De Vrije Zeeuw i TEN AFSCHEID. BONNENLIJST De reis van H. M. de Koningin door Noord=Brabant. I Het langverwachte offensief in het Westen begonnen, STADSNIEUWS MIDDELBURG VLISSINGEN Laatste Berichten PROVINCIENIEUWS •ing -J De waarnemend Commissa ris der Koningin in Noord-Bra bant, jhr. Smits van Oyen, verwelkomde H, M., toen Deze de provincie betrad. Het eer ste officieele bezoek van H. M aan Noord-Brabant gold Ber gen op Zoom. Ook hier was de belangstelling enorm. Toen H. M. uit den auto stapte werden Haar bloemen aangeboden dooi de vrouw van Piet Juten, die in den loop van 1944 door de Duitschers wegens sabotage was gefusilleerd. In tegenstel ling met Zeeland waren te Bergen op Zoom en later ook in Roosendaal de groepen, die aan H. M. werden voorgesteld, niet in de openlucht opgesteld, maar stonden deze binnen het stadhuis. Het publiek kon dus niet ge tuige zijn van deze ontvangst, De ontvangst in de prachtige stadhuiszaal te Berrien op Zoom deed denken aan een be. zoek van H. AI. van voor den oorlog. Het te Zeeland gevolg de systeem gaf aan de aan wezigen en het publiek veel meer voldoening; bovendien was de keuze van diegenen, die aan H. M. werden voorge steld in Zeeland ruimer ge weest. Na een oponthoud van een half uur werd de reis voortge zet naar Roosendaal, waar burgemeester Prinsen de Landsvrouwe verwelkomde. Kleurige serpentines gaven een fleurige noot aan de ontvangst. Ook hier waren de uitverko ren groepen binnenskamers op gesteld, waardoor het wach tende publiek H, M. slechts korten tijd zag. In een plas zon voor het Bredasche stadhuis stonden zij opgesteld: de nieuwe autoritei, ten der stad, mannen en vrou wen, die in de jaren der be zetting getoond hebben karak ter en een warmvoelend vader- landsch hart te bezitten. Ben geneesheer, een leider van de gaarkeuken, een assuradeur? eenige huismoeders, een re ligieuze, een jachtopziener, een priester, enz. Een twaalftal dat in de stad der Nassaus leefde daar niet Graaf Hen drik III van Nassau en zijn zoon Reinier van Chalons, on der wien het graafschap Nas sau voor het eerst met het prinsdom Oranje verbonden werd?! een veel grootere groep flinke en karaktervolle vaderlanders vertegenwoordig, de. Zij stonden niet óp, maar terzijde van de trappen naar het bordes. Karakteristiek voor hun houding en hun daden, die niet om een officieel voet stuk" vragen. De moeder van ons zoo zwaar getroffen land praat er in allen eenvoud met ren moeder van een door de brute slagen van den overwel diger gehavend gezin. Zij praat er met een eenvoudig man, een jachtopziener. Wat offerde hij voor het vaderland Hij geeft een sober relaas: er was een geheime zender in zijn woning ondergebracht. Er vertoefden langen tijd een aantal dappe re ondergrondsche werkers in zijn huis. De groep was in Sep tember tot 12 leden aange groeid. Toen kwamen de Duit schers. Een hevig vuurgevecht. Verschillende Hunnen werden gedood. Maar de strijd was on gelijk, Vijf dappere vaderlan ders werden vermoord, zeven anderen werden gevangen ge nomen, gemarteld en later ge fusilleerd. In den kelder wer den handgranaten gegooid en fosforprojectielen. De vrouw en drie kinderen van den jachtop ziener werden vermoord, de vijf overige kinderen moesten naar het ziekenhuis worden overgebracht. Zij herstelden, maar dragen nog de wonden, die moordenaarshanden hun toebrachten. De jachtopziener ontsnapte, doch werd later ge grepen. Kort voordat hij ter dood zou worden gebracht, werd hij uit de Duitsche beuis- handen gered. Een sober relaas. Maar hoe aangrijpend moet de indruk geweest zijn, die onze Konin gin in deze eenvoudige ge sprekken van mensch tot mensch opdeed. Wij betoonen ons meegevoel en al even eenvoudig is hét antwoord: ..Als het maar er gens toe gediend