Het werk der Openbare Nutsbedrijven. DeVri je Zeeuw I BOSS MEELIJ ST. STADSNIEUWS Ervaringen ten dienste van het nog te bevrijden gebied. Laatste Berichten MIDDELBURG VLISSINGEN De huiselijke zorgen van de bewoners van het bevrijde ge bied hebben gedurende de eer ste periode na de bevrijding veler energie opgeslorpt. Voor al de huismoeders zullen nog langen tijd onprettige herin neringen bewaren aan gasloo- ze, lichtlooze en soms ook wa terlooze dagen. We zijn thans vrijwel overal zoover, dat de openbare nutsbedrijven hun functies weer kunnen verrich ten. Wie in de dagen, toen do wonden, welke de oorlogsma» chine in vele steden en dorpen geslagen had, nog open lagen, heeft gezien hoe de installa ties en leidingen der bedrijven waren toegetakeld, zal begre pen, dat er veel en moeizaam werk is verricht voor men zoo ver was. In een onderhoud, dat wij hack!en met ir. Van Veldhoven te Eindhoven, lid van het Voor loopige Centrale Bureau van Gas-, Eleetricltelts- en Water bedrijven, heeft deze ons een en ander medegedeeld over de vorderingen van het herstel werk, „De meest urgente kwestie, waarvoor wij na de bevrijding stonden, was die van de drink watervoorziening. Het belang der volksgezondheid eischte uiteraard, dat een langdurige storing in deze voorziening werd voorkomen", zeide de heer Van Veldhoven, „Heht lï hierbij ernstige moeilijkheden ondervonden T' „In de meeste streken was de schade niet van zeer ern- stigen aard. Het zwaarst was het gebied van de waterlei dingmaatschappij Noord, West Brabant getroffen. De Duit sehers hadden hier namelijk op twee na alle watertorens op. geblazen, zoodat we thans voor het handhaven van den druk in de leiding op pompin- staliaties zijn aangewezen, In Midden-Brabant hebban Oister- wijk en Boxtel, die van het Bossche net werden afgesne den, hun eigen bronnen moe ten aanboren. De leidingen en installaties in Oost-Brabant hadden vrijwel niet geleden, evenals in Nijmegen, De voor ziening van Walcheren en Be- veland was moeilijk daar het pompstation voor deze eilan den op Brabantsohen grond ligt en de leidingen over de dammen zwaar waren bescha digd, Vooral in verhand met de inundaties was hier een voorziening wel uiterst urgent, Het is hier thans zoo, dat men zich nog moet behelpen en dat men bijv. in Middelburg en Vlissingen nog sleehta op be paalde uren water kan tap pen, maar in elk geval be schikt men overal -over goed drinkwater. Het leidingnet zelf is door de inundaties niet aan getast. De toestand is thans zoo, dat met uitzondering van enke le zwaar door de gevechtshan delingen geteisterde plaatsen in Zuid-Limburg, het geheele bevrijde gebied weer voorzien wordt," Wij hebben de vraag gesteld of de storingen in de water voorziening schade aan de volksgezondheid hebben kun nen berokkenen. Dit bleek vol gens onzen zegsman nergens het geval te zijn, Nergens zijn de onderbrekingen in de wa terlevering van zeer langen duur geweest, doch dit la te danken aan het feit, dat er zeer hard ia aangepakt en dat er prachtig is geïmproviseerd. Want vaak moest er worden gewerkt onder de meeat ab normale omatandigheden, Wel iswaar waren er door de dl- rectiea der bedrijven in de bo, zettingajaren allerlei regelin gen ontworpen voor eventueel noodzakelijke omvangrijke re paraties, doch men kon moei lijk alle omatandigheden voor- Zien". Weer overat gas, Wat het gaa betreft is de toeatand zoo, aldus ir. Van Veldhoven, dat practiseh over al dagelijks 214 uur gas gege ven kan worden voor huishou delijke doeleinden, terwijl bo vendien de druk in de naohte- Hike uren voor de bakkerijen gehandhaafd kan worden, In Axel zijn nog vele woningen op gasverlichting aangewezen, waarmee uiteraard ook re kening gehouden wordt. Het irieeste jg gevergd