De toekomst van ons blad HELPT! STADSNIEUWS Schandalige levensmiddelensmokkel van Zeeuwsch-Vlaanderen naar België. Verrassende vorderingen over den Rijn, ONDERWIJS Laatste Berichten Het moet nu uit zijn De Sectie Voorlichting Mili tair Gezag schrijft: Het is den autoriteiten reeds eenige malen gebleken, dat groote partijen uien, lijnzaad en pootaardappelen uit Z. Vlaanderen naar België wor den verkocht en vervoerd, zon der dat de Nederlandsche in stanties hiervoor een „uitvoer vergunning hadden verleend. Ook komt het voor, dat wel een uitvoervergunning voor een bepaalde hoeveelheid van deze goederen is verstrekt, doch dat de werkelijk uitge voerde hoeveelheid het toege stane quantum met 1000 of meer kilogrammen over schrijdt. De O.VV.-ers, die zich met dit bedrijf bezig houden, hopen er om zoo te zeggen slapende rijk bij te worden. Ten koste na tuurlijk van hun medeburgers in de andere bevrijde provin cies van Nederland. Doch daar geven de heeren niet om; er kan nog best wat ellende bij daarginds, denken ze, en strij ken liefkozend over hun pui lende portemonnaie. Of weten ze misschien niet, dat bevrijd Nederland op 't oogenbük voor een groot deel afhankelijk is van hetgeen Zeeuwsch-Viaan* deren en Noord- en Zuid-Be- veland aan voedsel producee- ren Maar als er kolen uit Zuid-Limburg aankomen, na een moeilijk transport over Belgisch gebied, zijn ze er a!s de kippen bij om hun deel thuis te krijgen! Zoodat ze er toch wel degelijk besef van kunnen hebben, dat het bevrijde Ne derlandsche gebied één geheel is, waarin de productie van geen enkel deel kan worden ge mist. De kranten hebben deze onderlinge afhankelijkheid trouwens in diverse artikelen toegelicht. Zwarte exporteurs ver geten bezet gebied. Terwijl zij hun praktijken uitvoeren, denken de .zwarte exporteurs" er geen moment aan, dat in de noordelijke pro- vincies honderdduizenden men- schen door den honger worden aangegrijnsd; misschien heb ben ook zij, als zoovelen in het Zuiden, in het nog bezette ge bied wel familie of goede vrienden; moeten er voor deze menschen dan geen voorraden worden gevormd, die te zijner tijd zoo vlug mogelijk kunnen worden verdeeld? Natuurlijk! Maar wie in de macht van het geld is. vergeet spoedig de menschelijkheid. De schade, door deze hande lingen aan onze volkshuishou ding toegebracht, is hiermede nog niet volledig opgesomd. Er is meer. Immers ook voor de Belgische Regeering moet deze gang van zaken onge- wenscht zijn. Zij heeft momen teel in tal van opzichten de zelfde moeilijkheden als Neder land. Ook haar ligt een recht- aardige verdeeling van de voedselvoorraden na aan het hart, en zij voert die uit door middel van een omvangrijk distributie-lichaam. En nu ko men een aantal Nederlandars van het slechte soort haar werk bemoeilijken door clan destien goederen in te voeren welke op ce Belgische zwarte markt verdwijnen! Een derge lijke handelwijze kan er op den duur alleen toe bijdragen de goede verstandhouding tus schen de Belgische en Neder landsche autoriteiten te ver troebelen. Dit zou te meer te betreu ren zijn, daar sinds de bevrij ding de onderhandelingen met België hebben geleid tot den invoer in ons land van allerlei goederen, waaraan wij drill lend behoefte hebben. Onder andere tal van bouwmate rialen. glas, huishoudelijke ar tikelen en andere industrie producten, waarmede cok de talrijke beschadigde hti'.zen in Zeeuwsch-Vlaanderen hersteld en of gevuld moeten worden! Scherpe maatregelen te gen clandestienen uitvoer De Nederlandsche autoritei ten zijn tegenover deze ernsti ge vergrijpen geenszins werk loos gebleven. Reeds zijn enke le „zwarte exporteurs" in ver zekerde bewaring gesteld; uit- voermachtigingen zijn tijdelijk ingetrokken, teneinde het on regelmatig vervoer van land bouwproducten over de grens, te kunnen afsnijden. De grens bewaking wordt versterkt. Al le ambtenaren hebben de in structie gehad de uiterste waakzaamheid te betrachten, en zoo noodig scherp op te tre den. Men zal in de toekomst niet volstaan met het opmaken van een procesverbaal, of het la ten betalen van een afkoop som. In voorkomende gevallen zal meteen beslag worden ge legd op den voorraad van den O.W.