51 OFFICIËELE PUBLICATIES. DEN HAAG BLIJFT ZETEL VAN INTERNATIONAAL RECHT. ROODE KRUIS zond reeds twee millioen k.g. voedsel naar het Westen. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS INGEZONDEN STUKKEN BROOD-ACTIE VOOR HET WESTEN. OPRUIMEN VAN MIJNEN DOOR GOEDE NEDERLANDERS. ORANJE EN TERNEUZEN. DIENST LANDBOUWHERSTEL. HOE DE INGEZAMELDE VOEDSELPAKKETTEN NAAR HET NOORDEN TE KRIJGEN? HET OPTREDEN VAN DEN COLORADOKEVER IN 1945. Ben en landgenooten te helpen verzachten. De later binnengekomen en nog steeds binnenkomende berichten hebben bewezen dat de nood inderdaad zeer hoog was en is. De resultaten van hetgeen hier is ge daan, kan men dagelijks in de dagbladen lezen, en het zal een ieder opgevallen zijn, dat W.-Zeeuwsch-Vlaanderen niet achter aan komt. Doch het leven gaat verder en dit leven stelt zijn eischen al zijn wij er ten volle van overtuigd, dat wij die eischen niet te hoog moeten stellen. Wij hebben hier de plicht om op de ruïnes van West-Zeeuwsch- Vlaanderen een nieuw gebied op te bou wen, waartoe alle lichamelijke en geeste lijke krachten moeten worden ingezet. Wij weten, dat wij niet alleen voor ons zelf moeten wenken, maar ook verantwoorde lijk zijn voor de voedselvoorziening van een groot deel van overig Nederland. Het is daartoe noodzakelijk, dat een toestand wordt geschapen waarin het mogelijk is dat ieder zijn beste krachten geven kan. En dit is mogelijk wanneer er een zekere mate van tevredenheid heerscht. En nu weten wij wel dat het zeer moeilijk, ja zelfs onmogelijk is, om het publiek ten volle tevreden te stellen, omdat er ontevre denheid! heerscht op velerlei gebied. Maar als wij dan zien, dat er in een wel zeer getroffen gebied als West-Zeeuwsch- Vlaanderen na 7 maanden aan de gedu peerden schoenenbonnen worden afgegeven door den distributiedienst en blijkt, dat de voor distribueering bestemde schoenen zijn inbeslaggenomen in Oost-Zeeuwsch-Vlaan- deren (dat niet gedupeerd is) voor verzen ding naar het Noorden; dat er in Brabant of elders reeds geruimen tijd klompen voor hier gereed liggen, maar steeds niet komen terwijl daaraan zoo'n dringend gebrek is voor de landarbeiders en andere bevol kingsgroepen; dat de door de Commissie Voorziening West-Zeeuwsch-Vlaanderen beschikbaar gestelde huishoudelijke artike len hier in de winkels liggen en de men- schen, die er zoo'n dringend behoefte aan hebben, er naar mogen blijven kijken, om dat er een hiaat schijnt te zijn in de be treffende administratie; dat de prijzen van meubelen, welke voor gedupeerden beschik baar worden gesteld, zóó „zwart" zijn, dat velen die niet kunnen koopen. en boven dien de meubelen van inferieure kwaliteit zijn, dan vragen wij ons wel eens af of wel die medewerking wordt betoond, waarop een geduneerde streek aanspraak mag maken. En dan vragen wij ons wel eens af: weet men wellicht niet meer dat Bres- kens. Oostburg, Sluis, Eede, Schoondijke en vele andere plaatsen ook gedupeerd zijn Een vervullen van deze en wellicht an dere klachten zal nog niet direct een tevre den bevolking geven, maar zou toch wel meewerken om veel ontevredenheid weg te werken, en zoodoende wellicht kunnen medewerken om de arbeidslust te helpen bevorderen. Werkgemeenschap Wederopbouw Sluis. (Van Simon Koster, Anep-correspondent). San Francisco (-Am-A.)