zorgde dat het niet doorging. Deze man was }an de Rooy! Jan de Rooy, geboren 20 Augustus 1923 te Sprang was in December 1944 in opdracht van zijn verzetsgroep naar het Land van Altenaar vertrokken om daar een geheime zender te bedienen. Het was via deze zender, dat De Rooy zijn kapitein de gegevens verstrekte omtrent de plannen, sterkte en geschuts- opstellingen der Duitschers. De Gealli eerden werden hiervan onmiddellijk op de hoogte gebracht. De uit de Lang straat vertrokken zware Canadeesche artillerie, die Eindhoven reeds was gepasseerd, keerde onverwijld terug, en beukte diezelfde avond en nacht de Duitsche opstellingen in puin. Natuur lijk begrepen de Duitschers wel, dat hier spionnage in het spel moest zijn. Zij ontdekten na eenigen tijd de zender van De Rooy, namen vijf personen gevangen op de plaats, waar de zender gevonden was, om deze ter represaille te fusilleeren. Toen De Rooy dit hoorde, nam hij zonder zich te bedanken afscheid van zijn vrienden en meldde zich bij de Duitschers, terwijl hij wist, dat het hem zijn leven zou kosten en hij hergaf de vijf onschuldige gijzelaars op deze edel moedige wijze hun vrijheid en leven. De Duitschers sleepten De Rooy mee naar Amsterdam, waar zij hem hebben doodgeranseldmaar geen woord van verraad is over zijn lippen gekomen Aan deze zijde van de Maas in het oude Raadhuis te Capelle zat Dick Vlemming, die het door Jan de Rooy in code meegedeelde opving. En die zelfde morgen, dat Dick Vlemming op ving „Weest paraat", met daarna op gave, dat 16.000 Duitschers in het land van Altenaar waren binnenge komen en Jan de Rooy de positie der Duitsche stellingen opgaf, kwam er een V 1 aanknetteren en viel met een don derende klap op het oude Raadhuis van Capelle. Dick Vlemming was zwaar gewond, doch boven alle pijn en ellende dacht hij aan zijn plicht, en toen hij uit gegraven was, had hij een schrift in zijn vuisten geklemd en hij riep„Breng dit onmiddellijk naar den kapitein 1' Als Dick Vlemming, die nog steeds verpleegd wordt in het ziekenhuis in Tilburg, deze tegenwoordigheid van geest niet gehad had, dan was het voor de Langstraat te laat geweest. krijgen, deze kunnen sedert de bevrijding van Noord-Nederland, waar een groot gedeelte van de Nederlandsche bagger- vloot nog werkvaardig werd aangetrof fen, goeddeels als overwonnen worden beschouwd. Bovendien is de Mij. tot uitvoering van Zuiderzeewerken, de M. U. Z., die destijds bij de afsluiting der Zuiderzee zulk voortreffelijk werk leverde, thans met al haar werktuigen en haar staf van deskundige vaklieden ingeschakeld. Door dit alles is de kans op een spoedige redding van Walcheren be langrijk toegenomen, zoo zegt de Com missaris. Echter is, met het op gang komen van het werk, helaas gebleken, dat de voorziening van grondwerkers groote bezwaren oplevert. Thans kan zelfs met zekerheid worden gezegd, dat de noodige grondwerkers slechts in zeer onvoldoend aantal van buiten het eiland zullen kunnen worden betrokken. Velerlei omstandigheden, o.a. trans portmoeilijkheden, zijn hiervan de oor zaak en noch Provinciaal Bestuur, noch directie van den Rijkswaterstaat kunnen deze ongunstige omstandigheden wijzi gen. Hierdoor is thans een zoodanige situatie ontstaan, dat, zoo niet onmid dellijk raad wordt geschaft, de kans op sluiting der dijkgaten in dit jaar ernstig wordt bedreigd. Het is daarom, dat ik een ieder, die werken kan, met den