DeVri je Zeeuw WELKOM STADSNIEUWS HET WERELDTAFEREEL Amerikaansche tankeolonnes halverwege Luxemhurg-Tsjecho Slowakije* Laatste Berichten Massamoord na aanslag op Rauter- MIDDELBURG VLISSINGEN GOES door Dr. H. VAN BLANKENSTEIN. Waar alles misloopt. Hitler heeft den zijnen op „helden-gedenkdag" een om mekeer In den oorlog beloofd door een Duitsch offensief. Maar nergens blijkt hij meer in staat, zijn vijanden te weer staan. Het offensief in Honga rije had hij, blijkens de daaraan gewijde krachten, als een ern stige poging bedoeld. Nu wordt het, naar erkentenis van het Duitsche Hoofdkwartier, als Duitsch defensief voortgezet. En wij weten wat dit beduidt. Wij behoeven ons dezen keer niet te verdiepen in het alge- meene tafereel der krijgsver richtingen. Er zijn echter eeni- ge dingen die bijzondere aan dacht verdienen. De Rijnoever wordt, in snel le vaart, steeds zuidelijker schoongeveegd van de - Duit- schers. Reeds zien wij snel het oogenblik naderen waarop van de Betuwe tot Zwitserland geen Duitsch soldaat meer ten Westen van de rivier staat. Het schoonvegen is voor Hitier vooral een pijnlijk pro ces in den driehoek van Rijn. Moezel en Saar. En dat niet enkel om de zware verliezen, die hij er weer lijdt in mannen en in materieel. Er zitten be langrijker dingen aan vast. Die driehoek, ver westelijk uitstekende over den Rijn, had in tweeërlei opzicht beslissend belang. Als de Duitschers maar de krachten ervoor bij een konden schrapen, hadden zij daar een gelegenheid om de geallieerden aan den Rijn, ten Noorden van de Moezel, diep in de flank te vallen. Het was hun eenige stratigische positie nog, ten Westen van hun al- lervitaalste rivier. Tevens lag binnen den driehoek het in dustrie- en kolengebied van het Saarbekken, dat te gewich tiger werd naarmate Duitsch- land elders zijn nijverheid en zijn kolenmijnen verloor. De flankbedreiging en de Saarnij- verheid gaan nu beide verlo ren. En tevens groeit daardoor weer de verwarring in Duitschland, in leger en be volking, welke bij de Rijn grens waarlijk niet meer op houdt. De les van Remagen. Een punt dat, om de conclu sies waartoe het aanleiding geeft, bijzondere aandacht ver dient. is het bruggenhoofd van Remagen. Zeker, de geallieer den zijn daar met bijzonder geluk, zooals dat den stout- moedigen soms ten deel valt, over den Rijn gekomen. Daar mede was het pleit echter waarlijk nog niet gewonnen. Aan de overzijde liepen zij on middellijk tegen steil omhoog gaande bergen aan. Daarin wa ren de Duitschers nog, naar het scheen ongenaakbaar, ge nesteld. Een kruising van een rivier* is_ to forcoorori, ook zonder brug. Maar de künst is daarna het bruggen hoofd te houden en uit te breiden. De Duitschers hadden alle voordeelen van de verdedi ging. Ook volmaakt inzicht in de posities en handelingen van de aanvallers, die van hun kant geheel van luchtverken- ning afhankelijk waren. Het bruggenhoofd was een ideaal doel voor de Duitsche artille rie, die haar best deed daarvan partij te trekken. Er was meer. Achter die schijnbaar onbedwingbare bergwanden liep de machtige zesvoudige autoweg van Keu len naar Frankfort aan de Main. Welk een voordeel te meer voor de verdediging! Von Rundstedt heeft niet kunnen beletten, ja, hij heeft niet eens een ernstige poging kunnen doen om te beletten, dat de Amerikanen eerst den bergwand veroverden, door het ideale verdedigingsgebied trok ken en beslag legden op een stuk van den autoweg, die daardoor waardeloos werd voor de Duitschers. Rundstedt is een goed generaal. Men ziet hieruit hoe slecht het met de Duitsche strijdmiddelen gesteld moet zijn. In den driehoek der rivieren en bij Remagen heeft het Duitsche leger machteloosheid en verwarring getoond. De verschijnselen zijn ook elders