DE VRIJE ZEEUW Redactie» S. W. Henry en P. L. D. J. van Oeveren Redactie-adres: julianastraat 37, Terneuzen DINSDAG 20 MAART 1945 le Jaargang No. 34 Dit Blad wordt op last van het Militair Gezag gedrukt bij de N.V. Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Administratie-adres t Noordstraat 57, Terneuzen. ABONNEMENTSPRIJS: Binnen Terneuzen ƒ1,50 per 3 maanden; buiten Terneuzen ƒ1,74 per 3 maanden. Bij vooruitbetaling ƒ6,60 per jaar. ADVERTENTIËNPer mm 10 cent, minimum per advertentie 1,50, Rubriek kleine advertentiën 1—5 regels 60 cent; iedere regel meer 12 cent; maximum 8 regels. Dienstaanbiedingen en dienst aanvragen 1—5 regels 52 cent; iedere regel meer 10 cent. Met vermelding brieven^of adres bureau van dit blad 10 cent meer. Handelsadvertentiën bij regelabonnement tegen verminderd tarief, dat op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentiën uiterlijk 9 uur v.m. op den dag der uitgave. BIJ HET VERTREK VAN KOLONEL VAN LEEUWEN. Onder de officieele publicaties in dit nummer van „De Vrije Zeeuw komt o.a. de volgende mededeeling voorDe Militaire Commissaris district Zeeuwsch- Vlaanderen, de Kapitein ter Zee J. van Leeuwen, zal met ingang van 22 Maart 1945 als zoodanig worden vervangen door den Reserve-Majoor voor Algemeenen Dienst F. P. O. M. Koch. Dat wil dus zeggen, dat op 22 Maart a.s. aan de werk zaamheid van Kolonel Van Leeuwen als Militair Commissaris voor Zeeuwsch- Vlaanderen, een einde zal zijn gekomen. Hij gaat Zeeuwsch-Vlaanderen verlaten om straks een ongetwijfeld veel zwaarder taak op zich te nemen. Wij hebben het altijd geweten dat Kolonel Van Leeuwen hier maar tijdelijk als Militair Commissaris zou werkzaam zijn en dat hij zou ver trekken naar zijn nieuwen of liever zijn eigenlijken post wanneer de algemeene situatie dit mogelijk zou maken. Het verheugt ons daarom zeer, dat Kolonel Van Leeuwen ons gaat verlaten. Niet omdat we hem zoo graag kwijt willen zijn maar omdat, als de voorteeken.en niet bedriegen, de algemeene situatie van dien aard is, dat hij spoedig zijn zeer belang rijke taak elders op zich zal kunnen nemen. Hoewel wij ons dus eenerzijds verheugen over zijn vertrek, spijt het ons anderzijds nog veel meer. Het vertrek van Kolonel Van Leeuwen beteekent voor Zeeuwsch- Vlaanderen een groot verlies. Wij prijzen ons zelf gelukkig dat wij een Militair Commissaris van zijn formaat hier zoo lang in ons midden hebben gehad. Wij zullen dezen rondborstigen zee-officier niet spoe dig vegeten. Kolonel Van Leeuwen is militair. En als zoodanig een man die weet wat „gezag" is en moet zijn. Hij heeft dat gezag hier uitgeoefend. Hij heeft het uitgeoefend volgens de hooge tradities van de Nederlandsche Marine. Zijn opvatting en uitoefening van Gezag draagt een specifiek Hollandsch karakter. Vele jaren hebben wij hier een andersoortig gezag gekend. Wij zouden dat nooit willen noemen een Militair Gezag. Wij noemen dat een gezag waaraan inhaerent was al de verwording van het Duitsche militairisme. We noemen dit geen gezag maar dwang. Het bestond uit „den mond dichtslaan Maul halten". Het gezag van Kolonel Van Leeuwen was het gezag van den commandant van zijn schip, die niet enkel uit de hoogte beveelt, maar die afdaalt tot zijn bemanning en die met zijn mannen spreken wil. Wij willen hier niet