meesten nadruk oproep, zich onmid dellijk bij den burgemeester zijner ge meente te melden^" De Rijkswaterstaat heeft toegezegd dat, waar zulks mogelijk is, met verlangens zal worden rekening gehouden, doch heeft er eveneens op gewezen, dat het belang van het werk voor en boven alles gaat. Waar hei^noodig is om de arbeiders in barakken onder te brengen zal de Rijkswaterstaat doen wat gedaan kan worden om ook daar de levensomstan digheden redelijk te maken. Sinds zijn arrestatie was Von Rib- bentrop zeer passief. Er hadden in de afgeloopen twee weken geruchten de ronde gedaan, dat Von Ribbentrop door de Russen was gearresteerd. De veiligheidspolitie, die hem aan hield, zeide, dat hij uit zijn slaap op schrikte en dat hij geheel overstuur was. Von Ribbentrop was op 2 Mei uit het gezicht verdwenen, toen hij werd vervangen door Graaf Schwerin von Krosigk. Sedertdien was er over zijn verblijfplaats niets bekend. De vroegere champagnekoopman en Duitsche ambassadeur in Londen was rechtstreeks en indirect verantwoor delijk voor de Duitsche buitenlandsche politiek gedurende bijna de geheele periode van het nazi-regiem. Hij werd door een van de Britsche ambassadeurs een gevaarlijke man genoemd, en ook een domme man, en daarom dubbel gevaarlijk. Hitier zelf, heeft Von Ribbentrop eens een tweede Bismarck genoemd en liet zich door hem over alle inter nationale vraagstukken adviseeren. Von Ribbentrop werd minister van buitenlandsche zaken in 1938. Hij was verantwoordelijk voor het Militair bondgenootschap met Italië en voor het Russisch-Duitsch verdrag in 1939. In het begin van deze week werd Von Ribbentrop's zoon door de Ameri kanen gevonden in een krijgsgevan genkamp in Zuid-Duitschland, maar hij zeide niet te weten, waar zijn vader zich bevond. VON RIBBENTROP GEPAKT. DE DROOGMAKING VAN WALCHEREN. Vlissingen (A.-A.). Door middel van een kilometerslange pijpleiding, die over de boulevards van Vlissingen is aan gelegd, wordt thans geregeld zand op gespoten in het gat van den Nolledijk, de ernstigste breuk in de zeewering van Walcheren. Het zand wordt ver kregen van den bodem der Wester- Schelde door middel van zandzuigers. Zandbanken, die de vaart belemmeren, worden zoodoende meteen uit den weg geruimd. In bakken wordt dit zand naar het Roeiershoofd overgebracht, waar het zand met water vermengd door een zandzuiger in de buizen wordt geperst. De nooddijk achter het gat in den Nolledijk vordert, maar men zal alles op alles moeten zetten, om de gaping voor den winter dicht te krijgen. Ook te Westkapelle is men met den aanleg van een nooddijk begonnen. Men heeft daar ervaren dijkwerkers ter beschikking, maar helaas ook te weinig in getal. De Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland, Jhr. Quarles van Ufford heeft een proclamatie gericht tot de bewoners van Walcheren, om hen op te roepen mee aan te pakken. „Waren er tot nu toe groote moei lijkheden om de geschikte bagger machines en andere werktuigen te ver- Londen (A.