j De Vrije Zeeuw ftaizen naar fielgië. STADSNIEUWS Voorbereidingen tusschen Nijmegen en Koblenz. RS rsen oleum tellen Nederland's bijdrage tot de geallieerde oorlogvoering. De „Times" over den hongersnood in Nederland. PROVING ENIEUWS „Knickerbocker' over de verdiensten van het kabinet. MASSA-DESERTIES bij de Duitsche Weermacht. Strategische misrekeningen. Laatste Berichten MIDDELBURG VLISSINGEN De aanvoerwegen zijn vol verkeer. SPORTNIEUWS •oducten in eeringspak- ldigste kan anneer ze n met een et product f een teler ving, welke ilgende we ering heelt durende de op het ten ran produc- welke be- ileverd, nog den gehou- bijzondere ng van be- steunt men lvoorziening evrijden ge- meer is het bied uit de jn geleverd, illing benoo- aangevoerde les te meer rd-Nederls<hd rd. :ij er nog op t inza:elen welke aan ten worden nzamelingen ren en door é's" worden voorbereid, i. Men late aarvoor aan- instanties, eiing in de sk bedoeld, aging in de van het nog d tengevolge ie dus Noord- Voedselvoor- door inleve- lorschte hoe- particulieren iór 31 Maart igspakhuizen. eden zooals jegeven. u Materialen óonstraat 32, oor gevestigd Soom, Crom- als rayon- angesteld de rgen op Zoom vrijd Zeeland t tot de lijn ïaart, Stam- stel, Roosen- leze plaatsen recteur voor deren is ge il, bureau Mi- elke inspectie door den heer EK. ig wordt alge ver de minder ran het brood, te wijten? K. te G. ewel de kwa- •ondstoffen op ma is, hebben kampen met Deze gist betrokken uit iet te bereiken thans aange- ;r uit België, eer stagneert, ngen de bak- oewijzing die bedraagt van m voor de be- 5 rebels. tafzijde Jurk, k m. 90, mijn voor 38 óf 39 1, Vlissingen. J ongensschoen- r idem, m. 27? gstraat A 157, jekt te M'burg ;fst R.K. gezin, verkeer. Aanb. Bleek 20, Mid- W. ROOSE, elburg. Trou«- ce prijzen. Nette den stijgenden 14 Mr 10 en ISSE, Gasthuis- urg. Dag van o°p. Dames en Hee- eplaatst worden ten Cabaretclub, 17 jaar. Adres: r. 8, Vlissingen. d zoekgeraakt >ro in Strand- terug te bezor- 23, Vliss'neen. Hulp-Comité. van Middelburg, eerden, die van l gekochte tex- enschen te be en zich daartoe )t het Middel- omité. He', kan- 17. is geopend •an 2- -5 uur, op Maart vooi de i; op Donderdag de letter B. jlgnummers pre- het betreffende nr. van heden)- i van alle ëe' brengen. - oude prUze"- NDONGE lekerke. De heroïsche strijd der Neder'andsehe Koopvaardij oor direct een 4PAARD jaar. A. M. DE Vissekerke. Het werk der Nederiandsche koopvaardijvloot behoort onge twijfeld tot een der groots.e bijdragen, die Nederland to. de geallieerde oorlogvoering heeft geleverd. Nederland is altijd trotsch op zijn koopvaar dijvloot geweest. Nederlanu- sche schepen hebben eeuwen door alle wereldzeeën bevaren. Zij hebben den naam van Ne derland tot in de verste Uit hoeken der wereld bekendheid gegeven. Zij hebben bijgedra gen tot vermeerdering van den roem, de welvaart en de macln van ons vaderland. Gebieden, duizenden vierkante kilome ters groot, waar nu de bescha ving bloeit, hebben zij het eerst aangedaan. Zij brachten de Nederiandsche vlag naar gebieden, die tot het territo rium obscurum" behoorden, en vormden den schakel tusschen gebieden, die door de groofe wereldzeeën van elkander ge scheiden zijn. De geschiedenis der Neder iandsche koopvaardij telt me nige roemvolle bladzijde. Zij verhaalt van Nedeiiandscht zeevaartkunst en heldenmoed, is het daarom te verwonderen, dat de Nederiandsche koop vaardijvloot ook in de geschie denis van den roemvollen strijd der vereenigde volken tegen de vijanden van recht en .vrijheid over de geheele we reld een belangrijke rol heefu gespeeld en nog speelt? Volkomen in overeenstem ming met haar traditie, heeft zij geen oogenblik geaarzeld de roepstem der vaderiand- sche piicht te volgen, toen de lage landen aan de zee door den Duitschen indringer verra derlijk werden overweldigd. Zjj begreep, dat het vaderland op haar rekende, ja dat de hoop van dit vaderland op ver