DeVri je Zeeuw Ie moord op dertien Roermondenaren. Nederlandsche kinderen Het Duitsche front ten Westen van den Rijn stort ineen. STADSNIEUWS naar Zwitserland en Frankrijk Op manoeuvre met een bataljon stoottroepen. KORTE BERICHTEN. FEUILLETON Hst veelbeteekenende vraagstuk van Vaagsö. Laatste Berichten MIDDELBURG Uitzending kan reeds spoedig beginnen. Zwitserland heeft zich be reid verklaard 12.000 Neder landsche kinderen van 8—14 jaar en 2000 kinderen van 15 18 jaar voor herstel van ge zondheid op te nemen. Daar naast zal ook naar Frankrijk een aantal Nederlandsche kin deren worden uitgezonden. De directeur-generaal van de volksgezondheid, dr. C. van den Berg, die zoo juist van een reis naar Frankrijk en Zwitser land, waar hij deze uitzendin gen kon regelen, is terugge keerd, heeft ons een en ander over de resultaten van zijn reis medegedeeld. Dr. van den Berg had reeds het plan om naar Frankrijk te gaan om daar als ondervoor zitter van het Nederlandsche Roode Kruis verschillende aangelegenheden te regelen, toen hij op 8 Februari bezoek ontving van dr. Visser 't Hoofd uit Genève, die namens den Nederlandschen gezant te Bern mededeelingen kwam doen over de mogelijkheid van uitzending van Nederlandsche kinderen naar Zwitserland. Het bleek wenschelijk zoo spoedig mogelijk naar Zwitser land te gaan om te spreken over verschillende hulpacties, die Zwitserland voor ons wil ondernemen. Beide reizen werden dan ook gecombineerd en dr. van den Berg reisde reeds op 10 Februari af. Nederlandsen Comité te Parijs. In Parijs kreeg dr. van den Berg reeds een eerste verras sing Daar bleek nl. dat ook in Frankrijk reeds plannen wa ren gesmeed om Nederlandsche kinderen te ontvangen. Hier toe is in Parijs een Neder- landsch comité opgericht, dat zich voorstelt een aantal kin deren onder te brengen in ge zinnen van in Frankrijk wonen de Nederlanders, voornamelijk bij boerenfamilies in Noord- Frankrijk, en verder in een aantal kleine kinderverblijven. Dr. van den Berg heeft deze uitzending met het comité en met den Nederlandschen zaak gelastigde te Parijs besproken en het resultaat is, dat eenige honderden kinderen naar Frankrijk zullen kunnen ver trekken. 12.000 kinderen naar Zwitserland. In Zwitserland bleek het Zwitsersche Roode Kruis reeds de ontvangst van 12.000 Ne derlandsche kinderen van 8 14 jaar te hebben voorbereid. De uitzending zal geschieden op dezelfde wijze als die naar Engeland, nl. in groepen van 500 en verdeeld over een jaar. zoodot dus iedere drie maan den 3000 kinderen de reis zul len kunnen maken. Hier zullen de kinderen in gezinnen wor den opgenomen. In Zwitserland is thans alles klaar, vele moei lijkheden zijn uit den weg ge ruimd en thans kan het Nat. Comité tot uitzending van kin deren 1945 hier met de regeling beginnen. Het groote probleem is natuurlijk het transport, maar nu dezer dagen juist het eerste transport Belgische kin deren in Zwitserland is aan gekomen, blijkt wel dat ook deze moeilijkheid overwonnen kan worden. De verwachting bestaat dan ook, dat reeds bin nen een maand de eerste groep kan worden uitgestuurd. Het Zwitsersche Roode Kruis, dat deze uitzending or. ganiseert, wordt in Zwitser land bijgestaan door een spe ciaal Nederlandsch comité on der leiding van dr. Bernard uit Genève, een Zwitser van origine, doch een Nederlander van nationaliteit en in ons land welbekend als vroeger direc teur van den landbouw in Ned.