OFFICIËELE PUBLICATIES. DR. J. EYKMAN OVERLEDEN. PUINRUIMEN. KNAPENKOOR „BEL CANTO" TE TERNEUZEN. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS (B.B.C.) INGEZONDEN STUF Militair Gerag. Algemeen Commissaria Voedselvoorzien maar wij moeten zelf al onze krachten inspan nen om Indië van het juk der Japansche on derdrukking te ontzetten. Nederlandsche strijdkrachten maken zich gereed om aan dezen strijd te gaan deelnemen. In deze strijdkrachten zullen de luchtstrijd krachten een uiterst belangrijke plaats in nemen. In feite hebben Nederlandsche oor logsvliegtuigen het terrein van den strijd in het verre Oosten nooit verlaten. Maar er vliegen nog lang niet genoeg machines met de Oranje driehoek op den romp. De machines zelf wachten op ons in de montagehallen van de Amerikaansche vliegtuigfabrieken. De luchtmacht wacht ech ter op hen, die deze machines naar Japan zul len vliegen of op den grond geveohtsklaar zullen houden. Honderden jaren geleden hebben wij Indië veroverd met oorlogsschepen, laten wij het nu gaan bevrijden met bommenwerpers en jacht vliegtuigen. Een taak. den Vliegenden Hol lander waardig! Met kracht is in bevrijd Nederland de recru- teeringscampagne voor de luchtstrijdkrachten ingezet. Iedere jonge Nederlander heeft de kans om dienst te nemen. Vanzelfsprekend kan niet iedereen vlieger worden. De eischen, die gesteld worden aan candidaten voor vlieg tuigbemanning zijn anders en meestal ook zwaarder dan die voor grondpersoneel. Maar de wijze waarop men zijn Vaderland het beste dient wordt niet bepaald door de functie die men bekleedt, maar door de wijze waarop men, in welke functie dan ook, zijn taak ten uitvoer brengt. Het zal, helaas, voorkomen, dat oorlogs vrijwilligers geduld moeten hebben hun ..vlie gende" loopbaan aan te vangen. De oorlogs omstandigheden verhinderen de inrichting van Opkomstdepöts in alle groote steden. Maar het bestaande depót werkt op maximum capaciteit en vele moeilijkheden zijn reeds overwonnen door nauwe samenwerking met de Plaatselijke Oorlogs Vrijwilligers Bureaux, waar zij, die dienst willen nemen in de lucht strijdkrachten, zich moeten aanmelden. Indië wacht op de bevrijding, die jonge Nederlanders kunnen helpen bevechten in de Luchtstrijdkrachten („LUVO" Voorlichtingsdienst Luchtstrijdkrachten.) Wij hebben de buitenwereld het indrukwek kende voorbeeld gegeven van een onknecht- baar volk, en een volk dat veel kan dragen. Laten we haar nu ook het niet minder indruk wekkende voorbeeld geven van een arbeid zaam volk, het volk van dat goed slag arbei ders, dat ook met het lastige en vervelende werk kloek een weg weet, omdat het moet. Eindhoven, (A.-A.). Naar wij vernemen is de Ned. Herv. predikant Dr. J. Eykman in het bezette gebied overleden. Dr. Eykman was stichter en leider van de A.M.V.J. in Amster dam. De Ned. Hervormde Kerk verliest in Dr. J. Eykman een op geestelijk en kerkelijk gebied stimuleerende persoonlijkheid, waarvan nog veel verwacht werd voor de tijd van den wederopbouw. Ook de puinruimer verricht een noodzakelijk en eervol werk. Het Militair Gezag schrijft ons: Door het oorlogsgeweld zijn groote gedeel ten van dorpen en steden in puin gelegd. In de meest geteisterde streken zijn de vernie lingen van geweldigen omvang. De bewoners zijn er verjaagd en hebben als evacué's elders onderdak moeten zoeken en dit ook gevonden. Eens echter, en die dag moet zooveel moge lijk worden bespoedigd, zullen zij naar hun huis en haard, naar hun eigen gezinsleven en naar hun taak moeten terugkeeren. De ver nielde gedeelten