heeft, meneer en als ik mijn oude baan als jachtopziener maar terug- krijg. Nu ben ik bij de bewa kingstroepen". Minister Eeel, die de Konin gin vergezelde, is aanwezig bij deze gesprekken op het Bre dasche marktplein, dat spoe dig gevuld was met een en- housiaste schare. Voor alle vensters verdringen zich de gij kers, ja tot zelfs op de transen van de prachtige O. L. Vrouwe kerk, exempel van Brabant- ?che Gothiek, waar o.a. Graaf Hendrik III van Nassau, Rei nier van Chalons en Anna van Egrnond van Buren, de eerste gemalin van Willem den Zwij ger, begraven liggen, hebben zij een plaatsje gevondc-n. Alhoewel de stoet al eerder in de Baronie-veste was opge merkt, sijpelde het nieuws van een ontvangst der Koningin, die ook den titel Barones van Breda voert, maar langzaam door Eerst na 1 uur werden op de Markt aarzelend de eer ste vlaggen uitgestoken, maar om 3 uur gaven de vele Oranje haarlinten, dassen en cocardes en de ideine rood-wit-blauwe vlaggetjes van de jeugd een fleurig oranje-beeld Een aantal geüniformeerde leden van het Vrouwen Hulp Korps, komende uit verschil lende gebiedsdeelen van ons Koninkrijk, vormen de tweede groep, waarnaar de belang stelling der Koningin cp het Marktplein uitgaat. Zij onder houdt zich .vriendelijk met een aantal dames, waarna zij, luide toegejuicht, de begroetingen in het Bredasche stadhuis voort zet. De loco-burgemeester, Mr. E. van Mierlo, die onze lands vrouwe te Breda verwelkomde stelt haar aan tal van perso nen voor. Diens oudste doch tertje biedt haar bloemen aan. In de receptie-zaal gebruikt zij de thee met een gezelschap oud-illegale werkers. Onge dwongen worden er vragen ge. steld en vragen beantwoord. Langen tijd blijft het gezel schap bijeen. Buiten worden eenige dui zenden niet afgeschrikt door het lange wachten. Ook al ver toeft de Koningin ruim twee uur op het Bredasche stadhuis de wachtende schare blijf hardnekkig samengeoakt rond om het Marktplein. Even wordt het gezicht der Koningin zicht baar voor een der geopende ramen op een bovenverdieping van het raadhuis. Met Bra- bantsch enthousiasme wordt een samenzang aangeheven ..Oranje boven. Oranje boven, leve de Willemien!" De Ko ningin kan niet nalaten er voor- het geopend venster wuivend voor te danken. Om half zes komt er bewe ging in de rij van auto's voor het stadhuis. Een chauffeur manoeuvreert zijn wagen over het trottoir tot bij de trappen van het bordes: de Bisschop van Breda, Mgr. P. Hopmans, in het bisschoppelijk purper ge kleed, komt zijn opwachting bij de Koningin maken. In een der zalen heeft een hartelijk onderhoud plaats tusschen de hoogste landelijke en de hoog ste kerkelijke autoriteit in het Bredasche diocees. Twee hoog waardigheidsbekleders, die hun levensavond bereikt heb ben en voor wie deze jaren van bezetting, jaren van groote kommer en zorg beteekenden. De rijen van wachtenden hebben zich door den langen duur van het bezoek binnen eenigszins gedund, maar toch bleven velen samengedrongen, om het vertrek der Koningin te zien. Een wachtmeester dei marechaussee beloont inmid dels eenige hardnekkig met hun vlaggen wapperende kleu ters met een stuk chocolade. Zij houden het stevig in hun knuistjes, want ,,het is choco lade van onze Koningin", zoo roepen ze triomfantelijk, De wachtmeester lacht eens. Hij heeft zelf kinderen. Te ongeveer kwart voor zes komt er opnieuw beweging in de rij der volgauto's. Halzen worden uitgerekt, vlaggetjes zwaaiend opgeheven. Voor de geopende vensters verdringen zich weer de hoofden van de wachtenden. Een enthousiast gejuich golft over het Markt plein als de Koningin, zicht, baar onder den indruk van al hetgeen zij ook hier weer ver nam, naar buiten treedt. Zij lijkt eenigszins vermoeid, maar dat weerhoudt haar niet om vriendelijk wuivend afscheid te nemen van de wachtende Bredanaars, die Haar het laatst zagen in de twintiger jaren bij het eeuwfeest van de Koninklijke Militaire Acade mie. (Anep-AnetaJ. Eerste Jaargang - Nummer 104 Verantw. Hoofd red.: drs. H. Sinnema. Red.