DE VRIJE ZEEUW «r KUNST.... ZATERDAG le Jaargang APRIL 1945 No. 39 No. 67 BEWAART VOEDSEL VOOR HET NOORDEN. BIJZONDERE KERKELIJKE GEZINSZORG. NOOD-SANATORIUM. S.S. VERMOORDT 46 POLITIEKE GEVANGENEN. P.T.T. „WIR KOMMEN ZURUCK" ZEIDEN DE DUITSCHERS IN SEPTEMBER. Nu zijn zij er, maar als krijgsgevangenen. SOUVENIR-MAKERS OPGEPAST I Siyr op up "den Redactiet S. W Henry en P. L. D. J. van Oeveren Redactie adres» Julianastraat 37 Terneazen Dit Blad wordt op last van het Militair Gezag gedrukt bij de N V. Firma P. J, van de Sande, Terneuzen Administratie-adres Noordstraat 57, Terneuzen. ABONNEMENTSPRIJS: Binnen Terneuzen ƒ1,50 per 3 maanden; buiten Terneuzen ƒ1,74 per 3 maanden. Bii vooruitbetaling ƒ6,60 per jaar. ADVERTENT1ËN Per mm 10 cent. minimum per advertentie 1,50, Rubriek kleine advertentiën 1—5 regels 60 cent: iedere regel meer 12 cent; maximum 8 regels. Dienstaanbiedmgen en dienst aanvragen 1-5 regels 52 cent; iedere regel meer 10 cent. Met vermelding brieveneof adres bureau van dit blad 10 cent meer. Handelsadvertentiën bij regelabonnement tegen verminderd tarief, dat op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentiën uiterlijk 9 uur v.m. op den dag der uitgave. Zou het waar zijn, dat in de barre tijden, welke wij beleven, dan toch een streven is te bespeuren naar hoogere waarden, en terecht als symptoon daarvan is aan te merken o.a. een oplevende belangstelling voor de kunst, welke dan haar uiting zou vinden in het zich aanschaffen van kunstvoorwerpen, (desnoods van wat daarvoor doorgaat), als ook het organiseeren en frequenteeren van avondjes vol echt dan wel surrogaat kunstgenot Indien dit inderdaad zoo mocht zijn, en aan een en ander niet bij uitsluiting kapitaalsvlucht en/of snobbisme eenerzijds en vlucht voor defaitisme en/of verveling anderzijds ten o-rondslag ligt, zoo moet met groote vreugde geconstateerd, worden, dat wij op dit gebied werkelijk een stap en werkelijk geen ge ringe stap vooruit zijn! Wij weten het en realiseeren ons zeer wel, dat het gros der menschen, zoo niet ge heel onverschillig tegenover dit alles staat, dan toch zeker niet met kennis vermag te onderscheiden, en zelfs bezwaarlijk kunst vermag te appreeieeren, ja... al lang gebaat is met cinema en draaiorgel en dit het hoogste niveau acht, terwijl aan de andere zijde zich velen geroepen wanen en slechts o! zoo weinigen zijn uitverkoren. Met dit alles is het verrassend en verblij dend te ondervinden, hoe ongedacht velen, kennis makende met en behoorlijk inge leid en voorgelicht tot beter soort van kunst, schatten ontdekken, waarvan zij zich het be staan voordien niet konden realiseeren en die vanaf dat oogenblik der openbaring zich be wust worden van een hooger levensplan, waartoe zij -zich dan verder blijvend voelen aangetrokken: met andere woorden de macht van de kunst ten volle ondergaan, met alle zegenende invloeden van dien. Voorzeker zal weer de tijd komen, waarin der. kunstenaar de vraag gesteld za» worden Wat deed gij voor Uw contemporain en voor al: wat deed gij voor die na U kwamen, hoe beleefdet gij en Uw volk Uw tijd en waar zijn Uwe bewijzen?" Van deze groote verantwoordelijkheid be hoort de kunstenaar zich wèl bewust te zijn, en hii in het bijzonder heeft zich te gedragen naar de order van deze dagen om zich juist nu aan eigen taak te houden en zulks met volle ernst en alle kracht. Dat het den artist, ondanks deze order, met steeds even gemakkelijk wordt gemaakt en hem slechts zelden de helpende hand wordt toegestoken, mag voor hem geen beletsel zijn: hij heeft te strijden, desnoods alléén en tegen den stroom in! Welk een groote en