de bewoners der Brabmtache steden, die op mangas zjjn aan gewezen, De grootste moelluk- neden leverde de Voorziening van 's-Hertogenbosch, omdat daar de gashouder in het onge. reede is geraakt, zoodat deze stad geen gelegenheid heeft om een voorraad aan te leg gen. Den Bosch moet nu dar, ook extra bediend worden op uren, waarop de andere aan gesloten plaatsen niet afne. men. Eindhoven was zoo gelukkig nog te kunnen beschikken over een reeds vele jaren afgeachre ven watergasfabriekje, dat met kunst en vliegwerk weer in bedrijf gesteld kon worden en de stad gedurende vier maanden heeft kunnen voor zien. Soms gingen de laatste cokes in de ovens en als er een voorraad was voor vier dagen, dan was het al mooi. De oisehen, die aan de direetle van dit bedrflf gesteld werden, waren nog zooveel grooter om dat tegelijkei-tyd 43 mensehen uit het personeel moesten worden weggezuiverd, waarom der volkomen onbruikbare functionarissen, die op leiden de posten waren geplaatst. Een verruiming van de gas- voorzienlng ligt thans wel in het voornemen. De kolenvoor- ziening is uiteraard de zaak waar alles om draait, Nuttige ervaringen, Natuurlijk zijn bij het her stelwerk vele nuttige ervarin gen opgedaan. Er was gebrek aan allerlei materialen, vopr. al ook aan duizenden kleine din gen, waaraan men vooraf moeilijk kon denken bijv. schoenen en fietsbanden en zelfs lueifers. Al deze moei- ljkljeden hebben tot het con* trale overleg tusschen de di recties der bedrijven gzleid, Daaruit is het voorloopige bu reau gegroeid, dat. vermoede lijk tot vakgroep aai warder, omgevormd, Door deze organi satie is reeds veej gedaan one in allerlei tekorten, bijv. poets katoen, werkkleeding en ver bandmiddelen, te vooraten, Via het Militair Gezag wor den ai de opgedane ervaringen ten dienste gesteld van het nog te bevrijden gebied. Er zijn reeds tal van maatregelen ge nomen om daar zoo spoedig mogelijk bij te springen, doeh een snel herstel dei' openbare nutsbedrijven in het Noorden zal blijven afhangen van de mate waarin men de werkers ter plaatse weer aan den slag zal kunnen krijgen. Want meer nog dan van het materiaal zijn we afhankelijk yan het moreele herstel, dat de m m schen doet aanpakken waai' he noodig is, aldus ir. Van Veld- hoven. „En tenslotte: wij zijn geluk kig, dat er op onze bedrijver zoo weinig „gekankerd" is. Dat beschouwen wij, a'.s eer appreciatie van het werk, dat door ons zonder ophef is ver richt." De electriciteit.. Wat de electrlclteitavaoï- Ziening betreft was Noord Brabant het zwaai st griro,- fen, De centrales in Biuci-Liuv hurg waren betrekkelyk wei nig beschadigd en de strcom- vcorzleniwg kon hier weer di rect van de oude krachtbron nen uit geregeld worden. In Nijmegen en Zeeland verkeer de men in dezelfde g.lukkige omstandigheden. Daar de een trale der P.N.E.M. grond,2 verwoest werd, zat No.nxi-Bra bant .«onder stroom, alleen de plaatselijke centrale te Boxtel hleef onbeschadigd en de ver woestingen, die de centrale tr Tilburg onderging, waren niet onherstelbaar. Ir. De Voogt, lid van de di reetle der P.N.E.M., heeft ons een en ander verteld over hei verrichte herstelwerk. De toe stand vlak na de bevrijding wa verre van fraai. Niet alleen hadden de Duitsehe Spreng commando's hun werk te Qeer- truidenberg zoo afdoende ge daan, dat de vitale deelen van de centrale volkomen tot oud roest werden gemaakt, maar daarnaast waren bijna veertig masten van het hoogspan ningsnet kapot, terwijl niet minder dan 1900 draacibreuken werden gerapporteerd. Van de oentrale, die juist daags nadat, zjj verwoest werd 25 jaren In gebruik zou zijn geweest, was dus vooreerst niets meer te maken. Overal werden op grond van de „nood verordening electriciteit" fa- bïieksoentrales ingeschakel