lossing en Bevrijding in niet geringe mate in haar voortbe- siaan was belichaamd. Terwijl bommen op onverdedigde Ne deriandsche havens neerregen den, terwijl over de wereld zeeën de roep van den onder drukker tot overgave klonk, deed de koopvaardij haar plicht en stoomde verbonden havens binnen, aldus ilen vij and hit belangrijkste gedeelte van den buit, dien hij in ons vaderland hoopte te vinden ontnemend. Hoe groot de scheepsmacht was, die na Mei 1940 de Ne deriandsche vrijheidsvlag fier in top hield? Op het oogenblik van den Duitschen overval be stond de Nederiandsche koop vaardijvloot uit 1104 schepen met een tonnenmaat van 2.784.413 b.r.t. In Nederland gingen door oorlogshandelin gen verloren of bleven achter 343 schepen met een tonnen maat van 324.134 b.r.t. Inge schakeld in den oorlog werden 761 schepen met een inhoud van 2.480.279 ton, terwijl in Oost- en West-Indië nog 2i schepen werden prijsgemaakt met een tonnenmaat van 149.774 ton. De totale Neder iandsche inzet aan geallieerde zijde bestond dus uit 788 sche pen met een inhoud van 2.610.053 ton. De Nederiand sche koopvaardijvloot, die ter beschikking der geallieerde oorlogvoering werd gesteld, was na die van Engeland en Noorwegen de groots.e van al le vereenigde volken. 788 schepen maakten deel uit van strijdend Nederland ter zee; 788 schepen, bemand met 20.000 zeelieden, die van af het begin onafgebroken de eerste linie hielden aan het front dei wereldzeeën. Veel is in dezen oorlog ge schreven over heldenmoed, kameraadschap, doodsverach ting, plichtsbesef en dapper heid. De Nederiandsche koop vaardij heeft bewijzen afge legd deze eigenschappen in hooge mate te bezilten. Be langrijk was de rol, die zij vervulde, tijdens den slag om den Atlantischen Oceaan, 'leen convooi voer uit, verliet eallieerde havens, zonder dat Vederlandsche schepen ervan deel uitmaakten. Onderzeeërs, duikbommenwerpers en torpe dovliegtuigen maakten jacht op de kilometers lange con- joien, zaaiden dood en ver derf, doch bommen, torpedo's noch kogelregens waren in staat de vastbeslotenheid der Nederiandsche zeelieden om te -'rijden, tot den vijand uit het vaderland verdreven zou zijn, aan het wankelen te brengen. Zij vochten en streden tegen ien schijnbaar onoverwinneiij- iien vijand; van hun schepen verdreven, zwalkten zij soms wekenlang op open zee rond, levend van visch en regenwa ter; leden zrj de verschrikke lijkste ontberingen als de be manning van een Nederlandscb schip, die na vijf dagen onge- lijken en onafgebroken strijd tegen den vijand, waarbij aan slapen niet werd ge dacht, in sloepen 1500 km. op de Noordelijke IJszee aflegde, zwemmend aan land ging aan de onher bergzame kusten van No va Zwembla; zij waren bloot gesteld aan de bittere kou en alle ontberingen, die uit de lotgevallen van Barentz en zijn mannen iederen Nederlan der bekend zijn. Eenmaal in Engeland teruggekeerd, na door een Russisch vliegtuig uit hun benarde positie te zijn bevrijd, was hun eenig verlan gen zoo snel mogelijk den strijd tegen den vijand te her vatten. Het is moeilijk een keuze te doen uit de staaltjes van hel öenmoed, dié met den naam der Nederiandsche zeevaren den verbonden zijn. We denken aan den gezagvoerder, die al hoewel met brandwonden over dekt, het bevel over zijn zwaar getroffen schip niet uit han den wilde geven. We denken aan den kapitein, die in den In- dischen Oceaan in een onge.y- ken strijd met twee zwaar be wapende Japansche hulpkrui- sers, waarvan er een tot zin ken werd gebracht, staande op de commando-brug den hel dendood stierf. We denken aan de bemanning van een Neder- ladsclie sleepboot, die een in brand staand munitie-schip uit de haven sleepte om andere schepen voor vernietiging te behoeden. We denken aan de bemanningen, die in de dagen van bet Duitsch-Italiaansche luchtoffensief tegen Malta met de bevoorrading van dit be langrijke steunpunt der ver bonden volken waren belast. We