LANDBOUWHERSTEL DeVri je Zeeuw MmmoHEin paktsers rollek dior de M-DiWia liaiiliitt. ZOMERTIJD STADSNIEUWS WAARSCHUWING DISTRiBUTit MIDDELBURG VLISSINGEN PR0V1NCIENIEUWS Amerikanen staan diep in Beieren. AGENDA Vcor de Zeeuwsche Volks universiteit trad dezer dagen de heer Ir. J. Sevenster op met het onderwerp: „Het Land- bouwherstel". De spreker begon zijn blijd schap uit te spreken over de omstandigheid, dat wij weer als vrije menschen samen mo gen komen om ons met elkaar te beraden over de problemen van den komenden tijd. Zijn onderwerp zal de verwachting hebben gewekt, dat hij voorna melijk de stoffelijke en mate- rieele zijden zal belichten. In derdaad zal dit noodig zjjn, al verheelt spr. niet. dat dit vcor ons gezamenlijk geluk niet het belangrijkste is. Het moreele herstel acht hij belangrijker, want de zedelijke achteruit gang van ons volk is ontstel lend. Verarming van den bodem. Reeds jaren gingen we ge bukt onder de verarming van den bodem door gebrek aan kunstmest, met als gevolg verminderde opbrengst. Hier bij kwam het gebrek aan werk tuigen, trekkracht, tekort aan arbeidskrachten, veevoer. Door invoer van groote hoeveelhe den krachtvoer hadden we ons toegelegd op het produeeeren van tal van veredelde land bouwproducten als eieren vleesch, spek, melk, boter en kaas. Of onze volkswelvaart zal teriigkeeren, zal afhankelijk zijn van de afzetmogelijkheden van onze producten. Ongetwij feld zal er een groote behoefte aan deze producten bestaan, doch of wij op de wereldmarkt zullen kunnen concurreeren is lang niet zeker. Dit geldt ook voor onzen tuinbouw. De om standigheid doet zich echter voor, dat we voor den export dezer producten op Duitsch land waren aangewezen. We komen dan tot de vraag: Zal ooit en wanneer de export weer mogelijk zijn, gezien de koop kracht van de wereldmarkt? Oorlogsschade. Onnoemelijk materieele scha de is aangebracht door oor. logs-, bezettings- en bevrij dingshandelingen. Vooreerst kwam veel grond buiten ge br.uik door den aanleg van vliegvelden, mijnenvelden, ver. sperringswerirzaamheden, het graven van tankgrachten, Daarbij kwamen 100.000 ha. on der water, waarvan de helft werd geinundeerd met zeewa ter. Totaal 6 van onze op pervlakte ging hierdoor tijde lijk verloren. Op Walcheren al leen zit 12000 h.a. onder het zeewater. In Oost-Brabant en het Noorden van Limburg zul. len groote gebieden niet of bijna niet kunnen produeeeren door gebrek aan trekkracht en het wegvoeren van de men- oohon,. 10 van het bevrijde gebied is onbruikbaar geworden. In totaal zijn 10 van onze boerderijen vernield, of afge broken In Brabant zijn stre ken, waar 80 tot 90 der boerderijen zijn verwoest. Ver der is er een groot verlies aan boomgaarden, warenhuizen, kassen en bakken. Wat de doo de inventaris betreft is er ook een groot tekort aan wagens en landbouwwerktuigen. De levende have kwam er ook niet ongeschonden af. Door oorlogshandelingen en door roof verloren we 20 van onze paarden en 18 van onze koeien, terwijl we moeten bedenken, dat onze rundvee stapel reeds tot 2/3 was inge krompen. Zout water. Vooral met het oog op den toestand op Walcheren wilde de inleider iets dieper ingaan op de groote bezwaren van inundatie met zout water. Zeewater bevat 30 gram keukenzout per liter, terwijl het bodemvocht hoogstens 3 gram mag bevatten om cul tuur mogelijk te doen zijn. De chloor uit het keukenzout is een vergif voor de planten, doch tevens worden alle micro- organismen onwerkzaam. Na her droogvallen van den grond zal het keukenzout door het regenwater uitspoelen. Na één of twee winters zal cultuur dan weer mogelijk zijn. Op Tholen is de toestand zoo, dat nu reeds na één winter met veel regenval van de 10.000 h.adie onder het zeewater zater. 