- Nederland was oorzaak van een korte enthousiaste demon stratie op de San Francisco conferentie. Op een bijeenkomst van het technische comité leidde de Peruviaansche minister van Buitenlandsche Zaken, Manuel Gal lagher, de bespreking in betreffende de kwestie waar het Internationaal Gerechts hof zijn zetel zou hebben, met een uiterst vriendelijke referentie aan Nederland, waar het vooroorlogsche hof zijn permanenten zetel had. Hij zeide, dat het een daad van recht vaardigheid zou zijn, gezien hetgeen het Nederlandsche volk heeft gedaan en door staan gedurende dezen oorlog om te be sluiten den zetel te Den Haag te behouden. Deze woorden veroorzaakten een ontzag lijk applaus en het voorstel, dat Den Haag opnieuw wereldcentrum moet zijn van de activiteit op het gebied van internationaal recht, werd met algemeene stemmen aan genomen. Er moet nog steeds beslist wor den of het hof van de vereende volken zal opgericht worden als geheel nieuwe instel ling of beschouwd moet worden als voort zetting van het permanente hof van inter nationaal recht van den Volkenbond. In het laatste geval kan beslissing over de zaak door de conferentie eenvoudig be schouwd worden als een herziening van het bestaande hof statuut. Wat betreft de apparatuur van het wereldh'of nam het comité het besluit over de belangrijke verandering van de voor gaande bepaling. Het keurde de regeling goed. waarbij vijf van de vijftien rechters van het hof, die alsnog benoemd moeten worden voor een negenjarigen termijn, om de drie jaar vervangen zullen worden. Dit besluit werd genomen daar het comité van meening was, dat het vooraf gaande systeem, waarbij het gansche hof om de negen jaar vervangen werd, schade lijk zou zijn voor de voortzetting van het werk van het hof. Bij de eerste aanstelling van rechter voor het nieuwe hof zal het lot beslissen, wie een driejaarstermijn, of zes- of negenjaarstermijn moet dienen. Naar verluidt, geeft het comité over het algemeen de voorkeur aan het behoud van het volkenbondssysteem, waarbij de candi- daten de volledige meerderheid moesten hebben, zoowel in den raad als in de ver- gadering. Niettemin trachten enkele afge vaardigden een nieuw systeem te propa- geeren, waarbij de benoeming volkomen in handen van vergadering is en waarbij aan regionale groepen van leden-staten een propertioneel veel grooter aandeel in de totale stemmen wordt gegeven dan ze in den veiligheidsraad zouden behalen. Amsterdam (A.-.A.). Twee millioen kg levensmiddelen, w.o. een millioen /blikjes melk, 500.000 blikjes sardines, een half millioen doosjes kaas, 400.000 kg peul vruchten, een millioen brooden, 50.000 kg boter, 50.000 kg kaas en 180 ton sinaas appelen. Deze hoeveelheden zijn in ruim 14 dagen tijds in de Westelijke provincies ingevoerd en uitgedeeld door het commissariaat voor de voedselvoorziening van het Nederland sche Roode Kruis. Deze instelling werkt los van de organisatie van de overheid voor de voedselvoorziening. Zij heeft zich ten doel gesteld, snel een groote hoeveelheid waardevol voedsel onder de menschen te brengen en heeft daarbij slechts gedeeltelijk (voor de sinaasappelen en gecondenseerde kindermelk n.l.) van het distributie-appa raat gebruik gemaakt. Het overige voed sel is gratis verdeeld via ziekenhuizen, ge stichten, centrale keukens en bedrijfs- keukens en via de schoolkindervoeding. Zoodoende heeft deze instelling gezorgd voor een waardevolle overbrugging voor den tijd, dat de officieele voedselvoorziening hier in het Westen nog op toeren moest komen. De groote hamstervoorraad van het Roode Kruis lag in Den Bosch te wachten op onze bevrijding: ongeveer 2% millioen kg levers middelen van allerlei soort, uit allerlei lan den, was verzameld. Een speciale vervoers organisatie is, terstond na de bevrijding, begonnen met het vervoer van dit voedsel naar twaalf depóts in het Westen. Dag en nacht rijden de wagens af en aan. Terwijl de eene chauffeur rijdt, slaapt en eet de ander. Zoo blijven de 60 vrachtwagens, waarover