De Vrije Zeeuw De strijd om de bevrijding van Nederlandsch-Indië. STADSNIEUWS I. De bezielende leiding van Dr. H. J. van Mook. PUBLICATIES Prof. Dr. J. Huizinga f FEUILLETON Het veelbeteekenende vraagstuk van Vaagsö. SPORTNIEUWS Laatste Berichten Duitsche verdediging ten Westen van den Rijn wordt snel geliquideerd. Grootsche voorbereidingen ten Zuiden van Nijmegen. PROVINCIENIEUWS MIDDELBURG VLISSINGEN Er is onder de Nederlanders, •wier werken en leven eng met Nederlandsch-Indië verbonden is, nauwelijks een figuur aan te wijzen, die zich in den strijd om de bevrijding van Neder landsch-Indië zooveel verdien sten heeft verworven als Dr. H. J. van Mook. Deze vaststel ling houdt veel in, want de ge schiedenis van Nederlandsch- Indië is rijk aan opmerkelijke persoonlijkheden, die de ver hooging van de welvaart en het welzijn vt-i Indonesië tot hun levenswerk hebben ge maakt De feiten zijn echter zoo sprekend en vinden in die mate algemeene erkenning, dat voor overdrijving niet be hoeft te worden gevreesd. Dr H. J. van Mook is de bezieler van den Indonesischen vrij heidsstrijd, de vechter en door zetter, de belichaming van het strijdend Indonesië, een Indo nesisch gezagsdrager van in ternationale faam, die tot in alle uithoeken der wereld de roepstem van Nederlandsch- Indië heeft uitgedragen en op alle fronten de belangen van de Nederlandsche overzeesche ge- biedsdeelen met overtuiging en kracht heeft verdedigd. Wie Dr. H. J. van Mook is? Op welke wijze zijn persoon met de jongste en jongere ge schiedenis van Indonesië is verbonden Welk zijn aandeel in den bevrijdingsstrijd van Nederlandsch-Indië is ge weest? Dit zijn alle vragen van groot belang voor wie de toekomst van Indonesië na aan het hart ligt, weshalve wij in een korte schets een beeld zullen trachten te geven van zijn leven en werken, in dienst van Nederland overzee. teven en werken van dr. Van Mook. Dr. H. J. van Mook werd in 1894 te Semarang geboren. Zijn ouders waren onderwijzers, die zich in 1893 in Indië had den gevestigd. Zijn jeugd en verdere ontwikkeling wijken niet af van die der meeste Europeanen, die in Indië gebo ren zijn. Dit wil zeggen, dat hy lager en middelbaar onderwijs in Indië genoot, doch voor zijn verdere ontwikkeling den groo- ten sprong waagde naar het moederland. Zijn belangste. ling ging hoofdzakelijk uit naar de chemische vakken, zoodat hij zich te Amsterdam en Delft liet inschrijven. Zijn studies werden echter vroeg tijdig onderbroken door het uitbreken van den wereldoor log. Van MooK nam als vrij williger dienst in het Neder landsche leger. Twee jaar lang droeg hij den wapenrok, tot hij zich als Indologisch student aan de universiteit van Leiden liet inschrijven. In 1918 beëindigde hij zijn studiën en vertrok on middellijk naar Indië om zich actief in te schakelen in den opbouw van dit Nederlandsch gebiedsdeel overzee. Aanvan kelijk belast met het toezicht op de distributie van levens middelen in zijn geboorte plaats, werd hy door den Sul tan van Djokdjakarta al spoe dig aangezocht als- raadsman voor zyn agrarische hervor mingen. Tot 1925 bleef Var, Mook dezen post bekleedsn, waarna hy naar Nederland te rugkeerde om zich te Leiden