OFFICIËELE PUBLICATIES. SEYSSINQUART IS ER REEDSTUSSCHENUIT MEER AMERIKAANSCHE SOLDATEN VOOR GEVECHTSFRONT BESCHIKBAAR. DUITSCHE OFFICIEREN DRINGEN OP CAPITULATIE AAN. WANHOOP IN BERLIJN. HET NIEUWE NEDERLANDSCHE LEGER. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS (B.B.C.) BELGISCH PRO-NAZI-JOURNALIST TERECHTGESTELD. MILITAIR GEZAG TE GROEDE. Mededeelingen Voedselvoorziening. Nederland ook in den buitenlandschen handel heeft, door het slijk worden gesleurd. De buitenlanders, meerendeels militairen, waaraan die souvenirs worden verkocht, wor den n.l. soms op een grove manier afgezet. Dit gebeurt dan meestal, door personen, die vroeger miet den betreffenden tak van handel niets van doen had'den. Het is de plicht van iederen goeden Neder lander het vertrouwen en het respect dat ons land in buitenlandsche handelskringen bezit hoog te houden en geen prullen te gaan ver- koopen tegen prijzen, die gelden voor vol waardige artikelen. En wat deze laatste artikelen betreft, daarbij moet men zich stipt aan de geoorloofde prijzen houden. De Hoofdambtenaar voornoemd heeft op dracht gegeven tegen een ieder, die zich niet aan het bovenstaande houdt zeer streng op te treden. Op dit gebied zullen ook speciale opsporings-acties worden gehouden. Men is dus gewaarschuwd! Londen (A.-A.). Volgens een bericht van radio Moskou zou, naar welingelichte kringen in Bern mededeelen, Arthur Seyss Inquart, vemeur van Oostenrijk in 1938/39 en sinds 1940 Duitsche commissaris in Nederland, in Oostenrijk zijn aangekomen. Hij zou als Hitiers buitengewoon gevol machtigde de leiding der verdediging van Oostenrijk op zich nemen. Seys Inquart was minister van binnenlana- sohe zaken in de laatste onafhankelijke regee ring onder Schuschnigg en misbruikte zijn positie om een nationaal-socialistische vijfde colonne op te richten die het land aan Hitier moest overgeven. gebracht in een voormalig Belgisch concen tratiekamp en dat verscheidene recruten, die hier gevangen hadden gezeten en waren ont snapt, nu ten tweede male binnen deze muren kwamen, thans echter om door Oom Paul tot goede soldaten te 'worden gevormd. Het kamp werd toen naar Nederland over gebracht, aanvankelijk in een school, en door hard werken en niet minder improvisatie werd aldaar een opleidingscentrum geschapen, dat van zeer veel belang zal blijken te zijn voor de voortdurend groeiende Nederlandsche strijdkrachten. Het werk begint al heel vroeg voor de recruten, die van den ochtend tot den avond in actie zijn. 's Avonds worden er bovendien nog cursussen gehouden. De energie en de toe wijding van de recruten is werkelijk indruk wekkend. Ieder hunner weet dat hoe harder en hoe beter hij werkt, des te sneller kan hij in de dienstdoende eenheden worden opgeno men. Voor den bevelvoerenden officier moet het wel een groote voldoening zijn deze hard werkende mannen tot moderne soldaten op te leiden. Te zelfdertijd stelt Oom Paid er prijs op de oude legertradities te doen herleven. Toen ik het opleidingscentrum voor den eersten keer bezocht, werd daar „taptoe" geblazen; voor het eerst sinds vijf jaren op vrijen Nederland- scihen bod6in. Zooiets moge onbelangrijk schijnen, doch voor Nederlanders die hun land weer' sterk en groot willen maken, was het iets, wat zij niet gauw zullen vergeten. Parijs (A.-A.). 