DE VRIJE ZEEUW ZATERDAG 17 MAART 1945 le Jaargang No. 33 Redactiei S. W. Heüry en P. L. D. J. van Oeveren Redactie-adres i Julianastraat 37 Terneuzen Dit Blad wordt op last van het Militair Gezag gedrukt bij de N.V. Firma P. J. van de Sande. Terneuzen Administratie-adres t Noordstraat 57, Terneuzen. ABONNEMENTSPRIJS: Binnen Terneuzen ƒ1,50 per 3 maanden; buiten Terneuzen ƒ1,74 per 3 maanden. Bij vooruitbetaling 6,60 per jaar. ADVERTENTIËN: Per mm 10 cent, minimum per advertentie 1,50, Rubriek kleine advertentiën 15 regels 60 cent; iedere regel meer 12 cent; maximum 8 regels. Dienstaanbiedingen en dienst aanvragen 1—5 regels 52 cent; iedere regel meer 10 cent. Met vermelding brievenJof adres bureau van dit blad 10 cent meer. Handelsadvertentiën bij regelabonnement tegen verminderd tarief, dat op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentiën uiterlijk 9 uur v.m. op den dag der uitgave. DE ELECTRICITEITSV00RZIENING. Toen 19 September 1944 het electrische licht uitdoofde doordat op last van de Duitsche bezettingstroepen de Centrale moest worden stilgelegd, zullen velen in Zeeuwsch-Vlaanderen zich afgevraagd hebben: „Hoe lang zal het duren voordat wij weer over electriciteit zullen kunnen beschikken Er was toen niemand, die op deze vraag een antwoord kon geven. In hoofdzaak was dat afhankelijk van de mate waarin de electrische centrale en de distributie netten door de oorlogshandelingen be schadigd zouden worden. Voor de cen trale en de distributienetten in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen is dat meegevallen een week na de bevrijding was de stroom- levering hier in hoofdzaak hersteld. Voor West Zeeuwsch-Vlaanderen staat de zaak echter geheel anders. In dit district, dat pas eind October geheel bevrijd was, bleek de schade aan de netten en stations zoo enorm te zijn, dat een spoedig herstel der stroomlevering uitgesloten was. Alles moest grondig nagezien en hersteld worden voordat het weer in gebruik genomen kon worden. Stap voor stap moest het net weer worden opgebouwd. De eerste stappen konden vrij vlot genomen worden omdat het daar nog het gebied betrof met een ondergrondsch hoogspanningsnet. Zoo kon reeds op 23 October de stroom levering in Biervliet hervat worden en op 31 October aan de eerste perceelen in IJzendijke weer electrisch licht worden" geleverd. Daarop volgde Waterlandkerkje op 14 November en het eerste perceel in Oostburg (het ziekenhuis) op 6 December. Inmiddels was de toestand van de af watering in de omgeving van Biervliet zorgwekkend geworden. Om hierin ver betering te brengen moest zoo vlug moge lijk het motorgemaal in den Elizabethpolder aan electriciteit worden geholpen. Het was noo'dig daarvoor de zwaar beschadig de bovengrondsche lijn van Biervliet naar het gemaal te herstellen. Daar de lijn gedeeltelijk in het gebied stond dat onder water dreigde te komen, was groote spoed noodzakelijk, immers, zou het gebied een maal overstroomd zijn, dan zou het herstel werk veel moeilijker worden, daardoor langzamer gaan en het overstroomde ge bied zich steeds meer uitbreiden. Er is hier door het P.Z.E.M.-personeel een strijd gestreden tegen het water die ge ëindigd is met een overwinning op 6 December, toen het electrische gemaal in werking kon worden gesteld. De omstandigheden waaronder gewerkt moest worden waren uitermate jmoeilijk. In regen en koude moest dag in dag uit in de buitenlucht gewerkt worden, dikwijls met onvoldoende waterdicht schoeisel en zonder regenkleeding. Voorts was het werk niet zonder gevaar, daar voor het herstel der kabels in de bermen der wegen moest worden gegraven en deze nog niet overal vrij van landmijnen waren gemaakt. Er moest daarom met groote voorzichtig heid worden gewerkt, en gelukkig zijn tot nu toe dan ook geen ongevallen met land mijnen voorgekomen. Onder deze moei lijke omstandigheden is het gelukt om op 18 December Groede weer van electrici teit te voorzien. Bij de herstelwerkzaamheden is steeds als richtsnoer aangehouden om met het beschikbare personeel en het aanwezige jnateriaal in den kortsten tijd zooveel mogelijk klanten weer aan electriciteit te helpen. De kommen der dorpen, voor zoover die het minst van het oorlogs geweld geleden hadden, kwamen zoo doende het eerst aan de beurt en nadien pas de gedeelten met een minder aaneen gesloten bebouwingverspreid staande woningen in de polders werden geholpen voor zoover de leidingen weinig be schadigd waren en moesten anders wachten tot er personeel en materiaal van elders vrijgekomen was. Deze werkwijze heeft wel eens aanleiding gegeven tot protesten, maar aangezien niemand een andere werk wijze kon aangeven die aan meer menschen bevrediging zou schenken, is hierin geen verandering gebracht. In Januari werd de voorfgang. van het werk ernstig vertraagd door de strenge vorst en de sneeuwval, waardoor zoowel het werk aan de bovengrondsche lijnen als aan de ondergrondsche kabels zeer bemoeilijkt werd. Toch werd zooveel mogelijk doorgewerkt en gelukte het op 24 Januari het