D DeVri je Zeeuw over den Rijn bij Duisburg. STADSNIEUWS 9atrou!l>etocht De wereldvoedsel-conferentie van Hot Springs. uilt sen FEUILLETON Het veelbefeekenende vraagstuk van Vaagsö. Laatste Berichten PR0V1NCIENIEUWS VLISSINGEN rijvriHigers a. s boven de schikbaar vrijwillige en „boven zich op- ariaat der t 70. Vlis- ig van 10 Zaterdags. vorderen ildigd wa- jnder zich den Heer gewoond erke B 79 November t daarvan >r 1 April an Notaris .liddelburg. VOOR OERWIJS weder aan Maart om le en 2e voormalige straat en asse in het N.V. Ko- helde". ■h nog niet ijven, kun- ■ang alsnog iirecteur, 7VOORDE, delburg. lat vraagt IENDE, en iSTER. 29, Mid- 1ROUW aandag en bij Mevr. :huttershof, Universiteit, van Dr. DE ren wij vo- en plaats in irius" in de Middelburg. (17 en 31 ïr n.m. pre- s op veler tot 10 jaar. jeugdleden -18 jaar. vereeniglng ÜIIEREN" rg- no. 2363. voorraad: n Bigogerst, ansh. GEK. c.B. erwten, IKA en Nd. line boonen, den. Koopm. jwe en Bon- eimers, Bin- yer, Gesarol trum, Man- ix, VeeVuis- 1 Runderhor- (Biddag) SDEN. Wed. POST Buskenstr. jnisch aange- 651. OOL, AXEL. JZER .JZERES, ie Drie form, oo mogelijk Brieven zoo an het Hoofd DE RIDDER. DIENDE vr.) Boekh.- Noodwinkel, 40, Middel- liotheek Middelburg. >or begunstl- belangstellen- terdagmiddag uur. regels. evraagd voor Iag of Zater- T, Langeviele, leren Heeren- -44 voor dito ER, Appelstr. n. Voetbalschoe- Daniessehoe- NOUDT, Koe- liddelburg. age zw. Hee- 1 voor 1 paar 43? A. POU- Middelburg. leerende Juf- wil inwoning, luishouding te ELAAR, Lan- elburg. iK, wilt 0 nog Ben Uw adres HOORNICK, delburg. zoekt te Mbg. milie gelegenh- llig en rustig idiegel. Br. J- irg 26, M'burg. lenige Wiegjes uikleen geven LINK, Verlos- ïkliniek Koor- lelburg. De strijd der vereenigde vol ken voor vrede, vrijheid en welvaart is niet alleen gevoerd op de slagvelden van het Ver re Oosien Afrika en Europa. Hij heelt eveneens gewoed, zij het dan in geheel anderen zin, op de verschillende intergeal- lieerde conferenties, die in den loop der oorlogsjaren hebben plaats gevonden. Op deze con. ferenties werden n.l. maatre gelen voorbereid en genomen om den overgang tusschen oor log en vrede zoo geleidelijk mogelijk te maken en aldus schokken te vermijden, die de reeds uitgeputte wereld voor nieuwe crises zouden plaatsen Hier werd de strijd om het winnen van den vrede gestre den, een strijd waarvan de be teekenis moeilijk kan worden overschat. Regeeren is vooruitzien! De zen stelregel indachtig, hebben de vereenigde volken reeds op het oogenblik, dat de krjjgs verrichtingen hun hoogtepunt nog niet hadden bereikt, be sprekingen belegd om verschil lende na-oorlogsche vraagstuk, ken in gemeenschappelijk over leg tot oplossing te brengen. Het voedselvraagstuk. in zeer uitgebreiden zin genomen, was een van de brandendste en daarom ook een van de eer ste problemen, ter bespreking waarvan de vereenigde volken in conferentie bijeen kwamen. Deze conferentie vond in Mei 1943 onder voorzitterschap van Marvin Jones te Hot Springs in de Vereenigde Sta ten plaats. Voor Nederland wa ren aanwezig: Mr M. P. L. Steenberghe, voorzitter der Nederlandsche afvaardiging en tevens voorzitter van de Ne derlandsche economische mis sie in de Vereenigde Staten verder Dr. G. H. C. Hart, voor zitter van de commissie voor Nederlandsch-Indië, Curaqao en Suriname in de Vereenigde Staten, bevoegd voor alle vraagstukken betreffende In dië, die op de conferentie ter sprake mochten komen; ten laatste nog dr. P. Honig, dr. L. Peters en dr. A. H. Phi- lipse. Bij de opening der conferen tie werd door de Nederland sche afvaardiging een verkla ring voorgelezen, waarvan wij de hoofdpunten ontleenen aan een verslag, dat in het Lon densche „Vrij Nederland" van 29 Mei 1943 is verschenen. In deze verklaring werd o.a. ge zegd: „De Nederlandsche re. geering heeft om tal van rede nen het initiatief van den pre sident der Vereenigde Slaten voor het houden van deze voed- selconferentie der vereenigde