zeggen dat Kolonel Van Leeuwen een volmaakt Commissaris is geweest. Een volmaakt Commissaris moet van alles afweten. En dat is zelfs bij hem niet het geval. Maar wèl willen wij hier naar voren brengen enkele eigen schappen, die niet zoo heel vaak tesamen plegen voor te komen. Wij bedoelen zijn veelzijdigheid en zijn zelfstandigheid, zijn ruimheid van opvatting en zijn besluit vaardigheid. Van 15 November 1944 tot 22 Maart 1945 is Kolonel Van Leeuwen Militair Commissaris van Zeeuwsch- Vlaanderen geweest. In dezen moeilijken tijd heeft hij rusteloos al zijn krachten gegeven voor het herstel en den opbouw van ons gewest. Kolonel gij gaat ons nu verlaten. Resideerend te Sluiskil zijt gij onzen Gezag voerder geweest. Wij danken U voor al uw arbeid voor dit deel van ons Vaderland. En wij wenschen U toe, dat gij, na uw taak hier in Nederland te hebben volbracht en nadat ge uw gezin hier in goeden wel stand hebt mogen terugvinden, straks weer een scheepsdek onder uw voeten moogt hebben en als gezagvoerder van H. M. oorlogsschepen aanwezig moogt zijn bij de bevrijding van Indië. Good Luck Kolonel. En moge het U gegeven worden nog veel en goed werk te doen tot heil van ons Vaderland. v. O. ONZE NIEUWE MILITAIRE COMMISSARIS. In de officieele publicatie, waarin wordt medegedeeld het vertrek van Kolonel van Leeuwen, wordt tegelijkertijd melding ge maakt van de benoeming van den heer F. P. O. M. Koch tot zijn opvolger als Militair Commissaris van Zeeuwsch- Vlaanderen. Gaarne willen wij den heer Koch als zoodanig hier verwelkomen. Hij zal met ons er van overtuigd zijn dat het geen lichte taak is die hem wacht. Wij zijn er echter, zeker van dat hij met de krachten hem gegeven alles zal doen wat mogelijk is. Wij weten dat zijn werklust en werk kracht groot zijn, we weten - bovendien dit zeer belangrijke dat de heer Koch in de eerste plaats vadsrlander is en ver daarna pas iets anders. Het belang van het land gaat hem boven alles, ver boven alle andere belangen. Dit alles doet ons het beste van hem verwachten. Daarbij komt dat de heer Koch met de toestanden en problemen die in Zeeuwsch-Vlaanderen aan de orde zijn zeer vertrouwd is. Wij wenschen hem sterkte voor zijn zware en zeer gewichtige taak. v- O- dF^InÏRALE ZAKEN-SERVICE" (C.Z.S.) De „Centrale Zaken-Service" deelt ons mede Wij maken belanghebbenden (zaken lieden, artsen, instanties e. d.), die zakelijk contact wenschen met relaties in bevrijd Nederland er op attent, dat voor 't geheele bevrijde gebied een „Centrale Zaken-Ser vice is opgericht. De C.Z.S. belast zich met het monde ling vervullen van allerlei opdrachten, die het economisch leven betreffen. Hierdoor is de mogelijkheid geschapen voor een opleving der zakelijke betrekkingen. Het is een gelukkige omstandigheid, dat de C.Z.S. als officieel erkende instelling de volle medewerking heeft van de over heidsinstanties. Bovendien laat (door een nauwe samenwerking met den Auto Be- vrachtingsdienst) het transportprobleem zich vrij gemakkelijk oplossen. Wanneer dus een C.Z.S.-koerier voor een bepaalden zakenman een partij goederen kan be machtigen, wordt het vervoer daarvan geregeld tusschen de C.Z.S. en den A.B.D. voor rekenening van kooper of verkooper. Uitdrukkelijk wijzen wjj er op, dat het vervoer van post door den C.Z.S.