is U voorgegaan, toen Zij op 6 Decem ber 1942 ons een toekomstig rijk schetste waarin alle rijksdeelen hun eigen zaken zouden regelen (en dat beteekent in een Indonesië met millioen Nederlanders op 70 millioen Indonesiërs, dat deze laatsten in dat regelen het grootste aandeel zullen hebben). Juist omdat zij in hun eigen zaken vrij zijn, zouden de rijksdeelen, vrijwillig en uit vertrouwen en overtuiging gemeenschappelijke rijks aangelegenheden samen hecht verbonden regelen. „In het nieuwe Indonesië is voor rasdiscriminatie geen plaats," zeide de Koningin. Die uitspraak, Haar moed en vertrouwen in de bevolking van Nederlandsch-Indië, hebben grooten in druk in het buitenland gemaakt en onze positie zeer versterkt. Het is in ver trouwen in deze verklaring, dat de oud-Vice-Minister van Buitenlandsche Zaken (Under Secretary of State) van Amerika, Sumner Welles, voor Neder landsch-Indië alléén internationale con trole onnoodig noemt in zijn recent boek en van het lid van de Amerikaan- sche volksvertegenwoordiging Claire Boothe Luce in de notulen van dit lichaam een brief liet opnemen, waarin volledig herstel van Nederlandsch-Indië als gelijkwaardig deel van het Koninkrijk bepleit wordt. Dat vertrouwen in de gedane toe zegging doet op dit oogenblik Indo nesische nationalisten met ons mede werken in de NIC A en daarbij de stoutste stukjes uithalen. Het is een eerezaak dat vertrouwen niet te beschamen. Dit is bovendien de eenige weg om tot een sterk Neder- landsch Rijk te komen. De wil tot samengaan in vrijheid is bij de meeste Indonesiërs aanwezig. Wel was het een schok, toen wij in 1942 niet in staat bleken hen tegen den Japanner te verdedigen. Wel wordt Indië in hoofdzaak door anderen bevrijd. Maar toch blijkt ons uit allerlei streken in Nederlandsch-Indië, die nog zuchten onder het vijandelijk juk, hoe gaarne men met ons het nieuwe Nederlandsch- Indië, het nieuwe Indonesië, zooals zij het noemen, wil opbouwen. Met levens gevaar werkt men met ons mede. Want het vertrouwen in het Konink lijk woord, in den Nederlandschen geest en in U, broeders in Nederland is rotsvast. Men weet dat dit vertrouwen niet beschaamd zal worden. HERSTEL DER MOERDIJKBRUGGEN. Rotterdam (A.-A.) Het dagblad „Trouw" meldt, dat de Nederlandsche Spoorwegen en de Rijkswaterstaat aan de firma Penn en Bauduin het herstel der Moerdijkbruggen hebben opgedra gen. De vernielde spanningen zullen worden afgebroken en daarna zal zoo spoedig mogelijk een begin gemaakt worden met den herbouw van de bruggen. De verkeersbrug zal het eerst gerepareerd worden. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS DE WONINGNOOD TE TERNEUZEN. Zooals vele andere gemeenten heeft ook de gemeente Terneuzen zijn huis vestingsprobleem. De bevolkingsaan was en het groote aantal evacué s hebben er toe geleid, dat voor een zeergroot aantal gezinnen geen woning beschik baar is. Op nieuwbouw zal de eerste jaren niet gerekend kunnen worden. Er zal dus gedurende een aantal jaren met de noodzakelijkheid van inwoning gerekend dienen te worden. Ten einde met ieders belangen zoo veel mogelijk rekening te kunnen houden is thans door Burgemeester en Wet houders van Terneuzen ingesteld een huisvestingscommissie. Ieder, die in aanmerking wenscht te komen voor een woning of gedeelte van een woning, dient een schriftelijke aanvraag in bij genoemde commissie (Raadszaal). In verband hiermede wordt de aan dacht van het publiek gevestigd op de in dit nummer opgenomen wijziging van de politieverordening dier gemeente, waarbij bepaald is, dat het zonder vergunning van het gemeentebestuur verboden is een woning te verhuren of te huren, in gebruik te geven of te nemen. (A.N.P.-Aneta - Herr. Nederland - B.B.C.) De Militaire Commissaris heeft ge heel Zeeland tot evacuatiegebied ver klaard, zoodat het slechts geoorloofd is naar die provincie te reizen en daarin tijdelijk te vertoeven met een verguftning af te geven door den burgemeester van de verblijfplaats van den aanvrager. Aan den staf van Prins Bernhard als opperbevelhebber der binnenlandsche strijdkrachten is toegevoegd een sectie sociale zaken, ter bevordering van de economische belangen van de leden der binnenlandsche strijdkrachten, wier taak ten einde loopt. De beide Kamers van het Tribunaal te Eindhoven hebben een telegram aan den Minister van Justitie verzonden, waarin groote bezorgdheid wordt uit gesproken over het voortdurend uit blijven der practische mogelijkheid om met