DeVri je Zeeuw KINDERKAMP „OP STELTEN" Duitsche saillant tusschen Trier en Kob enz opgeruimd. van de „Jacob van Heemskerk" brengen eenige tonnen speelgoed. 67 Eerste Jaargang - Nummer 96 Vrijdag 16 Maart 1945 „Bekendmaking", bleek aanklacht te zijn. Verharding onder de Oordeelen. Hoe de brug bij Remagen genomen werd. Laatste Berichten Bommen van 10 ton op Duitschland BONAANWIJZING Kon *n«jtn Opvarenden 1 Maart was ongetwijfeld het hoogtepunt van het verblijf van de vijfhonderd Nederland- sche jongens en meisjes in Bagintonkamp. Geheel onver wachts werd er een Sinter klaasfeest gevierd, dat al was het dan technisch ruim twee maanden te laat uit groeide tot een daverende ge beurtenis, die zelfs geweldige attracties als filmvoorstellin gen, waarop de kinderen al zijn onthaald, verre in de schaduw stelde. Het begon, toen tegen her middagmaal een deputatie Marine-mannen van- Hr. Ms kruiser „Jacob van Heems- kerck" het kamp binnenkwam In de eetzaal, waar overigens strict de hand wordt gehou den aan het „niet praten aan tafel", waren de jongens en meisjes niet meer te houden De Marine kreeg een konink lijk welkom, en het „lang zul len ze leven" was niet van de lucht. Toen daarna nog bekend gemaakt Werd, dat de Marine voor een groote verrassing had gezorgd, die vroeg in den middag zou worden „ont huld", was het hek heelemaal van den dam. Want deze deputatie van de „Heemskerck", waarin of. ficieren en manschappen van het schip waren vertegen woordigd, kwam niet met leege handen. Z.rj kwain met een t en.-tons-lorrie met speel- goed echt Nederlandsch speelgoed ijzersterk alles gemaakt aan boord van het oorlogsschip in één week tijd! Het was speelgoed als ge durende de laatste jaren in Engeland voor geen goud te koopc-n was. Een groot aantai rinkelende ijzeren hoepels, hobbelpaarden voor de kleine ren, kruiwagens, een schom mel, poppen, doozen met spel letjes, model-vliegtuigen die de oudere jongens zelf in el kaar kunnen zetten, tien auto peds en een groot aantal stel ten. Dat alles stond in helblauwe en roode verf op het tooneei in de groote zaal te blinken toen de kinderen na hun mid dagslaapje (of er erg veel ge slapen is vanmiddag betwij feld de dokter heel ernstig) de feestzaal binnenkwamen. Ze werden eerst stil Van dezen fantastischen speelgoedwinkel; zooiets hadden ze in jaren niet gezien. Daarna ging er een hoeraatje op voor de auto peds, een nieuw hoeraatje voor de hoepels, totdat het heel stil werd, omdat de lei der van de deputatie, de lui- tenrnt-ter-zee eerste klasse E. Wessels (de eerste officier van rfc „J aoohP.) op hot po- dium klom en zich een weg baande tusschen het speelgoed door om het geschenk formeel aan bieden. Initiatief van een kwar tiermeester. Het was allemaal begonnen toen een kwartiermeester van het Nederlandsche oorlogs schip een paar dagen verlof kreeg en meende niets beter te kunnen doen dan naar het „kinderkamp" te gaan kijken. Hij ging. daarheen in de hoop zijn eigen kinderen te vinden, die hij al in geen jaren had gezien. Die vond hjj er helaas niet. Maar wel zag hij er de opgetogen jongens en meisjes, voor wie het woord „Enge land" altijd de bij-beteekenis van „paradijs" zal dragen. Hij zag hoe voortreffelijk zij er door mevrouw van Iersel en haar staf werden verzorgd, hoe ze van het eten smulden, hoe ze rozig van plezier avonds onder de wol kropen. En zij eenige critische opmer- k' t, toen hij aan boord te rugkwam was: „de kinderen hebben heelemaal geen speel goed". Zeg zooiets tegen een troep Jannen! Binnen vjjf minuten deed het verhaal de ronde over het