DeVri je Zeeuw in ^ccsffooi* STADSNIEUWS De Duitschers zijn het Saargebied kwijt V Het bezoek van HM de Koningin aan ons eiland. FEUILLETON Het veelbeteekenende vraagstuk van Vaagsö. Heroprichting der standsorganisaties van Katholieke werkgevers. Laatste Berichten Stilte voor den storm aan den beneden Rijn. DIS I R'Bll TIL cl®ersn Walcheren heeft het buiten gewone voorrecht gesmaakt onze geëerbiedigde Koningin een tweetal dagen gastvrijheid te mogen verleenen. Zeeland was de eerste bevrijde provin cie, die Hare Majesteit na de lange jaren van scheiding be zocht en de Zeeuwen hebben op ondubbelzinnige wijze getuige nis afgelegd van hun onwan kelbare aanhankelijkheid aan het Oranjehuis en zij hebben het bewijs geleverd, dat de po gingen van den bezetter om de Oranjeliefde in de harten der Nederlanders te verstikken jammerlijk hebben gefaald. Het moet voor onze Vorstin wel een geweldige gebeurtenis geweest zijn, toen Zij op Dins dag 13 Maart de grens bjj Ede passeerde, welke door een krijtlijn was aangegeven. Oog getuigen hebben ons verklaard, dat H.M. diep geroerd was toen zjj, na Haar gedwongen ver blijf in het buitenland, weer den vaderlandschen bodem mocht betreden. De Koningin heeft allereerst West-Zeeuwsch Vlaanderen be zocht, overnachtte in Sluiskil en verbleef den 14den Maart in Oost-Zeeuwsch Vlaanderen. Hare Majesteit b(j de Vlissingers. 15 Maart brak de groote dag voor het eiland Walcheren aan en vroolijk wapperden de vlag gen in de lentezon toen H.M. des morgens om 10 uur in Vlis- singen arriveerde. De Koningin was vergezeld o.a. van den liaison-officier le lt. Rutten en van vier wacht meesters der Kon. Marechaus see, die ook in Engeland in Haar onmiddellijke omgeving vertoeven en onder welk vier tal zich twee Zeeuwen bevin den. Ook bevonden zich in het gevolg de Commissaris der Ko ningin in onze provincie, Jhr. Mr. J. W. Quarles van Ufford, de Militaire Commissaris voor de provincie Zeeland, Overste C. W. Slot en Jhr. W. A. F, C. de Casembroot. Het hooge gezelschap reed dadelijk door naar het Bella- mypark, waar H.M. door den burgemeester, den heer C. A. van Woelderen, en den Com mandant der Kon. Ned. Marine te Vlissingen, werd verwel komd. Het scheen of heel Vlis singen zich in het Bellamypark had opgesteld. Onder het pu bliek heerschte een ware feest stemming. Toen fi.ivr. het gedeelte van het park binnenreed, dat door Nederlandsche militairen pad vinders en gemeentepolitie op soepele maar doeltreffende wij ze was afgezet, bracht de Vlis- singsche bevolking haar Ge biedster een machtige ovatie. Geruimen tijd onderhield de Koningin, die zeide naar het vaderland te zijn gekomen niet allereerst om de oorlogsschade te bezien maar om het per soonlijk contact met Haar on derdanen te herstellen, zich met verschillende deputaties uit de burgerij. Nadat H.M. door den burge meester aan de wethouders en den waarnemenden gemeente secretaris was voorgesteld, richtte Zij zich tot een groep Nederlandsche militairen, die Zjj elk persoonlijk toesprak. Het langst vertoefde H.M. te midden van den kring der voor malige illegale werkers, wie Zij allerlei bijzonderheden over hun arbeid tijdens de bezetting vroeg. De Koningin gaf her haaldelijk blijk, dat Zij zeer goed met den toestand van ons land tijdens de bezetting op de hoogte was. Tot den burge meester zeide Zij, dat Zij wel den geheelen dag temidden van deze groep goede vaderlanders zou willen vertoeven, omdat hun mededeelingen Haar zoo bijzonder interesseerden. Vol meedoogen onderhield onze Landsvrouwe zich hierop met een aantal familieleden van door de Duitschers gefu- silleerden. Zjj zeide hoe Zij steeds in hun leed met