-adres: Middelburg, Molenwater 69 Adm.-adres: Vllssingen, Walstr. 58-60, Telefoonnummer 10, na 5 uur: 89. M'burg: Rouaansehe Kaai 39, Tel. 2099 Maandag 26 Maart 1945 Uitgever: Jaeq. de Smit, Souburg. Advertentieprijs 30 cent per regel. Minimumprijs 1.65 per adver -entie. Abonnementsprijs per week 26 cent. Per kwartaal 3.30. Losse nummers Aanzienlijke geallieerde vorderingen. Dit zal het laatste nummer zijn, dat U van „De Vrije Zeeuw" ontvangt. Toen ons blad op 16 November voor het eerst verscheen, geschiedde dit met de bedoeling het vacuum te vullen, dat ontstaan was doordat, op grond van het Tij delijk Persbesluit, de Provin ciale Zeeuwsche Courant niet meer mocht verschijnen. Wij leefden in de eerste da gen na onze bevrijding in een- bewogen tijd, wij waren vrij. maar de oorlog ging verder en het was zaak het publiek cp de hoogte te houden van den gang van het wereldgebeuren. Tevens moest er op allerlei gebied voorlichting worden ge geven. De noodzaak om te verschij nen is nu opgeheven. Wij heb ben het bericht ontvangen, dat het Militair Gezag, in af wachting van de beslissing der Persccmmissie, 'den Heer Den Boer vergunning heeft ver leend zijn Provinciale Zeeuw sche Courant weer het licht te doen zien. Er bestaat naar onze stelli ge overtuiging in Zeeland geen behoefte aan twee neutrale persorganen naast elkaar. Hierom heeft het bestuur der Stichting, welke ons blad uit- geett, besloten niet langer ge bruik te maken van de vér- gunning, die ons bind verstrekt was. en gaat „De Vrije Zeeuw" met ingang van morgen ver dwijnen. Wij danken al onze abonné's en lezers voor den steun, dien wij van hen hebben mogen on dervinden. Ons werk was niet gemakkelijk De pers heeft op het oogenblik nog te kampen met een nijpend papiergebrek en wij waren gedwongen veel ongedrukt te laten, ('at wij gaarne het licht hadden doen zien. Ook betuigen wij den velen medewerkers, die ons met hun artikelen en andere bijdragen van dienst zijn geweest, onzen oprechten dank. Wij meenen, dat ons werk, al was dit natuurlijk niet volko men, wel gewaardeerd is. Het stemt ons tot groote voldoening dat onze lezerskring grooter was, dan het ons maximaal toe estane aantal van 12.000. Dat onze Vorstin bij Haar bezoek aan onze provincie ver klaard heeft ook „De Vrije Zeeuw" te lezen achten wij een der grootste complimenten, die wij in de maanden van ons verschijnen ontvangen hebben. Onze taak is thans beëin digd, en wij nemen afscheid van onze lezers. Echter zal, naar wij ver trouwen, dit afscheid niet vbor allen gelden. Reecis bij den op zet van ons blad was de meer derheid van ons Stichtingsbe stuur de overtuiging toege. daan, dat er in Zeeland een groote behoefte bestond aan een Christelijk dagblad. Ook in Beveland werd dit gevoeld en er is daar een com missie opgericht, die zich ten doel stelt een dergelijk orgaan uit te geven. „De Vrije Zeeuw" heeft thans besloten een fusie met genoemde commissie aan te gaan. zcodat met ingang van morgen zal verschijnen het „Zeeuwsche Dagblad". een Christelijk dagblad voor geheel Zeeland, waarin „De Vrije Zeeuw" is opgenomen Narère bijzonderheden over doelstelling en plannen van dit nieuwe blad zult U in het eerste nummer van morgen kunnen lezen. Reeds thans zij aangekondigd, dat onze nieuwe courant niet het orgaan zal zijn van een bepaalde kerkelijke overtuiging of uitingsmiddel zal worden eener politieke partij. Het streven zal zijn alle Christelijke actie, op welk terrein ook, sa men te bundelen. Wij