legio, dat het moreel van be volking en een groot gedeelte der soldaten hopeloos in verval is geraakt. Achter het front in Oost en West gaan vliegende krijgsraden rond, om in kort P'°ces deserteurs en plun deraars te veroordeelen. Twee uur na, hun arrestatie moeten ufmt6 an<rlenten dood zijn, zoo gèfusnieerdet'.aCvan \vaarschu1 wend opschrift voorzien" wor- atiln p aatse fen toon ge steld. De vermaningen teeen desertie zijn in Oost en "WW drin^fd"6^11; en zijn Zu° door dringend dat men onmisken baar met een zeer verspreid euvel te kampen heeft. In steden op den westelijken Rijnoever, die nu in geallieer de handen zijn, werd de ver dediging vaak overgelaten aan den plaatselijken Volkssturm. Maar zoodra de geregelde troe pen de hielen hadden gelicht, gingen deze dapperen veelal naar huis, na zich van alle mi litaire kenmerken ontdaan te hebben. Tegenover de ver overaars waren zij de gedwee heid zelve. Nog een ander verschijnsel spreekt duidelijke taal: De bevolking van het Rijnland is bepaald fanatiek in het vertoon van witte vlaggen en van alles, wat met overeenkomstige be doeling aan wit goed kan worden uitgehangen. Tot in het groteske toe. En dat waar lijk niet enkel op den westelij ken Rijnoever, waar de gealli eerden de baas zijn. Vaak zien de onzen, waar zij de rivier te genover bewoonde plekken en zelfs steden aan den overkant bereiken, over het water heen een orgie van demonstratie van wit doe. Zeker, deze vorm van capitulatie heeft geen practi- sche waarde, daar de onzen er geen partij van kunnen trek ken. Maar ter peiling van den gtestelijken staat van de be volking heeft zij wel degelijk diepgaande beteekenis: ,,Komt hoe eer hoe liever", wordt er mee tot uitdrukking gebracht. Diplomatiek trucje. Dat nu zelfs de hoofdnazi's in dit defaitisme deelen heeft een handigheidje" van hen. dat zij deze week te Stockholm bedreven, gedemonstreerd. In de Zweedsche hoofdstad kwam een zekere Friedrich Hesse aan, vroeger semi-officieel journalist van de Duitsche am bassade te Londen, thans ver bonden aan het departement van Ribbentrop. Hij zocht con tact met de Britsche Legatie Daarvoor trachtte hij een der jongste leden daarvan aan te klampen. Hij kreeg geen kans. Toen probeerde hij het op een andere manier. Hij zorgde ervoor dat zijn „voorstellen" in de Zweedsche pers kwamen. Zij hadden deze strekking. Duitschland was be reid, de bezette landen te ont ruimen. Maar de westelijke ge allieerden moeten hen dan ook helpen, de Russen tegen te houden. Het was verkeerd, het verdwijnen van de nazi's te eischen. Want alleen Hitier en Himmler bezaten macht ge noeg over het Duitsche volk om het te overtuigen, dat de strijd tegen de westelijke geal lieerden moest worden ge staakt Maar, zouden de Britten en hun naaste vrienden hiertoe niet bereid zijn, dan konden de Duitschers wellicht genoopt worden den strijd in het Oos ten op te geven. De roode vloed 23cm dan crver heel' Oiirtöctl!«Tid uitstroomen. Dan kregen de geallieerden met een bolsje- wieksch Duitschland te doen. Dit lijkt alles heel kinderlijk. En het verlokt ons tot de op merking dat Hesse de zending, waarmede eens Hess naar En geland kwam, moest voortzet ten. Zoo weinig gevarieerd zijn de nazi's. Maar met dat betoog was Hesse toch nog lang niet uitgepraat. Terwijl anderen over zijn échete spraken, deed hij, geheimzinnig, alsof hij eenmaal niet ontevreden was met zijn resultaten. Dat had natuurlijk ten doel, het wan trouwen der Russen tegen de Britten te wekken. Tegelijkertijd zocht Hesse ook contact met de Russen. Eveneens vergeefs. En weer liet hij daarop verluiden wat op zich zelf niet onwaar schijnlijk klinkt dat de ge neraals, wat hen betrof, vol strekt niet afkeerig waren van een eenzijdig vergelijk met Moskou. Hij