De Vrije Zeeuw Bij onze kinderen in Engeland. STADSNIEUWS Amerikanen overschrijden autoweg Keulen-Frankfort ad. n op Een dag bij de Amerikaansche soldaten. distributie sportnieuws Wie in het zwart koopt, saboteert. DE U.V.V. IN BEVRIJD NEDERLAND 7EUILLETON liet veelbefeekenende vraagstuk van Vaagsö. Laatste Berichten Het Duitsche hoofdkwartier gebombardeerd. DISTRIBUTIE PREDIKBEURTEN tting3com- •ige week nale con- senigingen, heeft een missie be lt Ue "Ol- iMurray ligde Sta"- Tarasow, Valter Ci- Iroot-Brit- :n Fran- iiddano en Amerika), venels en ionale Fe- nigingen), secretaris rland). :al onmid- ken bestu- itie en po- et de voor- ratie van iep-Aneta). ited Press- hebbt.. de 376 vrou- 3anta Cruz nitrailiei 3 rannen ur st geboeia gebracht, vervolgens ten en le- iep-Aneta). ister van broer wor- iigd Russi- en gemar- fevangenen ir per dag 1 slaag en soep en dag. De sprong uit g van zijn zwaar ge- iep-Aneta). autoritei- de rijst- identen en Ier ziek te wegblijven, -plichte ar- mten is in- ïep-Aneta). rl Spaatz, an de tac- der Ver. angekomen iet burger autoriteiten het schen- 'sche neu- verpen van Zwitserland egtuigen. 1 Reuter), volmachten Acker in binet heeft ffende de aangeno- ïe mmister- King is n President voor een ngton, ver- Reuter). Jongere na, 20 klasse. (Werkt. (Elec. se Men- ma met Leeftijd iderhoud diploma ie werk- bedry'f. drijf of lers e.d.) werk- wenscht, 'an bom- voorkeur rband bij land ge- Arbeids- rederland, IEVE. De vijfhonderd Nederland- schc kinderen, die in Engeland vertoeven, hebben een bezoek gebracht aan een herstellings cord voor Amerikaansche sol daten in Midden-Engeland. Het is voor de jeugd een echte feestdag geworden. Legerauto bussen brachten de kinderen naar het Amerikaansche kamp, waar ieder kind een soldaat als vriend voor den geheelen dag mocht uitkiezen. Een kleine peuter zei, dat ze het zoo jam mer vond, dat ze haar Ameri kaan niet mee naar huis mocht nemen. De soldaat Ralph Martella uit Philadelphia merkte op, dat dit de eerste keer was dat hij met kinderen kon spelen sinds hg zijn beide eigen kin deren in Amerika had moeten achterlaten. Een Nederlandsche korporaal in het Amerikaansche leger, Willem Driehuizen, die in een nabijgelegen kamp was, kwam er onmiddellijk op uit om te zien of misschien zijn eigen kinderen bij de gasten waren. Die bleken echter nog steeds met zijn moeder in bezet Ne derland te vertoeven. De organisatie van den feest dag was van de soldaten zelf uitgegaan. Een kapitein en een sergeant hadden het program ma opgemaakt en de laatste, Bernard Whitney uit New- York City, trad den geheelen dag als peet voor de kinderen op. De kinderen genoten heer lijk en zij kregen een stevig soldatenmaal met gebraden vleesch, fruitcocktail. gebak en chocolade en ze konden van alles zooveel eten als ze wil den. Na het middagmaal werd er muziek gemaakt en draaide er en Mickey Mouse-film in de toode Knïisbarak. Het groo- e oogenblik van den dag was echter de parade en de deco ratie van het „purperen hart" i an een soldaat uit Ruther- "ord, die in Nederland gewond vas. De hartelijk lachende Amerikaansche soldaat stelde zich met de babbelende kinde ren tezamen op op het para deterrein. Toen de marschmu- ziek begon werden de kinderen stil door de plechtigheid van het oogenblik. De ernst was