hopen ook in de toe komst het vertrouwen van vele lezers te zullen krijgen, al zijn wij er van overtuigd, dat de genen, wier voorkeur naar een neutraal orgaan uitgaat, ons -'Uilen verlaten. Hun roepen wij 'aarom een vaarwel toe en wij Janken hen nogmaals voor den steun, dien zij ons gegeven hebben. (Red.) Wij vestigen de aandacht on zer lezers in Middelburg op de lezing, welke prof. <lr. ir. J. Goudriaan voor de Zeeuw sche Volksuniversiteit zal hou den op Dinsdag 27 Maart te 8 uur in de Concert- en Ge hoorzaal. Het ondei-werp: „De Psycho logische voorwaarden voor den wederopbouw" is stellig van dien aard, dat er een groote belangstelling kan worden verwacht. Ter verduidelijking van ons schrijven over verhuisvergun ningen, in ons blad van 23 ®,r' ,vest'gen wij er nog de aandacht op, dat voor verhui zing binnen de gemeente aller eerst toestemming noodig is van den Burgemeester, welke echter moet worden aange vraagd aan het Gemeentelijk L\acuatiebureau, Zuidsingel 12 uur, sloegen 2 paarden, be spannen voor een sleeperswa gen, op de Markt op hol. De dieren renden met den wagen, die omsloeg en weer overeind kwam, de Lange Delft door en werden in de Korte Delft, waar juist een groote menigte rfa,1'radio-berichten stond hr„Ümter??- tot staan ge scharie i- Behalve materieeïi »cht„oS .1,1,s 92. Zaterdagmorgen ongeveer VAN HET WITTE DOEK. Het aandeel van onze Rijks. genooten uit Suriname in den bevrijdingsstrijd vormt het eerste onderwerp van het filmjournaal „De Vrije We reld", dat deze week in AI- hambra-theater wordt ver toond. Voorts ziet men momenten uit het herstel der Fransche industrie en beelden van het Geallieerde offensief ten Z.O. van Nijmegen. Een korte film bewijst de hooge verdienste van het koi-vet in den strijd om de convooien op zee. van 2.3 t.m. 31 Maart 1945. Vleesch vleeschwarenA14A, B14A, C14A, D14A. E14A, M14A Vleesch 125 gram; A14B, B14B, C14B D14B, E14B Vleesch 125 gr. Aardappelen: A14. B14, C14, D14. E14, M14 Aardappelen li» kg. Margarine of vet: A14A, B14A, C14A, D14A. E14A, M14A, A14B, B14B, C14B Boter, D25, E25 Reserve 125 gram margarine of 100 gr. vet. Reeds eerder aangewezen met een geldigheidsduur t.m. 31 Maart 1945. Brood: A14A, B14A, C14A, D14A, E14A, M14A Brood 400 gram; A14B, B14B, C14B, D14B, E14B Brood 600 gram. D14, E14 Beschuit 100 gr. Melk: C14, D14, EI4 Melk 1% liter. Taptemelk: A14, B14, Tapte melk 1 rantsoen. Jam of stroop: 95 Algemeen 250 gram. Chocolade: C24, D24, E24 Re serve 2 tabl. ca. 56 gr. p. tablet. Eng. Bloem: A23, B23, C23 Reserve 350 gram; D23, E23 Reserve 490 gram. Zout: 94 Algemeen 100 gram Suiker: 98 Algemeen 500 gr. Vervangingsmidd.96 Algem. 1 rts. Toelichting. Margarine of vet. De op de bonnen A14A t.m. M 14A Bo ter aangewezen hoeveelheid is 't normale rantsoen voor de week van 25 t.m. 31 Maart '45, terwijl de margarine verkrijg baar op de bonnen A14B B14B, C14B Boter en D25 en E25 Reserve bedoeld is als een extra rantsoen in verband met de Paaschdagen. Petroleum. De bonnen 106, 206, 306, 408 en 506 van de bonkaart „Extra" Walcheren, voorzien van de codenummers 223 en 288 zijn aangewezen voor het koopen van 1 liter petroleum per bon. Het publiek dient deze bon nen vooraf in te leveren bij een handelaar of venter in petroleum. Deze moet de bon. hen op opplakvellen opplakken en kan zich hiermede recht streeks bevoorraden, waarna aflevering aan het publiek kan geschieden. Petroleum voor kookdoelein- den. Aan diegenen, die niet door middel van gas of elect.