vertelde verder zelf rond, dat mevrouw Kol- lantay, de Sowjet-ambassadri. ce te Stockholm, haar voorge nomen reis naar Moskou uit stelde, omdat zij eerst weten wilde wat hij had aan te bie den. Deze pogingen tot het zaaien van wantrouwen, over en weer, zijn echt uit de school van Hit- Ier en Ribbentrop. Zij stonden er achter, zoo heette het De generaals zouden Hitier 'zelf, in een felbewogen nachtdiscus sie, daartoe hebben overge haald. De heeren hebben, uit de de bacle van hun diplomatie, blijk, baar niets geleerd. Nog gaan zij voort vast te gelooven aan eigen superieure slimheid, en aan de ongeneeslijke domheid der anderen. Deze Sockholmsche episode leert ons, als machtelooze po ging om den oorlog alsnog „met andere middelen" te winnen, dat zelfs Ribbentrop het eind snel ziet naderen. Het was een noodsprong van het allerplomp- ste soort. (Anep-Aneta) WIJLEN TROF. HUIZINGA ALS GIJZELAAR. De heer J. L. Verhagen te Vlissingen verzocht ons ter aanvulling van de necrologie van Prof. Dr. J. Huizinga in „De Vrije Zeeuw" van 24 de zer, mede te deelen, dat de overledene in 1942 gedurende eenige maanden als gijzelaar in „k- K'ein-Seminarie te Si. Mi- "flo ?estel heeft vertoefd, aL «aar binnengebracht tezamen Zhï een aantal andere Leid- Professoren en lectoren toen ,h6i llchaam was hij en ofees een afseleefd man °„s™,00n, oogenschijnüjk zijn Hin vo^Kv-fst0estancl tijdens in het kamp geen ermlndering heeft ondergaan was zijn lichamelijk gestellet' lassung" 1na'C*in^' zijn „Ent. -assung na een vrij kort ver- hÜwe^l dit ontslaS werd voorwaarde ver bonden dat de nu overleden met naar zijn geliefd Leiden zou terugkeeren. Duitschers vreezen nu eenmaal den In vloed van den geest' Want geestelijk was Huizin ga nog volkomen de brilliante cultuur-historicus, getuige zijn uitnemende rede voor zijn kampgenooten ter gelegenheid van de Leidsche 3 October- viering in het kamp van Gestel. SLUITING KANTOREN. Burgemeester en Wethou ders van Middelburg brengen ter openbare kennis dat de ge meentelijke bureaux c.a. op Goeden Vrijdag gesloten zul len zijn. Eerste Jaargang - Nummer 106 Verantw. Hoofdred.: drs. H. Sinnema. Red.-adres: Middelburg, Molenwater 69. Adm.-adres: Vlissingen, VV'alstr. 58-60, Telefoonnummer 10, na 5 uur: 89. M'burg: Rouaansche Kaai 39, Tel. 2009 Woensdag 28 Maart 1945 Uitgever: Jacq. de Smit, Souburg. Advertentieprijs 30 cent per regel. Vlinimumprjjs 1.65 per never tentie Abonnementsprijs per week 26 cent. Per kwartaal 3.30. Losse nummers 5 Belangrijke Duitsche linie in het Westen ineengestort EEN PROTESTANTSCH- CHRÏSTELIJK DAGBI.AD. Onder dit kopje schreef Dr. Hommes in de Zeeuwsche Kerkbode o.m. het volgende: „Naar ons ter oore kwam. wordt er ernstig en doortastend aan gewerkt om zoo snel mo gelijk te komen tot de uitgave van een Protestantseh-Chrisle- lijk Dagblad voor onze provin cie. Wij juichen dit initiatief van harte toe en hopen dat het spoedig zijn beslag moge krij gen. lederen dag een christelijk dagblad in ons huisgezin, op ftnze tafel voor ons en onze kinderen, is een eisch des tijds. Met minder mogen wij niet toe. Wij zullen als Kerken veel meer ernst moeten maken vooral met het toezicht over de dagelijksche lectuur in onze gezinnen. De macht van de Pers is geweldig groot. Is de geest van de krant, die iederen dag in onze woning komt, niet goed, dan beteekent dit ten slotte dagelijksche afbraak van den arbeid der Kerk. Beslis send is voor ons en moet voor ons zijn of de krant naar het Kruis heenwijst of afvoert. Het laatste kunnen en mogen wij niet aanvaarden. Zeker niet van een krant. Hier geldt het gutta cavat lapidem, de ge stadige druppel holt den steen. Er dreigen hier ernstige ach-' terstand bij ons te komen op Protestantsch-Christelijk erf. De