heele schip en ieder een beschouwde het als van zelfsprekend, dat daar iets aan gedaan moest worden. Com mandant en officieren waren al even enthousiast en aange zien de „Heemskerck" op dat oogenblik toch onder „dokters handen" was, gaf de comman dant toestemming dat er ge durende een heele week kin derspeelgoed gemaakt zou worden. Iedereen van hoog tot laag werkte er op zijn manier aan mee. De eerste officier beweert, dat hij gedu rende de heele week met zijn oogen in zijn zak heeft ge- loopen, om niet te zien wat ei allemaal voor het goede doel „achterover gedrukt" werd. Het resultaat was dan ook fantastisch. Toen dan ook op een goeden ochtend het dek van de „Jacob van Heems kerck" meer op een speelgoed winkel dan op een oorlogsschip leek en de bemanning van een groot Britsch slagschip dat er vlak bij voor anker lag, de Nederlandsche matrozen op autopeds en stelten over het dek zag manoeuvreeren, zal men ongetwijfeld enkele oogen- blikken aan het gezond ver stand van de overigens zoo nuchtere Nederlanders hebben getwijfeld. Maar het duurde niet lang voor deze oorlogs- prestatie van de „Heems kerck" over de heele haven bekend was. Ook de „wervianen" het personeel van de werf wer den aan het werk gezet; ze laschten hoepels en hielpen op tal van andere manieren (waarop het wellicht beter is niet nader in te gaan) de speelgoedproductie opvoeren. Hoogtepunt aan boord was toen een 200 ponds stoker in een karretje over het dek werd voortgetrokken, om na te gaan of het wagentje wel „voldoende kinderen zou kun. nen houden". Zoowel de stokei als het wagentje overleefden deze episode glansrijk. Model van den kruiser. Ah's en oh's van verruk king stegen uit de zaal op toen de heer Wessels het mo del van de „Jacob van Heems kerck" liet zien, dat eveneens door een van de schepelingen was gemaakt en nu ter herin nering aan dezen dag in de kamer van de directrice troont. De heer Wessels druk te de jongens en meisjes ver der op het hart, dat het speelgoed heusch niet „kapot hoefde". Na hen zouden ei immers nieuwe groepen kin deren uit Nederland komen die er ook graag mee zouden spelen. Pater Fleskens sprak, mede namens directrice en leidsters een woord van dank tot de bemanning van de „Heems kerck", die hier een staaltje van Nederland op z'n breedst hadden gedemonstreerd. Maar de plechtigheid was nog niet afgeloopen voor een van de oudere jongens, de 14-jarige Martien van Buurden uit Den Bosch op het podium was ge klommen om namens zijn kor nuiten de mannen van de „Heemskerck" te bedanken Martien is de groote redenaar van het kamp en sprak zon der eenige aarzeling of last van zenuwen. „U hebt er geen idee van hoe blij u ons met dat speel goed hebt gemaakt. We zul len er reuze plezier mee heb ben. We zullen er misschien ook wel eens over vechten (waarop een gebaar volgde dat duidelijk „maar wat doet dat er toe" inhield). In ieder geval zullen we er een hoop pret mee hebben, welbedankt" Vierduizend chocoladereepen Niet alleen dat de beman ning van de „Heemskerck" speelgoed had gemaakt: ieder een had bovendien nog voor een maand zijn rantsoen cho cola aan de kinderen afge- staar, met het resultaat dat een kist met ruim vierduizend reepen in Baginton werd ach terg„iaten. Het is de bemanning van de „Jacob van Heemskerck" er heusch niet om te doen om bedankt te worden of „in de courant" in het zonnetje te worden gezet voor wat zij voor de Nederlandsche kinde ren hebben gedaan. „Wij heb ben alleen een voorbeeld gege ven", zei een van de leden van de deputatie. „Het is nu aan andere Nederlandsche schepen van