DeVriie Zeeuw Het bruggenhoofd over den Rijn wordt uitgebreid. HET WERELDTAFEREEL Werknemers, organiseert 11! Christelijke Vakbeweging STADSNIEUWS DOOR Dr. M. VAN BLANKENSTEIN FEUILLETON Het veelbefeekenende vraagstuk van Vaagsö. Laatste Berichten Duitsche sallaint bij Wezel opgeruimd. VLISSINGEN MIDDELBURG ONDERWIJS Teekenen van verval. Dat het slecht staat met de Duitschers kan een ieder zien. Toch is er in de geallieerde wereld misschien een wat te sterk optimisme omtrent de nabijheid van het einde. De tijd gaat zoo snel en groote steden worden zoo langzaam bedwon gen! Een sensationeel einde ware slechts denkbaar, als in de leidenc.e leringen in Duitsch- land nu plotseling onverwach te dingen gebeurden. Maar wie durit daarop rekenen? Het gaat in den hoek van Rijn en Maas. naar omstandig heden, opmerkelijk goed. Toch is, hetgeen daar gebeurt, nog weer een aansporing tot voor zichtigheid in oordeel. Want wij hebben nu gehoord wat er is geschied. Rundstedts offen sief was reeds na anderhalve week een mislukking, ook in de oogen van het Duitsche op perbevel. Het nu op gang zijn de offensief van Montgomery is er echter toch een maand door vertraagd. Dit is niet en kei verlies van tijd. De zoo voordeelige vorstperiode werd er juist door gemist. Deze winst baat den Duit- scher echter minder dan te vreezen stond. Zijn verdediging is ook niet meer, wat zij een.- geweest is. Keurtroepen geven zich soms, zonder fanatiek verzet, over. Ook zij hebben ei genoeg van. Beslissend Duitse!, tegenoffensief, beslissende ge heime wapens dat blijkt al les gezwets geweest. Daarom gelooven zij niet meer in red ding van Duitschlanci. Volgens alle berichten van het front is er, in dien zin, een nieuwe geest onder de Duitsche krijgsgevangenen. In het Oosten schijnt het minder zoo te zijn. Daar heeft de lang te voren bedachte gru welpropaganda tegen de Rus sen nog haar effect. Me nil soldaat verkiest er nog den doo. boven gevangenneming. De stoomtrommel uit hei Oosten. Koniews troepen blijven uit- stroomen over Silezië, en in Saksen en Brandenburg. Reed, hebben zij de mogelijkheid van contact met Zhukows troepen, die zich volzuigen met krach ten voor den opmarseh tegen Berlijn. Die Russen zijn, bij al hun snelheid, toch maar ter gend bedachtzaam. Zij steken nooit meer het hoofd in een Duitsche strik. Koniew is nu bezig de Duit schers, die Zhukow moeten te genhouden, om te trekken. En al zijn operaties zijn ten Wes ten van de Oder, de rivier waar, volgens de beste Duit sche radiocommentators, Duitschlands lot van afhangt Daardoor reeds kan iedere Duitscher weten hoe laat het Als de streng gedisciplineer de soldaat zoo doet als de moed er bij hem uit is, hoe zal dan de bevolking de bombardemen ten op hun zoo extra kwetsba re steden verdragen Zij moet ook begrijpen hoe mis het is, als de Amerikaansche vloot dagen lang voor de kust kan blijven om op haar gemak dood en verderf over Japan uit te zaaien. Wij zouden niet graag in de sloffen van den mikado Staan, in deze dagen! Door allen verlaten. Hitier krijgt allerwege zijn trekken thu.s. De Zweden zet ten hem reeds geruimen tijc. het machtsmisbruik betaald, waarmede hij hen, in zijn goe den tijd dwong, in strijd met al hun begrippen van neutraliteit te handelen. En tevens de mis- handeling: van hun Noorsche en Deensche familieleden. Ber lijn moet nu heel wat van hen slikken Maar de Zwitsers doen ook al niet anders. Al hun goede besluiten van den afgeloopen herfst en winter zetten zij de kroon op door het blokkeeren "van Duitsch kapitaal in Zwit serland. De Zwitsers willer. geen asyl bieden aan het in de overweldigde landen gesto len kapitaal, dat de roovers bij