-Indië. Ook oudere kinderen. Daarnaast zullen op initi atief van twee kerkelijke or ganisaties in Zwitserland nog 2000 oudere kinderen (1518 jaar) kunnen worden uitge zonden. De katholieke organi satie „Charitas" en de pro- testantsche vereemging „Die Junge Kirche" zullen ieder duizend jonge gasten ondei brengen. Deze kinderen zu.len eerst een maand onder elkaar verblijven in tehuizen, daaina een maand gast zijn in Zwit- zersche gezinnen en vervol gens een maand tezamen met Zwitsersche kinderen in geza menlijke verblijven wonen. De technische regeling van deze uitzending is eveneens in han den van het Zwitsersche Roo de Kruis. Ook de mogelijkheid van uit zending van t.b.c.-patiënten naar Zwitserland is besproken. De organisatie „Don Suisse" heeft zich in beginsel bereid verklaard een groot aantal buitenlandsche patiënten on derdak te verleenen en hoewel het aantal nog moet worden vastgesteld is het wel zeker, dat er een belangrijk aantal Nederlandsche patiënten van zullen kunnen profiteeren. Er is in dit opzicht in Zwitser land alle medewerking om juist ons land te helpen. T.b.c.-patiënten naar de bergen. Een aantal t.b.c.-patiënten kan zelfs reeds dadelijk wor den uitgestuurd Het „Fonds de Secours aux Etudiants" zal namelijk direct dertig studen ten uit ons land, die aan t.b.c. lijden, onderbrengen. Hetzelfde fonds wil verder 25 rustbehoe- vende studenten gedurende drie maanden herbergen. Voor de organisatie van deze uitzen ding wordt te Eindhoven een comité gesticht. Bovendien is door de goede zorgen van dit fonds ook een zending van le vensmiddelen voor hulpbehoe vende studenten te wachten. Dr. van den Berg heeft in Zwitserland voorts nog ver schillende andere gewichtige besprekingen gevoerd, o.a. over- uiniversiteitscontact en ver. schillende hulpacties voor Ne derland, welke door het Int. Roode Kruis en de „Commis sion mixte de Seoours de la Croix Rouge Internationale" worden vóórbereid. Hij had contact met de Joodsche Coör dinatiecommissie te Genève voor hulp aan Joodsche vluch telingen en gedeporteerden Zooals men weet, is reeds een vierhonderdtal vrijgelaten Jo den uit het kamp te Theresien. stadt in Zwitserland aangeko men. Hun toestand was over het geheel goed, die van de kinderen zelfs zeer goed. Hulpvaardig Zwitserland. Dr. van den Berg trof in het gastvrije Zwitserland overal een voor ons land buitenge woon gunstige stemming aan. Zwitserland zal inderdaad a! zijn krachten inspannen om het zijne te doen om de noo- öen van ons volk te verlich ten. (Anep-Aneta) Eerste Jaargang - Nummer 99 Verantw. Hoofdred.: drs. H. Sinnema. Ked.-adres: Middelburg, Molenwater (iU. Adm.-adres: Vlissingen, Walstr. 58-60. Telefoonnummer 10, na 5 uur: 89. M'hurg: Rouaansche Kaai 39, Tel. 2009. Dinsdag 20 Maart 1945 Uitgever: Jacq. de Smit, Souburg, advertentieprijs 30 cent per regel. Iinimumprijs 1.65 per advertentie, ibonnementsprijs per week 26 cent. 'er kwart, f 3.30. t.osse nrs. 5 et. (Van een bijzonderen Anep-correspondent.) ca. 10 uur, gaf commandant Brabant, die het grootste ge deelte der oefening had bijge woond, het teeken den strijd te staken. De oefening, die twee maal vier en twintig uur ge duurd had onder slechte weers omstandigheden, mocht ge slaagd heeten. Ergens in Nederland, in een sector, thans achter het front gelegen, die voor enkele we ken nog gevechtsgebied was, hield een bataljon stoottroepen haar eerste tweedaagsche oefening in groot verband. Een manoeuvre op dezelfde strook grond, waar zij vier én halve maand lang gewaakt en ge vochten hebben voor Neêrlands Op Woensdag -7 Maart om ca. 10 uur gaf Commandant Bra bant, nadat hij het bataljon geïnspecteerd had, het sein