65.000 soldaten zijn vrijgemaakt van de ver bindingszone van het Amerikaansche leger en van den dienst bij de luchtmacht, om her opgeleid te worden voor het gevechtsfront als infanterie. Dit is kunnen geschieden omdat oen doeltreffend gebruik sremaakt is van het personeel, dat niet beschikbaar was voor het gevechtsfront. Nog 42.000 andere soldaten zullen spoedig voor heropleiding in aanmer king komen. Er zijn er reeds, die zich bij gevechtseenheden hebben gevoegd in het huidige offensief, terwijl de overigen worden ongeleid door Instructeurs met oorlogserva ring. Hoewel de bevoorradings-operaties hoe langer hoe zwaarder werden kon de vrijma king toch verkregen worden door gebruik te maken van 175.000 vrijwillige burgerarbei ders uit Frankrijk, Groot-Brittannië, Neder land, België en Luxemburg, die voor allerlei baantjes gebruikt werden, van typist tot stu- cadoor toe. Voorts door de voormalige ge- vechtstroeoen en de uit de V.S. aangekomen noncombattanten, arbeid te laten verrichten, alsmede met behulp van 7500 leden geschoold personeel van het Amerikaansche korps vrou wen van het leger. Ook helpen geëvacueer- den vrijwillig mede om bruggen en wegen te herstellen en arbeid te verrichten in de in- zamelplaatsen van kleeding en voertuigen. Londen (A.-A.). Het Zweedsche dagblad „Svenska Dagbla- det" deelt mede, dat volgens berichten uit betrouwbare bron een groot aantal hoogere officieren in Duitschland aandringen op de onmiddellijke capitulatie van Duitschland. Zij zouden een ernstig conflict in den boezem van het Duitsche opperbevel veroorzaakt hebben. Drie generaals, waaronder Model, hebben Hitier onlangs bericht, dat de situatie hopeloos was. Éen Zwitsersch blad schreef, dat Duitsche generaals de orders van Hitier systematisch saboteeren. Op verschillende plaatsen aan het westelijk front zijn er conflicten ontstaan tusschen Duitsche officieren en partij-ver tegenwoordigers doordat de officieren weige ren gevolg te geven aan Hitler's order, om alle soldaten te laten fusilleeren. die „een Dhvsische en moreele uitputting vertoonen en hun wapens willen neerleggen". De crisis is verscherpt door Kesselrings mededeeling aan Hitier. dat het westelijk front niet kan wor den Gestabiliseerd, aldus het Zwitsersche blad. Door A. C. van Beers, Anep-Aneta's Oorlogscorrespondent. In bevrijd Nederland, 1945. „Ze zouden zoo bij een van onze Garde- regimenten kurfnen komen", zoo beschreef een hoog geplaatst Britsch officier de jonge Nederlandsche soldaten allen oorlogsvrij willigers toen hij hen bij de afscheidsparafle in het opleidingskamp gadesloeg. Zij vormden de eerste (groep soldaten, die na een inspannende opleidingsperiode zich bij onze legereenheden gingen voegen. Inmiddels in dit opleidingskamp naar Nederlandsen grondgebied overgebracht en de capaciteit er van is aanzienlijk uitgebreid. De bevelvoe rend officier is de oudste vrijwilliger van onze strijdkrachten. Hij is een veteraan uit den vorigen wereldoorlog, toen hij aan de zijde der Geallieerden streed; een indrukwekkende figuur met een zware snor, die na 1918 in Zuid-Afrika ging boeren. Ondanks zijn vijftig jaren was hij een der eersten, die hun diensten kwamen aanbieden toen Nederland werd overvallen. Hii liet zijn veeboerderij acihter en bracht een der eerste detachementen „Springbokken" Nederlanders, die in Zuid-Afrika woonden naar Groot- Brittannië. Zijn mannen noemen hem „Oom Paul Hij kent het vak van den modernen soldaat door en door, maar wat belangrijker is: Hij weet zijn menschen te inspireeren. Gedurende de campagne van Normandie tot in Nederland was het zijn taak de Bri gade Prinses Irene van versterkingen te voorzien en gedurende dezen stormachtiger) opmarsch slaagde hij er in een aantal in Bel gië en Frankrijk verblijvende Nederlanders bijeen te brengen. Toen het front in Nederland tot rust kwam was de mogelijkheid om de Brigade met ge oefende soldaten te versterken maar zeer gering en Oom Paul organiseerde toen een opleidingskamp op Belgisch grondgebied. Het noodlot wilde dat deze opleiding werd onder-1 Londen (A.