3500 h.a. konden wor den ingezaaid. Dit moet als een groote meevaller worden beschouwd Erger is echter, dat de natrum uit het keu_' kenzout haar smadelijke wer king zich soms tientallen van jaren doet gevoelen door het structuurbederf. De zg win meistructuur gaat verloren en tal van maatregelen zijn noo dig om hierin verbetering te brengen. Want al zal cultuur mogelijk zijn, men zal veel te lage resultaten verkrijgen. Als maatregelen, welke noodig zrjn om te komen tot verbetering van den structuur, noemde de spreker: a. de ontwatering, b. het ge. ven van rust aan den grond, c. onkruidbestrijding, d. het overstrooien van den grond met gips. Na 1940 heeft men met het laatste heel veel er varing opgedaan. Binnen eeni gen tijd zal den Grenadierpól- der bij Middelburg droogvallen en daar hoopt men vele aan wijzingen te verkrijgen voor het overige deel van Walche ren. Herstel. Het zal er dus in de eerste plaats om gaan te komen tot het herstellen van het produc tie-apparaat. want hiermede houdt het herstel van onze welvaart gelijken tred. Dit is ook van belang voor onze voedselvoorziening in den ko menden tijd. Van veel belang is ook, op welk tijdstip de gronden droogvallen. Den nerfst achtte spr. den besten tijd. Geschiedt dit in den zo mer, dan bestaat de mogelijk heid, dat de concentratie van het bodemvocht stijgt. Met het herstel van den grond gaan sa men, het herstel van de we gen, de afwateringen, de bui ten- en binnendijken. Aan vol ledig herstel van boerderijen valt in den komenden tijd niet te denken door de slechte ma- terialenpositie. Noodvoorzienin gen zullen moeten worden ge troffen voor het onderbrengen van het vee, de paarden en niet te vergeten de woongelegen heid der boerenbevolking-. De taak, de bedrijven weer op gang te brengen, zal veel omvattend zijn. Landbouwer- stel zal het geheel niet kunnen omvatten, doch coördineerend en stimuleerend moeten optre den. Hulp van geallieerde zijde zal zoo veel mogelijk worden verleend. De schaderegeling. Daarna kwam de spreker tot het netelige vraagstuk van de schaderegeling. Over deze ma terie werd tot heden niet veel geschreven en in het openbaar is er nog weinig over gezegd. Ook de regeering heeft zich in deze nog niet uitgelaten. Vast staat wel. dat alle schade aan publiekrechtelijke instanties toegebracht door de gemeen schap zullen moeten worden gedragên. Wat de schade be treft aan het privaatbezit stel de den spreker voorop, dat woonruimte beschikbaar zal moeten worden gesteld, waar brj aan de eischen van de volks, zondheid zal worden voldaan. Alle comfort zal moeten wor den vermeden. Evenzoo zal schade aan luxe-goederen niet kunnen worden vergoed Ver strekking van kleeding', net noodige huisraad zal onvermij delijk zijn. We leven nu nog in een toestand van schijnwel vaart. Een periode van armoe de achtte hij aanstaande. De totale schade zal ruw geschat 1 a 2 maal ons nationale inko men bedragen. Het zal een ge meenschapstaak zijn deze schade op te vangen. Credieten voor hulpverleening zullen we ongetwijfeld verkrijgen, doch we zullen moeten bedenken dat we dit geld uiteindelijk op zullen moeten brengen. Een sterkere verarming zal er net gevolg van zijn. Door minder gebruik, opoffering van ge mak, minder luxe zullen we in een reeks van jaren onze wel vaart weer op peil moeten brengen. Wat we van de oor logsaanstichters terug zullen kunnen vorderen, zal als mee valler moeten worden be schouwd. Er zal een nivellee ring moeten komen van bezit en zij. die uit arbeid zeer goed betaalde functies bekleeden. zullen mede moeten offeren Alle schade zal niet vergoed kunnen worden. Het betalen van winstderving lijkt spr. uit gesloten. We zullen niet vérder kunnen gaan dan een vergoe ding tot een sociaal minimum. Als tegenprestatie zal ieder, die daartoe in staat is, arbeid moeten verrichten, om een steentje bij te dragen in het belang van onze welvaart. Uitvoering van het her. stehcerk. Bij het bespreken van den herstelarbeid zal overwogen moeten worden in hoeverre aan verbetering kan worden ge.