echter gauw gebroken toen de mascotte van het kamp, een enorme groote Deensche dog, „Generaal Eto", zich in de ry drong. Na de decoratie hield kolo nel Stimchfield een toespraak. „Gelijk alle andere geallieer den, zoo verklaarde hij, voelen wij diepe verantwoordelijk heid voor deze verdrukte kin deren en voor alle verdrukte menschen overal ter wereld". Een ondeugend kijkende boy van veertien jaar uit Maastricht, Freddy Rencerkens, antwoord de in het Engelsch: Thank you and God bless you all Toen zongen de kinderen met trillende stemmen het Engel- sche en het Amerikaansche volkslied en vervolgens uit vol le borst het Wilhelmus. Toen de parade voorbij was werd het kamp ter beschikking van de jeugd gesteld. Alles wat wielen had werd naar bui ten gereden om zich mee te vermaken. De soldaten werden door de jongens en meisjes naar jeeps, vliegmachines en stoomwalsen gesleept en zij moesten er alles duidelijk van uitleggen. Het taalverschil was daarbij geen hinderpaal, zij konden elkaar alles duide lijk maken, desnoods door ge baren; trekken of duwen. De kinderoogen schitterden van plezier. Toen het feestje voorbij was zonk de stemming niet in. Wel verlieten de jongelui met tegenzin het kamp en hun nieuwe vrienden, maar tot verzoeting van het afscheid kregen ze in in de autobus sen allemaal lekkernijen, die de soldaten van hun rantsoe nen hadden overgespaard op voorstel van korporaal Drie huizen. „Ik zal deze dag in het Amerikaansche kamp niet vergeten" zei een klein blond kind. (Anep-Aneta.) DISTRIBUTIE VAN KLOMPEN. De Burgemeester van Vlis- ingen maakt bekend, dat alle nannelyke personen, die op 26 I en 27 Februari jJ. een aan raagformulier voor klompen >y het Gemeentelijke Bureau oor Sociale Zaken alhier heb- )en afgehaald, zich op de na volgende dagen en uren bij dit Bureau kunnen vervoegen voor het afhalen van een vergun- j linS I Maandag 19 Maart a.s. zy I .vier achternaam begint met een der letters A, B, C en D 1 'es morgens van 1012 uur; IziJ wier achternaam begint iet een der letters E, F, G, H, |I en J des namiddags van 2 - 30 uur; Dinsdag 20 Maart a.s. zy ier achternaam begint met I n der letters K, L. M, N en O, des morgens van 10—12 uur n zij wier achternaam begint met een der letters P, Q, R, S 1 n T, des namiddags van 2 I 4 30 uur. Woensdag 21 Maart a.s. zij Ivier achternaam begint met lf-n der letters U, V, W, X. II i en Z, des morgens van 10.30 1—12 uur. Bij het afhalen van deze •rgunningen moeten de oude amkaarten van alle gezins- .den. worden overgelegd Rectificatie bericht Prijsrestitutle in verband met prysverlaging. Het in de Vrije Zeeuw van 14 Maart 1945 geplaatste be richt over de prijsrestitutie in verband met prijsverlaging be rust op een abuis en kan als vervallen worden beschouwd. De prijsrestitutie was hier reeds geregeld. In verband met den vriend schappelijken kamp tusschen Goes en *7AC, ia de wedstrijd RCSGoes uitgesteld en blyft er voor het competitie-pro gramma voor a.s. Zondag al leen MiddelburgDe Zeeuwen over. De uitslag van dezen strijd zou wel eens gelijk spel kunnen zyn. Goes zal het tegen NAC niet gemakkelijk krijgen; voor de Goes-spelers valt er wat te leeren; voor het publiek wat te genieten. J. V. HOOG WATER TE VLISSINGEN. Zondag 18 Maart 4,42 en 17,14 uur, resp. 2.22 en 2.16 M. N.A.P. Maandag 19 Maart 5.29 en 18.04, resp. 2.07 en 1.92 M. N.A.P. Eerste Jaargang-Nummer 97 Verantw. Hoofdred.: drs. H. Sinnema. Red.