De Vrije Zeeuw STADSNIEUWS Het Koninklijk bezoek aan TnUddeiburg. HET WERELDTAFEREEL BONNENLIJST Amerikaansche tanks hebben door L"d*igshafen den Rijn bereikt. Laatste Berichten PROVING ENIEUWS DISTRIBUTIE Het Middelburgsche Ge rechtsgebouw was Vrijdag 16 Maart het middelpunt, waar alle belangstelling der Zeeuwen zich op richtte. Hier immers heeft Koningin Wilhelmina zich tot Haar Zeeuwen gericht. Omstreeks tien uur hadden zich verschillende burgerlijke en militaire autoriteiten en en kele delegaties uit de Zeeuw- sche burgerij om den koninklij ken zetel geschaard. Wij za gen hier o.m. de burgemeesters van Middelburg, Vlissingen, Goes, Oostkapelle, Koudekerke en Zoutelande, onderscheiden leden van de rechterlijke macht en van het provinciaal bestuur, de adviseurs van den Miiitai- len Commissaris, vertegen woordigers van de geestelijk heid in verschillende schakee ring en van de voormalige il legale werkers. Ook hadden enkele familieleden van oor logsslachtoffers en een aantal door het oorlogsgeweld gedu peerden een plaats geyoncien. Buiten het gebouw wachtte een duizendkoppige menigte de komst van H. M. af. den tijd kortend met het meezingen van vaderlandsche liederen, welke op verdienstelijke wijze door het Middelburgsch Muziek corps en de Signaal-afdeeling van „Achilles" ten gehoore werden gebracht. Ter weerszij den van het Gerechtsgebouw stonden de geüniformeerde Middelburgsche jeugdvereeni- gingen opgesteld, te weten de padvinders, padvindsters en de Driehoeksmeisjes. Nadat onder groot enthou siasme van het publiek onze Vorstin op het plein voor het crgbouw gearriveerd was, on derhield Zij zich geruimen tijd met verschillende vertegen woordigers der burgerij. Hier na hoorde H. M., staande op het bordes, ons volkslied aan, dat de menigte uit volle borst medezong. Kede van de Koningin. Vrijwel onmiddellijk na het betreden van de zaal nam de Koningin het woord om een re de uit te spreken tot de Zeeuwsche bevolking. „Na bijna vjjf jaar geschei den te zijn geweest, reiken wij elkander weer voor het eerst (le hand, zien elkander van aangezicht tot aangezicht in diepe bewogenheid over al hetgeen over U, en door Uw leven is heengegaan. Gij kunt U moeilijk de ontroering voor stellen, die zich bij deze lier- eeniging met U van mij mees ter maakt. Mijn reis door Zeeuwsch- Vlaanderen en .door Walcheren zal steeds belmoren tot de grootste belevenis in mijn le ven diep ben ik getroffen cfoor >-t «-roofe Ie<xl, dat over .velen Uwer is gekomen en dat gij allen zoo moedig weet te dragen. Met trots heb ik ken nis gemaakt met vele dappere leden van de verzetsbeweging. In dit diep ernstige oogen- blik, waarin wij thans verkee- ren, waarin de orkaan van den oorlog over ons vaderland woedt, en de bevrijding van ons volk nog niet is voltooid, waarin onze toekomst nog moet worden opgebouwd, geeste'ijk en stoffelijk, reiken wij elkander de hand, als be- wjjs van onze eensgezindheid, van onzen vasten wil voor dat eene doel een waarachtige volksgemeenschap op te bou wen, en een nieuw en schooner vaderland te doen herrijzen. Dit oogenblik vraagt niet om woorden, maar om daden, bevrijdingsdaden, die ons bren gen moeten uit de zorgen en den druk, waaronder wij leven tot het einddoel, dat wij voor ons geestesoog zien. Wij weten, dat het oen lan gen weg is, die voor ons ligt, die niet gemakkelijk zal zijn, maar met de beproefde Zeeuw sche taaiheid en volharding zullen wij er komen. Hoe zwaar Uw druk en be nauwenis geweest is, hoeveel offers Uw dapperen hebben gebracht, hoezeer Uw steden en Uw dorpen verwoest zijn, Uw akkers en hofsteden onder water staan, gij zijt weer vrije mensehen en het grootste ge deelte van Zeeland is van den vijand gezuiverd. Voor U staat dus