-er, niet alleen datgene dat hij naar België tracht te smokkelen, doch op den gehee- len voorraad die in zijn huis. opslagplaats of bedrijf wordt aangetroffen. Later kunnen deze in beslag genomen goe deren eventueel verbeurd wor den verklaard. De mogelijkheid is zelfs geschapen om ook de wagens, landbouwwerktuigen en gereedschappen in beslag te nemen, en het betreffende bedrijf te sluiten. Persoonlijk kan de overtre der er op rekenen, dat hij ter stond in verzekerde bewaring kan werden gesteld, of ten minste tot huisarrest veroor deeld. De Economische Politie rechter in het arrondissement Middelburg zal, ter behande ling van deze zaken, voortaan verscheidene dagen per maand zitting houden in Terr.euzen; en naar wij vernemen ook de Tuchtrechter voor de Voeci el- voorziening. (Anep-Aneta). Eerste Jaargang - Nummei 105 Verantw. Hoofdred.: drs. H. Sinnema. Red.-adres: Middelburg, Molenwater ei). Adm.-adres: Vlissingen, Walstr. 58-60, Telefoonnummer 10, na 5 uur: 89. M'barg: Rouaansche Kaai 39, Tel. 2009 Dinsdag 27 Maart 1945 Uitgever: Jacq. de Smit, Souburg. Advertentieprijs 30 cent per regel, .linimumprijs 1.65 per at'.ver -entie Abonnementsprijs per week 26 cent. Per kwartaal J 3.30. Losse nummers 5 Dezer dagen werd opgericht de „Tijdelijke Onderwijsraad voor de Protestants-Christelij ke Scholen in het bevrijde ge bied". De nadruk wordt gelegd op het tijdelijke van dezen raad, omdat de oprichters op geen enkele wijze eenig pre cedent willen scheppen voor de organisatievorm (en) van het Christelijk schoolwezen in de toekomst, als geheel ons land vrij zal zijn. Als taak dezer organisatie wordt o.a. genoemd a. De voortzetting van het werk van do „Top", die tij dens de bezetting leiding gaf, vooral aan het verzet tegen de belagers van het vrije on derwijs en streed voor het grondwettelijk gewaarborgd recht der ouders. Ook thans zijn er symptomen, die wijzen op de noodzakelijkheid waak zaam te zijn ,wat betreft deze principieele grondslagen van het bijzonder onderwijs. (We noemen bijv. het zuiveringsbe sluit, dat ook bijzondere on derwijzers onder ambtenaren •n oveiheidsdienst rangschikt, cn de inschakeling van de rijksinspectie bij de overschrij ving van leerlingen van de ee?e S?ar d andere school). Te onderzoeken, hoe de huidige tostand van het Chris- ,,J£Ü °^™'iis 's. nl. in hoe- ZZIJL er„^tegenheid is tot het geven van regelmatig onder wen en6 zo? Vfn sebou' V zo«veel moeeliik mee te helpen aan een hfrstel van normale schoolujden door bij het Militair Gezag en de schoolautoriteiten krach til <u. belangen der scholen te bthar tigen. c. Alle vragen en moeilijk heden, die rijzen uit de krin gen van besturen en personeel, onder het oog te zien en naar een oplossing te zoeken, zoo noodig door adviezen of re- questen bij de autoriteiten. d. Te dienen als interme diair tusschen de scholen on derling, door bijv. tweemaal per maand de vacatures per circulaire bekend te maken, zoo mogelijk te helpen bij de ruiling en lening van leermid delen, ten einde tekorten zoo veel mogelijk weg te werken Leden van dezen tijdelijken onderwijsraad zijn de heeren P. Dekker, voorzitter, ds. S, J. M. Hulsbergen, vice-voorzitter, H- C van Donk, secretaris penningmeester, M de Kruis ds. H. van Vliet. ONS BROOI). Vraag en antwoord over brood in No 93 van de Vrije Zeeuw las ik met belangstel ling. Is het waar dat: le. Op Walcheren door het broodmeel 25 roggemeel uit Duitsche voorraden wordt ge mengd? 