landen toegejuicht. Landbouw, de voedseltoe stand en de voeding zelve vor men even zoovele wereldpro blemen, die een eerste plaats innemen in de onderlinge eco nomische betrekkingen. Zelfs volkomen geïndustrialiseerde landen zouden een vitaal ele ment ontberen, indien daar voor landbouw geen plaats of gelegenheid bestond. Men dien van af het begin dezer confe. rentie te beseffen, dat geen economische regeling en geen enkel stelsel van Internationa len handel kan bestaan zonder de aanwezigheid van een te vreden zoo niet welvarende categorie, die op het land en van de landbouwvoortbrengse- len leeft. De nooden inzake behuiz'ng, kleeding en brandstof in tro pische, gematigde en koude klimaten zijn verschillend; de nooden voor een behoorlijke voedselvoorziening echter zijn overal dezelfde, hoewel de soorten voedsel kunnen ver schillen. Hoewel verscheidenen onder ons op het oogenblik meer belang steken in het vraagstuk van onmiddellijke hulpverleening, dat niet op ue agenda dezer conferentie staat, moet toch de hulpverleening op langen termijn even belang rijk, van duurzamer en verder reikend belang geacht worden Het voedselprobleem lijkt veel gelegenheid te bieden tot internationale samenwerking De wetenschap heeft op het gebied van voedingswaarden en voedingsbenoodigdheden in deze eeuw groote vorderingen gemaakt. De uitwisseling van gegevens, de uitbreiding van den voedselstandaard en het wetenschappelijk onderzoek in laboratoria kunnen nog beter ontwikkeld worden, indien zij stelselmatig op groote schaal over geheel de wereld georga niseerd zouden kunnen worden. Deze conferentie zal in de eerste plaats dienen te bewer ken, dat de noodige onpartij dige en betrouwbare organi saties, zonder welke geen eco nomische overeenkomsten tot stand gebracht kunnen worden samengesteld dan wel gere construeerd worden, die de feiten moeten vastleggen. De afvaardiging wil op één punt in het bijzonder wijzen. Van reconstructie of na-oor logsche welvaart kan geen spra ke zijn, zoolang men niet vol ledig tot het besef is gekomen, dat de economische expansie en de steeds grooter wordende in komsten van elk l„nd den hef boom dienen te zijn van 's we relds welvaart en dat zij ten bate en niet ten koste van an dere landen aangewend dienen te worden". De Nederlandsche afvaardi ging wees in haar verklaring op de noodzakelijkheid van het voeren van een expansieve economische politiek, alhoewel zij tevens de aandacht vestigde op de gevaren, die uit een een zijdig economisch expansionis me voor andere landen zouden kunnen voortvloeien. Econo misch expansionisme, doch 'ten bate en niet ten koste van an deren. De algemeene beginselen, vastgelegd in de verklaring der Nederlandsche afvaardi ging op de wereldconferentie, kan men terugvinden in dc slotacte, waarvan de inhoud aan het einde van deze be schouwing is weergegeven. Op een der eerste zittingen werd de conferentie een rap port voorgelegd, uitgewerkt door de sectie, belast met de vraagstukken van 't consump tiepeil en de verbruiksbehoef ten, in welk rapport een beeld werd gegeven van de ontoe reikende of te weinig gevarieer de voeding in verschillende deelen van de wereld. Na te hebben vastgesteld, dat in alle landen het voedselverbruik van breede lagen der bevolking niet toereikend is om de gezondheid in stand te houden, haalt het rapport een verslag aan van de gemengde Volkenbondscom- missie van 1937, waaruit blijkt, dat ieder land toen reeds het hoofd moest bieden aan proble men van ondervoeding en slechte voeding. In de Ver eenigde Staten en West-Etiro- pa waren in dien tijd hoofdza kelijk de lagere bevolkings klassen slecht gevoed, terwijl Midden- en Oost-Europa slechte voeding eerder regel dan uitzondering was. 75 van de 1150 millioen inwoners van Azië leefde van een dieet, dat ver beneden den mini mumstandaard staat. In Indië, China en het Midden-Oosten kreeg een groot gedeelte van het vclk evenmin voldoende voedsel. Hetzelfde was het ge val in