Later werd zooveel moge!:,.; gecentraliseerd, doeh op het oogenblik zijn nog 36 centra les in bedrijf, Deze variecren '9 eapaoiteit tusschen de 50 en 0 kw en kunnen gezamen lijk 7000 KW opbrengen, De eerste opgave was aan est-Brabant de energie te le veren, die noodig was voor het droogmalen der polders. Door een spoedige droogmaking zouden immers vele det- inge kuilde producten kunnen wor den gered. Op het oogenblik vergt deze bemaling nog veel energie, Hopelijk zal langs an deren weg eind Maart 20.000 KW, geleverd kunnen worden voer West-Brabant en onge veer dezelfde hoeveelheid voor het Oosten der provincie. In de resten van de centrale te Geertruidenberg kon men dezen winter tusschen hc verwrongen Ijzer der machi nes schaatsen, Thans werken sedert gerulmen tijd 2QQ man nen aan den opbouw, die reeds flink vordert. De directie verkeert in de e-lukkige omstandigheid, dat zij vorig jaar de installaties voor een geheel nieuwe een trale, die men aan den Amer wilde bouwen in Zwitserland bestelde. De fabriek zal deze order uitvoeren en de installa ties zuilen thans worden ge plaatst Jn de oude eentrale. Binnen 8':, maand gal de eertste machine geleverd wer den, _De centrale gal door deze vernieuwingen ongeveer 7 zuiniger kunnen produoeeren dan tot dusverre. De productie der energie ia op het oogenblik uiteraard geer duur, doch men heeft niet tot pryaverheoging voer stroom besloten, „Alles bijeen", aside de heer De Voogt. „ban Brabant du» vermoedelijk eind Maait over voldoende energie beschikken om verhooging der rantsoenen ts overwegen en om de in dustrie op gang te brengen. Zelfs zien wij kans om voldoen, de te leveren voor het herstel van het eleetrische trelnver keer. Maar de distributie der energie behoort niet tot onze competentie, die wordt ver zorgd door het College van Regeeringscommissa rissen". „Dan is er bovendien nog de zorg voor het nog bezette ge- Eerste Jaargang - Nummer 98 Verantvv, Hoofdred.: dra. H. Sinnema. Hed.-adres: Middelburg, Moieuwater 60 Adm.-adres! Vlissingen, YVaistr. 58-60 Telefoonnummer IQ, na 5 uur: 88. .Yl'tnirg; Rouaansolie Kaai 88, Tel. 3008 Maandag 19 Maart 1945 Jitgever: Jacq. de Smit, Souburg. Vdvertentieprijs 80 cent per regel, linimumprijs 1.65 per advertentie, abonnementsprijs per week 26 cent, 'er kwart, f 3.80. Losse nrs. 5 ct. JAARVERGADERING „VREDERUS i'". Donderdag 16 cezer hie'.d de Vereeniging tot Chr, Verzor ging van Krankz.nuigen in «eeiand haar in S-p.cmbsr 1914 uitgestelde jaarvergade ring in „De Prins van Oranje" e Gces. Ds, Dé Vries van Goes had ais 2e voorzitter de iuiug, doordat de voorz.tter, jr. J. J. C. van Dijk, z.cn nog Jtijd in Dunsehe gevangen schap bevindt. Na lut a.ngen van Psalm 103 1 las a.Eerw. Psalm 103 en ging voor in ge bel. Deze Psalm, aldus sprak de voorzitter, bevat een opwek- ung tot dankbare iotverhef- fihg. Ook ons past een oot- moeage, maar blijde stem ming, nu we de 4 ia jaarver gadering mogen houden. By. een terugblik op de vporbye jaren blijken de laatste oor logsjaren wel de moeilijkste te zijn geweest. Niet minder dan 9 van de 12 paviljoenen wer den door ca Duitsehe bezetting revordard, waardoor de meeste .atlëncen naar e.ders moea.en yoyden ondergebraoiit en ook velen geplaatst werden in en om -Jcrgoa op Loom, Doch trots alie gevaren tijd as de bevr.j- ding, waarbij zelfs een vol treffer neerkv nm op een be slopen vrr uwenpavil joen en maar één pat ënt lichte ver wendingen opliep, terwijl eer anéere patiënt een ongeval overkwam in een mijnenveld, doch het leven behie d Me het oog op deze wonderlijk, bewaring kan eveneens war don getu.gd van Gods trouw, zorg over de Sticking. E~ thaus, na de bevrijding, ts c. veel weer intact. Gok 't kerk gebouw kan weer geregel, wore en gebruikt, alsook 