hen had medegeleefd. Zij wenschte de nagelaten betrekkingen troost om het zware verlies te dragen, een troost die onder meer geput kon worden uit het besef, dat de vermoorden als helden voor de goede zaak zijn gevallen. Ook met verschillende ge dupeerden had H. M. een lang durig onderhoud. Aan enkele ouders wier kinderen in En geland vertoeven, bracht Zij het bericht, dat dezen Het heel goed maken. Allen met wie H. M. gespro ken had waren vol van Haar eenvoud, groot geduld en me deleven. De Koningin was zeer belangstellend en had voor ieder een afzonderlijk woord. De Burgemeester hoeft H. M. verzekerd, dat dit Ko ninklijk bezoek diepen en onver- getelijken indruk op de Vlis- singsche bevolking maakt en haar nieuwe kracht en be zieling in dezen moeilijken tijd schenken sinds den Vlissing- schen vrijheidsdag van 6 April 1572 houden de Vlissin gers hun traditie van onwan kelbare trouw aan Oranje hoog, ook gedurende deze rampspoedige bezettingsjaren, waarop H. M. zeide de trouw der Vlissingers te kennen en te waardeeren. Naar den Nollendük en de buitenhaven. Nog voor H. M. van het Bel lamypark vertrok was er uit zee een kille mist, die het zon licht wegnam, over Vlissingen en omgeving komen opzetten, maar aan de geestdriftige stemming der menigte kon dit niets veranderen. Onder het ge juich der burgerij, die langs de straten, op schuilkelders en daken, in deuropeningen en voor vensters stond opgesteld, vertrok de koninklijke stoet per auto langs Spuistraat, Op rit en Boulevard naar den Nol- ledijk. Bij het Wooldhuis stapte H. M. uit om zich naar het g'at in den dijk te begeven. De zware mist onttrok helaas het grootste deel der omgeving, de overzijde van de Scheldemon- ding en verder afgelegen pun ten op Walcheren aan het oog. Des te troosteloozer was even wel de aanblik, die de groote en diepe gaping in den zeedijk en de door het water aange richte verwoesting bood. Het Nollebnsch bleek in een grau we, glibberige massa te zijn herschapen en de vruchtbare polders waren veranderd in een triestige watervlakte. Met weemoed heeft de Ko ningin dit tragische beeld in zich opgenomen. Zij liet zich voorlichten door Ir. Van* der Velde van den Rijkswaterstaat omtrent den omvang van de doorbraak en de maatregelen tot herstel. Bij het Wooldhuis stond een troep kinderen en ouderen uit Souburg geschaard om H. M. te huldigen. Zij zongen enkele coupletten van het volkslied. De Koningin nam deze huldi ging met genoegen in ont vangst. Nadat het hooge gezelschap weer was ingestapt, begaf de stoet zich langs den Boulevard naar de Coosje Buskenstraat. Boven den toegang van het Bet je Wolffplein was een fees telijk oranjedoek over de straat gespannen. Hieronderdoor re den de auto's naar de Badhuis straat om door de Paul Kru- gerstraat over den Singel naar de Keersluis te rijden. Vandaar begaf het gezelschap zich naai de buitenhaven. Hier stapte Eerste Jaargang - Nummer 101 Verantw. Hoofdred.: drs. H. Sinnema. Red.-adres: Middelburg, Molenwater 69. Adm.-adres: Vlissingen, Walstr. 58-60. Telefoonnummer 10, nh 5 uur: 89. M'burg: Rouaansche Kaai 39, Tel. 2009. Donderdag22 Maart 1945 Uitgever: Jacq. de Smit, Souburg. Advertentieprijs 80 cent per regel. Minimumprijs 1.65 per advertentie. Abonnementsprijs per week 26 cent. 