de organisatie beschikt, voort durend in bedrijf. De medewerkers, die in blauwe uniformen met speciale kenteekenen zijn gekleed, ver- leenen hun medewerking geheel belange loos, niet alleen hun arbeid en tijd, ook hun vrachtwagens hebben zij voor dit doel gratis beschikbaar gesteld. De voorraad uit het centrale depót Den Bosch, zal spoedig zijn overgebracht. Dan komt er nog een en ander na, wat nu nog onderweg is. Dezer dagen kwamen er uit Zwitserland nog 45 wagens, waarvan 20 geladen met Spaansche sinaasappelen. Ook uit Argentinië en de Vereenigde Staten is nog een zending onderweg. Langzamer hand zal de actie echter verloopen, ook overbodig worden, daar dan de Overheids voorziening voor voldoende voedsel over de distributie zal hebben gezorgd. had hebben, is het nü den tijd om de handen spontaan inéén te slaan, om tot het oprich ten te komen van een Oranje-Vereeniging te Terneuzen. De werkzaamheden van zulk een veree- niging zouden dan in hoofdzaak hieruit kunnen bestaan, om tezamen met bestaande of eventueele op te richten buurtvereeni- gingen of wijken, op eerder genoemde dagen door georganiseerde feestelijkheden, meerdere luister bij te zetten. Juist een dezer dagen werd weer een buurtvereeniging opgericht, omvattende de Leliestraat, Dahliastraat, Chrysantstraat en Dokweg, met den zeer toepasselijken r.aam „Oranje-Nassau". Wie helpt mede een Oranje-Vereeniging Terneuzen op te richten? Zij die hieraan hun actieve medewerking willen verleenen, worden verzocht hiervan kennis te géven Dokweg 26. (Radio-Oranje, Herr. Nederland, B. B. C.) Prinses Juliana stelt bloed beschikbaar. Onder diegenen die zich beschikbaar stellen voor het aftappen van bloed, ten behoeve van bloed-transfusie behoort ook H. K. H. Prinses Juliana. Deze week werd haar in het ziekenhuis te Tilburg een kolf bloed afgetapt. Dit was reeds de 8e maal, dat de Prinses zich hiervoor beschikbaar stelde. 'Met ingang van hedenmorgen 5 uur, is de demarcatielijn in Nederland, die door blijven. Minister Churchill heeft aan Gene raal De Gaulle een boodschap gezonden, waarin hij hem meedeelt, dat de Britsche Regeering zich tot haar diep leedwezen genoodzaakt heeft gezien, haar opperbevel hebber in den Levant opdracht te geven tusschen beide te komen om verder bloed vergieten te voorkomen, in het belang van de veiligheid in het geheele midden-Oosten, welk belang tevens betrekking heeft op de vitale verbindingswegen ten behoeve van den oorlog tegen Japan. Eden verklaarde tenslotte dat de Regee ring hoopt, dat binnenkort besprekingen te Londen oplossing van het probleem brengen. De Fransche Regeering heeft den Fran- schen opperbevelhebber in den Levant in structies gegeven in niets tegen de orders van den Britschen opperbevelhebber in het Midden Oosten in te gaan. Ten minste 450 superforten hebben Osaka gebombardeerd. Zij werden ge ëscorteerd door 150 Mustangjagers en wierpen 3200 ton bommen af. Osaka ligt 400 km van Tokio, bij de tweelingstad Kobe, op het eiland Hondo. .1 (Buiten verantwoordelijkheid v/d Redactie) Mijnheer de Redacteur, Het antwoord van de N.V. Transport Mij „Terneuzen" te Terneuzen op mijn inge zonden stuk in „De Vrije iZeeuw" van 15 Mei, geeft mij aanleiding nog eenmaal een het Geallieerde Opperbevel was ingesteld, .plaatsje in uw blad te vragen. opgeheven. De door het Militair Gezag i De heeren verwijizen naar art. 17 van het uitgevaardigde bepalingen voor het reizen z.g. Bedrijfsreglement en trachten daarmee naar of uit de Westelijke en Noordelijke de m.i. onrechtvaardige loonkorting goed provincies blijven echter van kracht. Voor een bezoek aan dat gebied van Nederland moet