Communist heeft zijn blad. De Roomschen eveneens. Wij mogen niet langer dralen. Er moet snel aangepakt. Wij hebben nu de maanden na de bevrijding volop kunnen genieten van allerlei soort „vrije" bladen. Bij duizenden leeft het verlangen om daar nu eindelijk van verlost te worden. Het pleit voor ons volk dat het deze smakeloos heid niet wil. Ik lees althans honderd keer liever „De Waar heid" dan deze gekromde half slachtigheid en onbeduidend heid. Voor alle Christelijke Ker ken is het een zaak van het hoogste belang, dat er positief christelijke voorlichting komt. Wij moeten een krant, die voor het dagelijksche leven de taal van het Kruis spreekt. Verblijdend is dat achter de ze actie personen staan van verschillende Kerken en groe pen, oie samen den Christus belijden. Hier is nu een voor beeld van bijzondere samen werking van hen, die princi pieel genomen elkander zeer na staan. Geve God Zijn Zegen daar over. Aan zulke samenwerking, waarbij het ten diepste gaat om Jezus Christus aan heel het Volk uit te dragen, hebben wij groote behoefte. Hier moet nog veel geleerd en geoefend worden. Als wij bereid zijn tot wat zelfverloochening in de kleine gevoeligheden aan de perphesie, dan moet Je een heid in het hart der dingen hier zegevieren. Het gaat om groote dingen. Het gaat bij een krant ten slotte om een dagelijksch le ven uit en belijden van het Evangelie of om een dage lijksch openlijk of verkapt ver raad aan het Evangelie Een tertium is er niet Moge het Christelijk dagblad spoedig op onze tafels liggen en een vriend des huizes wor den." een kostelijk goed. Zij zien dit ideaal ondergaan in het totali taire karakter van den Russi- schen staat. Nog zwaarder weegt bij -hen het feit, dat het Communistische Rusland be gonnen is, den godsdienst ie vuur en te zwaard te bestrij den. De vrees voor den invloed daarvan is niet geheel wegge nomen, al heeft Rusland dc Komintern ontbonden en het Atlantic Charter aanvaard. Overigens is de kerkelijke wereld in Engeland niet blind voor de aanzienlijke verande ringen, die in den laatsten tijd in de houding van Rusland ten opzichte van den godsdienst zijn gekomen.- In een rapport, getiteld „De Christen en de wereldvraagstukken" worden die veranderingen uitvoerig genoemd. Priesters hebben verder burgeixecht gekregen, de publicatie van goddelooze litteratuur is opgeschort, anti religieuze musea zijn gesloten, de belastingen op de kerken zijn verminderd, op het Pan- Slavische congres werden geestelijken weer als sprekers toegelaten, de Metropoliet te Kiev werd benoemd als lid eener belangrijke regeerings- commissie, terwijl tenslotte de Metropoliet Sergius kon wor den benoemd tot Patriarch van Moskou en de Heilige Synode mocht worden hersteld. Intusschen zijn dit niet an ders dan concessies van den Staat, die overigens de Kerk geen zelfstandigheid laat. Vrij heid van godsdienst beteekent meer dan de vrijheid, gods dienstoefeningen te houden. Het beteekent vrijheid voor de Kerk om te prediken en te on derwijzen; vrijheid voor de Christeijke gemeente om als gemeente te leven, in contact met de medegeloovigen in an dere landen; vrijheid om een deel uit te maken van de we reldgemeenschap der Una Sancta. Van dit alles is in Rus land nog geen sprake". DE KERK IN RUSLAND. Mr. Dr. A. A. van Rhijn, oud Minister van Landbouw en Vis- scherij, thans vertegenwoordi- ger van den Minister van So- ciale Zaken, schreef in „Ons Vrije Nederland" een reeks artikelen over het onderwerp Kerk en Maatschappij. Hij geeft daarin niet zijn persoonlijke meening, maar hij geeft slechts daar wat hij aan kerkelijke Britsche opvattin gen vond. Het zal ongetwijfeld velen met ons interesseeren. wat daarin omtrent Rusland wordt opgemerkt: „De ongelooflijke