De feestviering te Terneuzen. speciale dagorders bekend gemaakt. Ook Praag werd door de Russen bezet. De Duitschef schepen op alle zeeën dienen zich te melden terwijl aan duikbooten opdracht gegeven is aan de oppervlakte te komen en zich huiswaarts te begeven. Herman Göring is gearresteerd evenais Seyss Inquart. In Noorwegen werd de Quislingregeering gevangen genomen. DER DE RATIFICATIE CAPITULATIE-OVEREENKOMST. De ratificatie van het verdrag heeft Dinsdag te Eerlijn plaats gehad waarbij tegenwoordig waren luchtmaarschalk Ted der, afgevaardigde van het opperbevel van het Geallieerde Expeditieleger, Generaal De Lattre de Tassigny, in naam van Gene raal Eisenhower, en Generaal Zhukov in naam van het Russische opperbevel. De Duitsche afgevaardigden waren veld maarschalk Keitel, Chef van het Opper bevel, en bevelhebbers van het Duitsche leger, vloot en luchtstrijdkrachten. De vijandelijkheden zouden officieel ge staakt worden Woensdag 9 Mei om 0.01 uur. UIT HET VERRE OOSTEN. Naar gemeld wordt, naderen de Neder- landsche en Australische troepen het tweede olieveld op Tarakan. Van Japansche zijde heeft een spreker zich uitgelaten dat de strijd om Tarakan beslissend zou zijn voor het lot van Japan. Liberators hebben een aanval gedaan op Soerabaja, terwijl vliegende reuzenforten tweemaal een aanval deden op Janan. VERDERE BERICHTEN. Z. K. H. Prins Bernhard heeft een niet- officieel bezoek gebracht aan Amsterdam, Den Haag, Rotterdam en Utrecht. De heer Oud is weer hersteld in zijn ambt als burgemeester van Rotterdam. De heer De Monchy als burgemeester van Den Haag. De Minister van Binnenlandsche Zaken maakt bekend, dat hij Donderdags te spreken is op zijn Departement aan het Wilhelminaplein te Apeldoorn. Het is echter gewenscht de te bespreken onder werpen vooraf schriftelijk op te geven. Voor zuiveringskwesties dient door het woord „kabinet" of op andere wijze het vertrouwelijk karakter van het schrijven te worden aangegeven. Herrijzend Nederland deelt mede, dat vanaf heden in geheel Nederland corres pondentie per briefkaart is toegestaan. Nader wordt gemeld, dat Mussert niet te Utrecht, doch in Den Haag is gear resteerd, terwijl hij zich in het Kabinet der Koningin aan den Vijverberg bevond. Hij is nu opgesloten in het Huis van Bewaring, evenals zijn minister van propa ganda Max Blokzijl.' Ook wordt de arrestatie gemeld van Woudenberg. Van Rost van Tonningen is niets bekend. Peldmeijer is gesneuveld. Generaal Eisenhower heeft een boodschap gericht tot de binnenlandsche strijdkrach ten van Frankrijk, België, Nederland en Denemarken, benevens Noorwegen, waarin hij hen dank brengt voor hun aandeel in den strijd tegen den gemeenschappelijken vijand. Hij heeft met bewondering hun moeilijken strijd tegen den overweldiger gadegeslagen. In verband met zijn vele andere ver plichtingen moest Minister Churchill zijn tegen Donderdagavond aangekondigde rede uitstellen. Deze zal nu aanstaanden Zon dag des avonds te 9 uur worden uitge sproken. In Kopenhagen heeft de overgave plaats gehad van de resten der Duitsche vloot. Daaronder is ook de zware kruiser „Nürnberg" en de lichte kruiser „Prins Eugen". Van wege het Amerikaansche opperbevel is medegedeeld, dat over een tijdvak van 9 maanden 3 millioen soldaten uit Europa zullen repatrieeren om naar het Oosten te worden overgebracht. Er zouden 400.000 man achterblijven voor de bezetting van Duitschland. De Duitsche commissaris voor Noor wegen Terboven heeft zelfmoord gepleegd. Heden zqn de eerste Britsche troepen op de Kanaal-eilanden aangekomen. Reeds 9 duikbooten bevinden zich in Geallieerde havens. Op beide feestdagen ter gelegenheid van Europa's Victoriedag heerschte er een stemming van opgewonden vreugde in de geheel met vlaggen versierde stad. Hoe wel de officieele feestviering eerst Woens dags plaats had, heerschte er ook Dinsdags den geheelen dag een gezellige drukte. Leek het weer 's morgens zijn medewer king te willen onthouden, spoedig klaarde het" op en droeg het er verder het zijne toe bij, er de ware stemming in te bren- gen. Den geheelen dag waren de straten ge vuld met vroolijke, zingende menschen. 