hen in veiligheid trachten te brengen. Voor heel wat Ne- derlandsch bezit zal het reeds te laat zijn. Het belangrijxe ,n den maatregel is vooral, dat hij ook goede belofte inhoudt omtrent de houding, die van Zwitserland te verwachten is inzake het asylrecht voor oor logsmisdadigers. Franco heeft getracht, als statige rat het zinkende schip te verlaten. Hij heeft aan Churchill een lieven brief ge- chreven, vol waasdeenng, ja. bewondering. Hij solliciteerde i.aarmee naar medezeggen schap bij de regeling van dc nieuwe wereld. Chuichili kan onvriendelijk zijn als hij wil, maar in zijn antwoord aan Franco heeft hjj daarin zich zelf overtroffen. Franco zag in dat antwoord al zijn zonden tegen de geallieerden uitge steld. Hij is inderdaad geen haar beter geweest dan Mus solini; alleen was hij voorzich tiger, toen het erop aankwam. Hij kon uit Churehills briet ook begrijpen, dat de geallieer den nog iets met hem af te re kenen hebben over Tanger, waarop hij de hand legde, toen Engeland machteloos was. En dit weet hij alvast: Aan de groene tafels der geallieerden wordt hij niet toegelaten. Eerste Jaargang - Nummer 93 Verantw. Hoofdred.: drs. H. Sinnema. Red.-adres: Middelburg, Molenwater GD. Adm.-adres: Vüssingen, Walstr. 58-60, Telefoonnummer 10, na 5 uur: 89. M'burg: Rouaansche Raai 39, Tel. 2009. Dinsdag 13 Maart 1945 Uitgever: Jacq. de Smit, Souburg. Advertentieprijs 80 cent per regel. Vbonnementsprijs per week 26 cent. ?er kwartaal 3.30. Losse nummers 5 cent. De Duitschers ondernemen nu een tegenoffensief. Vertra ging daardoor veroorzaakt, is reeds sedert eenige jaren een -oordeel gebleken: uitputting van Duitsche krachten en hulpmiddelen. Japans desperate positie. Wij zullen goed doen op Ja pan te letten. Het wordt Tokio ilijlsbaar griezelig te moede. Het zou ten volle bereid zijn over een redelijken vrede te praten, zei dezer dagen een van ójn radioredenaars. Dat was nog vóór op een enkelen dag iöOO Amerikaansche vliegtui gen de groote steden op het hoofdeiland Honsjoe Tokio incluis hadden geteisterd. Dat is nog wat dagen doorge gaan en super-Forj.resses zet ten het voort. Daarop zijn de Japansche steden niet inge richt, veel minder dan Euro- peesche steden. En de Japan sche zenuwen wellicht ook niet. Met de zenuwen der solda ten is het al merkbaar mis. Zeker, zij vechten zich dood, Js vroeger. Daarin overtret- en zij de fanatiekste nazi's, •laar als nazi's zich doodvech ten, vechten zij goed. Niet ech ter de desperate Japanners. In vele gevallen raken zij van streek, en zoeken zij hysterisch den dood, zonder den vijand cel kwaad te doen. Zoo is het al op vele tropische eilanden gegaan, en ook reeds af en toe in Birma. Het bepaalde hun lo. op Leyte. Maar nooit is de de moralisatie zoo algemeen ge- v-est als op Luzon. Daarom ging de Amerikaansche op- irsch naar Manilla zoo ver- issend vlot. Waar Duitschers ich zeker verdedigd zouden hebben, liep de Japanner door. Niet ter redding van het veege lijf. Die wenscht hij niet eens. Maar omdat hij het hoofd verloren had, zonder ernstig gevecht. 6 Pijnlijke affaires. Een droevige geschiedenis is die van de Poolsche regeering te Londen. Dat dappere en fie re volk heeft steeds te lijden gehad onder romantisch on verstand van zijn gezagheb bers. Dit is spreekwoordelijk voor het heden, en het is na het herstel in 1918 niet anders ge weest. Nu heeft zijn regeering te Londen niet eens den tijd wijlen nemen, de regeling van Yalta nader te bekijken. Zon der een oogenblik aarzelen heeft zij die verworpen. De gebeurtenissen zullen de ze regeering voorbijstappen Andere Polen uit Londen, ook mannen van erkend gezag maar niet belast met herinne ringen aan