-adres: Middelburg, Molenwater 69. Adm.-adres: Vlissingen, Walstr. 58-60. Telefoonnummer 10, n& 5 uur: 89. M'burg: Rouaansche Kaai 39, Tel. 2009. Zaterdag 17 Maart 1945 Uitgever: Jacq. de Smit, Souburg. Advertentieprijs 80 cent per regel. Minimumprijs 1.65 per advertentie. Abonnementsprgs per week 26 cent. Per kwart, 3.30. Losse nrs. 5 et. Wie in bevrijd Nederland komt, ziet een arm, uitge plunderd land, waar de geeste lijke en materieele nood der bevolking zoo groot is, dat hij, die weg is geweest, zich afvraagt, of dit hetzelfde bloeiende land is, dat hij eenige jaren geleden verliet. Vier jaar vijandelijke over- heersching heeft voor een der dichtst bevolkte streken van. Europa rampzalige gevolgen gehad, waarvan de werkelijke afmetingen nog niet te schat ten zijn. Inderdaad, plaatselijk is de materieele nood zoo groot, dat Middeleeuwsche toestanden schijnen te zijn teruggekeerd. Hier zijn menschen, die in de lekkende overblijfsels van ge bombardeerde huizen leven, kinderen wie de honger op het gezicht staat, anderen die niet uit kunnen omdat zij geen schoenen of kleeren heb ben, gezinnen die lijden aan scabiesis dit werkelijk het oude Holland? Onder dergelijke omstandig heden is georganiseerde hulp dringend noodig. Reeds voor den oorlog waren in alle be langrijke steden Unies van Vrouwelijke Vrijwilligers (U V.V.'s) opgericht, die in vele opzichten doen denken aan de W.V.S. in Engeland. Het zijn de vrouwen uit de burgerij, die zich aaneengesloten heb ben om haar medeburgers te helpen en zich aldus ten dienste stellen van de gemeen schap. Het werk is vrgwil. lig en onbetaald. Door gebrek aan transport stonden tot nog toe in bevrijd Nederland de stedelijke U.V.V.'s zoo goed als geïsoleerd van elkander en in iedere stad ging men zgn eigen gang en hielpen zij wat haar hand te doen vond. Van de plaatselgke omstandighe den hing het af wat er ge daan kon worden. In een zwaar getroffen stad als Nij megen was het werk natuur lijk geheel verschillend van dat in Eindhoven of Breda. Een bezwaar van de isolatie was dat er geen uitwisseling van gedachten en ervaringen kon plaats vinden en als dit door de verbeterde omstandig heden voortaan wel zal kun nen zal het werk uniformer en daardoor vruchtbaarder worden. Waar het noodig bleek split ste men de organisatie in on- derafdeelingen. Een lid bijv. verzorgde met hulp van een paar jongeren de distributie van kleeding en voedsel, een ander hield toezicht op het herstellen van kleeding, inlich tingen, hulp bij evacuatie, in richting van noodziekenhuizen, hulp in de huishouding, rui- mingswerk enz. Overal werd contact gezocht met de be staande plaatselijke vereeni- gingen en probeerde men zijn materiaal op de best mogelyke wijze te distribueeren. Die materieele hulp is daarom ech ter beperkt, omdat de bron nen waarvan zulke voorraden gewoonlgk komen, in bevrijd Nederland zijn opgedroogd en de aanvoer uit het buitenland nog niet vloeit. Ondanks deze moeUyke om standigheden is er een verblij dende drang tot helpen, een gevoel van dienstplicht onder de vrouwen van het geheele bevrijde gebied. Zij weten dat de enkeling machteloos is en dat ons volk samen moet wer ken om het