men in het bezit zijn van een vergun ning van den Militairen Commissaris in het gebied waar de aanvrager woont. Het groote voedseltekort van onze land genooten in het Westen, eischt van ons een beroep te blijven doen op Uw offervaardig heid. Buiten het vele reeds door U geschon- kene, waarvoor U hartelijk dank gebracht wordt, is er nog een groot tekort. Eén van de voornaamste levensmiddelen waar groote behoefte aan is, is Brood. Wij vragen nu een ieder zooveel moge lijk óp zijn broodrantsoen te bezuinigen en een zoo groot mogelijk aantal broodbon netjes no. 23 spoedig te willen afstaan voor dit doel. Sluit deze bonnetjes in een envelop, schrijf hierop de naam van Uw bakker, en- deponeer die in de bus van het Gemeente huis. Wij stellen ons voor op deze manier eenige duizenden brooden te kunnen doen bakken en naar Holland te transporteeren. Een ieder helpe mede, om deze poging te doen slagen. De adressen te Sluiskil en Driewegen waar de bonnen kunnen worden ingeleverd, worden in de krant van Dinsdag a.s. bekend gemaakt. Nationaal Comité Hulp Nederland Afd. Terneuzen. In het door den oorlog zwaar gehavende Bussum is het raadhuis in de lucht gevlo gen. De kelder van dit mooie gebouw was gevuld met munitie en pantservuisten. De burgemeester, die zulks bij onderzoek con stateerde, waarschuwde 2 leden van de Binnenlandsche strijdkrachten niet in den kelder te komen. Vermoedelijk is zulks toch geschied. Zij zijn, met 3 andere per sonen, die voor het raadhuis stonden, bij de ontploffing om het leven gekomen. Een zesde persoon werd ernstig gewond. De ontploffing is vermoedelijk door een truc mijn ontstaan. Medegedeeld wordt, dat de iRegeering, met het oog op het aanzienlijke tekort aan bouwmaterialen maatregelen zou hebben genomen, dat ernstig beschadigde percee- len geheel worden afgebroken, teneinde de daarvan afkomende materialen te gebrui ken voor perceelen die nog gerepareerd kunnen worden. De luitenant-gouverneur-generaal van Ned. Indië, Dr. Van Mook, heeft in een toe spraak meegedeeld, dat voor den strijd tegen Japan voor de bevrijding van Ned.- Indië, door Nederland een leger van 100.000 man zal worden gevormd. Vanaf het tijd stip der bevrijding is men werkzaam ge weest voor het aanwerven van vrijwilligers hetgeen bevredigende resultaten heeft op geleverd. Rost van Tonningen heeft in zijn Utrecht - sche gevangenis geprobeerd zelfmoord te plegen, door te trachten zich met een scheermesje de aders van polsen en hals te openen. Het scheermesje was echter niet sterk genoeg. De artsen verklaren, dat hij een uitstekende kans op herstel maakt. 70 Duitsche krijgsgevangen officieren klaagden bij den commandant van een Geallieerd krijgsgevangenkamp te Ludwigs- haven over hun behandeling. Zij moeten in tenten slapen, hun eigen latrines graven en keukenwerk doen. Als eenig antwoord toonde de Geallieerde commandant hen foto's van slachtoffers uit Dachau en Buchenwalde. De Duitsche officieren ver dwenen uit zijn bureau zonder een kik te geven. Door Minister Eden zijn Donderdag in het Engelsche Lagerhuis verklaringen af gelegd, betreffende de situatie in het midden-Oosten. 'Hij noemde den toestand „zeer ernstig^. In deze omstandigheden kan De heer A. van Overveld te Groede ver zoekt ons onze lezers er op te wijzen, dat de menschen, die te Groede werkzaam zijn aan het opruimen van landmijnen aldaar, ter. onrechte door sommigen als N.S.B.