's Avonds Werd er in de openlucht gedanst, daartoe in de gelegenheid gesteld door het aardige initiatief van enkelen die ten ge rieve van het publiek gramofoonplaten draaiden waarvan het geluid door middel van een geluidsversterker door de straten schalden. Zoo werd er tot laat in den nacht gedanst en gehost. Vuurpijlen schoten om hoog, die het geheel in een fantastischen gloed zetten; tallooze zoeklichten verlicht ten den hemel en het afweergeschut deed zijn best. Nimmer hoorden wij dit met meer genoegen! De vele schepen in de haven en daar buiten waren allen vroolijk gepavoiseerd en 's avonds was het een prachtig schouw spel al die verlichte schepen, seinend, vu rend en lichtfakkels afschietend op de Schelde te zien liggen. Tot laat in den nacht heerschte er in de stad een stem ming van uitgelaten vroolijkheid. Den volgenden dag om 11 uur was er een militaire parade, waaraan door diverse Ge allieerde troepenonderdeelen werd deelge nomen. Tevens werd hieraan deelgenomen door de plaatselijke organisaties van het Roode Kruis en de Padvinders. Voor deze parade bestond groote belang stelling. Elke groep die voorbij trok kreeg van het talrijke publiek een ovatie in ont- vangst te nemen. Op de Markt vanaf de muziektent sprak in het Engelsch Schout- bij-Nacht Doorman, de volgende woorden: Officieren, Onderofficieren en Manschappen, De dag waarop wij allen zoolang ge wacht hebben en waarnaar de geheele wereld zoo verlangend heeft uit gezien is aangebroken. Europa viert haar V-dag. Het is bijna 6 jaar geleden, dat het tot de tanden gewapend Duitschland Polen en andere haar omringende landen op ver raderlijke wijze onder den voet liep. Ge lukkig werd door de vastberadenheid van Groot-Brittannië aan den overweldiger een halt toegeroepen en langzaam maar zeker werd het door Duitschland overrompeld gebied terug gewonnen. Om dit te bereiken en uiteindelijk het Duitsche leger totaal te verslaan, waren wilskracht, moed en volharding een ge biedende eisch. Hoeveel inspanning dit heeft gekost is alleen bekend bij hen, aan wie de leiding was toevertrouwd, maar Duitschland is verslagen en vernietigd. Na jaren van onderdrukking en het sys tematisch uitsterven en berooven van de veroverde landen, heeft Duitschland haar gerechte straf ontvangen. De overwinning is niet gemakkelijk geweest, dat behoef ik U allen niet te zeggen. Bloed en tranen vloei den over de geheele wereld. Uit de harten van allen, die uit dien doodsgreep werden verlost, welt een gevoel van groote dank baarheid op jegens hen, die voor de bevrij ding van Europa hun leven hebben ge geven. Ik waardeer het, dat mij de gelegenheid werd geboden het woord tot U allen te richten. Aan onze Geallieerde condgenco- ten breng ik mijn bewondering voor den betoonde vastberadenheid en moed en aan U a'len geef ik uiting van onze groote dankbaarheid voor alles wat gij hebt ge daan voor de bevrijding van Europa en in het bijzonder voor ons Vaderland. De wereldoorlog is nog niet beëindigd. Er wacht nog een groote taak in het Verre Oosten, maar ook daar zal het recht zege vieren en zal er vrede onder alle vrije vol keren zijn. Wij gedenken en eeren hen, die voor de goede zaak gevallen zijn. Dat de opoffering van hun leven niet tevergeefs zal zijn ge weest. Nu blijft nog over het groote werk van den wederopbouw van Europa, inderdaad een grootsch werk maar met de hulp van God zullen onze Staatslieden, die den vijand wisten te verslaan, ook