DE DOODSTRAFFEN IN BELGIË. DE BRITSCHE VLOOT IN HET VERRE OOSTEN. K. FOP SMIT OVERLEDEN. DE Z. L. M. HERVAT HAAR WERKZAAMHEDEN. NEDERLANDSCHE R00DE KRUIS. N. C. H. N. EEN GELUKWENSCH VAN HET GEMEENTEBESTUUR VAN EEKL00. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS (B.B.C.) KORTE BERICHTEN. INGEZONDEN STUKKEN zien. Er gebeurde echter niets en de eerste wagens werden uitgeladen. Acht jongens werden uit de eerste wa gers gehaald en in groote haast naar het talud aan het kanaal gebracht. Ik zag hoe ze weiden opgesteld. Voor ieder van hen stond een beul met karabijn. Schoten knalden. Acht lichamen vielen voorover Twee stumpers krabbelden zwaaiend over eind. Een paar nieuwe schoten velden ze voor goed. Ieder kreeg nog een schot in het hoofd na, ik voelde mij misselijk, maar onzegbaar kalm en gelaten. Toen was het onze beurt. Er waren nog steeds „Tommies" in de lucht en ik zag, dat er haast gemaakt moest worden. Wij werden met zijn zessen achter de lijken van onze kameraden opgesteld. Met de ruggen naar het kanaal stonden onze beulen. Ik keek in den loop van den grootsten lafaard, dien ik ooit ontmoet zal hebben. De scholen knalden. Ik voelde een schok in mijn linker schouder en zag vijf licha men voorover vallen. Neen, ik kan niet zeggen, dat ik dacht. Ook ik liet mij voorover vallen. Toen eerst begon ik ce denken en ik dacht, dat ik zou sterven van angst. Ik wist, dat het genadeschot zou komen. Ik wist. dat alleen mij „doodhou- den" mij nog een kans zou kunnen geven. Ik rook het gras en haalde diep adem, kneep als in kramp mijn handen dicht en wachtte. Ik hoorde ze komen. „Tod", hoorde ik, Tod, Todtot vijf maal toe. Toen was ik aan de beurt. Een hand greep mijn schouder en keerde mij op mijn zijde. „Tod"Ik hoorde zware laarzen zich haastig verwijderen. De Tommies waren nog steeds in de lucht. Het werd doodstil om ons heen. Weet U, dat een mensch minuten niet behoeft adem te halen, of een kwartierof een eeuwigheid, als hij doodgeschoten werd en voelt, dat hij nog leeft? Denken? Neen, ik geloof niet, dat ik dacht, ik rook het gras, ik voelde de zon op mijn rug, ik had pijn weet U? Het is heerlijk om pijn te voelen. Zoo vond Ynze Postma me. Ynze is boormeester en had vanaf zijn werk, het slaan van een waterput bij een melkfabriek, het heele afschuwelijke tooneel uit de verte gevolgd. Ynze is een vent uit één stuk en niet bang. Zoodra de moordenaars in hun auto's waren weggereden kwam hij kijken. Moge lijk was er nog te helpen. Ik voelde, dat ik voorzichtig werd omgedraaid en toen eerst durfde ik de oogen te openen. Ik bloedde hevig. Ynze maakte de riem om zijn middel los en bond mij daarmede den arm af. Dat is mijn redding geweest, zegt de dokter. Samen met Zuster Veltman, de wijkverpleegster uit het dorp, werd ik op een ladder gelegd en naar een nabii ge legen hofstede gebracht. Daar bleef ik tot 4 uur 's nachts. Toen moest ik weg. De schoften hadden intusschen van den N.S.B.-burgemeester gehoord, dat er in plaats van veertien maar dertien lijken ge vonden waren. Ze kwamen met den speur hond den omtrek afzoeken. Niemand durfde mij te begeleiden en zoo strompel de ik in den nacht een paar kilometer ver der. naar een boer, waar ik mij veilig wist. Ze hebben met z'n allen goed werk ge daan. Er was kwistig met peper gestrooid, zoodat de hond geen schijn van een kans kreeg. Den volgenden dag herhaalden de „ondergronders" mij op. Toen kwamen de Canadeezen wij zrjn vrij en ik leef... doodgeschoten door de moffen." „Ik kan 't maar niet begrijpen", fluistert moeder de Jong telkens. ,Er is een won der gebeurd". „Een wonder" zegt vader de Jong. „Tel maar na: het executieschot mist, het genadeschot blijft uit, en Postma redt Gerard om hem tijdig voor verbloe ding te bewaren". „Ik zal U uitlaten", zegt Gerard. Hij geeft mij de hand en wenscht mij veel ge luk. Graag, Gerard, als er nog wat over blijft. Brussel (A.