hoofd boven water te houden. Het schreeuwend gebrek onder de bevolking kan voorlöopig niet worden aangezuiverd, omdat oorlogs materiaal prioriteit heeft, maar eens komt de tijd dat er wel scheepsladingen voedsel en kleeren gelost kunnen wor den. Dan wil de Nederland sche vrouw, over het geheele land, georganiseerd in de U. V.V., gereed staan. Onze vrouwen maken zich gereed om straks ook boven de rivieren hulp te gaan brengen. Dit is het oogenblik om goed te overwegen welke krachten daarvoor moeten worden gebruikt. De U.V.V. heeft dit begrepen. Zg regis treert momenteel de jonge vrouwen zoodanig, dat zy oogenblikkelijk aan iederen oproep tot hulp op welk ge bied dan ook, gehoor zullen kunnen geven. Vanaf September 1944 heeft de U.V.V. bewezen, dat zy naast het Roode Kruis en de H.A.R.K. de beste hulporgani satie is, waarop het volk kan steunen. Daarom vormt een goed werkende U.V.V. een uit stekende basis voor den her bouw van ons Vaderland. J. Verbindingsofficier V.H.K. DUITSCHER PLEEGDEN AANSLAG OP DEN BISSCHOP VAN ROERMOND. Door middel van een tijdbom. Nu eerst is met zekerheid bekend geworden, aldus meldt het dagblad „Veritas", dat de Duitschers In den nacht van 20 December des morgens om vier uur een aanslag gepleegd hebben op het leven van den Bisschop van Roermond, Mgr. Dr. G. Lemmens. De bisschop sliep in den kel der, met een aantal inwoners van Roermond. Er waren dien nacht geen vliegtuigen, de ge allieerde artillerie zweeg. Plotseling werden enkele menschen wakker door het be kende geluid van haastige Duitsche laarzen op het trot- 3. Vijftig projectielen per minuut. Het bombardement van het I ïeepsgeschut werd om 8.48 Itoortn. ingezet, waarbg de iXenya" een salvo sterprojec- en afvuurde, dfe het gehee- eiland Maaloy verlichtten, 2 ndat de artilleristen aan or-ord hun doel goed konden J '>.-n en den Hampdens tevens Ie plaats gewezen werd, waar iet de rookbommen het rook- I i lasker gelegd diende te wor- uen .Dit salvo werd door eat yK met 15 cm. projectielen •gevolgd. Twee minuten later kwamen de torpedojagers het bombardement versterken dat negen minuten en vijftien se- I conden duurde. Gedurende die I korte periode werden vier tot vijfhonderd 15 cm projectielen op een oppervlakte van nog geen 210 vierkante meter af gevuurd. De Duitschers werden vol komen verrast. Vermoedelijk was het volgende gebeurd: een onderofficier had de solda ten met luider stem gewekt, de commandant was zich nog aan het scheren, terwijl diens oppasser, die als telefonist aan het toestel, dat de verbin- 6ing met het hoofdkwartier tot stand bracht, had moeten tungeeren, bezig was de laar- zen van zijn meester te poet sen. Waarschijnlijk was hij daar zoo in verdiept, dat hy de telefoon maar liet bellen „f Been notitie van nam. zoodoende waren de Duitsche artilleristen met tijdig ee- 1 neararh°nhHUWd- marfne-s^i- i seinl^ml 6e? bencht met de .ontvangen, dat onze I ren hh m aant°cht wa- ren. HIJ was onmiddellgk in een roeiboot gesprongen en was uit alle macht naar het hoofdkwartier van den Duit- schen marinecommandant op het eiland Vaagsö geroeid om daar zijn boodschap af te ge ven. Toen men hem vroeg of hij ook de artilleristen op Maaloy gewaarschuwd had ze' hij: „O neen meneer, dat is een batterij van het leger en dit was een marinebericht'' De