prestaties, waartoe Rusland in den oor log tegen Duitschland in staat bleek, hebben Groot Brittannië met bewondering vervuld. Et- ontstond daardoor algemeen een streven, om land en volk beter te leeren kennen. Voor al in de kerkelijke wereld wordt gehoopt, dat daardoor betere verhoudingen t.usschen beide landen zullen aanbreken. Op dit oogenblik heerscht er aan beide zijden nog een ze ker wantrouwen. In Rusland is een econo misch leven opgebouwd, waai de rechten en de nood en van den gewonen man gaan boven aen eigendom. Ook sociaal is rtankh bereikt. Rusland is dankbaar voor en trotsch op h fi iit t °°,k °P d't terrein heeft tot stand gebracht De Russen zijn niet zonder vrees, dat het „kapitalisme" der groote democratieën het be reikte resultaat in gevaar zal brengen. Anderzijds staat de kerkelij ke wereld in de Vereenigde Staten en Groot Brittannië argwanend tegenover den ide- ologischen achtergrond van het Russische systeem. Voor hen is het ideaal der vrijheid Een Christen is nu eenmaal geen neutraal mensch; dat kan hij niet zijn en dat mag hij niet zijn. Anders verstaat h'j niet, wat dé naam Christus inhoudt. Daarom wil hij van dit begrip „Christelijk" door dringen alles, wat in religie, staat, maatschappij, weten schap, kunst enz. nu eenmaal leeft en functionneert uit b e- g i n s e 1 e n. Beginselen wil hier zeggen, die uitgangspunten als „be gin", waaruit men zijn be schouwing en practijk op bouwt. Dat de Pers hierbij een voorname plaats inneemt spreekt voor zichzelf. We wenschen als Christen dan ook een lijfblad dat. „Christelijk" wil zijn. Met alle waardeering zoover het kan en mag voor ook an dere bladen, die des volks wel zijn meenen te bedoelen, moet toch het Christelijk Dagblad bij den Christen de vooraan staande plaats innemen. „Christ avant tout", het schoone woord- dat jaren ge leden onze vereerde Vorstinne uitsprak, toen zij een krans neerlegde bij het standbeeld van de Coligny. Niet omdat Christus de eerste Christen was, of de stichter van het Christendom, maar de inhoud ervan. Gaarne wil ik dan ook al len, die zich meer of min onder mijn geestelijke leiding bevinden, ten ernstigste aanra den, zonder andere gevoelens ook maar in het minst te be- leedigen, om dit Christelijk Dagblad als lijfblad een eerste plaats te geven in de huiska mer. God zegene het schoone po gen en geve dat ons blad steeds zulk een inhoud biedt, dat Christus Zelf het zou mo gen lezen. Middelburg. Wisse. KEURING TREKHONDEN. Burgemeester en Wethou ders van Middelburg maken keuring van trekhonden in deze gemeente za] worden ge houden op Dinsdag 10 April a.s. Belanghebbenden dienen hun honden met de kar of karren op dien datum aan een keu ring te doen onderwerpen tus- schen 10 en 12 uur in de Graanbeurs. Inkwartiering Geallieerde strijdkrachten. De Burgemeester van Mid delburg maakt bekend, dat de door den Commandant dei- betrokken eenheid ondertee- kende inkwartieringsbiljetten over de maand Maart 1945 vóór 5 April a.s. moeten wor den ingeleverd ten kantore van den stadsmajoor (kamei 23, gemeentehuis). Indien noo- dig wordt alsdan een nieuw inkwartieringsbiljet voor de maand April afgegeven De aandacht van den kwar tiergever wordt erop geves tigd dat bij vertrek van den kwartiernemer het inkwartie ringsbiljet terstond na het ver trek moet worden ingeleverd. De legergroep van maar schalk Montgomery is ten N. en ten O. van den Rijn door gebroken. Er wordt een groo te tankslag verwacht bij Dorsten. Emmerik werd tot op 5 km. genaderd. Het le Ame rikaansche leger is in 48 uur tijds meer dan 100 km. opge rukt en staat nu bij Giesen. Patton's tanks racen door Beieren. SS-troepen verdedigen Frankfort. De Amerikanen staan 8 km. van Wiesbaden. In één week tijds deed de Geallieerde luchtmacht