2e. Op Zuid-Beveland dit percentage kleiner is of dat het gedurende korter tijd werd ge daan 3e. In Oost Zeeuwsch-Vlaan eren het brood bereid wordt van ongemengd Zeeuw,sch tar wemeel dat tot 75 is uitge- malen 4e. De Centrale Distributie Autoriteiten zich op het stand punt stellen dat de hoeveelheid en de samenstelling van de ge distribueerde voeding in het geheele bevrijde gebied het zelfde moet zijn? 5e. Een toevallig op Walche ren beschikbare hoeveelheid Amerikaansch patentmeel in verband met ten ten vierde, niet aan zieken, ziekenhuizen e.d. ten goede kan komen, doch tot 10 gemengd woedt in het Walchersche broodmeel dat hierdoor niet merkbaar verbe tert? Naar mijn meening wordt het Walchersche brood door velen slecht verdragen. Uit eigen ervaring ken ik de veel beter, alhtans smakelijker kwaliteit van het brood in Ter- neuzen. Mij persoonlijk viel het meeste op de afwezigheid van groote zemelen, hoewel men mij verzekerde dat het toch tot 85 was uitgemalen. Beschikt men daar over beter methodes van malen? H. P VEENING Van het bruggenhoofd bij Oppenheim uit is de 4e Ame- rikaansche tankdivisie, onder Patton, 45 km. opgerukt en is de rivier de Main overgesto ken. O.a. is Darmstadt ver overd en Frankfurt wordt be dreigd. Van deze stad staan de Amerikanen, volgens de laat ste berichten, 6 km. verwij derd. In 18 uur tijds, tot 12 uur Zondagmiddag, is dit leger 70 km. gevorderd. De Duitsche tegenstand is zwak. Op één punt werden 900 studenten en 'eden' van de politie te Frank furt in den strijd geworpen. Brug over de Main veroverd. Correspondenten meldden: De 4e Amerikaansche tankdivisie reed door dik en dun heen. De voorste tanks vroegen per ra dio om personeel om de krijgs gevangenen in te rekenen. De gevangenen werden achterge laten, de mannen in de tanks hadden wel wat anders te doen. Een b ug over de Main werd intact veroverd. Ook tusschen Boppard en Koblenz is het leger van generaal Pat- ton op 9 nieuwe punten den Rijn overgestoken. De vijand biedt krach tigen tegenstand. Meer Duitsche tegenstand. Het offensief van Montgo mery over den Rijn vordert goed. De verschillende legers die den Rijn overstaken, heb ben contact met elkaar ver kregen. Het bruggenhoofd is nu 50 km. lang en op som mige punten 15 km. diep. De Duitsche tegenstand wordt krachtiger en Kesselring stuurt op zijn linkerflank ver sterkingen aan om zijn para- chutistenleger te steunen. Vooral tegenover het 2de Brit- rche leger, waar de Duitschers den aanval verwachten, is de tegenstand sterker. Rees is zoo goed als gezui verd en ten N.O. van Wezel veroverden geallieerde parachu- tisten Mamnünkeln, nadat ze de Oude IJsel zijn overgesto ken. Een brug over de rivier werd in den kortst mogelijken tijd geslagen. 450 motorvoer tuigen en tanks opereerden reeds aan den Oostenlijken oever van den Rijn: dat is meer dan oorspronkelijk werd verwacht. Sedert het offensief zijn er 8000 gevangenenx bin nengebracht. Amerikaansche doorbraak. Het eerste Amerikaansche leger is door den gordelring, die de 9de Duitsche pantserdi. visje om het bruggenhoofd van Remagen had gelegd, heenge drongen en rukte 15 km. op Dit leger staat nu 30 km. ten O. van den Rijn. De infanterie moest in het N. en Z. van het bruggenhoofd zware Duitsche tegenaanvallen afslaan. In het Z. is Koblenz tot op 5 km. ge naderd. Duitsche spoorwegen geteisterd. De geallieerde luchtmacht voerde boven Duitschland 6000 aavalsvluchte-n uit. O.a. werden rangeerterreinen bij Limburg aangevallen. De Duit schers hadden hier veel mate rieel gereed staan voor vervoer naar het front. Jagers vernie tigden of beschadigden 190 legervoertuigen en tanks. In het geheel werden 2000 wa gons vernild of beschadigd. Bij aanvallen op 87 rangeerter reinen werden er 80 locomotie ven vernield en 25 beschadigd. 