Egypte, Afrika. Mexico en in Midden- en Zuid-Ameri- ka. In al deze landen en ge bieden werd een hoog sterfte cijfer geregistreerd voor kin deren en zwangere vrouwen, terwijl ziekten, voortvloeiend uit slecht of te weinig voedsel als beri-beri, tuberculose en bloedarmoede er algemeen wa ren verbreid. De oorlog heeft deze verhou dingen in zeer sterke mate ongunstig beïnvloed, zoodat de vereenigde naties zich voor de geweldige taak geplaatst zien voldoende voedsel vcort te brengen om in de geweldige behoeften te voorzien. De vóe ding gaat hand in hand met d« openbare gezondheid en der Eerste Jaargang - Nummer 95 Verantw. Hoofdred.: drs. H. Sinncma. Red.-adres: Middelburg, Molenwater 69. Adm.-adres: Vlissingen, Walstr. 58-60 Telefoonnummer 10, na 5 uur: 89. M'burg: Rouaansche Kaai 39, l'el. 2009. Donderdag 15 Maart 1945 Jitgever: Jacq. de Smit, Souburg. Vd vertent ie prijs 30 cent per regel, vbonnementsprijs per week 26 cent. .'er kwartaal 3.30. I.osse nummers 5 cent. landbouw. Het streven naar betere voeding moet daarom plaats vinden met de volle me dewerking van de autoriteiten, belast met de zorg voor de volksgezondheid en den land bouw. In het rapport wordt dan verder uiteengezet, met welke problemen men zich in het bij zonder heeft beziggehouden waarbij wordt opgemerkt, dat geen poging werd gedaan om plannen te ontwerpen, waar van de verwenzenlijking hoogst twijfelachtig kon worden ge noemd. Bijzondere aandacht werd geschonken aan onder voeding, slechte voeding en aan maatregelen om den ver- bruiksstandaard te verhoogen. waarbij de werkelijkheid niet uit het oog werd verloren. Het werd aanbevelenswaardig ge acht de voortbrenging van ver vangingsmiddelen op te voeren, mits het mogelijk zou zijn de economische activiteit in de wereld op een betrekkelijk hoog peil te houden. Verder werd de meening geuit, dat het ook in sterk geïndustriali. seerde landen mogelijk zou zijn het consumptiepeil op te voe ren door de koopkracht van groepen met lagere inkomens te vergrooten. De conferentie gaf de te Hot Springs vertegenwoordigde re geeringen in overweging on middellijk stappen te onderne men om zooveel mogeüjk voedsel te produceeren, waar aan de grootste behoefte be staat onder de volken der be zette landen, daarbij rekening houdend met het feit, dat er waarschijnlijk een tijdperk van een over de geheele wereld verbreid tekort zal aanbreken, dat verschillende jaren kan duren. Gedurende de over gangsperiode behoort de aan dacht te worden geconcentreerd op de hoogst mogelijke voort brenging van voedingsmiddelen, terwijl de landen, wier agrari sche "productie door den oorlog heeft geleden, in staat moeten worden gesteld om zoo spoedig mogelijk weer deel te nemen aan den uitvoerhandel van landbouwvoortbrengselen en aldus hun aandeel te krijgen in den herstelden internationalen handel. Op de wereldvoedselconfe- ren— van Hot Springs werd de gedragslijn bepaald voor de economische politiek na den oorlog. De genomen besluiten hebben een tijdelijk karakter en kun nen slechts beschouwd worden als aanbevelingen voor de be srokken regeeringen inzake de beginselen, die deze regeerin- gen nog moeten aanvaarden. Deze besluiten kunnen in de volgende punten worden sa mengevat: 1. Verbetering van den voe dingstoestand der volkeren op rondslag van de wetenschap pelijk vastgestelde voedings standaarden en in internati onale samenwerking op dit ter rein. 2. Met het oog hierop uit breiding in plaats van devoor- oorlogsche inkrimping van de voortbrenging, zoowel van energie gevende als bescher mende voedingsmiddelen, waar bij drie perioden worden onder scheiden: korte periode on middellijk na den oorlog, tus- schenperiode en de periode op langen termijn. In verband hiermede bevordering van den landbouw, crediet, landpacht- regeling. landbouwvoorlich ting en onderwijs, grondverbe tering, beheersching van den waterstand enz. 3. Verbetering van de me thoden tot verdeeling der voe dingsmiddelen, in het bijzon der de beheersching van en het toezicht op de markten hiervan. 