-i. citeit kunnen koken zal weder om een aantal rantsoenen pe troleum worden verstrekt en wel 8 liter per gezin. Een nieuwe aanvraag mag echter niet worden ingediend. T.z.t. zullen zij die reeds eer der 3 liter voor kookdoeleinden ontvingen, door de distributie diensten worden opgeroepen tot het in ontvangst nemen der bonnen. Ditmaal zullen bonnen wor den uitgereikt van 2 rts. 4 liter. Er worden dus 2 bonnen van elk 2 rantsoenen ver sterkt. De Inspecteur voor de Dis tributie in de prov. Zeeland, PH. J. A. WALLER. DISTRIBUTIEDIEN ST WISSEKERKE. Zeep vullen arbeid. De leider van den distribu- tiedienst Wissekerke maakt bekend; dat rantsoenbonnen zeep wegens vuilen arbeid zul len worden uitgereikt. De ar beiders dienen zoo spoedig mogelijk bij de corresponden ten van hun woonplaats in lichtingenformulieren af te ha len, in te vullen en door hun werkgever te laten teekenen. De ingevulde en ondertee- kende formulieren dienen bij de Reizende Agenten te worden ingeleverd. Formulieren over de post gezonden, of in de brievenbus gedeponeerd wor den niet in behandeling geno men. Hiertoe zal zitting worden gehouden n te Kats 26 Maart, tusschen 9.30 en 11 uur; f,tc Colijnsplaat 27 Maart tusschen 9 en 12 uur; te Kortgene 28 Maart tus schen 9 en 12 uur; te Wissekerke 29 Maart tusschen 9 en 12 uur; te Geersdijk 29 Maart tus- schn 14 en 15.30 uur; te Kamperland 30 Maart tusschen 9.30 en 12 uur. De tweede distributiestam kaart dient te worden overge- llegd. Overgang van reserve-officie ren van het Koninklijke Neder- landsche Leger naar het korps Mariniers. In Amerika wordt thans een begin gemaakt met de vorming en opleiding van de lste Mariniersbrigade, die daarna zal worden ingezet in het Verre Oosten. Voor een aantal reserve officieren van de Koninklijke Nederlandsche Landmacht van alle wapens en dienstvakken is de mogelijkheid opengesteld tot overgang als reserve-offi cier naar het Korps Mariniers. Gegadigden moeten practi- sche militaire eivaring bezit ten, een goede lichamelijke ge steldheid hebben, mogen in leeftijd varieeren van 25 tot 40 jaar, terwijl daarnaast voor enkele oudere officieren met eivaring in stafwerk eveneens de gelegenheid tot overgang bestaat. Schriftelijke aanmelding is mogelijk bij 't dichtstbijzijnde aanmeldingsbureau voor oor logsvrijwilligers. Schriftelijke verzoeken om nadere inlichtingen zullen worden beantwoord door den Recruteeringsofficier voor het Korps Mariniers. Het Hoofd van het Aanmel dingsbureau voor Oorlogs vrijwilligers te Middelburg. AAN ONZE ABONNé'S. Zoo als U in dit nummer kunt lezen zal ons blad met in gang van morgen verschijnen als Christelijk dagblad. Onze abonné's die hun abon nement in verband hiermede niet wenschen te bestendigen, dienen onze administratie hier van vóór 1 April a.s. in kennis te stellen. Na dien da tum zal voor het nieuwe blad abonnementsgeld worden be schikt. Aan alle fronten hebben de Geallieerden snelle terrein winst behaald. Montgomery's bruggenhoofd over den Bene den-Rijn is nu 50 km. lang en 11 km. diep. Na Wezel werd ook Rees gezuiverd. Aan het 'riviertje de Oude IJsel is Hanimnünkeln veroverd. Het 2e Britsche en 9e Amerika an- sche leger, die elk een brug over den Rijn hebben, ontmoe ten meer vijandelijken tegen stand. De Duitschers werpen een pantsergrenadierdivisie in den strijd. Generaal Hodges is van het bruggenhoofd bij Rema- geu uit een aanval begonnen. Zijn troepen vorderden 10 km. eri naderen Deutz t.o. Keulen. Een verrassend succes bereik ten de Amerikanen in het bruggenhoofd van generaal Patton. Daar zijn ze 45 km. opgeschoten. Na Darmstadt te hebben veroverd rukten, zij naar de Main op en verover den een brug, die zij over trokken. Nu staan de Ameri kanen minder dan 20 km. van Frankfort. Tusschen Koblenz en Bingen zijn Amerikaansche troepen op 9 plaatsen den Rijn overgestoken. De R.A.F. heeft gisteren Munster, Osnabrück en Han nover gebombardeerd. Mosqui to's vielen Berlijn voor de 34ste opeenvolgende maal aan. Amerikaansche bommenwer pers en jagers