denken aan Tobroek, Kre ta, Archangel, Singapore, Ja va, Sicilië, Noord-Afrika, Nor- mandië, want in deze namen liggen de schoonste bladzijden der Nederiandsche koopvaar dij in oorlogstijd opgesloten. Overal ter wereld waar de zaak der verbonden volken moest worden verdedigd, over al waar een catas.rophe dreig de te ontstaan, stond de Ne- delandsche koopvaardij in de voorste gelederen om de plan nen van den vijand te verijde len. Schier geen enkele opera tie heeft plaats gevonden, geen route werd bevaren zon der dat Nederlanders hierin hun aandeel hadden. Aan de evacuatie van Tobroek en Kre. ta evenals aan de landingsope raties aan de Afrikaansche, Siciliaansche en Fransche kust is de naam der Nederiandsche koopvaardij onafscheidelijk verbonden. Driehonderd Ne deriandsche zeelieden werden wegens heldhaftig gedrag on derscheiden. De verdiensten van vele Nederlanders werden erkend door de Britsche re geering, die hen met onder scheidingen begiftigde. De eerste Lord der Britsche Ad miraliteit bracht zijn waardee ring en erkentelijkheid voor het werk der Nederiandsche koopvaardij in de Middelland- sche Zee als volgt tot uitdruk king: ,,De opperbevelhebber in de Middellandsche Zee heeft in een van zijn berichten over de groote rol. die de geallieer de koopvaardij in de evacuatie der imperiale strijdkrachten Griekenland heeft vervuld, zijn erkentelijkheid reeds tot uit drukking gebracht. Ik stel er prijs op zelf mijn bewondering te uiten over het werk, dat door de Nederiandsche vloot in den loop van deze operaties werd verricht. Het voorbeeld van deze toegewijde mannen zal iedereen bezielen voor de gemeenschappelijke zaak en is een garantie voor de uiteinde lijke overwinning van de wa pens der vereenigde naties". Vriend en vijand was van ontzag vervuld voor de groot- sche bijdrage, die de Neder iandsche koopvaardij tot de ge allieerde oorlogvoering heeft geleverd. Want in de telkens herhaalde pogingen van den vijand om Nederiandsche zee lieden met vegl geld en nog meer schoone beloften tot de sertie over te halen, kunnen wij een bewijs zien voor de be- teekenis, die hij aan het werk der Nederiandsche zeevaarders hechtte. De lokroep van den vijand werd niet beantwoord De Nederiandsche koopvaardij deed haar plicht en hield de vaderlandsche driekleur in top Uitgebeten, vuil, gerafeld en gescheurd, onmiskenbare tee kenen van den zwaren strijd, wappert zij soms aan den mast Doch zij spreekt de fiere taal van een volk, dat gezworen heeft het vaderland tot in den dood getrouw te blijven en de tyrannie te verdijven, die zijn hart doorwondt. „Wanneer straks de geschie denis geschreven zal worden van de heldendaden der Neder iandsche koopvaardijvloot, die op gevaarlijke plaatsen haar taak bleef vervullen, dan zul len dat bladzijden zijn, waar men, en later ook het nage slacht, niet zonder ontroerin- kennis van zal nemen." In de ze koninklijke woorden, uitge sproken tijdens een onderschei- ''ingsnlechtigheid te Londen, liggen de trots, de hoop en de verwachting opgesloten van een volk, dat in de heldenda den der Nederiandsche zeelie den moed en vertrouwen schept voor de zware taak van den vaderlandschen wederopbouw. De „Times" heeft een arti kel over twee kolom gepu bliceerd, getiteld „Famine in Holland", dat door een Neder- landsch medewerker geschre ven is. In dit artikel worden feiten gepubliceerd, die in Ne derland algemeen bekend zijn en het eindigt met te zeggen; „Hebben de Vereende Landen hun stem verheven in verband met het onlangs door de Ne deriandsche verzetsbeweging gedane beroep, zoodat elke Duitscher die nog over een beetje verstand beschikt, zich voor een wijle zal bezinnen en de overigen hun duivelsch plan zullen opgeven omdat zij vergelding vreezen Hebben de Vereende Landen behoor lijke plannen voorbereid ter ondersteuning en voldoende voorraden opgelegd ter voe ding van die uitgemergelde mannen, vrouwen en kinderen, die bijkans vijf jaar geleden hebben en toch nog getuige hopen te zijn van den daf hunner bevrijding?" (Anep-Aneta.) Eerste Jaargang - Nummer 94 Verantw. Hoofdred.: drs. H. Sinnema. Red.