'er kwart, 3.30. Losse nrs. 5 et. H. M. wederom uit om de ver woesting en het herstelwerk in oogenschouw te nemen. Ir. Fabius lichtte de Koningin over den stand van zaken in. Of schoon hier reeds ijverig ge werkt wordt aan het herstel, bleek H. M. zeer ontdaan over den gruwel der verwoesting, dien Zij hier ontwaarde. Na op het sluizenterrein het werk van nabij te hebben gadegeslagen, keerde de Koningin met Haar gezelschap terug naar het Sta tionsplein, waar H. M. afscheid nam van de Vlissingsche auto riteiten. Over den desolaten toestand van haven en sluizen zeide H. M.: „Zoo erg had ik mij het niet kunnen voorstel len!" De Koningin heeft bp den Burgemeester geïnformeerd naar den toestand en den her bouw van Vlissingen. H. M. wekte op tot samenwerking met alle betrokken instanties om stad en haveninstallaties weer op te bouwen. „Wij moeten er den moed inhouden", zeide H. M. „Ik hoop, dat wij elkaar onder gelukkiger omstandigheden zullen terugzien. Wij zullen samenwerken om Vlissingen te doen herrijzen." Burge meester Van Woelderen antwoordde hierop.Vlissin gen zal inderdaad herrijzen, en wij hopen allen, dat Uwe Majesteit daarvan nog vele jaren getuige moge zijn". Kort oponthoud te Mid delburg. Kort na 12 uur vertrok de Vorstin, aan de Keersluis door velen nagewuifd, over het jaagpad naar Middelburg. Daar kwamen de auto's om streeks half één op de Los- kade aan. H.M. stapte af ln hotel „De Burg", waar Zij eenigen tijd vertoefde. Langs het kanaal stond een drietal ducks, waarmede de Koningin en de overige leden van het gezelschap een tocht zouden maken door het overstroom de Walcheren. De Middelburgsche bevol king had de Vorstinne een uitbundige ontvangst bereid. Onder de menigte op de Los- kade kende de geestdrift geen grenzen. Toen de ducks zich tegen half twee in beweging zetten, verbrpk het enthousiaste pu bliek de politiecordons om de Koningin hulde te brengen. Langzaam reden de voertuigen naar de Stationsstraat. H.M. had met jhr. Quarles van Uf ford plaats genomen in de middelste duck. Op de brug naar de Londensche Kaai stond het Meisjesgilde keurig opge steld. Langs de kaden reden de ducks naar den Dam en vandaar door de Korte en Lange Delft over de Markt door de Noordstraat naar de Noordpoort, Op het bolwerk werd de Koningin nog nage juicht. Over de vest kozen de ducks het ruime sop om den Noordweg op te rijden. Zelfs uit hulzen, die bijna een me ter onder water stonden, werd nog gevlagd, terwijl de enke le bewoners, die zich niet door het water hebben laten verjagen, de passeerende Landsmoeder eerbiedig groet ten. Door Walcheren. Door het troostelooze ge ïnundeerde gebied reden of voeren de ducks door Sint Laurens naar Serooskerke, waar de kom van het dorp 5. ■De Straatgevechten s moment hadden kleine afdeel'mgen onder com mando van jonge onderofficie ren langzaam aan vorderingen gemaakt in de straatgevech ten, waar huis voor huis he stormd diende te worden Maar de tjjd verstreek zonder dat aan de opdracht was vol daan. Hiervoor was een be paalden tijd vastgesteld om weer op tijd te kunnen vertrekken. De aangevraagde versterkin gen waren echter nog niet ko men opdagen en elk oogenblik konden de kansen keeren. Bri gadier Haydon had een half uur tevoren de algemeene re serve uit de landingsvaartui gen Ingezet, namelijk groep 4. Deze groep was nu de stad op hen linkervleugel aan de Noordzijde genaderd. Enkele minuten later kwam ook groep 1, die Hollevik zonder tegen stand veroverd had, opdagen en begon langs het water net centrum van de stad aan te vallen. Kort daarna kwam ook groep 3 van het eiland Maaloy steun verleenen Om U uur waren dus alle vijf groepen der aanvalskrach- ten bij Zuid-Vaagsö geconcen treerd en druk bezig den vH- t® oyermeesteren. Lieu- tcnant-Colonel Durnford-Slater kwam, nadat hij de verster- kingen had afgezonden, per soonlijk aan het hoofd van af deeling No. 6 van Commando No. 3, die zoojuist uit Maaloy was aangekomen, op het ter rein van den strijd om het commando op zich te nemen. „Zijn twee ordonnansen waren