De Vrije Zeeuw Nederlandsche industrie en oorlogsproductie i. REPARATIE VAN SCHOEISEL. Machten van dezen tijd. STADSNIEUWS Linker Rijnoever van Arnhem tot Bingen gezuiverd. Mr. H. F. VAN WALSEM uit Amerika teruggekeerd. L. DE JONG over: „BUITENLANDSCHE POLITIEK". Laatste Berichten PROViNCIENIEUWS VLISSINGEN D 17.— 17.30 18— 18.30 Zen op- ngen vóór moet Hoe denkt men in Amerika over Nederland en zijn vraag- stukken? Wij hebben deze vraag ge steld aan een der Nederland sche captains-of-industrie, mr. H. F. van Walsem. lid der di rectie van de Philips-bedrij ven, die gedurende de bezet tingsjaren in de nieuwe we reld heeft vertoefd en daar van dezer dagen is terugge keerd. „In Amerika, ja over heel de wereld staan de Nederlan ders buitengewoon hoog in aanzien", zoo verklaarde de heer van Walsem. „En waar om Men verdenkt er ons, Nederlanders, niet van poli tieke of annexionistische as piraties te hebben en be schouwt ons als fatsoenlijke menschen op wier woord men kan vertrouwen. Daarom drijft men graag handel met ons. Maar in het algemeen moest ik de ervaring opdoen, dat men ons en onzen toestand nog te weinig kent. Voor de Amerikanen is nu eenmaal de oorlog tegen Japan en al wat daaraan vast zit veel belang rijker dan het andere. Een Amerikaan heeft mij zelf ge zegd, dat wij er op uit moesten zyn, zijn landgenocten beter in te lichten. „Jullie zijn veel te waardig", z„o zei hy en „You must advertise your misery!" En inderdaad,-wanneer we er niet voortdurend op uit zijn het hen duidelijk te maken, weten de menschen over den oceaan niet, dat tachtig pro cent van onze schoolkinderen geen onderkleeren meer hebben en dat we geen schoenen meer hebben om op te loopen. Op den ernst van onzen toestand dient de aandacht te worden gevestigd". „Hoe ziet U de toekomst mogelijkheden voor onze in dustrie?" zoo hebben wij den heer Van Walsem gevraagd. „Een duidelijk perspectief is op het oogenblik nog niet te zien", zoo was het antwoord. „Alles hangt af van de wereld constellatie na den oorlog. Al le landen willen nu eenmaal exporteeren. Amerika acht het noodzakelijk zijn export op te voeren om zijn gedemobiliseer de soldaten in de industrie op te vangen. Engeland moet ex porteeren om zijn noodzakeüj- ken import te compenseere i de bevrijde gebieden, waaron der in de eerste plaats Neder land, moeten exporteeren, om hun herstelaankoopen in het buitenland te financieren, de „achterlijke" Janden willen zelf hun industrie scheppen om niet uit het buitenland be hoeven te koopen. Zoo staan we voor twee mogelijkheden: een economische chaos of een coördineering, die op een faire basis oplossing zoekt 'voor de problemen ven productie en af zet. Dit geldt zoowel voor af gewerkte industrieproducten als voor agrarische producten en grondsoorten. We kunnen terugkeeren naar den ouden concurrentiestrijd met tarief- muren e.d., maar we kunnen ooit overleggen om tot een ge zonde, verstandige economische politiek te komen. Doet men dit laatste, dan is er voor iedereen werk, doet men het niet dan ben ik pessimist. Op de International Business Con ference, die in November jl. te Rye bij New York werd gehou den en waar 52 landen verte genwoordigd waren, heeft de Nederlandsche delegatie dit standpunt ook verdedigd. In de moeilijke overgangsperiode, die wij na dezen oorlog zullen doormaken, zullen de interna tionale overeenkomsten, die den loop van de goederen re gelen, veel belangrijker zijn dan financieele of andere vraagstukken. De oplossing hiervan volgt vanzelf, wanneer in- en uitvoer van goederen en diensten voor ieder land zijn uitgebalanceerd". „Zijn er in dit stadium on middellijke mogelijkheden voor onze industrie? „Wij zullen thans in de eer ste plaats alle krachten moe ten besteden aan den wederop bouw van Nederland, voor zoo ver wij