-adres: Middelburg, Molenwater 69. A dm.-adres: Vlissingen, Walstr. 58-60, Telefoonnummer 10, na 5 uur: 89. M'burg: Rouaansclie Kaai 39, lel. 2009. Woensdag 14 Maart 1S45 Uitgever: Jacq, de Smit, Souburg. Advertentieprijs 80 cent per regel. Abonnementsprijs per week 26 cent. Per kwartaal 3.30. Losse nummers 5 cent. ZEEUWSCHE VOLKSUNIVERSITEIT. Naar wij vernemen is het Algemeen bestuur der Z.V.U. thans bijna in zijn geheel ge constitueerd. Zoowel uit Vlissingen als uit het Goesche land hebben een aantal dames en heeren in dit bestuur zitting genomen en binnen zeer korten tijd zul len de verdere plannen der Z.V.U., speciaal voor Vlissin gen en Goes bestemd, worden bekend gemaakt en zal de le denwerving ook daar met kracht worden ter hand ge nomen. He'- zal ieder, die het met onze provincie wèl meent, ver heugen, dat hier op hechten basis een mogelijkheid tot eul- turee'.e samenwerking tus schen de drie belangrijkste Zeeuwsche stedelijke centra is geschapen. Moge het voorbeeld van Middelburg, waar zich in enkele weken tijds vèr over de '300 leden bij de Z.V.U. heb- )en gemeld, door Goes en Vlis. in ruime mate worden gevolgd. In een hoofdartikel, getiteld „De verdiensten van het Kabi net", schrijft „Knickerbocker" onder meei' het volgende: „Het feit, dat kortgeleden het Nederiandsche Kabinet is afgetreden, heeft aanleiding gegeven tot den noodigen stroom van speculaties en voorspellingen sommige dwaas, andere min of meer boosaardig, maar bijna alle waardeloos. Het is niet onze bedoeling om hier geruchten te verspreiden oi voorspellingen van twijfelachtige waarde te doen. We gelooven, dat het van meer nut en zeer zeker juister is om het een en ander te zeg gen over de verdiensten, die het thans afgetreden Kabinet aan de burgerij van het Ko ninkrijk der Nederlanden heeft bewezen. In bepaalde kringen is den laatsten tijd de betreurens waardige gewoonte ontstaan om de zgn. „uitgeweken" re geeringen met toegeeflijke en, op zijn best, geamuseerde min achting te beschouwen. Uit het oog verliezend dat al deze „uit gewekenen" in bloed, zweet, veld en bezittingen tot de oor logsinspanning der Vereenigde Volken hebben bijgedragen, zijn eenige beoordeelaars ongedul dig geworden omdat haar re geeringen haar souvereiniteit nu eenmaal toevallig niet op eigen bodem uitoefenen. De verachtelijke moraal en logica-van-de-sle'chtste-soort van dit ongeduld heeft een merkwaardige overeenkomst met de filosofie (als men deze zoo kan noemen) van het Na zidom. Zij heeft zich evenwel tot een onbelangrijke fractie van de openbare meening be perkt. Onnoodig te zeggen, dat het de plicht is van de men- schen van goeden wil om er voor te zorgen, dat zij zich niet verder verspreidt. De ministers van het Neder iandsche kabinet zijn afgetre den opdat de bevrijde gebieden !n het vaderland in de regee ring hun stem zullen kunnen doen hooren. Zij hebben, in het belang van hun landgenooten, lang en geduldig tegen onmete lijke moeilijkheden in gewor steld. Terwijl ze los stonder. van Nederland en gedwongen waren om het werk der regee ring voort te zetten, terwijl het Nederiandsche volk zuchtte onder de vijandelijke onder drukking, hebben zij hun taak goed verricht en zij verdienen daarom den dank van eiken Nederlander. Afgezien van on- eenigheid over een Taalde zienswijze ten aanzien van een oolitieke gedragslijn of wat dan ook, telt hier het vele goede, dat er gedaan is en niet de enkele dingen, die verkeerd zijn gedaan of nagelaten. Regeeren is moeilijk, zelfs onder de beste omstandighe den. En het wordt tientallen malen moeilijker door een be zetting en de nooden van den oorlog. Datgene, waartoe een nieuw Nederlandsch Kabinet in staat zal ziin, zal in groote mate mogelijk zijn gemaakt door den langen en trouwen