4. Zoo noodig internationale productie-regelingen, waarbij als voornaamste doel voorop staat: uitbreiding van het ver bruik. Bij het opstellen van de ze regelingen moet steeds aan de organisaties der verbrui kers een stem in het kapittel worden gegeven. 5. In het leven roepen van een permanente organisatie op het gebied van voeding en landbouw door de vereenigde naties, welke tot taak heeft aan de op de voedselconferentie opgekomen denkbeelden vasten vorm te geven. Het is zeker niet in de laat ste plaats aan de zeer goede faam, die ons land op land bouwgebied geniet, toe te schrijven dat de voorzitter der Nederlandsche afvaardigln Mr. Steenberghe, benoemd werd tot lid van het uitvoe rend comité van de conferen tie van Hot Springs en dat hij tevens werd bekleed met het voorzitterschap van de vierde commissie van afd. III. Deze af deeling, is belast met de pro blemen van goederen-voorra den en prijsbepaling ter berei king van billijke prijzen en voldoende voorraden. Een tweede lid der Neder landsche afvaardiging, Dr. Hart, werd benoemd tot „re porting officer" van afd. IV, die alle vra agstukken van ver gemakkelijking en verbetering der distributie behandelt en tevens de nationale en inter nationale betrekkingen op landbouwkundig gebied; voorts die van den internationalen handel en de richtlijnen voor het vergrooten van de produc tie en het verbruik in het al gemeen; die van de distributie der landbouwproducten, het verbruik door groepen met een laag inkomen en het pro bleem der goederenvoorraden. De besluiten, genomen op de wereldvoedselconferentie van Hot Springs, werden in Juli 1943 door de Nederlandsche regeering aanvaard. („Oud-Nieuws", M.G.) De Nederlandsche kinderen in Engeland. De 500 Nederlander be kin deren, die in Engeland zijn aangekomen, zijn onderge bracht in kampen in de buurt van Huil. Hulpcorpsen van de vrouwendiensten hebben de kinderen warme kleeding, aan gekocht uit Amerika en Ca. nada, verstrekt. Een En- gelsehman, die de kinderen had ontvangen, was het opgevallen, dat zij allen reeds één woord Engelsch kenden n.l. Cheerio. Hij had gemerkt, dat ze dit reeds van de Engelschen had den geleerd. (B.B.C.) PRIJSVERLAGING ENG. HUISHOUDZEEP. Als gevolg van de tweede prijsverlaging voor Engelsche huishoudzeep zal wederom een vergoeding voor het prijsver schil worden gegeven voor ouden voorraad. In verband daarmede is het noodig, dat winkeliers hun voorraad, nog honoreerend van bon 79, terugleveren aan een grossier. Deze do et op uiter lijk 16 Maart a.s. opgaaf van zijn voorraad aan den rayon leider voor Walcheren, Noord en Zuid-Beveland, p.a. kantoor P.V.C., Groote Markt 28, Goes, waarna zoo spoedig mogelijk restitutie van het prijsverschil volgt. 2. Zoowel op het eiland Maaloy als in Zuid-Vaagsö waren Duitsche troepen gele gerd en later bleek, dat het garnizoen in Zuid-Vaagsö een paar dagen voor den aanval met troepen versterkt was, die daar de Kerstdagen zouden doorbrengen. Men besloot de stad en het eiland door de Vaags Fiord te bereiken, die aan den ingang twee vuurtorens heeft, name lijk te Hovdenocs en té Bergs- holmene. Als de kleine baai achter Kaap Halnoevik be reikt zou zijn, die ten Zuiden van het dorpje Holievik niet ver van Zuid-Vaagsö gelegen is, zouden landingsvaartuigen gestreken worden en landin gen worden uitgevoerd, die onder dekking van een bom bardement met scheepsgeschut en daarna van een door vlieg tuigen gelegd rookmasker zou den plaatsvinden. De landings troepen moesten het eiland Maaloy en de stad Zuid-Vaag sö veroveren en alles, wat voor den vijand ook maar van eenige waarde was, zooals bijvoorbeeld de traanfabrie- ken, vernietigen. Een tafel, die vreemde bewegingen maakte. De strijdmacht voer, na eenige repetities gehou cn te hebben, op dag voor Kerstmis uit, om op eersten Kerstdag voor anker te gaan. Het was zeer ruw weer. Ge durende den overtocht had eer der aan den commandant van