600 zware Engelsche bom menwerpers bestookten de 3 voornaamste spoorwegknoop punten Munster, Osnabrück en Hannover. Er werden groote branden gesticht. Piloten ver klaren, dat de rookwolken op lommige punten 7 km. hoog hingen. 4 vliegtuigen worden /ei mist. Zware Amerikaansche bom menwerpers bombardeerden ondergrondsche benzineopslag- olaatsen in Hamburg en Bronswijk. 6 bommenwerpers en 1 jager worden vermist. De Duitsche radio waar schuwde Zondag den geheelen dag tegen luchtaanvallen. De radio te Frankfurt heeft waarschuwingen aan de Duit sche burgerbevolking gericht, dat er Amerikaansche tanks in aantocht zijn. Elk voertuig, zelfs handkarren, moeten be- chikbaar worden gesteld om de bevolking met de evacuatie maatregelen te helpen. Aan het medisch personeel is ver boden te vluchten. Het eene district na het andere werd genoemd, hetgeen een goed beeld geeft van de geallieerde vorderingen. Vijandelijke scheepvaart bestookt. In de Oostzee werden 6 Duitsche onderzeeërs en een troepenschip aangevallen. Aan de Noorsche kust werden 3 ransportschepen tot zinken gebracht. Aan de Nederland sche kust weid een vijandelijk bewakingsschip tot zinken ge bracht. Van Italië uit werden vlieg tuigen, fabrieken en bases te Praag voor schroeflooze vlieg tuigen in Noord-Oostenrijk en Slowakije aangevallen. Russische opmarsch naar Oostenrijk. Maarschalk Stalin heeft in een dagorder gemeld, dat roepen van Malinowsky ten Z. van den Donau tot het of fensief zijn overgegaan en over een breed front 45 km. zijn gevorderd. O.a. werden Tatra en Gran veroverd. De overblijfselen van de Duitsche legers trekken nu over den Donau terug en worden door de Russische artillerie en vliegtuigen bestookt. De Duitschers, die over ponton bruggen den Donau overtrek ken, leiden hierdoor zware verlizen. 7000 nen werden De Russen rukken op in de richting Bratislava en Weenen. Ten N.W. van het Balaton- meer rukt Tolboechin op. Papa werd veroverd. Door deze be wegingen staan de Russen nog 40 km. van de Oostenrijksche grens. Györ wordt door de Russische artillerie beschoten. Langs de Oostzee werd Hei- ligenbeil, het laatste bolwerk dat de Duitschers hier nog be zitten, veroverd. De Duitsche positie is hier hopeloos. De vij andelijke troepen zijn op een breedte van 16 km. en een diepte van 1% km. langs de Oostzee samengedrongen. Ten W. van Danzig is de binnenste fortengordel bereikt. De Fransche minister van koloniën heeft verklaard, dat aan Indo-China parlementair en economisch zelfbestuur zal worden verleend, zoodra de Japanners zijn verdreven. Landing op de Rioe-Koei- eilanden Volgens Japansche berichten zouden de Amerikanen ge tracht hebben een landing uit te voeren op eilanden van de Rioe-Kioe-groep op 650 km. van Japan. De Amerikanen hebben dit bericht nog niet be vestigd en volgens de B.B.C. kan het geruimen tijd duren, eer de landing wordt bekend gemaakt. Wel werd gemeld, dat de Amerikanen de vorige week de Rioe-Kioe-eilanden herhaaldelijk hebben gebom bardeerd. (B.B.C. en H.N.) AAN ONZE ABONNé'S. Om alle misverstand te voor- „°men wijzen wij U er op, dat ~f rVe Zeeuw, al is het dan S r, .e?.n anderen naam, feite lijk blqft voortbestaan. V'an, Yele zijden is ons ge vraagd te komen met een Pro- testantsch Christelijk dag blad. Een dagblad