Marine of Koopvaardij om ons voor beeld te volgen". (Anep-Aneta) Illegale strijders hebben in verschillende steden van bezet Nederland de volgende „Be kendmaking" aangeplakt: „De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche ge bied maakt op verzoek der ondergeteekenden den tekst van een van Nederlandsche zij de tot hem gericht schrijven hieronder bekend: AAN DE DUITSCUE KINDEREN VAN 1918. De Nederlandsche kinderen van 1945 betuigen langs dezen weg den Duitschen kinderen en den Oostenrijkschen van 1918, die destijds in Neder land onderdak en voeding heb ben genoten, hun hartelijken dank voor hun huidigen we derdienst in den vorm van an derhalf sneedje brood en een aardappel per dag. Ook de zuigelingen en hun moeders zeggen dank voor de taptemelkrantsoenen, die hun beloofd worden in plaats van de slechts op papier in vooruit- Vcrantw. Hoofdred.: drs. H. Slnnema. Red.-adres: Middelburg, Molenwater 6». Adm.-adres: Vlissingen, Walstr. 58-60. Telefoonnummer 10, nè, 5 uur: 89. M'burg: Rouaansche Kaal 89, Tel. 2009. Uitgever: Jacq. de Smit, Souburg. Advertentieprijs 80 cent per regel. Iinimumprjjs 1.65. Abonnementsprijs per week 26 cent. ?er kwart, 3.80. Losse nrs. 5 et. De Nederlandsche kinderen van 191)5 tot de Duitsche kinderen van 1918 zicht gestelde extra-toewijzin gen, welke tot nogtoe geen werkelijkheid zijn geworden. In dit verband drukken ook de Nederlandsche Spoorwegen hun erkentelijkheid uit over het feit, dat het Duitsche per soneel hun taak heeft willen overnemen om, in navolging van het Hollandsche voorbeeld 1918, treinen met levensmid delen uit Nederland naar Duitschland te rijden en deze taak zonder mankeeren ten uitvoer gebracht heeft. De Duitsche en Oostenrij'k- sche, nu Groot-Duitsche kin deren van 1918 bewijzen, de hun van Nederlandsche zijde bewezen menschlievendheid niet te hebben vergeten. DE NEDERLANDSCHE KINDEREN VAN 1945. De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied. SEYSS INQUART. Februari 1945. (Anep-Aneta.) TIEN SPANNENDE MINUTEN. In slechts tien minuten trid heeft een handjevol Ameri- kaansche troepen zich Woens dag meester gemaakt van de Ludendorff-brug bij Remagen, waarover de Amerikanen hun bruggenhoofd op den Oostelij ker Rijn-oever hebben geves tigd. De Duitschers hadden springladingen onder de brug geplaatst, die 's middags om vier uur moesten ontploffen, maar het groepje Amerika nen bereikte de brug tien mi nuten vroeger, verdreven de nazi-soldaten van de brug en knipten de leidingen door. Een moedig en bliksemsnel besluit had over het succes de zer operatie beslist, want de negende pantserdivisie had geen bevel om de rivier over te steken. De commandoploeg werd aangevoerd door Kolonel Leonard A. Engeman en had bevel Sinzig, ten Zuiden van Remagen, te bezetten en dan naar het Noorden af te zwen ken om de flank van een naar het Zuiden oprukkende com mandoploeg te dekken. Zij sneed dwars door Rema gen als een mes door de boter en vond plotseling de 400 me ter lange brug onbeschadigd voor zich. Zy hadden verwacht, •dat de brug1 vernield zou zijn Majoor H. B. Mackenzie zei. „Dit is een geschenk, dat je niet moogt weigeren". Een Duitsche wachtpost werd gevangen genomen en zei dat de springlading op de va-n de groote midden- waren aangebracht feil om 4 uur zouden ontplof Het was toen tien voor vier en een compagnie moest het werkje opknappen met kans dat iedere man de lucht in zou vliegen. Nochtans twijfelden de man. nen geen oogenblik en togen aan het werk. Toen de jongens halverwege op de brug waren klonken er ontploffingen. „On ze