tot den aanvang. Drie compag nieën hadden tot taak een ge bied te veroveren, dat door twee compagnieën verdedigd werd. Er werd gebruik ge maakt va'n alle lichte infante- rie-wapens en alle voorkomen de acties waren in het plan verwerkt. De werkelijkheid benaderd. Men zag patrouilles de rivier oversteken onder dekking van een rookgordijn, aanvallen met gebruikmaking van moderne wapens werden uitgevoerd. Tijdens de oefening, waarvan hét uiterste der mannen werd gevergd, zag men een geest, die een leek niet bij hen zou hebben verwacht. Met inzet van hun geheele persoonlijk heid, zoowel door comman danten als manschappen voch ten deze mannen, zoodat men zich op een werkelijk strijd tooneel waande en niet een oefening bijwoonde. Donderdag, 's morgens om Toespraak van den commandant. Nadat de manschappen, waarop de sporen van den strijd te zien waren, verzameld wa ren, sprak Commandant Bra bant* hen toe. In de eerste plaats dankte hij de comman danten en manschappen voor 't doen welslagen dezer oefening. Hij wees hen nogmaals op de groote taak, die zij vrijwillig op zich genomen hadden en nog voor hen lag, maar sprak de overtuiging uit, dat zij zou den slagen. Onder opperbevel van Z.K. H. Prins Bernhard zal er een nieuw, jong en gezond Neder land onder het huis van Oran je opgebouwd worden, want daarvoor geven wij ons, aldus Commandant Brabant. Hij be sloot zijn toespraak met een driewerf hoera voor Z.K.H. Prins Bernhard en de stoot troepen. Slotparade. Tot besluit dezer groote oefening paradeerden de man nen van het Bataljon ondanks de vermoeienissen en de zwar. te gezichten, met fikschen pas voor hun Commandant. (Anpe-Aneta). Gedwongen hun eigen graf te graven. De Duitsche aanvallen in Hongarije zijn ernstig ver zwakt. De Russen veroverden Greifenliageii bij Stettin. Bij Danzig en Gdynia worden de Duitschers opeengedreven. In Koningsbergen wemelt het van Duitsche deserteurs. 80 wer den er gefusilleerd. Maarschalk Pétain zal eind Maart wegens hoogver raad worden terechtgesteld, onverschillig of hij verschijnt of niet. (B.B.C.) GIFGASPRODUCTIE IN NOORD ITALIË. De Geneefsche correspondent van de Daily Mail meldt, dat volgens grensberichten lange colonnes Duitscht vrachtauto's gas van fabrieken in Noord- Italië via den Brennerpas ver voeren. Het is een publiek ge heim, dat een aantal Italiasn- sche fabrieken gifgas produ ceert. Mussolini heeft onlangs ver klaard, dat de Duitschers, in dien zij tot wanhoop gedreven worden, niet zullen aarzelen giifgas te gebruiken. (AnepAntta). Tegenover ons zit een Ne derlandsche Student, die zoo juist uit zijn ballingschap in Duitschland naar het vrije va derland is teruggekeerd. Hij vertelt ons kalm en onopge smukt het sombere relaas van den gruwelijke)! moord op der tien Roemiondsche burgers, —aarvan wij kort na de bevrij- I ig van Roermond kennis na men. Gesnapt. „Tot Eersten Kerstdag had den wij ons in Roermond kun- „en schuil houden", zoo zegt hij. „Door allerlei listen hadden bijna 3000 mannen kans gezien aan de razzia's der Duitschers te ontsnappen. Ik ken men- schen, die in kisten onder de keldervloeren wegdoken zoo dra er een wachtwoord klonk, cat op onraad duidde. Maar op Eersten Kerstdag was ik zoc onvoorzichtig me aan de deur te vertoonen en ik werd mee genomen. Ik werd gebracht naar een verzamelplaats, een wachtgebouw van de Fall- schirmjaeger in de Nassau- straat waar toen reeds onge veer tachtig menschen aanwe zig waren. We zaten er opge propt in twee kleine kamertjes. Verschillende mannen zaten daar zoo al een week en