een der troepentransport schepen toegevoegde officieren zijn commandant naar zijn ver blijf uitgenoodigd om hem daar een tafel te laten zien die tellfens een 10 cm langs den wand op en neer ging. Dit was naar men later vast- stelde, het gevolg van de hoo- ge zee, die een geweldigen druk tegen de kanten van het schip uitoefende. De troepen transportschepen liepen dan ook eenige schade op. Een schade, die spoedig hersteld was, maar aangezien het wcpi niet beter weid, werd beslo ten de operatie 24 uur Uit te stellen, zoodat een ieder onge stoord zijn Kerstmaal kon nut tigen. Toen het weer beter was geworden voer de strijdkracht om 4 uur nam. op tweeden Kerstc.ag uit, terwijl het weer zich hoe langer hoe beter liet aanzien. De storm ging lig gen en toen de Noorsche kuft was bereikt, was het uitste kend weer geworden. Het was een prachtig gezicht de sche pen uit het zonlicht in de langdurige duisternis van den winternacht te zien overgaan. Aan beide zijden was het con- vooi door torpedojagers be schermd, die voortdurend snel heid en richting wijzigden. Vooraan voer de „Kenya", een kruiser met 15 cm. kanonnen, die de vlag voerde van Rear- Admiral H. M. Burroughs, C. B., en daarachter voeren in linie de troepentransportsche pen. Terwijl het nog donker was werd precies op de van te voren vastgestelde plaats naar de kust gevaren. „Wij kwamen tegen het aanbreken van den dag uit het Westen aangezet", zei iemand, die op de brug van de „Kenya" stond, ..het was een angstwekkende sensatie onder zoo groote stilte en zoo langzaam de fjord binnen te varen. Ik vroeg mij verbaasd af, wat er nu zou "aan gebeuren, want het leek of het schip zijn oor- spronkelijkh element i erlaten hau en niet langer vrij in zijn bewegingen was. Zoo hier en daar zag ik een hutje, waarin licht brandde en ik verwacht te elk oogenblik. dat het licht zou verdwijnen ten teeken dat de vijand ons had onbe merkt. Mogelijk waren het visschershutten, waar de vis- schers juist waren opgestaan om zich voor te bereiden op de vischvangst". Een ander, die naast hem stond, had eenzelfden indruk opgedaan. „Wij gingen na een moeilijken overtocht, waarbij het schip heen en weer slin gerde en de wind door het want gierde, te ruste. Toen we wakker werden was het stil om ons heen en we gin- '^e? Pp-ar het dek in de hoop, dat het weer zich gedurende den nacht gebeterd zou heb ben en wij als vroeger op vacantiereis nu eens een heer lijken dag zouden hebben. De wind was gaan liggen en de zee was rustig. Alles was vol maakt kalm en de maan scheen helder in een klaren hemel, terwgl in de verte het eerste licht van den dageraad schemerde. De andere sche pen lagen netjes naast elkaar en het heele eskader leek door hooge. steile en met sneeuw bedekte bergen te zijn inge sloten. Ver boven in de ber gen scheen een licht, het vreedzame schijnsel van een verlicht raam. „Het was feitelijk beangsti gend, dat er niets gedaan be hoefde te worden. Alles was reeds tevoren verricht. We keken toen de landingsvaar tuigen gestreken werden op ons horloge en merkten op, dat het juist een minuut over den vastgestelden tijd was. Het leek door den kijker ge zien of een aantal zwarte tor ren in de schaduw der ber gen over de zwarte fjord kro pen. Wij hoorden het geronk van de motoren onzer vlieg tuigen boven onze hoofden en daarna het gebruikelijke wel kom met lichtgevende projec tielen, die heel langzaam van de omliggende hellingen om hoogsteken. Ons schip voer in alle stilte naar de kust, waar we onder bereik van het vuur der kustbatterij kwamen, die ons nu toch zeker wel had zien aankomen. Toen wij om dit punt heen voeren wachtte iedereen in spanning het commando „open vuur" af, waarmede het eerste salvo zou worden ingeleid. Dat zou een spannend moment zijn ge weest, maar er bleef ons niet anders over dan naar het ver lichte raam daar heel in de iioogte, ver vooruit te blijven turen, waaruit nog steeds een helder licht in den donkeren morgen straalde". .