het semi-fascisme van de kolonels-regeer ngen en nuchter in hun oordeel betref fende Rusland, zullen zich be schikbaar stellen. Geen regee ring van anti-Russen, gelijk de mannen van het Londensche kabinet zijn, is nu nog in Po len mogelijk. Minder tragisch lijkt ons het geschil tusschen Parijs en Washington naar aanleiding van de weigering van Generaal De Gaulle, President Roosevelt voor een bespreking in Algiers te ontmoeten. Frankrijk be toont zich ontegenzeggelijk nog niet de oude groote mo gendheid, maar desniettemin heeft het zeker recht bij voor baat als zoodanig te worden erkend. Het is nu in de positie van den verarmden edelman, die dubbel gevoelig ervoor is, als hij gepasseerd wordt. En dat is met Frankrijk, naar Fransch oordeel, te Yalta ge- .chied. Onder alle gevoelige Franschen is generaal De Gaulle een der allergevoelig sten. En niet een der tactvol- sten. Churchill en ook Roose velt weten dat niet van van daag of gisteren. Als de Duitschers zich over dit conflictje verheugen, is dit een schamele vreugde. Want het komt zeker terecht. J. Marijs schrijft De heer ons: In het bevrijde deel van ons vaderland hebben de drie groo te vakcentrales, het Ned. Ver bond van Vakvereenigingen, het Roomsch Katholiek Werklie denverbond en het Christelijk Nationaal Vakverbond haar werkzaamheden hervat. Wij willen gaarne aannemen dat er velen zijn, die dit af keuren en van meening zijn, dat de verdeeldheid van voor heen weer op komt en men nog niets geleerd heeft. Dit toch is niet het geval, Wij zijn ook van meening dat de samenwerking, welke het gemeenschappelijk verzet tegen de Duitsche onderdruk king heeft gebracht, na den oorlog moet blijven voortbe staan, zelfs nog moet worden versterkt. Dat is ook door de mannen van de verschillende vakor- anisaties nadrukkelijk over wogen. Doch dit behoeft allerminst te beteekenen, dat heel ons na tionale leven nu moet worden vervlakt tot een egale een heid. Hiermede is het eigen ka- rakter van ons volksleven ten cenenmale in strijd. En in deze historische ontwikkeling moe. ook de vakbeweging in haar historischen groei worden be zien. Te ontkennen valt niet, dat vroeger in de vakbeweglh; vaak felle strijd heeft gewoed tusschen de vakorganisaties van verschillende richting. Doch op den duur heeft zich beter begrip baan gebroken en kwam men al meer en meer ot goede samenwerking en ;ing men elkaar al beter waar- deeren. En wat zag men tijdens den oorlog gebeuren? De vakcentrales verdwenen. Het Nederlandsche Arbeids- Front diende zich aan en pro pageerde fel de „eenheids"-ge- dachte. Dit zou den hemel op aarde brengen voor de arbei ders. Doch de honderdduizen den arbeiders uit de drie vak centrales uit de drie vakcen- tralen weigerden haast een parig om aan het zoet geTuit van den vogelaar Woudenberg gehoor te geven! En zouden wij nu, na de be vrijding, moeten gaan doen, wat onder de Duitsche over- heersching is geweigerd? Geenszins! In volle erken ning van eikaars verschillend principieele uitgangspunt heb ben de mannen der vakbewe ging besloten tot volledige sa menwerking. En bij elkaar ver trouwen en waardeeren kan de kracht der arbeidersbeweging slechts te grooter zijn. Door samenwerking kan een eenheid worden gesmeed, hechter en solieder dan bij een naar nazi-idee opgericht ar beidsfront De algemeene positie, waar in ons land na de algeheele bevrijding zal komen te ver- keeren, zal verschrikkelijk zijn Voor de arbeidersbeweging komt er dan een zeer zware, doch schoone taak. Van den grond af aan zal weer moeten worden begonnen. Ook de vak- beweging zal in nieuwe banen moeten worden geleid. In een volgend artikel hopen wij iets mede te deelen over