in het W. 80.000 aanvalsvluchten, een recordcijfer. Berlijn be leefde gisteravond zijn 36sten opeenvolgenden Mosquito-aan- val. In Italië wordt een groot Geallieerd offensief verwacht De Russen vechten in het centrum van Danzig en van Gdynia. Zij naderen Ratibor en'staan op 18 km. van Mo. ravisch Ostrau. Een afstand van 35 km. scheidt hen slechts van de Oostenrijksche grens. Het Britsche slagschip „Royal Sovereign" van 30.000 ton is aan Rusland overgedra gen. Van Ceylon uit zijn ha veninstallaties op Sumatra 2- maal in één week gebombar deerd. Argentinië heeft Duitsch land den oorlog verklaard. (B.B.C.) 400 Nederlanders zijn door de Duitschers vermoord als wraak voor den aanslag op Rauter bij Arnhem. Rauter zelf ligt in het ziekenhuis te Apeldoorn met een schot wond in den longtop. Zijn chauffeur en zijn lijfwacht werden gedood (R.O.) KERKCONCERT TEN BATE VAN DE H.A.R.K. Een kerkconcert ten bate van de Noord-Nederlanders of ten bate van ons,-die het bijwoon den? Wie moeten de H.A.R.K. voor dit concert meer dank baar zijn, onze landgenooten boven de rivieren, voor wie de opbrengst bestemd is, of wij, die in ruil voor onze gave zooveel moois, ontvangen, dat we het niet langer als een gave voelen? Het was zeer de moeite waard Dit zullen allen, die aanwe zig waren in de stemmingsvol le. halfverlichte koepelkerk en in diepe stilte het gebodene hebben genoten, beamen. En wij zijn de medewerkenden, mevr. S. M. Loeff-Kunst, so praan, mevr. A. A. Seheltens- Koops, alt, den heer Th. C. Ferwerda, orgel en den heer R. Batten, cello, te meer dank baar, waar zij zich bereid heb ben verklaard, dit concert nogmaals te geven. Het is niet doenlijk het ge heel e programma, waarop o.m. verscheidene werken van Bach en Mendelssohn voorkomen te herhalen. Wij willen hopen, dat van daag velen opnieuw van deze onsterflijke muziek zullen ge nieten, om op deze bevoor rechte wijze tevens hun land genooten boven de rivieren te kunnen steunen. DE MATTHaUS-PASSION. De Zeeuwsche Volksuniver siteit heeft een prachtig initi atief genomen door den Mid delburgers de gelegenheid te bieden Bachs onsterflijke pas siemuziek te beluisteren. Juist in den tegenwoordigen tijd, waarin het lijden in de wereld zulk een groote plaats inneemt, gaan de gedachten der lijdende menschheid uit naar den lijdenden Christus. Moge het aanhooren van de evangelieprediking in de mu ziek er toe bijdragen de juiste houding te vinden die in dep passietijd van 1945 op haar plaats is. PROTEST. De M.V. en A.V. „Zeelan- dia" heeft onlangs' in den Schouwburg te Middelburg eenige non-stop-cabaretavon den georganiseerd ter gelegen heid van haar 35-jarig be staan, waarbij een zeer geva rieerd programma ten beve werd gegeven. Zooals vanzelf spreekt gun nen wij elke vereeniging gaar ne de gelegenheid om een der gelijk feit op feestelijke wijze te herdenken. Ons bezwaar gaat echter uit tegen het op dien feestavond Correspondenten meldden Maandag, dat het lijkt, of de geallieerden den Rijn overste ken waar zij maar willen. Dat dit niet overdreven is, blijkt uit het bericht dat het 7de Amerikaansche leger ook den Rijn is overgestoken. De plaats is gelegen ten N. van Mann heim. 4 Montgomeri/'s troepen ruk ken waaiervormig op. Montgomery's tanks ruk ken nog steeds op in de West- phaalsche laagvlakte.