daarvoor tenminste de hulpmiddelen bezitten. Daar naast zullen wij tegelijkertijd door middel van onze industrie een bijdrage moeten geven aan de oorlogsinspanning. Het is bij de Amerikanen nog lang niet voldoende doorgedron gen dat wij in staat z.jn deze bijdrage te leveren. Daarente gen is er reden om aan te ne men. dat van Engelsche zijde wel cie inschakeling van onze industrie overwogen wordt. In Amerika bespeurde ik de vrees, dat landen als Neder land straks in staat zullen zijn eerder industrieele artikelen te exporteererf dan Amerika zelf. Daar heeft men immers de productie van tallooze ge bruiksvoorwerpen stop gezet om alles op de war effort te richten. Men acht het uiteraard niet billijk, dat elders dergelijke artikelen dan wel geproduceerd worden. Dit standpunt is te be grijpen, maar dan moet de Ne derlandsche industrie ook or ders krijgen, die haar een kans bieden om zich achter de oor logsinspanning te stellen. Dat is ncodig voor de rust en de koopkracht van ons land en er zijn ook andere zeer praetische motieven voor aan tp wijzen. In Amerika zijn de fabrieken immers overbezet en het transport van grondstoffen is weliswaar moeilijk, maar toch gemakkelijker dan dat van'de afgewerkte producten. Ik acht het van groot belang, cat onze regeerijig het voer de geallieer den duidelijk maakt, dat wij fa brieken hebben, die belangrijk werk kunnen doen". „Hoe staat het met de Phi- lips-bedrijven overzee?" „Die werken volop. Wij heb ben het als onze eerste taak beschouwd mee te werken aan het winneji van den oorlog. On ze fabrieken in Engeland wer ken dan ook voor oorlogsdoel einden, evenals onze kleinere fabrieken in Amerika". Wij vroegen den heer Van Walsem tenslotte of hij in de weinige dagen na zijn terug keer reeds bepaalde indrukken had opgedaan omtrent den toe stand in het bevrijde gebied. „Wij moeten allen de hanjden uit de mouwen steken om mee aan te pakken voor den weder opbouw. Men moet niet moede loos worden en terugkijken naar gisteren, maar den toe stand van vandaag vergelijken met dien van enkele maanden geleden. Dan zal men wel ver bei ering bespeuren. Wat op valt is dat ieder hier wat an ders wil gaan aanpakken dan hij tot nog toe deed, dat hy' zijn plaats wil verlaten omdat het werk elders zooveel aan trekkelijker lijkt. Dat is geen oplossing van het probleem. Ieder moet op zyn plaats staan en medewerken. Neem als voorbeeld ons bedrijf, dat toch een belangrijke factor is- voor den opbouw van ons land. Het belangrijkste is. dat wij onze arbeiders aan het werk krijgen. Wij hebben daarvoor leidende figuren noodig, die in staat zijn mee op te bouwen, en onzen goodwill in het bui tenland te handhaven. Het is belangrijk, dat men ons deze menschen laat houden. Wij wil len onze menschen afstaan, maar alleen als het strikt noo dig is en elders de vereischte krachten niet te vinden zijn." (Anep-Aneta). Het Rijksbureau voor Hui den en Leder, Wolstraat 4a, te Tilburg, maakt bekend, dat van 15 Maart 1945 af een nieuwe maatregel voor de re paratie van schoeisel zal gel den. Periodiek zal een bepaalden bon van de levensmiddelen kaart bestemd worden als „re paratiebon voor schoeisel". Deze bon heeft een waarde 25 gram reparatiemateri- ?„bl5ft,t?t een nader vast te steilen datum geldig De voor elke reparatie benoödigde hoeveelheid leder en/of rubber staat aangegeven op een lijst welke bij iederen ingeschreven schoenherstellor op een van de straatzijde duidelijk zichtbare plaats voor het raam moet worden opgehangen. De schoenherste'lcr kan deze lijst verkrijgen bij zijn lederhan delaar. Alvorens-een bepaalde repa ratie kan worden uitgevoerd, dient men de daarvoor benoo- digde bonnen,in te leveren bij een rchoenhersteller. Bij het kiezen van een schoenherstel ler is men geheel vrij. Deze is verplicht bij het in ontvangst nemen der bonnen een genummerd ontvangstbe wijs af te geven en de ont vangst daarvan nauwkeurig omschreven, dus met naam, adres, soort reparatie enz., op een doorloopend volgnummer in te schrijven in het repara- tieregister Hy mag in totaal met meer bonnen in ontvangst nemen, dan de waarde van het aantal en de soort repara ties, die hg in een termiin van een maand kan verrichten. 