van de geteisterde steden en dorpen zullen dus weer opgebouwd moeten worden. Dit is een werk van het allereerste belang. Maar aan het herstel, aan den weder opbouw gaat het opruimingswerk vooraf. De brokstukken van muren, die bleven staan, moeten worden gesloopt. Het puin moet wor den weggeruimd. De dienst tot uitvoering van werken neemt deze werkzaamheden daarom ter hand als die, welke allereerst moeten ge beuren. En arbeiders uit de wachtgeldrege ling worden eraan te werk gesteld. Hun wordt daarmee een werk opgedragen, dat niet licht is. en dat zij bovendien niet gewend zijn. Het is echter juist en logisch, dat uit die arbeidersgroepen, die op het oogeriblik niets anders te doen hebben en die een wachtgeld regeling genieten, de geschikte krachten ge- recruteerd worden voor het opruimen van puin. Zij die dit werk kunnen doen en ervoor geroepen worden, zouden, zoo ze er de voor keur aan gaven in werkloosheid toe te zien, blijk geven van weinig begrip van arbeidero- trEr zit in dit werk niets twijfelachtigs. Het moét gebeuren. Het is het allereerste werk in den arbeid van herstel en wederopbouw. Er uit niets vernederends in. Integendeel er zit het eervolle en voldoeninggevende in van mee te doen aan den herstelaibeid voor het geteis terde vaderland. In dien herstelarbeid heeft iedereen zijn taak. Ook hij, die met een schop staat en puin keert en het laadt en lost, moet de bemoedigende wetenschap hebben, dat hij met dien bescheiden arbeid meewerkt aan de nationale taak. Deze arbeid is slechts van tijdelyken aard. En als zij krachtig en met werklust wordt aangepakt zal hij van des te korteren duur zijn De arbeider, er een eer instellend dit werk te verrichten, moet er evenzeer een eer instellen, er zoo gauw mogelijk mee klaar te Een groep van onze bevolking heeft begre pen waar het hierom gaat: onze mijnwerkers. Tallooze mijnarbeiders hebben zich volkomen belangeloos beschikbaar gesteld om mee te helpen bij het opruimingswerk te Venk>. Zij hebben zich bereid getoond, zelfs naast het. zware werk dat zij dagelijks te verrichten hebben hun werkzaamheden en hun vrijen tijd op'te offeren voor het algemeen belang Niet alleen het personeel dat op de mijnen ge wend was aan zwaar werk doch ook zij die doorgaans niet de houweel of schop plegen te hanteeren, helpen mee. De mijnwerkers geven daarmee een voor beeld aan alle Nederlandsche jongens en man nen dat niet misverstaan kan worden. En zeker niet door hen, die momenteel nog wer keloos rondloopen. Met genoegen heb ik weer geluisterd naar de tweede uitvoering van het reeds goed bekende knapenkoor „Bel Canto" onder lei ding van Pierre van Hauwe. Ik mag gerust zeggen, dat deze uitvoering wederom bij ieder, voor zoover ik kon nagaan, zeer in den smaak is gevallen. Vergeleken bij de eerste uitvoering zongen de jongens technisch veel beter. Zongen zij den eersten keer nog wat stroef, nu zongen zij veel vrijer en frisch. Bijzonderen indruk maakten wel het „Ver trouwen op God" en het „Mariaklokje", ter wijl het opgewekte „Jan Plompaert", van den dirigent zelf, het publiek tot een geweldige geestdrift bracht. De dirigent zelf is zijn plaats ook waard als wij zien hoe sympathiek hij zjn koor leid de en hoe zijn jongens zich met vol vertrou wen aan hem overgaven. Het instrumentale gedeelte is echter niet meegevallen. Hoewel het technisch goed mag zijn gespeeld, werd het geheel, dat als tijd- vulling bedoeld moet zijn geweest, te lang en was het niet bevattelijk voor velen die ge komen waren om van het knapenkoor te ge nieten. Het