enke len hunner waren door de Duitschers van onder het al taar van een kapel vandaan jehaald. Enkele dagen voor Kerstmis hadden een paar mannen getracht om te ont snappen door uit het venster van de eerste verdieping naar buiten te springen. Een van hen brak daarbij zijn arm en zijn been. Het executie-peleton. Op Eersten Kerstdag kwam majoor Matheas, militair com. 4. Zijn toestel raakte buiten controle en de bom viel op een der landingsvaartuigen, waar door twintig man gewond wer den. De Hampden stortte in zee en slechts een lid van de bemanning kon gered worden, De commando's krijgen het zwaar te verduren. Groep 2 landde dichtbij de stad en wist spoedig twee op stellingen met lichte mitrail leurs tot zwijgen te brengen. In de stad zelve werd op fel ltr tegenstand gestuit. De Duitschers waren thans blijk baar geheel voorbereid en er ontwikkelde zich een feilen strijd in de verschillende ge bouwen, waar zij zich verdekt hadden opgesteld. Vooral de scherpschutters, die een stel ling hadden ingenomen op de heuvels ten Westen der stad, waar het terrein uitstekende dekking bood, hadden succes met hun vuur, dat tal van Commando's trof. Terwijl een gedeelte van groep 2 op deze briek te Mortenes en verniel de de fabriek zonder dat op tegenstand werd gestuit. In tusschen was groep 5 aan boord van den torpedojager Oribi" de Ulvesund opgeva ren, waar zij landde en met be hulp van springladingen groote kraters in den weg tusschen Noord- en Zuid-Vaagsö sloe;, en het telefoonkantoor te Rod- berg vernielde Tegen tien uur was het Zui delijk deel van de stad Zuid Vaagsö in onze handen, maar was de positie in het Noorde lijk deel niet zoo goed. Onze troepen konden niet verder op- r ukken. Zij hadden hun beide commandanten, de Captains Giles en Forester verloren die gesneuveld waren, terwijl nog drie andere officieren gewond waren. Men had versterking noodig en daar werd dan ook om gevraagd. Terwijl groep 2 in hevigen strijd gewikkeld was, had groep 3 het gemakkelijker. Zij was zonder dat een dér Com mando's natte schoenen gekre. gen had, en onder de vroolijke muziek van de March of the Cameron Men, die hun com mandant Major Churchill aan zijn doedelzak ontlokte, op het eiland Maaloy geland. De lan dingsvaartuigen leken voor waarnemers uit de lucht op u r Itouinuilicio Ulk UC JUUilL wer,d' voer een ..kleine donderpadden inet wit- on fandde bS ,UIv,esund te staart, die in keurige for- op, janüde bij de hanngolieta-|matie naar het strand zwom men". Hier beklommen zij een laag rotsenplateau, waar zij zich verzamelden en verder oprukten. Zij bestormden de Duitsche kazernes, waar zij vier Duitschers doodden en 25 Duit schers gevangen namen, waar onder ook de commandant, een dikke kerel, de eigenaar van de reeds eerder vermelde ge poetste laarzen. Alle Duitsche vuurmonden op een na waren vernield. Dat overgebleven ka non werd r.u op een Duitsch flaltschip gericht. Gedurende deze actie deed de kapitein van het Noorsche leger. Mar tin Linge, aan het hoofd van zijn mannen een feilen en moe digen aanval op het Duitsche hoofdkwartier, waar hij door een regen van mitrailleurko gels getroffen dood ineenzakte. Maar zijn dood was spoedig gewroken door zijn manschap pen, die het gebouw met be hulp van handgranaten in brand staken. Het eiland Maa loy was tegen 9.20 geheel in onze handen. Men was onge- veer een uur bezig met de offi- cieele bescheiden uit de kazer nes weg te voeren. Kort na 10.30 werd bevolen in de lan dingsvaartuigen plaats te ne men om de onder moeilijke om standigheden