Duitschers gaan nu een- maal methodish te werk. De landingsvaartuigen had den troepen, die tot de Com mando's No. 2 en 3, een af- d:eling van de genie van Commando No. 6 en eenige mannen van den geneeskundi fen dienst van Commando No. aan boord. Hieraan was een afdeeling van het Noorsche lege. toegevoegd. In totaal had men de beschikking over 51 officieren en 525 onderoffi cieren en manschappen, aan wie vijf opdrachten verstrekt waren. Er waren jntengevol- ge vijf groepen geformeerd. Groep 1 zou bij het dorp Hol- °P de Zuidkust van het euand Vaagsö en niet ver van 5® Zuid-Vaagsö lan- riÜS' - moest het gebied van den vijand zuiveren en daar na langs den kustweg opruk ken om als reserve voor groep 2 te dienen. Groep 2 zou de stad Zuid-Vaagsö zelf aanval len en een aantal militaire en industrieele doelen, waar onder de conservenfabriek, de electrische centrale, de Firda traanfabriek en de haring oliefabriek vernietigen. Groep 3 zou het eiland Maaloy be zetten. Groep 4 moest als al- gemeene reserve in de lan dingsvaartuigen blijven, die door Brigadier (thans Major- Genoral) J. C. Haydon, D.S. O., O.B.E.; var de Irish Gu ards gebrul t zou kunnen worden, als hij zulks noodig achtte. Groep 5 zou op den tor pedojager Oribi het Ulvesund opgaan en tusschen de steden Zuid- en Noord-Vaagsö aan land gaan met het doel de verbinding tusschen beide ste den af te snijden. Groep 1 had spoedig aan deze opdracht voldaan. Zij zuiverde het geheele terrein om Hollevik, veroverde het dorp Halnoesvik en werd als reserve onder bevel van Lieu tenant-Colonel Durnford-Slater aangewezen, die met Com ma 'o No. 3 Zuid-Vaagsö aan viel. Deze groep verliet sa men met groep 3 het troepen transportschip en voer in de landingsvaartuigen samen met de groep, die het eiland Maa loy aan stuurboord zou aan vallen, voorwaarts. Het was al wat lichter geworden, zoo dat men de kust kon onder scheiden. Hei bombardement van het scheepsgeschut daver de voortdurend. Spoedig ston den huizen in brand en het leek of het heele eiland in puin lag. Toen de Comman do's een honderd meter van -de kust erwijderd waren, werd het signaal met roode vuurpijlen gegeven, waarop het bombardement onmiddel lijk zweeg en de Hampdens tot op een 15 m omlaagdo ken om de rookbommen te werpen, zoodat er om het eilanl een rookmasker ..wam te liggen, waarachter de Com mando's ongehinderd konden landen. Van de schepen uit gezien was het of de Hamp dens „vlak boven het water door de lucht zweefden In werkelijkheid vlogen zij met een snelheid van ruim 320 km. per uur. Alles was goed afgeloopen, alleen werd een der Hampdens getroffen, ver moedelijk op het oogenblik, dat de boordrichter de rook bommen wilde uitwerpen. De piloot had waarschynlijk zich kunnen redden door terug te keeren en op zee te dalen, maar hij verkoos blijkbaar zgn opdracht uit te voeren. .(Wordt vervolgd.) toir en stemmen by den ingang van het paleis. De Duitschers verwijderden zich even snel en korten tijd daarna klonk een hevige knal. Iedereen wist wat er gebeurd was. Een tijdbom had den hoofdingang van het paleis vernield, maar wat de Duit schers verwacht hadden, was niet gebeurd. In den kelder werd niemand gewond. Nadat de aanslagplegers op een afstand de uitwerking van de bom hadden gadegeslagen, kwamen zij informeeren of de „inslag van de vijandelijke gra naten den Bisschop misschien gewond had...." (Anep-Aneta) De Amerikaansche op- marsch tusschen Ryn, Moezel en Saar vordert snel. Het 3de leger nadert Ringen. 