DE VRIJE ZEEUW Nederland nü. in. DINSDAG 13 MAART 1945 le Jaargang No. 32 Redactiet S. W. Henry en P. L. D. J. van Oeveren Redactie-adrest Julianastraat 37Terneuzen Dit Blad wordt op last van het Militair Gezag gedrukt bij de N.V. Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Administratie-adres t Noordstraat 57, Terneuzen. ABONNEMENTSPRIJS: Binnen Terneuzen ƒ1,50 per 3 maanden; buiten Terneuzen ƒ1,74 per 3 maanden. Bij vooruitbetaling 6,60 per jaar. ADVERTENTlENPer mm 10 cent, minimum per advertentie 1,50, Rubriek kleine advertentiën 15 regels 60 cent; iedere regel meer 12 cent; maximum 8 regels. Dienstaanbiedingenen dienst aanvragen 15 regels 52 cent; iedere regel meer 10 cent. Met vermelding brieven^of adres bureau van dit blad 10 cent meer. Handelsadvertentiën bij regelabonnement tegen verminderd tarief, dat op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentiën uiterlijk 9 uur v.m. op den dag der uitgave. Een uiting van het streven, gemeen schappelijk tot een oplossing der vraag stukken op maatschappelijk en politiek gebied te komen, was b.v. ook het ver schijnen in 1938 van het tijdschrift „Het Gemeenebest", maandblad voor het Nederlandsch volksgeheel en tot bevor dering van de volksgemeenschap. De redactie, samengesteld uit verantwoorde lijke jongere menschen uit de verschil lende groote geestelijke stroomingen in ons volk, verklaarde in de verantwoor ding o.m.„In een tijd van geestelijke en materiëele crisis in geheel de wereld en in Europa bovenal, komt het er op aan, de in ons volk zoo sterken drang naar gerechtigheid zulk een vorm te geven, dat ook voor de toekomst een bewuste en levende volksgemeenschap groeit, waarin een gelijkberechtigde plaats is voor allen Een hernieuwing van onze sociaal-economische structuur is niet slechts een zaak van juiste wetgeving en goed bestuur, maar allereerst van een nieuwen geest, welke vertrouwen in elkaar en offerbereidheid vermag te dragen. Deze nieuwe geest in Nederland zal haar bezieling ontleenen aan verschillende idealen, omdat er de facto principiëele tegenstellingen bestaan. Maar juist door dat deze bezieling gedragen kan worden door onze ééne liefde voor ons volk, ons vaderland en onze traditie, gelooven wij in haar mogelijkheid, niettegenstaande de vele scheidingslijnen in ons volk. Het gaat echter niet alleen om de mogelijkheid, doch tevens om de noodzakelijkheid. Geen groep in Nederland, hoe goed haar beginselen, hoe groot haar invloed ook moge zijn, is in staat alleen zonder hulp van anderen een vernieuwing te bewerk stelligen". De oprichters van het tijdschrift en de groote groep medewerkenden lieten het niet bij platonische verklaringen over de noodzaak van samenwerken en samen gaan. In het Mei/Juni-nummer 1940 vin den wij op blz. 247 een „Schema voor een program tot nationale opbouw" van de hand van Dr. P. J. Bouman, hetwelk een concrete uitwerking is van de gedachten en mogelijkheden, zooals die in „Het Gemeenebest" naar voren waren ge komen. In 1939 was inmiddels ook tot stand gekomen de „Jong-Nederlandsche Bewe ging" (J.N.B.), geen nieuwe politieke partij, doch een organisatie van gelijkgezinden, die wilden trachten langs den weg van ontwikkeling een vernieuwing tot stand te brengen. De grondslag van deze J. N. B. bevatte o.m. „De eensgezind heid van het Nederlandsche volk en van een eendrachtige, naar rechtvaardige ver houdingen strevende volksgemeenschap zijn slechts mogelijk Bij de gemeenschappelijke erkenning, dat staat noch volk der menschen hoog ste goed vertegenwoordigen. Bij de gèmeenschappelijke erkenning, dat nog Staats- noch Volksgemeenschap voor den mensch een beletsel mogen vor men om God te dienen en zijn Geloof te belijden. Bij de gemeenschappelijke erkenning, dat, integendeel, de zuiverheid van het streven naar in geestelijk en stoffelijk rechtvaardige verhoudingen, alsmede de uitoefening van het overheidsgezag, dat onmisbaar is ter instandhouding der volks gemeenschap, hun zuiverste uitdrukking vinden in een gezindheid, welke gevormd wordt en telkens weer opnieuw gevormd zal worden door de onbelemmerde ver kondiging van het Christelijk Evangelie. Alleen op grondslag van door liefde gedragen rechtvaardigheid, gewetensvrij heid en persoonlijke verantwoordelijkheid is een ordelijke en welvarende Volksge meenschap mogelijk". „Ieder handelen van den mensch in de gemeenschap behoort gebonden te zijrr aan de eischen, welke de sociale recht vaardigheid stelt en in de eerste plaats het bevorderen van het gezamenlijk wel zijn te beoogen". „Ieder is verantwoordelijk voor het geheel, zooals de gemeenschap verant woordelijk is voor elk harer leden". Ieder Nederlander heeft uit dien hoofde de plicht te arbeiden, waarbij hij voor de goede uitvoering van zijn maatschap pelijke taak verantwoordelijk is. Ander zijds kan ieder tegenover de gemeenschap