strijdende kame raden van groep 2 in Zuid- Vaagsö te helpen. (Wordt vervolgd.) mandant van Roermond, der tien onzer halen. Zij werden ervan beschuldigd radiotoe stellen en illegale blaadjes in hun bezit te hebben gehad. Ik zat voor het raam te wachten en zag, dat 's avonds tegen zes uur een executiepeleton van 20 mail kwam opch'gen met Matheas en twee andere offi cieren voorop. Mijn dertien makkers moesten mee en droe. gen elk een schop op de schou ders. Bij hen was ook de man, die zijn arm en zijn been gebro ken iiad. Ik zag hoe de Duit schérs hem dwongen steunend op een stok mee te marchee- ren. Pas toen zij zagen, dat dit volkomen onmogelijk was, kwam er een paard en wagen en de man werd daarop gela den. Gruwelijke moordpartij. Zij gingen weg in de richting van Duitschland langs den Elmterweg. Dienzelfden avond werden de zeventig achterge bleven mannen te voet naai Duitschland gebracht. Bij het grenskantoor zagen wij den wagen staan, waarop de ge wonde getransporteerd was en wij begrepen de rest. Zij moes. ten daar in de donkere bos- schen zijn neergeschoten, maar wij hadden toen nog geen voor stelling van de gruwelijke ma nier, waarop zij vermoord wa ren. Dat werd ons later ver teld door een Duitschen sol daat, die er bij was geweest. In groepjes van drie, zoo ver telde deze Duitscher, moesten de ongelukkigen naar voren treden. Ze moesten drie kuilen graven en werden daarna neer geschoten en hun lijken wer den in de kuilen gegooid. De volgende drie moesten deze kuilen dichten en daarna hun eigen graf delven. Zoo werden ze allen in den dood gestuurd. Den volgenden dag liet Ma theas in Roermond een procla matie aanplakken met de na men der ongelukkigen en met de bedreiging, dat iedere man, die nog verscholen bleef, het zelfde lot te wachten had. (Anep-Aneta) Vlaamsche Rexisten terroriseeren Friesland. Thans wordt uit bezet Ne derland vernomen, dat in Friesland Vlaamsche Rexisten, die destijds uit België zijn ge vlucht, de bevolking terrorisee ren. Leeuwarden is, zelfs op de spitsuren, een vereenzaamde, ontwrichte stad. Behalve het eigen leed, herbergen de ste den en dorpen in deze provin cie er den rampspoed der vele evacué's. De gemalen werken niet en in de periode, dat het eindeloos regende, veroorzaak ten de binnenwateren over- stroommgen, zoodat tusschen Lemmer en Joule, en tusschen Sneek, Akkrum, Grouw en Leeuwarden zich onherbergza me watervlakten uitstrekten. (Anep-Aneta). Koningin YVilhelmina heeft een bezoek gebracht aan het bevrijde deel van Nederland. Op weg naar de Nederlandsche grens werd H.M. te Brussel begroet door Prins Karei, den regent van België. Na verschillende plaatsen in het Zuiden van Nederland te hebben be zocht, is de Koningin naar Engeland teruggereisd. (B.B.C.) Tusschen Moezel en Saar worden terugtrekkende Duit sche iegerafdeelingen met af snijding en omsingeling be dreigd. De Amerikanen hebben Bad Kreuznach, Bingen en St. Wendel gezuiverd. Zij bevinden zich 10 km. van Karlsruhe en 20 km. van Mainz,. De Elzas is geheel bevrijd. Fransche troepen strijden nu op Duit schen bodem. Het Ameri- kaansche bruggenhoofd over den Rijn is weer uitgebreid. Er wordt gevochten in Hain- merstein. Naar het bruggen hoofd werden meer bruggen geslagen. Generaal Eisenhower heeft een nieuwe waarschu wing gericht tot de Duitsche arbeiders in de wapenfabrie ken van Frankfort en Mann- heim-Ludwigshaven. De R.A.F. heeft weer bommen van 10 ton op spoorwegdoelen bij Bielefeld geworpen. 