bestookten oliefabrieken bij Brunswijk. Van Italië uit werden doelen in Tsjecho-Slowakije gebom bardeerd. Spitfires hebben weer een aanval gedaan op V 2- installaties in Nederland. Voor de Nederlandsche en Noorsche kust, alsmede in de Oostzee, vielen Britsche vlieg tuigen de Duitsche scheep vaart aan. In Zuid-Hongarije vor derden Tolboechin's troepen 25 a 30 km. en naderen zij Papa. De Russen staan 65 km. van de C ostenrijksche grens. De legermacht van maarschalk Malinowsky is langs den Do- nau 45 km. opgerukt, verover de Gran en nadert de fa- brieksstd Komorn. Rokosowsky's troepen veroverden Oliva, een voor stad van Danzig en staan 1 km. van Gdynia. In Oost- Pruisen werden Heiligenbeil en 12 andere plaatsen geno men. (B.B.C. en H.N.) VIJF NEDERLANDERS GEFUSILLEERD. 3 Februari jl. werd de N.S B- Procureur-Generaal bij het Amsterdamsche Gerechtshof, Mr. Dr. J. Feitsma, door leden van de verzetsbeweging dood geschoten. De Duitschers heb ben daarna als represaille vijf Nederlanders gefusilleerd. Het zijn: Mr. W. H. J. Dons, vice- president van de Arrondisse- ments-Rechtbank te Amster dam, Mr, H. J. Hulsman, raads heer hijhet Gerechtshof te Amsterdam, J. Smuling, J. Bak en C. W. Ittman (Anep-Aneta). MILITAIRE AVOND TE N.- EN ST. JOOSLAND. Dinsdag j.l. werd er een ge zellige avond gehouden voor de Ned. Militairen in de zaal van den heer Klap te Nieuw en St. Joosland, aangeboden door de accordeonvereeniging, „Crescendo" uit Vlissingen, on der leiding van haar directeur de heer Ventevogel. Deze avond is een groot succes geworden, want de vele aanwezigen heb ben volop kunnen genieten van de werkelijk zeer goede mu ziek. Er was een populair pro gramma samengesteld, waar onder enkele eigen composities van den dirigent. Er werden enkele soli gespeeld door den heer D. v. d. Linden, welke zeer in den smaak vielen. Na de pauze zong de heer Zeijger op keurige wijze op veler verzoek „Ketelbinkie", In zijn dankwoord richtte de Nederlandsche commandant zich allereerst tot den heer Ventevogel, en dankte dezen en de verdere medespelers voor den prettigen avond. De netto opbrengst van den avond was geheel bestemd voor de H.A.R.K. De geallieerden zijn op 4 nieuwe punten den Rijn over gestoken, bjj Rees, Xanten en aan beide zijden van Wezel. Het 2e Britsche en het eerste Canadeesche leger zijn bij eerstgenoemde plaatsen over den Rijn en het 4de Amrikaan- sche leger ten Z. van Wezel. De 4 hoofden, door de ge allieerden gevormd, strekken zich over een front van 30 km. breedte uit en is op sommige punten 8 km. diep. Wezel is bezet, de commandant werd gevangen genomen. Na een zeer doeltreffend spervuur van 1200 kanonnen en hevige bombardementen van de geallieerde luchtmacht is de Rijn overgestoken. Ook zeestrijdkrachten en luchtlan dingstroepen welkten aan deze groote operatie mee. Het sper vuur, dat werd uitgevoerd, is wel 't doeltreffendste van den oorlog geweest. Er werden ge vangenen binnengebracht die geheel versufd waren en huil den. Bevend stonden ze op hun vervoer naar de kampen te wachten. De groote vrees dwong hen tot overgave. De 40.000 man sterke lucht landingstroepen werden door 1500 transportvliegtuigen, be geleid door talrijke jagers, vervoerd en vlak achter de Duitsche linies neergelaten. De 6e Britsche luhtlandingsdi- visie, die bij Arnhem heeft ge vochten. neemt eveneens aan den strijd deel ook vecht hier het 17e Amerikaansche lucht- landingsleger. Vliegtuigen, die de troepen van voorraden voor zien, vlogen op sommige pun ten op 30 m. hoogte. Groepen die met booten den Rijn over staken hebben reeds contact met afdeelingen parachutisten. De marinestrijdkrachten stonden voor een geheel nieu-- w-e taak. Deze strijdkrachten staan onder bevel van den ge allieerden