aanspraak maken op een deelnemen in den gezamenlijken arbeid. Indien gevestigdé machtsposities, hetzij bestaande verhoudingen, het nakomen van deze wederkeerige verpachtingen belem meren, behooren zij plaats te maken voor hetgeen het welzijn der gemeenschap en ieders arbeid daarin vergt." „Het Koningschap der Oranjes vertolkt, op grond van den inhoud door Prins Willem van Oranje aan deze roeping gegeven, de saamhoorigheid en den wil tot rechtvaardigheid van het Nederlandsche Volk". De oorlogsomstandigheden hebben het vernieuwingsstreven en den wil tot samen werken aanmerkelijk versneld. Dat er onder het volk reeds geruimen tijd een vernieuwingswil leefde bleek bij de op richting van de Nederlandsche Unie, Juli 1940. Het blijft een historische daad van het Driemanschap, in een oogenblik van den grootsten nood van ons volk, terwijl de leiders der vroegere politieke partijen zóó ver van elkander en het volk afston den, dat ze zelfs toen elkaar nog niet konden vinden, te hebben doorgezet en de Unie te hebben gesticht. Bijna 1.500.000 (anderhalf millioen adhaesie- betuigingen in enkele weken, meer dan 800.000 leden binnen het jaar, overwel digender vertrouwensvotum is er in Neder land nooit geschonken. De Unie heeft de gedachte van de nationale samen werking gesteld en verwezenlijkt, haar grondslagen zullen voor een deel ook voor de toekomst waardevol zijn. Maar ondanks dit allesOok de Unie is in haar organisatie en haar wijze van optre den bepaald geweest door de tijdsom standigheden. Zij was geplaatst in een bepaalde historische constellatie en heeft diensvolgens moeten handelen. Na een jaar vol wederwaardigheden en groote spanningen was de opheffing van de Unie het cadeautje, hetwelk de Duitschers op 10 Dec. 1941 bij haar tienjarig bestaan aan de N.S.B. aanboden. Vanaf dien datum dook de vernieu wingsbeweging onder. v. U- 0E A.S. V0LKERENC0NFERENTIE. Recht van veto der groote mogend heden wordt meer beperkt. Londen, (Anep-Aneta). Aneps diplomatieke correspondent ver neemt, dat in Nederlandsche regeerings- kringen voldoening heerscht over het feit, dat, naar thans bekend is geworden, het recht van veto van de groote mogend heden meer beperkt zal zijn dan voordien in Dumbarton Oaks was voorgesteld. Dit is een goed voorteeken, aldus meent men in bovengenoemde regeeringskringen voor hen, die zonder de werkelijkheid uit het oog te verliezen, alles in het werk willen stellen om voorstellen meer aanvaardbaar te maken voor kleinere landen. Het Dumbarton Oaks plan is alleen door ver tegenwoordigers van de vier groote mo gendheden opgesteld. Het resultaat van hun arbeid zal mogelijk de groote mogend heden goed passen, maar het mag thans als een bekend feit worden aangenomen, dat het plan in enkele opzichten gewijzigd zal dienen te worden, wil het den alge- heelen en volledigen steun van de kleinere landen hebben. De Nederlandsche Regeering meent, dat er eenige waarborg dient te zijn, dat er ten allen tijde van rechtvaardigheid sprake zal zijn. Men zal moeten toe geven, dat het plan in dit opzicht er het zwijgen toe doet. Het is geen geheim, dat de uiting van vrees op dit gebied een nasleep is van de ervaring vóór den oor log opgedaan, toen herhaaldelijk gepoogd werd vrede te verkrijgen door veiligheid en vitale rechten van een of andere zwak kere mogendheid op te offeren. Wat de kleinere landen betreft wordt meer nadruk gelegd op de veiligheid dan op den vrede. De Nederlanders zijn van meening, dat als de groote mogendheden alleen het recht bezitten om door hun veto eiken dwangmaatregel tegen henzelf onwettig te verklaren, de kleinere mogend heden toch zeker als minsten eisch mogen stellen, dat zij, in welken vorm dan ook, compensatie ontvangen door een betere definitie van hun rechten. Terzelfdertijd blijft men in groote mate afkeerig, om datgene te sanctionneeren, hetwelk een formeele internationale overeenkomst van het hoogste belang geacht wordt, name lijk het principe dat een staat, hoe machtig ook, en onder welke omstandigheden dan ook een positie inneemt welke deze mogend heid het wettige recht verschaft rechter in eigen zaak te zijn. De kleinere landen beschouwen de huidige groote mogendheden en hun leiders geenszins met wantrouwen. In tegendeel. Maar men eischt van de kleinere landen, dat zij onherroepelijk een plan aanvaarden, dat geruimen tijd van kracht zal zijn en het is niet anders dan natuurlijk, dat zij enkele waarborgen - wenschen voor een toekomst, die door niemand voorspeld kan worden. EEN GESCHENK VOOR HET NEDERLANDSCHE R00DE KRUIS. Londen, (Anep-Aneta). Het Britsche Roode Kruis en de St. John Ambulance Association hebben aan de nationale Roode Kruis vereenigingen van Nederland, Frankrijk, België en Luxemburg 270 vrachtauto's en ambulance- wagens geschonken, die gebruikt zullen

de Vrije Zeeuw | 1945 | | pagina 3