62 Doordat de bonnen geduron de een zekeren tijd geldig blij ven, kunnen bijv. alleenstaande personen desgewenscht hun bonnen bewaren, totdat zij het aantal grammen materiaal, vereischt voor een bepaalde reparatie, bijeen hebben. De schoenhersteller is ver plicht het in ontvangst geno men schoeisel te repareeren in de volgorde, waarin de bonnen in het reparatieregister wer den geboekt. Eiken Maandag moet hij op een van buitenaf duideiyk zichtbare kaart mededeéling doen, welke volgnummers in de komende week geholpen zullen worden. De schoenherstellers dienen zelf de door hen ontvangen oonnen bij een lederhandelaar naar keuze in te leveren en ontvangen onmiddeliyk de daarop betrekking hebbende materialen, zijnde 25 gram materialen en 2% gram tacks per bon. Het is dus in verband met de transportmoeilijkheden gewenscht den dichtstbijzijn- den lederhandelaar te kiezen, doch het is ook geoorloofd naar een anderen leverancier te gaan. - Overtreding van bovenstaan de voorschriften kan schorsing of schrapping als ingeschreve ne by het Rijksbureau voor Huiden en Leder tengevolge 'hebben. Eerste Jaargang - Nummer 100 Verantw. Hoofdred.: drs. H. Sinnema. Ked.-adres: Middelburg, Molenwater 69 Adm.-adres: Vlisslngen, Walstr. 58-60. Telefoonnummer 10, nk 5 uur: 89. M'burg: Kouaansche Kaai 39, Tel. 2009. Woensdag 21 Maart 1945 Uitgever: Jacq. de Smit, Souburg. Advertentieprijs 30 cent per regel. Minimumprijs 1.65 per advertentie. Vbonnementsprys per week 26 cent. •er kvvört. 3.80. Losse nrs. 5 ct. „Op een avond in het voor jaar van 1941 zoekt Churchill een uurtje ontspanning in de bioscoop. Hij maakt zijn ge dachten even los van den oor log, die het lot van Engeland schijnt te bezegelen. Er gaat een deur open en de gestalte van Engeland's minister van Voorlichting Bran ion Bracken wordt in het duister zicht baar. Hij buigt zich over Chur chill heen en fluistert hem ie in het oor. „Rudolf Hess zooeven in Noord-Schotla aangekomen". Churchill neem zijn sigaar uit zijn mond, keert zich om en zegt: „Dat is de mooiste mop, die ik ooit ge hoord heb". Aldus vertelt de heer L. de Jong, de man, die nu al bijna vijf jaren lang het politieke weekoverzicht van Radio Oranje uitspreekt en naar wiens stem eiken Vrijdagavond tienduizenden bij hun verbor gen radio hebben geluisterd. Thans zaten dsze eertijds clandestiene luisteraars als leden der Volksuniversiteit in een gehoorzaaltje van Philips, waar zij kennis konden maken met den persoon van den spre ker zelf en wiens betoog zij ademloos hebben gevolgd. Want het was een verkwik king om op zoo uiterst deskun dige en boeiende wijze te wor den voorgelicht door iemand, die het voor echt gehad heeft al die jaren in de vrije wereld te hebben geleefd en die door zijn functie in de gelegenheid was aanwezig te zijn in de keuken, waar de gerechten der internationale politiek plegen te worden klaargemaakt. De spreker nam zijn.gehoor mee naar het Engeland uit de bange dagen van 1940, toen alles hopeloos verloren scheen. Tweehonderd Britsche soldaten hadden uit Duinkerken „den weg terug" af gelegd en ston den thans weer op het groote eiland, zonder materiaal, ja zelfs zonder geweren vaak. Ei was militair niets meer aan wezig. In de parken oefende ce burgerwacht met stokken of met geweren, die in den Spaansch-Amerikaanschen oor log van 1898 waren gebruikt. Er waren geen tanks en ge schut. In sommige