Uiteraard zal Nederland in hooge mate de hulp en medewerking behoeven van onze bondgenooten. In samen werking met hen worden op het oogenblik met den grootsten spoed de voorbereidingen getroffen om de oplei ding en uitrusting van onze manschap pen binnen den kortsten tijd mogelijk te maken. HET NEDERLANDSCHE ROODE KRUIS. Naar aanleiding van een transport van 20.000 brooden van Zeeuwsch- Vlaanderen naar Rotterdam werd onderstaand schrijven ontvangen Rotterdam, 1 Juni 1945. Aan den Edelachtb. Heer Burgemeester van Westdorpe en den Weledelgestr. Heer Luitenant Antheunisse. Mijne Heeren, Heden werden wij verrast met de prachtige zending levensmiddelen, die onder Uw leiding aan ons werd ge zonden. Wij geven U de verzekering, dat wij deze zending zeer op prijs stellen en er een passende bestemming aan zullen geven. Gezien de omstandigheid, dat zich te Rotterdam c.a. 40.000 zeer ernstige gevallen van hongerziekte, benevens eenzelfde aantal gevallen van lichteren graad, voordoen, is het duidelijk, dat Uw geschenk buitengewoon welkom voor de zoo zwaar getroffen bevolking van onze stad is. Wij kunnen het dan ook niet genoeg op prijs stellen dat uit deelen van ons land, die, .zooals wij weten, zelf ook getroffen zijn, ons zulke zendingen levensmiddelen als de Uwe bereiken, die een grooten steun voor ons werk beteekenen. x Daar wij meenen te weten, dat de geheele bevolking in Uw streek Uw actie heeft gesteund, zouden wij gaarne zien, indien dit tenminste Uw goed keuring wegdraagt, dat U dit schrijven op de een of andere manier publiceerde. Nogmaals onzen hartelijken dank voor hetgeen U voor onze stad heeft gedaan. Hoogachtend, Het Nederlandsche Roode Kruis, Afdeeling Rotterdam, w.g. Mr. C. H. MUNTZ. GEEN EINDEXAMENS DIT JAAR. 's-Gravenhage, (A.-A.). Bij Konink lijk Besluit van 8 Juni 1945, Nos 1 t/m 13 is bepaald, dat in het jaar 1945 de eindexamens der Gymnasia, Hoogere Burgerscholen en Kweekscholen niet zullen worden afgenomen. Behalve aan de leerlingen ten aanzien waarvan de vergadering van Rector (directeur) en leeraren der school beslist, dat zij op grond van hun gedragingen tijdens de bezetting daarvoor niet in aanmerking behooren te komen, wordt aan de leer lingen, die gerechtigd zouden zijn aan het eindexamen 1945 deel te nemen het getuigschrift (onderwijzersacte) zon der het afleggen van het eindexamen Uitgereikt. De onderwijzersakte verleent de be voegdheid tot h^t geven van onderwijs in de vakken a—j, tenzij de leerling vrijgesteld is geweest van het volgen van onderwijs in de lichamelijke oefe ning, in welk geval de akte de bevoegd heid geeft tot het geven van onderwijs in de vakken A—1, van artikel 2 der Lager Onderwijswet 1920. Bovenbedoelde besluiten rusten op de overweging, dat het ook bij uitstel der examens tot het najaar, niet mogelijk zal zijn om voor het geheele land uni forme examens te houden. Niet alleen bestaat er tusschen de leerlingen van de scholen in de gedeelten van ons land, die reeds het vorig jaar zijn bevrijd, en de andere toen nog niet bevrijde gedeelten een groot onderscheid, boven dien zijn de plaatselijke omstandigheden in ons land dikwijls totaal verschillend geweest. Het tot het najaar verschuiven van de eindexamens zou ook niet allen kunnen helpen. Gedacht wordt hier in het bijzonder aan de leerlingen, die door de bezetters voor den arbeids inzet naar Duitschland zijn gevoerd. Omtrent hun lichamelijken en geeste lijken toestand is hier niets bekend. Het zal de vraag zijn of deze leerlingen in staat zullen zijn aan een verschoven eindexamen met redelijke kans op slagen deel te nemen. Als verdere overweging heeft ge golden het feit, dat tegenover het tekort aan examenkennis een creditpost kan worden geboekt, t.w. de grootere levens ervaring van deze leerlingen. De meeste mannelijke leerlingen toch zijn, zoo zij al niet naar Duitschland zijn wegge voerd, ondergedoken geweest en zijn in de laatste jaren voor zoodanige moei lijke problemen komen te staan als waarvoor leerlingen van hun leeftijd zelden of nooit tevoren zijn gesteld. Dit geldt ook in tallooze gevallen voor de meisjes. Bovendien zijn er vele jongens, die zich voor den militairen dienst ter be vrijding van Indië willen verbinden. Het is voor hen noodzakelijk, dat zij uiterlijk over een paar weken in het bezit van een einddiploma worden ge steld. Dat