gewond", aldus luidt het offici- eele rapport, „maar met groo te koelbloedigheid en zonder zich om eigen veiligheid te be kommeren, werd door hem de strijdkracht gereorganiseerd, waarna hij de troepen in een aanval in Noordelijke richting aanvoerde om, toen hg zag, dat de toestand weer volkomen in de hand was, het commando aan Captain Young (die afdeeling No. 6 commandeerde) over te dragen en het vlaggeschlp te rapporteeren dat er vorderin- Semaakt werden". Hem w de D.S.O. verleend. ,a' d't gevecht om gebou- wen beteekende wordt duirïpliïk gemaakt door het ver3lal van den aanval der afdeelinf N0 6 op twee magazijnen.5 Een daarvan, het Roode Pakhuis genaamd, werd door een zwak ke afdeeling vastbesloten Duitl schers harnekklg verdedigd doch het andere pakhuis bleek onbezet. Captain Young posteerde twee man b(j een raam van de derde verdieping met de opdracht den aanval der overigen op het Roode Pak huis met vuur te dekken. Tus- schen beide pakhuizen stond een klein gebouw, waarnaast hout lag opgestapeld. Een mooi uitganspunt dus voor den aan val op het een 50 m. verder gelegen Roode Pakhuis. Af deeling No. 6 bezette in een stormloop dit gebouw waarbij een sergeant gedood en een' man gewond werd. Nadat een vuurstoot met een tommy gun door de deur was afgegeven, kwamen twee Duitschers er uit geloopen om zich over te ge ven. Een hunner was een ope razanger. Daarop volgden een Duitsch zeeman en een bur ger. Voor de rest van den aan val geven we het woord aan den man, die den aanval leid de, aan Captain (later Major) P. Young, die voor dit feit het M.C. verleend werd: „Ik besloot onmiddellijk den aanval op het Roode Pakhuis aan de scheepswerf in te zet ten. Het lag een 50 m. verder en was naar ik dacht niet door de Duitschers bezet. Toen ik echter tot op enkele meters van de deur genaderd was, zag ik daar een Duitsch soldaat staan, die een Duitschen helm en een lange overjas aan had. Ik vuurde op hem van uit de heup en boog vlug naar links uit om m(j achter een houten kist te verschuilen die tegen den muur stond. Mijn mannen snelden in den looppas toe. Lan- ce-Sergeant Herbert liep aan het hoofd. De Duitschers wier pen een aantal handgranaten, die geen schade aanrichtten. Een viel er op een tien meter maar die sprong niet. Wij wierpen daarop twaalf Mills-bommen in het gebouw, voor het meerendeel door de deur. Ik snelde daarop het ge bouw binnen en riep luidkeels: .Hiinde hoch!", denkende, dat de tegenstand gebroken was. Maar ik werd onmiddellijk be schoten van uit een binnen deur en moest na teruggevuurd te hebben het gebouw weer verlaten. (Wordt vervolgd) droog bleek te zijn. Bjj het gemee. ehuis stapte de Ko ningin uit en werd Zij ont vangen door burgemeester W. C. Allaart. In het raadhuis voerde H.M. onder meer ge sprekken met de oud-illegale werkers. Terwijl het geheele dorp den Koninklijken stoet uitgeleide deed. reden de ducks weer het water in om koers te zet ten naar Oostkapelle, waar het hooge gezelschap om streeks 2 uur aankwam. Toen H.M. door burgemeester Fa bius welkom geheeten werd, zong de samengestroomde me nigte het Wilhelmus. De oor logsvrijwilligers stonden in het gelid opgesteld. De mees ten van hen bleken *gerecru- teerd uit de plaatselijke ver zetsbeweging. De Koningin onderhield zich hier met al lerlei menschen, met voorma lige ondergrondsche werkers en met landbouwers, terwijl ook een aantal bewoners van Vrouwenpolder aan H.M. werd voorgesteld. Voorts sprak de Koningin met de plaatselijke politie en den commandant van de Mare chaussee en met een boer, wiens zoon nog ondergedoken is. Het jongetje, dat Winston genoemd werd ter eere van Churchill, wekte