kustplaatsen stonden kanonnen die uit de musea waren gehaald en 'die nog dienst hadden gedaan in den oo, log tegen Napoleon. Dan leek het of er tenminste nog iets was, als de Duitsche lucht- verkenners overkwamen. Materieel was Engeland on gewapend, doch geestelijk nietr Er was in den zomer van 1940 niet één Engelschman, die een seconde twijfelde asn de ze kerheid van de overwinning. Het was hartverheffend, al dus spr., om temidden van dit greote volk te vertoeven op het grootste moment van zijn geschiedenis. Groot was dit volk ook tijdens de luchtaanvallen in den herfst van 1940, toen de luchtafweer bijna ontbrak en de Londensche havenwijken in brand werden geworpen. Tij dens de „Blitz" verschenen de Duitsche bommenwerpers 65 nachten ononderbroken boven de Engelsche steden en eisch- ten duizenden dooden. De stemming bleef echter onver- zeiteiyk en de humor ontbrak nooit. Het Engelsche volk toonde in die dagen zijn werkelijke grootheid, zooals die ook te be luisteren viel in de toespraken van Churchill, die begreep, dat wanneer Engeland den oorlog niet opgaf het dezen zou win nen. Hij wist, dat in geen jaren te denken viel aan offensief optreden, maar zag tevens in, dat de vijand moest worden aangetast, waar zijn verbin dingslijnen het langst waren. Hef getuigde van durf om de eenige tankdivisie, die in En geland was, om de Kaap heen naar E'gypte te zenden. De ver dienste van Churchill was ook, dat hij er in slaagde de beste mannen uit alle partijen te doen samenwerken. In hem leefde ook dat besef, dat hef behoud van Engeland het voortbestaan der beschaving beteekende. De spreker was getroffen door den grooten burgerzin van het Engelsche volk, welke leid de tot een algemeene solidari teit ten opzichte van de drei gende gevaren. Groot was Churchill in het besef, dat voor alles meer ver trouwen in de Sovjet-Unie noo dig was. Zonder wederzijds vertrouwen zou er na den vrede geen sprake kunnen zyn van rust en opbouw. Het Westen en Rusland hadden in het verleden vaak reden elkander te wan trouwen. Men denke aan de interventie-oorlogen tegen Rus land in de twintiger jaren en de jarenlange felle perscam pagne tegen dit land. Ook de reactie in het Westen in ver band met den aanval op Fin land, die spr. overigens niet wil goedpraten, is hierby een factor. Do Russen waren ook niet het plan van den Franschen generalen staf van 1939/1940 vergeten voor een opmarsch tegen d<? oliebronnen van den Kaukasus. Een dor eerste doelstellingen van Churchill was het wantrom wen bü de Russen weg te ne men. Zij werden door de Wes telijke geallieerden tijdig ge waarschuwd voor den Duit- schen aanval. Toen de inlich tingen, dat groote Duitsche troepenconcentraties tegen het Oosten aan den gang waren, werden doorgegeven aan den Sovjet-ambassadeur te Wash- 'ngton, Oemanski, verliet deze 'oodsbletk en wankelend het ertrek van Sumner Welles Jen onderstaatssecretaris van buitenlandsche zaken. Ook na de vlucht van Hess stelden de Engelschen de Russen onmid dellijk van de Duitsche plannen op de hoogte. Hess was komen mededeelen, dat de Duitschers voornemens waren Rusland aan te vallen en dat ZÜ he- voortbestaan van het Britsche Rijk zouden garandeeren, in dien Engeland neutraal zou blijven. De Engelschen stuur den dadelijk hulp aan Rusland, maar deze was aanvankelijk maar gering. Het geduld van de Russen werd op zware nroef gesteld, omdat hef Twee de Front zoo'n lange voorbe reiding eiscbte. Het communi qué na de besprekingen met Molotov te Londen over de noodzaak v~- de vorming van zulk een front in 1942 was een soort krijgslist tegen de Duit schers. Het lukte den Duit schers niet de Russen te demo raliseeren, al strooiden zij ook biljetjes uit waarop alleen stond: „Tweede front?" Stalin had echter een fundamenteel vertrouwen in Engeland cn