-koerier bij verordening van het Militair Gezag streng verboden is. Opdrachten worden dus uitsluitend mondeling behandeld. De ervaring heeft reeds geleerd, dat de C.Z.S.-koerier overal loyaal en zakelijk wordt bediend en men zijn optreden namens de zakenlieden, artsen e. d. ten zeerste waardeert. Belanghebbenden in Terneuzen en om streken kunnen hun schriftelijke opdrachten richten aan de „Centrale Zaken-Service afdeeling Terneuzen, p.a. A.B.D.-Agent- schap, Grenulaan 34, Terneuzen. Mocht een nadere bespreking tusschen opdrachtgever en C.Z.S. wenschelijk ge acht worden, dan moet de opdrachtgever dit in zijn schrijven vermelden. De (voorloopige) tarieven zijn als volgt voor één opdracht wordt berekend 3 cent per kilometer (heen en terug). Voor meer dan één opdracht wordt voor de verst afgelegen plaats het km-tarief berekend en voor elke volgende f 3,50 per opdracht, voor zoover deze gedaan moet worden in plaatsen, die aan de hoofdroute naar de verste plaats liggen. Moet eventueel omgereden worden, dan komt daarbij het aantal om te rijden km X 3 cent. Hoe meer opdrachten men dus geeft, hoe voor- deeliger men per opdracht werkt. Wij verwachten, dat de „C.Z.S.", voort gesproten uit een Zeeuwsch initiatief, een warm onthaal zal vinden bij allen, die belang hebben bij een nauwer contact met bevrijd Nederland. AAN DE BOEREN VAN OOST ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Een dezer dagen zal door een aantal- leden der boerenjeugd-organisaties een rondgang gehouden worden in het kader der actie „Zeeuwsche Hulp voor Boven de Rivieren". Zij zullen daarbij alle be drijven bezoeken en een beroep doen op Uw medegevoel en naastenliefde om een offer te vragen voor onze landgenooten in het thans nog bezette gebied. Boeren, gij hebt tegenover deze ver drukte en hongerende landgenooten een eereplicht te vervullen! Zij zien reikhal zend uit naar den dag, die ook hun be vrijding brengen zal. En voor hen is. het begrip bevrijding onverbrekelijk gekop peld aanvoedsel 1 Zij vertrouwen daar bij op ons. Laat ons dat vertrouwen niet beschamen Denkt een oogenblik aan de vele kin deren die van honger en ontbering om komen, aan alle ellende die daar geleden wordt. Ziet daartegenover de ons thans reeds toebedeelde rantsoenen. Hoewel zij nog karig zijn, is er bij ons geen honger in zijn aangrijpendsten vorm meer. Denkt dan ook eens aan het woord van den Meester„Ik ben hongerig geweest, en gij hebt mij te eten gegeven". Dan Zal ieder gaarne zich nog wat ontzeggen en iets willen afstaan voor zijn uitgemergelde medeburgers. Wij weten dat het niet zulke geweldige hoeveelheden zijn, die wij kunnen opslaan. Doch ze kunnen meehelpen om direct de eerste hulp te kunnen bieden, en dat zal noodig zijn. Immers we begrijpen allen, dat we daar totaal ontwrichte toestanden zullen aantreffen, die moeilijkheden zullen opwerpen, welke eerst moeten worden overwonnen vóór de officieele distributie kan beginnen. Doch dat kost tijd en er mag geen tijd verloren gaan, want de nood is groot Wij kunnen hier iets bereiken wanneer U allen meewerkt, en dat kan U door een offer te brengen, dat is geef, geef juist iets meer dan U eigenlijk te missen hebt. Het gaat om het leven van velen! De Boerenjeugdraad, L. DIELEMAN, Secretaris,

de Vrije Zeeuw | 1945 | | pagina 3