dus dat nift speciaal A R of C. H. gericht is, maar bestemd voor alle Protestantsch Christelijken on der onze Zeeuwsche bevolking Wij zijn overtuigd, dat ook U deze verandering zult toe juichen en Uw abonnement op ons nieuwe blad zult overbren gen. Voor dio lezers en lezeressen, die beslist een neutraal blad wenschen, komt nu dus de oude Provinciale Zeeuwsche Courant terug. Onze abonne mentskwitantie wordt U dezer dagen aangeboden. Bestuur Stichting De Vrije Zeeuw. KORTE BERICHTEN Generaal Zhukow heeft ver klaard, dat de overwinning nabij is en dat al het mogelijke wordt gedaan om het einde van den oorlog te bespoedigen. In den sector Danzig werden vorderingen gemaakt. Ten Z. W. van deze plaats werd een punt op 6 km. van Danzig veroverd. Ook staan de Rus sen niet meer dan 1 km. van Gdynia. 1000 Duitschers wer den gevangen genomen. In de Danziger bocht wer den 6 transportschepen en 2 patrouillebooten tot zinken ge bracht, evenals een Duitsch schip in de haven van Pilau. De Duitschers verloren in Hongarije. Silezië en aan den van Ranzig 200 tanks en 100 .vliegtuigen. c^dU£en"e,- 4 daSen hebben op de Rioe Kioe eilanden aan vallen door oorlogsschepen en vliegtuigen, opgestegen van vliegdekschepen, plaats gehad. Een Amerikaansch schip liep schade op. ABONNEERT U OP HET ZEEUWSCHE DAGBLAD SLUITING DISTRIBUTIE KANTOOR OP GOEDEN VRIJDAG EN PAASCH- ZATERDAG. De Distributiedienst kring Vlissingen maakt bekend, dat op Goeden Vrijdag 30 Maart en Paaschzaterdag 31 Maart a.s. het kantoor voor het publiek gesloten zal zijn. Alleen voor zeer dringende gevallen zal ge noemde dienst op Paaschzater dag 31 Maait geopend zijn van 10—12 uur. SCHEERZEEP VOOR KAPPERS. De Distributiedienst Kring vlissingen maakt bekend, dat binnenkort wederom een aan vang zal worden gemaakt met het verstrekken van rantsoen bonnen scheerzeep aan kap pers. Voor genoemde categorie wordt thans reeds de gelegen heid opengesteld op vertoon van het bewijs van inschrijving Vakgroep Kappersbedrijven in de week van 2—7 April 1945 een formulier MD 23341 af te halen bij het Distributiekan toor, loket 2, Afdeeling I. Het Noordelijkste brug genhoofd over den Rijn is de laatste 24 uur in omvang meer dan verdubbeld. De Britten be vinden zich 8 K.M. van Boclutlt en de Amerikanen 8 K.M. van Dorsten. Aanvalstoppen staan minder dan 15 K.M. van Essen en meer dan 20 K.M. ten O. van den Rijn. De Duitsche te genstand wordt gebroken en het aantal krijgsgevangenen is al ver boven de 10.000. Het le Amerikaansche le ger is 40 K.M. opgerukt en ver overde Limburg aan de Lahn. Het 3e trok de grens van Beie ren over, heeft Aschaiënburg bezet en is Frankfort binnen gedrongen. - Op een nieuwe.' nog niet bekende plaats is het 7e Ame rikaansche leger gisteren den Rijn overgestoken. De Duit schers boden geen ernstigen tegenstand. Het le Fransche leger heeft den linkeroever van den Rijn van Karlsruhe tot Ba zel in handen. De tactische luchtmacht heeft gisteren in het W. 5000 aanvalsvluchten gedaan. Berlijn kreeg zijn 35ste opeenvolgend Mosquito-bezoelc. Amerikaan sche zware bommenwerpers be stookten oliedoelen in Zcitz en Planen. Van Italië uit werden objecten in Oostenrijk, Honga rije en N.-Italië gebombar deerd. In O.-Pruisen zijn gisteren 21.000 Duitschers gevangen ge nomen. 