1200 Ame- rikaansche bommenwerpers vernielden gisteren een fa briek voor schroeflooze vlieg tuigen bij Ulm. (B.B.C. en H.N'. DE REPATRIEERING VAN BEVRIJDE LANDGENOOTEN. Het Nederlandsche ministe rie voor sociale zaken bericht het volgende: „Een vrij groot aantal Nederlanders is door de oprukkende Russische legers bevrijd. Het is echter nog niet mogelijk om nauwkeurige ge tallen te geven. De getallen in het bezette gebied gegeven, dienen onder voorbehoud aan vaard te worden. De onderhandelingen, die over deze bevrijde Nederlan ders met de Russische rëgee- ring gevoerd moeten worden, zijn nog niet afgesloten. Intus- schen heeft onze regeering zich tot de Zweedsche regeerir.g gewend met het verzoek hulp te verleenen bij het vervoer der bevrijden naar de Oostzee-ha- vens en verder verzoekt dezen landgenooten eventueel een tij delijk onderkomen in Zweden te verschaffen. De Zweedsche regeering heeft z'ch in begin sel daartoe' gaarne bereid ver klaard". (Anep-Aneta). Benesj, de president van Tsjecho-Slowakije, is in Mos kou aangekomen. (B.B.C.) ARBEIDERS VERDWIJNEN UIT DUITSCHE FABRIEKEN Volgens een bericht uit Stutt gart in Zurich ontvangen, on dervinden de industrieele ge bieden in Zuid-Duitschland ernstige belemmering door de toegenomen sabotage en het verdwijnen van buitenlandsche arbeiders en Duitsche vrouwen en meisjes uit de fabrieken. Veelvuldige vernietiging van officieele lijsten en boeken be vordert de ontsnapping van arbeiders. Velen weten naar Zwitser land te ontsnappen, aldus het bericht. Nazi-schildwachten aan de grens hebben speciale orders deze beweging te stop pen en uit te kijken naar ge- uniformeerde en gewapende deserteurs. Gemeld wordt, dat Duitsche vrouwen dg fabrieken verlaten en zich in andere steden ver schuilen, geholpen door de ver warring als gevolg van de'ge allieerde luchtaanvallen. IN MANDALAY. De Japansche troepen in Mandalay zijn geheel ingeslo ten. Correspondenten melden, dat het kleinen vijandelijken groepen wel zal gelukken door de Amerikaansche linies heen te sluipen, maar alle voorraden en materiaal zullen in gealli eerde handen vallen. (B.B.C.) De legers van het Brit- sche Rijk hebben tot op heden ruim een millioen krijgsgevan- fenen van de strijdkrachten er as-mogendheden gemaakt. (AnepAneta). RECTIFICATIE. In de overdenking „Verhar ding onder de oordeelen" doop prof. G. Wisse, opgenomen in ons blad van Vrijdag 16 Maart j.l., is een onjuistheid geslopen. In dit stuk werd verwezen naar Psalm 21. Dit moet zijn Psalm 51. Typhoons hebben met succes twee hoofdkwartie ren in Nederland aangeval len Het betreft hier het hoofdkwartier van generaal Blaskowitz en van Christian sen. Blaskowitz is de opperbe velhebber van de Duitsche troepen aan het Noordelijk einde van het front, terwijl Christiansen wel vqor ieder een bekend zal zijn. Verder werden de spoor lijnen in Noord-Nederland op 16 plaatsen vernield, terwijl een belangrijke brug over een kanaal ten Z.O. van Utrecht werd opgeblazen. Hier was het luchtafweer weggehaald, waaruit blijkt, dat de Duitshers moeilijkhe den beginnen te ondervinden met de verdediging van de V-lanceerplaatsen. Duitsche legers in de val De strijd in den sector Rijn- Moezel-Saar nadert zijn hoog tepunt. Het 3de Amerikaan sche leger rukt snel in ver- sc rillende richtingen op. Men schat het aantal Duitsche troepen, dat ten W. van den Rijn dreigt te worden ingeslo ten, op 80.000 man. Dit leger begint teekenen van wanorde te vertoonen en wordt gedes organiseerd. Sommige legeraf deelingen loopen, doordat de operaties van de Amerikanen hun niet bekend zijn, dikwijls in de val. De tactische luchtmacht kon door de gunstige weersom standigheden voldoende ope reeren en viel herhaaldelijk de Duitsche troepen aan. 73 tanks en 600 voertuigen werden vernield. 