- dacht. Dit geldt voor de huisves ting, alsmede voor het bren gen van meer schoon heid in het landschapsbeeld. Verbete ring van bedrijven, rationali seering, verminderen van pro ductiekosten zullen mede onze aandacht vragen. Ook ruilver kaveling zal worden toegepast. Het totaal wegnemen van het klein bedrijf zou spr. willen ontraden, combinaties verdie nen overweging en mogelijk zal men ook tot een meer in tensiever bedrijfsvorm kunnen komen. Als de exportmoge lijkheden er weer zullen zijn. zal een omzetting van land bouw- in tuinbouwbedrijven, die meer arbeid'en minder grond eischen, overweging verdienen. "ooral voor Walcheren zou spr. willen waarschuwen er p?°r„zorgen, dat het volks- loren gaav karakter niet ^'er- Om te komen tot een zon groot mogelijk herstel en het opvoeren van de productie in dienst van de gemeenschap zh ons het aloude devies Vndich tig: „Luctor et Emergo" (Red.) Eerste Jaargang - Nummer 108 Verantw. Hoofdred.: drs. II. Sinnema. Ked.-adres: Middelburg, Molenwater 69- Adm.-adres: VUssingen, Walstr. 58-60. Telefoonnummer 10, na 5 uur: 89. M'burg: Rouaansche Raai 39, Tel. 2009 Zaterdag 31 Maart 1945 Uitgever: Jacq. de Smit, Souburg. Advertentieprijs 30 cent per regel. Iinimumprijs 1.65 p?r advertentie Abonnementsprijs per week 26 cent. I'er kwartaal 3.30. Losse nummers 5 „De Officier van Justitie bij de Arrondissements-Rechtbank te Middelburg en de Ambte naar voor de Tuchtrechtspraak voor de Voedselvoorziening te Middelburg maken het volgen de bekend: Bij velen schijnt nog de op vatting te heerschen, dat de voorschriften op het gebied der Voedselvoorziening en dei' distributie niet steeds even nauwkeurig behoeven te wor den nageleefd. In de huidige omstandighe den is het evenwel noodzake lijk, dat al deze bepalingen met de meeste stiptheid wor den in acht genomen. Om alle eventueel nog be staande misverstanden uit den weg te ruimen, wordt er met den meesten nadruk op gewe zen, dat door de vervolgende in stanties met de grootste scherpte tegen overtreders der bovengenoemde voorschriften zal worden opgetreden. Een ieder houde er dus re kening mee, dat bijvoorbeeld niet op het dorschbriefje ver melden van graan en peul vruchten, het niet afleveren van alle melk, het clandestien slachten, benevens alle zwarte handel en smokkelarij voor de genen, die zich daaraan schul dig maken, tot de meest ernsti ge gevolgen kan leiden". De Officier van Justitje, SCHENKENBERG VAN MIEROP, w.s. Door de Regeering is be paald, dat op 2 April 1945 te 2 uur 's ochtens de zomertijd zal worden ingevoerd, d.w.z. dat op dit uur de klok één uur vooruit, dus op 3 uur, zal wor den gezet. DISTRIBUTIEDIEN ST VLISSINGEN-MIDDELBURG. Detaillisten kunnen de nieu we" bönnenlïjst reeds Dinsdag morgen 9 uur aan het Distribu- iekantoor afhalen. BRANDSTOFFEN De geldige rantsoenbonnen kunnen alsnog tot 24 April a.s. bij den handel worden in geleverd. Vóór laatstgenoem den datum moeten de. verbrui kers eveneens alle huisbrand en industrie coupures bij den handel hebben ingeleverd. Op 26 April a.s. dienen de hande laren laatstgenoemde beschei den bij den distributiedienst in te leveren. Na 27 April wordt