(Wordt vervolgd.) 1250 Amerikaansche bom menwerpers, begeleid door 650 jagers, bombardeerden giste ren o.a. snelbootbunkers in Ymuiden en doelen in Noord en West-Duitschland. De R A.F. nam een paar benzol- fabrieken voor haar rekening. De tactische luchtmacht ver nielde een Duitsch vliegveld met meer dan 50 machines op den grond. Duitschland heeft giste ren de primeur gehad van 10- tons bommen. De R.A.F. depo neerde ze op spoorwegdoelen in het N.W. Ten W. van Koningsber gen veroverden de Russen een aantal plaatsen. De ring om Danzig en Gdynia is gesloten. De Duitschers probeeren over zee te ontsnappen, maar ook daar vallen de Russen hen on ophoudelijk aan. In Tsjecho- Slowakije behaalde maarschalk Malinowsky nieuwe successen. In Hongarije trachten de Duit schers naar den Donau door te breken. De Geallieerde lucht macht uit Italië steunde giste ren de Russen door aanvallen te doen op de Duitsche ver bindingslijnen in het Donau- bekken. (B.B.C.) MINISTER CHURCHILL OVER HULP AAN BEZET NEDERLAND. Tijdens een bespreking in het Britsche parlement heeft minister-president Churchill dezer dagen verklaard, dat het Nederlandsche volk in be zet gebied vreeselijk lijdt en dat er nog geen onmiddellijke hulp mogelijk is. Wel worden voedselverschepingen uit Zwe den door de blokkade gelaten De Nederlandsche regeering, aldus minister Churchill, heeft een voorzieningsprogram uit gewerkt, dat de goedkeuring der Geallieerden wegdraagt en dat een snellen aanvoer van voedsel en andere levensbe hoeften na de bevrijding ver zekert. 2000 Nederlandsche kinde ren zullen successievelijk elke 2 maanden in Engeland kun nen doorbrengen. Zij worden eerst opgenomen in kampen en daarna in particuliere ge zinnen. (B.B.C.) FEESTAVOND VOOR NEB. STRIJDKRACHTEN TE N.- EN ST. JOOSLAND. Dinsdag vond bovengenoem de feestavond in de zaal van den heer Klap plaats. Naast de Nederlandsche militairen, voor wie deze avond was georgani seerd, waren ook vele burger lijke genoodigden aanwezig. Het tooneel werd verzorgd door de tooneelgroep „D.V. R.C." uit Vlissingen. In zijn openingswoord zeide de Mili taire Commandant, dat het verheugend was. dat de too neelgroep „D.V.R.C.", evenals dit te Vlissingen en Arnemui- den het geval is geweest, ook nu weer geheel belangeloos een avond van ontspanning aanbood \-oor de Nederland sche strijdkrachten te Nieuw- land; hij bracht het gezel schap daarvoor welverdiende hulde. Het tooneelprogramma werd op vlotte en onderhou dende wijze afgewerkt, waar bij vóór de pauze de nummers „Emigratie" en „Neerlands Helden" op de juiste wijze werden vertolkt, terwijl de de clamatie „Boven de Rivieren" de aanwezigen diep trof. „Op passer Link" ging er na de pauze weer a!s koek in. zoo- dat, na het zingen van de Fi nale, de commandant In zijn dankwoord den leider van D. V. R.C.", den heer F. Everaers, hulde bracht voor het gebode- ne, en zijn tooneelgroep kon terugzien op een geslaagden avond. De band verzorgde hierna nog eenige uren de dansmuziek en na afloop kon den allen voldaan huiswaarts keeren. veueeniging van walchfrche textiel handelaren opgericht. In een goed bezochte verga dering werd Vrijdag 9 Maart de Vereeniging van Walcher- sche Textielhandelaren opge richt. De wnd. voorzitter, de heer M. van Loo, sprak er in zijn openingswoord zijn verwonde ring over uit, dat niet direct na de bevrijding tot oprichting van een dergelijke vereeniging was besloten. A!s belangrijk ste punten werden genoemd: betere distribueering van tex- tielgoederen en maatregelen om te komen tot de zoo zéér gewensrhte klantenbinding van vóór Mei 1940. Hij wees er verder op. dat de belangen van alle Walchersche textiel handelaren, die de laatste ja ren ernstig gevaar liepen, al leen door onderlinge en goede samenwerking gediend kunnen worden. Uit de vergadering werden als bestuursleden ge kozen de heeren M. van Loo, J. Meulenberg. K. A. Graaf land. C. Vroom, L. J. Mes, J. Hooftman Jr., allen te Middel burg en H. Janse te