Amerika, wier hulp de Sovjet unie ook voor den opbouw na den oorlof zou behoeven en hij heeft de samenwerking met de Westelijke bondgenooten door gezet tegen en vrij sterke op positie in Rusland in. die ach terdochtig was en meer voelde voor het voeren van een afzon derlijken oorlog tegen Duitsch- land. Churchill en Roosevelt waren aan den anderen kant degenen, die de tegenstanders van een nauwe samenwerking met de Russen in hun landen van de noodzaak daarvan wis ten te overtuigen. Zoo zijn de drie groote lan den, het Britsche Rijk, Ame rika en Rusland in dezen oor log dichter tot elkaar geko men. De Krim-conferentie nam in den recordtijd van acht dagen werkelijk histori sche besluiten. Niet alleen tus- schen de regeeringen, maar ook tusschen de volkeren on derling groeide het onderlinge vertrouwen. De Engelschen vertoonen een diepe geestelijke belangstelling voor het wezen van het Russische volk. Een nieuwe uitgave van een boek van Tolstoï is binnen een week uitverkocht. Ook nemen de Engelsehen kennis van het Russische staatsbestel. De Sov jet-Unie is geen democratie, zooals we die in het Westen kennen. Maar er heeft zich een groote geestelijke veran dering in het Russische volk voltrokken. Het heeft zichzelf in dezen oorlog ontdekt. Tot ontzetting van vele communis ten bleek het Grleksche Ka tholicisme een diepe geestelijke kracht van het Russische volk te zijn. De anti-godsdienstjge propaganda werd niet verbo den om het buitenland zand in de oogen te strooien. Daar van getuigen ook de jongste Russische films, die niet voor buitenlandsche propaganda zijn gemaakt, maar in Rusland zelf vertoond worden. De hei ligenbeelden en het maken van het kruisteeken nemen daar in een normale plaats in. In 27 jaar is er in Rusland veel veranderd. Van een hooghar tig oordeel over dit land mag er dan ook in ons eigen va derland geen sprake zijn. Er is thans meer dan ooit reden voor onderling vertrouwen. De inleider roerde daarna de pro blemen van de Vereenigde Staten aan, die men niet met Roosevelt mag vereenzelvigen. Het land is een land met scherpe klasse-tegenstellingen. De toestanden in de mijn industrie bijv. tarten elke be schrijving. Roosevelt heeft er naar gestreefd de positie van de boeren en de arbeiders te verbeteren. De Amerikaansche kapitalisten haten Roosevelt meer dan Hitier, er is te veel oppositie tegen zijn binnen- landsch beleid. Roosevelt is echter de groote paedagoog van het Amerikaansche volk en behoort tot de grootste staatslieden dezer eeuw. Wat Frankrijk betreft is de Gaulle de groote nationale fi guur en de belichaming van het verzet, dat daar een jaar eerder dan in Nederland is georganiseerd, waartoe de on toegankelijke gebieden in Frankrijk een betere gelegen heid boden. De Gaulle is van hui» uit een extreem-Katho- 'lek met tamely'k autoritaire denkbeelden, die naar fascisme zweemden, hetgeen bij de Amerikanen en in mindere mate bij de Engelschen ach terdocht wekte. De Gaulle heeft echter een deel van zijn opvattingen laten varen. De Amerikanen voelden meer voor Het geallieerde bruggen hoofd over den Rijn is nu 40 km. lang en strekt zich uit van Oberkassei tegenover Bonn tot Brohl in het Zuiden. Ten O. van den autoweg FrankfortKeulen werd een vliegveld veroverd. Een Duttsch hoofd kwartier ten O. van Dord recht werd door geallieerde vliegtuigen aangevallen en vernietigd, meldt de Duit sche sectie van de B.B.C. De Russen hebben het Duitsche bruggenhoofd over de Odermonding bij Stettin teniet ge'daan en veroverden Altdamm.In Oost-Pruisen is Braunsberg gevallen. De citadel van Mandalay is van Jappen gezuiverd, zoo dat de stad nu geheel bevrijd is. Generaal Eisenhower heeft ook nu de buitenland sche arbeiders en de bevolking van het Roergebied gewaar schuwd de fabrieken en steden te verlaten. Minister