geen gelegenheid meer gege ven tot inlevering van deze bonnen en coupures. De han delaren moeten de a&nvullings- toewijzingen vóór 1 Mei bij den brandstoffencommissie in- 'everen. Onder de mokerslagen van de geallieerde luchtmacht is het Duitsche verkeer in het Ruhrgebied en in bezet Ne- derland vrijwel uitgestorven. Reuter 1 DE POST OP 2DEN PAASCHDAG. De* directeur van het Post kantoor te Vlissingen deelt ons mede, dat op Maandag 2den Paaschdag de dienst ge heel als op Zondagen zal zijn. Er worden, dus geen postbe stellingen uitgevoerd en het kantoor blijft gesloten. Nachtdienst apothekers. Van hedenavond 6 uur tot Zaterdag 7 April neemt de fa. Engering, Bellamypark, den nachtdienst der apothekers waar. VERBANDKOFFERS. Volgens opgaaf van boven genoemde vereeniging bevin den zich in onze stad verband koffers op onderstaande adres sen: Mej. I. van der Endt, Lammensstraat 17: J. Post, Scherminkeistraat 13; J. Mar- tijn, P. Krugerstraat 114: K. Steenaard, Scheldestraat 28: B. ten Hoopen, Scheldestraat 65; C Vader, Kasteelstraat 105 en bij het secretariaat: C. Buskenstraat 23. (Uitknippen en bewaren). OPENBARE GEMEENSCHAPPELIJKE GELOOFSBELIJDENIS. Op den eersten Paaschdag zal 's morgens om 8 uur op de Markt te Middelburg een openbare gemeenschappelijke geloofsbelijdenis plaats vinden. Deze dienst sluit aan op de wekelijksche bidstonden. Tij dens den dienst, die ongeveer 40 min. zal duren, zullen ver scheidene plaatselijke predi kanten een kort woord spre ken. Het programma bevat voorts o.m. de gebruikelijke samen zang, welke een muziekcorps zal begeleiden. Er wordt verwacht, dat een zeer groot aantal van de lid maten der Middelburgsche kerken aan de openbare be lijdenis van hun geloof zullen deelnemen. Een programma van den dienst zal worden uitgereikt. Men wordt verzocht op het Marktplein de grootst moge lijke stilte te betrachten. Laat ons hopen, dat ook het goede weer deze samenkomst mag begunstigen. paasch-zangdienst. Maandag Tweeden Paasch dag zal er in de Nieuwe Kerk een Paasch-zangdienst worden gehouden met koor. en solo zang. Sprekers zijn ds. Th van Andel en ds. G. Smeenk. Voor bijzonderheden raadplege men de desbetreffende advertentie in dit blad. „ZUID HELPT NOORD" Levert nu uw voedselpakketten in bij de plaatselijke Postkantoren. Met ingang van 3 April ne men alle postkantoren in be vrijd gebied voedselpakketten aan voor de familieleden, vrien den en kennissen of voor wil lekeurige plaatsen in nog be zet gebied. Dank zij de a'ctie „Zuid helpt Noord" van het Nederlandsche Ronde Kruis zullen deze pak ketten zoo spoedig mogelijk na de bevrijding van nog bezet Nederland naar de plaats van bestemming worden gebracht. Levert tijdig uw pakketten in, want het aantal daarvoor ter beschikking gestelde eti ketten is maar beperkt. De etiketten zijn bij de postkanto ren verkrijgbaar a 0.50. INTERNEERING EN ZUIVERING. Er zijn in bevrijd gebied geen gezagshandelingen te beden ken, die aan meer critiek blootstaan dan de interneering en de zuivering. Op een pers conferentie bij het Militair Commissariaat te Middelburg is dit onderwerp onlangs uit voerig besproken, nadat de be trokken hoofden van dienst daarover elk een uiteenzetting hadden gegeven. Zeer binnen kort geven wij van deze ver handelingen een gedetailleerd overzicht, doch het lijkt ons gewenscht. nu reeds eenige belangwekkende punten naar veren te brengen. Inzake de beschuldigingen die onlangs in het publiek te gen den politie-ambtenaar Re- neman te Goes zijn geuit, venschte het Militair Gezag uitdrukkelijk de verklaring af te leggen, dat deze functio naris volkomen zuiver is be vonden en wel na een