in het Indisch recht te bekwa men. Deze studie maakte hem nog beter geschikt voor de taak, die hem wachtte, en zijn benoeming in 1928 tot as sistent-resident te Batavia wekte dan ook geen verwon dering. Het is vooral op dezen post, dat Van Mook's uitzonder ijke capaciteiten duidelijk tot uiting kwamen. "In zeer korten tijd werd -hij lid van den Volks raad en chef van het bureau voor economische zaken van •het Departement van Economi sche Zaken. In 1936 stond hij aan het hoofd van de Neder- landsch-Indische afvaardiging op de conferentie van het in slituut voor betrekkingen in den Stillen Oceaan, die te Ca- lifornië gehouden werd. Op de ze conferentie maakte hij voor het eerst kennis met den Ja- panschen ambassadeur Josjiza- wa, dien hij eenige jaren later te Batavia weer zou zien als leider van de Japansfche dele gatie voor economische onder handelingen met Nederlandsch- Indië. Luitenant G.-G. van Ned.-Indië. Een blijk van groot vertrou wen was de benoeming van Dr. Van Mook op 1 Januari 1942 tot luitenant gouverneur- generaal van Nederlancschrln- dië. De verraderlijke Japansche aanval op Pearl Harbour had eerst drie weken geleden plaat; gegrepen. Het geheele gebied van den Stillen Oceaan was operatieterrein geworden. De Japanners zetten alles op al les om hun aanvankelijk suc ces zoo volledig mogelijk uit te buiten en troffen voorberei dingen om ook Nederlanêsch- Indisch gebied aan te vallen. Het waren dagen en weken van greote spanning, van d; pe teleurstellingen, van moed gevende wapenfeiten. Neder landsch-Indië deed zijn plicht De slag in den Stillen Oceaan, het heldhaftig verzet der Ne- derlandsch-Indische trceper. tegen den overmachtigen in dringer waren garant voor d uiteindelijke overwinning, die komen moest. Op het oogenblik, dat Dr Van Mook zich belast zag met de verantwoordelijkheid over het Nederlandsche erfdeel overzee, was het» echter slechts krachtige naturen gegeven niet alleen aan deze overwin ning te gelooven, maar ook onverwijld die maatregelen te treffen, welke voor de zege noodzakelyk waren. Aan door zetters en vechters, die zich geen oogenblik de leiding uit handen lieten nemen en zich constant boven de omstandig heden wisten te verheffen, was op dat oogenblik de greotste behoefte (Commentaar M. Cr.) SCHOOL J NEDERSTRAAT. Aanvang op Maandag 26 Maart Klasse 2 om half 9; klasse 1 om half 11. Het Hoofd der school, P. v. ROON. VERPLICHTE INENTING TEGEN DIPHTHERIE. Burgemeester en Wethou ders van Ocst- en West-Sou burg maken bekend, dat een verplichte inenting tegen diph- therie moet plaats hebben van alle kinderen van 1 tot en met 14 jaar. Deze inenting zal alhier wor den verricht in 't gymnastiek lokaal aan het Oranjeplein np Maandag 26 Maart a.s. voor kinderen die tegen diphtherie nimmer zijn ingeënt. De letters A t.m. M te half elf en N t.m. Z te half twaalf uur. Kinderen reeds eerder tegen diphtherie ingeënt op Maandag 2 April a.s. De letters A t.m. M te half elf en N t.m. Z te half twaalf uur. Verzocht wordt distributie stamkaart mede te brengen. Eerste Jaargang - Nummer 103 Verantw. 'loofdred.: drs. H, Sinnema. Red.-adres: Middelburg, Molenwater 69 Adm.-adres: Vlissingen, Walstr. 