den nieu wen organisatievorm, waarin de vakbeweging zal worden geleid. Thans volstaan wij met den dringenden roep: „Werkne mers, organiseert V!" in de organisaite in welke ge thuis hcort. Het is de vakbeweging, die, als hoedster van de sociale en economische belangen der werknemers, een grootseh werk heeft te verrichten. Dit kan alleen gebeuren als een stevig georganiseerd leger van arbeiders daartoe onze leiders in staat zal stellen! Werkne mers, werkt gemeenschappelijk mede aan den opbouw van ons zwaar beproefd vaderland, aan den wederopbouw van den de- mocratischen staat Begin Maart werd te Eind hoven een vergadering gehou den van het Christelijk Na tionaal Vakverbond in bevrjjd Nederland. Uit de rapporten over den arbeid in de verschillende dee len van het bevrijde gebied bleek, dat de Christelijke vak beweging zich zeer bevredi gend ontwikkelt. De meeste Christelijk georganiseerde ar beiders, bedienden en ambtcna- ten blijken van oordeel te zijn, dat hun lidmaatschap van de Christelijke vakbeweging in Juli 1941 wel onderbroken, doch niet afgebroken is. Ook treden thans anderen toe, zoo dat het ledental in onderschei dene plaatsen weer op het vooroorlogsche peil is geko men en dit op een aantal plaat gen reeds heeft overschreden. Met voldoening kon worden geconstateerd, dat de samen werking met het R.K.W.V. en het N.V.V. in den Raad van Vakcentralen, de bedrijfsunies en de plaatselijke Raden van Overleg over het algemeen vlot verloopt. De vergadering besprak ver schillende belangrijke punten als;. de verhooging der loonen, het ontslagverbod, de wacht (Anep-Aneta). geldregeling, de loonen bij den Dienst van Uitvoering van Werken, en de salarieering van het Overheidspersoneel. He: sinds begin December opgetre den voorloopig bestuur bracht hierbij verslag uit van z._,n ar beid en werd met algemeene stemmen van zijn beleid gede chargeerd. Het besluit van dit bestuui tot het uitgeven van het Ver bondsorgaan „De Gids" were bekrachtigd. In verband met het feit, dat ihans nieuwe krachten voor den arbeid beschikbaar zijn werd overgegaan tot een gewij zigde formatie van het be stuur. Dit werd nu als volg samengesteld: M. Ruppert, te Eindhoven, voorzitter; R. Hagoort, te Eindhoven, se cretaris; A. Vingerling te Goes penningmeester; J. H. Kroos hof (mijnwerkers), te Heerlen 2e secretaris; A. H. Brinkman (belastingambtenaren), te Eindhoven, 2e penningmeseter H. van Wifferen (spoorweg personeel), te Eindhoven, alg. adjunct. Het bureau van het C.N.V is gevestigd: Lodewijk Napo leonplein 12, Eindhoven. (Anep-Aneta) TROEPEN IN NEDERLAND WEGGENOMEN. Reuters speciale correspon dent meldt dat de Duitschers een verdedigingslinie op den Oostelijken oever van den Rijn in gereedheid brengen. Deze is bemand met forma ties, die ten Westen van den Rijn vechten en die van bezet- Nederland uit werden aange voerd. Met uitzondering van de garnizoenen hebben de Duit sche troepen thans bezet Ne derland verlaten. (A.A.) BEKENDMAKING MIDDELBURG DISTRIBUTIE BRANDHOUT In aansluiting op de publi catie van 2 Maart j.l. is hout verkrijgbaar voor hen wier achternaam begint met: L, M en N op Donderdag 15 en Vrijdag 16 Maart a.s.; O, P en Q op Zaterdag 17 en Maandag 19 Maart a.s. Bon 1 brandhoutkaart inle veren, stamkaart gezinshoofd medebrengen. i. Op 27 October 1941 vond een belangrijke verandering in het commando van Combined Operations plaats. De functie van Directeur" van Combined Operations werd opgeheven, terwül Admiral of the Fleet Sir Roger Keyes werd opge volgd door Captain Lord Louis Mountbatten, G.C.V.O., D. «•O, A.D.c., die tot Commo- (lore 1st Class werd gepromo- veerd en de rang van Com- noclore Combined