nauw keurig onderzoek van de zui veringscommissie en het Mi litair Commissariaat. Als normen voor arrestatie en interneering van personen gelden: le. de eerste en twee de lastgeving der regeering, waaronder begrepen zijn Ne derlanders, die nauwe geeste lijke relaties met den vijand of iandverraderlijke organisaties hebben gehad; 2e. het isolee- ren van leden van allerlei pro- Duitsche „fronten", mantelor ganisaties der N.S.B. en Win terhulp; 3e. leden van vijan delijke staten. Huisarrest, periodieke aan meldingsplicht e.d. kan alleen bij wijze van veiligheidsmaat regel worden opgelegd. Men bedeke. dat Zeeland nog front gebied is. De openbaarheid inzake de interneering kan pas een feit worden na het instellen van de Tribunalen. I.n Zeeland wordt echter binnenkort de institutie van een Tribunaal verwacht. Boven alle zuiveringscom missies op Walcheren en Zuid- Bevelanti komt een centrale commissie, bestaande uit twee maal 5 personen, die alle ad viezen inzake zuivering zullen beoordeelen. Deze topcommis- sie wordt ook belast met de zuivering van kleine overheids diensten. waarvoor geen afzon derlijke commissie bestaat. De bedrrjfszuivering is nog maar in haar beginstadium. De oorzaak hiervan is het ont breken van een duidelrjken le- galen rechtsgrond. Desondanks heeft het gezag ook de zuive ring in het particuliere be drijfsleven voorbereid. OPBRENGST H.A.R.K. t.m. 28 Maart 1945. Vorig saldo 21.714.28 Gift - 10.— Marine Show - 297.71 Filmavond - 8.25 Opbrengst goederen „Amstelstroom" - 55.91 f 22.086.15 HET H.A.R.K.-COMITÉ. BLIJFT PARAAT. Op een bijeenkomst van het Vlissingsche H.A.R.K.-comité betuigde dr. Jens, de voorzit ter, dezer dagen zijn voldoe ning over de opbrengst van de H.A.R.K.-collecte hier ter ste de. Maar nu moet Vlissingen .probeeren de 25.000 vol te maken! Het plan tot een algemeene goedereninzameling is in voor bereiding. Laat iedere Vlissin- ger daar alvast wat voor apart zetten. Want de nood boven de rivieren stijgt. Aan den Nieuwendijk wordt voor het Vlissingsche comité een centraal kantoor met opslag plaats ingericht. Gemeente werken verleent hieraan de noodige medewerking. Voor de verdeeling van Roode Kruis-goederen, die gra tis aan gedupeerden en be- hoeftigen te Vlissingen worden uitgereikt, wordt samenge werkt met Sociale Zaken. Wie iets wil offeren voor hetgeen hij zoodoende kosteloos ont vangt, kan in de bus op laatstgenoemd bureau een gift deponeeren. Hierop wordt ech ter met de minste pressie uit geoefend. Als overkoepelend orgaan voor Alle instellingen, die zich met hulpacties bezighouden is op instigatie van het Militair Gezag in Bevrijd Gebied te Tilburg opgericht de „Natio- OOST KA PEL LE. Zondagmiddag j.l. werd door eenige dames en heeren een concert van gewijde muziek in de Hervormde kerk alhier ge geven. De opbrengst hiervan, zijnde 186.kwam geheel ten bate van de H.A.R.K. Het programma was goed verzorgd en de diverse nummers werden met toewijding uitgevoerd. Na afloop konden allen voldaan huiswaarts keeren. SINT LAURENS. A. R. KIESVEREENIGINü. Men schrijft ons: Zaterdag 10 Maart verga derde de A. R. Kiesvereemging „Nederland en Oranje" in de zaal Den Boer te Middelburg. De voorzitter heette in zijn openingswoord alle leden wel kom, van wie er ook tegen woordig waren die nog op het dorp St. Laurens wonen, bene vens geëvacueerden der ge meente, die te Arnemuiden verblijf houden. Mede was aanwezig Dr. K Huizenga als vertegenwoordiger van het z.g. Provinciaal Contact. De Voor zitter wees op het verheugen de feit, dat we weer kunnen en mogen vergaderen en dat zooveel leden in Middelburg konden blijven Hierdoor zal het mogelijk