dienst van het Kabinet, dat thans is afge treden. (Anep-Aneta) Nazi-pt gingen, om toene mende massa-deserties van de Duitsche weermacht aan het Oostelijk front te bestrijden, ■vorden onthuld in een dagor- 'ier van 3 Februari van gene ra al-overste Weiss van het tweede Duitsche leger. De dag order werd door de Russen ge vonden. Een order, die door radio Moskou wordt aange haald, maakt bekend, dat mo biele krijgsraden in ie Ier corps worden ingesteld. Zij berechten alle deserteurs en saboteurs, die beweren durven, dat de strijd hopeloos is. De order gaf toe, dat niet alleen enkele leden van de weermacht, maar ook groepen van deserteurs achter het front ronddwalen. Deze deserteurs sluiten zich aan bij de colonnes burgers, die naar het binnenland werden gedirigeerd. (Anep-Aneta). Welke formaliteiten er voor noodig zijn Om België binnen te komen, zoo deelt het Belgisch Consu laat te Vlissingen ons mede, moet een reiziger in het bezit zijn van een geldig paspoort, voorzien van een voor België geldig visum, afgegeven door het Consulaat-Generaal van België te Eindhoven. De bewijzen van verleenden toegang en uitgang, afgegeven door de Nederiandsche grens wachtvakken zijn slechts gel dig voor het overschrijden van de Nederiandsche grens en ge ven den houder er van geen machtiging België binnen te komen. Teneinde onregelmatige grensoverschrijdingen te ver mijden, acht het Consulaat- Generaal van België het ge- wenscht, dat, alvorens een be wijs van verleenden uitgang wordt geleverd, de Nederiand sche autoriteiten de aanvra gers naar zijn bureau te Ei. clhoven verwijzen om er een i isum aan te vragen. Hiervoor dienen 2 formulie ren te worden ingevuld met volledige omschrijving van hel doel der reis, de te bezoeken plaatsen en personen en de eventueel aan te koopen goe deren. Tevens moet een offi cieel schrijven van de bevoeg de Nederiandsche instanties worden overgelegd, waarbij wordt verklaard, dat de reis naar België noodzakelijk is, alsmede 2 pasfoto's. Deze aanvraag wordt door het Consulaat-Generaal aan de desbetreffende autoriteiten voorgelegd, welke uiteindelijk zullen beslissen of een visum mag worden afgegeven. In aanmerking komen uit sluitend reizen van nationaal belang. In geen geval worden aanvragen aangenomen voor familiebezoek, het behartigen van particuliere belangen, voor studie e.d. De honoraire consuls zijn niet bevoegd visums af te ge ven. Een Duitsche majoor, die in het versterkte gebied Zielen- zieg, ten Oosten van Frank fort aan de Oder gevangen genomen werd, verklaarde, „Het Duitsche opperbevel koesterde groote verwachtin gen van Zielenzieg. Het was bestemd te worden verdedigd door van de Weichsel terug trekkende divisies. Deze divi sies arriveerden, echter tever geefs. Zij werden door het Roo- de Leger vernietigd. Het opperbevel zond inder- haast nieuwe kadereenheden en vele bataillons Volksstorm voor de verdediging van de stad. Ik ben specialist in het bouwen van bunkers en heb dit veie jaren gedaan. Ik geef toe te hebben ge loofd, dat de Russen tevergeefs zouden trachten door onze li nies heen te breken en ik was met de eenige. Veie specialis ten geloofden dat de Russische mval in Duitschland onmoge lijk was, zelfs na de verschrik kelijke ramp Stalingrajl en zelfs na de ineenstorting van het centrale front in den zo mer van 1944 bleven wij gelo ven dat de fortificaties langs de Weichsel en aan de Duit- sche grens onneembaar waren. Maar wij werden bitter te- leurgesteld. De Russen braken zoowel door onze Weichsel-li- nie, als door de Duitsche grensverdediging. De door de Sovjettroepen uitgedeelde klappen demoraliseerden onze soldaten en velen hunner zeg gen nu „wij zullen niet in staat zijn ergens stand te houden. De Russische infanterie en tanks zullen ons onder de voet loopen." (Anep-Aneta). Geallieerde patrouilles zijn bij Duisburg den Rijn overgestoken en daarna te ruggekeerd. Enorme hoeveel heden materiaal, waaronder