3 Russische legers ruk ken door Slowakije en Honga rije op naar Oostenrijk en zijn de grens tot op 50 K.M. gena derd. Vandaag hebben Ameri kaansche vliegende forten het Z. van Japan aangevallen. Lloyd George is gister avond in den ouderdom van 82 jaar overleden. Hij heeft Enge land in den vorigen oorlog tot de -overwinning geleid. (B.B.Q.) In sommige kringen heeft ons afscheidswoord van giste ren eenig misverstand veroor zaakt, dat wij vandaag gaarne uit den weg willen ruimen. „De Vrije Zeeuw" heeft van zijn lezerskring afscheid geno men als neutraal blad. Diti wil echter allerminst zegen, dat ons blad zijn taak als beëin digd beschouwt. Wij staan in tegendeel op den drempel van een niéuwe periode, waarin ons orgaan zal worden uitgebouwd en verbeterd. Zooals wij reeds gisteren schreven zijn wij de meening toegedaan, dat er in onze pro vincie een dringende behoefte bestaat aan een dagblad op een positief-Christelijken grond slag. Aan de verwezenlijking- van dit ideaal wil ons olad gaan medewerken. In dit verband zij nogmaals duidelijk uiteengezet, dat het „Zeeuwsche Dagblad", onder welken naam wij met mgang van 1 April zullen gaan ver schijnen, niet behoeft te zijn een orgaan, dat de beginselen van een bepaald kerkgenoot schap of een enkele politiieke partij wil uitdragen of propa- geeren. Het zal zich. in tegen stelling met het denkbeeld dat dienaangaande b'j sommigen schijnt te heerschen, op bree- den basis stellen. Het wil de algemeene Christelijke begin selen uitdragen"en de verschil lende levensterreinen in dit cht beschouwen. Wij prijzen ons gelukkig, dat wij verschillende deskundigen bereid hebben gevonden hun krachten aan ons blad te ge ven. Uitbreiding van onzen re dactiestaf en een doelmatiger werkmethode zullen er onge twijfeld toe bijdragen het „Zeeuwsche Dagblad" te doen beantwoorden aan den verant woordelijke voorlichtingstaak, die de pers met name in den tegenw-oordigen tijd heeft. CHURCHILL OVER DEN RIJN. Churchill is Zondag over den Rijn geweest. Hij werd verge zeld door Sir Allen Brook, Montgomery, Bradley en Simpson. Churchill besprak den slag, dien de geallieerden op 't oo- genblik leveren. Daarna voer hij geruimen tijd den Rijn heen en weer. Dit is de eerste maal, dat Churchill gedurende den oorlog over den Rijn is ge weest. Aan het einde van den vori gen oorlog is Churchill even eens den Rijn in een motortor pedoboot overgestoken. Churchill is daarna stroom afwaarts naar Wezel gevaren. Ook werd het hoofdkwartier van de 3de Britsche infanterie divisie bezocht. (B.B.C.) VLISSINGEN. DE ZUIVERINGSCOMMISSIE VOOR DE KON. MIJ. „DE SCHELDE". Het onderzoek voor de zui vering van de Kon. Mij. „de Schelde" is in vo'ten gang. De zuiveringscommissie, die het Militair Gezag daartoe in het leven heeft geroepen, bestaat uit de heeren mr. J. H. F. Bloe- mers als jurist, B. A. Hesse- link, directeur van de Fitting- fabriek als werkgever en M. A, van Poperingen als werknemer. De commissie houdt zitting voor het verzamelen van in lichtingen en is in haar onder zoek reeds ver gevorderd (Red.) VLISSINGEN. OPBRENGST H.A.K.K. t.m. 24 Maart 1945. Vorig saldo Vitaminen Diverse giften Cantine palingstr. Netto opbrengst glasverkoop 20.221.18 5. 18.— 263.— - 1.207.10 Tezamen 21.714.28 DE NIEUWE KERK WEER IN GEBRUIK. Op Palmzondag is de Nieu we Kerk van de Ned. Herv. Gemeente, alhier, voor 't eerst na de bevrijding weer in ge bruik genomen. Vele handen hebben belangeloos het noodi- ge herstelwerk verricht. Daar door beschikken de Vlissing- sche Hervormden althans weer over een eigen kerkgebouw. N.V. KON. MIJ. ;,DE SCHELDE", VLISSINGEN. Uitreiking medailles en getuigschriften voor 40- en 25-.jarigen dienst. Op 19 Maart 1.1. had de jaar- lijksche uitreiking plaats van medailles, getuigschriften en gratificatiën voor 40- en 25- jarigen dienst aan de Maat schappij en wel aan 12 ambte naren. 