Van Kleffens heeft in Parijs besprekingen gevoerd over het Rijnland en een verdrag van economischen bystand. Hij bepleitte Duit- s-chen gebiedsafstand aan Ne derland ter vergoeding van de inundaties. (B.B.C. en H.N.) CHK. MUZIEKVEREEN. „VLIJT EN VOLHARDING", SOUBURG. De muziekvereeniging „Vlijt en Volharding" te Oost- en West-Souburg hield dezer da gen een vergadering, waarop besloten werd, de tijdelyk stop gezette repetities weer te her vatten. Van Zaterdag a.s. af worden de repetities gehouden in het lokaal van den heer M. P. Meijers in de Kanaalstraat, Baan Middenhof, voorloopig om de veertien dagen, van 56 uur n.m. Het bestuur doet een beroep op alle leden om hun volle medewerking te ver- leenen. Tevens zyn welkom de muzikanten, .van., andera ver- eenigmgen, die momenteel op Souburg aanwezig zijn. ADVIESCOMMISSIE VOOR SPORTBELANGEN TE VLISSINGEN. Namens het Gemeentebe stuur heeft de burgemeester aan bovengenoemde Commissie toegevoegd de heer C. Ouwe hand, directeur van Gemeente werken. Giraud, ook omdat de Gaulle een nogal ongemakkelijk ka rakter heeft. De Gaulle werd niet ingelicht over de Ameri kaansche landing In Noord- Afrika, waardoor hy zich na tuurlijk gekwetst voelde. Hij zette echter door en zit nu vast in het zadel. Frankrijk vertoont thans hetzelfde ver mogen tot herstel als na de oorlogen van 1870 en 1914. Frankrijk is een veel stabieler land, dan pessimisten zouden vermoeden. Het herstel van de spoorwegen en de industrie schiet er op. Hoewel het eco nomisch conservatisme nog niet verdwenen is, doet de Gaulle wat het Fransehe volk wenscht. De spreker kwam tenslotte tot Nederland, dat geschon den is op een wijze als wei nig andere landen. Er is een ontstellende verarming in ma- terieelen zin. Het allerergste hebben we nog niet aan schouwd. Boven de rivieien leven 7 millioen uitgehongerde landgenooten, de havens van Amsterdam en Rotterdam zijn vernield, machines en voor raden weggesleept. Ongeveer een kwart van de vruchtbare gebieden staan onder water, waarvan een groot deel zout water. Wij behoeven daarom een zelfde nationale krachtsin spanning als de Engelschen aan den dag hebben gelegd. Er is alle reden om te vertrou wen, dat ons land er weer bovenop komt, want we heb ben een geestkracht in ons, die tot een herstel zal leiden. Burgerzin, zooals de Engel schen die kennen, is noodza kelijk. Nederland heeft de wereld iets te zeggen, getuige figuren als Erasmus, Willem de Zwijger, Hugo de Groot en Vollenhoven, die alleh kampi oenen zijn geweest voor het internationale reeht. De spreker eindigde met het uitspreken van zijn vertrou wen, dat Nederland in de toe komst weer zal behooren tot de in geestelijken zin werkelijk groote mogendheden. Na deze inleiding ontstond een diepgaande gedachtenwis- seling, waarbij nog'1 tal van aspecten van de problemen van dezen tijd werden aange roerd. (Anep-Aneta.) Zware Duitsche neder laag aanstaande. De Duitsche troepen, die tusschen den Rijn en de Moe zel terugtrekken, gaan één van de zwaarste nederlagen tegemoet, die ze ooit aan het West 'yk front hebben geleden 2 verschillende groepen van het 3de Amerikaansche legei hebben contact met elkaar kregen, waardoor duizenden Duitschers zijn ingesloten. Door een leger, dat van Trier uit is opgerukt en een ander van dt Hundsriick uit Is het con tact tot stand gekomen. Vol gens correspondenten zullen andere soortgelijke vallen ont staan, daar de Amerikanen zich een weg snijden door de Duitsche troepen. In het ge heel zijn reeds 30.000 man in dit gebied buiten gevecht ge steld. De Geallieerden hebben nu den linker Rynoever in bezit van Arnhem tot aan Bingen De bruggen bij Mainz heb- b__i de Duitschers laten sprin gen. le Amerikanen rukken nu verder op in de richting Malnz en staan nog 20 km. van deze plaats