zware roeping rust met op den bouwkunstenaar bij het vele, dat thans vernietigd is! Hoe zal uit eqn voor deze zaak onachtzaam geslacht weer schoonheid her- wonnen worden? Wij en komende genera- tieën zullen blijvend betreuren wat voor altijd verloren ging: hopelijk zullen wij en die na ons komen troost vinden in de aanschouwing van werken, voortkomende uit deze kunst. En niet in het minst mogen wij onder schatten de heteekenis van muziek, daar deze kunst meer tot den mensch in het algemeen spreekt dan welke andere ook. Het is inderdaad verblijdend, dat wij mogen constateeren, dat „ons E:gen Landje wéér eens niet achteraan komt integendeel! Wanneer wij memoreeren, dat gedurende de donkere jaren de muziekstudie zich niet alleen heeft gehandhaafd, doch voortdurend een crescendo heeft vertoond, dan bedoelen wij er op te wijzen, dat de zeer goede gelegen heden daartoe bloeiende zijn gebleven en zich zelfs hebben uitgebreid. Wanneer wij daarnaast mogen vermelden, dat ons Zeeuwsch-Vlaanderen, ja zelfs Ter neuzen, thans een componist in den heer Pierre van Hauwe bezit, zoo mag ons dit wel zeer tot vreugde en trots stemmen. Reeds werden werken van hem ten gehoore gebracht, die beloften inhielden, en thans biedt hij ons een compositie, terwijl meerdere andere in bewerking zijn. Zijn Suite voor Piano hebben wij mogen beluisteren en daarin heeft hij zijn indivi- dueele belevenissen uitgedrukt op een wijze die weerklank vindt in het gevoelen van ons allen gelurende de jaren die achter ons lig gen: een droombeeld dat wij meenen te zien, maar dat ons bij! ontwaken uit de trance over laat aan een verlatenheid, waartegen wij worstelen, welke wij meenen te hebben over wonnen, maar die ons weer te sterk wordt. Na langen strijd komen wij tot een bevrijding uit deze depressie, waarin wij juichen over onze overwinning, maar het zoekende ver langen naar een hetere wereld, verdrijft toch onze overwinningsroes. En ten slotte: wat de beeldende kunsten betreft: hoe hebben niet «die tijden van groote beroering ons kunstwerken nagelaten, welke ons volledig voorlichten omtrent het leven en de geestesgesteldheid van de betrokkenen. Wij zijn in afwachting of de Overheid meer dan voorheen haar verantwoordelijk zal gevoelen ten opzichte van al deze zaken en in het bijzonder het effenen van het pad, voor zoover de kunstenaar haar daarbij niet kan ontberen. !H. De Bisschoppen in bezet gebied hebben keer op keer in een herderlijk schrijven gewezen op de verschrikkelijken toestand, waarin vooral de groote steden in het Westen verkeeren en er bij de geloovigen elders in den lande op aan gedrongen al het voedsel, dat zij maar eenigszins kunnen missen aan de hongerende bevolking af te staan. (A.-A.) De Nederlandsch Hervormde Kerk, zich bewust zijnde van den stoffeirjken en geeste lijken nood welke gekomen is in vele gezinnen, zich bewust zijnde var. de voorname, ja vol komen centrale plaats, die het gezin inneemt in het volksleven, is bezig de organisatie in het leven te roepen van een schare sociale werksters en gezinsverzorgsters, die zich zul len willen wijden aan de leniging van dien nood. Wanneer wij willen werken aan den wederopbouw van ons gedrukte en geslagen vaderland, dan staan Wij hier bij de kern. Elk gezin, dat uit den nood wordt opgeheven, is een kern van nieuwe bezieling en nieuwe werkkracht, is een bouwsteen voor het weer op te richten gebouw van onze volkskracht. Deze nood bestaat in ons heele vaderland en wel zeer in het bijzonder in de zwaar door de gevechtshandelingen getroffen gebieden, naar wij helaas niet hoeven te betwijfelen, meest van al in de neg door den