-A.). Donderdagochtend is Von Ribbentrop in de Britsche bezet tingszone gearresteerd. Von Ribben trop werd in Hamburg in bed door een Engelschen luitenant aangetroffen. Er werden drie brieven in zijn bezit gevonden, een voor Churchill, een voor Eden en een voor Veldmaarschalk Montgomery. Ook had hij vergif bij zich. Von Ribbentrop was op 13 April naar Hamburg gegaan om onder te duiken bij een wijnhandelaar, die hij 25 jaar geleden had gekend, doch deze weigerde hem onderdak te verschaffen. Von Ribbentrop nam toen zijn intrek in een particulier pension onder de naam Riese. „Ik wilde in Hamburg blijven, tot de Britsche stemming gekalmeerd was. Daarna zou ik mijzelf hebben aange geven om een eerlijk proces te krijgen" verklaarde hij aan de militaire recherche. De arrestatie vond enkele dagen geleden plaats en Von Ribbentrop gaf toe, dat hij het was. Von Ribbentrop moest zich aanklee- den en werd naar het bureau van de veiligheidsdienst overgebracht. Hij werd onmiddellijk medisch gekeurd en zelf haalde hij daarbij een buisje vergif te voorschijn, dat hij had verborgen. De genoemde brieven werden tus- schen zijn kleeren gevonden. Op de brief aan Churchill stond„Vincent Churchill". Identiteit van Von Ribbentrop werd door den wijnhandelaar, die hem gewei gerd had te verbergen, bevestigd, even eens door zijn eigen zuster, die reeds eerder was gevangen genomen. Zi; had blijkbaar Von Ribbentrop eenigen tijd niet gezien, want ze sloeg haar armen om zijn hals en barstte in tranen uit. Von Ribbentrop begon ook te weenen. NED. R00DE KRUIS. De door de afdeeling Terneuzen van het Nederlandsche Roode Kruis in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen gehouden Juliana-collecte heeft opgebracht Axel 4373,22, Clinge 388,39, Nieuw-Namen (Clinge) 255,79, totaa Clinge ƒ644,18, Graauw 365,49, Hoek 1026. Hulst 879,30, Honte- nisse ƒ1666,50, St. Jansteen ƒ1131,93, Koewacht 325, Philippine 373,70, Sas van Gent ƒ1681,37, Terneuzen (kom Driewegen) 6342,06, Sluis kil 1394,30, totaal Terneuzen 7736,36, Vogelwaarde 857,75, \Vestdorpe ƒ1135, Zuiddorpe ƒ151,50, totaal 22347,30. KORTE BERICHTEN. Van bevoegde zijde wordt mede gedeeld, dat er tusschen Kapelle en Ierseke een verbinding zal komen door middel van een boot bij de postbrug Kapelle naar Ierseke. (A.-A.). De Marinecommandant te Vlissingen deelt het volgende mede: Een kanaal, geveegd door de vol-^ gende vaarwaters wordt beschouwd vrij van mijnen te zijn Vanaf Wemeldinge door Ooster- Schelde, Engelsch Vaarwater, Keten, Mastgat, Zijpe, Vlaak, Bocht van St Jacob, Krammer, Zuid-Vlije, Noord Volkerak, Oostellegat en Hollandsch Diep tot aan de Moerdijkbrug Nog niet vrij zijn de Dordtsche Kil en de Nieuwe Merwede. (A.-A.) n Met dank aan de gevers bericht de afdeeling Terneuzen van het Neder landsche Roode Kruis U de ontvangst van een bedrag van ƒ210, verzamelde giften voor het Roode Kruis, van on bekende gevers. COMITÉ MAATSCHAPPELIJKE GEZINSZORG „WEST-ZEEUWSCH-VLAANDEREN". Zaterdag j.l. vertrokken van Oost burg voor hulp aan het Noorden een Katholieke- en een Protestantsche colonne onder auspiciën van het Comité Maatschappelijke Gezinszorg „West- Zeeuwsch-Vlaanderen HET BELANGRIJKSTE NIEUWS (A.N.P.-Aneta - Herr. Nederland - B.B.C.I Er is een Koninklijk besluit uitge vaardigd van 2 artikels, waarbij de Minister van Financiën gemachtigd wordt besluiten uit te vaardigen tot het innen van bestaande of nog in te voeren nieuwe belastingen, door het eischen van zekerheidstelling als anders zins, nog vóór het uitreiken van aan slagbiljetten. Door dezen maatregel bestaat minder gevaar, dat belastingen als oninbaar moeten worden afge schreven, omdat ze reeds verdwenen zijn voor de belastingbiljetten zijn uit gereikt. Dit geldt dan niet alleen voor de bestaande belastingen, doch ook voor de heffingen van personen