de werkzaamheid van het Tribunaal te beginnen. De Nederlandsche mijnen laten thans over de grens, in Duitschland mijnhout hakken. De cokesproductie in de mijn streek zal vanaf 1 Juli geconcentreerd worden in het bedrijf van de Staatsmijn Maurits, te Lutterade. Hierdoor zal de productie van kunstmest, welke wordt gefabriceerd met behulp van bij de cokesfabrikatie vrijkomende stikstof, worden verhoogd van 225 tot 450 ton per dag, hetgeen van groot belang is voor de voedselvoorziening, aangezien 1 kg kunstmest 4 kg voedsel vertegen woordigt. De Belgische Katholieken hebben aan den minister-president Van Acker meegedeeld, dat zij bereid zijn een nieuwe regeering te vormen onder Koning Leopold. De voorzitter van de Belgische Senaat en die van de Kamer zijn Donderdag per vliegtuig naar Salzburg vertrokken voor een onderhoud met den Koning. De socialisten en communisten heb ben een oproep gericht tot de Belgi sche bevolking voor een algemeene staking, voor het geval Koning Leopold er in zou slagen een nieuw kabinet te vormen. wordt, dat er 90.000 Japanners zijn gesneuveld. Doelen op Celebes en Nieuw-Guinea werden gebombardeerd. Op Formosa werd Kari door bommen werpers vernield. De Australiërs heb ben 4 uur na de nieuwe landing op Borneo op 1,6 km van de kust een front gevormd. Afdeelingen die in Weston waren geland, veroverden Limbang. Zware bommenwerpers wier pen 150.000 ton bommen op Balikpapan en op Mangar in Zuidwest Borneo. Op Mindanao werd Baylo veroverd. Amerikaansche troepen zijn nu in den Manubergketen op zoek naar den be velhebber van Okinawa, die zich daar nog zou schuilhouden. Australische troepen landden zonder tegenstand te ontmoeten aan de Noordwestkust van Borneo te Lubong, een centrum van olieraffinaderijen, ongeveer 130 km ten Zuidwesten van Brunei. Japansche bladen richten waarschu wingen tot het Japansche volk in verband met een verwachte invasie der Gealli eerden op het moederland. Zij geven instructies voor de verdediging, ook met zelfmoordmethodes. INGEZONDEN STUKKEN Generaal Montgomery heeft aange kondigd, dat Britsche troepen binnen kort een gedeelte van Berlijn zullen bezetten. De divisie, welke hiervoor is aangewezen, is de 7e pantserdivisie, de beroemde Woestijnratten. Verder verklaarde Montgomery dat deDuitsche S.S. mannen waarschijnlijk 20 jaar gevangen zullen gehouden worden. De leden van den Duitschen generalen staf zullen uit Duitschland worden weggevoerd en in kleine kolonies wor den afgezonderd, waar zij voor on- bepaalden tijd zullen worden gevangen gehouden. In het Ruhrgebied zijn 140 mijnen in bedrijf, die 40.000 ton kolen per dag produceeren. Het is de bedoeling dit cijfer in Augustus tot 100.000 ton op te voeren en in het volgende voorjaar tot 200.000 ton. Het plan bestaat om kolen uit het Ruhrgebied te exportee ren. De mijnwerkers zullen extra rantsoenen ontvangen. Na 82 dagen strijd is de slag om Okinawa door de Amerikanen gewon nen. Alle georganiseerde verzet der [japanners heeft opgehouden. Geschat De Vrije Zeeuw van 12 Juni biedt een ingezonden stuk van de hand van C. A. Cammaert, arts, waarin deze auteur zijn, merkwaardigerwijze door hemzelf als objectief bestempelde mee ning ten beste geeft over wat hij als het Joodsche vraagstuk wenscht te ken schetsen. Hij acht deze meening dermate be langrijk en het door hem als vraagstuk gepostuleerde dermate urgent, dat hij het noodzakelijk vindt deze in het op geestelijk en materieel gebied toch reeds zoo chaotisch tijdsbestek dat wij thans meemaken, den volke kond te doen. Waar de schrijver zijn stuk brengt in den geest eener persoonlijke ontboe zeming, zij het mij vergund op dezelfde basis op zijn betoog in te gaan, waarbij ik het oordeel over de evéntueele ob jectiviteit van dit antwoord gaarne beleefdheidshalve aan den lezer overlaat. Des te meer voel ik mij geneigd een publiek antwoord te geven op de in betreffend stuk aangevoerde zienswijze, naarmate ik met verwondering kennis nam van de met moeite verholen anti- semietische tendens, slechts noode ge camoufleerd door de nadrukkelijkheid waarmee schrijver geestverwantschap met de Duitsche ideologieën van de hand wijst, en door de kunstig-ingelaschte momenteel wel opportune frazen in ver band met Nederlanderschap, Christen dom en sociale reorganisatie van het Vrije Nederland. Maar bovenal geeft de auteur door zijn signatuur nadrukkelijk aan, niet te spreken als burger van Nederland, doch als arts, zoodoende zijn