DE VRIJE ZEEUW f i PASEN. r ZATERDAG 31 MAART 1945 le Jaargang No. 37 f Redactiet S. W. Henry en P. L. D. J. van Oeveren Redactie-adrest Julianastraat 37, Terneuzen Dit Blad wordt op last van het Militair Gezag gedrukt bi} de N.V. Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Administratie-adres t Noordstraat 57, Terneuzen. ABONNEMENTSPRIJS: Binnen Terneuzen ƒ1,50 per 3 maanden; buiten Terneuzen 1,74 per 3 maanden. Bij vooruitbetaling 6,60 per jaar. ADVERTENTIËN Per mm 10 cent, minimum per advertentie 1,50, Rubriek kleine advertentiën 1—5 regels 60 cent; iedere regel meer 12 cent; maximum 8 regels. Dienstaanbiedingen en dienst aanvragen 15 regels 52 cent; iedere regel meer 10 cent. Met vermelding brieven of adres bureau van dit blad 10 cent meer. Handelsadvertentiën bij regelabonnement tegen verminderd tarief, dat op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentiën uiterlijk 9 uur v.m. op den' dag der uitgave. Er ligt iets feesteliks in dat woord Pasen. We beluisteren er iets in van overwinnings klanken. We spreken dan ook niet ten on rechte van Paasfeest vieren. Daarbuiten, in de natuur is alles veranderd, als door een toverstaf aangeraakt. De winter is heengegaan om plants te maken voor de lente, die vele beloften in zich houdt. Zij trekt zich weinig aan van de vernietiging, die over de wereld wordt uitgestort. Te midden van de verwoesting breekt het nieuwe leven door. We kunnen ons verblijden in het pas ontloken groen en in de eerste tere bloesem, Maar, als dit alles was, zijn we spoedig uitgekeken en... hebben we het feest gauw vergeten. Onze bespiegelingen kunnen zich ook rich ten op het feit, dat het in de natuur telkens weer gaat -uit donkerheid en vernietiging tot licht en heerlikheid. We kunnen ons erover verheugen, dat op de dood het leven volgt. Maar, als dit alles was, zijn we met de vraag niet klaar, waarom we de zaak niet even goed kunnen omkeren. Op het leven volgt de dood. En wij: denken aan die dui- zende jonge mannen, wier leven plotseling wordt afgesneden. Zo blijft er van een feest niets over. 'Het Paasfeest is echter meer. Pasen zegt, dat het leven overwint. Niet omdat wij dit zien of uitgedacht hebben. Maar omdat God' het iaat hooren. Er gaat een boodschap door de wereld: Jezus is opgestaan! Jezus, die stierf op het kruis van Golgotha leeft! Maar deze boodschap is zo menselik onmo- gelik, dat we er niets mee kunnen beginnen. Ze ligt geheel buiten onze begripswereld. Ze is volkomen anders dan. datgene wat wij tot nu toe hebben begrepen en verklaard. Een boodschap, als uit een sprookjeswereld. Wel mooi om er even van te dromen, maar ze druist in tegen alle redelik denken, tegen elke ervaring. Ze is in strijd met iedere wer- kelikheid. Daarom zijn de woorden van Paust ons maar al te vaak uit het hart ge grepen: De boodschap hoor ik wel, maar ach, 't geloof ontbreekt me. Er wordt toch niets minder van ons ver langd dan om het ongelooflike te geloven, het nimmer aanschouwde te aanvaarden. We kunnen het ook anders zeggen. Op Pasen komt er een wereld aan haar einde. Onze wereld. Met haar druk en zorg. Met haar zonde en schuld. Met haar vernietiging en dood. Wanneer al de verwachtingen, die we van onszelf hadden èn van ons kunnen, op enkel teleurstelling zijn uitgelopen, wanneer al de hoop, die we bezaten, op een nieuwe wereld is doodgelopen, klinkt de boodschap, dat er feest gevierd kan worden. Een nieuwe wereld, de wereld van God, is verschenen. Nu horen we de overwinningsklanken. Pasen is de overwinning van God over onze wereld, waarin angst en zonde en dood de heerschappij voeren. Doorgronden kunnen we dit wonder, dit mysterie niet. Toch wordt even de sluier voor ons opgelicht. We zien er iets van. In Jezus, wiens opstanding ons verzekert, dat een nieuwe wereld is verrezen. Een wereld van genade en gerechtigheid in de levende Heer. Dit alles willen we ons herinneren in deze zo dohkere tijd, waarin we ons afvragen, of het wel ooit weer licht zal worden. De Paasboodschap is geen verdovingsmiddel om voor een ogenblik de ellende te vergeten. Integendeel. Jesus Christus, die dood is ge weest, en zie, Hij leeft, roept ons tot leven met Hem. Maar wij, die liever slapen, dromen, blijven vaak liggen in een leven van zorg en leed en wanhoop. Dan niet klagen. Want het kan anders. Deze wereld mag al ten dode zijn opgeschre ven, er is leven, dat sterker is dan de dood. Niets is bij machte deze boodschap uit Gods wereld op te heffen; Jesus is opgestaan. En in Zijn