deze taak vol brengen. Laat ons ten slotte herdenken onze groote Geallieerde leiders, op wier schou ders gedurende den oorlog zulk een zware taak rustte. God zegen hen. Hierna sprak eveneens in het Engelsch de burgemeester van Terneuzen, de heer C. Verlinde. De burgemeester zei het volgende Geallieerde Vrienden, De groote dag zoo lang en met ongeduld verbeid, is gekomen. Millioenen over de geheele wereld hebben dezen dag der be vrijding tegemoet gezien en nu dezen ge komen is, kunnen wij ons moeiljjk een voorstelling maken wat het beteekend heeft deze lange jaren onder de Duitsche hiel te hebben moeten zitten en zeker in het Noorden van ons land moet leze Victorie dag onze langenooten hebben overweldigd. Als Burgemeester van Terneuzen ben ik dankbaar nu de gelegenheid te hebben U, onze Geallieerde Vrienden, in zoo groote getale te kunnen bereiken om U, in naam van onze bevolking, onze bewondering en dankbaarheid te betuigen voor al wat U voor ons hebt gedaan. Het doet mij genoegen U te kunnen zeg gen, dat zelfs in de donkerste dagen van dezen oorlog de meesten onzer zelfs toen de hoop niet hebben verloren. Wij hebben bewonderd de wijze waarop U uw plicht hebt gedaan voor de alge- meene zaak. Op deze vreugdedag denken wij aan allen rusten in onzen bodem. Wees verzekerd dat wij dit nimmer zullen vergeten. Wij hopen dat de Japanneesctie overwel diger spoedig het voorbeeld van "Hitler zal volgen en dat de tijd niet ver meer is, dat U naar huis zult kunnen terugkeeren. Wanneer U thuis terug zult zijn, vertel dan Uwe landgenooten dat wij, Nederlan ders, voor altijd zullen dankbaar blijven voor de vrijheid dien wij door U hebben herwonnen. God save the King. 's Middags om 3 uur had een voetbal wedstrijd plaats tusschen een militair en een Terneuzensch elftal. Na een pittigen en aantrekkelijiken wedstrijd wonnen de Ge allieerden op keurige wijze met 64. Op de Markt waren de schoolkinderen samen gekomen en met de muziek werden er allerlei vroolijke wijsjes ten beste ge geven. De Burgemeester sprak hierbij de vol gende rede uit: Stadgenooten, Het doet mij genoegen U hier op dezen heuglijken dag waarop wij vieren de be vrijding van ons land en de totale overwin ning op Duitschland. te kunnen en mogen toespreken en dan denken wij aan dien be- wusten lOen Mei 1940, toen wij werden opgeschrikt door de mare dat ons land door den oorlogsmaniak Hitier, onder het be faamde motto van „in bescherming nemen", werd binnen gevallen en wij dus ook een der vele slachtoffers van zijn oorlogswoede waren geworden. Wij hebben toen gedaan wat wij aan ons vaderland verplicht waren en voor zooveel dit in ons vermogen was ons tegen "den vijand teweer gesteld, ofschoon wij wisten dat wij tegenover een overmachtigen en niets ontzienden vijand stonden. Door de bekende terreur n.l. het verwoesten van Rotterdam en de bedreiging met de verwoesting van nog andere steden, heb ben wij toen in korten tijd, althans in ons land, de wapenen moeten strijken. Laten wij onze Koningin en onze regeering dank baar zijn, dat wij het aloude „Je Maintien- drai" ten stand, van over zee met behulp van onze geallieerde vrienden, zijn kunnen blijven doorvechten. Nadat door vlijerij en schijnbare tege moetkoming en geveinsde vriendschap, het den bezetter niet mocht gelukken ons volk, behoudens dan de ons zoo bekende enkele ellendelingen aan zijn zijde te krijgen, heb ben wij ook hem in Nederland in zijn ware gedaante te zien gekregen. Wij willen dan ook nu in diepen eerbied en deernis in ons hart, herdenken de in dezen strijd gevalle nen, de velen die als gijzelaar hun leven hebben moeten geven, allen die in gevan genkampen zijn omgekomen of doodge marteld. Verder herdenken wij onze mannen van leger, marine, lucht- en handelsvloot die, ver van hun