8 Thunderbolts de den een aanval op 10 tijger tanks, welke allen werden ver nietigd. Bingen binnengerukt. Het 3de Amerikaansche le ger is de Nahe overgestoken. In Bad Kreuznach wordt ge vochten. Dit leger is Bingen binnengerukt. Bingen ligt aan de samenvloeiing van de Nahe en den Rijn. De linkeroever van den Rijn is nu over een afstand van 27 km., van Bop- pard tot Bingen, in Ameri kaansche handen. Koblenz is veroverd, er moet alleen nog met scherpschut ters worden afgerekend. Ten Z.O. van Trier rukken andere afdeelingen op. Merzig is ver overd en de Saar werd meer Zuidelijker overgestoken. Het 9de Amerikaansche le ger, waarin ook Fransche troepen strijden, rukt op in Noordelijke richting en heeft na de verovering van de ste den Bitsch en Hagenau, nu Homburg en Zweibrücken ver overd. Radio Herr. Ned. meldde dat het 3de Amerikaansche lege Birlcenfeld heeft ver overd, waardoor Saarbrilcken is overvleugeld en waardoor het tevens 32 km. van het 7de Amerikaansche leger is verwijderd. Door de verovering van Birkenfeld staat het 3de leger nog 6% km. van het be langrijke spoorwegknooppunt St. Wendel. De autoweg Keulen-Frank- furt is nu over een afstand van 10 km. in Amerikaansche handen. De brug bij Remagen, de Ludendorffbrug, die gedeel telijk in elkaar was gestort, kan gerepareerd worden. De brug zal spoedig hersteld zijn. De pontonbrug, die de Ame rikaansche genie naast den oorspronke! -ken overgang heeft geslagen, wordt nu in gebruik genomen. Ondergroudsche fabriek veroverd. Bij Königswinter is een Duitsche ondergrondsche fa briek geheel intact veroverd Men schat de waarde van deze fabriek op 2.000.0000 mark. Over een afstand van 400 meter, onder harden rots steen, strekt de fabriek zich uit en ligt 25 m. onder den grond. De fabriek leverde o.a. benzinepompen voor Focke- Wulff-vliegtuigen. De nazi bewakers sloegen op de vlucht. 760 man aan personeel en 1500 burgers uit Königswinter be vonden zich in de fabriek. 300 buitenlandsche arbeiders, w.o. 200 Russische vrouwen, werden bevrijd. Onder de ar beiders waren Polen, Belgen, Franschen en Nederlanders. EngelsChe zware bommen, werpers bombardeerden Wit ten, ten Z.O. van Bochum en Hanau, ten O. van Frankfurt. Record-aanval op Berlijn. De Amerikaansche lucht macht heeft met 1300 bom menwerpers, begeleid door 700 jagers, Zondagmorgen den grootsten dagaanval op Berlijn uitgevoerd. Moskou meldt, dat door den aanval van de Ame rikaansche luchtmacht de be richten uit de Duitsche hoofd stad onder zeer strenge cen suur staan. Er werd 3000 ton aan bommen, w.o. 650.000 brandbommen op de stad afge worpen. De voornaamste doe len waren: Het Silezische Bahnhof, het Station-Noord en een tankfabriek. Duitsche schroeflooze en gewone vlieg tuigen stegen op om de stad te verdedigen. De luchtafweer was hevig. 13 Duitsche jagers werden neergesdhoten, terwijl 3 Amerikaansche bommenwer pers vermist worden. Mustangs, die de bommen werpers begeleidden, vlogen dorr naar de Oder en hielpen de Russische vliegtuigen, die een aanval van 190 Focke- Wulff vliegtuigen poogden af te slaan. Kolberg veroverd. Kolberg is door de Russische tezamen met Poolsche troepen veroverd. De Russen hebben nu de Oostzeekust van een punt ten N. van Stettin tot Gdynia in handen. Door de verovering van Kolberg heb ben de Russen een belangrijke marine- en luchtbasis in han den. Danzig staat reeds geduren de