- In de laatste 24 uur is het bruggen hoofd van het 2de Britsche leger meer dan verdubbeld. De operaties worden hier ten deele geheim gehouden. Wel ste't vast, dat de geallieerden op sommige punten meer dan 20 km. over den Rijn staan. Op de linkerflank bieden de Duitschers nog wel den mees ten tegenstand, maar toch wordt er reeds gemeld, dat de Hooglanders ver voorbij de spoorlijn WezelEmmerik staan. Dit leger rukt waaier vormig in N. en O. richting op. Maandag werd er ook ge meld, dat de geallieerden Mil- lingen hebben bereikt, niet ver van de Nederlandsche grens. De 15e Schotsche infanterie divisie staat in het centrale deel 8 km. van Bocholt. Het 9de Amerikaansche le ger is door de Duitsche stel lingen heengebroken en staat nog 8 km. van Dorsten, een belangrijk knooppunt van 5 spoorwegen en 8 verkeerswe gen. Volgens de laatste berich. ten zijn de geallieerden tqt voorbij Dorsten doorgedron gen. Óok staan de geallieerden nog 5 km. van Essen. De Britten bezitten nu 8 ponton bruggen over den Rijn. Amerikaansche tankdivisies diep in Duitschland. Het bruggenhoofd van Re magen omvat nu een breede strook, die zich uitstrekt van de Sieg tot de Lahn. Voorbij Frankfurt maken 2 colonnes uitstekende vorderingen. Ook hier worden de operaties ge deeltelijk geheim gehouden. Het le Amerikaansche leger is Hachenburg binnengerukt. In Frankfurt woeden straatge vechten. Voorhoeden van het leger van Hodges hebben Limburg veroverd in het dal van de Lahn. Generaal Patton's leger is voorbij Frankfurt 10 km. opgedrongen. De 4de Ameri. kaansche pantserdivisie is de stad voorbijgetrokken en heeft in Beieren de stad Asschaf- fenburg bereikt. Bij Hanau IS de Mailt eveneens bereikt. De Duitschers voeren hier aanvallen uit, gesteund door zwaar geschut. Het 3de Ame- rikaanshe leger bereikte Of fenbach. Tankcolonnes bereik ten Würzburg, meer dan 110 km. ten O. van den Rijn. Zoo doende staan de Amerikanen al halverwege Luxemburg Tsjecho-Slowakije. Van 1 tot 24 Maart hebben de geallieer den bijna 250.000 gevangenen binnengebracht. Generaal Eisenhower heeft verklaard, dat de Duitsche hoofdverdedigingslinie in het W. gebroken is. Zoowel uit het W. als uit net Z. hebben de geallieerde luchtmachten zware aanvallen op Duitschland gedaan. In to taal werden 5000 vluchten uitgevoerd. De 8ste Amerikaansche luchtmacht bombardeerde olie- fabrieken en wapenfabrieken bij Leipzig. Van Italië uit werden aanvallen gedaan op West-Hongarije en op de Bren ner pas. Russen naderen de Oos- tenrjjksclie grens. Het Roode leger rukt met 2 legers snel op naar de Oos tenrijksche grens. Malinowsky en Tolboechin snellen in deze richting voort. In het N. staat Malinowsky nog 80 km. van de Oostenrijksche grens. In Z.W. Hongarije werd Papa ver overd op 120 km. van Wee- nen. 100 andere plaatsen vie len in Russische handen. Gisteren stond het leger van Tolboechin nog 50 km. van de Oostenrijksche grens. Berg troepen van dit leger verover den in Tsiecho-Slowakije Bans ka Bistritza en 50 andere plaatsen. Meer dan 1000 ge vangenen werden er binnen gebracht. Ten Z. van Breslau zijn de Russen een nieuw offensief begonnen. Er werden straat gevechten geleverd in Streh- len. Later meldde Stalin de verovering van deze stad. In O. Pruisen kwamen naar schatting 21.000 Duitschers met de handen omhoog naar de Russische linies. De situa tie r an de Duitschers hier is wanhopig. Met een haven die practisch onbruikbaar is, zijn de Duitschers op een zeer klein gebied samengedrongen. Danzig in vlammen. Van "3 kanten rukken de Russen op Danzig aan. Van het W. uit zijn ze er nog 1 km., van het Z.W. uit iets meer dan 2 en van het Z. uit 4 km. van verwijderd. 1300 Duitschers werden krijgsge vangen gemaakt. De stad staat in vlammen. Zondagnacht werd er een zwaren aanval door bommen werpers op Danzig uitgevoerd. Zondag verloren de Duit schers 180 tanks en 37 vlieg tuigen. Meer bommen op Japan- sche steunpunten. Amerikaansche vliegtuigen bombardeerden Okinama, waar volgens Japansche berichten een landing is uitgevoerd. 