opstanding is er tot onze grote verbazing leven voor ons, dat niet kan ondergaan. C. SCHANDALIGE LEVENSMIDDELENSMOKKEL VANUIT ZEEUWSCH-VLAANDEREN NAAR BELGIË. Het moet nu uit zijn! Eindhoven Anep-Aneta Sectie Voorlichting Militair Gezag schrijft Het is den autoriteiten reeds eenige malen gebleken, dat groote partijen uien, lijnzaad en pootaardappelen uit Zeeuwsch-Vlaanderen naar België worden verkocht en vervoerd, zonder dat de Nederlandsche instanties hier voor een uitvoervergunning hadden verleend. Ook komt het voor, dat wel een uitvoerver gunning voor een bepaalde hoeveelheid van deze goederen is verstrekt, doch dat de wer- BERICHT. In verband met het Paaschfeest zal het eerstvolgend nummer in plaats van Dinsdag op WOENSDAG verschijnen. INVOERING ZOMERTIJD. Aanstaanden Maandag wordt voor Neder land den Zomertijd ingevoerd. De klok wordt dan des nachts te 2 uur één uur vooruit gezet. kelijk uitgevoerde hoeveelheid het toegestane quantum met 1000 of meer kilogrammen over schrijdt. De O.W.-ers, die zich met dit bedrijf bezig houden, hopen er om zoo te zeggen slapende rijk bij te worden. Ten koste natuurlijk van hun medeburgers in de andere bevrijde pro vincies van Nederland. Doch daar geven de heeren niet om; er kan nog "'best wat ellende bij, daarginds, denken ze, en strijken lief kozend over hun puilende portemonnaie. Of weten ze misschien niet, dat bevrijd Neder land op 't oogenblik voor een groot deel af hankelijk is van hetgeen Zeeuwsch-Vlaande- ren en Noord- en Zuid-Beveiand aan voedsel produceeren? Maar als er kolen uit Zuid- Limburg aankomen, na een moeilijk trans port over Belgisch gebied, zijn ze er als de kippen bij om hun aandeel thuis te krijgen! Zoodat ze er toch wel degelijk besef van kun nen hebben, dat het be-rijde Nederlandsche gebied één geheel is, waarin de productie van geen enkel deel kan worden gemist. De kranten hebben deze onderlinge afhankelijk heid trouwens in diverse artikelen toegelicht. Terwijl zij hun praktijken uitvoeren, den ken de '„zwarte exporteurs" er geen moment aan, dat in de noordelijke provincies honderd duizenden menschen door den honger worden aangegrijnsd; misschien hebben ook zij, als zoovelen in het Zuiden, in het nog bezette ge bied wel familie of goede vrienden; moeten er voor deze menschen dan geen voorraden worden gevormd, die te" zijner tija zoo vlug mogelijk kunnen worden verdeeld? Natuur lijk! Maar wie in de macht van net geld is, vergeet spoedig de menschelijkheid. De schade, door deze handelingen aan onze volkshuishouding toegebracht, is hiermede nog niet volledig opgesomd- Er is meer. Immers ook voor de Belgische Regeering moet deze .gang van zaken ongewenscht zijn. Zij heeft momenteel in tal van opzichten dezelfde moeilijkheden als Nederland. Ook haar ligt een rechtvaardige verdeeling van de voedsel voorraden na aan het hart, en zij voert die uit door middel van een omvangrijk distribu-, tielichaam. En nu komen een aantal Neder landers van het slechte soort haar werk be moeilijken door clandestien goederen in te voeren, welke op de Belgische zwarte markt verdwijnen! Een dergelijke handelwijze kan er op den duur alleen toe bijdragen de goede verstandhouding tusschen de Belgische en Nederlandsche autoriteiten te vertroebelen. Dit zou te meer te betreuren zijn, daar sinds de bevrijding de onderhandelingen met Bel gië hebben geleid tot den invoer in ons land van allerlei goéderen, waaraan wij dringend behoefte hebben. Onder andere tal van bouwmaterialen, glas, huishoudelijke artike len en andere industrie-producten, waarmede ook de talrijke beschadigde huizen m Zeeuwsch-Vlaanderen hersteld en/of gevuld moeten worden! De Nederlandsche autoriteiten zijn tegen over deze ernstige vergrijpen geenszins werk loos gebleven. Reeds zijn enkele „zwarte I exporteurs" in verzekerde bewaring gesteld; uitvoermachtigingen zijn tijdelijk ingetrokken, teneinde het onregelmaiig ver/oer van ïand- bouw-producten over de grens te kunnen af snijden. De grensbewaking wordt versterkt. Alle ambtenaren hebben de instructie gehad de uiterste waakzaamheid te betrachten, en zoo noodig scherp op te treden. Men zal in de toekomst niet volstaan met het opmaken van een proces-verbaal, of het laten betalen van een afkoopsom. In voor komende gevallen zal meteen beslag worden gelegd op den voorraad van den O.W.