58-60, Telefoonnummer 10, na 5 uur: 89. M'burg: Rouaansche Kaai 39, Tel. 2009 Zaterdag 24 Maart 1945 Uitgever: Jaeq. de Smit, Souburg. AdvertentieprUs 80 cent per regel. Minimumprijs 1.65 per adver .entie. Abonnementsprijs per week 26 cent. Per kwartaal 3.30. Losse nummers 5 Een der bekwaamste mannen van de u>e- tenschap in Nederland ging met hem heen. Dezer dagen bereikte ons het bericht, dat de bekende Nederlandsche cultuur-histori cus, prof. dr. Johan Huizvngat op 72-jarigen leeftijd is over leden. Wy willen niet verzuimen het levenswerk van den heengega- nen geleerde cp gepaste wijze in herinnering te brengen. Im mers, in prof. Huizingja ver liest ons volk een groo'te, zoo niet de grootste, hedendaag- sche kenner van de Nederland sche cultuur. 1 Levensloop Johan Huizinga werd 7 De cember 1872 in Groningen ge boren. Hij studeerde in de let teren te Groningen en Leipzig, toen nog een centrum van vrije wetenschap. In 1897 pro moveerde hij op een verhande ling over ..Vidüshaka in het In disch Tconeel" en hij werd daarna leeraar in de geschie denis aan de H.B.S. te Haar lem. Tot professor te Groningen werd dr. Huizir.ga benoemd in 1905. Tien jaar later verwissel de hy dit hoogleeraarscliap met den leerstoel voor alge meene geschiedenis te Leiden. Sinds 1932 was prof. Hui zinga algemeen voorzitter van de Koninklijke Academie van Wetenschappen. De bezetting van ons land heeft aan zijn on treden cn het doen verschijnen van zijn werken een einde ge maakt. Cnder welke omstandigheden hy overleden is. weten wij nog niet. Huizinga heeft in elk ge val nog den leeftijd der ster ken bereikt. Gerechtvaardigd pessimisme Ofschoon deze bekwame ge leerde een humanistische le vensrichting was toegedaan, werden zijn hoogstaande be schouwingen gver de Neder landsche cultuur en andere on derwerpen in alle kringen van denkend Nederland gelezen en gewaardeerd. Wijlen dr. H. Co- lijn heeft ze meermalen met instemming geciteerd. Eén be zwaar zou men tegen Huizin ga kunnen aanvoeren, n.l. dat hij een pessimistischen kyk had op de 'toekomst van de Nederlandsche cultuur en het wereldgebeuren. Helaas heb ben de feiten hem tot nog toe in het gelijk gesteld. Wij jon geren zouden echter in een herrijzend Vaderland met meer optimisme dan Huizinga („In de schaduwen van mor gen") de vooruitzichten van onze nationale cultuur willen beschouwen. Zyn werken. Van de hand van prof. Hui zinga zijn in den loop der ja ren de volgende .werken ver schenen De rechtsbronnen der stad Haarlem (1911), De geschie denis van de Groningscne Uni versiteit, 18141914 (1914), I.Iensch en menigte in Amerika (1918)., Herfsttij der middel eeuwen (1919, dit werk werd vele malen herdrukt), Erasmus (1924), Tien studiën (1926), Amerika levend en denkend (1926), Leven en werk van Jan Veth (1927), Cultuurhistorische Verkenningen (1929), Neder- and's Geestesmerk (1925), In de schaduwen van morgen (1935), De wetenschap der ge schiedenis (1937), en Home Ludens („De spelende mensch" 1940). Wijlen prof. Huizinga heeft ons geestelijk met een reeks kostbare literatuur verrijkt. Zijn nagedachtenis kunnen wij niet beter eeren dan door ken nis te nemen van zijn werken. De beschouwingen van