verwijderd. Fransehe troepen in Duitschland. Fransehe troepen zijn de Duitsche grens eveneens over gestoken en hebben Lauter. burg veroverd. Hierdoor is de geheele Noordelijke Elzas van Duitschers gezuiverd. Het bruggenhoofd bij Rema- gen is weer verder uitgebreid en heeft nu een lengte van 35 km.; 12 km. van den autoweg KeulenFrankfurt is in Ame rikaansche handen. Ten Noor den van Königswinter werd Niederdollendorf veroverd. In Oberkassei en Hammer- stein wordt nu gevochten. De Duitschers boden kraehtigen tegenstand en gebruikten meer artillerie. Meer bruggen over den Ryn. De geallieerden hebben meer bruggen over den Rijn, waar door meer materiaal wordt aangevoerd om het offensiet met :ht voort te zetten De tactische luchtmacht heeft met 7000 vluchten de opera ties aan het Westelyk front gesteund, vooral tegenover het ËngelsehCanadeesche leger. Rangeerterreinen en troepen concentraties werden bestookt 150 locomotieven en 2000 spoorwegwagons werden on bruikbaar gemaakt. In het geheel vernietigde de lucht macht 4300 voertuigen, groo tendeels tusschen Rijn en Moe zel. Nieuwe oproep van Eisenhower Het geallieerde hoefdkwar- tiér heeft wederom ..een op roep gericht, maaf nu tot de arbeiders in de wapenindustrie in de gebieden Frankfurt a.d. Main en MannheimLudwigs- hafen. „Arbeiders in de wa penindustrie, gaat naar het platteland, begeeft u niet naai andere industriegebieden, daai ge dan weer tewerk wordt gesteld. Helpt uw bqltenland- sche collega's. Blijf -uit dan Volkssturm. U heeft geen mi litaire opleiding gehad en de wapens zijn ontoereikbaar Degenen, die reeds in den Volkssturm vechten, moeten alles in het werk stellen het strijdtooneel te verlaten. De macht van de Partij en de SS neemt al af. Neemt uw maat- regele voor uw eigen redding en het einde van den oorlog". R.A.F. wierp weer 10- tons bommen. Lancasters hebben weer bommen van 5'/i en 10 ton gebruikt tegen de viaducten in dé buurt van Bielefeld en Arnsberg. Maandagnacht bombardeer den Mosquito's Berlijn. Verder bombardeerden Engelsche bommenwerpers o.a. doelen in Miinster, Osnabrück en ben- zolfabrieken te Gelsenkirchen. 1200 Amerikaansche bom menwerpers, begeleid door 000 jagers, bestookten een fabriek voor onderdeelen voor schroef - looze vliegtuigen te Ulm en doelen te Jenau, Plauon, Augs burg en Zwiehen. 39 Duitsche jagers weiden neergeschoten In het geheel verloren de Duitschers 72 vliegtuigen, w.o. 5 sehroeflooze. Van Italië uit weiden 2 spoorwegemplacementen m Zuid-Duitschlan'd ar.gevallcn. Duitschers met hun rug naar de zee. In Oost-Pruisen zijn de Duitschers, die met hun rug naar de zee gekeerd staan, dichter op elkaar gedreven. By Koningsbergen zijn een 30-tal plaatsen veroverd. In 24 uui werden 2000 man gevangen genomen; 50 tanks, 200 stuk ken geschut en veel materiaal viel in Russische handen, 46 vliegtuigen werden neergescho ten. Bij den val van Kolberg verloren de Duitsche troepen 6000 man aan gevangenen en 8000 aan gesneuvelden. 40 tanks en gemotoriseerde ka nonnen, 48 locomotieven en 22 treinen werden buitgemaakt. Zondagnacht werd Danzig wederom gebombardeerd. In de omgeving van Stettin ten N.O. van Berlijn worden de Duitschers over de Oder teruggedreven. De Duitschers voeren inderhaast versterkin- kingen aan om hun bruggen hoofd te behouden. Met ma chines worden loopgraven ge graven. De Duitsche troepen hebben hier bevel gekregen tot den laatsten kogel te blij ven vechten, aldus krijgsge vangenen. De Duitsche tegen aanvallen, die werden uitge voerd, konden den opmarsch van de Roode legers niet tot stand brengen. De Gauleiter van Konings bergen is sedert Januari niet meer in de stad gezien. Nieuwe landingen in het Pac.ific-gebied. In de Philippijnen hebben Amerikaansche troepen een nieuwe landing uitgevoerd op Panay; de laatste berichten melden, dat deze troepen reeds tegenover de hoofdstad staan. Andere Amerikaansche troe pen hebben een landing uitge voerd op een klein eiland ten Z.W. van Mindanao. 