eenige dagen geheel in brand. Vliegtuigen zagen de wegen vol menschen, die de gedoemde stad verlieten, om elders een beter heenkomen te zoeken. De Duitsche troepen, die zijn ingesloten, zullen waarschijn lijk probeeren van Zoppot en Gdynia uit over zee terug te trekken, maar het is de vraag of de vijandelijke schepen deze havens nog kunnen aandoen. Of het zal lukken zal blijken. De verdediging van Ko ningsbergen. Ten Z.W. van Koningsbergen werd een 7-tal plaatsen ver overd. Bij Braunsberg sneuvel den 3000 Duitschers en werden er 800 krijgsgevangen ge maakt. In Oost-Pruisen werden 40 Duitsche plaatsen, w.o. Lud- wigort, veroverd. In Koningsbergen zelf heeft een kleine groep nazileden be sloten de stad tot het laatste toe te verdedigen. Dit werd door de Duitsche radio bekend gemaakt. "Van het front langs de Oder wordt door de Duitschers le vendige activiteit gemeld; er zijn echter nergens bijzonder heden. In Tsjecho-Slowakije rukt het leger van Malinowsky ver der ten Z. van Zwolen of Altsohl op. De rechteroever van de rivier de Heron is bijna geheel van Duitschers gezui verd. In Hongarije melden de Duitschers, dat de Russische troepen in hun linies zijn doorgedrongen. Het Russische communiqué meldt hieromtrent niets. Van Italië uit werd de Brennerpas wederom aange vallen. De spoorweg is hier reeds 50 dagen buiten wer king. Verder werden de spoor lijnen van Weenen naar de Joego-Slavische grens be stookt. Engelsche, Amerikaansche en Fransche torpedojagers zetten hun aanvallen op de Duitsche steunpunten aan de Fransch-Italiaansche grens voort. 500 Noorsche burgers, die van Noorwegen uit naar het eiland Sörö, 100 km. achter de Duitsche linies waren ge vlucht, zijn door Britsche en Canadeesche torpedojagers bevrijd. Deze Noren waren door de Duitschers uit hun huizen verdreven en waren, toen ze bevrijd werden, de uitputting nabij. Japan krijgt rake klappen. Amerikaansche vliegtuigen, opgestegen van deklandings- schepen, hebben doelen op het eiland Kioesjoe (Japan) aan gevallen. Bijzonderheden ont breken. Officieel wordt gemeld, dat de Britsche vloot gedurende 8 maanden 274 Japansche sche pen tot zinken heeft gebracht; dat is meer dan 1 per dag. Amerikaansche oorlogssche pen hebben een bombardement uitgevoerd op de Kurillen. Amerikaansche troepen heb ben een landing uitgevoerd op het Zuidelijk deel van Luzon. De tegenstand was gering. De Paus tegen de nazi's. De Paus heeft in Rome een toespraak gehouden waarin hjj de nazi's op liun waanzinnige denkbeelden attent heeft ge maakt. Z.H. zei hierin o.a.: „Zij, die zich hebben laten verleiden doör geweld aan de zijde van de nazi's te staan, zullen nu hun dwaasheid wel beginnen in te zien Er ligt slechts één weg open, n.l. de afgoderij af te werpen en terug te keeren naar de gunst van de alomvat tende Christelijke Broeder schap". (B.B.C. en H:N. SPOORWEGARBEIDERS IN FRANRORT EN MANNHEIM GEWAARSCHUWD. Het Geallieerde hoofdkwar tier heeft een oproep aan de spoorwegarbeiders in de dis tricten Frankfort a. d. Mam en Mannheim-Ludwigshafen gericht, waarin o.a. wordt ge zegd: Spoorwegarbeiders, op uw post blijven beteekent Zelf moord. Uw leven verkeert in voortdurend gevaar. De nazi's gebruiken de spoorwegen niet om de burgerbevolking te evacueeren, maar: le. ter verzorging van het front 2e. om de hooge functiona rissen te vervoeren, die een goed heenkomen zoeken. Wanneer gij blijft werken, rekt ge den oorlog. Laat uw buitenlandsche collega's niet in den steek en helpt hen ont vluchten. (B.B.C.)

de Vrije Zeeuw | 1945 | | pagina 1