eveneens de belangstelling van H.M. Zij onderhield zich verder met familieleden van oorlogs slachtoffers. Een treffend oogenblik was het, toen de oudste inwoonster van Oost kapelle, een 88-jarig oudje, aan de Koningin werd voor gesteld. De bejaarde vrouw kreeg van vreugde tranen in de oogen. Verder maakte H. M. kennis met een landbou wer van Westhoven, die door de oorlogshandelingen vier kinderen verloor en met vele oorlogsgewonden en invaliden. Nadat de Koningin in Oost kapelle de lunch had gebruikt, reden de ducks omstreeks half vier, door een juichende me nigte uitgeleide gedaan, naar DOMBURG. Daar werd de Landsvrouwe verwelkomd door burgemeester Elout. Ook bur gemeester Roelse van Westka- pelle was daar aanwezig. H.M. heeft hier met allerlei leden van de bevolking gesproken en toonde haar medeleven met ge dupeerden en oorlogsslachtof fers. Ook werd een aantal Ne derlandsche militairen geïn specteerd. Omstreeks vflf uur kwamen de ducks in WESTKAPELLE aan. Dit dorp biedt het vree- selijkste beeld van heel Wal cheren. De verwoestingen, die hier zijn aangericht, zijn nau welijks te beschrijven. Bom men, granaten en overstroo ming hebben van Westkapelle 'n toorsteloozen puinhoop ge maakt. En toch zag men uit de ruïnes nog bewoners te voorschijn komen, toch wap perde op de puinhoopen de va- derlandsche driekleur. In de hoofdstraat, waar nog een aan tal gebouwen overeind geble ven z|jn, heeft burgemeester Roelse de Koningin verwel komd. H.M. was ten zeerste onder den indruk van wat Zij in dit geteisterde dorp te zien kreeg. Herhaaldelijk verzeker de Zij, dat Ze zich de verwoes ting niet zoo ernstig had kun nen voorstellen. Met menschen uit alle kringen der gemeente heeft onze Vorstin zich onder houden; onder de zwaarst ge troffen mannen deelde Zg si garetten uit. „Het is verschrikkelijk wat U doorgemaakt hebt", sprak de Koningin tot een inwoner, die bij het bombardement zijn vrouw en twee kinderen had verloren. Vol begrip hoorde H.M. de klachten aan van een Weslkappelaar, die Haar me dedeelde, dat zijn gemeente in de voorziening en uitdeeling van goederen wordt achterge steld. Een boerenvrouw over handigde H.M. een brief van haar moeder, die Zij beloofde aandachtig te zullen lezen. Na geruimen tijd in deze zwaar getroffen gemeente te hebben vertoefd en het groote gat in den zeedijk te hebben gadegeslagen, werd de terug reis door het water naar Mid delburg aanvaard. Omstreeks half zeven keerde de Koningin in de provinciale hoofdstad terug, waarmede de eerste dag van Haar bezoek aan ons eiland, althans voor het pu bliek, een einde nam. In een gecombineerde verga dering van de besturen der drie voormalige Zuidelijke standsorganisaties van Katho. lieke Werkgevers, t.w. de Kat. Werkgeversvereeniging in het Diocees Den Bosch, de Kath. Werkgeversvereeniging in het diocees Breda en de Limburgsche Kath. Werkge versvereeniging, gehouden op Woensdag 7 Maart 1945 te Tilburg, werd besloten tot we deroprichting der vereenigin- gen. Teneinde het onderlinge con tact tusschen de drie vereeni- Tlngen tot stand te brengen, werd tevens overgegaan tot de heroprichting van de Alg, Katholieke Werkgeversver. eeniging. Het secretariaat van H.M. Koningin VV'ilhel- mina heeft jch tijdens Haar bezoek aan bevrijd Neder land in elke plaats onder houden met de leiders der verzetsbeweging. H.M. be- z, ht de vincies land, Noord "re' mt cn Limburg Ofschoo Haar bezoek niet tevo'- was bekend ge maakt, werd de Lands vrouwe telkens door duizen den toegejuicht. De Konink lijke tocht door bevrijd ge bied heeft 10 dagen ge duurd. Amerikaansche tanks hebben dwars door Ludwigs- hafen den Rijn bereikt; de Rijnbrug naar Mannheim bleek door de Duitschers te zijn ver nield. In Neustadt zijn de Amerikanen binnengerukt en Homb g werd veroverd. Het bruggenhoofd ten O. van den Rgn is uitgebreid tot 11 km langs de Sieg. Vanmorgen zijn zware R.A.F.