Seroos- kerke. Vergeefsche Duitsche tegen aanvallen op het bruggen hoofd. Het Amerikaansche brug genhoofd is, ondanks Duitsche tegenaanvallen, verder uitge breid. Troepen van het 1ste Amerikaansche leger zijn van uit Honnef 1% km. opgerukt en staan nu nog 3 km. van den autoweg KeulenFrank furt. Voor elk Duitsch vliegtuig waren er 27 geallieerde toe stellen in de lucht. Van de 100 Duitsche vliegtuigen ope reerden er 60 bij Remagen, hiervan werden er minstens io neergeschoten, waaronder 6 schroefloc De Duitschers probeeren al het mogelijke te doen de brug te vernielen, maar er zijn slechts enkele voltreffers op de brug terecht gekomen, die het verkeer niet stagneerden. De Duitschers voerden te genaanvallen uit met tanks, ook werden Duitsche parachu tistentroepen waargenomen. Duitsche verliezen bij Koblenz. Het 3de Amerikaansche le ger voert nog steeds hevige aanvallen uit op de ingeslo ten vijandelijke legergroep in den saillant Koblenz. Dinsdag werden er 6500 krijgsgevange nen binnengebracht. Dit getal is nog niet volledig. Bij Kochem werden 8 dorpen en kleine steden veroverd. Ten Z. en O. van Trier vor derde het 3de Amerikaansche leger eveneens in de richting van het Saargebied. Ze ruk ten 4 km. op tegen vijande lijke tegenaanvallen in. Over den Rjjn bij Duisburg. Een geallieerde patrouille is ten Noorden van Duisburg den Rijn overgestoken. Ze on dervonden krachtigen tegen stand en trokken zich over den Rijn terug. Hier worden talrijke troepen, tanks en an der materiaal voor een nieu wen aanval aangevoerd. De geallieerde autoriteiten in Keulen hebben bevolen, dat alle Duitsche strijdkrachten, die zich nog in de stad be vinden, zich bij de politie moe ten melden. Iedereen, die een lid van de Duitsche strijd krachten verborgen houdt, zal zwaar worden gestraft. Luitenant-generaal Bradley is tot generaal bevorderd. Bradley heeft meer manschap pen te velde dan nog ooit een Amerikaansch generaal onder zijn beheer heeft ge had. Opmarsch naar Berlijn begonnen. Het front langs de Oder en Neisse staat in vuur en vlam. Maarschalk Zhukow staat ge reed zijn offensief tegen Ber lijn of Frankfurt of tegen beide steden tegelijk te be ginnen. Volgens corresponden ten is de opmarsch naar Ber lijn reeds begonnen. In Küs- trin hebben de Russen 3000 gevangenen binnengebracht, w.o. de commandant. Ook werd er veel materiaal buit gemaakt. Ten Z.O. van Danzig maakt het Roode leger nog steeds vorderingen. Ten N.W. van Gdynia ondervinden de Rus sen veel tegenstand. 3000 Duitschers werden gedood, 52 tanks vernield of buitgemaakt. In Hongarije bij het Bala- tonmeer zijn alle Duitsche te genaanvallen afgeslagen. De Duitschers leden wederom groote verliezen. 95 tanks werden vernietigd. Marine-vaartuigen hebben in de Oostzee een transport schip van 12.000 ton en een patrouillevaartuig tot zinken geb ht. De luchtdienst op Berlijn. Engelsche Mosquito's bom bardeerden voor den 22en op eenvolgenden keer Berlijn. Dinsdag werd een zware aan val ondernomen op Barmen, 'n deel van de dubbele stad Wuppertal. De Engelsche bommenwerpers werden we derom geëscorteerd door En- felsche, Poolsche en Tsjecho- lowaaksche jagers. Een formatie Amerikaansche Liberators en Vliegende for ten bombardeerden van Italië uit militaire installaties in Re gensburg. Mustangs bestook ten spoorwegdoelen tusschen Regensburg en de Oostelijke grens. Spoorwegen In Nederland bestookï. De tactische luchtmacht bombardeerde V2-spoorwe- gen en -doelen in Neder land. De spoorlijnen werden op 13 plaatsen vernield, voornamelijk tusschen UtrechtArnhem en Amers foortApeldoorn. Hierdoor kan het transport voor de V-wapenen niet meer ge schieden. Geringe verliezen in de lucht Van den aanval op Dort mund, waarop 5000 ton aan bommen werd geworpen, wordt volgens de eerste rapporten gemeld, dat deze stad onge looflijk verwoest is. Als voor beeld van de weinige verlie zen, die de geallieerde vlieg tuigen boven Duitschland on dervinden, gaf de B.B.C. het volgende: Tijdens de