harten stonden stil en wij hielden den adem in" zoo ver klaarden zij later. Maar de po gingen der Duitschers om de lading tot ontploffing te bren gen mislukten en de Amerika nen staken als eerste geallieer- de soldaten den Rijn over. De Ludendorff-brug werd in 1916 in gebruik genomen om den toevoer Tan Duitsche troe. pen naar het Westelijk-front te bespoedigen. (Anep-Aneta). Toen Farao zag, dat de regen en de hagel en de donder ophielden, zoo verzondigde hij zich verder, en hij verzwaar de zijn hart, hij en zyn knechten. Exodus 9 31). Even zeldzaam als treffend is hetgeen ons van den Farao van Egypte wordt beschreven in dit hoofdstuk. Bij den eer sten aanblik van het tafereel is het schier om jaloersch te worden. Want waar hoort men het, dat de koningen der aar de godzalige bidders uitnoodi- g'en op het Hof. En zoo waar, dit was hier geschied. Tijdens de zevende plaag over Egypteland, toen de God des oordeels een zwaren don- derstorm Het razen over het land, gemengd met hagel en bliksemvuur; mensch en dier en veldgewas verdervend. Toen ontbood de Farao Mozes en Aaron. En hoort, hoort, wat woor den van zijn mond uitgaan. Zeldzaam, zeldzaam tor plaat se van gepurperde kleeding Ik hebbe mjj ditmaal verzon- digd, zoo belijdt de koning. Hij bekend, dat hij de oorzaak was in zijn wederspannigheid van dit godsgericht. Meer. God is rechtvaardig, roept hij uit; en hij valt dus het recht Gods toe. Kostelijk. Meer: ik en mijn knechten, wij zijn goddeloos. Wat is hij eerlijk gemaakt. Ten slotte: Bidt vuriglijk, dal de donder Gods ophoude; dan zou hij het volk laten trekken. En zietMozes en Aaron gingen uit. Zij baden vuriglijk; de donder hield op; enFa rao verhardde zich verder, en liet het volk niet trekken. Met het ophouden van de plage had ook de bekeering opgehou den. Iets wat meer gebeurt? Hoe kwam zulks? Wel het was schijn, namaak, huichelarij geweest. 't Was wel een soort schuld belijdenis geweest, maar niet uit oorzake van de godsont moeting in Diens heilige deug den; maar slechts uit de om standigheden. De slagen deden pijn, maar de oorzaken werden niet waarachtig beweend, God is rechtvaardig; ja, zoo sprak de koning; maar het recht Gods toevallen zullen ten slot te ook de verdoemden in de rampzaligheid. Maar het was niet uit de kracht der liefde Gods, uitgestort in een weder' geboren hartWij zijn godde loos; ja nu het te erg was ge worden; en de consciëntie open gescheurd was; maar dat was nog niet een gescheurd hart. Vurig moesten ze bidden. Maar 't was bidstond uit angst; en Slechts om verlos sing van de oordeelen; en niet uit behoefte om God in Zijn gunst nog eens te mogen er varen. Heimelijk lagen er nog vermeende aanspraken, pre tenties, aan ten grondslag. De ze zichzelf zoo veel verbeelden de monarch koesterde heime lijk nog de gedachte, dat op zijn bevel de bidders maar aan 't werk moesten voor hem. Neen, 't was niet de bede van een David in Ps. 21. En deze droeve bladzijde z»en we tot op den huidigen dag telkens in de geschiedenis herhaald, ln het leven van per. sonen en volken. Eénerzijds ook in ons eigen dierbaar vaderland. We kunnen in het kort bestek dat we te dezer plaatse tot onze beschik king hebben niet in den bree- de uitweiden. Dat deden en doen we Lelkens elders. Maar herinneren we hier er „slechts' aan, hoe God ons dierbaar volk en land kennelijk in de oordee len betrekt, op zelfs byzonderc w(jze. Want Nederland, eens zoo bijzonder geestelijk be voorrecht, heeft het jaren lang zoo bijzonder verzondigd. Een kapitalistische onge rechtigheid met God en Zijn Woord verwerpende