pontons, worden aan den Rijn geconcentreerd. Bij Remagen hebben de Amerikanen naast de Ludendorffbrug nog een pontonbrug geslagen. Het bruggenhoofd aan de overzijde is uitgebreid tot 18 x 10 km. De Duitsche saillant aan de Moezel is teruggedrongen tot 6x6 km. Van de 100 Duit sche vliegtuigen, die gisteren boven het Westelijk front ope reerden, zijn er 41 vernietigd en andere beschadigd. De R.A.F. heeft van nacht doelen in het Roergebied gebombardeerd. Berlijn kreeg weer een aanval van Mosqui to's te verduren. Overdag heeft de Britsche luchtmacht gisteren een zwaren aanval op Barmen (Wuppertal) uit gevoerd. Amerikaansche bom menwerpers uit Italië be stookten spoorwegdoelen bij Regensburg. De Brenner- spoorweg werd op 17 plaat sen geblokkeerd. De opmarsch naar Ber lijn en Frankfort is begon nen. Het front aan Oder en Neisse staat in vlammen. Bij Danzig en Stettin maakten de Russen vooruitgang. In Hon garije neemt de strijd in he vigheid toe. De Duitschers verliezen er zeer veel tanks. Osaka kreeg gisteren 2000 ton Amerikaansche bom. men te verwerken. Het is op één na de grootste stad van Japan, met 1500 fabrieken en 3 millioen zielen. Typhoons vielen gisteren de spoorwegen tusschen Arn hem en Utrecht aan en on derbraken ze op 13 plaatsen. Langs deze route vervoerden de Duitschers V-2's. ZEEUWSCHE VOLKSUNIVERSITEIT. „Het Landbouwherstel" is voor allen, die rechtstreeks bij den land- en tuinbouw zijn betrokken, een vraagstuk van de eerste orde. Geen wonder dus, dat voor de lezing van Ir. J. Sevenster, die in de serie „Herstel- en Wederop- bouwproblemen" op Maandag 19 Maart a.s. in de Concert en Gehoorzaal te Middelburg zal plaatsvinden, vooral ook van de zijde van de Watcher- sche plattelandsbevolking groote belangstelling bestaat. Het Centraal bestuur der Z.V.U. verzoekt met name in verband hiermede, allen leden, die hoewel in het bezit van een serie-toegangskaart niet voornemens zijn de lezing van Maandag a.s. bij te wo nen, hun serie-kaart, voorzien van het nummer van hun lid- maatschapsbewijs, vóór Vrij dag 16 Maart, 6 uur nm, bij den penningmeester der Z.V. U., Bleek 15 te Middelburg, in te leveren. De penningmeester zal dan den leden, die géén serie- kaarten bezitten, zoolang de voorraad strekt, op vertoon van hun lidmaatschapsbewijs, op Zaterdag 17 Maart, tus schen 2 en 4uur nm., in de gelegenheid stellen om voor den prijs van 0.10 een af zonderlijk entrèe-biljet voor de lezing van Ir. Sevenster te verkrijgen. Na Maandag a.s. worden de gedeponeerde serie-toegangs kaarten weer bij de rechtheb benden terugbezorgd. Het Centraal bestuur rekent op ieders medewerking: het mag niet meer voorkomen, dat stoelen in de zaal onbe zet blijven doordat leden der Z.V.U. hun serie-kaarten on gebruikt in portefeuille hou den! Het Kunstnijverheidsatelier „Fortes Fortuna" alhier deelt ons mede, dat het aan de op brengst van den verkoop der bekende „Welkom"-insignes na de bevrijding de navol gende bestemming heeft gege ven: 1) H.A.R.K. (Hulp actie voor boven de rivieren 1135. 2) op te richten Fonds voor Noodlij dend Walcheren -1000. 3) Fonds voor oud- Militairen -1000. Totaal 3135.— VLISSINGSCHE JEUGDRAAD. Op initiatief van de SociaaL Democratische Jongeren Groep, alhier, werd onlangs een vergadering gehouden ten einde te komen tot oprichting van een Plaatselijken Jeugd raad. Op de vergadering, welke werd bijgewoond door den Bur gemeester, waren vrijwel alle jeugdorganisaties vertegen woordigd. Slechts de R.K.