bombardementen op de oliefabrieken te Wee- nen, waar 1600 ton aan bom men werd neergeworpen, was de Luftwaffe weinig in actie. Zondag waren er 3150 vlieg tuigen boven Duitschland; 4 bommenwerpers en 3 jagers kwamen niet terug. Maandag opereerden er 3300 vliegtui gen; in het geheel gingen er 5 verloren; dit is een verlies van 0.2 procent. Boven Oos tenrijk waren de verliezen hooger. Van de 1600 vliegtui gen die hier opereerden kwa men, er 8 niet terug. Door Duitsche luchtactivi- teit werden er in Engeland in Februari 884 burgers gedood en 1152 gewond. In Italië werd de Brenner- baan aangevallen. Op 17 plaatsen is deze lijn nu ge blokkeerd, waardoor het ver keer is stilgelegd. Beteekenis van het Zui delijk front. Bij de lijn PistoyaBologna werd door het 5de leger een belangrijke heuvel veroverd. Door de operaties in Italië worden 30 Duitsche divisies vastgehouden. 60 van de geallieerde legers, die hier strijden, zijn Britsche, 25 Amerikaansche en de rest Bra- ziliaansche of Italiaansche troepen. Ook bevindt zich hier een volledig Poolsch regiment. Osaka gebombardeerd. In het Verre Oosten werd wederom een belangrijke stad gebombardeerd. Na de aan vallen op Tokio en Nagoya was nu Osaka aan de beurt. 2000 ton aan brandbommen daalde er op neer. Op Luzon werd Balanga met vliegveld veroverd. Op Iwo wordt de Japansche tegenstand minder. In centraal Birma werd Maymyo op 30 km. ten O. van Mandalay veroverd. Tus schen Mandalay en MuyktUa zijn nu 50.000 Japanners inge sloten. DE STRAAT IS GEEN MESTVAALT. Nu gemeentewerken er voor zorgt, dat het huisvuil twee maal per week wordt opge haald, mag worden verwacht, dat dit niet meer op straat wordt gedeponeerd. Niettemin gooit men nog veel aardappelschillen en al lerlei afval op hoopen langs den weg. Dit is niet alleen schadelijk voor de volksge zondheid, maar ook strafbaar. De politie heeft reeds in en kele gevallen proces-verbaal opgemaakt en zal overtredin gen niet meer ontzien. OPBRENGST H.A.R.K.- COLLECTE T.M. 14 MAART. Vorig saldo 17.502.67 Pers. en firmanten fa. F. D.'G. Prins en Zonen idem nagekomen - Woningb.ver. „Goed Wonen" Amusementsverg. „Amicitia" Nagek.: Show „Hier zijn w\j" - Nagek. giften Nagek. collecte Gem. Vischmijnbe- drijf, groothandel, venters en pers, - 132.65 5.— 100.— 471.17 3.50 75.— 15.61 1.254.43 Totaal 19.560.03 Bedragen bestemd voor Hulp-Actie-Roode-Kruis (H.A. R.K.) kunnen gestort worden bij de Amsterdamsche Bank N.V., Gravenstraat la, Vlis singen, NA GLASWERK OOK AARDEWERK. De centrale verkoop van glaswerk, dien een aantal Vlissingsche winkeliers j.l. Za terdag hadden georganiseerd, is een succes geworden. De belangstelling was begrijpelij kerwijs zeer groot. Er waren voorwerpen van allerlei soort te verkrijgen, zelfs kopjes en schotels van glas. De netto winst, die, zooals reeds ver meld werd, aan de H.A.R.K. ten goede komt, zal eerst vol gende week bekend worden. Immers, pas a.s. Zaterdag kan het bestelde glaswerk gehaald en betaald worden. Dit zal weer gebeuren in Magazijn „Hefa", waar men dan van 86 uur terecht kan. De ondernemende winkeliers hebben ook gezorgd voor aar dewerk uit Maastricht. De verkoop daarvan aan gedu peerden is j.l. Dinsdag begon nen. Dit artikel dient bfl iedere zaak afzonderlijk te worden besteld en valt dus niet onder den gemeenschap- pelijken verkoop ten bate van H.A.R.K. Vanzelfsprekend bleek er ook aan aardewerk veel behoefte te bestaan. Bij de betrokken winkels stonden de adspirant-koopers in rjjen en zij werden in groepjes bin nengelaten. Wie nog niet aan bod geweest is, trooste zich met de gedachte, dat er voor Vlissii. ;en nog meer aarde werk op komst is. Wat wij in de opslagplaats nu reeds aan schouwden, zag er bemoedi gend uit. Werkelijk degelijk en uirig-afgewerkt goed 1 Mosselen naar Limburg, aardewerk naar Vlissingen. Dat is de grondslag voor dezen welkomen aanvoer. In beperkte mate wordt er ook al émail-goed in het vooruit zicht gesteld.

de Vrije Zeeuw | 1945 | | pagina 1