de weg open voor opbouw en herstel. Temiden van onze zorgen en ons ontzaggelijk leed over on ze landgenooten, die nog niet hevnjd zijn, zorgen en leed, die ons geen oogenblik met rust laten, is Uw weer vrij zijn het groote lichtpunt. v Met TO nank ik God daar!. \oor. Ik breng hulde aan al Uw mannen en vrouwen die in de donkere jaren, dié ach ter ons liggen, taaien, onver- zettelijken weerstand boden Ik breng hulde aan de legers onzer bondgenooten voor hun voor ons gevoerden moedigen strijd, hulde aan de mannen van onze Brigade, die zijde aan zjjde met hen den bevrij dingsveldtocht hebben meege streden. Hulde aan onze wak kere jonge mannen van het verzet, die zoo dapper hebben meergevochten en zich, even als de Brigade, met krijgs- mansroemi en lauweren hebben overdekt. Ik houd mij overtuigd in al ler geest te handelen, indien ik U voorstel, thans eenige oogenblikken van eerbiedige stilte in acht te nemen als hulde aan al Uw helden, die vielen bij het volbrengen van hun plicht in hun prachtigen onverz.ettelijken weerstand te gen den overweldiger, aan hen, die schouder aan schou der streden met onze bondge nooten en den dood vonden, bij den strijd om onze bevrijding en aan hun Canadeesche. Fool- sche en Britsehe strijdmak kers." De woorden van H. M. wer den door de aanwezigen in ontroerde stilte aangehooid. Nu en dan tijdens de rede hoorde men het zachte geschrei van een baby. het dochtertje van een gefusilleerde, dat met haar" moeder de plechtigheid bijwoonde. Een dramatische noot, die de velen, die per ra dio naar deze rede zullen luisteren, een idee zal geven van het karakter van dezen tocht. Hierna dankte de Commis saris der Koningin. Jhr. Mr. J. W. Quarles van Ufford, H. M. voor Haar woorden. Hij zeide o.m.: „Wij brengen dank aan God die Uwe Majesteit weer den vaderlandschen bodem heeft doen betreden. God heeft hier mede ons vurig gebed ver hoord. Wij danken Uwe Majesteit, dat Zij, ondanks alle risico en bezjvaar. het eerst tot Haar trouwe Zeeuwen is gekomen. Wij hebben allen gevoeld hoe zwaar de achter ons lig gende jaren voor U zijn ge weest. In alle leed en ellende heeft U steeds ten volle me- degeléefd en al Uw zorgen wa ren gericht op het herkrijgen van onze onafhankelijkheid. Van Uw woorden door de ra dio gesproken ging steeds een opbeurende, bezielende kracht uit en zij verleenden sterkte om weerstand te bieden en nimmer te buigen. Onze provincie is zwaar ge teisterd. Maar na alle ellende en leed hebben wij thans in dit .gewest behalve Schou wen en Duiveland de onuit- spreeklijke heerlijkheid om weer in alle vrijheid te kun nen ademhalen. Wij koesteren grooten eer bied voor hen die gevallen zijn. In de afgeloopen jaren_ heb ben wij veel geleerd. Wij die nen het voor de toekomst te zoeken in saamhoorigheid, onderlinge eendracht, naasten liefde en stoeren arbeid. Het drievoudige snoer God- Nederland-Oranje is de onver breekbare hechte band, die al len samenbindt en die wordt gevormd door de liefde en trouw jegens ons vorstenhuis. Wij beseffen welk een duren plicht de bevrijding ons>oplegt, dat wij namelijk hulp moeten bieden en mede moeten wer ken aan den opbouw. Het hoofd omhoog en het oog naar boven zullen wij ons aan die taak geven, gesterkt door Uw woord. Moge het Gode behagen Uwe Majesteit spoedig en wederom blijvend naar het vaderland te doen terugkeeren, teneinde Uw zegenrijk bestuur te kun nen voortzetten". De leider der voormalige il legaliteit sprak hierna: ..Het is vandaag een prachti ge dag voor ons Zeeuwen, ook voor de groep van illegale werkers. Wij zijn erkentelijk voor het voorrecht om hier te mogen komen. Prachtkerels staan hier aan getreden, die hun leven heb ben gewaagd voor hun land en volk. Zij hebben dit