9 van de 12 paviljoenen. En vragen we nmr vruchten, dan moeten we bedenken, dat eerst de zaai ij cl komt, maar dat wa in Heide tot Chv s.ua ged'z t wnr.it, nooit vruchteloos b ijft. In het bijzander werd de aan dacht gevestigd op der. arbeid ver oprichters, met name die van ds Dormer en da, de L'gt. Werden er soms meer dan 330 patiënten tegelijk ver pleegd, het tataa: a"atilinc.e jaren bedroeg ruim t>390. Omtrent de geestelijke ver zorging werd medegedeeld, dat ds. v. d. Vlugt na geru men tijd van zieke 'verlof werd ge- Eenionneerd, De bedoeling van et Bestuur is mat do b.noe ming van een opvolger te wachten tot na de geheele be vrijding van Nederland. 0 hans gaan verschillende predikan ten des Zondags voor in de prediking, terwijl bjj oistonte- nis der predikanten da heer J. J. Boon tie godadienetor «vin gen leidt, dce eveneens cursus geeft aan het verplegend psr- soneel in de godsdienstige vakken. Pesproken werd de rekening 1943. Lie penningmeester, de heer J, W. v. 't Hoff, gaf ecu toelichting. Door graraatvuur werd schade vereo.zaakt voor naar schatting 22-000. De bezettingsschada wordt be- greot op f 732.000. Verwaoht mag worden, cat de regeeiïn.g onze Stichting hierin zal tege moet komen, Zoo de Heers wil, zal de re kening 1044 behandeld worden op een in Juli te houden jaar vergadering, waarop Ds, fiate laan een inleidend woord zal spreken. Bij de bestuursverkiezing werden herkozen en nieuw be noemd Ds. Soheele te Kapelle, ie heer S. v. Hoeve te Zaam- slag, Ds. v. Voorst Vader te Middelburg en de heer J. v. Halst te Kortgene. Het rapport der finaneieele commissieluidde gunstig. Voor de rekening 1944 wer den benoemd de heeren J. La- pe rt te Goes, R. Batten te Mid- buvg en Hommes te Nienw- dorp, met als seoundus-lid de heer G. Heynsdtjk te Wol- faartsdijk. Na het zingen van „WH lo ven U o God, wij prijzen Uwen Naam" eindigde Ds. Scheele met dankgebed en sloot de voorzitter de vergadering. (Eigen ber.) bied, De berichten vandaar doen niet veel goeds verwach ten en het zal noodig zijn voor het herstel groote voorraden materiaal en kolen op te slaan. Zoo zal alleen al voor het droogmalen der Hollandsehe polders gedurende eenige maanden 74.000 KW. stroom noodig znn". Alle lof had de heer Be Voegt voor het personeel, dat de herstelwerken verrieht. De Geallieerden hebben trucks en werkkleeding voor de ploegen beschikbaar gesteld, en ook het Vrouwen Hulp Korps werkt mede door de op afgelegen plaatsen werkende ploegen op tijd van warm oten te voor zien, Er wordt met liver ge werkt om zoo snel mogeljjk de zaken intact te krijgen en dat is mischien mede te danken aan een proclamatie, die de di rectie tot alle werkers richt te en waarin hen gewezen werd op de noodzaak van een spoedig herstel der energie voorziening. (Anop-Aneta). Twee Duitsehe hoofd kwartieren in bezet Neder land, n.l. die van Christian sen en Blaskowitz, zijn gis teren door Typhoons ver nield, Itoblenz is practiseh van vijanden gezuiverd. De Ame rikanen zyn Blngen binnenge- rukt, Onder de Duitschers ten W. van den Rijn heerscht groote wanorde. Een onder- grondsche wapenfabriek bij Koningswinter is intact ver overd, Generaal Eisenhower heeft de spoorwegarbeiders van Frankfort en Mannheim Ludwigshaven gewaarschuwd, dit gebied onmiddellijk te ver laten. Het bruggenhoofd bi;, Rewagen is weer uitgebreid. De spoorbrug wordt gerepa reerd. Vannacht is Berlijn weer door Mosquito's bestookt, na dat gisteren de grootste dag- aanval op deze stad was uit-> gevoerd, 1300 zware Ameri- kaansche bommenwerpers hadden 300Q ton bommen, waaronder 650,000 brandbom men, op Berlynsche doelen ge worpen, Danzig staat In vlammen als gevolg van Russische luchtaanvallen, Kolberg is ge vallen. 