van deze gunstige regeling niet behooren te profiteeren die leerlingen, die door hun houding tegenover leeraren en leerlingen daartoe aanleiding gaven gedacht is aan leden van den jeugd storm, leerlingen, die leeraren en leer lingen „aanbrachten" etc. behoeft geen nadere toelichting. SAMENWERKING OP LANDB0UW-0RGANISAT0RISCH GEBIED. Op Maandag 11 Juni j.l. kwamen in Hulst vertegenwoordigers bijeen van de drie in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen be staande landbouworganisaties, t.w.: de N. C. B., de Z. L. M. en deC.B.T.B. Het doel der bijeenkomst was om, met behoud van ieders volkomen zelfstandig heid, te komen tot nauwere samen werking op economisch, technisch en politiek-agrarisch terrein. Na vrij uitvoerige besprekingen kon men tot het volgende resultaat komen. Er zal in O.-Z.-Vl. een permanente commissie van samenwerking komen. Iedere organisatie wijst daarvoor twee vaste leden aan. Deze twee leden hebben steeds het recht zich door des kundigen te doen vergezellen. Bij moge lijke stemmingen brengt iedere organi satie een stem uit. Het voorzitterschap en het secretariaat worden door ieder der drie organisaties bij toerbeurt ver vuld, met dien verstande, dat één organisatie niet tegelijkertijd het voor zitterschap en het secretariaat voor zijn rekening neemt. De commissie zal minstens eenmaal per maand bijeenkomen. De directeur der Landbouwwinter- school te Hulst wordt als technisch adviseur aan de commissie toegevoegd. Getracht zal worden tot samenwer king te komen met de organisaties van West-Zeeuwsch-Vlaanderen en verder met die van de eilanden. Tijdens de vergadering kon reeds worden mede gedeeld, dat de principieele bereidheid daartoe allerwege aanwezig blijkt te zijn. Nadat besloten was, dat de perma nente commissie op Maandag 18 Juni haar eerste vergadering zou houden, werd de bijeenkomst, welke onder leiding stond van den heer C. de Putter te Axel, gesloten. KORTE BERICHTEN. Op de plaats waar H.M. de Konin gin aan de grens bij Eede in Zeeuwsch- Vlaanderen voor het eerst Nederlandsch bevrijd gebied betrad, zal een monument worden opgericht. Inwoners van Eede, Aardenburg en St. Kruis, hebben daar toe een commissie gevormd. In verband met het feit, dat de drooglegging van Walcheren door ge brek aan arbeidskrachten dreigt dit jaar niet klaar te komen, heeft de Commissaris der Koningin in Zeeland, Jhr. J. W. Quarles van Ufford, een oproep tot de bevolking van Walcheren gericht, waarin hij er op aandringt, dat iedere man die werken kan aan den slag zal gaan, om de gaten in de dijken te dichten. De bekende Noordpoolreiziger Sjef van Dongen, is benoemd tot waar nemend burgemeester van Aardenburg. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS (A.N.P.-Aneta - Herr. Nederland - B.B.C.) Nu het geheele land bevrijd is, zijn de bevoegdheden van het College van Algemeene Commissarissen te Tilburg weer teruggebracht naar het Departe ment van Handel, Nijverheid en Land bouw. In verband met de gebrekkige communicatiemiddelen blijft het College te Tilburg bestaan als een Departemen tale voorpost voor het Zuiden, terwijl de Minister een soortgelijk orgaan voor het Noorden en Oosten zal instellen, met zetel Zwolle. De Nationale Hulpactie Roode Kruis- H.A.R.K. organiseert van 18 tot 23 Juni een „Feest van de Inzameling". De bedoeling is, dat iedereen in deze week de vlaggen uitsteekt en dat versierde wagens in iedere plaats goed bruik bare goederen, als kleeding, schoeisel en meubelen, ten behoeve van door den oorlog getroffen landgenooten in zamelen. Het surplus der aardappelen uit Zee land zal worden vervoerd naar Rotter dam, Den Haag, Brabant en Limburg. In den loop van deze maand zal in de groote steden op beperkte schaal gas worden geleverd. In Friesland is vee aangekocht, voor herstel van den vee stapel der getroffen bedrijven in het Zuiden. Vrijdag j.l. is het vliegtuig van den Chef-Staf van het Militair Gezag, de generaal-majoor Krull, waarmede deze een bezoek aan Texel bracht, bij het vertrek door een botsing vernield. Het vliegtuig raakte met den rechtervleugel een huis, waardoor de vleugel afbrak en het toestel op een boom neerstortte. De generaal en de piloot werden uit het geheel vernielde toestel geworpen, maar beiden bleven practisch ongedeerd. De Geallieerde conferentie over de voedselvoorziening, waaraan ook door Nederland wordt deelgenomen, is gis teren te Londen begonnen. De Engel- sche Minister voor de voedselvoorzie ning Llewellin heeft op deze conferentie verklaard, dat de productiecijfers voor de voornaamste levensmiddelen over de geheele linie een daling vertoonen. De Vereenigde Staten, Canada en het Vereenigd Koninkrijk hebben reeds maatregelen genomen om het gebruik te verminderen. Het jaar 1945 zal zeer critiek zijn wat betreft suiker. 