vaderland, of reeds met de kust in zicht, hun leven lieten voor de vrijmaking van ons land waarop wij zoo lang en met smart hebben gewacht. Wij denken aan onze vjjf stadgenooten, die met de kust van het vrijheidsland reeds in zicht, op zoo gruwelijke wijze zijn ver moord. Ik ben zeker op de offerzin van onze burgerij te mogen rekenen, wanneer het zoover is dat wij aan hen en hunne familie, onze erkentelijkheid kunnen too- nen door. zooals H. M. de Koningin mij bij haar bezoek alhier opdroeg, een gedenk steen te plaatsen op de plaats waar deze executie plaats vond. Onze gedachten gaan ook uit naar onze stadgenooten die man of zoon door den moordzucht van den bezet ter hebben verloren en wij kunnen begrij pen dat voor dezen de zon der blijde vrij heid verduisterd wordt door de schaduw van deze droefenis. Wij leven mede met de families die in angst en zorgen verkeeren omtrent het lot van man, vader of zoon. Laten wij hopen, dat de onzekerheid omtrent hun lot spoe dig zal zijn opgelost en dat God geve dat zij spoedig in gezondheid bij hunne familie mogen terugkeeren. Groote dankbaarheid aan onze geallieer de vrienden vervulde ons bij het vernemen dat voedsel zou gebracht worden voor onze hongerende landgenooten in het Noorden en een zucht van verlichting ontsnapte ons toen wij vernamen dat ook zij in onze vrij heid zouden deelen. Laten wij hopen en vertrouwen dat de hulp en bevrijding nog tijdig gekomen zijn en dus ook hier het zwaarste leed geleden is. Zwaar zijn de offers die ook ons land reeds in deze worsteling om onze vrijheid heeft moeten brengen. Vermeenden wij op den dag van de bevrijding van Terneuzen, dat ook onze stad veel had geleden, spoe dig echter wérd het ons duidelijk, ziende wat in West Zeeuwsch-Vlaanderen en elders is gebeurd, dat het monster, van den oorlog Terneuzen nog slechts even met zijn adem heeft aangeraakt. Dankbaarheid past ons ook in deze. Vrij. Wij die dit woord reeds konden uitroepen September van het vorig jaar, toen het Poolsche leger onze stad en ons gewest bevrijdde, wij voelen dat dit woord een nog dieper beteekenis voor ons heeft nu wij kunnen uitroepen „ons land is vrij". Toen wij op dien bewusten avond weer om het aloude Wilhelmus hoorden uitgal men, werd het ons weer in al onze blijd schap te machtig, voelden wij weer met een brok in de keel, dat wij werkelijk één volk zijn, één volk van Nederland, één volk aan wien het niet gegeven is naar hunne vredige haardsteden weer te keeren, en die dat werkelijk nationaal voelt. Laten wij eerlijk bekennen dat er een tijd is geweest, dat er velen op dit punt veel te lauw waren, dat er velen waren die zich trach ten wijs te maken, dat vaderlandsliefde kleingeestigheid is, men wilde niet klein geestig zijn door het toonen van zijn liefde voor zijn land in nationalistischen zin. Liefde toonen voor zijn vaderland is een niet weg te cijferen innerlijke behoefte en momenten, zooals wij allen die nu in ons leven hebben meegemaakt, nopen ons hier aan spontaan uiting te geven al tracht men ook zijn innerlijke neiging hiervoor het zwijgen op te leggen. Wij Nederlanders toch kunnen trots zijn op onze nationaliteit, wij kunnen trots zijn op wat een land, klein als het onze, in het verleden en in het heden heeft gepresteerd, trots op de groote mannen die het heeft voortgebracht, trots op de plaats die het in de wereld inneemt en tenslotte trots op ons Vorstenhuis, dat in bange en blijde tijden met zijn volk heeft meegeleefd. Onze eenheid en gezond nationaliteits gevoel symboliseert zich in ons Vorsten huis, waarom anders het spontane hulde betoon van de geheele bevolking bjj het terugzien van onze geliefde Koningin, waarom zagen wij bij zoovelen en niet alleen bij eenvoudigen. eerlijk de tranen stroomen bij dit heuglijk weerzien, waar om bij