Operations 1:^5 Tegen het voorjaar van 1942 waren de omstandig- gewijzigd en was ook veld der werkzaamheden uitgebreid; op 18 Maart 1942 werd Commodore Mountbat- ten's rang veranderd in Chef van Combined Operations en werd hij gepromoveerd tot Acting Viee-Admiral. Terzelf- dertijd werd hem den rang var. Lieutenant-General in het leger en die van Air Marshal in de luchtmacht verleend. Onmid dellijk werden voorbereidingen gemaakt voor een belangrij ken aanval, die niet alleen ten doel had de Duitsche verdedi gingswerken aan de Zuidwest kust van Noorwegen te be stoken, maar ook een aantal militaire en industrieele doe len ir de stad Zuid-Vaagsö en op het nabijgelegen eiland Maaloy te vernielen en tevens alle schepen, die zich ln Ulve- sund zouden bevinden, buit te maken of tot zinken te bren gen. Ulvesund is een strook water, waarin de haven van Vaagsö gelegen is en dat het eiland van dien naam van het vasteland scheidt. Het is een deel van het Indreled, een nauw vaarwater, dat langs de Noorsche kust ligt en feitelijk een doorloopend kanaal tus schen een keten van eilanden het vasteland van Noorwegen vormt. De schepen, die de kustvaart onderhouden maken steeds van het Indreled ge bruik, omdat ze dan altijd door de keten van eilanden be schermd worden. Het Indreled is op bepaalde punten open en een van deze open plaatsen bevindt zich aan het Noorde lijk eindpunt van Ulvesund, juist, waar een groote baai is. Schepen, die in Noordelijke richting varen, moeten door die baai en vervolgens om het schiereiland Stadtlandet varen dat ten Noorden van het eiland Vaagsö ligt. Deze schepen wachten daarom meestal in Ulvesund op een geschikt oogenblik om rond Stadtlandet de open zee te kiezen, die daar berucht is voor zijn stormen om dan verder Noordwaarts weer onder bescherming van tallooze eilanden de reis voort te zetten. De Vaags Fjord staat ongeveer rechthoekig op Ulvesund en op de plaats waar beide vaarwateren in elkaar uitloopen bevindt zich een klein eiland, Maaloy ge naamd. Daar vlak tegenover ligt de stad Zuid-Vaagsö. De Duitschers hadden het Zuidelijk eindpunt van Ulve sund goed versterkt en ook versterkingen aangebracht op het eiland Maaloy zelf, even als in en nabij de tegenovei iiggende stad Zuid-Vaagsö. Op Maaloy stond een batterij veldvuurmonden en er waren ook afweerbatterijen en mi trailleuropstellingen, terwijl kilometer naar het Zuiden een batterij vrij zwaar geschut was opgesteld, dat vermoede lijk van Franschen oorsprong was en zich op het eiland Rugsundo bevond. Zij bestreek het Westelijke deel van Vaag: Fjord. .(Wordt vervolgd) Ten O. van den Rijn be vinden de Amerikanen minder dan 5 KM. van den weg Wies badenKeulen. Zij beremten Hönningen Het bruggenhoofd werd uitgebreid tot 7 x 17 K.M Een groote tankaanval tegen de Duitschers is gisteren begonnen. 2000 Amerikaansche vliegtuigen deden gisteren aan vallen op doelen bij het Stetti- ner Haff, waaronder de haven Swincmiinde op Usedom. Ook Frankfort a.d. Main en doelen in het Roergebied bestookten zij. 1000 Britsche Halifaxes en Lancasters wierpen 5000 ton bommen op spoorwegemplace menten in het Roergebied. In bezet Nederland deden Spitfires aanvallen op V-2 in stallaties en transporten. De vesting Küstrin bij Berlijn hebben de Russen stormenderhand genomen. Ten N. van Gdynia (Gotenhafen) bereikten zij de zee. Neustadt werd veroverd. Russische troe pen bevinden zich minder dan 13 K.M. van Danzig. Deze stad alsmede Gdynia en Konings bergen, werden door de Sovjet luchtmacht gebombardeerd. De Amerikanen hebben de hoofdstad van Mindanao 4 dagen na de landing bevrijd. Gisteren is de eerste trein uit Eindhoven gereden. Prof. Goudriaan, directeur der Ned. Spoorwegen, gaf het sein tot vertrek B.B.C. en H.N. MINISTER ATTLEE IN VLISSINGEN. Zaterdag jl. bracht de plv. Britsche eerste minister Attlee een kort bezoek aan onze stad. Z.Exc. was o.m. vergezeld door den chef van den Shaeff-com- missioner in the Netherlands gen.