- jeugdbewegingen wensohten niet mee te doen voordat zij Overval op Schouwen. Engelsche commando-troe pen hebben Zondagnacht een overval uitgevoerd op het eiland Schouwen-Duiveland. De troepen hebben zich daarna weer op de bevrijde Zeeuwsche eilanden terug getrokken. Vorderingen in het bruggen hoofd. Tijdens een eersten gecoör- dineerden aanval zijn de Ame. rikanen in het bruggenhoofd tegenover Remagen weer enkele km. gevorderd. Het hoofd is verder uitgebreid. Twee plaatsen werden ver overd. Op sommige punten vielen de Duitschers aan, maar de tegenaanvallen wer den alle afgeslagen. De brug bij Remagen is door de Duitsche artillerie wel beschadigd, maar kan toch nog worden gebruikt. Generaal Hodges heeft Maan dag de troepen in het hoofd geïnspecteerd. Duitsche verliezen aan de Moezel. De 15 km. lange strook, die de Duitschers langs de Moezel nog in hun bezit hebben, wordt snel verkleind. Het 3de leger heeft in 24 uur 14 ste den en dorpen veroverd en meer dan 2000 Duitschers ge vangen genomen. De bevelhebber van het 7de Duitsche leger is door een ander vervangen. Bij Trier behaalden de Ame rikanen plaatselijke successen Bij Wezel, waar, zooals reeds eerder is gemeld, de Duit schers naar den O. oever van den Rijn zijn verdreven, is het oetrekkelijk rustig. De Duit sche stellingen aan den over kant worden beschoten. Een nieuwe stoot op komst. Tusschen Nijmegen en Ko blenz worden nu voorbereidin gen getroffen voor een nieu wen stoot. De wegen zijn vol met verkeer; deze stroom zal aanhouden totdat geheei Duitschland is bezet, aldus een correspondent. 5000 Geallieerde toestellen opereerden weer boven Duitschland tot steun van de leger., aan het Westelijk en net Oostelijk front. 5000 ton bommen op Dortmund. In het Westen wierpen 1100 zware Engelsche bommenwer pers 5000 ton aan brisant- oommen op Dortmund. Dezt aanval was nog zwaarder dan den vorigen dag op Essen was oschied. Er werden weer enkel brisantbommen ge- oruikt en van de bommen war;n er van 2 ton. Engel sche, Tsjecho-Slowaaksche en .'oolsche jagers begeleidden de bommenwerpers. 700 Amerikaansche bom menwerpers vielen 6 rangeer terreinen in het Roergebied ■an; 600 andere bombardeer den wegen en spoorwegen op 45 punten in Duitschland. Deze vliegtuigen werden even eens door talrijke jagers be geleid. 650 A.nerikaansche vliegende forten en Liberators bombardeerden doelen bij het StettTerhaf, o.a. bij Swine- münde. fcenzinefabrieken. spoorwegen en fabriekswerven werden bestookt. Deze laat ste aanval werd uitgevoerd tot steun van de legers van Zhukow. Berlijn werd weder om, voor de 21ste maal, door Mosquito's gebombardeerd. Van al deze aanvallen worden 1 bommenwerDer en 3 jagers vermist. Volgens de Zweed- sche radio is 1 vliegtuig op Zweedsch gebied geland. Vesting voor Berlijn veroverd. Tegenover Berlijn hebben troepen van Zhukow Küstrin veroverd, 80 km. v. Berlijn. Deze plaats was de laatste Duitsche verdedigingsstelling voor de Oder. De plaats was reeds van 3 zijden ingesloten en een ver dere opmarsch werd belem merd, omdat de Russeri te ver vooruit kwamen, waardoor de Duitschers de flanken van het leger van Zhukow hadden kun nen aanvallen. Door den op marsch in de richting Stettin is dit verijdeld, zoodat Küstrin kon worden veroverd. De Duit schers boden verwoeden tegen stand en wierpen nog versche t-oe- cn in den strijd, maar alle aanvallen van deze troe len werden afgeslagen en de Russen drongen in de stad door en zuiverden straat na straat de vesting van Duit schers. Russische successen bij Danzig. Ten N. van Gdynia hebben de Russen de Oostzee bereikt en hebben Putzig veroverd. Ook meer naar het Z.W. werd Neustadt genomen. Van het Zuiden uit rukken de Russen eveneens naar Gdynia op en staan nog 10 km. van de plaats verwijderd. Van Danzig is de afstand eveneens 10 km. Danzig, Gdynia en Koningsbergen wer den gebombardeerd. Aan den Westelijken oever van de Weichsel veroverde het leger van Rokosowsky Dir- schau, 25 km. ten Z. van Dan zig. Dit leger bracht 3000 ge vangenen binnen. Bovendien werd nog een 100-tal andere plaatsen veroverd. Bij den opmarsch maakten de Russen 34 Duitsche tanks en 15 trei nen buit. Bij het Balatonmeer zetten de Duitschers hun tegenaan vallen voort. De aanvallen werden wederom gesteund door talrijke tanks. Zondag werden er hier 81 vernietigd. Aan het geheele Oostelijke front werden er 168 