goddeloos heid op schier elk terrein, ge drenkt door beginselen uit den afgrond, heeft men wei'g doen tieren, bewierookt, gepropa geerd en in practijk gebracht. Gods trouwe knechten werden vaak gehoond en veracht. Ein delijk kwam de wereldoorlog van 19141918. Nederland „in het gedrang". Maar nog spaarde de Heere voor het al lerergste. Zelfs was er nog eenig opmerken; er waren nog hoopvolle „werkzaamheden" bij velen van Gods kinderen. Wij kwamen den vuurgloed uit, niet gedood, maar helaas even min gelouterd. We gingen voort de beginselen, waardoor een volk groot kan worden, te verlaten en te verachleiï. De Heere keerde weder; en...... over Nederland raasde straks (de laatste jaren) de donderstorm. De nood steeg de Mozessen werden weer ge roepen; de benauwdheid bracht ons schijnbaar verootmoediging in de bidstonden en de angst in de kelders. De Heere gaf hier en daar (ja nog maar hier en daar) uitkomst; maar nauwelijks is dan „plaatse lijk" de donder en de hagel over, öfin allerlei kringen vraagt men feller dan ooit naar ijdelheid. wereldsch ver maak, schending van Gods hei ligen dag. Het vervloeken van Zijn naam houdt niet op; de liefde verkpelt; de ongerech tigheid vermenigvuldigt; gees ten staan op, die luider dan ooit hun ongeloofsleuzen laten hooren; alles aan te vatten in Farao's woord: „Wie is de Heere, dat ik naar Hem hoo ren zoude". Van 't vreemde juk wilde men verlost. Maar niet om on der het juk van koning Jezus te buigen. De vrijheid vi Christus, zie dat is voor per soonlijk-, volks- en staatsleven nog iets anders! Als het uitwendige „onweer" maar afdrijft, drijft de zooge naamde bekeering meteen weg. Dit alles wijst er op dat in de diepte van het hart van fa rao „een verkeerde geest huis vest" de geest der godver zaking. En als die maar even vr(jheid krijgt, dan blijkt het maar telkens, dat al het ande re daaraan ondergeschikt wordt geacht. Helaas, het werd Farao's ondergang. Het oordeel dei- verharding is het zwaarste van alle oordeelen. Din komt Mozes en Agron straks terug en ze gaan weer uit, maar met dit woord: nu komen we niet meer terug, O Nederland, arm land als dit eens moest gebeuren. Fa rao verzondigde zich verder en dat was tot het eindoordeel. Bedenken we het schoone woord van Goethe: alle tijden van geloof zijn tijden tot ver heffing van de cultuur. In éénen adem voegen wij er bij: maar alle tijden van ongeloof zijn een gevaar voor den Staat, het Gezag, het Recht en de beschaving; en bovenal ver harding in ongeloof ondanks de roepstem van Gods oordee len, baart voor personen en volken een eeuwigen nacht. Weet ge wie voor dezen nacht niet behoeven te vree zen Het volk dat door ge nade de kwaal van zijn hart. heeft leeren kennen; en niel in zelfverlossing, maar in Christus zijn behoudenis leer de zoeken en vinden. Gaan alle Farao's onder, dat volk wordt door de Roode Zee doorgeleid; om eenmaal te staan aan de stranden der eeuwige bevrijding, waar ze zullen zingen het lied van Mo zes en het lied van het Lam. WISSE. In het gebied van Rijn, Moezel en Saar zijn de Gealli eerden een nieuw offensief be gonnen. De laatste Duitsche stellingen ten W. van den Rijn worden opgeruimd. De Ameri kanen trokken om Koblenz heen en naderden Saarbriicken tot op 1 km. 700 Amerikaansche bom menwerpers deden gisteren een zwaren aanval op het Duitsche hoofdkwartier bij Berlijn. Een andere formatie bombardeerde het spoorwegemplacement van Oraniienburg. Vannacht zijn er doelen in Hagen en Misburg bestookt. Berlijn onderging den 24sten opeenvolgenden lucht aanval door Mosquito's. Het