45 km. ten Z. van Koblenz werd de Rgn bereikt. Het bruggenhoofd by Remagen is nu meer dan 20 km. lang en 11 km. diep. Drachcnfels is in Amerikaan sche handen. Van den auto weg KeulenFrankfort is 11 km. van Duitschers gezuiverd. Vannacht heeft de R.A. F. Neurenberg en Würzburg gebombardeerd. Berlijn kreeg zijn 25ste bezoek door Mos quito's. In Oostenryk werden olie-raffinaderijen en spoor wegverbindingen bestookt. Luchtfoto's bewijzen, dat hel Duitsche hoofdkwartier zwaar beschadigd is na den bom aanval. Vanmorgen kreeg Kobe in Japan 2500 ton brandbom men te verwerken. Super Fortresses voerden den aan val uit. Iwojima is nu geheel in Amerikaansche handen. (B.B.C.) VLISSINGEN. Door het Militair Gezag is een adviescommissie Rechts herstel en Beheer (Beheercom missie) ter standplaats Vlis singen ingesteld en tot leden dier commissie benoemd de heeren: J. A. Pieterse inspec teur van 's Ryks Belastingen te Middelburg, (tevens voor zitter); J. A. H. Smits, wnd. inspecteur van 's Ryksbelas- tingen te Middelburg, (wnd. voorzitter), J. L. Verhagen, waarnemend-notaris te Vlissin gen (secretaris); C. Kamer mans, Directeur Nutsspaar- bank en accountant te Vlissin gen. Het kantoor Is gevestigd ten kantore van Notaris J. C. Paap, Badhuisstraat 82, Vlis singen. Alle goederen van geïnter neerde en voortvluchtige N.S. B.ers en andere aan den Staat vijandige personen of instel lingen komen onder beheer van het Militair Gezag. Al deze goederen moeten op last van den Militairen Com missaris voor de Provincie Zeeland worden opgespoord. Ieder die goederen, meubelen of welke waarden ook, onder zijn berusting heeft, behoort hiervan aangifte te doen. Of deze goederen ten geschen ke zijn gekregen, lngebruik ontvangen of op andere wyze verkregen maakt geen vel schil. Zij behooren te worden aangegeven. Ieder die inlichtingen hier omtrent kan verschaffen voor wat het grondgebied van de gemeente Vlissingen of in woners van deze gemeente be treft wordt verzocht deze mede te deelen ten kantore van opgemelde Beheercommis sie. Om 12 uur Vrijdagmiddag werd bekend gemaakt, dat het eerste Amerikaansche leger een nieuwen aanval is begon nen van het bruggenhoofd bg Remagen uit. In het begin stadium werd op sommige pun ten reeds een vordering van 3 km. gemaakt. De Amerikanen1 zouden den autoweg Keulen Frankfurt reeds hebben over schreden. In de buurt van Nijmegen worden eveneens gevechten geleverd. Het ziet er naar uit, dat de Duitschers nog een dijk hebben opgeblazen, daar het water op sommige punten is gestegen. Vorderingen tusschen Rijn Moezel en Saar. Het geallieerde offensief in den sector tusschen Rijn, Moe zel en Saar vordert goed. Van het N. en W. uit valt het 3de Amerikaansche leger onder generaal Patton aan, van het Z. uit het 7de Amerikaansche leger onder Patch. Het 3de leger heeft Uden- hausen bereikt en staat hier door nog 4 km. van Boppard aan den Rijn verwyderd. Ten O. van Saarbrücken rukt dit leger op in den Hundsrück en bereikte het Weidkirchen 20 km. ten N.O. van Merzig. Saarbrücken in brand. Het 7de Amreikaansche le per onder Patch rukt over een ront van 80 km. breedte