dezen begaafden denker en schrijver zijn van onschatbare waarde voer de studie van. de Neder iandsche cultuur. (Red.) BREUK IN POOLSCHE KABINET TE LONDEN. Volgens een Reuterbericht is er een nieuwe splitsing geko men in -het Poolsehe kabinet te Londen. De socialistische minister van handel Jan Kwa- pinski heeft ontslag gevraagd, doch tot dusverre is dit ont slag nog niet verleend. Kwa- pinski was vice-premier in het kabinet van Mikela-jczijk en voorzitter der Poo.sche soci alistische partij voor de aan komst van Arcyewski. Kwa- pinski zou zich willen terug trekken tengevolge van ge beurtenissen welke de benoe ming van generaal Anders tot opperbevelhebber der Poolsche strijdkrachten gevolg! zijn Generaal Anders zou drie Pool sche generaals van hun func tie hebben ontheven, namelijk generaal Modelski, onder staatssecretaris voor oorlog voering, generaal Boryta, be velhebber van het tweede Pool sche legercorps, en generaal Paszkiewicz, plaatsvervangend bevelhebber dezer legergroep. (Anep-Aneta). OP- EN ONDERGANG VAN DE MAAN Zondag 25 Maart op 14,35, onder 4.55 uur. Maandag 26 Maart op 15.41, onder 5.19 uur. Fotopersbureau J. üellaert Een kijkje langs den eenmaal prachtigen Boulevard te Vlissingen, die helaas tot een ruïne is geworden. 6. „Lieutenant O'Flaherty en ik plaatsten nu overal posten, zoodat elk raam van het pak huis bewaakt was en wij gin gen nu belde op verkenning uit om te zien of wy op andere manier binnen konden dringen. Toen verscheen de kolonel, die ens mededeelde, dat we voort moesten maken, waarop ik be sloot het pakhuis ln brand te steken. Wy brachten eerst drie trekpaarden uit een stal, die gewond geraakt waren, omdat Lance-Sergeant Connelly toen hij daar beweging hoorde, een handgranaat naar binnen ge gooid had. We konden echter ook van den stal niet in het pakhuis komen. „Toen ik reeds voorbereidin gen getroffen had om het pak huis in brand te steken, zag ik plotseling Lieutenant O'Flaher ty on soldaat Sherington het do°r de voordeur bin nenstormen. Zij hadden beide tommy guns bij zichen ik kon de verleiding niet weer staan en snelde achter hen aan naar binnen. Ik had nauwelijks de trap bereikt of ik hoorde twee schoten knallen en zae zoowel O'Flaherty als Shering ton ineenzakken. Ik vuurde daarop in de richting van de binnendeur, maar moest weer terug. Hoe konden we beide gewonden naar buiten kry- gen? Ze lagen midden ln de kamer, die door den vyand, die op nog geen vijf meter afstand in de donkerte van de bin nenkamer stond, bestreken werd Sherington riep mij nog toe, dat hijvan uit de andere kamer beschoten werd. .Het eenige, wat ons over bleef was naar de eerste ver dieping te gaan en van daar uit den vyand door den vloer te bestoken, maar dat zou veel moeilijkheden opleveren. Plot- Iseling kwamen O'Flaherty en Sherington de deur uitgeloo- pen. Sherington was ln het been gewond en O'Flaherty zag er uit of men hem een portie aardbeienjam in het ge zicht had gegooid. Soldaat Hannan kon nog bytijds O'Fla herty grijpen voordat hy neer viel, terwijl Lance-Corporal Darts Sherington steunde. Ik liet ze wegleiden en zond Cor poral Chapman van afdeeling No. 2 weg om brandbommen te gaan halen, terwijl