-bomenwerpers weer bo ven Duitschland geweest. Van nacht hebben Mosquito's Ber lijn voor de 30ste maal ge bombardeerd. Het hoofdkwar tier en de archieven der Ges tapo in Kopenhagen zijn gis teren in drie golven door Mos quito's volkomen vernield. De R.A.F. wierp 10-tons bommen op een spoorbrug bjj Breinen. Tevens werden de rangeerter reinen van Eheine en Mun ster aangevallen. Amerikaan sche bommenwerpers bestook ten olie-installaties bg Bremen en Weenen. Zij vielen ook een tankfabriek in Plauen aan. Het geallieerde opperbe vel heeft alle spoorwegarbei ders in het Roergebied ge waarschuwd. Zij moeten hun werk in den steek laten en vluchten. (B.B.C.) VERSLAG OVER HET BEZOEK VAN H. M. DE KONINGIN AAN BEVRIJD GEBIED. Met ingang van heden kun nen wij een begin maken met het geven van een uitvoerig verslag over het bezoek van H. M. Koningin Wilhelmina aan Zeeland en de overige bevrijde provincies des lands. In dit nummer vindt men een overzicht van het oponthoud van H. M. te Vlissingen. Mor gen hopen wij het verslag van het Koninklijk bezoek aan Middelburg te publiceeren. Zoo spoedig mogelijk zullen er ook foto's van deze heugelijke ge beurtenissen in ons blad wor den opgenomen. (Red.) SIGNA.AL-AFDEELING JUBILEERT. Een dezer dagen herdacht de SIgnaalafdeeling van de Middelburgsche gymnastiek- vereeniging „Achilles" haar 15-jarig bestaan. Deze vereeniging is in de afgeloopen jaren een bekende figuur geworden in het open bare leven van onze stad. Geen feestelijke gelegenheio kon men zich bedenken of de hoornblazers en tamboers van de signaal-afdeeling droe gen tot de goede stemming bg. Sinds haar oprichting heeft de afdeeling een kleine 140 maal haar belangelooze me dewerking verleend bij festivi teiten op verjaardagen van leden van het Koninklijk Huis en allerlei plaatselijke feeste lijkheden. Na een gedwongen rust periode van bijna 5 jaar is de Signaalafdeeling opnieuw in het licht getreden en we twijfelen er niet aan of bij dit vernieuwde officieele op treden is haar opnieuw de waardeering van haar stadge- nooten ten deel gevallen. bovengenoemde vereenigingen is gevestigd Willem II straat 47-49, Tilburg. Besloten werd aan de mi nisters van Sociale Zaken en Justitie een verklaring te vra. gen als bedoeld in artikel 2 van het Kon. Besluit van 8 September 1944, houdende vaststelling van het buitenge woon besluit Vereenigingen van Werkgevers en Werkne mers, waarin bevestigd wordt, dat de thans opgerichte ver eenigingen een voortzetting z(jn van de op 10 Mei 1940 bestaande vereenigingen. De vergadering heeft zich bezig gehouden met de bespre king van de vraag in welke richting het herstel der maat cchapn- ijke orde moet worden gezocht, waarbij meer in be' hijzonder aandacht is geschon ken aan het vraagstuk der publiekrechtelijke bedrijfsor ganisatie. Van al de fronten werden groote overwinningen gemeld, zoowel tegen Duitschland als tegen Japan. Saarbrücken en Zwei- briicken veroverd. Aan het Westelijk front is het Saarbekken voor de Duit schers verloren. Het 7de Ame rikaansche leger is op ver schillende punten door de Siegfried-linie heengebroken en heeft Zweibrücken en Saar brücken veroverd. Het 3e Amerikaansche leger heeft Kaiserlautern veroverd. Ande re afdeelingen zijn na een op- marsch van 20 km. Mainz bin nengedrongen, terwijl weer een andere afdeeling zich meester heeft gemaakt van Worms Het laatste punt waarlangs de Duitschers kunnen terug