zijn als vereeni ging te arbeiden. Hij wekte op tot bestudeering der A.R. be ginselen en wees op de nood zakelijkheid van nauwe samen werking inzake de practische politiek, met andere partijen. Als voorbeeld noemde hij, dat eenerzijds menschen van aller lei richting in den bezettings tijd verraad hebben gepleegd aan de goede zaak, en daar voor thans moeten boeten, maar ook anderzijds velen uit alle politieke partijen zich goe de Vaderlanders "hebben be toond en innig samenwerkten in den strijd tegen de onder drukkers. Toch moeten wij de groote scheidingslijn in het oog hou den die er ligt tusschen hen die God wenschen te dienen en naar het richtsnoer van Zijn Woord willen geregeerd wor den en hen die in de politiek dat Woord miskennen. Dr. K. Huizenga deed intres- sante mededeelingen over het werk onzer voormannen tijdens de bezetting en gaf advies om trent de thans te volgen richt lijnen ten opzichte onzer par tijorganisatie. Als voorzitter werd herkozen de heer P. Boon, Spanjaard straat 49. Voorts als bestuurs leden de heeren C. v. Burg, J. W. Davidse, J. Koole Mz„ K. Otte, J. Riemens en A. Simon- se. Als afgevaardigden naar de Centrale met den voorzit ter. de heeren K. Otte en J. Riemens. De heer P. Gilde, die van de oprichting in 1903 af, dus 42 jaren, bestuurslid was, werd bij acclamatie benoemd tot eerelid der vereeniging. Voorts werd besloten om bin nen enkele weken een verga dering te beleggen voor leden en geestverwanten, waarop Dr. K. Huizenga een onderwerp zal behandelen, en gelegenheid zal zijn tot het stellen van vragen omtrent principieele en prac tische politiek. Na dankgebed werd de goed geslaagde bijeenkomst geslo ten. nale Centrale voor Hulpverlee ning in Nederland". Daarin zijn opgenomen de H.A.R K., het Roode Kruis, Nat. Gezins zorg Huisvestingscomité. U.V. V., Gemeenschap O.I.W., Ra den voor Maatschappelijken Wederopbouw, Jeugdorganisa ties, Sociale- en charitatieve instellingen e.a. Doel van deze centralisatie is versnippering in de hulp actie te voorkomen. Daar in het Vlissingsche H.A.R.K.-comité alle in aan merking komende organisaties zijn vertegenwoordigd thans ook de U.V.V. Vrouwelijke vrijwilligers) blijft de rege ling voor Vlissingen zooals de ze tot nu toe geweest is. Wie de H.A.R.K. nog eens wil steunen, kan zijn bijdragen kwijt bij de Amsterdamsche Bank van 9.3012 en 1.30 3.30 uur. KERKZANG MET PASCHEN. De heer J. Kwist te Vlissin gen schrijft ons: Eenige honderden jaren gele den was het in de Protestant- sche kerken gewoonte, dat het kerkkoor met de gemeente te zamen hun geloofsliederen zon gen, het zoogenaamde Cantus- Firmus. Dat wil dus zeggen, dat de gemeente de normale hoofdmelodie zong Cantus Firmus), terwijl het koor meerstemmig de tegenmelo- dieën zong, waardoor een won derschoon, verheven geheel ontstond. Door de vervlakking in den Eeredienst in later jaren, is dit prachtige zingen van ge meente en koor uit de liturgie verdwenen. Ongeveer 15 jaar geleden heeft de alom bekende orgelist Jan Swart in Nederland weer voor het eerst dezen samen- Frankfurt aan de Main, Paderborn en Heidelberg zijn veroverd, Mannheim heeft ge capituleerd, Duisburg is ge zuiverd. Dit zijn wel de meest sensatior.