soldaat Hughes op zoek ging naar een bus benzine. Lance-Sergeant Herbert wierp de benzine in de kamer." Spoedig stond het heele pakhuis in lichtelaaie. Dergelijke tooneelen speel den zich overal in de stad af. Alleen of met zijn tweeën ging men overal vallend en glijdend over de met sneeuw bedekte binnenplaatsen om deuren vari doodsche gebouwen open te gooien, waarin kleine afdeelin- gen van den vijand zich met een hardnekkigheid en moed verzetten, die niet onderdeed voor die der aanvallende Com mando's. (Wordt vervolgd) VOETBAL. Het programma voor a.s. Zondag brengt ons Middel burgVlissingen en R.C.S. EM.M. Eerstgenoemde wed strijd, welke voor den oorlog tot de sportevenementen van Zeeland behoorde, zal dit jaar niet diè spanning en diè sfeer brengen, welke er toen rond hing. Vlissingen is, na haar nederlaag tegen Zeelandia., verplicht te winnen, als zy ten minste niet verder bij Goes wil achter raken en haar kans op het kampioenschap verspe len. R.C.S. zal het in haar wed- >1 rij:i tegen E.M.M. niet moei lijk hebben en haar eerste winstpunten wel mee naar huis brengen J. V HOOG WATER TE VLISSINGEN. Zondag 25 Maart 0.05 en 12.40 uur, resp. 1.22 en 1.49 M. NA.P. Troepen van het 3e Ame- rikaansche leger, onder bevel Van generaal Patton, zijn Don derdagavond om 10 uur bij helder maanlicht op een nieuw punt den Rijn overgestoken, volgens Duitsche berichten bij Oppenheim ten Z. van Mainz. De vijand werd volkomen ver rast en bij den overtocht ging geen man verloren. Later be gonnen de Duitschers zich fel te verweren met lichte wapens. Deze nieuwe overschrijding van den Rijn gebeurde zonder eenige voorbereiding van ar tillerie of luchtbombardement. Mainz is van vyanden gezui verd. De laatste Duitsche te-, genstand in het Saargebied wordt gebroken. Speyer, Pir- masecs en Landau leien in Amerikaansche handen. De oorlogsbuit in dit gebied is nog grootef dan bij Falaise. Duizenden Duitschers wach ten op registratie als krygs- gevangenen. Het bruggenhoofd bij Remagen werd opnieuw uitgebreid. De Amerikanen houden nu 30 km. van den autoweg KeulenFrankfort bezet. Generaal Eisenhower heeft ook de vrouwen in het Roergebied gewaarschuwd de steden te verlaten. Dr. W. DE VLUGT f ln bezet gebied is overleden dr. W. de Viugt, die tot 1941 burgemeester van Amsterdam is geweest. ROOSENDAAL-VLISSINGEN De spoorlijn heropend. Maandagmorgen, 19 dezer, is de spoorlijn Roosendaal-Vlis- singen heropend. Ongeveer 10 uur kwam de eerste trein bij de brug te Vlake aan, waar autoriteiten en genoodigden uitstapten. Prof. Goudriaan, directeur van de Spoorwegen, hield hier een hartelijke toe spraak. Hij reikte aan de klcekmoedigen, die de spring lading uit de brug haalden, een plaquette uit evenals aan ir. Schaley. De tocht werd voortgezet naar Goes, waar de stationschef het gezelschap verwelkomde. In de restaura tiezaal werd een lunch aange boden. De lijn zal voorloopig alleen voor goederenvervoer gebruikt worden. (De Stem). WALCHEREN VRAAGT DE BELANGSTELLING. Het Amerikaansche week blad „Life", dat een oplage heeft van 3.5 millioen exem plaren, is uitgekomen met een uitvoerig en ryk geïllustreerd artikel over Walcheren. Op den omslag prijkt de