begon af en toe werkelijk te lijken op een vioolconcert. Het is te hopen, dat de organisator daarmede een volgende maal rekening jial houden. Al met al mag de avond als geslaagd ge noemd worden en ik hoop nog meer avonden, gegeven door het knapenkoor, te kunnen be luisteren. P. B. H. DE STRIJD IN NEDERLAND. Nadat Zondag de bevrijding van de provin ciale hoofdsteden Arnhem, Zwolle en Leeuwar den kon worden gemeld, volgde Maandag het bericht, dat de stad Groningen aan den vijand was ontrukt. Ook Meppel, Winschoten, Sneek, Marssum, Minnertsga, Brummen, Bolsward en Harlin- gen werden bevrijd. Poolsche en Canadeesche afdeelingen hebben de Eemsmonding en de Lauwerzee bereikt, terwijl zij voortgaan de provincies Groningen en Friesland van vijan den te zuiveren. De afsluitdijk ligt thans onder bereik der Geallieerde artillerie. Ge zegd kan worden dat thans vrijwel geheel Nederland ten Oosten van de Zuiderzee door de Geallieerde troepen is bevrijd. De Canadeesche troepen, die uit Arnhem waren opgerukt, vereenigden zich in het ge bied van Apeldoorn met de troepen van het 9e Blitsche leger. Zij bevrijdden Velp en ruk ten 5 km naar het Noorden op. Canadeesche gepantserde afdeelingen drongen van uit het gebied ten Noordwesten van Arnhem 11 km op. Zij bevonden zich op 1 km van Barne- veld, waar zij in het Oosten op lichten tegen stand stuiten. De spoorlijn van Amersfoort naar Apel doorn werd afgesneden. Melding wordt gemaakt, dat de vijand bezig is zich te Hardei wijk in te schepen, vermoe delijk om naar Noord-Holland te vluchten. De Duitschers hebben de inundaties bij Amersfoort uitgebreid. Westelijk front: Over het geheele front in Duitschland wer den goede vorderingen gemaakt. Nadat het 9e Amerikaansche leger er in geslaagd was na den snellen opmarsoh tot Maagdenburg, 2 bruggehoofden over de Elbe te vormen moest echter één bruggehoofd worden teruggenomen. Het tweede bruggehoofd over de Elbe is ech ter vast in Geallieerde handen. Brunswijk, Jena en Stendal werden veroverd. Het aantal krijgsgevangenen neemt met den dag toe. In het omsingelde Roergebied gaven zich 5 Duit- sche generaals met de overgebleven deelen van hun divisies over. De tegerstand is in dit ge bied zoo goed als geheel overwonnen. Hier werd de Duitsche diplomaat von Papen ge vangen genomen. Verder behoort thans tot de krijgsgevangenen de 96-jarige generaal von Maekenzen en de vierde zoon van keizer Wilhelm, August von Hohenzollern. Tot bevel hebber van de Noord-Duitsche troepen is ge neraal Busch benoemd. Tot bevelhebber van de Zuid-Duitsche troepen werd benoemd gene raal Kesselring. Ten Westen van Leipzig bi. Lossa werd een groote opslagplaats van gift- o-as ontdekt. Bij onderzoek bleek dat dit gift gas een algeheele verlamming van het zenuw stelsel veroorzaakt. Na de zuivering van Bamberg is thans ook Neurenberg in Geallieerde handen en werd Leipzig practisch geïsoleerd. De Tjecho-Slowaaksche grens is bereikt, waardoor Duitschland in tweeën is gesplitst. Langzame vorderingen worden gemaakt ïu de omgeving van Bremen, doch tevens wordt langs Bremen opgerukt in de richting van Hamburg. Het bekende concentratiekamp Buchenwalde werd veroverd en 21.000 gevan genen werden bevrijd. Ook bp Sterlitz werd een reusachtig gevangenkamp veroverd waar 60.000 personen werden gevangen gehouden, n.l. Russen en Polen. Oostelijk front: Vrijdagavond deelde Stalin de verovering van Weenen mede. De Duitschers verloren hier 130.000 man. De Russen rukken steeds verder op langs de Donau naar het hart van Duitschland. Volgens de laatste