gedaan ieder op de plaats en in N3en zin waarin dit mogelijk was. Ons doel was: te werken voor de goede zaak. Wij hebben gewerkt, gedra gen door een eendracht, die onafhankelijk was van rang, stand, godsdienst en politiek inzicht. Wij moeten deze be houden en zoo medewerken aan den opbouw van ons Va derland, aan de vernieuwing van het bestuursapparaat, van land- en tuinbouw, van ar beidsvraagstukken en sociale verhoudingen en van het leger. Hieraan willen wij meewerken in trouwe aanhankelijkheid aan ons richtsnoer van waar heid, gerechtigheid en liefde". Verder kwamen in dezen be sloten kring verschillende ac tueele vraagstukken ter spra ke. De invoering der tribuna len werd besproken, de ver-' nieuwingSgedachte in Zeeland werd bezien, de voedselcom- missaris vertelde een en ander over de voedselpositie en er werden verschillende meenin gen geuit over de opvoeding, de zuivering en de taak der kerk bij de vernieuwing op de verschillende levensterreinen. Eerste Jaargang - Nummer 102 Verantw. Hoofdred.: drs. H. Sinnema. Kcd.-adres: Middelburg, Molenwater lil). Adm.-adres: Vlissingen, Walstr, 58-60, Telefoonnummer 10, na 5 uur: 89. M'burg: Rouaanschc Kaai 39, Tel. 2009 Vrijdag 23 Maart 1945 Uitgever: Jacq. de Smit, Souburg. Advertentieprijs 30 cent per regel. .Minimumprijs 1.65 per advertentie Abonnementsprijs per week 26 cent. Per kwartaal 3.30. Losse nummers 5 door Dr. M. VAN BLANKENSTEIN Die Wacht am Rhem sliep. Japan krijgt het te kwaad voor het tijdvak van 25 t.m. 31 Maart 1945. Brood: A14A, B14A, C14A, D14A, E14A, M14A Brood 4«0 gram; A14B, B14B, C14B, D14B, E14B Brood 600 gram. D14, E14 Beschuit 100 gr. M^S:„F14" D14. E14 Melk 1% liter. Taptemelk: A14, B14, Tapte melk 1 rantsoen. of stroop: 95 Algemeen 250 gram. Chocolade: C24, D24, E24 Re serve 2 tabl. ca. 56 gr. p. tablet. Eng. Bloem: A23, B23, C23 Reserve 350 gram; D23, E23 Reserve 490 gram. Bonkaart 3e Periode. De restanten van dc bon kaarten KA 3, KB 3, KC 3, KD 3 en KE 3 kunnen worden vernietigd. De Inspecteur voor de Dis tributie in de prov. Zeeland, PH. J. A. WALLER. De heilige rivier der Duit- schers, de Rijn, is déor de Amerikanen overschreden. En dat zonder dramatischen om haal, haast als een belachelij ke anticlimax. Alle respect voor de Yankee's, die zich over de brug hebben gewaagd, die onder hen in de lucht had behooren te vliegen. Maar de verdedigers sliepen of waren den kop kwijt. Deze schokken de historische gebeurtenis kreeg vrijwel zonder slag of stoot haar beslag. Zulke din gen kunnen een leger slechts overkomen als het zich reeds verslagen weet. Zeker, als generaal Eisenho wer de vrije keuze had gehad, zou hij het meer stroomaf waarts gezocht hebben. Daar ware het effect meer onmiddel lijk nog doodelijker geweest. Maar hij kan reeds tevreden zijn het hetgeen het krijgsge luk hem in den schoot hëeft willen werpen. Zoo gemakkelijk als dit for- ceeren van den Rijn ging, zoo moeiljjk hebben de keurtroepen van het parachutistenleger het den Canadeezen in de buurt van Wezel gemaakt. Er is een treffende overeenkomst met het gebeurde in Normandië. Op den rechtervleugel eischte Xanten van de Canadeezen bit teren strijd. Precies als Caen, in Juni en Juli. Maar op den linkervleugel konden de Ame rikanen daardoor oprukken, dat den Duitscher hooren en zien verging. Dat is weer ge beurd. Voor ons is de verdediging van Xanten. ten koste van de rest van het front, leerzaam. Er blijkt hoe de Duitschers een overtocht van den Beneden- Rijn vreezen. De schrik van Arnhem zit hun nog in de le den. Want loopt het daar mis, dan wordt het Westfaalsche industrie-gebied omgetrokken en ligt de weg naar het hart van Noord-Duitschland open. Zuidelijker bieden de vele ste den meer gelegenheid tot