--!e berichten, die de censuur mochten passeeren, omdat het voor de geallieerden toch niet langer nut heeft dit voor de Duitschers te verzwij gen. Het Roergebied geïsoleerd. Aue correspondenten zijn het er over eens, dat de Duitsche tegenstand op de meeste pun ten is ineengestort. Het Roer gebied is afgesneden en een groot deel van Kesselring's leger is omsingeld. De ge allieerden trekken door dor pen en steden, waarin soms niet de minste vernieling is aangetroffen. De bewoners hebben meestal den tijd niet gehad witte vlaggen of der gelijke signalen uit te steken, zoo razend snel gaat de op- marsch voort. Canadeezen in den Gelder- schen Achterhoek. In eenige sectoren bieden de Duitschers nog tegenstand, n.l. op de 2 flanken van Mont gomery's leger. In het vechten Duitsche parachui. ten hardnekkig tegen de Ca nadeezen achter Emmerik en langs de Nederlandsche grens. In den Achterhoek werden Netterden en Dingsperlo be vrijd. De Canadeezen drongen 10 km. door in Gelderland. In het Zuiden vecht het 9de Amerikaansche leger in de straten en ruïnes van het Roergebied en heeft het de ri vier de Roer bereikt. Tankcolonne reed te snel. Montgomery's tanks in den middensector rukken volgens correspondenten met groote snelheid op in Westfalen, in de richting Münster. Hoe ver deze troepen in de Noordelijke laagvlakte zijn doorgedrongen, is niet bekend. Duisburg is ge zuiverd. Een tankafdeeling rukte zoo snel op, dat bevel moest worden gegeven snel heid te minderen. Kassei werd tot op 25 km. genaderd. De geallieerden veroverden den befaamden Eder-stuwdam, dien de R.A.F. verleden jaar vernield had. Amerikaansche afdeelingen zijn niet ver van de Kruppstad Essen verwij derd. De „Blitzkrieg" overtroffen. De meeste vorderingen maakt het 1ste Amerikaansche leger onder generaal Bradley wel. Een correspondent meldt, dat voorhoeden van dit leger Don derdag in 6 uur 88 km. zijn gevorderd. Dat is een presta tie, die zelfs Hitler's „Blitz krieg" in den vreeselijken tijd van 1940 niet kon bereiken. Verder is Harburg gepasseerd. De Amerikanen veroverden Paderborn. De Duitsche tegen stand is hier gering. Munitie opslagplaatsen en een vijande lijk vliegveld, waarop vliegtui gen stonden geparkeerd, wer den onder den voet geloopen. In 4 dagen tijds is het 1ste Amerikaansche leger 200 km. opgerukt en het staat nu nog 3C0 km. van Berlijn. Door de operaties van het 3e leger met die van het 1ste leger samen is het Roergebied practisch omsingeld. Nog 300 km. van Berlijn. Het Jde Amerikaansche le ger staat eveneens ongeveer 300 km. van Berlijn. Gepant serde afdeelingen, die naar het Oosten oprukken, staan in de omgeving van Lauterbach op 400 km. van de Russen bij Frankfurt a. d. Oder. 1 divisie nam 8000 gevan genen, terwijl een 2de 5000 man binnenbracht. Een groep Duitschers gaf zich aan een verpleegsters over. Donderdagmiddag om 4 uur is Frankfurt a. d. Main geheel gezuiverd. Alleen dit bericht spreekt boekdeelen over de economische en militaire po sitie van het Derde Rijk. Nu zijn gepantserde afdeelingen eveens bezig den driehoek tus schen Wiesbaden, Frankfurt en Bonn van Duitschers te zuiveren. Mannheim per telefoon overgegeven. Het 7de Amerikaansche le ger heeft Mannheim veroverd. De capitulatie van deze stad is op een heel bijzondere ma nier geschied, op een manier die voor de eerste maal in de geschiedenis heeft plaats ge had. De overgave gebeurde n.l. per telefoon. Een Ameri- kaansch officier was juist be zig een commandopost in orde te brengen, toen de telefoon belde. Een ambtenaar (Duit- scher) stond aan het toestel en vroeg: „Wilt u als 't u blieft met schieten laten op houden, want de Duitsche troe pen zijn weg". De Amerikaan vond dit prachtig, maar wenschte toch den burgemees ter van Mannheim te spreken >m de bevestiging van het be richt van den ambtenaar te hooren. De burgemeester kwam en zei hetzelfde. Toen de Amerikaan een oogenblik later door het raam keek, hing uit bijna alle huizen de witte vlag. Zoo gaf Mannheim zich over. Ook Heidelberg is al veroverd. Nieuwe luchtaanvallen. Zware Amerikaansche bom menwerpers, 