-majoor Mr. Kruis, che-f Staf Militair Gezag, overste Slot, militair comm. voor Zee land en meerdere andere En- gelsche en Amerikaansche of ficieren, zoomede een tweetal secretarissen. In een eestal auto's reed het gezelschap allereerst naar de historische landingsplaats na bij de gasfabriek en naar het sluizenterrein. Vervolgens begaf het gezel schap zich naar den Nolledijk, teneinde de situatie ter plaat- in oogenschouw te nemen. Bij het Wooidhuis werden de hee- ren begroet door den marine commandanten, den loco-burge meester, den heer J. L. Ver hagen, bij afwezigheid wegens ziekte van burgemeester van Woelderen. Min. Attlee informeerde bij den loco-burgemeester met be langstelling naar het wel en wee van onze stad, naar den omvang van de schade als ge volg van bombardementen, be schieting en inundaties en naar de levensomstandigheden der bevolking. De loco-burge meester bracht den minister en den anderen heeren dank voor hun belangstelling, waar na gereden werd naar de Kon. Mij. „de Schelde", welke onder leiding van den directeur den heer A. Smit, werd bezichtigd. Bij een der arbeiders werd geïnformeerd naar de voedsel positie, waaromtrent het ge zelschap vervolgens beknopt werd voorgelicht. Het geheele bezoek duurde ongeveer 1 uur, waarna het gezelschap naar Middelburg terugkeerde. DE MARINE RECIPIËERT. De commandant en officie ren van het Kon. Ned. Marine- Commandement te Vlissmgen hebben jl. Zaterdag in het Beursgebouw een receptie ge geven voor genoodigden uit de burgerij. Nu de toestanden hier ter stede eenigszins geregeld zijn, stelden de marineofficie ren er prijs op, door middel van een ongedwongen receptie met een aantal vertegenwoor digers van de Vlissingsche burgerij eens nader kennis te maken. Deze bedoeling is stel lig geslaagd. Tusschen de ge noodigden en hun gastheeren ontspon zich menig geanimeerd gesprek. Wij kregen den in druk, dat deze kennismaking wederzijds goed bevallen is. Daar Vüssingen 'n marinestad van traditie is, was dit ook wel te verwachten. De oorlogsom standigheden in aanmerking genomen, viel de ontvangst ook in materieel opzicht te waar deeren. Er werden ververschin- gen van verschillenden aard rondgediend. Onder de aanwezigen be vonden zich o.a. de loco-bur gemeester. de wnd. gemeente secretaris. de wnd. comissaris van Politie en andere gemeen telijke autoriteiten, predikan ten, doctoren, directies P.T.T. en Kon. Mij. „De Schelde", alsmede verschillende zaken lieden. De meeste genoodigden waren vergezeld van hun da mes. De receptie werd geken merkt door een vriendelijk ont haal en een vlotte conversatie. (Red.) Frontberichten melden dat de laatste Duitsche tegen stand in Honnef wordt gebro ken. Honnef is de grootste stad, welke de Amerikanen tot nu toe aan den Oost. oever van den Rijn hebben veroverd. De stad ligt 8 km. ten O. van Remagen. Het bruggenhoofd dat de Amerikanen nu hebben gevormd heeft een diepte van 5 en een lengte van 15 km. Er zijn nu 8 kleine plaatsen ver overd, w.o. Linz. Brukhausen, Unkel en Rhein-Breibach. Het Duitsche vuur op de brug is in kracht afgenomen. De Duit schers hebben nog geen be langrijke tegenaanvallen inge zet, maar volgens een corres pondent verwacht men, dat de vijandelijke troepen in dezen sector meer tegenstand zullen bieden, daar de Duitschers tankafdeelingen laten aanruk ken. De Duitschers ondervin den echter veel nadeel, daar