op. Donderdagavond werd gemeld, dat dit leger nog 1 km. van Saarbrücken is verwijderd. Door het gunstige vliegweer kon de tactische luchtmacht de operaties te land steunen. Er werden 1500 vluchten uitge voerd. De steden Saarbrücken en Homburg, die van te voren reeds door zware bommenwer pers waren aangevallen, wer den in brand geworpen; ook werd er nog een aantal Duit sche steden en dorpen volko men verwoest. Correspondenten melden, dat een groot aantal vluchtelingen werd waargenomen, die met witte vlaggen naar de vlieg tuigen zwaaiden. Tusschen 8 en 15 Maart werden boven het Remagen- hoofd 111 Duitsche vliegtuigen neergeschoten. Donderdag wa ren er geen vyandeiyke vlieg tuigen boven het bruggen hoofd by Remagen. Luchtaanval op het Duit sche hoofdkwartier. Donderdag voerden 765 Amerikaansche bommenwer pers een zwaren aanval uit op het hoofdkwartier van den Duitschen generalen staf te Zossen bij Beriyn. 6000 Bri sant- en meer dan 30.000 brandbommen werden op het hoofdkwartier van Guderian afgeworpen. De luchtafweer was zwak en er waren geen Duitsche jagers. Een gelijk aantal andere Amerikaansche bommenwer pers bombardeerde spoorweg emplacementen in Oranien- burg tot steun van het Roode leger. Van Italië uit werden olieraf finaderijen bg Roeland en 3 andere oliefabrieken bij Wee- nen aangevallen. Topprestatie van de R.A.F. De R.A.F. bombardeerde een viaduct bij Arnsberg met bom men van 10 ton. Door dit bom bardement zijn alle verbin dingswegen met het Roerge bied verbroken. Verder bombardeerde de R. A.F. olieraffinadergen en spoorwegemplacementen bij Hagen, Misburg en Hannover. Berlijn kreeg weer zijn nachtelijk bezoek van Mosqui to's. Thiifsche stellingen in Qost-Pruisen gesplitst. In Oost-Pruisen heeft het Roode leger een belangrijk suc ces behaald, doordat het Duit sche leger, door de verovering van een plaats ten Z.W. van Koningsbergen, in tweeën is gesplitst. Er bevindt zich nu een Duitsche legergroep in en rond Koningsbergen en een in en rond Braunsberg. Door de gevechten die hier werden ge leverd, verloren de vijandelijke troepen 1000 man aan gewon den en 4500 aan dooden. Ver der naar het Westen wordt nog steeds om de vesting Kol berg gevochten. De artillerie beschiet deze stad hevig. In Kolberg werd een spoorwegem placement veroverd. In Hongarge duren de Duit sche pogingen om door te bre ken naar den Donau voort. 11 aanvallen voerde het vijande lijk leger uit, die echter alle maal werden afgeslagen. 100 tanks werden in den strijd ge worpen. Meer dan 50 werden er door de Russen vernietigd. Successen in Birma, op Iwo en Luzon. In Birma wordt fort Deverin van 3 zijden verwoed aangeval len. De kathedraal en het voor naamste station van Mandalay zy'n in Geallieerde handen. Een vijandelijke aanval ten Z. van de stad werd afgeslagen. Op Iwojima en Luzon hebben de Amerikanen wederom ter- reinwinst behaald. Poolsch protest. De Poolsche regeering in Londen heeft een protest inge diend om het feit dat Polen niet is uitgenoodigd de con ferentie te San Francisco bij te wonen. In Washington heeft Stetti- nius bekend gemaakt, dat Po len alsnog zal worden uitge noodigd, indien tgdig een Pool sche regeering zal worden ge vormd, die door de groote mo gendheden kan worden er kend. C -leerde en Duitsche verliezen. Generaal Simpson heeft