedurende de bezetting door of vanwege den vijand terechtstellingen van Nederlanders of Nederlandsche onderdanen hebben plaats gevonden. •Hiermede wordt niet slechts bedoeld een opgave van 'gemeenten, waar dit is ge schied, doch de opgave dient van een nauwkeurige plaatsbepaling vergezeld te gaan en zoo mogelijk van eenige, zij het summiere bijzonderheden (als b.v. het aan tal der terechtgestelden, reden waarom zij werden gefusilleerd, namen. De Groote advies-commissie der illegali teit verzoekt aan alle plaatselijke en pro vinciale contactcolleges der illegaliteit, de 'beschikbare gegevens te verzamelen en ten spoedigste te zenden' naar het bureau van de Groote advies-commissie: Heeren gracht 507, Amsterdam. Eindhoven (A.-A.). De bijzondere cor respondent van A.N.P.-ANETA Jan Gode- rie seint d.d. 6 Juli uit Berlijn: Gisteren was ik er getuige van, hoe een Amerikaansch soldaat zijn contactsleutel tje liet vallen en hoe een Duitsche burger onmiddellijk op zijn buik onder de auto kroop, om het te zoeken. Eten Duitsche vrouw, die er bij stond, maakte zich boos en zei ,,Hab' doch etwas mehr Stolz, Mensch!" Dit voorvalletje typeert de hou ding van de Duitsche bevolking. Mannen, kruiperig en onderdanig, sloven zich uit om te helpen en springen netjes op, wan neer je hen iets vraagt. Zij spelen „Bitte sehr!" en „Jawohl, Herr Offizier", en ver klaren steeds met nadruk, dat ze nooit lid van de partij geweest zijn en dat Hitier Duitschland in het ongeluk heeft gestort. Zij zeggen, dat zij altijd wel geweten heb ben, dat Duitschland zou verliezen en dat zij nu zoo blij zijn, dat de Amerikanen en Engelschen er zijn. De vrouwen zijn ook wel geïntimideerd, maar nemen over het algemeen toch een waardiger houding dan de mannen aan. Het zou fe wenschen zijn, dat alle Neder landers eens een paar dagen in Berlijn konden ronddwalen. Zij zouden al spoedig iets van den druk merken, die er is. De meeste onzer landgenooten hebben vijf jaar onder de bezetting geleefd en hebben zelf dien druk gekend. Zij wisten zich machte loos tegenover de overmacht van de be zetters. De simpele woorden „Nur fiir Wehrmacht" vormden een onoverkomelijke barrière. Zij kunnen ondanks de feiten moeilijk realiseeren, dat het Derde Rijk nu werke lijk verslagen is en op zijn knieën ligt en dat al die groote schreeuwers, die hen uit hun huizen zetten en hun voorraden en mooiste dingen wegsleepten, voor wie zij onderdoken en wegkropen, die hun fietsen gapten, en die de mannen deporteerden, dat diezelfde kerels nu plotseling heel kleine en onbeduidende menschjes gewor den zijn, die thans niets meer in te bren gen hebben, die zelf nu telkens voor bord jes „Verboten" staan en die hun huizen, hun fietsen, horloges en schrijfmachines moesten afgeven aan de Russen. Wanneer ergens» ter wereld duidelijk is, dat Duitschland uit elkaar gerafeld is, als een oude deken en dat de almachtig lijken de „Wehrmacht" en partij volkomen „aus- radiert" zijn, dan is dat in Berlijn! Woensdagmorgen vereenigden het achterdek van het depöt-schTp TGlefiL Usk" in de Vluchthaven te Terneuzen, cUF commissarissen van het Nederlandsch- én het Belgiisch loodswezen en tal van Belgi sche en Nederlandsche loodsen voor de bij woning van de huldiging van den Neder;" schen zeeloods Tj. Spanjer. Even over 11 uur arriveerden dé* Dl teur van het Nederlandsch loodswe Kapitein ter Zee Hellingman, de Mar}: Commandant te Terneuzen, Kapitein»^ nant ter Zee Küller, en de Luitenant Zee Pof op de „Glen Usk", waar, :1e heer en mevrouw Sjanjer uitgenood": a varen. Na een korte begroeting richtte de Direc teur van het Loodswezen het wor rd tot den heer Spanjer. Het verheugde .spreker, dat