opperbevelhebber. De marine heeft haar oplei ding voor dit offensief in Bel gische en Fransche rivieren ontvangen. Volgens de laatste berichten zouden reeds 6 divisies over den Rijn zijn gebracht. Rees is veroverd. ook Biezlich, tegenover Xanten. Er (wor- den nu bruggen over den Rijn geslagen en ontelbare booten zorgen voor het over brengen van het materiaal en voorraden. De geallieerden staan nog 6 km. van Duisburg, terwijl ra dio-Brussel reeds meldt, dat in de buitenwijken van de stad wordt gevochten. Uit het hoofdkwartier van Montgomery werd Zondag morgen nog gemeld, dat de operaties aan alle sectoren van het Noordelijke front vol gens tevoren gemaakte plan nen verloopen. Dooi- het 2e Britsche leger alleen zijn reeds 1500 gevangenen binnenge bracht. De geallierde luchtmacht heeft, volgens corresponden ten, Zaterdag haar grootsten aanval op Duitschland uitge voerd. Volgens onvolledige be richten zouden 9700 aanvals- vluchten zijn uitgevoerd. De Engelsche toestellen waren opgestegen van vliegvelden uit Engeland, terwijl de Amerika nen hun bases in Europa had den. In de omgeving van Brus sel vereenigden de vliegtuigen zich. De Duitsche linies vlak te genover het leger van Mont gomery werden vooral aange vallen.' evenals Duitsche vlieg velden. troepenconcentraties, mitrailleumesten enz. Berlijn is voor de eerste maal gedurende den oorlog door vliegtuigen, die van Italië uit waren opgestegen, gebombar deerd. Voor dezen zwaren aan val is de grootste afstand afgelegd, die vliegtuigen in Europa ooit hebben gevlo gen. Na deze operatie volgde de gebruikelijke nachtaanval op de hoofdstad. Dit geschied de voor den 33sten opeenvol genden keer. Halifaxes van de R.A.F. be stookten Duitsche troepen en vliegvelden aan den rechter oever van den Rijn. Andere toestellen bombardeerden het rangeerterrein Kerkrade. 450 Engelsche bommenwer pers vielen 4 Duitsche lucht havens aan; 3 waren in het Noorden van Duitschland gele gen, de vierde in Nederland. De luchtoperaties kunnen in tegenstelling met de operaties na de landing in Frankrijk, onder zeer gunstig weer wor den uitgevoerd. De groote luchtvloot die Zaterdag werd uitgezonden, had een lengte van 800 km., ongeveer van Parijs tot Bellijn. Correspondenten melden, dat het schijnt, dat alle Duitsche huizen en hooibergen aan den N. oever van den Rijn in brand staan. In de 5 dagen, die voor het offensief voorafgingen, werd 50.000 ton aan bommen op Duitschland afgeworpen. Het bruggenhoofd bij Rema- gen is weer uitgebreid. Dit is nu 53 km. breed en 16 km. uiep. In het N. zijn verschillen de Duitsche tegenaanvallen afgeslagen. Amerikaansche voorhoeden bevinden zich nog 15 km. van Keulen. Het bruggenhoofd bij Luden- heim is 7 km. diep en 15 km. breed. 700 Duitsche gevange nen werden de eerste 24 uur binnengebracht. Enkele brug gen zijn reeds geslagen. Lan dau is veroverd. Maarschalk Stalin maakte in een dagorder bekend, dat maarschalk Tolboechin in Hongarije op een front van 100 km. 70 km. was opgerukt, ten Z.VV. van Boedapest. Sze- kes Fehervar werd heroverd. Alle Duitsche stellingen wer den onder den' voet geloopen en de Duitschers op de vlucht gejaagd. De Duitsche tegenaanvallen die, zooals Sta lin aankondigde, met 11 di visies geruimen tijd werden uitgevoerd om naar den Do- nau door te breken zijn dus omgezet in 'n Duitschen terug tocht. 