taaie verdediging. Dat zij verwoest zijn is daarvoor geen beletsel. Hieruit kan men opmaken hoeveel waarde de Duitschers zullen blijven hechten aan de verdediging van den gordel on zer rivieren De Storm in het Oosten. In het Oosten blijven de Russen de Duitschers voor zich uitvegen; op keurige hoopjes tegen de Oostzeekust aan. Daar zullen zij verder worden opgeruimd. Voor het groote of fensief, dat Goebbels nu den zijnen als fopspeen heeft voorgehouden, hebben de Duit schers de beste uitgangspun ten verloren Defensief is de Oder nu voor de Russen meer waard dan voor de Duitschers, daar zij tal van groote brug genhoofden hebben over de ri vier, en die der Duitschers oostwaarts, schaarsch en zwak zijn. Maar de Russen zullen al lerminst defensief denken. Zij hebben andere plannen Intus- schen zullen de Berlijners de bewoners der Rijnsteden be nijden, omdat Anglo-Ameri- kaansche verovering en niet- Russische verovering hen dreigt. De Rijnlanders geven, door echt Duitsche onderwor penheid blijk, dit voorrecht zeer te waardeeren. Hitiers Laatste Schans. Intusschen begint zich, in de Duitsche verdediging in het Oosten, een plan duidelijk af te teekenen. Reeds lang kwamen geruchten daarover uit Duitsch- land. Het heette dat Hitier voor het uiterste geval een strijd tot het bittere einde in guerilla-trant liet voorberei den. Rondom Berchtèsgaden, in het Beiersche en Oostenrijk- sche gebergte, zou het tooneel daarvoor zijn uitgekozen. Het Fransche maquis, met zijn strijd vanuit ongenaakbare grotten had het voorbeeld daarvoor gegeven. Het succes daarvan hadden de Duitschers aan den lijve gevoeld. In dat Beiersch-Oostenrijksche gebied had 800 jaar zoutwinning uit gestrekte en onontwarbare on deraardsche stratennetten ge schapen. Daarin lagen reeds de voorraden opgestapeld voor ja ren verzet. In deze richting schijnt nu de stategie der Duitschers in Oost- en Zuid-Europa te wij zen. Dit wordt als verklaring gegeven voor den uitermate desperaten strijd der Duit schers ten Westen van Boeda pest, bij het Balatonmeer, waarvoor zij ongeëvenredigd schijnende offers brengen. En voor hun handhaving van ster- krachten in Italië. Waarom Weenen en Bratislawa op die R„aJuer9 verdedigd, en minder BerlijnHet Tsjechoslowaak- sche en Neder-Oostenrijksche industriegebied, dat noodig is om een strijd in de streek van Berchtesgaden zoolang moge lijk te kunnen rekken, moet in de eerste plaats gedekt wor den. Daar dreigt een Russische opmarsch tegen het voor den guerillastrijd uitgekozen ge bied. Dat is voor Hitier het vi taalste deel van Duitschland geworden.. Tokio ligt voor een belang rijk gedeelte in puin. Zware bommen hebben het weinig uit gestrekte stadscentrum met zijn massieve huizen vernield. Goede schuilkelders zijn daar niet mogelijk om den vulcani schen ondergrond. Nu is het woord aan de brandbommen, die korte metten maken met de zee van huizen uit hout en bordpapier. Verschrikkelijk moet het effect zijn van het opvlammen van heele stadswij ken, waar de bevolking niet weg kan door de nauwe bran dende straten. Dit heeft altijd de grootste ongelukken te weeggebracht bij aardbevin gen, Nagoya, een stad van meer dan een millioen inwo ners, is nu uitsluitend met brandbommen bestookt, 2 mil lioen kilogram op eens. Men kan gissen wat dit beteekent. Tot troost hebben deze week de premier en de minister van oorlog, in vol besef van- den ernst van den toestand des lands, het volk de aanstaan de landing der Amerikanen aangekondigd. Door de landing op Mindanao naderen de Amerikanen nu Borneo. De Japanners in Ned Indië moeten zich steeds on- behagelijker gaan voelen. Men schat de sterkte van hun troe pen op Java thans op 50.000 man. Dat is niet veel voor een eiland met een