-A.). Door de Krijgsraden van Namen en Doornik werden respectie velijk vier en twee personen ter dood ver oordeeld. De Krijgsraad te Namen heeft wederom een vijftal personen, wegens het opnemen van de wapenen tegen België en zijn ge allieerden, ter dood veroordeeld. (A.-A.). De Krijgsraad te Gent heeft op 5 Mei bij verstek, wederom negen personen, leden der Waffen SS, ter dood veroordeeld. Maandag 7 Mei zijn weer negen doodvon nissen uitgesproken, waarvan acht bij ver stek. (A.-A.). Brussel (A.-A.). Naar „Het Laatste Nieuws" meldt, zouden door de verschil lende krijgsraden bijna vierduizend dood straffen uitgesproken zijn. Het betreft voornamelijk personen, die bjj verstek veroordeeld werden, omdat zij de wapens tegen het land hadden opge nomen. Zij zijn bijna allen naar Duitschland gevlucht. Elke bij verstek uitgesproken straf, waartegen binnen zes maanden geen ver zet is aangeteekend, blijft gehandhaafd. In dien dus de ter dood veroordeelden nader hand aangehouden worden, kunnen zij geen beroep meer aanteekenen. Guan (A.-A.). Naai1 officieel wordt medegedeeld maken de Britsche vliegdekschepen „Indomitable", „Indefatigable", „Victorious" en „Illustri ous" deel uit van de Britsche vloot, die bij de Rioe Kioe eilanden opereert. Vliegtuigen van deze schepen hebben aan aanvallen op Sakashima eilanden deel van de Rioe Kioe groep 400 km ten Noord-Oosten van Formosa deelgenomen. Eindhoven (A.-A.) Naar wij van be voegde zijde vernemen, is enkele maanden geleden de bekende reeder de heer Kees Fop Smit, te Alblasserdam overleden. Het zal den lezer bekend zijn, dat door een beschikking van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied de Z. L. M. op 25 November 1941 aangesloten werd verklaard bij den Nederlandschen Landstand. Op 18 Februari 1942 werd de Z. L. M. in den Landstand opgelost en moest haar \v erkzaamheden beëindigen. De voorlichtende taak, welke de Z. L. M. reeds bijna 100 jaar voor den boeren- en tuindersstand had verricht werd door in grijpen van de bezettende macht plotseling afgebroken. Officieel was daarmee het werk van de Z. L. M. afgeloopen, maar niettemin zijn vele van de Z. L. M. bestuursleden een vraagbaak voor de leden gebleven. Na de bevrijding werd op 8 Dec. 1944 een Hoofdbestuursvergadering gehouden, waarin werd besloten alle mandaten der bestuursleden ter beschikking te stellen. Tevens werd besloten niet tot weder oprichting der Z. L. M. over te gaan alvo rens getracht zou zijn door besprekingen met de andere landbouworganisaties te komen tot één landbouworganisatie voor Zeeland. In verband hiermede heeft de Z. L. M. het initiatief genomen tot het bijeenroepen van een commissie, samengesteld uit per sonen uit verschillende landbouwkringen, welke onder leiding van den heer C. Zwa german, Rijksveeteelt- en zuivelconsulent. besprekingen heeft gevoerd en richtlijnen heeft opgesteld, waarin is aangegeven hoe de samenwerking op landbouworganisato- risch gebied op bevredigende wijze zou kun nen worden opgelost. Deze studie verschijnt binnenkort in brochure-vorm en wordt aan alle besturen van landbouworganisaties en andere voor aanstaande personen op landbouwgebied toegezonden. Zoolang deze besprekingen gaande waren heeft de Z. L. M. gemeend haar werkzaam heden nog niet te moeten beginnen om de besprekingen niet te bemoeilijken. Inmiddels is gebleken, dat