-ers worden toeschouwde De Redactie voldoet gaarne aan zijn verzoek de aandacht er op te vestigen, dat dit gevaarlijke werk te Groede door goed- Nederlanders vrijwillig geschiedt. De feestelijkheden die hebben plaats gehad ter gelegenheid van de bevrijding van Nederland en van het eind van den Eurqpeeschen oorlog, behooren weer tot het verleden. En daar in de toekomst de nationale feestdagen weer die plaats in ons volks leven zullen innemen die zij van ouds ge- te praten. Van een Bedrijfsreglement is echter geen enkele schipper iets bekend. Bedoeld wordt wellicht het instructieboekje voor de schippers in dienst der Mij. Het bewuste art. 17 luidt: „Bij ijsgang of over wintering, welke tot gevolg heeft dat lan ger dan 14 dagen niet kan worden gevaren, zal na die 14 dagen slechts half loon wor den uitbetaald totdat de vaart niet meer gestremd is". Maar in mijn geval was van ijsgang of overwintering geen sprake! Het was oor log! En daarvan rept het instructiehoekje niet. Evenmin als van het geval, dat een schipper soms langer dan 14 dagen op vracht moet liggen wachten. Ook dan werd immers geen loonkorting toegepast! Het standpunt van de directie is dan ook zeer zwak en steunt op geen enkele rechts geldige bepaling. En als de heeren zoo angstvallig aan hun instructies vast willen houden, waarom /passen ze dan ook art. 11 niet nauwkeurig toe? Hierin staat, dat de werkelijke 52 Zondagen, die in een jaar voorkomen, niet gevaren mag worden be halve door nood gedwongen. Met dat art. 11 heeft de directie altijd de hand gelicht! De onpartijdige beoordeelaar ziet dus, dat de directie de instructies uitlegt, zoo als in haar kraam te pas komt. Met mijn diensttijd hebben ze het ook niet te nauw genomen. Ik was in dienst der Mij van voorjaar 1929 tot October 1934. Mijn laatste indiensttreding klopt al even min. In den strengen winter van 1939 op 1940 lag ik met andere schepen der firma wegens vaartstremming in Jutfaas, waar wij al zeer vlug gewezen werden op dat fraaie art. 17, dat toen misschien terecht, maar thans geheel ten onrechte toegepast is. Volgens hun „reglementair" geschrijf hebben ze mij nu zelfs nog liefderijk be handeld! Wie art. 17 hierboven naleest, kan zelf beoordeelen, hoe rechtvaardig en rechtmatig en liefdevol en coulant de N.V. Transport Mij wel is. Natuurlijk zal ik mij bij hun beslissing niet neerleggen. Ik zal mijn eerlijke zaak aan den rechter voorleggen. De uitspraak zie ik met gerustheid tegemoet. Over de kwestie der vertrouwensmannen zou ook nog wel het een en ander te zeg gen zijn. Dat doe ik liever op een andere plaats, omdat dit meer een zaak is, die de vakbeweging aangaat. Met dank voor de verleende plaatsruimte. J. DOOMS, v/h schipper „Machiensteen 17", Terneuzen. De Directie van de N.V. Transport Mij wenscht op het bovenstaande niet verder de Britsche Regeering niet langer afzijdig in te gaan. Discussie gesloten. (Red.) Voor gedupeerde landbouwers bestaat de mogelijkheid om voorschotten aan te vragen. In het bijzonder voor gedupeerden welke hun oogst in 1944 moesten derven door oorlogshandelingen, vervriezen, abnor male onkosten e.d. Gedupeerden kunnen zich wenden voor inlichtingen bij D. L. H. van den P. V. C. te Groede en Hulst. D. L. H. Inspectie Zeeland. De Sectie Voorlichting van het Militair Gezag te Eindhoven deelt mede: Van officieele zijde wordt medegedeeld, dat de diverse plaatselijke acties, opgericht met bet doel voedselpakketten te verzame len voor het Noorden, zich voor verzen ding van deze pakketten naar de bestemde gemeenten moeten wenden tot de plaatse lijke Afdeeling van het Nederlandsche Roode Kruis. Een gang naar militaire instanties ter verkrijging van een pas, met het doel zelf deze pakketten naar het Noorden te bren gen, heeft dus geenerlei zin. De Plantenziektenkundigen Dienst schrijft ons: Evenals de voorgaande jaren heeft ook

de Vrije Zeeuw | 1945 | | pagina 2