be kend gemaakt, dat de Geal lieerden sedert het begin van de invasie tot 1 Maart 425.000 man aan dooden, gevangenen, gewonden en vermisten heeft verloren. Van te voren was reeds bekend gemaakt dat de Duitschers alleen aan gevan genen 1 millioen man hadden verloren. (B.B.C.) (Fotopersbureau J. Dellaerl) Een kijkje op de overstrooming van de Schuitvaartgracht, waardoor een heele buurt dreigt verloren te gaan, als het water niet spoedig kan worden gekeerd. Uitreiking Tabaks- en Versnaperingskaarten. De Distributiekring Middel burg maakt bekend, dat in het tijdvak van 19 tot en met 27 Maart a.s. Tabaks- en Ver snaperingskaarten zullen wor len uitgereikt. Deze uitreiking zal plaats vinden volgens onderstaand schema: Maandag 19 Maart de letters A en B. Dinsdag 20 Maart de letters C, D, E en F Woensdag 21 Maart de letters G, H, I en J. Donderdag 22 Maart de letters K, L en M. 23 Maart de letters N, P en Q. Zaterdag 24 Maart de letters R en S. Maandag 26 Maart de letters T, U en V. Dinsdag 27 Maart de letters W, X, IJ en Z. Medegebracht moeten woi n Stamkaart zonder inlegvei en afgeknipte bon Reserve A 21, B 21, C 21, D 21 of E 21. van de bonkaart 4e periode 1945. Uitgereikt zal worden: lste aan mannelgke perso nen geboren in 1926 of vroe- Tabakskaart Q A 503; 2de aan vrouwelgke perso nen geboren in 1926 of vroe ger, Versnaperingskaart Q B 503; 3e. aan alle personen gebo ren in 1927 of later Versna peringskaart Q C 503. Deze uitreiking zal geschle den in de Bogardzaal van J.30 tot 12 uur en van 2 toi 4 uur, Zaterdag 24 Maart var. 9. j0 tot 12 uur. Ieder kome op den voor zyi rmgewezen dag. OP- EN ONDERGANG VAN DE MAAN. Zaterdag 17 Maart onder 22.31 uur. Zondag 18 Maart op 8.23, on der 23.01 uur. Maandag 19 Maart op 8.57, onder 23.51 uur. Eerste kwartier: 20 Maart. Opbrengst H.A.R.K.-collecte t.m. 16 Maart 1945 Vorig saldo 19.560.03 S.H.V. Bunkerstation Vlissingen - 500. Coöp. „De Broeder band" Cantine Collecte Giften Beurspl. 7 - 50.— 30.50 73.65 7.— Totaal ƒ20.221.18 Vlissingers, houdt goeden moed. Nog een kleine stoot en we hebben de 25.000 be reikt. Werkt allen mede, opdat we een voorbeeld gunnen zijn voor andere gemeenten. Zondag 18 Maart. Middelburg: Leger des Heils 10 en 4 adj. G. Kooistra. Geref. Gem., Segeerstr. 9.30 en 2 leesdienst. Vereen, v. Vrijz. Herv., Doopsgez. Kerk, 10 ds. J. H. Hanneman. Chr. Geref. kerk 10 H. Avondmaal, 3 Lij- denspreek, prof. G. Wisse. Geref. kerk (H.V.) 10 de heer A. Buya. Ev. Luth. Gem. 4.30 ds. Nolte. Vlissingen: Chr Geref. Kerk, Kasteelstraat 9.30 en 3 leen dienst. Ev. Luth.-Doopsgez. Gem. 10 ds. Nolte (Lgdenspre- diking). Geref. Gem. Glacisstr. 9.30 en 2.30 leesdienst. Leger des Heils, Bakkersgang, 10 en 3 leider C. C. Geistel. Geref. Kerk 9.30, 11, 2.30 en 4 ds. Smitt. Souburg: Ned. Herv. Gem. 2.30 ds. L. C. Spykerboer. 2,30 Kinderdienst Gymnastieklo kaal. Geref. kerk 2.30 ds. Th. A. van Andel. Westkapelle: Ned. Herv. Gem. 10 leesdienst. Domburg: Ned. Herv. Gem. 1.30 ds. W. Reus. Bevestiging ouderl. en diak. Se-ooskerke: Ned. Herv. Kerk 2 ds. N. Visser. Arnemiiiden: Geref. Gem., Vereen,geb., 9.30, 2 en 6 lees dienst. Geref. kerk 11 en 4 ds. H. Scholing. Bed. en Dank- zegg. H.A. Ned. Herv. Gem. 2 ds. Beekenkamp. Itleverskcrke: Ned. Herv. Gem. 2 ds. Simoons.

de Vrije Zeeuw | 1945 | | pagina 1