in een ander deel van ons land dat thans juist bevrijd is, eveneens een belangrijke actie uit vroe gere landbouworganisaties wordt gevoerd om tot meer eenheid op landbouworganisa- torisch gebied te geraken. In afwachting van de verwezenlijking daarvan blijft de Z. L. M. tot volle mede werking met de andere landbouworgani saties bereid. Ku de besprekingen der commissie-Zwa german zijn beëindigd en bericht is inge komen dat aan de Z. L. M. met terugwer kende kracht rechtsherstel is verleend per 25 November 1941, meent het Hoofdbestuur der Z. L. M„ dat de opbouw der Maat schappij opnieuw moet worden ter hand genomen en de voorlichtende taak die de Z. L. M. steeds in het verleden heeft gehad, opnieuw moet beginnen. Zeer binnenkort zal een circulaire aan dc afdeelingen der Z. L. M. worden gezon den, welke nadere mededeelingen zal bevat ten over de wijze waarop de Z. L. M. haar voorlichtende taak meent te moeten her vatten. Op het Informatiebureau van het Nederl. Roode Kruis te Temeuzen, liggen ter in zage de lijsten van slachtoffers der ge meenten Doetinchem, Hardenberg, Eefde, Zutphen, In de Hoven (bij Zutphen), Nij- verdal, Rijssen, Hengelo, Deventer, Goor. De collecte gehouden in de gemeente IJzendijke in het kader van „Zuid helpt Noord", bracht het mooie bedrag op van 15,687,75. Verder werden ook nog een groot aantal goederen in natura toegezegd Door den burgemeester van IJzendijke werd onderstaand schrijven ontvangen: Waarde Heer Burgemeester, In naam onzer gansche bevolking houden wij eraan U, als Burgemeester der dichtst bij onze stad gelegen Nederlandsche ge meente en welke steeds met onze stad de beste betrekkingen heeft onderhouden, onze hartelijkste felicitaties aan te bieden, ter gelegenheid van de totale bevrijding van Nederland. Wij drukken hierbij den vurigsten wensch uit dat weldra de verwoeste steden en dorpen van Uw Vaderland zullen herrijzen en dat de vriendschappelijke betrekkingen welke onze bevolking steeds met de inwo ners Uwer gemeente gehad heeft, zullen verstevigd worden. Aanvaard, Waarde Heer Burgemeester, de verzekering onzer oprechte gevoelens van ware hoogachting. Burgemeester en Schepenen: L. VAN DAMME. Bij bevel: De Sekretaris wn., VAN DE PUTTE. De opperbevelhebber der Nederlandsche land- en zeemacht, de generaal H. C. Win kelman en de commandant van het land leger luitenant-generaal J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, adjudant in buitenge wonen dienst van H. M. de Koningin, be nevens H. G. baron van Lawick, gouver neur der Kon. Militaire Academie, en generaal-majoor A. R. van Bent, comman dant van het 4e leger, adjudant in buiten gewonen dienst van H. M. de Koningin, generaai-majoor H. F. M. van Voorst tot Voorst, chef van den staf van den opper bevelhebber van land- en zeemacht, zijn Zondag na 5 jaar in gevangenschap te hebben vertoefd, in Nederland terugge keerd. De Regeering heeft een colllege van ver trouwensmannen benoemd, dat het bestuur van het land terstond na de bevrijding in handen moest nemen, tot aan het tijdstip dat de Regeering zelf het roer in handen kan nemen. Met het beheer der Departementen wor den belast de volgende secretarissen-gene raal Jhr. Mr. A. M. Snouck Hurgronje, Buitenlandsche Zaken; J. C. Tenkink, Justitie; Prof. G. A. van Poelje, Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen; C. Rijmelink, Defensie; D. G. W. Spitzen, Waterstaat; A. L. Scholtens, Scheepvaart en Visscherij; Jhr. Mr. O. W. Six, Overzeesche Gebieds- deelen; door gemachtigden zullen worden beheerd de Departementen van: Binnen- landsche Zaken door L. A. Kerster; Finan ciën door H. Albarda; Handel en Nijverheid door F. Q. den Hollander; Scheepvaart en Visscherij door H. Reijnink. Dr. Ir. M. H. Damme zal opnieuw de functie van directeur-generaal der poste rijen en telegrafie op zich nemen. Mr. L. J. A. Trip heeft zijn post als pre sident van de Nederlandsche Bank weer betrokken, terwijl de heeren J. S. de Beau fort, J. Westerman-Holstein en Mr. A. M. de Jong als directeuren hun arbeid bij die instellingen heibben hervat. Van wege de Nederlandsche Regeering wordt meegedeeld, dat de bezittingen van vijanden en van N.S.B.