vijand be zette deelen. Door een op algemeenen grondslag staande organisatie worden in het bevrijde gebied hulpcolonnes op touw gezet om onmiddellijk na de bevrijding van het nog bezette gebied den toestand aldaar te gaan verkennen. Voor meer blijvende hulp zijn krachten noodig, die onder meer vanwege de Bijzondere Kerkelijke Gezinszorg in cursussen worden opgeleid. O.a. te Goes kwam kort geleden een dergelijke cursus tot stand. Zeer waarschijnlijk zal ook aan het eind dezer maand of in het begin van Mei te Terneuzen een cursus worden geopend. Deze cursussen zullen enkele maanden duren. Ofschoon het werk aan deze cursussen ten zeerste wordt bespoedigd en de duur dier cur sussen zooveel mogelijk wordt ingekrompen, om zoo snel mogelijk hulp te kunnen bieden, denke men zich hun doel vooral niet beperkt tot werkzaamheid alleen gedurende den aller- eersten tijd na de bevrijding. De Kerk ziet voor zich zelf in de zorg voor het gezin een blijvende taak en zal dus bij voortduring behoefte hebben aan sociale werksters en ge zinverzorgsters. Hier ligt dus ongetwijfeld voor velen een levenstaak. Moge vooral Zeeuwsch-Vlaanderen niet achterblijven en in deze gewichtige zaak zijn aandeel bijdragen. Tilburg (A.-A.). Het klooster Marienhof, dat in een bosohrijke omgeving aan den Bre- daschen weg is gelegen, zal binnenkort in gebruik worden genomen als nood-sanatorium voor t.b.c.-patiënten. propt zijn deze auto's dan met leden van het „Herrenvolk", dat zoo graag de geheele wereld aan zijn knieën had zien liggen. 'Het behoeft ook geen betoog, dat het uiter lijk en de stemming dezer letterlijk en figuur lijk grijsgrauwen nu niet bepaald rooskleurig is, vooral als het leden der Waffen S.S. zijn, die op deze wijze op transport gesteld worden. Haveloos en onverzorgd zien de vermoeide mannen eruit; norsch staan hun gezichten, spreken doen zij niet of nauwelijks met elkaar en woede of doffe berusting straalt hun uit de oogen. „Wir kommen zurüok" hebben de Moffen geroepen, toen ze het thans bevrijde Neder land op vele plaatsen allerijl, stelend en mee nemend, wat ze nog konden, verlieten. En inderdaad zij zijn teruggekomen. Maar hoe! Zoo hadden zij het toch allerminst ge dacht. Bij heft zien dezer transporten is de eerste reactie der burgers de Duitschers te bekogelen met allerlei voorwerpen of ze uit te schelden voor al het leelijks wat op hun toepasselijk is en de opgekropte woede, haat, verachting en verontwaardiging te luchten. Wij hebben tijdens een transport gezien, dat toen de auto's even moesten stilhouden, vrou wen, mannen en kinderen, die achter een wagen met kolen liepen, om te zien of er nog wat voor hen „afviel", de moeilijk bijeen gegaarde kolen gebruikten om er de Moffen medq te gooien, waaraan door de bewakers spoedig een eind werd gemaakt. Ook ziet men vele gebalde vuisten achter de ramen tegen de gevangenen opheffen, maar in het algemeen weet men zich te be- heerschen, omdat men inziet thans met weer- looze soldaten te doen te hebben. Ten slotte zijn Nederlanders een beschaafd volk in tegenstelling met de Hunnen, die hun sadisme eiken dag weer tijdens de bezetting afreageerde op weerlooae mannen, vrouwen en kinderen. Wel wordt de gevangenen aller lei toegeroepen, vooral door de opgeschoten jeugd en de kreet: „Hebben jullie wel een Ausweis bij je" en „Nu varen jullie naar Engeland hè, zing nog eens dat mooie liedje" vormien zoo de speci men van wat er in de burgerij leeft. Glim lachend hooren de bewakers dit alles aan, maar zij zorgen ervoor, dat er niets onbehoor lijks gebeurd, want zoo is nu eenmaal de men taliteit der beschaafde volkeren. Bij