1400 in getal, deden gisteren aanvallen op Bremen, Hamburg en Wil- hemshaven. De R.A.F. bom bardeerde vannacht Berijijn. De Russen passeerden de Oostenrijksche grens. Tolboechin heeft op een breed front de Oostenrijksche grens bereikt en gedeeltelijk overschreden. Z.W. Honga rije is hierdoor schoongeveegd. De Russen beukten zoo hard op de vijandelijke linies, dat de Duitschers de aanvallen niet konden weerstaan. In enkele dagen is dit leger 130 km. naar het Westen op gerukt. In 24 uur tijds zijn meer dan 100 plaatsen ver overd, w.o. Steinamanger, Ka- puvar en Güns. In 2 dagen werden 18.000 gevangenen binnengebracht en bovendien een groote oorlogsbuit. Mali- nowsky's leger is de stad Gyor gepasseerd. Rondom Koningsbergen. De strijd in Oost-Pruisen loopt ten einde. De Duitschers houden hier slechts een klei ne strook, van Koningsbergen tot de havenstad Pilau, in handen. De Russen doodden hier in 16 dagen 80.000 Duit schers en namen er bovendien 50.000 gevangen. Een enorme oorlogsbuit viel in Russische handen. Danzig gevallen. Ten N. van Gdynia worden de Duitschers steeds verder naar de kust gedreven. Hier maakte Rokosowsky 18.500 gevangenen. Heel Danzig is nu in Russische handen. Er sneu velden 39.000 Duitschers. Britsche slagschepen in actie. Op de Rioe Kioe eilanden heeft dt Britsche Pacific-vloot deelgenomen aan den strijd, die hier is geleverd. Admiraal Nimitz heeft verklaard, dat o.a. het vliegtuigmoederschip de „Illustrious" en het slag schip „King George V" aan den strijd deelnemen. Een Mosquito-snelbommen- werper legde den afstand New-FoundlandSchotland in 5 uur af. Deze record vlucht werd volbracht met een gemiddelde snelheid van 10 km. per minuut. (B.B.C. en H.N.) zang ingevoerd. Sedertdien zijn verschillende anderen diens voetsporen gevolgd, door dit „Cantus-Firmus" weer in ver schillende kerken in te voeren. Ook in Engeland is het ge zamenlijk zingen van gemeen te en kerkkoor weer algemeen in gebruik. Wanneer men eenmaal dit .Cantus Firmus" heeft ge hoord en meegemaakt, begrijpt men niet, waarom dit ma- jestueze opdragen aan God, onze Psalmen en andere hym nen uit onze kerken is verdwe nen. Het anderhalf jaar geleden opgelichte .kerkkoor der Ned. Herv. Gem. te 't Zand heeft zich van den aanvang af toegelegd op het „Cantus-Firmus" en zal op len Paaschdag in di/n dienst voor geëvaeueertbn, welke gehouden wordt om 10,30 in de Luth. kerk aan de Bree- Zuidsingel te Middelburg, zin gen en om ook de Hervormde Gemeente te Vlissingen in de gelegenheid te stellen met bo- vengenoemden zang kennis te maken, hoopt ditzelfde koor in den middagdienst van 4 uur jn de Nieuwe kerk mede te werken. Hiermede wordt dus een oud gebruik in onze kerk in eere hersteld. Middelburg. Zaterdag 31 Maart 19.15 u. 2e jeugdlezing Z.V.U. „Vo gelleven" door dr. De Greef, zaal Mercurius. Zondag 1 April 19 u. uit voering „De Volksstem", Con certzaal, L. Singelstraat. Maandag 2 April 14.30 u. leekespel Herv. Jongeren, Schouwburg. Vlissingen. Vrijdag 30 Maart t.m. Donderdag 5 April 19 en 21 u. Alhambra: Sun Valley Serena de m. Sonja Henie. Zaterdag 31 Maart 20 u. Z.V.U. Matthaus Passion, Nieuwe Kerk. Maandag 2 April 15 u. ringvergadering Chr. Geref. Jeugdvereen. Goes. Maandag 2 April 10.30 en 13.30 u. Prov. Bondsdag J. V. en M. V. op G. G., Geref. kerk. Biggekerke. Zaterdag 31 Maart nam. ledenvergadering Stierenver- eeniging, Chr. school HOOGWATER TE VLISSINGEN. Zondag 1 April 4.00 en 16.25 uur, 1.92 M. N.A.P. Maandag 2 Apri» 4.30 en 16.54 uur, resp. 1.86 en 1.80 M. -(- N.A.P. Dinsdag 3 April 5.03 en 17.27 uur, resp 1.77 en 1.61 M. q- N.A.P, r'

de Vrije Zeeuw | 1945 | | pagina 1