780.000 ton is het maximum dat ter beschik king der bevrijde gebieden kan worden gesteld, en zelfs deze hoeveelheid moet wellicht worden verminderd. Het is zeker dat ook in 1946 het wereldtekort nog niet zal zijn opgeheven. Het te kort aan oliën en vetten zal voortduren totdat de olie-produceerende gebieden zullen zijn bevrijd. Joachim von Ribbentrop, de vroegere Duitsche minister van Buitenlandsche zaken en voor den oorlog Duitsch ge zant te Londen, is Donderdagochtend door een Engelsch officier te Hamburg gearresteerd. Er werden 3 brieven in zijn bezit gevonden, 1 voor Churchill. 1 voor Eden en 1 voor veldmaarschalk Montgomery. Ook had hij vergif bij zich. De Australische troepen hebben de stad Brunei op Noord-Borneo veroverd. Zoodra de Japanners uit Neder landsch Oost-Indië zullen zijn verdreven, zal copra worden ingezameld. In 1946 zullen expedities naar de Noordpool worden uitgerust, ter verkrijging van belangrijke hoeveelheden walvischtraan. Llewellin verklaarde, dat we de komen de 12 of 18 maanden het voedselpro bleem moeten oplossen zooals we de problemen van den oorlog hebben op gelost. Allen moeten de eigen produc tiebronnen zoo goed mogelijk aan boren. De boeren zullen zooveel mogelijk moeten leveren en er moet voor een gelijkmatige verdeeling zorg worden gedragen. INGEZONDEN STUKKEN (Buiten verantwoordelijkheid v/d Redactie) De lijdensweg van een distributie stamkaart. Eind April, of begin Mei 1945, werden in Oostburg nieuwe stamkaar ten (nood-distributiestamkaarten) uitge reikt, tegen vertoon van de tweede distributiestamkaart. Voor een der ge zinsleden, waarvoor ik mij ten distribu- tiekantore te Oostburg (1) vervoegde, bleek de nood-stamkaart niet aanwezig te zijn. Men verwees mij naar het distributiekantoor Aardenburg, omdat het betrokken gezinslid per 1 Januari 1945 nog in die gemeente woonachtig was. Op het distributiekantoor Aar denburg (2) verwees men mij naar het hoofdkantoor Groede (3). Dit deed ik schriftelijk en ik wacht nu nog steeds op antwoord. Nu had dezer dagen de uitreiking plaats van de nieuwe bon kaarten 7e periode. Voor bedoeld gezinslid kon ik geen bonkaart bekomen (4). Men verwees mij naar de gemeen te-secretarie Aardenburg (5). Daar verwees men mij naar de secretarie Oostburg (6), immers belanghebbende was daar woonachtig. Ter secretarie Oostburg deelde men mij mede, dat geen nood-stamkaart aanwezig was ook geen blanco formulieren dit laatste werd op mijn verzoek schriftelijk be vestigd. Gewapend met deze verklaring en de oude-tweede-stamkaart toog ik opnieuw naar het distributiekantoor Oostburg (7). Men kon mij daar on mogelijk (begrijpelijk) aan een nood- stamkaart helpen, doch ik kreeg de belofte dat deze aangelegenheid in Groede (8ste étappe) zou worden be sproken en zoo ben ik heden 4 Juni 1945, na nogmaals een bezoek te hebben gebracht aan het distributiekantoor Oostburg (9) nog steeds niet in het bezit van de zoo noodige noodstam- kaart. Mijn geval staat niet op zichzelf; meerdere lotgenooten missen nog steeds de noodstamkaart èn de nieuwe bonnen en dat maakt de zaak erger. Vandaar dit ingezonden stuk. Ik stel er prijs op hier uitdrukkelijk te verklaren, dat ik bij al mijn gesjouw van 't kastje naar den muur steeds alle welwillendheid van de zijde der onder geschikte ambtenaren mocht onder vinden. Dat zij mij in dit geval niet den juisten weg konden aangeven is hun schuld niet. Als er sprake is van een fout, dan ligt deze bij de leiding. Van meerdere instanties trouwens is het Hoofd verre van organisator. „Aan het Hoofd staan" is iets anders dan „een baantje hebben" 1 Als er ergens een hiaat in de administratie of een stagnatie in de voorgenomen maat regelen dreigen, laat men dan het publiek eerlijk inlichten. Hebt u, geachte lezer(es) al eens uit gerekend hoeveel u van uw kostbare AFDEELING ROTTERDAM.

de Vrije Zeeuw | 1945 | | pagina 2