die zich op onmaatschappelijke wijze tijdens de be zetting hebben verrijkt, over de wensche- lijkheid van welke heffingen alle Neder landers het eens zijn. Bijzonderheden hieromtrent kunnen begrijpelijkerwijze nog niet worden medegedeeld, om po-( gingen tot ontduiking tegen te gaan Volgens mededeelingen van Ir Sevenster, Directeur-Generaal van deri Landbouw, zijn in Nederland 230.00C ha cultuurgrond aan de bestemming onttrokken. Door inundatie zijn than:* onbruikbaar 180.000 ha 100.000 hf zijn met zoet water geïnundeerd, d- rest met zout water. Er is een economische missie naai' Zuid-Amerika vertrokken, om wegen te zoeken voor afzet van producten var hooge kwaliteit, en tevens voor dn mogelijkheid van emigratie daarheer. Vroeger had Duitschland in Zuid-. Amerika een groot afzetgebied. Mer. meent, dat daar thans groote mogelijk heden bestaan voor Nederland. Volgens radio^Kalundborg zal de I volgende week een schip met een lading 4e KalfskoeienAnna, van W. van der Slikke, 83 p.; Martha, van J. Rijnberg, 81 p.; Mina, van A. W. Verplanke, 81 p.; Bontje, van J. F. Dekker, 80 p.Annie, van Mullaert, 79 p. It Oudere Koeien: Gravin, van A. M. van Giji. 84 p.; Gonda, van idem, 82 p.; Elza, van P. Schaap, 82 p.; Rika, van D. Dekker, 79 p Ka, van W. de Jonge, 79 p. 2-Jarige VaarzenMartha, van Gerweijer, le pr.van J. F. Dekker, 2e pr.: van idem, 3e pr,Grietje, van Mullaert, 4e pr. I 1-Jarige Vaarzen van J. W. van der Slikke. j le pr.Friede, van A. M. van Gijs, 2e pr.; Corry, van J. van der Slikke, 3e pr. Mientje, van Mullaert, 4e pr.Agnes, van idem, 5e pr.van A. M. van Gijs, 6e pr.Erna, van Mullaert, 7e pr. Kalvers: A. M. van Gijs, lepr.J. F. Dek ker 2e pr. A. M. van Gijs 3e pr.Vreda, van Mullaert 4e pr.J. F. Dekker 5e pr.A. M. van Gijs 6e pr. Groepen la A. M. van Gijs 1 b Mullaert; 2 J. F. Dekker 3 J. W. van der Slikke. i Tot slot werd uit het beste vee een kampioen gekozen, daar Gravin van A. M. van Gijs reeds eerder kampioen is geweest, werd nu gekozen Liena van A. W. Verplanke en als reserve kampioen Adda van Mullaert, beiden met 83 punten. Een woord van lof werd uitgesproken door den heer Zwagerman, voor het prima vee welke hier is voorgebracht. Ondanks de oorlogshan delingen en verwoestingen in de veestapel, wordt alles in het werk gesteld, om het kwaliteitsvee op peil te houden. VEEKEURING TE BIERVLIET. Op Dinsdag 5 Juni werd alhier op de weide van mej. de Wed. De Kraker, de veekeuring gehouden. Aanwezig waren 100 stuks vee. De uitslag was als volgt Stieren Vereenigingsstier van Biervliet, Graaf van Jozina Hoeve, gefokt door den heer Cam. van Hauwe, een prima fokproduct uit de streek. le prijs- De stiet van den heer A. M. van Gijs werd ook bekroond met le prijs. le Kalfskoeien: Ida. van J. F. Dekker, 82 p. Corry, van J. van de Wege, 78 p.; Corry, van C. Gielliet, 77'/2 -p.Anna, van J. P. de Regt, 2e Kalfskoeien: Dora, van J. F. Dekker, 84 p.; Molly, van M. VJ. Verplanke, 82 p.Sterra, van S. van der Hooft, 81 p.; Habby, van Mul laert, 80 p.: Bontje, van J. P. de Regt, 79 p.; Martha, van C. Gielliet, 78 p.: Nora, van M. W. Verplanke, 78 p.; Emma, van J. W. van der Slikke, 78 p.; Nelly, van Mullaert, 77 p. 3e Kalfskoeien: Liena, van A. W. Verplanke, 83 p.Adda, van Mullaert, 83 p.Sara, van A. M. van Gijs, 82 p.; Coba, van Mullaert, 82 p.: Mina, van J. F. Dekker, 80 p.; Mina, van W. de Jonge, 78 p.

de Vrije Zeeuw | 1945 | | pagina 2