Duitsche front in Pruisen is in 2 deelen geplitst. De eindaanval op Kolberg is begonnen. Minister Attlee heeft in het Britsche oorlogskabinet verslag uitgebracht over de oe- hoeften der bevolking in Frank rijk, België en bevrijd Neder land. Het station te Oslo is door sabotage geheel verwoest. De Duitschers verrichtten vele ar restaties in Noorwegen. Churchill heeft op het congres der conservatieve par ty gezegd: „Het is zcer wel mogelijk, dat de oorlog in Europa voor het einde van den zomer afgeloopen zal zijn." (B.B.C. voor het tijdvak 18 t.m. 24 Maart 1945. Brood: A13A, B13A, C13A, D13A, E13A, M13A, 400 gram; A13B, B13B, C13B, D13B, E13B 600 gram, ge merkt „Brood". D13, E13, gemerkt „Be schuit" 100 gram. Melk C13, D13, E13, gemerkt „Melk" 1 rts. nel.:: A13, B13, gemerkt „Taptemelk" 1 rts. Toelichting. Het broodrant soen is wederom verhoogd van 2400 gram tot 2800 gram per week. Om dit te bereiken zijn de A bonnen geldig voor 400 gram en de B bonnen voor 600 gram. Het publiek mag echter geen broodbonnen bij zijn bakker inleveren zonder hier op direct brood te betrekken. Anderzijds is het den bak ker verboden bonnen in te ne men zonder dat hierop onmid dellijke aflevering plaats vindt. Voor de overige artikelen volgt a.s. Maandag een nadere bonaanw ijzing. De Inspecteur voor de Dis tributie in de prov. Zeeland, PH. J. A. WALLER UITREIKING RANTSOENBONNEN PETROLEUM VOOR KOUivDOELEIN OEN. De Distributiedienst Kring Vlissingen maakt bekend, dat de verstrekking van rantsoen- bonnen petroleum voor kook- doeleinden zal plaats vinden op 19 en 20 Maart a.s. De uitreiking geschiedt vol gens beginletters van den ge slachtsnaam van het „Hoofd" van het gezin en is als volgt geregeld Maandag 19 Maart: A tot en met L; Dinsdag 20 Maart: M tot en met Z. Medegebracht moeten wor den de nieuwe stamkaart van het Hoofd. De uitreiking vindt plaats op het Distributiekantoor, Bel- lamypark 43 loket 14 en 16, Afdeeling II. .„en der meest verwoes tende wapens uit dezen oorlog wordt thans door de Britsche en Canadeesche strijdkrachten aan het Westelijk front ge bruikt. Het wordt „Rocket Da.Tuge' raket-spervuur, ge noemd. Na succesvolle proe ven bij de landingen op Sicilië en in Normandië wordt het thans gebruikt als lichte ar tillerie. Het raket-spervuur wordt gelegd door groepen raket werpers. Tedere groep bestaat uit twaalf werpers: iedere wer per heeft 32 loopen. Deze groepen geven- een ge concentreerde vuurkracht, welke gelijk staat met die van 280 stuks 5,5 inch kanonnen. Iedere raketbatterij kan be diend worden door minder dan 200 man, terwgl 280 s'uks 5,5 inch kanonnen 3000 be dieningsmanschappen noodig zouden hebben. (Reuter). President Ropseveit heefl op een persconferentie ver klaard, dat Frank rijk in het bezette deel van Duitschlam. volledig toezicht zal krijgen maar de geallieerden zullen met de plannen op de hoogte moeten zijn. Bij een aanvai, die Woensdag op een viaduct by Bielefeld werd uitgevoerd, gebruikte de R.A.F. bommen van 10 ton Deze bommen zijn 4 ton zwaarder dan de grootste, die tot nu toe werden gebruikt. Een vliegenier, die aan de zen aanval deelnam, verklaar de, dat ook bommen van 6 ton werden gebruikt, maar dal de ontploffingen van dezt bommen in het niet verzonken vergeleken bij die van 10 ton. Het vorig jaar werd het ge wicht van de bommen tot 6 ton opgevoerd, maar nu is ei 4 ton bijgekomen. Déze bom men moeten met speciaal daar voor ingerichte Lancasters worden meegevoerd. De nieu we bommen zijn 8 m. lang en hebben een diameter van 1 m Uitgebreide luchtaanvallen Bommenwerpers van de