velen de keel dicht gesnoerd van aandoening? Het is omdat, op zulke zeld zame oogenblikken, wij dan eerst recht voelen Nederlander te zijn. Vrij. Ons land is vrij maar een groot werk ligt nog voor ons: de bevrijding van ons Indië ons Insulinde. Ons volk is be reid na de hiervoor reeds gebrachte offers, nog de noodi°e offers te brengen om ook dit deel van ons land en volk van onder de klauwen van den Japanschen onderdrukker te halen. Eh na wat in het Verre Oosten reeds is bereikt, en na wat wij van de krachten onzer Geallieerde vrienden hier in het Westen hebben gezien, zal dit met hun hulp ook zeker gelukken. Vrij. Wij hopen dat in de komende tijden wij ons waardig zullen toonen vrij te zijn, door te bewijzen dat wij niet alleen een een heid van volk zijn in tijden van leed en nood en onderdrukking, doch ook in tijden van vrijheid en dat wij allen bereid zijn ge zamenlijk onze beste krachten te geven aan den opbouw van onze stad. ons Zeeuwsch-Vlaanderen, van ons geheele land. Laten wij allen gezamenlijk het leed dragen dat onze bevolking geleden heeft en dan van nu af aan: VOORUIT. Leve de Koningin! Door bereidwillige medewerking van alle hier aanwezige eenheden van Leger en Vloot, was men in de gelegenheid de kin deren der lagere scholen te tracteeren op chocolade en cake. Later op den middag maakten talloozen gebruik van de gelegenheid enkele schepen der Koninklijke Engelsche Marine te be zichtigen, terwijl door de R.A.F. motor vaartuigen voor het publiek beschikbaar werden gesteld voor het maken van toch tjes op de Schelde. Hiervoor was de be langstelling zoo groot, dat inplaats van tot 6 uur n.m. deze tochtjes tot laat in den avond zijn voortgezet. IVan 8 tot 9 uur gaf het muziekgezel schap „De vereenigde werklieden" een concert op de Markt. Het hoogtepunt van de feestviering werd echter pas bereikt na 9 uur, toen gelegenheid werd gegeven tot dansen op het groote Terneuzensche marktplein. Speelde het muziekgezelschap aanvankelijk vroolijke wijsjes, later werd haar taak overgenomen door de gramo- fooninstaïlatie van den heer De Buck, door dezen gratis ter beschikking gesteld en gemonteerd. Weldra was het geheele marktplein één zingende, dansende en hossende menschen- menigte. Wij hebben de meening van oude Temeuzenaars gevraagd doch een ieder was van meening dat Terneuzen een der gelijk vreugdebetoon nog nimmer had ge kend. Geen minuut verstomde het gezang, geen oogenblik daalde de feestvreugde; zonder onderbreking gaf een ieder, jong en oud, van alle rang en stand, uiting aan de diepe vreugde over het wegvallen van den last die bijna ondragelijk geworden was. Wij zijn weer vrij! Het is vrede; Gode zij dank! Ja, wij weten het wel. er wacht ons nog een groote taak; er wachten ons nog moeilijkheden, ontberingen en wat dies meer zij! Maar op dezen dag werd daar aan niet gedacht; thans werd er gefeest, alleen maar gefeest, met wie doet er niet toe. Handen werden gegrepen, kringen werden geformeerd en er werd gedanst en gezongen; men jubelde het uit in diep gevoelde dank en vreugde onder het schet teren der jazz en het opschieten der licht fakkels, terwijl de zoeklichten den donke ren hemel afzochten: zij zochten thans niet naar vijandelijke vliegtuigen, want die zijn er niet meer; zij trachtten thans met elkander te vormen de V der Victorie want ook de mannen op hun post achter de zoeklichten, wenschten hun vreugde te uiten en schreven hun jubél op den met wolken bedekten hemel! Toen om 12 uur de dansmuziek ver stomde, luwde de feestvreugde geenszins. In groot groepen trok men door de stad waar verschillende straten buitengewoon aardig waren versierd en verlicht. Ook binnenskamers werd de viering der Vic toriedag nog voortgezet. En toen wij des morgens om 3 uur de

de Vrije Zeeuw | 1945 | | pagina 2