ondervraging merkt men dat de enorme massa der Duitschers nog grootendeels blin delings geloof hecht aan de brallende propa ganda van Goebbels en wacht nog op de uit eindelijke overwinning, zonder feitelijke factoren daarvoor te kunnen opnoemen. „Der Fuehrer hat es gesagt" is alles, wat ze weten te zeggen. Maar de intellectueel onder de Duitschers ziet het anders: hij gelooft niet meer aan een gelukkigen afloop door middel van de wapens en het eenige wat hij hoopt is een compromis. En deze gedachten leggen ze dan in hun vragen: „Gelooft U ook niet, dat Rusland bij de vredesconferentie tusschen ons en de Westerscbe mogendheden en Amerika niet aan tafel zal zitten? „Gelooft U ook niet, dat tenslotte de W/estersche mogendheden en Amerika nog met de Duitschers samen tegen Rusland zullen optrekken?" Deze innerlijke gedachten zijn hun laatste toeverlaat en zij zien dit nog als eenige uit weg. Zonder deze we behoeven het niet te zeggen onbestaanbare oplossing, zien ze het zeer somber voor henzelf en hun volk in. Maar nu is het te laat voor hen'; tot dit in zicht hadden ze tien jaar geleden moeten komen. Eindhoven (A.-A.) In Het postverkeer met Limburg zal spoedig hervat worden. Vermoedelijk zullen met in gang van 1 April weer brieven en briefkaar- het dorpje Varsseveld te Noorden van j ten naar alle pletsen in de provincie Lim- het thans bevrijde Dinxperlo zijn, naar thans bekend is geworden, onlangs 46 politieke ge vangenen door de S.S. in het open veld op den Aaltenscheweg terechtgesteld. Het waren gevangenen van den „Kruisberg" te Doetin- ohem. Zij waren voor het meerendeel afkom stig uit Deventer, Zwolle. Amsterdam. Utrecht en Stagharen. Denzelfden dag zijn zij in een massagraf op de Algemeene Be graafplaats te Varsseveld begraven. Eindhoven A.-A.). Het is langs de „main roads" in verschillende steden van bevrijd ge bied, die nog nabij het front liggen, een dage- lijksch verschijnsel geworden, transporten Duit- sche krijgsgevangenen van allerlei wapens te zien afvoeren op groote vrachtauto's. Volge- burg verzonden kunnen worden. Ook de stad 's-Hertogenbosch zal met ingang van dien datum in het briefverkeer worden opgenomen. De hervatting van het binnenlandsche tele- graafverkeer zal zoo spoedig mogelijk plaats vinden. (Herr. Ned.) De Prijzencontröle deelt ons mede: De Hoofdambtenaar voor de Prijzencon tröle in het bevrijde Nedërlandsche Gebied, standplaats Tilburg richt een laatste en ernstige waarschuwing aan de vervaardigers en verkoopers van souvenirs. Er komen steeds meer souvenirs in den handel en de prijzen voor deze artikelen, soms groote prullen, vertoonen een stijgende lijn. Speciaal worden die artikelen aan dé Ge allieerde militairen verkocht tegen prijzen, waarmede den goeden naam en faam, die cent; >u*eau luzen, de tdsch- en lil Bèlgi- )r de bij- ederland- ie Dirtec- idswe: larj «de heer l waren, ie Direc- oo^d tot 6n <fe- Jiging »*>ig van Bfedrag hetwelk t aan de an. Het op voor- •ine. aan ?J. Span- rdienste. xlsdieust ■n, waar- hield hjj nam hij scheping vaartuig hem toe wederom ■en schip le hecht- lezen de ier Leer fevoelige enteerde cheiding. r pp aan >rps van -achting, Critieke an wqp l kunnen kan met ^preker a-de vev- e At zn teun zal oie do i'op den 'van de |iten $n tielang- tioreer$e ïing van a. .o Bgden ■al van nuttigwi voorval eek. tlat ?lden in b«pnder |n heer "iekschej 'therja''! rneuzen - t betre- ekschen lande; zien «tijdens iestonék voldeed' oeut hif ■n v'öcr- ?te »n, convoo^ de heer redden 'rati err Hf dat 5. Hfe- g .an het naak-' pa, off- Ameri- laptste Efr op 9 ;sael- :e hulp :en dat

de Vrije Zeeuw | 1945 | | pagina 1