-er, met alleen op datgene dat hij naar België tracht te smokkelen, doch op den geheelen voorraad die in zijn huis, opslagplaats of bedrijf wordt aangetroffen. Later kunnen deze in beslag genomen goederen eventueel verbeurd worden verklaard. De mogelijkheid is zelfs geschapen om ook de wagens, landbouwwerktuigen en gereedschappen in beslag te nemen, en het betreffende bedrijf te sluiten. Persoonlijk kan de overtreder erop rekenen, dat hij terstond in verzekerde bewaring kan worden gesteld, of tenminste tot huisarrest veroordeeld De Economische Politierechter in het arrondissement Middelburg houdt, ter behandeling van deze zaken, verscheidene dagen per maand zitting in Terneuzen, en, naar wij vernemen, ook de Tuchtrechter voor de Voedselvoorziening. TUCHTSPRAAK VOOR DE VOEDSELVOORZIENING. De Officier van Justitie bij. de Arrondisse- ments-Rechtbank te Middelburg en de Amb tenaar voor de Tuchtrechtspraak voor de Voedselvoorziening te Middelburg maken het volgende bekend; Bij velen schijnt nog de opvatting te heer- schen, dat de voorschriften op het gebied der Voedselvoorziening en der distributie niet steeds even nauwkeurig behoeven te worden nageleefd. In de huidige omstandigheden is het even wel noodzakelijk dat al deze bepalingen met de meeste stiptheid worden in acht genomen. Om alle eventueel nog bestaande misver standen uit den weg te ruimen, wordt er met den meesten nadruk op gewezen, dat door de vervolgende instanties met de grootste scherpte tegen overtreders der bovengenoem de voorschriften zal- worden opgetreden. Een ieder houde er dus rekening mee, dat bijvoorbeeld het niet op het dorschbriefje ver melden van graan en peulvruchten, het niet afleveren van alle melk, het clandestien slach ten, benevens alle zwarte handel en smokke larij voor degenen, die zich daaraan schuldig maken, tot de meest ernstige gevolgen kan leiden." De Officier van Justitie, SCHENKENBERG VAN MIEROP, w.s. WEER EEN GROEP KINDEREN NAAR ENGELAND. Eindhoven (Anep-Aneta). De derde groep van vijfhonderd Nederland sche kinderen zal begin April naar Engeland vertrekken voor een driemaandscbe vacantie. De gelukkigen komen thans uit Maastricht, Weert, Venray, Eindhoven, Breda, Tilburg, Zevenbergen, Zeeuwsch-Vlaanderen, Nijmegen enplaatsen uit de omgeving v?n- deze steden. De kinderen zullen op 7 April uit hun woon plaatsen vertrekken en den volgenden dag vanuit de centrale verzamelplaats de reis aanvaarden. Deze groep zal niet, zooals de beide vorige, in een kamp worden onderge bracht, doch zij zal worden verdeeld over twee kampen. INTERLOCAAL POSTVERKEER. 1. Met inga.ig van 22 Maart 1945 is het gedeelte van het bevrijde gebied, waarin ge wone en aangeteekende brieven (met inbe grip van waardebrieven en brieven met ver rekening) tot 20 gram en briefkaarten in het interlocals verkeer mogen worden verzonden, uitgebreid met de Zeeuwsche eilanden Wal cheren en Noord- en Zuid-Bevelana. 2. Daarmece bestaat deze mogelijkheid thans in en tusschen de volgende gebieden: a. geheel Zeeuwsch-Vlaanderen; b. de eilanden Walcheren, Noord- en Zuid-Beveland en het gedeelte van Noord- Brabant en Limburg, waarbinnen de bestel- kringen van de reeds eerder opgegeven post- inrichtingen zijn gelegen. 3. Het is verboden in vorenbedoelde post stukken mededeelingen te noemen: a. die van directe of indirecte waarde voor den vijand kunnen zijn; b. die de autoriteiten zouden kunnen be lemmeren in de opsporing en het in bewaring stellen van landverraderlijke en politiek ver dachte elementen; c. die gevaar kunnen opleveren voor per sonen, die zich nog in de feitelijke macht van den vijand bevinden. 4. Verder is verboden het gebruik van ge heimschrift; het gebruik van cijfer- of letter groepen is alleen toegestaan, .indien een korte vermelding is bijgevoegd, zooals „koersbe- richt", „marktbericht" enz. 5. Ter voorkoming van vertraging schrijve men alleen in de Nederlandsche (Zuid'-Afri- kaansche- of Vlaamsche daaronder begrepen). Engelsche, Fransche of Duitsche taal. Men schrijve duidelijk en goed leesbaar. 6. Naam, vóórnamen en volledig adres van den afzender moeten op de stukken worden vermeld' (bij brieven op de achterzijde, bij briefkaarten aan de adreszijde). 7. Het is verboden in de brieven in te sluiten a. gebruikte zegels b. afbeeldingen van welken aard ook (met uitzondering van personenfoto's van het pas formaat) c. schaakproblemen, kruiswoordraadsels, of andere raadselopga ven; d. gramofoonplaten of andere mededeelin gen, die op mechanische wijze zijn opgenomen, tenzij verzending geschiedt ten behoeve van den handel. 8. In den linker-bovenhoek van de adres- il

de Vrije Zeeuw | 1945 | | pagina 3