6 bazen en 54 werklie den, die op 1 November 1944 hun 40- en 25-jarigen dienst tijd hebben bereikt. De uitrei king geschiedde door de direc tie, in tegenwoordigheid van hoofdambtenaren, afdelings chefs en bazen der fabrieksaf- Gezien de samenstelling der Zeeuwsche bevolking zijn wij de stellige overtuiging toege daan. dat het meerendeel on zer lezers ons blad trouw zal blijven. Wel zullen enkelen ons verlaten omdat hun ideaal een neutraal blad is. maar onze breede grondslag biedt de ge legenheid tot samenwerking van zeer velen, een samenwer king die niet alleen wensche- lijk, maar zelfs noodzakelijk is. Het is in den huidigen tijd. nu ieder roept om vernieu wing, van groote beteekenis, dat wij weten welken inhoud wij aan dezen roepstem moe ten geven. De zwakte van een neutraal orgaan is nu, dat het nooit op principieele wijze po sitie kan kiezen, zoodat met name de roep om vernieuwing- een leege mqd£leu3 dreigt te worden. Wij stellen hier tegenover, dat allen die zich Christenen noemen, ondanks hun ver scheidenheid van opvatting op allerlei punten, juist in dezen tijd voor oogen moeten houden de dingen ,die ze gemeen heb ben. Samenwerking is dus drin gende eisch en principieele noodzaak. Wij verwachten, dat de Zeeuwen in dezen hun plicht zullen verstaan. Red. Van de Redactie. Gisteren hebben wij in ons blad aangekondigd, dat „De Vrije Zeeuw" in zijn huidigen vorm zou ophouden te ver schijnen. Er zijn echter technische bezwaren om vóór 1 April het „Zeuwsche Dagblad" uit te ge ven, zoodat onze lezers tot dien datum het hun langza merhand vertrouwd geworden orgaan thuis zullen krijgen. De volgende week gaan wij dan in een nieuw gewaad ver der. Het Comité Zeeuwsche Hulp vooi' Boven de Rivieren ver zoekt ons opname van het volgende Wij willen u eenige nieuwe acties bekend maken, welke naar wij hopen uw belang stelling zullen hebben. Een reeds eerder aangekon digde loterij, onze geheele pro vincie omvattend, staat voor de deur. Het wachten is alleen op de goedkeuring der auto riteiten, welke, naar wij ver wachten, zeker gegeven zal worden, gezien ons doel. Vele prijzen werden ons reeds geschonken, maai' wij kunnen er nog veel meer ge bruiken. Mocht u dus nog iets hebben wat u hiervoor wilt afstaan, dan zullen wij het gaarne ontvangen. Even een berichtje aan ons propaganda- bureau, Segeerstraat 8, en we halen het bij u af. Naar wij vermoeden zal deze loterij wel belangstelling hebben, want de prijzen zijn wat de hoofdprijzen aangaat, zeker niet alledaags. Als hoofdprijzen stellen wij beschikbaar: een varken, een mud tarwe, een kalkoen en zes kippen en een haan. Door de welwillende medewerking van den Provincialen Voedsel- commissaris te Goes werden wij in de gelegenheid gesteld het varken en de tarwe be schikbaar te stellen, want de gelukkige winnaar van het varken krijgt een echte slacht- vergunning en die van de tarwe een maalvergunning. Nog deze week maken wij u bekend waar en wanneer de loten a 1 verkrijgbaar zullen zijn en wanneer de trekking zal plaats vinden. Als tweede niet minder be langrijke actie gaan wij een inzameling van alle natura houden. Langs dezen weg roe pen wij alle inzamelings-comi té's in de provincie op deze inzameling met den meesten spoed te willen houden. Wij kunnen alles wat bruikbaar is gebruiken. Gaat zoo spoedig mogelijk tot deze inzameling over en geeft ons op wat u bij elkaar heeft gebracht, dan verzorgen wij een afhaal- dienst. Voor Middelburg kan men opgeven aan ons propa- ganda-kantoor, in de pers ma ken wij dan bekend wanneer wij het komen afhalen. Denkt u er om, de tijd gaat dringen. Mocht u eens bonnen over hebben, laat ze dan niet ver- loopen, maar brengt ze bij ons, wij zetten ze om in voed sel, wat weer gebruikt zal worden voor Boven De Rivie ren. Het derde punt, dat uw speciale aandacht vraagt, is, dat wij van Maandagmiddag af in onze