betoog plaat send onder de vlag zijner academische hoedanigheid, hetgeen zijn scripsie krachtens de klassieke goede roep die het Nederlandsch wetenschappelijk denken over 't algemeen geniet, de be drieglijke schijn van een welgefundeerd, gezond en wetenschappelijk verant woord denkproduct zou kunnen geven. Het is een wrange ervaring, dit stuk, na het ontdaan te hebben van patriot tische, en andere vergoelijkende frazen, op zijn inhoud te peilen en vast te moeten stellen dat hier dezelfde geest van bederf aan het woord is, met zelfs 'bijna woordelijk dezelfde argumenten- thesen als die welke de nazipropaganda der laatste twaalf jaren tot walgens toe in het geestelijk digestie-apparaat der Westersche volken heeft gepompt. De meeste traditioneele Duitsche Propaganda-attributen worden hier ge- bezigd, van de aloude boeman „Joodsch- I communistisch bederf tot de gelief koosde mythe van het Internationale Jodendom dat naar de wereldheer schappij streeft, toe. Zeer bedenkelijk voor de mentaliteit waaruit het stuk is gesproten, is de slottirade, die kwalijk anders te begrijpen is dan als de eeuwenoude Hetz-truc der politici, die, om de rotheid in eigen gelederen te camoufleeren, het anti semietisme als dekmantel bezigen, en zoodoende „iedere idioot de noodige foefjes aan de hand doen om de wan gunst der historie te „verklaren", en hem de gelegenheid bieden alle fiasco en falen van eigen denken en beleid te wijten aan de klassieke groep, „parasitair en volksverdeelend" die bij alle gelegenheden als integrale zonden- bok dienst doet. Ik verzeker den schrijver dat onze planeet een paradijs zijn zou, indien baantjesjagerij, groepsbevoordeeling, het zaaien van onrust en het scheppen van tegenstellingen, diverse antithese- politieken de lijst is oneindig het monopolie van het Jodendom zouden zijn. Hij houde mij de opmerking ten goede dat hij bij ontstentenis der „Joodsch- bolsjewistische horden "zijn anti-Joodsche scheppingsdrift (waar de nood blijkbaar zoo hoog gestegen is dat zij geuit worden moest, nü), niet in een Vrije Zeeuw, doch met meer vrucht en minder kans op tegenspraak zou hebben moeten uitleven in de, het naziheil aan den lande verkondigende pers.. Het weg laten van de weinige voorzorgen die het nu eischt, zijn geschrift een „Neder landsch" cachet te verleenen, ware dan een kleine moeite geweest. Zeker, onder de beroerde ervaringen die de mensch w. o. blijkbaar ook de heer Cammaert met mede- menschen opdoet, zullen er ongetwijfeld eenige zijn waarvan een der partijen Jood is. Naast vele (meer) andere, waarbij zulks niet het geval is. En dan is het 't eenvoudigste, maar meteen te generaliseeren en persoonlijke onmacht en kwaadsappigheid samen te vatten in het kernachtige Dat hebben de Joden mij aangedaan. Nietwaar Van numerus clausus zooals de heer Cammaert deze voorstaat naar de ook door hem gewraakte barbarismen der perversen is echter een o zoo kleine stap. Is deze oorlog en zijn geestelijken achtergrond dan voor niets gevoerd? Moet ons land zijn heil zoeken in wetten, die lijnrechte afstammelingen zijn van Neurenberger pijlers van een régime, waarvoor millioenen bloed en goed offerden om het te vernietigen? Naar de berichten uit Hontenisse te oordeelen schijnt het wel zoo. En wat te denken van de vereeniging in één persoon van antisemietisme en Christelijke deugden Uit zijn stuk concludeerend dat de schrijver een goed Christen is, of tracht te zijn, vraag ik mij af of hij zich niet met schrik en schaamte moet realiseeren dat zijn Heiland en Verlosser in de gestalte van een Jood geboren uit een Joodsche moeder en later gevolgd door Joodsche apostelen deze aarde het Christendom schonk dat het Christen dom niet zou zijn zonder het Jodendom, en dat Anti-Semietisme en Anti-Christen heid loten zijn aan denzelfden boom der ellende Maar dit zijn alles zaken die ieder nuchter denkend mensch zichzelf kan voorleggen. Ernstiger is, dat de publicatie van een dergelijk schriftuur in een tijd als deze met onmiskenbare dreiging wijst naar oorzaken en processen, diep in het organisme van geest, maatschappij en cultuur zetelend. Het behoort niet tot mijn competentie in dit bestek te trachten, uitziend over de symptomen van de ziekte, die de Westersche beschaving momenteel teistert (symptomen waarvan het antise- (Ontleend aan een uitgave van „The Netherland Publishing Comp Ltd. te Londen.) (Buiten verantwoordelijkheid v/d Redactie)

de Vrije Zeeuw | 1945 | | pagina 2