de Amerikanen veel belangrijke heuvslstellingen hebben ver overd, die voor de Duitschers als observatiepost kunnen wor- en gebruikt. Van de 47 toestellen, die de vijandelijke troepen hier ge bruikten om den overgang bij Remagen te vernielen, werden er 23 neergeschoten. Meer naar het Noorden is het Duitsche bruggenhoofd brj Wezel opgeruimd, na 4 weken verwoede gevechten. In het geheel werden 21.000 gevange nen binnengebracht. Het 3e Amerikaansche leger heeft 5 plaatsen veroverd en staat nog 1 km. van Koblenz. Van de Moezel heeft het 7de Duitsche leger nog 35 km. in handen; de rest wordt door het 3e leger beheerscht. Duilsche legermacht wordt vernietigd. Correspondenten bij het le ger van Brad'ey melden, dat de Duitschers, die in den Eifel zijn ingesloten, worden on schadelijk gemaakt, naar schatting zijn reeds 110.000 krijgsgevangenen binnenge bracht. In den driehoekssector tusschen de Moezel en den Rijn wordt het 7e Duitsche le ger eveneens met omsingeling bedreigd. Hamburg en Bremen gebombardeerd. Over de 2000 Amerikaansche vliegtuigen, waaronder 1200 bommenwerpers bombardeer den duikbootbasissen in Ham< burg, Kiel en Bremen, ook werden oliefabrieken in Ham burg en Bremen aangevallen. Mosquito's vielen voor de °0ste opeenvolgende keer Ber lijn aan. Record-aanval op Essen. Zondag overdag werd door meer dan 1000 bommenwer pers de zwaarste dagaanval op Essen ondernomen. Er werd n een half uur tijds 4500 ton bommen op de fabrieken van Xrupp en op andere doelen in de plaats afgeworpen. Tot nu toe heeft Essen 35.000 ton bommen moeten opvangen. 1200 Engelsche bommenwer pers bestookten munitiefabrie ken in het dal van de Roer en verbindingswegen ten Oosten van den Rijn. Over een afstand van 1000 km2. staat in het Roergebied geen enkele fabriek of stad van belang overein. Danzig rekent op belegerin. De Russen blijven van 3 zij den uit op Danzig aanrukken. De Gouwleider Forster heeft de Duitsche bevolking gewaar schuwd zich gereed te maken voor een langdurigen strijd. Er werden 240 plaatsen ver overd. 2500 Duitschers sneu velden; duizenden werden er gevangen genomen. Ten Z.O. van Danzig werden 40 plaatsen genomen. Ten N. en Westen rukken de Roode legers eveneens op. Leba aan de Oostzee is veroverd. Kol berg is bijna geheel gezuiverd. Alleen het Westelijk deel van de stad wordt nog door de Duitschers bezet. Tusschen het Balatonmeer en den Donau blijven de Duit sche tegenaanvallen voortdu ren. Deze worden gesteund door tanks en infanterie. In 24 uur werden 162 tanks ver nield, waarvan 95 door anti. tankgeschut en de rest door mijnen. 2000 Duitschers sneu velden. Duitsche krijgsgevan genen verklaarden, dat de troepen bevel hadden gekregen den Donau te bereiken. Langs de O.ostzee hebben de Russen nu een strook van 200 km. in hun bezit. Alleen bij Kolberg wordt nog gevochten. Ten O. van de stad werden 1600 gevangenen binnenge bracht. Volgens Duitsche berichten wordt bij Küstrin nog steeds gevochten; de Russen maken hieromtrent echter niets be kend. Successen op Mindanao. Amerikaansche troepen zijn geland op Mindanao. De Ame rikanen hebben reeds 4 dor pen veroverd en vechten nu om het vliegveld op dit eiland. Vrijdag is de landing uitgevoerd. Er werd een zwaar bombardement uit de lucht en door zeestrijd krachten uitgevoerd. De Ja panners werden volkomen ver rast en vluchtten na de lan ding spoedig in de heuvels. Alle Westelijke oevers van de eilanden tusschen ten N.W. van Luzon tot Mindanao, een afstand van 1400 km., zijn nu in geallieerde handen. Bommen op Japan. 330 Amerikaansche Vliegen de Forten" van de Marianen bombardeerden Nagoja, de op één na grootste stad van Ja pan. Vooral de vliegtuigfa briek in deze stad werd be stookt. 