duizendmaal grooiere bevolking, die meer dan verbitterd' moet zijn door de wreedheden, den overmoed, den menschenroof, de uitplun dering, de uithongering en de onzedelijkheid, die zij van de Japanners 'te verduren heeft. De Japanners trachten de be volking nu voor de landsverde diging te spannen. Zouden zij nooit van de boemerang hebben gehoord Politekc Teekenen des Tijds. President Benesj is, als eer ste der uitgeweken staatshoof den in Europa, naar zijn land teruggekeerd. Lang kan het nog duren voor Praag bevrijd is. Maar de zetel der regeering zal voorloopig in Kosjice zijn, in Slowakije. Weliswaar was één staatshoofd in ballingschap reeds lang terug in zijn lanci: de Negus. Maar Abessinië ligt nu eenmaal in Afrika. Een vorst wiens positie op het oogenblik de aandacht trekt is koning Michael van Roemenië. De Duitsche propa ganda heeft hem in deze da gen reeds afgeschreven. Mos kou heet op weg, Roemenië te bolsjewiseeren. Daarvan zou de koning natuurlijk het slacht offer worden. De Duitschers zullen daarom niet treuren. Mi chael stond achter de Roemee- nen, die het eerst voelers naar de geallieerden uitstaken. Maar nu beklagen zij hem als slacht offer van Stalin. Wat is daar van waar? In vermakelijke tegenstelling tot de Duitsche beweringen staat een kersversch bericht uit Boekarest. Daar is een plechtstatige maaltijd geweest, waaraari alle hoofden der Rus sische delegatie aanzaten, met den koning en eenige mi nisters. Dit klinkt gunstiger voor den jongen vorst, maar het bewijst nog niets. De fei ten verdienen echter aandacht, Hitler had, om het Hongaar- sche bondgenootschap te koo- pen, beloofd het gebied van Noord-Transylvanië aan Hon garije terug te geven. Want in 1918 hadden de Hongaren dit moeten afstaan. De gealli eerden hebben het Roemenië bij den wapenstilstand in her steld bezit beloofd. Daarna heb ben de Russen het op de Hon garen veroverd. De Russen hielden het in be heer, maar Roemenië vroeg nu om het burgerlijk gezag. De Russen verklaarden daartoe be reid te zijn. Maar zoolang te Boekarest een regeering ze telde, die onbekwaam was tot handhaving van rust en orde, durfden zij niet, zoo zeiden zij. het gebied teruggeven. Het land was te belangrijk voor de veiligheid van hun le gers, wier verbindingslijnen het doorkruisten. Maar met 'n be tere regeering zou er te pra ten zijn. Zoo dwongen de Rus sen koning Michael inderdaad tot ontslag van zijn kabinet. Maar hun argument kon ook werkelijk gemeend zijn. Daar voor moet de aard der nieuwe regeering een aanwijzing we zen. Twee communisten zetelden erin, voor justitie en binnen- landsche zaken; inderdaad car- dinale departementen, die aan geven in welke richting de Russen het speciaal zoeken: zuivering! Maar de premier is geen radicaal, en nog minder de vice-premier en minister van buitenlandsche zaken, Tatarescu. Hij is een oude rot in de Roemeensche politiek. Wij zouden hem een conserva tief liberaal noemen. Onderwijs is aan een priester toever trouwd. En aan deze regeering blijft Moskou bereid, het bur gerlijk bestuur over Noord Transylvanië terug te geven. Dat klinkt niet zoo gevaarlijk. H.M. Koningin Wilhel mina is per Nederlandsch vliegtuig naar Londen te ruggekeerd. In de Rijnpalts is alle georganiseerde Duitsche te genstand opgehouden.' Ten Westen van den Rijn heeft de vijand nog slechts bruggen hoofden bij Mainz en Pirma- sens. Het 7e Amerikaansche leger maakte gisteren 13.000 gevangenen. In den driehoek RijnMoezel werden in 9 da gen tijds in totaal 100.000 Duitschers krijgsgevangen ge maakt. Het bruggenhoofd over den Rijn is uitgebreid tot 50 x 15 km. In Ludwigshafen wordt hard gevochten. Mainz is bijna gezuiverd. Achter een rookscherm van 100 km. lgngte, het grootste, dat ooit gevormd is, treft Montgomery voorbereidingen tot een aan val over den beneden-Rijn. Von Rundstedt is als Duitsche opperbevelhebber in het Wes ten vervangen door veldmaar schalk Kesselring. Super Fortresses hebben zonder verliezen te lijden gis teren een aanval gedaan op Rangoon. Japan gaat ook een Volkssturm oprichten. Er wordt gerekend op een invasie. (B.B.C. en H.N.) H.A.R.K.