vernield. Hoofdstad van Mindanao veroverd. De troepen, die op Mindanao zijn geland, hebben de hoofd plaats Saboango reeds ver overd. Ook het vliegveld bij- deze stad is in Amerikaansche handen. De Amerikanen lijden geen zware verliezen. Saboan go is het centrum van de rub berindustrie en telde 130.000 inwoners. Op Iwojima zijn de Japan ners bijna buiten gevecht ge steld. (B.B.C. en H.N met den Bisschop van Haar lem hierover in overleg konden -reden. In zijn openingswoord bracht de voorzitter den Burgemees ter dank voor zijn medewer king Hij memoreerde voorts hoe de toestand was voor 1940 en haalde aan wat tijdens de be. zetting ook op dit gebied ille aal was verricht. De plannen tot oprichting van Jeugdraden zijn n.l. het resultaat van ver schillende besprekingen, die door de landelijke jeugdleiders tijdens de bezetting werden ge. houden. Vervolgens bracht hij de richtlijnen, waarop de J. R. zou werken, in bespreking, waarop een levendige discussie volgde. Hieruit bleek, dat de verschillende vertegenwoordi gers voelden voor de oprich ting van een Jeugdraad. Over verschillende onderwerpen bot sten de meeningen nog, doch aan het einde van de be sprekingen, die gekenmerkt werden door den vriendschap- pelijken toon, waarop ze wer den gevoerd, kon de voorzitter constateeren, dat op een aan tal punten tot goede samen werking gekomen kan worden, t.w.: le. het leggen van contact tusschen de jeugdleiders, door het organiseeren van conferen ties e.d.; 2e. het samenwerken bij na tionale feestdagen, algemeene hulpacties e.d., 3e. het samenwerken op het gebied van sport in den meest uitgebreiden zin; 4e. het organiseeren van cur sussen e.d. op absoluut neu traal gebied, voor de leden der aangesloten organisaties; 5e. het optreden als contact orgaan tusschen de jeugdbe wegingen en de Overheid. In de besprekingen over de vertegenwoordiging deelde de Burgemeester mede, dat de Wethouder van Onderwijs aJs zoodanig namens het College van B. en W. zitting zal heb ben in den Jeugdraad. Voorts werd besloten, dat de jeugdor ganisaties ieder één vertegen woordiger zullen aanwijzen, terwij] die organisaties, die reeds in een eigen jeugdraad zijn vereenigd, gezamenlijk 2 vertegenwoordigers zullen zenden. Tenslotte werd afgesprok n binnen enkele weken een de: - nitieve opnchtersvergadei i. j .e houden. In zijn slotwoord kon e voorzitter conscateeren. c. t de Jeugdraad te Vlissingen principe was opgericht :i dankte de aanwezigen voor de prettige en vlotte manl waarop de vergadering w s verloopen. H. J. FLIERMAN. MINISTER ATTLEE TERUGGEKEERD. Minister Attlee is na zijn be zoek aan Frankrijk, België en Nederland in Londen terugge keerd. Op zijn reis heeft hij volledige informaties ingewon nen omtrent hetgeen de bevrij de landen het meest noot 'g hebben. (B.B.C.) SPORT OP HAAR SMALST. De Engelschen staan bekend om hun breede opvatting van sportiviteit. Wij kunnen daar nog een lesje aannemen. Dit bleek ook jl. Zondag weer. Na afloop van een voetbalwedstrijd kwamen twee Engelsche offi cieren aan het bestuur van de thuisclub vragen of zij, ter ge legenheid van een voor hen be langrijken wedstrijd, gebruik mochten maken van de doelrn ten; dit geeft aldus de offi cieren meer sfeer aan d. n wedstrijd. Het bestuur had hiertegen echter bezwaar en gaf geen toestemming. Even werd nog door het bestuur de financieele zijde van dit net- ten-vraagstuk aangeroerd nl. de somma van 4 gulden, welk bedrag blijkbaar de finan cieele draagkracht van de be treffende club te boven ging doch de officieren wensenten hierop niet in te gaan, zoodat de Engelschen hun wedstrijd zonder netten speelden. Wat zouden de moffen in dit geval gedaan hebben? Zouden die ook hier ziin gebleven zoo als nu deze officieren? Als dat ,1e dank is van de Zeeuwsche "nortbeoefer-iars aan hun be vrijders, hebben wij dan de toestemming tot het spelen van een competitie wel ver diend?

de Vrije Zeeuw | 1945 | | pagina 1