800 Super Fortresses heb ben 2000 tón brandbommen op het Japansche industriecen trum Nagoya geworpen. Pit was de tweede aanval in een week. (B.B.C.) voor bet ïjilvak 18 t.m. 41 Maart 19-15. Brood: A13A, B13A, C13A DI3A, EirSA, MUA, 40. gram; A13B, BiJB, 01„i. LUB, E18C 630 gram, ge merkt „Brood". DIS, E13, gemerkt „Be schuit" 100 gram, f,talk C13, DI3, EIS, gemerk „Melk" 1 rts. Taptemelk: A13, B13, gemerkt „Taptemelk1 its, Aar Jappal in A13, B13, CIS, Dia, C13, M13 Aardappeien 11a kg. Vlecsch of vlet sok waren. A1SA, BI JA, C13A, D13V EISA, M13A, Al 3D, EISB, C13-3, dub, Ex3B vieesoh li.5 gram. Ma larine of vet: AWA, BI2A, C12A, DUA, B-2A, M10.V, AIM, Bi'A, CIS A, DISC, EISA, IU3A Boter 125 g.arn margarine of 100 gr. vet. Tot 31 Maart 1915: Zout; 94 Algemeen l°0 gram- Sulkbr: 93 Algemeen 500 gr. Koffie en Kofi'jesurrosaati 98 Algemer-p. 50 gr. koffie en 125 giam koffiesurrogaat, iVooiinl, bon), :ig. Huishoudzeep en eon- 100 Algemeen ca. 225 gr. Eng. zeep en 1 stuk eenheidszeep. v'ervhnginpw','delen: 93 Ai- gemeen 1 rts. Toelichting op de bonneniyst, Viecsoh en v'eesühwaren. Het vleeschranisoan is dus nu weer „ooracht pp 250 gr. Margarine of vet. De achter stand welke in de aflevering was ontstaan is thans weel' ingehaald. Koffie en koffiesurrogaat. Deze bon moet vóór 22 Maait a.s. by den winkelier worden ingeleverd. De winkeliers moe ten deze bonnen op 23 Maart a.s. desg"wenscht via den grossier bij een der pakkers inleveren. Eng. huishoudzeep en 1 st, eenhCdszeep: Beide artikelen moeten gelijktijdig worden af- foieverd. Deze bon moet vóór 2 Maart a.s. bij den winkelier worden ingeleverd. De winke lier dient deze bonnen op 23 Maart a.s. bij den grossier in te leveren, terwijl de grossier deze bonnen op 26 Maart a.s. bij den distibutiedienst moet inleveren tegen ontvangstbe wijs, waarop hij bij het Reg, depót de artikelen kan betrek ken. Jam, chocolade en tarwe bloem. Voor deze artikelen zullen de bonnen a.s. Vrijdag worden bekendgemaakt. Vervangingsmiddelen. De af levering zal geschieden voor zoover de voorraad strekt. Bonnen aangewezen op de Bonkaart „Extra" Waleheren, voorzien van de codenummers 233 en 238. Geldig tot 24 Maart. Belg. eenheldszeep of luchtgev. eenh. zeep: bon 102, 202, 302, 402, 502 1 stukje per bon. Pudding: bon 403, §03 200 er. per bon. Aardappelmeel: gr. pér bon. bon 103 100 Eiff- Woero: 104, 204, 304, 404, 504 140 gram per bon. Havermout, gort of roggevluk kom 405. 505 250 grah. Wat betreft de artikelen aardappelmeel en havenmout, kort of roggevlokktn voor zoover de voorraad strekt. Het betreft hier een ruiming van restanten. Indien niet voldoen de voorraad, kan geen aan spraak worden gemaakt op vergoeding. Uit de bovenstaande bon- lijst heeft u kunnen opmaken, dat de rantsoenen voor de ko mende twee weken ©en zeer belangryk© en zeker pok in omrnige opzichten welkome vflaiging hebben ondergaan. Door de verhooging van het broodrantsoen zijn voortaan weer 's morgens en 's avonds broodmaaltijden mogelfjk ge- v-orden, Het vleeschrantsoen is weer op het oude pril terug gebracht, De mogelijkheden voor jus en dergelijke ztjn 'rardoo.- aanmerkelijk verbe terd, temeer omdat er ook weer een rantsoen vervan- ingsmiddelen beschikbaar is gesteld, Nog veel weikomer eal het verdubbeld iam-rant- :oen zijn, dat de zoa'ang re.eds karigs boterhambalegging op voert. Ook voor den warmen na"ltijd is er naast jus meer ,-ariatle mogelijk, nu het aan ie parennen verstrekte rant- "Ofr bloem QP 330 gram is ge- bracht, het 5-voytlige van dep vorlgen heer, Vaarts is 't voor reien zrirer em uitkamst, dat wast het we! heerlijke, doch rre geringe ko"fia..rantsQen er \vee- eens kolfie-surrogaat verstrekt wordt, Daar tegenover staat, dat Enge'sage biscuits en peul- /nichten ditmaal van de