trekken, Ludwigshafen, wordt genaderd. De Duitschers heb ben nu nog een 70 km. lange strook langs den linkeroever van den Rijn in bezit. Van de 80.000 Duitschers, die dreigen te worden ingesloten, zijn er reeds 38.000 gevangen geno men, terwijl vele anderen wer den gedood. De resten van het le en 7e Duitsche leger trekken nu op fietsen, boeren karren, etc. in Oostelijke rich ting terug. Correspondenten melden zelfs dat de legers in panischen schrik vluchten, en dat onder de troepén een slachting wordt aangericht. Nieuwe stoot aan her Noordelijk front? Correspondenten melden eveneens, dat aan het Noorde lijke front de voorbereidingen worden getroffen voor een nieuwen stoot. Men spreekt van de stilte voor den storm. Het Fransche leger heeft de Duitschers uit het Oostelijk gedeelte van Frankrijk verdre ven. Hierdoor zijn alle Duit schers, behalve op enkele weerstandsnesten langs de Atlantische kust na, van Fransch grondgebied verdre ven. Een record-aantal gevange- nen werd binnengebracht, n.l. 15 20.000. Er worden zoo veel gevangenen gemaakt, dat deze hun beurt moeten af wachten om vervoerd te wor den. Buitenlandsche arbeiders in het Roergebied gewaar schuwd. Generaal Eisenhower heeft wederom een oproep gericht tot de buitenlandsche arbei ders. Eerst was er reeds een oproep tot de arbeiders in de districten Frankfurt a. d. Main en Mannheim-Ludwigshafen gericht. Nu worden alle arbei (Iers in de steden Duisburg, Mülheim, Oberhausen, Essen, Gelsenkirchen, Bottrop, Glad beek, Becklinghausen, Waffen scheid, Wanne Eikel, Herne Kastrop, Rauchsel, Bochum Dortmund, Lahnen en Hagen gewaarschuwd. In den eersten oproep werd o.a. gezegd: „Al le buitenlandsche arbeiders in West-Duitschland, verzet u te gen evacuatie en probeert een veilig heenkomen te zoeken om daar de geallieerde legers af te wachten". Nu luidt de oproep: „Bui tenlandsche arbeiders in het Roergebied! De wapenfabrie ken moeten vernietigd wor den, d.w.z. dat van nu af aan uw leven in het Roergebied geen oogenblik zeker is. Het Geallieerde opperbevel richt zich in verband hiermede tot alle buitenlandsche arbeiders in voornoemde gebieden, om het werk neer te leggen, uit hun logies te vertrekken en buiten het Roergebied een veilig heenkomen te zoeken er weg te blijven totdat de strijd is uitgewoed. Men wijst er na drukkelijk op, dat deze oproep niet is gericht tot de buiten landsche arbeiders buiten het Roergebied, maar in de steden Duisburg, Mülheim, Oberhau sen enz. Buitenlandsche arbeiders blijft in leven ter wille van uw gezin en vaderland. Wei gert uw leven ter wille van de Duitschers op te offeren' De nachtdienst op Berlijn Mosquito's bombardeerden voor den 29sten opeenvolgen den keer Berlijn. De Engel- sche luchtmacht bestookte eveneens de spoovwegemplace menten te Hamm, die de -"root3te en beste van Duitsch land en gelgke doelen ir Becklingshausen. Hamburg en Heide ge bombardeerd. 450 Amerikaansche bom menwerpers, begeleid door 30(1 jagers, bombardeerden de on ierzeezootbases te Hamburg en olieraffinaderijen te Heide. Duitsche jagers stegen op. 14 vijandelijke toestellen werden neergeschoten, waaronder 8 schroeflooze. 6 Amerikaansche toestellen worden vermist. Denzelfden dag, n.l. Dins dag, viel de R.A.F. syntheti sche olie-fabrieken bij Bolen en olieraffinaderijen te Heide aan. Van Italië uit werden de Duitsche verbindingslijnen tus schen München en Weenen, alsook de Brennerpas en spoorlijnen in Noord-Italië aangevallen. De tactische luchtmacht opereerde boven het Westelijk front. 