-COMITÉ WESTKAPELLE. Voor de gemeente Westka- pelle is een plaatselijk H.A.R. K.-comité opgericht, waarin zitting hebben de heeren Ds. Reus, voorzitter, W. J. K. Die- leman, secretaris, P. Huijbreg- sen penningmeester, L. Roelse Az., P. de Vos, P. Hengst Jz., L. A. Roelse Pz., P. E. Fijn en de dames Reus, M. Roelse Ld. en D. Hollestelle. Dit comité zal de belangen der te "Westkapelle wonende alsmede de te Domburg ver blijvende Westkappelaars be hartigen. AAN DE INWONERS VAN MIDDELBURG. Bij velen uwer zal het be kend zijn, dat de bevolkings administratie der secretarie niet „bij" is. Als gevolg van diverse Duitsche maatregelen (waarbij zooveel mogelijk moest worden gesaboteerd van de op groote schaal plaats gehad hebbende verhuizingen als gevolg van de inundatie èn van de evacuatie naar en van Middelburg, zijn in deze administratie vele hiaten ont staan. Nu de tijd van saboteeren voorbij is en die van opbou wen is aangebroken, is het van het grootste belang, dat deze administratie weer zoo spoedig mogelijk geheel in orde wordt gebracht. Daastoe is een algeheele huis-aan-huis-contröle noodza kelijk; een controle, die alleen vruchtdragend kan zijn, wan neer iedereen meehelpt en waarmede Maandag 26 dezer wordt aangevangen. Enkele controleurs door de Gemeente voorzien van le gitimatiebewijs zullen deze controle uitoefenen; weest gij hen behulpzaam o.a. door het gereedhouden van alle stam kaarten der bewoners, opdat zij daarvan de noodige ge gevens kunnen aflezen. Alle opgaven omtrent ver huizing, zoowel binnen de ge meente als naar elders dienen te worden opgegeven aan de 3e afdeeling der secretarie (kamer 7), waarbij er de aandacht op wordt gevestigd, dat voor elke verhuizing een schriftelijke toestemming noo dig is van het Gewestelijk Evacuatiebureau (Gortstraat 30), die voor een verhuizing bin- en de gemeente alleen wordt afgegeven, wanneer te voren toestemming van den Burgemeester is verkregen. -• MUZIEKVEREENIGING „CRESCENDO De muziekvereeniging „Cres cendo" alhier hield een dezer dagen haar jaarvergadering waarop werd besloten de re petities die sedert 1 Sept, 1944 waren stopgezet, weer te hervatten. Van Woensdag 21 Maart af worden de repetities gehouden ten huize van den voorzitter, 's avonds 8 uur. Het bestuur doet een beroep op alle oud leden hun medewerking te ver- leenen. Tevens zjjn welkom de muzikanten, die lid van een andere muziekvereeniging zijn en nu tijdelijk te Midelburg vertoeven. -i.sellers trekken terug naar den C jken oever Amerika" tanks heb ben, nadat ze Woensdag 20 km. zijn opgerukt en dooi Ludwigsh-.rcn zijn heengetrok ken, bij deze plaats den Rijn bereikt. De spoorbrug van Ludwigs hafen naar Mannheim hebben de Duitschers opgeblazen. Worms is veroverd en de ope raties in Mainz hebben een gunstig verloop. De vijande lijke troepen trekken zich nu tussc'.en Ludwigshafen en Karlsruhe over den Rijn terug. Hom! -g is veroverd en de Amerikanen zijn Neustadt binnengetrokken. De snelheid, waarmee de Ameril ïen naai- den Rijn oprukken, hangt alleen af van de snelheid van hun voertui gen. Het - Ie leger alleen heeft ii 2 dagen 30.000 gevangenen gemaakt en 20.000 buitenland sche arbeiders bevrijd. ~~'t 7de en 3de Amerikaan sche leger hebben op meer dere punten contact met elkaar gemaakt. Het Rijnbruggeiilioofd tot de Sieg uitgebreid. In het