Hist geschrapt zijn; d't tengevolge van aarivoersmoeiiijkheden. De wijzigingen, die zijn aange bracht, zullen velen evenwel als een ruime vergoeding voe len, vooral doordat er eindelijk .veer wat variatie in ons eten kan komen, Het publiek moet eohter itze wijzigingen niet als b'ij- vend beschouwen. De thans aangebrachte verhoogingen en verlagingen zijn dus alle een indirect gevolg van de aan, voersomstandigheden, en zul- en dus voor de toekomst wel licht niet bestendig zijn. Kof fiesurrogaat en verv'angings» middekn zullen zeker rpet, eïke periode kunnen worden ver strekt, terwijl de mogelijkheid oren blijft, dat er in de plaats van vleesch weer eens haring zou worden gedistribueerd. Men zal hierbH dan in ieder geval zorg gedragen, dat deze haring aUe consumenten be reikt. In het algemeen geldt, dat zoowel verhoogingen ais ver, lagingen van rantsoenen af hankelijk zijn van den aanvoer der levensmiddelen en grond stoffen. Wij wijzen er het pu bliek dus nogmaals op, dat het hierin niet een reden tot PO te vredenheid moet zien. Wij, be vrijden, moeten steeds de olichten voor de rechten laten gaan. Bij inlevering van de bon nen DE 18 wordt uitgereikt het aantal rantsoenen, het geen wordt ingeleverd. By inlevering van de bon nen ABC 16 moet worden uitgereikt 5 x het aantal rant soenen in coupures Tarwe bloem, Belangrijk voor winkeliers, TARWEBLOEM. De winkeliers zullen deze week bij de inlevering van de bonnen A 10, B 16, G 10, D 16 en E 16 tevens een voor. schot tarwebloem ontvangen. Op deze coupures met een ver valdatum na 18 April 1945 mag tot nader bericht door de grossiers niet worden afgele verd. JAM. De winkeliers kunnen zich bevoorraden met alle coupures gemerkt jam F, oqk die cou pures welke In den loop van deze week zullen worden uit gereikt. Nogmaals wordt bekend ge maakt dat 's Maandags vóór 14.00 uur niet mag worden verkooht. PETROLEUM. De bonnen 4 en 5 van de Petroleumkaarlen voor ver- ichtingsdoelelnden zijn geldig tot 15 April a.s. voor het koopen van 1 liter petroleum per bon. Inlea -ring van Stamkaarten enz. bij vertrek naar het buitenland. De aandacht wordt er nog maals op gevestigd dat ook bij het vertrek naar het bui- ZUINIG MET GEBRUIK VAN LEIDINGWATER. Helaas moet een toene mend verbruik van leidingwa ter te Middelburg worden ge constateerd; tengevolge waar van de toevoer de laatste da gen reeds zeer vroeg moest worden afgesloten. Blijkbaar is bij veie verbruikers het aanvankelijk wel bestaande in zicht dat bij het watergebruik de uiterste zuinigheid moet worden betracht, vervaagd en wordt het met zooveel zorg an moeite hierheen gevoerde leidingwater aangewend voor doeleinden, waarvoor ook an der water zou kunnen worden gebezigd. Op de verbruikers wordt een zeer ernstig beroep gedaan de desbetreffende voorschriften strikt in acht te nemen, zulks in eigen en al gemeen belang. Btj gehreke daarvan zullen andere maatre gelen (bijv. afsnijding van huis-toevoer) niet achterwege kunnen blijven. CHR. MUZIEKVEREEN. „OEFENING NA DEN ARBEID". Pe Chr. muziekvereeniglng „Oefening na den Arbeid" al hier hield een dezer dagen haar jaarvergadering waarop werd hegloten de repetities die sedert Juli 1943 waren stopge. zet, weer te hervatten, Van Woensdag 21 Maart af worden de repetities gehouden in het Militair Tehuis, Nleuw- straat. 