-ers ten behoeve van den Staat worden verbeurd verklaard. Diefstal van goederen van dergelijke inboe dels enz. is ten strengste verboden, daar zij aan den Staat worden onttrokken, die zé ten algemeenen nutte wenscht te be- heeren. Naar aanleiding van het feit. dat botsin gen zijn voorgekomen tusschen Nederland sche verzetsgroepen en nog niet ontwapen de Duitschers of wellicht provoceerende groepen, waarbij slachtoffers zijn gevallen, heeft generaal Faulkes, de bevelhebber van het eerste Canadeesche leger, een procla matie gericht tot de inwoners van het Westen des lands, waarin wordt bepaald, dat ieder die niet gerechtigd is tot het dragen van wapens, deze moet inleveren. Alleen gerechtigd zijn, de geallieerde mili tairen en door of namens hem geautori seerde leden der Nederlandsche verzets beweging, die als kenteeken daarvan door hem zullen worden voorzien van een Brit- schen band, om den arm te dragen. Hij deelt ook mede, dat bij het verwijde ren van de Duitsche krijgsgevangenen wordt toegezien, dat deze geen geroofde goederen mee voeren. De schietpartij van de Kriegsmarine te Amsterdam op j.l. Maandag op den Dam heeft 23 Nederlanders het leven gekost; 93 werden gewond. De daders van die schietpartij zijn op vrachtauto's weggevoerd: Zij zullen als oorlogsmisdadigers worden berecht. Sinds September en October j.l., toen de Duitschers alle toevoer van voedsel onmo gelijk maakten, zijn te Amsterdam naar schatting 10.000 menschen van honger om gekomen. Omtrent Rotterdam deelt een correspon dent mede, dat de honger daar op de ge laatstrekken van de menschen is te lezen. De bevolking is zoodanig verzwakt, dat ook anbeidshulp noodig zal zijn, om de aangevoerde levensmiddelen voor de distri butie te verwerken, daar de bevolking zelf krachteloos is. Volgens mededeelingen van bevoegde zijde zijn de meeste waterwegen in ons land onbruikbaar door versperringen en vernie lingen. De Nieuwe Waterweg is alleen ver zand, omdat in de verloopen jaren niet ge baggerd werd. De Maasbruggen en de tunnels te Rotterdam zijn nog intact. De havens zijn, met uitzondering van 2 der kleinste, érnstig beschadigd. De beschadi ging van de havenwerken te Amsterdam is minder ernstig. Een groote belemme ring vormt de vernieling van de verkeers wegen tusschen het Noorden en het Zuiden des lands. Het is mogelijk, dat de badplaats Sche- veningen nooit meer in haar vroegeren luister zal kunnen worden hersteld. De Duitschers hebben de stad gebruikt als sleutelstelling van den Atlanticwal. De Duitschers beweren dat, wanneer Nederlandsche of Canadeesche pioniers zouden trachten de verdedigingswerken op te blazen, heel Scheveningen zal verwoest worden. De correspondent van de Standard deelt mede, dat, indien de Duitschers zich niet hadden overgegeven, een nieuwe invasie in het klein zou hebben plaats gehad. Er werden uitgebreide operaties voorbereid voor een landing op de Nederlandsche kust. De strijdkrachten van de Britsche marine hadden alles in gereedheid voor deze ope ratie. 