-A.). Een briefschrijver uit Berlijn geeft de toe stand aldaar in de volgende zinsneden weer; „De menschen bidden, dat de Britsche en Vmerikaansche legers zullen doorbreken, op dat een eind komt aan de verschrikkelijke bombardementen." ,De haat tegen Hitier wordt op straat en in oafé's openlijk geuit. Een nieuwe fase van wanhoop is aangebroken, waarin de vrees voor de geallieerde bombardementen, die voor de Gestapo overtreft". J „De bijzonderheden van het bombardement op Dresden van 28 Februari waarbij een van iedere vijf inwoners omkwam, zaaiden paniek door heel Duitschland". „De menschen zeggen openlijk, dat "ndien Hitier den oorlog zes maanden geleden had opgegeven de nederlaag was toen toch al 7eker, minstens vijftig mooie steden ge spaard zouden zijn gebleven". „In Berlijn was de overtocht van den Kijn de grootste psychologische schok van alle. rk kan niet zeggen waarom, maar ze denken hier niet redeliik en hebben zeker gedach., dat het oversteken van -den Rijn een veel moeilijker taak was, dan het oversteken van het Kanaal". In de Daily Express, waann deze brief, welke gericht was aan iemand te Constant., werd afgedrukt, treffen we nog de volgende zinsneden aan: „Iedereen maakt toebereid selen om weg te trekken. Het corps diploma tique heeft auto's met benoodigdheden gepakt en met brandstof gevuld voor een lange, haastige tocht naar Zwitserland of Denemar ken. Tachtig Quisling-journalisten P ran- schen. Belgen en Nederlanders worden nier "ehou'den om verraderspropaganda te maken, tot de geallieerden hun kantoren binnenwan delen. Een enkel woord van Himimler houdt de gansche dwaze machine in werking „Himmler heeft de Waffen S.S. opgebouwd, welke de wehrmaoht als een soort minder waardige hulpstrijdkracht beschouwt. Himm ler maakt geen geheim van zijn wantrouwen tegen de generaals". Hitler is heden de derde man in Duitsch land. Op Himmler volgt Goebhels". GEVECHTEN IN NEDERLAND. Alemelo en Delden bevrijd. De Canadeezen zijn in Zutphen doorgedron gen, waar door Duitsche parachutetroepen, die huis voor huis verdedigen, verwoeden tegen stand wordt geboden. Gemeld wordt, dat de Canadeesche en ten Oosten en ten Westen van. Am- hem den Rijn zijn overgestoken. In den Achterhoek hebben de Geallieerden een aantal lanceerinstallaties van V-bommen veroverd. Er zijn dan ook in de laatste dagen uit Lon den geen berichten meer over het neerkomen van V-bommen vernomen. Volgens de laatste berichten, stuiten de Canadeezen bij hun verderen opmarsch in Nederland onverwacht op hevig verzet van de Duitschers. Deze hebben een spervuur van mortieren ingericht. Blijkbaar willen zij al het mogelijke aanwenden om de Geallieerden te beletten den oever van het Usselmeer te bereiken en trachten zij een zoo ruim moge lijke strook voor hun terugtocht uit Neder land open te houden. Een klein wegenknoop punt aan de NederlandschDuitsche grens werd bereikt en dezen ontsnappingsweg af- gesneden. Reuter meldt, dat Geallieerde patrouilles, die den Rijn waren overgestoken, in Arnhem zijn binnengedrongen, zonder tegenstand te ontmoeten. Ten Noorden van die stad staan de Geal lieerden