net in Sasput en op 3 Februari dat in Draaibrug weer in bedrijf te stellen. In Februari, toen het weer allengs wat zachter werd, kon- in wat vlotter tempo doorgewerkt worden. Er konden wat meer menschen aan het werk worden gezet en het materiaal, dat aanvankelijk uit den geringen eigen voorraad geput moest worden, kon met enkele van de meest noodzakelijke stukken worden aan gevuld. Ondanks een groot gebrek aan transportmiddelen en gereedschappen, ge lukte het de bovengrondsche lijnen naar Sluis en Schoondijke in den loop van Februari te herstellen en de stroomlevering in die plaatsen geleidelijk te hervatten. Daarna werd de lijn naar Aardenburg onder handen genomen en de kabel van Oostburg over Zuidzande naar Cadzand. Beide kwamen intusschen gereed zoodat ook in die plaatsen de stroomlevering spoedig weer hersteld zal zijn. Vandaar zal dan worden voortgewerkt eenerzijds naar Sint Kruis en Eede en anderzijds naar Retranchement. Intusschen is ook begonnen met de lijnen van Breskens naar Hoofdplaat en van Groede naar Kruisdijk en met de kabel van Groede naar Bres kens. Daarna rest nog de lijn van Groede naar Nieuwvliet en een korte uitlooper naar het buurtschap Kapitalendam. In Nieuwvliet wordt intusschen door het prijzenswaardige initiatief van een der ingezetenen sinds eenigen tijd in beperkte mate electriciteit geleverd aan verschil lende perceelen in de kom van het dorp met een gelijkstroomdynamo aangedreven door een ruwoliemotor. Indien er thans nog inwoners van West Zeeuwsch-Vlaanderen, die voorheen elec triciteit van de P. E. Z. M. betrokken, zich afvragen wanneer de. stroomlevering aan hun perceel zal zijn hersteld, kunnen zij zich uit bovenvermelde gegevens een indruk vormen wat zij hebben te ver wachten. Als de werkzaamheden kunnen voortgaan in het tempo wat nu is bereikt, kan aangenomen worden, dat tegen het einde van April vrijwel het geheele gebied voorloopig afgewerkt zal zijn. Dit betee- kent niet dat ieder dan weer in de zelfde mate electriciteit zal kunnen betrekken als voorheen. Doordat veel materiaal verloren is ge gaan, zullen veel afnemers voorloopig genoegen moeten nemen met een aan sluiting van beperkte capaciteit. Zoo zullen velen, die voorheen een aansluiting hadden voor licht en voor kracht,' voor loopig alleen geholpen kunnen worden met een lichtaansluiting en nog wat geduld moeten oefenen voordat ook de kracht- aansluitingen weer gemaakt zijn. Ook zal de bedrijfszekerheid in den eersten tijd wat te wenschen overlaten daar de vele breuken in de leidingen slechts op zéér primitieve wijze konden worden hersteld, daar de verbindings stukken voor een volwaardige reparatie niet in voldoende mate voorhanden waren en het nog geruimen tijd zal duren voor dat hierin zal zijn voorzien. Er wordt echter naar gestreefd om alles zoo vlug mogelijk weer volledig te herstellen, opdat ieder weer naar behoefte over de electriciteit als bron van licht, kracht en warmte zal kunnen beschikken en deze dienstbaar zal kunnen maken aan de behoefte van het gezin en aan den opbouw van de streek. Laten wij hopen, dat dan ook spoedig de beperkende bepalingen ten aanzien van het gebruik der electriciteit zullen kunnen vervallen opdat de bekende slagzin: „Doe het electrisch" weer ten volle in haar vroegere waarde zal kunnen gelden. L. EENHEID OF VERDEELDHEID Voor 1940 bestonden er in Nederland twee Onderwijzersverenigingen voor het Openbaar Lager Onderwijs, te wetende Bond van Nederlandse Onderwijzers en het Nederlands Onderwijzersgenootschap. Deze verenigingen hadden o.a. beide tot doelhet behartigen van het Openbaar Lager Onderwijs. Men zal zich afvragen, waarom dan twee verenigingen, die klaar blijkelijk toch beide hetzelfde beoogden, terwijl het toch veel logischer zou zijn, als men voor dat doel een sterke vereniging zou hebben. Ja, geachte lezer, dat was weer eens één der voorbeelden van onze veel geprezen verdeeldheid en verscheidenheid. Maar gelukkig is het „was", want op een onlangs te Schoondijke gehouden algemene vergadering voor alle Openbare onderwijzers en onderwijzeressen uit W. Z.-Vlaanderen, werd eenparig besloten tot het stichten van een vereniging, waarbij de hoop werd uitgesproken, dat dit voor beeld in overig Nederland navolging zal vinden. Ziet, wat vóór 1940, ondanks herhaalde pogingen, onmogelijk bleek (ook toen is meermalen geprobeerd om tot een fusie te komen) was nu in enkele minuten voor elkaar. De vier lange en benauwde bezettings jaren hebben ons dus wel iets geleerd, n.l. elkaar te verdragen en eensgezind voor eenzelfde doel te werken en dan niet eindeloze discussies te houden over allerlei verschillen. Er werd dus op die vergadering één vereniging gesticht, echter alleen van Openbare onderwijzers. Evenwel de wens, of liever de hoop, der vergadering ging verder. De algemene gedachte was Als wij het nu hier met elkaar zoo spoedig ééns zijn geworden, kunnen we dan nog niet een stap verder gaan en proberen, alle onderwijzers en onderwijzeressen in

de Vrije Zeeuw | 1945 | | pagina 3