100 Landingsvaartuigen en een groot aantal escortevaartuigen lagen voor dit doel klaar. Te San Francisco is besloten, dat het nieuwe internationale gerechtshof in Den Haag zal worden gevestigd. Er is nog niet beslist, of het hof een nieuwe instelling zal worden, dan wel een voortzetting van het permanente hof van internationale justitie. De Engelsche Minister-President Chur chill heeft Zondagavond zijn aangekondigde rede gehouden, naar aanleiding van het feit, dat de Koning hem 5 jaar geleden de vorming van een nationaal-kabinet op droeg. Dit kabinet heeft het vertrouwen van het geheele Britsche rijk gehad. Hij gaf voorts een overzicht van het verloop van de:i oorlog, gedurende welke er ook critieke oogonblikkon voor Engeland waren. Wanneer men echter volhoudt, krijgt men hulp. De overwinning is tijdig gekomen, om Londen te behoeden voor de door Duitschers voorgenomen bombarde menten met V-raketten en verdragend ge schut er: het ontketenen van een nieuwe duikbootlrtdreiging. Indien de natie dit wenscht, zal hij de Regeering blijven lei den, tot ook Japan verslagen is. De geruchten dat Himmler gevangen genom=n zou zijn worden niet bevestigd. Men gelooft dat hij zich schuil houdt in het gebied dat dooi- Montgommery's troe pen wordt beheerd en dat nog niet door de Geallieerden is bezet. Italiaansche partisanen hebben de echt- genoote van Mussolini uitgeleverd aan de Geallieerden, aldus B. U. P. Zij trachtte uit Italië te ontsnappen met goud, juweelen en 20 millioen Italiaansche lires in haar auto. Zij had twee kinderen bij zich. A. F. P. deelt mede, dat de 63-jarige echtgenoote van Maarschalk Pétain be schuldigd wordt van verstandhouding met den vijand. (A.-A.) De Fransche Minister voor den weder opbouw, Dautry, heeft meegedeeld, dat Frankrijk gevraagd heeft, om in de Duit sche capitulatie-voorwaarden de bepaling op te nemen, dat de Duitschers verplicht worden alle mijnen op te ruimen, die zich nog in den Franschen bodem bevinden. Hij merkte op, dat in Letouquet en Paris Plage b.v. overal mijnen liggen. Hij gelooft, dat in de eerstvolgende 10 jaar nog vele personen gedood zouden wor den door de mijnen, die aan de stranden door de Duitschers zijn achtergelaten. In Maart en April van dit jaar werden er in Frankrijk 194 kinderen doormijnen gedood. (A.-A.) Wegens verklikking aan den vijand heeft de krijgsraad van Namen een vrouw tot twintig jaar dwangarbeid en een andere vrouw tot drie jaar dwangarbeid veroor deeld. (Anep-Aneta.) Het Waalsche blad „La Nation Beige" te Brussel bericht: Volgens een bericht van de „United Press" heeft de Luxem- burgsche Minister van Buitenlandsche Zaken verklaard, dat België, Holland, Frankrijk en zijn eigen land in onderhan deling zijn om een economische unie tot stand te brengen, die in het kader van een wereldveiligheidsorganisatie zou passen. Die Unie zou eventueel, na den oorlog een Staat als Duitsch Rijnland kunnen op nemen. (Buiten verantwoordelijkheid v/d Redactie) Temeuzen, 25-4-1945. Mijnheer de Redacteur, Naar aanleiding van een schrijven in de „Vrije Zeeuw" van 24 April wat betreft de goede verstandhouding tusschen arbeiders en directie van de N.V. Handel, Industrie en Scheepvaart Mij „De Hoop", heb ik verbaast opgekeken. Meer dan tien jaar ben ik bij bovengenoemde Mij in dienst ge weest en nooit is mij iets van die verstand houding gebleken, altijd heb ik bij ver anderingen die genomen werden, op welk gebied ook, zonder meer een bericht ont vangen „De Directie heeft besloten" enz. Bij de bevrijding van Stein lag ik daar met een door mij en mijn zoon bevaren schip van bovengenoemde Mij. in de haven met een lading bestemd voor Budel. Door

de Vrije Zeeuw | 1945 | | pagina 2