berichten zijn de Russen een groot offensief begonnen recht streeks gericht tegen Berlijn en wel tusschen Küstrin en Frankfort aj/O. en zijn ze door de Duitsche verdediging heengebroken. Zij bevin den zich op 45 km van Berlijn. In de Ooste lijke voorsteden van Berlijn wordt reeds het gebulder der Russische kanonnen gehoord. Front in Italië. Ook in Italië maakte het ingezette alge- meene offensief van de Britten en Polen goe den vooruitgang. Generaal Alexander heeft een dagorder tot de soldaten gericht, waarin hij zegt. dat de laatste aanval voor de vernie tiging van den vijand is aangevangen en dat de soldaten daarvoor met hun kameraden in het Westen en het Oosten al him krachten moeten inspannen. Front in het Verre Oosten. De luchtaanvallen op Japan worden voort gezet. In China veroverden de Chineezen een vliegveld dat eerst kort geleden door de Japanneezen was bezet. Verdere berichten: Verkiezing leden van den (Gemeenteraad. Naar de zenders Herrijzend Nederland en Radio-Oranje melden, is een Koninklijk Be sluit verschenen betreffende de verkiezing van leden van de gemeenteraden. De leden der gemeenteraden zullen worden gekozen door Kiescolleges, die driemaal zoo groot zullen zijn als den te kiezen gemeente raad. Het Kiescollege wordt benoemd door den Commissaris der Koningin op aanbeveling van den burgemeester van de betreffende ge meente, waarbij de burgemeester wordt voor gelicht door een commissie, bestaande uit drie personen. De Commissaris der Koningin wordt voor gelicht door een commissie, bestaande uit vijf personen. De bevoegdheden van dezen tijdelijken nood- raad zijn dezelfde als die van den ouden raad, met dien verstande, dat enkele bevoegdheden uitsluitend door het college van Burgemeester en Wethouders zullen worden uitgeoefend. De Minister van Binnenlandsche Zaken be paalt het tijdstip van de verkiezingen. Als er practische bezwaren zijn, b.v. bij evacuatie, worden er geen verkiezingen ge houden. Een maand nadat de raadsleden zijn toege laten, worden de wethouders benoemd. De bedoeling moet zijn om bij de samen stelling van het Kiescollege alle geestelijke en maatschappelijke stroomingen in de betref fende gemeenten te doen vertegenwoordigen. (Buiten verantwoordelijkheid van DE „PARTICULIERE" Heer van Hoeve 'k las Uw sti Dat met „Klein" betiteld was, En 'k geloof een antwoord hi Komt dan ook nog wel van p: Ik bemerk dan in je versje Dat j'er met je pet naar slaa In den inhoud van je dichtwi Zit gezwam en lasterpraat. Ik bebofte niet de moffen 'k Zat niet dwars ook „Zuid 1 Als je zooiets wilt beweren Lees dan eerst eens zooals 't De bedoeling was: een regelii Die niet goed was, te herzien En de regeling is veranderd Dit, Van Hoeve, kon je zien In het zelfde nummer waarin Jij m'n stukje hebt zien staai En hiermede, brave burger, Was mijn taak ook afgedaan, 'k Leverde dus met m'n stuk; Slechts opbouwende critiek Maar mijn beste vriend Van Maakte hiervan een tragiek. Da's goedkoope propaganda, 't Lokt wat lachers op je har Maar per slot van rekening g Om rechtvaardigheid in 't lan Ieder torst als 't moet zijn 1: Elk een evenredig deel. Maar groep één niet veel te En groep twee weer veel te Zóó is het dan vol te houden En ik wed voor „Zuid helpt Bfengt het dan ook ongetwiji Nog wel vele vruchten voort. Immers in cns kleine landje Was een hulpactie met dwanj Tot op heden onbekend nog. En daarom wees maar niet t Dat de actie „Zuid helpt No< Niet zal slagen zooals 't hoi H. M Eveneens is bepaald, dat de leden van Ge deputeerde Staten zullen worden benoemd