R A.F. bombardeerden doelen in Zweibrücken en Homburg, 1 vijandelijke versterkingen te genover het front van het 7e Amerikaansche leger. Ze vie len eveneens een synthetische oliefabriek bij Lutzendorf op ongeveer 30 km. ten Westen van Leipzig aan. Engelsche Mosquito's bom bardeerden voor den 23sten opeenvolgenden nacht Berlijn Deze aanvallen werden ge volgd door groote aanvaller bijdaglicht op Duitschland 5Ó00 geallieerde bommenwer pers werkten hieraan mee. Ook werden doelen in IJmui den en V2-lanceerplaatsen en verkeerswegen ln Nederland aangevallen. 14 Duitsche vliegtuiger werden bij deze .anvallen neergeschoten, hieronder wa ren 3 schroeflooze. De Ameri kanen verloren 12 bommen werpers en 7 jagers. Bruggenhoofd over den Rgn uitgebreid. Het 1ste Amerikaansche le ger heeft haar bruggenhoofa bij Remagen wederom uitge breid. Ze staan nu nog 2 km van den autoweg Keulen- Frankfurt. De Duitsche activi telt in de lucht is afgenomen ten gevolge van de vele ver liezen, die ze boven het Wes- teliik front leden. De 9de tactische luchtmacht heeft bij Siegen een aanval uitgevoerd. In het geheel verloren de Duitschers 84 vliegtuigen; 48 werden er beschadigd. Niettegenstaande de vele treffers, die de vijand door middel van zqn artillerie op de brug heeft geplaatst, is de overgang in betere conditie dan toen de Amerikanen er zich meester van maakten aldus een correspondent. In Honnef en Hönningen wordt nog gevochten, maar de Amerikanen zijn deze plaatsen al voorbij. Vorderingen over de Saar. Het 3de Amerikaansche le ger heeft de Duitsche saillant tusschen Trier en Koblenz ge heel opgeruimd. Er werden eveneens vorderingen over de öaar gemaakt, in 36 uur ïuste dit leger over een front van 24 km. breedte 5 km. op en veroverde 13 kleine steden en lorpen langs de Zuidelijke Moezel. Het 7de Ameri)-""*ische le ger heeft I km. ten W. van laaibriicken de Saar bereikt. Nieuw" aanval in Oost- Pruisen. Aan den Noordelijken sector .■an het front hebben de Rus- -en een nieuwen aanval inge zet tegen den Duitschen zak in .jst-Pru! n ebben iceds olaatsen ve "v-rd ten Z.W. an KoninfT"h"""eri; 4000 Duit- chers werden er gedood en *000 gevangen genomen. Ten N.O. van het Balaton- meer zijn opnieuw Duitsche tegenaanvallen onder zware iiande"%e verliezen afgesla gen. 85 tanks werden vernield •f onbruikbaar gemaakt. Aan het geheele Oostelijke front verloren de Duitschers Dinsdag 132 tanks en 33 liegtuigen. Franschon tegen Jappen. Generaal de G»ï]i!ie heeft in en re 'e te Parijs verklaard, 'at de Fransche troepen nog te-ds tegen de Jananners in Indo-China vechten, zooals run is bevolen. In de Philippe zijn strqd- -achten van het leger van -enerssl Mac Arthur op Rom- blon en Simara geland. Deze eilanden liggen ten O. van li-doro'. De Am» nen heb ben ze reeds onder contröle. Na 24 dagen hevige gevech ten op Iwo hebben de Ame rikanen hun vlag op het - 'and geplant: dit beteekent, 1at Ik* 'and grootendeels is veroverd. De Japanners heb ben in deze 24 dagen 20.000 man aan dooden moeten ach terlaten. Do Amerikaansche lucht- n -ht voerde weer luchtaan vallen uit in de Chineesche Zee. Gp Formosa werden spoorwegemplacementen en lectrische centrales gebom bardeerd. (B.B.C.) ROMMEL NAM DEEL AAN DE SAMENZWERING. Naar thans gebleken is, was veldmaarschalk Rommel be. trokken bij den aanslag, die in Juli 1944 op Hitier werd ge pleegd. Hy was het eigenlijke hoofd der samenzwering. Het feit, dat hg in Normandië doo- delijk gewond werd, onttrok hem aan het lot der overige opstandige generaals. (B.B.C.) De „afstraffingsvluchten" van