propaganda-afdee- ling namen opnemen van die genen, die zich beschikbaar willen stellen voor de z.g. Relief Teams, welke straks na de bevrijding direct voor hulp verleening zullen worden uit gezonden. Wilt u er meer van weten, komt u dan even bij ons praten. Wel willen wij u er op wijzen dat u zich voor de 100 zult moeten inzet ten. Het gaat geen plezier reisje worden. Ook kunt u het niet aanwenden om uw familie eens te gaan bezoeken. U zult zich geheel moeten geven voor het werk dat wij van u vragen. Gerekend moet worden op een diensttijd van 48 weken, terwijl een oplei dingscursus in een kamp van 810 dagen gevolgd 4 zal moe ten worden. Overdenkt dit goed, maar geeft u dan spoe dig op, want ook hier is snel handelen waarschijnlijk nood zaak. Van Maandag 26 dezer af kunt u in onze propaganda- zaak een buitengewoon aar- digen gedichtenbundel koopen, geheel samengesteld met be trekking tot den noodtoestand van "is eiland. Voor later een waardevolle herinnering voor u, een versterking onzer geld middelen voor ons. Zooals u ziet, hebben wij een heel programma, er komt nog meer. maar daarover een volgende maal. De eerstkomen de weken moeten weer staan in .iet teeken van: Helpt Al len! Helpt goed! Helpt veel! voor een medaille in aanmer king kwamen, marineautoritei ten, enz. Onder het aanbieden van hartelijke gelukwenschen aan de jubilarissen werden uitge reikt een zwaar verguld zilveren madaille (gouden medailles kunnen niet meer worden ge leverd) van de N.V. Koninklij ke Maatschappij „De Schelde" met bijbehoorende gratificatie, voor 40-jarigen dienst aan 2 ambtenaren, 4 bazen en 16 werklieden, nl. H. van Akke ren, J. M. Begars, P. Castel. K. J. Danckaerts, J. B. Geers, D. Huser, F. A. Huser. C. J. Jansen, G Krijger, A. Lagen dijk, A. Meerman, L. Mudde, J. van Ochten, F. C. Perwez, C. W. Rademaker. W. de Ridder, B. de Ridder, A. J. Schuit, C. Schout, H. C. V_ Sorel, J. de Vries, J. Weijermans. De zilveren medaille van de N.V. Kon. Maatschappij „De Schelde" met bijbehoorde gra tificatie voor 25-jarigsn dienst aan 10 ambtenaren en 2 bazen, nl.: K. L. Aerssens, A. Bertijn, VV. Boogaard, Z. C. le Clercq, M. Florijn, K. Huiszoon, H. Harting, P. v. d. Linden, P. Langedijk, J. Pluimgraaff, A. Vijgeboom, H. C. Wesseling. De zilveren medaille met vereerend getuigschrift van de Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel, en gratificatie van de N.V. Kon deelingen,- waaruit werklieden Maatschappij „De Schelde", voor 25-jarigen dienst aan de volgende 38 werklieden: J. A. van Akkeren, L. van Aken, M. v. d. Berg, C. J. Been houwer, A. Bedet, M. Burger hof, P. Clarisse, A Daane, B. G. J. A. Fens, J. Florusse, W. N. Faggel, W. van Gemert, M. J. Geeve, P. Geldof, J. C. de Hamer, W. de Hondt, L. Hok- ke, A. Jan'se, M. Karman, M. Koets, I. Kloeg, M. A. Kloeg, H. Loekemeijer, C. Mannaart, J. Minnaard, J. C. van Noor den, A. Pierens. J. C. Rijkse. J. de Ridder, J. Schuit. \V. Sturm, D. C. Smit, J. Suur- mond, A. C. Tax, A. Tissink, A. de Vos, J. van Veenendaal, L, P. Wigard. In totaal werden tot nog toe uitgereikt aan: 406 ambtena ren. bazen en werklieden de gouden medaille van de N.V. Koninklijke Maatschappij „De Schelde" voor 40-jarigen dienst waaronder ook de ver guld zilveren medailles zijn ge rekend. 1Ö5 ambtenaren en bazen de zilveren medaille van de N.V. Koninklijke Maatschappij „De Schelde" voor 25-jarigen dienst. 1152 werklieden de zilveren medaille met vereerend getlig- schrift van de Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel voor 25-jarigen dienst. 56 ambtenaren, bazen en werklieden de gratificatie der Maatschappij voor 50-jarigen dienst.

de Vrije Zeeuw | 1945 | | pagina 1