's avonds 8 uur. Het bestuur doet een beroep op alle oud-leden hun medewer king te verleenen. Tevens Zijn Welkom de muzikanten, die üd aener muziekvereeniging wa ren en nu te Middelburg ver- toeven. NeJ. Ver. tot Bescherming van Dieren. Ledenvergadering afd, Zee land-Noord Ned. Ver, tot Be scherming van Dieren op Dinsdag 27 Maart a.s., des avonds 7,30 uur in zaal Den Boer, Gls-st -t. Agenda: 1. Opening; 2, F1 nantieel verslag en verslag kascommissie: 3. Benoeming twee bestuursleden; 4. Jeugd werk; Inspectie; 6. Propa ganda; 7. Asyl; 8. Rondvraag en sluiting. NON-STOP-CABARET AVONDEN M.V. EN A.V. „ZEELANDIA". Ter gelegenheid van haar 35-jarig bestaan gaf de M.V. en A.V. „Zeelandia" Vrijdag j,l, voor leden en donateur: een non-stop-cabaret-avond in den Schouwburg te Middel burg, Na het openingswoord van den voorzitter, den heer F. J. Konraad, waarin deze o.m. de laatste suocessen der vereeni ging memoreerde en dank bracht, aan de spelers voor de geleverde prestaties, wensohte de heer J, A. Montaan den voorzitter van de jubileerende vereeniging geluk namens den Kon. Ned, Voetbal Bond. Vervolgens werd onder lek ding van den heer A. J. Ba- rendaen een vlot en veelzijdig programma afgewerkt, be staande uit populaire muziek nummers, onder groote instem ming van de aanwezigen Uit gevoerd door de Baud van Ba by den Toonder, liedjes bij de gitaar op komische wijze voor gedragen door de beide Wiieo's aardig gespeelde schetsen. Het 12-jarig zangeresje Rietje Vos bieek reeds over zangkwaliteiten te beschikken en gaf eenige nummertjes voor den microfoon ten beste. Mevr, De Bruyn zorgde met haar deolamatie van „De 18 dooden" van Jan Gampert voor de ernstige noot, die even zeer geapprecieerd werd. Voorts vermelden wtj nog het optreden van de eabaret-girls de „Rockets" en van den ca baretzanger Kees Gilde en last but not least van Jimmy Spake, die bij de Navy bleek te dienen en voor «leb alleen al een non-stop-programma van dwaasheden ten beste gaf, daarbij op kostelijke wijze de dingen dezer dagen paro- dlëerend. Met het gezamenlijk zingen van „Oh, groen, wit en zwart" en het Eingelsche en Neder- landache volkslied werd de zeer geslaagde avond besloten. Tijdens de pauze is een col lecte gehouden voor de Sleeuwseh-Vlaamsche voetbal vereenigingen, die ten gevolge van de oorlogshandelingen practiseh over geen materiaal meer beschikken. Het programma is den avond daarop voor de geall. militai ren en Bondag voor het Mid delburgaohe publiek herhaald. EEN GESLAAGDE AVOND IN HET GEM, MILITAIR TEHUIS. De afdeeüng Rhythmiek van Medloburgvrnheeft Donderdag 1,1. onder leiding van den heer Mftsurg in het Gem. Militair Tehuis te Middelburg een uit voering van rhythmlsche en gymnastische dansen gegeven, die men bij gebrek aan décors en costumes, liever een „open bare les" heeft genoemd. Da verschillende nummers, uitgevoerd met begeleiding van piano en viool, ztjn met tenland als oorlogsvrijwilliger de persoonlijke distributiebe scheiden, zooals tweode distri. butiestamkaart, bonkaart onz. moeten worden ingeleverd. Het Is gebleken dat dit nog niet altijd geschiedt. Bloedverwanten van perso nen, die zijn vertrokken, wor den alsnog ln de gelegenheid gesteld hun verzuim in te halen. belangstelling door de talrijke aanwezige militairen gevolgd. Uitgevoerd werden o.m. een deel uit het dansspel „De Vrij heid" van den heer Mazure, dat eerst opgevoerd zal wor den, wanneer heel Nederland bevrijd zal zijn. In dit deel danste een van de meisjes, voorzien van masker, Duitsehe spykerlaarzen en kleine vlag getjes met het- hakenkruis embleem aan de polsen, op ex pressieve wijze den „Kweldui vel", terwijl de anderen in wanhopige en gemartelde ge baren uitdrukking gaven aan hetgeen het Nederlandsehe volk van dezen kwelduivel heeft moeten ondervinden. De ze duivel moet echter het on derspit delven en in aanslui ting hierop wordt dan in ver heven gebaren en muziek het „Dankgebed" tot uitdrukking gebracht. Een mooi staaltje van even wichtskunst was de dans „Zeifheheersching". Als con trast kreeg men daarop Scherzo" te zien. Na de dansen gaf een film voorstelling een aardig beeld van bet welgedane Middelburg van 10 jaar terug. Tot