beeltenis van Maria Huysmans in Zeeuwsch costuum. (Da Stem). Opbrengst Noord-Beveland voor Zeeuwsche Hulp boven de Rivierem. Colijnsplaat 13 000.25 Geersdyk 5.379.10 Kamperland 23.015. Kats 6.369 35 Kortgene 23.577.75 Wissekerke 24.707.35 PROVINCIALE ZEEUWSCHE II.A.R.K. Sedert de vorige opgave wer den door ons de volgende gel den ontvangen: Stg. Gemeente Domburg Stg. diversen Stg. M.T.V. „Wil- helmina Stg. M.V.V. „Mid delburg" Stg. Kringbureau Zeeland Ned. Roode Kruis Stg. sub-emmissie Rilland-Bath Stg. Gemeente 's- Gravenplder Stg. Gem. Kjjp.b- bendijke Stg. Gem Yerseke Stg. W.C. de Waard, Kortgene Stg. Gem. 's Heer Abtskerke Stg. opbr. show Goes Stg. div. M'burg Stg. Green Berret's Dance Stg. Vryz. Herv. Jeugdraad Stg. opbr gramo- foonplaten Stg. Ver. Instr Muziek Stg. Gem. Veere Stg. HH. Elzepga Aagtekerke' Stg. Serooskerke Stg. N.N. Stg. Geref. Jongel. Ver. L. Wagenaar 75.— 99 41 91 25— 99 50— 318.50 11.731.62 5.765.25 6.014.28 19.802.41 25— 3.150.— 3.114.48 307.50 277.90 50 29.— 25.— 579 33.65 10.— 70.38 10.— 51.505.32 Het totaalbedrag der ont vangen gelden bedraagt thans: 163.513.76. De overgebleven Duitsche legermacht, die zich nog ten W. van den Rijn bevindt, wordt snel geliquideerd en is in tweeën gesplitst. Zij hebben nu nog een 50 km. lange strook langs den linkeroever van den Rijn in bezit, maar deze strook is in tweeën ver deeld. Eén leger bevindt zich bij Speyer, een ander bij Gam- mersheim. De vijandelijke troe pen zouden nog 3 overgangen over den Rijn hebben, waar langs ze kunnen terugtrekken. Ze worden gedwee. Er worden zooveel gevange nen gemaakt, dat sommige Duitschers van kaarten worden voorzien, waarop het dichts- bijzijnde gevangenkamp staat geschreven, waar de meeste Duitschers dan gedwee zondei escorte naar vertrekken. Groote voorraden levensmiddelen val len in geallieerde handen, die het militair gezag onder de duizenden gedepoteerden ver deeld. Duizenden buitenland- sche arbeiders zwerven langs de wegen in het Rijnland. De Sieg overgestoken? In het bruggenhoofd van Remagen zijn de Amerikanen Donderdag weer 8 km. gevor derd en zij zouden volgens H. N. de Sieg hebben overgesto ken. Er zijn weer nieuwe pon tonbruggen over den Rijn ge slagen. Een Amerikaansche geniegroep heeft een record prestatie geleverd, door in 9 uur een 400 m. lange brug te slaan. Voor de eerste maal wordt er van het front in Duitsch- land van zweefvliegtuigen ge bruik gemaakt om gewonden te vervoeren. Als voor de invasie. Van de legergroep van Montgomery werd nog gemeld, dat de voorbereidingen voor het nieuwe offensief achter een 100 km. lang rookgordyn plaats vinden ten Z. van Nij megen. De voorbereidingen zouden gelijk staan met die welke voor de invasie zyn ge maakt. 20 plaatsen achter den Rijn in vlammen. De tactische luchtmacht is op een geweldige manier bo ven Duitschland bezig geweest. Vooral de troepenconcentra ties voor het front van Mont gomery werden bestookt. 