op 15 km van den spoorweg die via Amersfoort en Apeldoorn naar Duitschland voert. In Overijsel werd Almelo bevrijd en rukten de Canadeesche tanks op tot 20 km voorbij deze stad. Een later bericht meldde de be vrijding van Delden. Met betrekking tot den strijd in Nederland werd nog gemeld, dat in de omgeving van de Veluwe door de Duitschers krachtiger tegen stand werd geboden en dat zij daar S.S. troe pen, bestaande uit gewezen Nederlanders, in den strijd hebben geworpen. Ondertusschen gaan de Duitschers nog steeds voort met hun pogingen om hun voer tuigen uit Nederland weg te voeren. Door de tactische luchtmacht werden deze colonnes duchtig bestookt en hierbij 300 voertuigen vernield. Westelijk Front. De Fransche troepen hebben Karlsruhe, de hoofdstad van Baden, een kruispunt van de spoorwegen naar ons land en naar Italië, ver overd. De Geallieerden staan op 80 km ten Zuiden van Embden en ten Noorden van Lingen op een 25 km breed front aan de Wezer. Osna- brück is nu geheel veroverd. Steeds korrier. daar meer buitenlandsche arbeiders uit schuilplaatsen te voorschijn. Ook komen, meer en meer burgers voor den dag. De Geallieer de bevelvoering heeft de vreemde arbeiders Gewaarschuwd, niet op eigen houtje naar hun land terug te keeren. Bij' aanmelding zullen zij worden verzorgd en zoodra mogelijk in groepen naar hun land worden teruggevoerd. Vele slavenarbeiders op de boerderijen gaan er van dloor en hun werkgevers doen geen moeite om hen tegen te houden. De Geallieerden hebben nu 4 bruggehoof- den over het Dortmund-Eemskanaal en het Eems-Wezerkanaal. Amerikaansche troepen staan van Minden tot Hameln aan de Wezer. Ten Noorden van het Roergebied werd Bie lefeld veroverd en in het Roergebied staan de Amerikanen op nog slechts 5 km van Dortmund. In het Roergebied werden ver- scnillende tegenaanvallen afgeslagen, doch de vijand schijnt nog plannen te hebben voor een peging om door te breken, daar hij zijn troe pen blijft concentreeren bij Paderbom en Hamm. De tanks van Generaal Patton zijn reeds 13 km voorbij Mühlhausen en 10 km voorbij Gotlia. Zij staan nu reeds dichter bij Berlijn dan bij den Rijn. Tanks van Generaal Patch zijn 13 km voor bij Wiirzburg opgerukt in de richting van Neurenberg. Oostelijk Front. De Russen zijn reeds in enkele buitenwijken van Weenen binnengedrongen en die stad geheel. Zij hebben den g keersweg van Weenen naar Linz en ten Oosten daarvan Bruch ver in de kleine Karpathen en in het P te veroverden de Bussen vele pla Malasaka en Rosenberg. De Russen hebben in Oost-Prui bij Gdynia strijdende Duitschers luiquideerd. De Duitsche zender heeft mee§ Hitier een tocht heeft gemaak Oostfront en dat spoedig de resul van merkbaar zouden worden. Front in het Verre Oosten. Uit het Verre Oosten komen nog richten van meerdere landingen vi rikanen. 'Zij zijn nu weer geland oj waardoor de verbinding van Nederiandsch-Indië wordt afge Japan van daar geen krijgsbehoe dere voorraden zal kunnen weghs In Japan is na de verschrikke lagen thans ook een regeerine staan. Na een langdurige zittin kabinet zijn ontslag aangeboden, t krachtiger regeering te kunnen verband met de bestaande situatif meld wordt is thans het vormen ring opgedragen aan den 77-ja Soezoeki. die de laatste jaren nie het politieke leven heeft deelgent Verdere berichten. Rusland zegt het r verdrag niet Japan c Uit MoSkou wordt bericht, dat den JapansChen ambassadeur medegedeeld, dat het in April 194 gesloten neutraliteitsverdrag dat jaar afloopt, door