3000 motorvoertuigen werden beschadigd en 1000 spoorwagens vernield. De 9de Amerikaansche luchtmacht schoot 66 vliegtuigen neer en beschadigde er 150. Russische artillerie bestrijkt Jen zak van Oost-Pruisen. In Oost-Pruisen behaalden de Russen een belangrijk suc ces. De Duitschers bezitten hier nu nog één belangrijk knooppunt, n.l. Heiligenbeil. Deze plaats wordt fanatiek verdedigd. 2000 gevangenen werden binnengebracht en 5000 Duitschers gedood. De Duit schers voerden tegenaanvallen uit, maar deze werden alle af geslagen. De Russische artil lerie kan nu den geheelen zak bestrijken. Ook hebben de Rus sen een belangrijke heuvelstel ing in handen, waardoor ze het strijdtooneel kunnen over zien. Vérder verloren de Duit schers nog 40 plaatsen. Men verwacht, dat de strijd in Oost-Pruisen ten einde loopt. De Duitschers, die over de naar wegen, die ze nog bezit ten, naar de kust vluchten met tanks en voertuigen, vormen een prachtig doelwit voor de Russische artillerie. Maandag gaven er zich in Oost-Pruisen 4000 Duitschers over, terwijl 300 stukken geschut werden buitgemaakt. De Russische luchtmacht bombardeerde Maandagnacht Koningsbergen, Pillau en Dan zig en Dinsdag Breslau. De slag om laatstgenoemde plaats blijft voortduren. De Duit schers beschikken hier nog over een kleine strook gronds. In de Oostzee werden 4 L itsche toevoerschepen en een torpedojager tot zinken gebracht. Admiraal Nimitz meldt, dat de Japanners in hun eigen wa teren door de Amerikaansche vloot zijn opgezocht en gevoe lige verliezen hebben geleden; 1 of 2 slagsohepen, 2 of 3 vliegtuigmoederschepen en 12 andere schepen werden tot zinken gebracht. Amerikaan sche vliegtuigen, opgestegen van vliegdekschepen, vielen doelen op den grond aan en vernietigden 475 vliegtuigen. L Amerikaansche vlieg, tuigverliezen waren zeer licht. Niet één oorlogsschip ging verloren. De Engelsche koning heeft aan Mount Batten en zijn troepen een gelukwensch ge zonden met de verovering van Man-alay. De grootste robijnvelden ter wereld bezet. T( N.O. van Manlalay werd Mohok bezet. Hier be vind zich de grootste robijn- velden ter wereld. De Ameri kanen rukken nu verder op naar de netroleumvelden. De Amerikaansche lucht macht bestookte doelen op Formosa. Liberators bombardeerden de Bonin -ilanden en marine- vli uigen de Marshall- en Xarolinen-ellanden. Vooruitgang op Panay. On Panay, waar de Ameri kanen zgn geland, is een vor dering gemaakt van 10 km. In dagen zijn zij 20 km. gevor derd. De Amerikant.. staan leeds voor de hoofdstad. liet gvr'i, dat in de buurt van de stau is gelegen, is reeds verover Op Luzon werd door Phi- lippijnsche guerilla-troepen San Fernanda veroverd. Alle Ja- nanners w den in de pan ge hakt. De Engelsche minister van rorlog heeft verklaard, dat Hitier behalve voor politieke misdaden ook voor gewone misdaden berecht zal worden. Rusland heeft besloten het iendschaps- en neutraliteits- verd m it Tu. ije op te ggen. Volgens Molotof vol- he* niet meer aan de 'euwe or- •"■ndlcheden en 'iende het- aanzienlijk verbe- erd te worden. (B.B.C. en H.N op- en ondergang van de maan. Donderdag onder 3.06 uur Vrijdag op 12.33, onder 3.5' uur. Zaterdag op 13.28, onde, 4.27 uur. Volle maan: 28 Maart. HOOG M ATER I K VLISSINGEN. Vrgdag 23 Maart 10 16 en 12.56 uur, resp. 1.19 en 1.10 M N.A.P. Zaterdag 24 Maart: 11.39 uur,. 1.22 M. 4- N.A.P. vlissingen. De Dlslribut' enst Kring vlissingen maakt bekend, dat' met Ingang van 18 Maart 1945 de uitreiking van extra rant soenen zeep weder hervat wordt. Gedurende het tijdvak van 22 Maart 28 Maart 1945 kunnen formulieien worden •fgchaal 1 op .iet LTitreikings- antoor afdeeling 11, loket 13, loor hen,, die in aanmerking komen voor verstrekking van extra rantsoenen zeep voor vuilen arbeid.

de Vrije Zeeuw | 1945 | | pagina 1