70.000 man werd ge dood. 6000 gevangen genomen; 750 tanks en 800 stukken ge schut werden buitgemaakt of vernietigd. Ook Veszprem, dat onlangs nog werd gebombar deerd, is in Russische handen. Ten N. van de stad werden ook enkele plaatsen veroverd. De Russen staan nu nog 80 km. van de Oostenrijksche grens en 140 km. van Weenen. In het geheel veroverde het leger van Tolboechin 35 plaatsen. In OpDer.Silezïë veroverde maarschalk Koniew Neisse en Leobschütz. Neisse ligt ten Z.O. van Breslau en Leob schütz op 50 km. ten Z. van Oppeln. PRINS BERNHARD WAARSCHUWT DE N.B.S. Z.K.H. Prins Bernhard heeft voor Radio Herrijzend Neder land een waarschuwing tot de mannén van de binnenlandsche strijdkrachten in het bezette deel van Nederland gericht. Hierin werd gezegd Uit de berichten zult U ver nomen hebben, dat een groote militaire ooeratie aan den gang is, die voor ons land vèr- s.rekkende gevolgen kan heb ben.- Generaal Eisenhower als opperbevelhebber tn ik als Uw bevelhebber vertrouwen, dat gij, wanneer het van U wordt gevraagd, na het lange wach ten onder de moeilijkste om standigheden Uw best zult doen. Hoofdzaak blijft dat geen actie op eigen initiatief wordt ondernomen. De meest strenge discipline is daarom strikt veieischte. De noodige bevelen en instructies zullen op de U bekende wijze en op de tot nog toe gebruikelijke manier worden gegeven. Weest ten zeerste op Uw hoede voor pro vocatie. De oproep eindigt met; Man nen van de binnenlandsche strijdkrachten. Koningin en Vaderland rekenen op U OPROEP VAN EISENHOWER. Ook generaal Eisenhower heeft een oproep aan de man nen van de binnenlandsche strijdkrachten in bezet Neder land gericht. Hierin werd o.a. gezegd; Mannen van de Binnenland sche Strijdkrachten: U moet U van openlijke actie onthou den, totdat de instructies door ons worden gegeven. Blijft in- tusschen op Uw post en blijft Uw leiders gehoorzamen, want anders verspilt ge Uw krach ten om op een doeltreffende manier den vijand te verdrij ven. Ook richtte het geallieerde opperbevel een waarschuwing aan de Duitsche bevolking in verband met de landing van de geallieerde luchtlandingstroe pen. Hierin wordt o.a. gezegd: Het is ons ter oore gekomen dat Hitier het bevel heeft ge geven geallieerde parachutis ten en luchtlandingstroeoen terecht te stellen. Dergelijke troepen zijn geen terroristen, maar soldaten met een mili taire opleiding, die hun plicht vervullen. Het terechtstellen van een soldaat die een uni form draagt is in strijd met het oorlogsrecht. Alle officie ren en soldaten, die een bevel van hoogerhand gegeven op volgen zullen rekenschap moe ten afleggen. De straf zal niet eerder plaats vinden dan na den oorlog. Het uitvoeren en doorgeven van een order om parachu tisten of luchtlandingstroepen terecht te stellen zal worden gestraft. GELUKWENSCH VAN CHURCHILL. Minister Churchill heeft aan dc 21ste legergroep onder Mont gomery een gelukwensch ge zonden naar aanleiding van de gunstige operaties over den Rijn. Minister Churchill was tij dens den overtocht in 't hoofd kwartier van generaal Mont» gomery aanwezig. Hij ver klaarde o.a. in den geluk wensch: Het zal lang in de ge schiedenis - worden verhaald, hoe de Engelsche, Canadee sche en Amerikaansche strij ders zich van deze taak heb ben gekweten. Moge God onze wapenen zegenen bij onze ko mende operaties. (B.B.C. en H.N.) Zondagmiddag meldde Radio Oranje Correspondenten melden dat de 4 bruggenhoofden bij Wezel zijn samengesmolten tot 1. Het 9de leger heeft over den Rijn reeds verschillende plaat sen veroverd, w.o. een plaats 6 km. ten N. van Duisburg. De Britsche en Amerikaan, sche luchtlandingstroepen heb ben reeds de beschikking over tanks die door de vliegtuigen zijn neergelaten. De Duitsche tegenstand wordt heviger. De eerste sprong over den Rijn is gehikt, maar men kan verwachten, dat de Duitsche oarachutistentroepen meet te genstand zullen gaan bieden, daar de voornaamste troepen macht zich op 15 a 25 km. achter den Rijn bevindt en daarachter nog de reserves staan. Het bruggenhoofd strekt zich nu over een breedte van 35 a 40 km. uit. 8000 go- vangenen zijn binnengebracht. (R.O.)

de Vrije Zeeuw | 1945 | | pagina 1