bruggenhoofd bij Remagen werden wederom vorderingen gemaakt. De Ame rikanen hebben op een 11 km. breed front de rivier de Sieg bereikt, nadat ze 5 km. zijn opgerukt. Het kruispunt Sieg- burg wordt door de artillerie bestreken. Enkele plaatselijke tegenaanvallen van de Duit schers bij een vliegveld, dat hier is veroverd, achter den autoweg KeulenFrankfurt, werden afgeslagen. Van het Noordelijke front wordt patrouille-activiteit ge meld. Onder het leggen van rookgordijnen om de voorbe reidingen aan het oog van de Duitschers te onttrekken, ma ken de troepen van Mont gomery zich voor het nieuwe offensief gereed. Correspondenten melden, dat het 3de Amerikaansche leger sedert het offensief in Duitschland 13.500 km2 Duitsch grondgebied heeft be zet en ongeveer 4300 Duit- sche plaatsen heeft veroverd Door de operaties, die de Duit schers van het Westelijk ge deelte van den Rijn moeten verdrijven, komen er steeds meer dorpen en steden bij. Hevige luchtaanvallen. 10-tons bommen werden weer gebruikt bij een bombar dement op een brug over de Wezer in de buurt van Bre men. Verder bombardeerde de Engelsche luchtmacht rangeer terreinen in Munster en ge lijke doelen in Rheine. 1400 Amerikaansche bom menwerpers, begeleid door ja gers, vielen 9 vliegvelden in N.W. Duitschland en een vlieg veld bij Mlilheim in het Roer gebied aan. Verder werd een tankfabriek bij Plauen in Mid- den-Duitschland bestookt. 55 Duitsche vliegtuigen, waaronder 12 schroeflooze werden neergeschoten. 9 Ame rikaansche bommenwerpers en 10 jagers worden vermist. De Engelsche luchtmacht bombardeerde verder nog olie- installaties en -raffinaderijen in de buurt van Bremen. Van Italië uit werden olie raffinaderijen in de buurt van Weenen aangevallen. Woens dagnacht werd Berlijn 2 maal aangevallen. Gestapo-hoofdkwartier in Kopenhagen ligt plat. Engelsche Mosquito's heb ben een goed geslaagden aan val op het hoofdkwartier van de Gestapo bij Kopenhagen gedaan. De Deensche radio moest toegeven dat het hoofd gebouw met den grond is ge lijk gemaakt en dat de na burige gebouwen, waarin de ar chieven van de Gestapo lagen opgeslagen, eveneens werden vernield. In Italië veroverde het 8ste leger gunstiger gelegen stel lingen tusschen Ravenna en Ferrara. Vernietigingsslag in Oost- Pruisen. In Oost-Pruisen worden de aanvallen tegen de omsingelde Duitschers voortgezet. Om Heiligenbeil wordt verwoed ge vochten. De Russische infan- teri is tusschen deze plaats en Fraunsberg door de Duit sche stellingen heengebroken. Binnen de 24 uur werden er 4000 Duitschers gedood. 200 tanks, 1000 voertuigen en 700 spoorwegwagons werden ver nield. Dit bewijst wel hoe dicht de Duitschers hier op elkaar zijn gepakt. De ring om Danzig. In de omgeving van Danzig werden weer een 9-tal plaat sen veroverd. De ring om Dan zig wordt steeds dichter aan gehaald. Ten W, van Danzig staan de Russeri nog 8 km. van de stad verwijderd, ten Z.W. 9 km., ten Z. 13 km. en ten Z.O. 18 km De haven van Stettin ligt onder het vuur van de Russi sche artillerie. Successen in de Piiilippijnen, Op Panay hebben de Ame rikanen de hoofdstad veroverd. Generaal Mac Arthur zei, dat alle georganiseerde tegenstand van de vijandelijke .troepen is geëindigd. van de hoofd plaats ligt in puin. maar de haven is onbeschadigd in Amerikaansche handen geval len. Op Luzon is de provincie Kavité van Japanners gezui verd. De Japansche verdedi gingslinie ten O. van Manilla is in elkaar gestort. Amerikaansche zware bom menwerpers en marinevlieg tuigen zetten hun bombarde menten op de Bonin-eilanden en Kurillen voort. In de Chineesche Zee heb ben geallieerde vliegtuigen een groot vrachtschip en 2 escorteerende torpedojagers tot zinken gebracht. Engeland helpt de be vrijde