150 vliegende forten bom bardeerden Kioesjoe, het Z. eiland van Japan. In Birma worden vorderin gen gemaakt. (B.B.C. en H.N.) declameeren van het ontroe rende gedicht van Jan Cam- pert „De achttien dooden". Ieder die de tragiek van dit gedicht en de omstandigheden waaronder het ontstond aan voelt zal beseffen, dat dit ont roerende lijden, dat ons aller weemoed oproept niet thuis hoort op een feestavond. Dit kan ook nooit in de bedoeling van den dichter hebben gele gen, die in rustig aanvaarden van het einde door het vuur- peleton dit uitnemende en aan grijpende gedicht gemaakt heeft. Hieromheen past geen om lijsting van jazzmuziek en „kostelijke dwaasheden". Te genover onze gefusilleerde landgenooten, die het hoogste wat zij hadden voor onze vrij heid offerden, hebben wij den olicht hen te herdenken in een passende omgeving en sfeer. Wij zijn de Gemeenschap O. I. W dankbaar, dat zij ons op dit misbruik opmerkzaam heeft gemaakt. Wij hopen en vertrouwen, dat men in de toe komst bij het samenstellen var feestprogramma's rekening zal houden met den aard van het gebodene. DE BOULEVARDS WEER OPEN. De waarnemend Commissa ris van Politie te Vlissingen verzocht ons te willen bekend maken De Garrison Commander deed mij de verheugende me- dedeeling, dat hij besloten heeft, de Boulevards weer vrij te geven voor het publiek. Permits e.d. zijn niet meer nopdig. Slechts een tweetal be perkende bepalingen heefi. men in acht te nemen, nl.: 1. het verblijf op de Boule vards is geheel voor eigen ri sico; 2. het is ten strengste ver boden te blijven stilstaan of te blijven omhangen bij militaire objecten of bij daar aanwezige militairen, zulks om in ver band met de oorlogvoering de militairen niet te belemmeren of af te leiden. De Garrison Commander deelde mij nog mede, dat hij, na ons pleidooi, alleen hiertoe is overgegaan in het belang van het publiek en bij wijze van proef. Als mocht blijken, dat men zich niet aan het be perkend verbod houdt, zullen de Boulevards weer geheel worden afgesloten en ooit geen permits meer geldig zijn. Het publiek heeft het .thans dus geheel in eigen hand, of het van deze mooie Boulevards kan blijven genieten. Dus geen gesprekken met de bedienings mannen der kanonnen, geen gebedel om sigaretten, geen geflirt. Wil men dit persé, men doe het dan elders, doch niet op de Boulevards. Men waar schuwe elkander. De toegang tot het strand blijft voorloopig nog verboden. Z.V.U. TE VLISSINGEN. Wij vestigen de aandacht onzer lezers op het eerste le- vensteeken dat de Zeeuwsche Volksuniversiteit in Vlissingen geeft. En het begin is goed. Zater dag vóór Paschen wordt, zoo als u in de advertentiepagina van heden kunt lezen, voor haar leden de „Matthaus-Pas- sion" uitgevoerd. Een prachtig en hoopgevend begin. Wij hopen binnenkort op het uiterst belangwekkende programma der Z.V.U. terug te komen en volstaan thans met de verzekering, dat het lidmaatschap zeker de moeite zal loonen. BRAND. Zondagmorgen, omstreeks 10 uur, brak brand uit op de bo venverdieping van een perceel in de St. Jacobstraat, bewoond door M. H. D De brandweer, die onmiddellijk werd gealar meerd, was spoedig ter plaat se, maar kon niet meer ver hinderen. dat de verdieping uitbrandde. Beddegoed en kleeren, in dezen tijd moeilijk vervangbare artikelen, gingen verloren, zoodat, hoewel de eigenaar was verzekerd, hij groote schade heeft geleden. Kortsluiting schijnt de oorzaak van het ongeval te zijn. Sluiting bureaux der Gemeente op den Goeden Vrijdag en den daarop volgenden Zaterdag. De Burgemeester van Vlis singen brengt ter openbare kennis, dat op den Goeden Vrijdag, 30 Maart a.s. en Za terdag 31 Maart de bureaux van alle openbare instellingen der gemeente voor het publiek gesloten zullen zijn, zulks met uitzondering van het bureau van den Burgerlijken Stand, welk kantoor op die dagen zal zijn geopend van des mor gens 9 tot. 10 uur.

de Vrije Zeeuw | 1945 | | pagina 1