Rusland niet verlengd. De omstandigheden zij schen zeer veranderd. Duitsdhlam land aangevallen en Japan helpt terwijl het ook oorlog voert tegen 1 land Geallieerde Engeland en de Staten. Ook al zou nu in de to verdrag blijft nog een jaar van 1 Rusland aan Japan niet den oo verklaard, dan beteekent dit vooi weer een nieuwen terugslag en za na de reeds geleden vele neder la; duidelijker maken, dat het einde Het officieele blad van Vatica dezer dagen een beroep op de Dt ter voorkoming van verder bl( den door hen verloren oorlog te In een schrijven aan Preside: heert Generaal Eisenhower te geven, dat, naar zijn verwacht een formeele overgave van Duit rekenen valt en dat deze zal ma afgedwongen, zoolang mannen va kliek neiging hebben om tegensta [ndien een andere groep in Du macht in handen zou weten te ki onvoorwaardelijke overgave zo zouden de nog doorvechtenden schouwd als bandieten en pirati meer de bescherming zouden s aan in den oorlog vechtende so toegekend. Een merkwaardige ei „Das Schwarze Korps De corr. van Dagens Nygether gende merkwaardige aanhalin; Schwarze Korps" het blad van I „De oorlog is nu in een stadii dat het een kwestie van dagen, weken is, dat het Duitsche vc storten. Duitschland verkeert in narde positie. Wij moeten toeg< mogelijk is gehleken ons militan maar toch is ons vertrouwen in niet versaagd." ALBERT PLESMAh Londen (A.-A.) Albert Plesman, directeur va die tijdens het beginstadium van een jaar in de Scheveningsch< het „Oranjehotel" doorbracht, w gelaten en een verplichte verb! gewezen in een Oostelijke provi nog steeds vertoeft. Brussel (Anep-Aneta). Jules Lhost, Belgisch collaborateur en pro nazi journalist van het Belgische blad Noveau Journal is volgens radio Brussel in de gevan genis fit. Gilles te Brussel terechtgesteld. Lhost was ter dood veroordeeld door den krijgsraad en zijn gratieverzoek was door den regent Prins Karei afgewezen. In verband met het onderzoek naar de gedragingen in den bezettingstijd van ge vluchte of om andere redenen niet aanwezige, politiek verdachte personen, afkomstig uit West Zeeuwsch-Vlaanderen, is het van het grootste belang dat ieder, die omtrent deze personen iets kan verklaren dat voor dit onderzoek van belang kan zijn, zich ten spoe digste, persoonlijk of schriftelijk wendt tot de plaatselijke Marechaussée of tot de plaatse lijke adviescommissie inzake Intemeering en Zuivering. KUNSTMEST. Aan belanghebbende wordt hierbij mede gedeeld, dat er een extra-toewijzing van stik stof zal worden verstrekt voor de producten aardappelen, suikerbieten, koolzaad en blauw- maarazaad. voederbieten, uien, paardewortelen, tuinbouwzaadteelt en voor de groententeelt. Voor het verkrijgen van deze kunstmest- toewijzing moeten de verbruikers een teelt- planformulier 1945 indienen. Deze formulieren zijn verkrij' Plaatselijken Bureauhouder, a plaatse moeten worden ingevulc kend. De P.B.H. zorgt voor co zending aan ons kantoor. De telers welke rich naar h (geven voor het invullen van ee: muiier dienen er op te letten doende gegevens medenemen vlotte afwerking wordt gewaarl In verband met het vergevo moeten alle formulieren beslist a.s. bij; den P.B.H. zijn ingevuld Bij het kennisnemen van dit 1 de telers zich dus onmidde P.B.H. begeven daar teeltp welke na bovengenoemden datu komen niet meer in behandelinj de genomen. DIENST LANDBOUWH1 Voor den aanleg van enkele proefvelden in de geïnunde moet kunnen worden beschikt doend aantal z.g. grondwaterst

de Vrije Zeeuw | 1945 | | pagina 2