landen. Minister Churchill heeft ver klaard, dat de Britsehe voed selvoorraad aan het eind van Juni op 4% millioen ton zal zi,.i teruggebracht om de be vrijde landen aan meer voedsel te helpen. Eden heeft in Glasgow ge sproken. Hij verklaarde o.a., dat het altijd het streven van Engeland is geweest de over- heersching van één mogend heid in Europa tegen te gaan. Ook sprak de minister over de komende conferentie van San Francisco. Er lean geen sprake zijn van vrijheid, wan neer de kleine mogendheden door de groote mogendheden worden uitgesloten. Het zelf beschikkingsrecht van de klei ne staten moet gerespecteerd worden. Ze moeten aandeel hebben in de desbetreffende besluiten. In Zweden is verklaard, dat dit land geen toevluchtsoord voor oorlogsmisdadigers zal zijn. (B.B.C. en H.N.) Berichten uit bezet en bevrijd Nederland. In Amsterdam gaan circa 6000 bewoners eiken dag den boer op om voedsel te ver krijgen. De weg Amsterdam Purmerend is berucht geWor- d n, omdat velen hier van uitputting sterven. De moffen hebben zelfs in Amsterdam de vuilnisauto's in beslag geno men. Trams rijden er sedert geruimen tijd niet meer. In Den Haag is de toestand iets beter geworden. Het brood rantsoen is van 5 ons per week op 8 ons per week gebracht. Verder krijgt men 1 kilo aard appelen per week en 3 kilo suikerbieten in de 2 weken. Bloembollen werden als voed sel gebruikt, maar nu deze zrjn uitgeloopen zijn ze niet meer te eten. Repatrieering. Langzaam maar zeker ko men de Nederlanders, die naar Dui chland werden wegge sleept, terug. Laat ons hopen dat de Nederlanders die door de Russen zijn bevrijd, ook spoedig naar hun land terug kunnen keeren. De Nederland- sche rtjeèring heeft neutrale staten reeds verzocht mee te helpen aan de verzorging en repatrieering van bevriide Ne derlanders. Zweden heeft zich reeds bereid verklaard als doorgangscentrum dient te doen. (B.B.C.) En tot slot nog deze op merking: Aan genoemden maaltijd met de Russen zaten, behalve de koning, ook de pre mier en Tatarescu aan. Geen communistische minister. Ieder, die het relisme kent der Russische diplomatie zal dit heel gewoon vinden. (Anep-Aneta). VLISSINGEN. De Distributiedienst Kring Vlissingen maakt bekend, dat voor nader bij de textielhande laren op aanplakbiljetten aan gegeven textielgoederen door „noodlij"'enden" speciale ver gunningen kunnen worden aangevraagd. Onder „noodlij denden" worden verstaan de genen, die zeer dringend be hoefte hebben aan de op de aanplakbiljetten aangegeven goederen, d.w.z. zij, die van d .ze goederen hoegenaamd niets bruikbaars meer bezit ten. Er is slechts een beperkten voorraad goederen beschik bar-. Zoodra de goederenvoor raad is uitgeput zal de ver strekking van aanvraagformu lieren en vergunningen worden beëindigd. Speciale aanvraagformulie ren kunnen uitsluitend worder afgehaald op Zaterdag 24 Maart (9-12 uur) en Maan dag 26 Maart op het Distribu tiekantoor. zaal 2, loket 10. Tegelijkertijd zal den aanvra gers worden medegedeeld op welken dag men de speciale vergunning kan afhalen. Per soonlijk aanvragen is ge- .wenscht. Bij grooten toeloop zal het aantal aan te vragen goederen kunnen worden be perkt. De vergunningen moe ten bin* en 1 week na afgifte orden besteed bij de winke liers via het Centraal Maga zijn Vlissin-1 Verlenging gel digheidsduur is niet mogelijk. Gedurende de week van 26 tot 31 Maart 1945 zullen geeti andere goederen kunnen worden aangevraagd. - De directeur-generaal van de U.N.R.A. heeft verklaard, dat '"n de komende drie maan den 928.000 ton voedsel naar de bevrijde gebieden zal wor den gezonden. Hiervan zal En geland met de Britsehe domi nions 58 leveren en de rest 42 door Amerika. .t (B.B.C.)

de Vrije Zeeuw | 1945 | | pagina 1