7300 vluchten hebben Britsche_ en Amerikaansche vliegtuigen boven de doelen ln West- Duitsehland uitgevoerd. Zwa re bommenwerpers bestookten een twaalftal verzamelpunten van troepen tegenover het front van Montgomery en 5 vliegvelden in het Roergebied. Van de 16 verbindingen naar het Roei^ebied zijn er nu 14 onbruikbaar. Een twintigtal steden en dorpen in het Roer gebied staat nu in lichte laaie. Bommen van 5% en 10 ton werden wederom gebruikt tegen viaducten bij Nienburg en in Bremen. Nienburg ligt 30 km. ten Z.O. van Bremen. De brug bij eerstgenoemde plaats stortte ineen. De geallieerde luchtmacht bomhardeerde de verkeerscen- tra Wezel en Munster. Ame- BEGEEFT U NIET ZONDER VERGUNNING IN HET OVERSTROOMDE GEBIED. Den laatsten tijd is door de rikaansche jagers uit Engeland begeleidden voor de eerste maal in den oorlog Engelsche bommenwerpers uit Italië. De vliegtuigen ontmoetten elkaar en bombardeerden spoorweg doelen bij Roeland en ten O. van Praag. In Noord-Nederland wer den wederom de spoorwegen en V 2 installaties gebombar deerd. Mosquito's bombardeerden Berlijn voor den 31sten opeen volgenden keer. Maarschalk Koniew in het offensief. Maarschalk Koniew heeft na een spervuur van 90 minuten de Duitschers over een 100 km. breed front 40 km. terug geslagen in Opper-Silezlë. Twee verschillende groepen rukten op en sloten zich bij Neustadt bij elkaar, waardoor groote groepen Duitschers zijn ingesloten. Neustadt is vero verd. 6 belangrijke plaatsen en 400 andere bewoonde plaat sen werden veroverd. 30.000 Duitschers zyn gesneuveld, 15.000 krijgsgevangenen ge maakt. In 't geheel werden 280 Duitsche tanks buiten gevecht gesteld. Duitsche troepen, die op de grens van Joego-Slavië en Hongarije de Drawa waren overgestoken, werden door Joegoslavische en Hongaarsche, tezamen met Russische troe pen, teruggeslagen. Maarschalk Tolboechin heeft bij Komorn een doorbraak ge forceerd. 40 steden en dorpen werden veroverd. In Oost-Pruisen staan de Russen nu voor Heiligenbeil, nadat ze eerst een ijskoude rivier hadden overgestoken. 2000 Duitschers werden hier gedood. Vorderingen in het Verre Oosten. In de Philippijnen hebben de Amerikanen een eiland tus- schen Panay en Negros ver overd. 'Het communiqué van Nimitz meldt, dat op Luzon op alle fronten vorderingen zijn ge maakt. In Birma vorderden de ge allieerden ten Z.W. van Man- dalay in de richting van de petroleumvelden. Over de ope raties van de Amerikanen wordt het stilzwijgen bewaard. In Indo-China verzetten de Fransche guerillagroepen zich nog ~,teeds in het N. Ameri kaansche Mustangs bombar deerden het Z. v/n Hanoy. De Duitschers hebben bevo len, dat alle steden aan de O.- kust van Jutland tegen 15 April ontruimd moeten wor den. 50.000 menschen zijn hierby betrokken. De minister van Binnen- landsche zaken in Engeland heeft verklaard, dat het stel sel van de brandwachten in En geland is opgeheven. Sedert September 1940 was het een burgerplicht bij de brandwacht dienst te nemen. Door de op heffing van de bestaande re geling worden IV2 millioen menschen aan deze verplich ting onttrokken. (B.B.C. en H.N.) politie te Middelburg proces verbaal opgemaakt tegen een groot aantal personen, die zich zonder vergunning in het over stroomde stadsdeel bevonden. Niet alleen zy, die per boot gaan, maar ook degenen die van de lage waterstanden ge bruik maken, om naar hun woning te loopen, moeten hier toe bij den Prov Stoomboot