zoovelen re- hoor hebben gegeven aan de uitndn Tging hier aanwezig te zijn bij de huldD'm van den heer Spanjer, wiens moedis: gedreg tijdens het beloodsen van een schif) hetwelk door een mijn werd getroffen, niet a n de aandacht der Regeering is ontgaan. Het heeft H. M. de Koningin behaagd, op voor dracht van den Minister van Marine, aan den dienstdoenden hulp-zeeloods Tj. Span ier toe te kennen het Kruis van Verdienste. Nadat het schip, waarop hij loodsdienst verrichtte op een mijn was geloopen, waar bij hijzelf ernstig gewond werd, behield hij zijn koelbloedigheid van geest en nam hij alle maatregelen noodig bij de ontscheping van de bemanning op een ander vaartuig en het ten anker brengen van het hem toe vertrouwde schip. Direct daarna stelde hij zichwederom beschikbaar voor het loodsen vaneen schip van Vlissingen naar Terneuzen! Na het voorlezen van de Oorkonde hecht te de Directeur van het Lood§wezei de onderscheiding op de borst vaif der. heer Spanjer, welk moment op de gevoelige plaat werd vastgelegd, en complimenteerde hem met dé verleende onderscheiding. Juist in tijden van gevaar komt 't er op aan dat men kan rekenen op een corps van mannen met volledige plichtsbetrachting, die weten te handelen op de meest critieke momenten, waardoor een ramp kan wed den voorkomen en menschenlevens kunnen worden gered. Het corps loodsen kan met eere worden genoemd en het doet ^spreker genoegen hier de uitreiking van hj van Verdienste te hebben mogen aan den heer Spanjer. Hij felicitearde ver* volgens mevrouw Spanjer en hoopte cfet zjj nog tal van jaren haar man een steugi zal zijn bij de volbrenging van zijn mooie doch dikwerf gevaarvolle taak. De heer Spanjer dankte hierop den Directeur dat hij de uitreiking van de onderscheiding heeft willen verrjjfcten pn verder allen, die blijken van hun 'tjelang^ stelling hebben betoond. Hij meftioreerde nog de collega's, die bij de uitoefening van hun taak het leven hebben verloren. Hierop vereenigden zich de geriQpdjgden nog eenigen tijd in de conversatietaal van de „Glen Usk", waar onder het nuttigW) van eenige vérverschingen. menig voorval de revue passeerde, waaruit wel bleek. dat. het Loodswezen tal van stille helden in haar corps heeft. Na afloop hadden wij nog een kort (onder houd met den heer Spanjer, die on^j enke|e nadere bijzonderheden mededeelde over de ramp, die het aan zijn zorgen toevertrmiw- de schip trof. Op 22 Maart werd den heer Spanjer opgedragen het onder pueksche* vlag varende Liberty-schip „Eleftherja"ü komende van Antwerpen, van Terneuzen naar de Downs te brengen. Bij tiet bedre den van de brug wees hij den Qriekscban kapitein op het gevaar van oorlog::"r.de lingen en verzocht hij de bemanning zicli te voorzien van zwemvesten, daar er tijdens den tocht gevaar voor het schipHiestond. Vrijwel ieder lid der bemanning voldeed aan het verzoek doch de seiner moea hii' tot driemaal toe dit verzoek herhalen vóór aleer hij hieraan voldeed. Ter hoogte i^n^ Zeebrugge liep het schip, dat in convc<% voer, op een mijn. Terstond nam de heer Spanjer alle maatregelen voor het redden der bemanning en de scheeDspapiei ati err het ten anker brengen van het ectti™ -.lat binnen 1 minuut na het treffen zonk H«> >- wel door scherven van de mijn ^.an het rechterbeen gewond en met yn kaalt-' fractuur die hem het spreken Pijp a on mogelijk maakte, was hij'met den A mei i- kaanschen begelejdingsofficier de laatste die het schip verliet. Hjj zag de s on zijn zwemvest ronddrijven. Terstond s.iei- de een Engelsch oorlogsvaartuig te hulp en was het mede hieraan te danken dat L c nel heb Kjps itft rquten lardewerr

de Vrije Zeeuw | 1945 | | pagina 1