door den Minister van Binnenlandsche Zaken, op aanbeveling van den Commissaris der Koningin. Voor de Provinciale Staten is geen regeling getroffen omdat deze van minder belang moe ten worden geacht. Hulde aan de nagedachtenis van President Roosevelt. Z.K.H. Prins Bernhard heeft Zondag in een treffende plechtigheid, die gehouden werd in een plaats in bevrijd Nederland, en waarbij tegenwoordig waren verschillende Nederland sche legeronderdeelen, de Staf van het Mili tair Gezag en hooge Amerikaansche en En- gelsche officieren, hulde gebracht aan de na gedachtenis van President Roosevelt. Zijn naam - zeide de Prins staat onuitwisch- baar geschreven in het boek van den Neder- landschen vrijheidsstrijd en den strijd om de bevrijding van Nederlandsch-Indië. Na de toespraak van den Prins namen de aanwezi gen 1 minuut stilte in acht. De Groothertogin van Luxemburg teruggekeerd. De Groothertogin van Luxemburg is na een afwezigheid van 5 jaar in- haar land terug gekeerd, geestdriftig door de bevolking be groet. In verband met het overlijden van Pre sident Roosevelt hadden geen feestelijkheden plaats. AAN DE KIP. Kip, i'k Jas je jammerklaoh Onlangs in De Vrije Zeeuv Jij zag in de oorlogsdagen Zoogenaamde zwarte sneeu- Jij moest steeds maar eien Maar veel eten kreeg je ni Jij weet dus wat het wil zi Als men scheel van honger Daarom sta ik stom verwo Dat je nu zoo reclameert. Jij weet toch dat men in Van de honger haast krept Had jou baas tijdens den o Wel eens echt gebrek aan t Heeft jou baas soms moetc Met als toekomst hongerdo In de tijden van bezetting Leefde jij steeds klandestiei En de Mof heeft al die jar Nooit een ei van jou gezien Maar jij bleef toch fabricee: Ondanks donker om jou het En de opbrengst van 't fat Was dus voor jou baas al Hij had tijdens de bezetting Nog een ei, zoo nu en dan. Maar veel kinderen zaten zi Kenden er de smaak niet 1 Of heeft hij soms in die d Van verdrukking, smart e Twintig eitjes afgedragen Aan een zieke landgenoot? Was 't niet enkel egoïsme Of misschien wel winstbeja Dat hij nooit een kersver Naar de Moffen heeft gebr Heusch het wordt nog stee Dat een mensch het hard: Als hem voor zijn medemer Eens een offer wordt gev Hoe het zij, daar in het N Grijnst de honger ieder aa Elkeen geeft dus naar ven Dan heeft hij zijn plicht g< Is je baas echt voor de op Dus een kerel met fatsoen Nu, dan kan hij 't, net als Met wat minder eitjes doe Wij zijn het met bovenstaan komen eens. Wij meenen da" thans voldoende is toegelicht er cussie hierover. Tot Geneesheer in Specialen Dienst bij het Militair Gezag te Sluiskil is aangesteld Dr. D. DORREPAAL, te Temeuzen, voor geneeskundige behandeling in België van personen, verblijvende in Zeeuwsch-Vlaan- deren. Aan de leden der Koninklijke Nederlandsche Automobiel Club (K.N.A.C.) wordt hierbij medegedeeld, dat op aanvrage wederom trip tieken worden afgegeven, resp. inlichtingen worden verstrekt en wel voorloopig aan het volgende adres: Den Heer Baron H. A. A. Collot d'Escury, p/a M. Jeremiasse, Afd. Handel en Nijverheid, Groot Casino, SLUISKIL. OVERNAME VAN 1 (U 111. Het Algemeen Commissariaa selvoorziening Afd. Groenten bekend: dat met ingang van alle gezonde uien welke zich n bevinden worden overgenomen traal Bureau voor Groenten ei burg. Uitbetaling vindt slecht: telers, welke vóór 24 April 1! lingen opgave hebben verstre bij hen aanwezige partijen g indien deze opgave gecontrök veilingen en ambtenaren van U.C.B. De telers zijn verplicht, s] oog qp het nog te bevrijden

de Vrije Zeeuw | 1945 | | pagina 2