besluit voerden alle aan wezigen tezamen den welbe kenden „Zevensprong" uit. Een aardige en door de mi litairen zeer gewaardeerde at tentie was de bijdrage van de Coöp. „De Broederband", die bestond uit een groote hoeveel heid zeer smakelijke cakes. Deze qvond is bij het geal lieerde publiek zeker in den smaak gevallen. Donderdag a.s. zal in het Tehuis het programma nog-, maals worden uitgevoerd. FILMS VAN DE VRIJE WERELD. Het filmjournaal, dat dezer dagen in „Alhambra" wordt vertoond, biedt interessante opnamen van het Amerikaan- sehe vrouwen-hulpcorps, lan dingen in de Philippijnen en het herstel der vernielde spoorwegen in Frankrijk. De hoofdfilm „Sergeant York" met Gary Cooper, geeft het opmerkelijke verhaal weer van een Amerikaansohen dienst» weigeraar-uit-prineipe, die -— eenmaal overtuigd van het reohtvaardige doel van den strijd om de vrijheid aan het front een reeks ware hel dendaden verricht. De sugges tie, die van deze goed ge speelde film uitgaat, is over, tuigend. VLISSINGEN EN DE CENTR, COMMISSIE VOORZIENING ZEELAND. Pe beer L. P. van Oorschot, wethouder van Sociale Zaken, te Vlissingen, schrijft ons: Onder het opschrift „Cen trale Commissie Voorziening Zeeland" komt in uw blad van jl. Vrijdag een verslag voor van de hand van den heer Hamming, van een vergade ring door vorengenoemde Com missie belegd voor da Vlissingsche winkeliers, waar in deze als secretaris een uit eenzetting heeft gegeven van de werkwijze. Zelden heb ik een verslag van een vergadering onder oogen gekregen, dat zoo een zijdig was samengesteld en met een zoo groot gemis aan objectiviteit. Het komt wij daarom dan ook gewenschï voor over deze vergadering iets meer te vermelden, te meer wijl het genoemde ver slag den indruk wekt, dat Vlissingen inplaats van acn- tergesteld een bevoorrechte positie zou innemen. Op deze bijeenkomst waren eveneens tegenwoordig de wethouder en directeur van Sooiale Zaken benevens de leider van den distwbutlekring Vlissingen, welke personen naar aanlei ding van wat de heer Ham ming heeft gezegd, aan de dis cussies in ruime mate hebben deelgenomen. Waarom dit niet vermeld? Ik kan daar geen ander ant woord op vinden, dan dat de heer Hamming het blijkbaar noodig vond om een tekortko ming zijnerzijds als vertegen woordiger van de Vlissingscha winkeliers in de Centrale Com missie Voorziening Zeeland goed te praten. Indien dit ge beurd ware, dan had vermeld moeten worden, dat; le, alle door den heer Ham ming genoemde toewijzingen nog maar toewijzingen zijn, waarvan nog goleverd moet worden 2. de tien kachels, welke aan Vlissingen uit den z.g. buffervoorraad zouden gele verd zijn, in werkeiykheid nooit in Vlissingen zijn geko men, dooh wel ten goede zijn gekomen aan Vlissingsche ge. evacueerden in Middelburg. Dit is zuiver een levering aan Middelburg, aangezien in de behoefte, welke Voor iedere plaats wordt vastgesteld, de geëvacueerden als inwoners worden beschouwd. Hieruit kwam dan ook vast te staan, dat Vlissingen uit de eerste zending kachels er niet één heeft ontvangen; 3. de dor dèn heer Hamming geleverde critjeK zoowel op hetgeen hiervoor is geschre ven, als op het gesprokene in de vergadering van Raadsle den, allen redelijken grond miste 4. thans de directeur van het Gemeentelijk Bureau voor Sociale Zaken, da heer Suur, mond, is aangewezen zitting te nemen in de Centrale Com missie voorziening Zeeland, om in samenwerking met den dienst voor Sociale Zaken in de toekomst te bevorderen, dat de Vlissingsche belangen niet zullen worden vergeten. Ik handhaaf dan ook ten volle wat over deze kwestie Is geschreven en gesproken. Men moet wel schuldbewust zijn, als men meent op deze wijze het publiek te moeten voorlichten.

de Vrije Zeeuw | 1945 | | pagina 1