2000 ton aan brisant- en brandbommen werden afge worpen. Ook werd Singapore gebombardeerd. Seyss Inquart heeft tijdens een radiorede verklaard, dat de nazi's nog liever door de hel zullen gaan, dan Oosten rijk op te geven. Ook Hitier heeft een rede tot de soldaten gehouden, ter gelegenheid van Heldengedenkdag" en Goeb- bels tot de burgers. (B.B.C. en H.N.) TWEEDE GROEP NED. KINDEREN IN ENGELAND. De tweede groep van 500 Ne derlandsche kinderen is be houden in Engeland aangeko men. Behoudens enkele geval len van zeeziekte, is de reis voorspoedig verloopen. Ze wa ren vergezeld door leeraars naaisters, koks, bakkers, schoenmakers en helpsters. In April hoopt men weer 2 nieuwe groepen uit te zenden, waaronder ook kinderen uit Venlo en Roermond. H.M. de Koningin in het kamp. De kinderen in het kamp te Coventry hebben een groote week achter den rug. Vrijdag bezocht H.M. de Koningin hen in het kamp. Het was een on- officieel bezoek, maar de kin deren wisten toch dat H.M. zou komen. Ze waren natuurlijk erg opgewonden. Tezamen met de Koningin werd de maaltijd ge bruikt. Vooral in de vele ge sprekken met de kinderen schepte H.M. veel genoegen. Bij Haar vertrek zongen ze luid „Oranje Boven', dat later werd gevolgd door het Wilhel mus. Bij de Amerikanen. Zaterdag en Zondag waren de kinderen uitgenoodigd een bezoek af te leggen in een Amerikaansch militair kamp. Ze werden er heengebracht in legerauto's. Van spelen, lekker eten en drinken, een parade en sport konden de kinderen ge nieten. Ook werden er militai ren gedecoreerd. Charles Ritzi, em Amerikaansch soldaat, ont ving zijn decoratie van Thea van Anrooy uit Nijmegen. We zullen maar niet trachten uit te vinden, aldus de spreker van Radio Oranje, wie van hen bei den het meeste trotsch was. (Radio Oranje) EEN RECHTZETTING. In ons blad van 7 Maart j.l. publiceerden wij op verzoek een mededeelmg omtrent twee cabaretavonden ten bate van de HARK. Den volgenden dag zagen wij ons genoodzaakt te berichten, dat deze avonden waren afgelast, omdat het Lu- xor-theater niet beschikbaar zou zijn. Wij stellen er prijs op alsnog te vermelden, dat den Geallieerden autoriteiten, die met het doel van de hulp actie ten zeerste sympathisee- ren, in dit geval geen enkel verwijt treft. Van hun zijde is er geen toezegging van zaal- ruimte gedaan, zoodat er op „Luxor" niet viel te rekenen. De oorspronkeljjke mededee- ling over de voorgenomen ca baretavonden berustten op een misverstand, waarvoor het ca Jaret niet aansprakelijk is. (Red.) VLISSINGEN. ipbrc- H.A.ü 'lecte t.m 12 Taart 1945. o rig ildo .iobaver Giften i agekomen 16.982.4 - 100.- - 75.— - 345.— Tezamen 17.502.67 Er zijn nog meer giften on derweg. De waarnemend Commissa ris van Politie te Middelburg maakt het publiek erop attent, dat vanaf heden bewijzen van politieke betrouwbaarheid uit sluitend kunnen worden aan gevraagd op Maandag, Woens dag en Vrijdag des morgens tusschen 9.30 en 10.30 uur. EXAMENS M.O. STAAT HUISHOUDKUNDE EN STAATSINRICHTING. De inspecteur van het M.O. en V.H.O. in het bevrijde ge bied maakt bekend, dat zij, die zich in 1945 willen onderwer pen aan het examen Staats huishoudkunde M.O. (K X) en Staatsinrichting M.O. (K XI), voor 15 Mei e.k. een inschrij vingsformulier moeten aan vragen bij genoemden inspec teur, Willem van Oranjelaan 13. 's-Hertogenbosch. De candidaten die zich in L944 hebben opgegeven en het examengeld betaald hebben zullen zoo mogelijk in de ge legenheid gesteld worden het examen ln April e.k. af te leg gen. Zij moeten voor 20 Maart hun wensch daartoe bekend maken bij genoemden inspec teur.

de Vrije Zeeuw | 1945 | | pagina 1