Nederlandsche en Gealli eerde Spitfires hebben by den vy'and kennelijk diepen in druk gemaakt. Iedere Duitsche soldaat, die een Spitfire neer schiet, krijgt tien dagen verlof en ieder legeronderdeel, die de bestrijding met succes voL brengt, krijgt bijzondere rant soenen. (Anep-Aneta). bezocht het Kinderkamp in Coventry. ZIJ SPRAK MET VERSCHILLENDE KINDEREN EN AT MET HEN AAN TAFEL. Koningin Wilhelmina heeft op 10 Maart het kamp van de Nederlandsche kinderen be zocht. Hare Majesteit kwam even voor elf uur 's morgens m het kamp aan, vergezeld door haar adjudant baron de Vos van Steen wijk en een hof dame. De Koningin werd ont vangen door, mevrouw Ver burg, aan wie de leiding var. het kamp is opgedragen en mrs. Roland, Britsch admi nistratief leidster van het kamp. De kinderen wisten van de komst van de Koningin al Het werd hun dien morgen verteld. Allen droegen oranje linten in het haar. De Koningin had den wensch te kennen gegeven, dat het een n iet-officieel bezoek zou zgn, vandaar dat de kinderen ge woon hun gang gingen en hun spelletjes speelden. Zij waren opgewonden in het vooruit zicht de Koningin te zullen ontmoeten en het was moeilijn om hen met spelen te laten doorgaan. Nadat de Koningin was aangekomen sprak zij met groepjes kinderen, die haai passeerden. Zij sloeg de groo- 'tere jongens bij het voetbal spel gade en keek naar kleine re kinderen, die bezig waren van klei dieren en ander speel- oed te maken. Hare Majesteit woonde ook een zangles by en luisterde naar kinderen, die eenige Hol landsche liedjes zongen. Toen de kinderen de eerste verle genheid hadden afgelegd gin gen zy om de Koningin heen staan en praatten vrg uit mei baar. De Koningin was zichtbaai :eer geamuseerd doos de vra gen. Zij gebruikte wat latei het middagmaal aan de zelfde tafel als eenige kinderen en at precies hetzelfde. Het maal bestond uit gekookte visch, aa melen, "roenten. erwtei en wortelen, gevolgd door rijst met saus. Toen de Koningin het kamp verliet, zongen do kinderei Oranje boven. Na het vertrek van Hare Majesteit heeft een Anep-verslaggever wat met de kinderen gepraat, die hem vertelden, dat zij zeer verbaasd waren dat de Konin gin zoo'n aardige oude dame was in gewone kleeren. Zij hadden verwacht iemand te zien met een kroon op het hoofd en mantel. Koningin Wilhelmina ver zocht, dat de burgemeester van Coventry aan haar zou worden voorgesteld, opdat zij iiem dank kon zeggen en complimenteeren met alles wat zijn stad voor de kinderen had gedaan. De Koningin stel de vragen over luchtaanvallen op Coventry en was zeer ge roerd toen zy de cijfers hoorde van het aantal dooden en ge wonden. Toen de Koningin ver trok ging de auto tusschen een haag van kinderen door, die het Wilhelmus zongen. Op een gegeven oogenblik moest de wagen stoppen, omdat de kinderen te veel opdrongen. Tijdens de lunch heeft de Ko ningin gesproken met de jon gens, genaamd bo Schipper uit Maastricht, Jacob Claessens uit Kerkrade en Arnold Spelthan. Hare Majesteit stel de vragen over den toestand voor. gedurende en na de be vrijding hunner steden enz. Zij sprak verschillende kin deren en at met hen aan tafel. De Koningin begaf zich daarop naar een andere ta fel waar zij met drie meis jes sprak, genaamd Cecil Gys uit Aardenburg in Zeeuwsch-Vlaanderen, An neke Plompen uit Mid delburg en Marietje Stoutjesdijk uit Vlis singen. De Koningin sprak met deze meisjes over de kleine prinsesjes. Deze kinderen hebben Hare Ma jesteit gevraagd om toestem ming om aan de kleine prin sesjes te schrgven. (Anep-Aneta).

de Vrije Zeeuw | 1945 | | pagina 1