Dienst, „Rusthuis1', Branierij- molengang, een vergunning aanvragen. Wij wijzen er nog maals op. dat het politietoe zicht in het geïnundeerde ge bied thans zeer streng is. DE OPMERKENSWAARDIGE PRESTATIE VAN EEN KIP. Het schijnt wel eens voor te komen, dat een kip een ei legt met twee of zelfs met drie dooiers. Maar dat zy er twee in elkaar legt, schijnt nog niet eerder te zijn vertoond. ,Dit presteerde eenige dagen gele den de kip van één onzer Mid- delburgsche lezers Zij legde een ei, dat ruim cm. lang was en geheel compleet bleek te zijn, terwijl er zich boven dien een ei van de gewone' grootte in bevond, waarvan de schaal verhardde, toen 'deze aan de lucht kwam. Het gewicht van het dubbe le ei was ongeveer 31', maal zoo groot als dat van een nor maal ei. Het wonderlijke pro duct kan misschien zoo ver klaard Worden, dat om het oor. 3pronkelyke ei, dat 's avonds gevormd werd en dat de kip aiet meer kwjjt kon, heen, een tweede is ontstaan van abnor male grootte. Hoe het ook zy, de kip heeft wel een bijzondere prestatie ge leverd. Specificatie opbrengst collecte Connt^ „Zeeuwsche Hulp voor boven de Rivieren"H.A.R.K. voor elk der bussen afzonderlijk Hieronder volgt een opsom ming van de opbrengst der af- zonderiyke collectebussen na de onlangs te dezer stede ge houden inzameling ten bate van het Comité „Zeeuwsche Hulp vóór boven de Rivieren", i'n samenwerking met de H.A. R.K. Bus 1: 252,1814, bus 2: 556.42, bus 3: 87.09, bus 4: 303,341,2, bus 5: f 141,401'.,, bus 6: 190,18, bus 7: 188,85, bus 8: f 117,11, bus 9: 113,40, bus 10: 578,23, bus 11: 204,25, bus 12: 431,47, bus 13: 394,61, bus 14: 8,10, bus 15: 265,981/,, bus 16: 274,871/,, bus 17 385,93(4, bus 18: 538.54, bus 19 f 126.69, bus 20: 86,96, bus 21: 92,95, bus 22: 147,96 (i, bus 23: f 162,65, bus 24: 251,371/4, bus 25: 250,57, bus 28: f 313,30, bus 27: 418,45, bus 28: 456,63, bus 29: 36,66, bus 31: 252,53, bus 32: f 197,17, bus 33: 1013,41, bus 34: 114,95, bus 35: f 663.36. bus 36: f 72.73, bus 37: f 137.62, bus 38: 169.86, bus 39: 619,66, bus 40: 167,81, bus 41: 250,69, bus 42: 1471.28, bus 43: 68.75, bus 44: 378,55, bus 45: f 1204,67, bus 46: 83,93, bus 47: 149,67/2, bus 48: 311.41, bus 49: 339,36, bus 50: f 390,90, bus 51: 401.37. bus 52: f 116.13y2, bus 53: f108.70, 54; 333,35, bus 55: 21,47, bus 56: 147,35, bus 172.75, bus 58: 179.821/2, OTs 59: 538.39, bus 60: f 159,421/,, bus 61: f 54,32, bus 62: 194,79, bus 63: 298,42, bus 64: 243,32, bus 65: 124.86, bus 66: 113,80, bus 67: 179,17 R,, bus 68: f 94,77, bus 69: 317,471/a, bus 70: f 228,61, bus 71: f 67,55, bus 72: 316.4Q, bus 73: 421,30, bus 74: 122,92, bus 75: 383.10, bus 76: 388,80, bus 77: 305,121/2, bus 78: 221,20, bus 79: 227,50, bus 80: 82,38, bus 81: 41,45, bus 82: 103,80(is, bus 85: 76,29</2. HET NIEUWS UIT DEN AETHER. Evenals te Middelburg reeds het geval was, heeft ook een Vlissingsohe radiohandel het ■nitiatief genomen, dagelijks het - -Iandsche .lieuws van de B B.C. versterking over straat weer te geven, ^eze loffelijke gewoonte heeft de fa. Gebrs. van den Berg, Bel'amynark,- ingevoerd. Om 7.45, 1 0 n.m. 6.45 uur kan men daar het nieuws hoo- ren. i ot - T bus .AÜ21 3

de Vrije Zeeuw | 1945 | | pagina 1