100 deklandingsvliegtuigen hebben een aanval onderno men op de Japansche steden Kobe en de oorlogshaven Kure. Op Luzon blijven de gealli eerden ten N. van Manilla vor deringen maken. Bakoeyo ten N. van Manilla waar men verwacht, dat het Japansche hoofdkwartier is gelegen, is gebombardeerd. De strijd van de Fransehe troepen tegen de Japanners op Indo-China wordt volgehou den. Uit Parijs wordt gemeld, dat de vijandelijke troepen vooral verliezen hebben gele den in de provincies Tonkon en in de Boven-Laos. (B.B.C. en H.N.) Nazi-rechtbanken voor den Volkssturm In Duitschland is een spe ciale rechtbank ingesteld om leden van den Volkssturm bij sabotage te straffen, aldus be richten uit Zwitserland, Hitler zou president en Himmler vice-president zijn. Gauleiters en verschillende vooraanstaan de leden van den Volkssturm zouden mee zitting hebben. (B.B.C.) Zwitserland meldt, dat de Nazileiders zich gereed maken den strijd alleen tegen de geallieerden voort te zet ten. In neutrale landen zijn fondsen ingericht. 200.000 mannen en vrouwen zullen bptredeh als geheime agenten. (B.B.C.) MEVROUW CHURCHILL NAAR RUSLAND. Mevrouw Churchill zal, op uitnoodiging van de Russische regeering, een bezoek aan Rus land brengen. O.a. zal zij Ros- tow aan den Don bezoeken, waav dank zij een door haar gesticht fonds 2 groote zie kenhuizen zijn ingericht. De kosten van dit ziekenhuis be dragen 4 millioen gulden. Voor het fonds zijn reeds 60 mil lioen gulden bijeengebracht. Deze som zal voor het mee- rendeel voor hulp aan Rus land worden besteed. Mevrouw Churchill hoopt I maand in Rusland te verblijven. (B.B.C.) Minister van Kleffens is in Parijs aangekomen. Men ver wacht, dat hij te San Fran cisco de economische aangele genheden van Frankrijk, Bel gië, Luxemburg en Nederland zal bespreken. De besprekingen in Parys zullen 4 a 5 dagen duren. Ook zal de minister een bezoek aan Brussel bren gen. In Parijs is men van mee ning dat minister van Klef fens te San Francisco de voor vechter zal zijn voor de kleine volken. (B.B.C.) President Roosevelt heeft verklaard, dat de Amerikaan sche bevolking zich met min- ler Vi ei t •eden zal moe ten stellen, om de bevrijde ge bieden aan meer voedsel te helpen. f. (B.B.C.) Radio Berlijn deelde mede, dat de versterkingen in Ber lijn zjn 'aangebracht en ge ëindigd. Geheel Berlijn is in sectoren verdeeld. Officieren met veel ervaring zijn aan het hoofd van elkon sector ge plaatst. (Radio Brussel.) Twee Japansche admiraals zijn weer door oorlogshande lingen om het leven gekomen. Hierdoor is het aantal ge sneuvelde admiraals tot 94 gest gen. (Radio Brussel.) In Instanboel is een aantal krijgsgevangenen aangekomen, die door de Russen zyn be- vryd. Er bevinden zich Ame rikaansche, Engelsche en Fransehe gevangenen onder, die in Noord-Afrika of in Italië werden gevangen geno men. (Radio Brussel.) INTERLOCAAL POSTVERKEER. Met Ingang van 22 Maart 1945 zijn de eilanden Walche ren, Noord- en Zuid-Beveland opgenomen ln het interlocale en internationale postverkeer. Ten postkantore kunnen in lichtingen ingewonnen worden naar welke plaatsen in bevrijd Nederland post kan worden verzonden. Toegestaan zijn brieven tot 20 gram en briefkaarten. In het internationale ver keer uitsluitend briefkaarten (geen prentbriefkaarten), wel ke alleen mogen bevatten me- dedeelingen van strikt per soonlijken aard of van zakeiy- ken aard. Deze laatste be perkt tot het bevestigen van feiten en het uitwisselen van inlichtingen. Toegestane talen: Neder- landsch, Fransch, Engelsch en Duitsch. De Militaire Commissaris voor de prov. Zeeland.

de Vrije Zeeuw | 1945 | | pagina 1