t J C LILLIPUTTERS De balans van de week. HET WERELDTAF A. DS BRUIJNE'S TOUV/SLAGHR2J H.H. LANDBOUWERS! H.HL AANNEMERS! NIEUWE CURSUSSEN STENO TYPEN STENO-TYPIST (E) ENGE? SCH Zeeuwsche Vo'ksuniverslteit (Z.V.U.) Kon. Ned. Toeristenbond „A.N.W.B." J. A. VAN BOVEN, tijdelijk: LEWEDOR? F 179 Te koop Te koop sjevraaqd Huur en Verhuur Dienstaanvra«en Wie ruilt Diversen FEUILLETON Het veelbeteekenende vraagstuk van Vaagsö. De voornaamste gebeurtenis, die de vorige week heeft plaats gehad, was het overste ken van den Rijn door hel lste Amerikaansche leger, wat zonder noemenswaardig en Duitschen tegenstand is ge schied. De Amerikanen hebben nu reeds een hecht en sterk bruggenhoofd in handen, dat ondanks de tegenaanvallen, die de vijandelijke troe en hierop uitvoeren, steeds wordt uitgebreid. De brug bij Remagen, waai de Amerikanen den Rijn over staken, is onbeschadigd in hun handen gevallen. Het plan der Duitschers was, deze brug om 4 uur te laten springen. Om 10 min. voor 4 begaven de eerste stoottroepen zich over de brug. Toen ze den overkant hadden bereikt, hooi - den ze van de Duitsche bevol king, die hier woont, dat de biug in de lucht zou gaan. De springsioflading kon nog juist op tijd worden wegge haald. Op een vraag, die een correspondent aan den bevel hebber van deze stoottroepen stelde, of hij er wel bij had nagedacht, of de Duitschers de brug onder zijn voeten zouden laten springen, antwoordde hij, dat zijn doel was den overkant te bereiken voor de Duitschers de brug lieten springen. Hij had niet ge dacht dat de brug onder zijn voeten de lucht in kon gaan. Nu stroomen tanks en andei materiaal verder Duitschland binnen. De Duitschers maakten reeds melding, dat ook op een andere plaats, meer naa. het Noorden, geallieerde troe pen over den Rijn zijn. Dit is door het geallieerde hoofd kwartier nog niet bevestigd, waarschijnlijk om de Dut schers niet in hun tegenmaat regelen te steunen. Het is natuurlijk wel noodig dat de geallieerden meer bruggenhoofden over de laat ste verdedigingsstelling vor men, daar het erste hoofd nog niet groot genoeg is om een groot offensief in te zet ten. Bonn is veroverd. Het huis, waar de groote Duitsche com ponist Beethoven is geboren, is volkomen intact. De geallieerden hebben nu den Westelijken Rijnoever van Nijmegen tot Andernach, be halve het kleine Duitsche bruggenhoofd bij Wezel, in hun bezit. Bij dit vijandelijk hoofd werd in het begih van de week verwoed gevochten en de Duit schers werden langzaam te ruggedreven. Nu schijnt het, dat de vijandelijke troepen snel worden verdreven. De Schotten, Engelschen en Ca- nadeezen hebben hier goed werk verricht. Door het over steken van den Rijn en het opruimen van het Duitsche hoofd bij Wezel wordt het be gin gemaakt met den grooten aanval, die op Duitschland zal plaats vinden. Meer naai- het Zuiden is het 3e Amerikaansche leger snel opgerukt en heeft con tact gekregen met het lste leger. Hierdoor zijn 5 6 vijandelijke divisies ingesloten, die nu langzamerhand worden vernietigd. Ook geven zich ve len over. Er werd zelfs be richt, dat de Amerikanen zoo- zeel gevangenen binnenbren gen, dat het overbrengen niet ordelijk meer kan geschieden. De tactische luchtmacht heeft in het begin van de week een paar maal van zich doen hooien. Vooral het brug venhoofd bij Wezel werd aan gevallen. De twee bruggen, Jie hier over den Rijn liggen, hebben de Duitschers zelf vernield, zoodat de vijandelijke troepen met vlotten en pon tons moeten oversteken. De vijandelijke leiding wil waar jchijnlijk niet dezelfde fout herhalen, dat weer een brug onbeschadigd in geallieerde handen valt. De geallieerde luchtmachten hebben in de afgeloopen week wederom talrijke aanvallen gedaan tot steun van de ope raties aan het Westelijk en het Oostelijk front. Het Roer gebied en verlseersknooppun .en werden herhaaldelijk aan gevallen. Het Roergeb.ed ligt ook reeds grootendeels ondei het bereik van de geallieerde kanonnen. Berlijn was weei eiken dag het doel van Mos quito's. Woensdag werd de vvaarste aanval door deze vliegtuigen uitgevoerd. De Russische luchtmacht deed ook mee en bombardeer de o.a. Danzig, Stettin en koningsbergen. Aan het Oostelijk front ■ukken de legers van Roko- sowsky en Zhul.ow nog steeds verder op, resp. naar Danz en Stettin. In Danzig zijn de Russen reeds in de Zuidelijke buitenwijken doorgedrongen. Van drie kanten rukt Roko- sowsky op, zoodat deze stad gevaar loopt van de rest van iet ingesloten Duitsche leger e worden afgesneden. Om Stettin is een halve boog gevormd. De plaats zelf ligt onder vuur. De brug tus- sehen Altdamm en Stettin is vernield, zoodat de Duitsche troeuen den terugweg is afge sneden. Alleen met vlotten en oontons kunnen ze nog over de Oder vluchten, maar de Russische luchtmacht is ook hier actief. Volgens radio H.N. zou Alt damm reeds zijn veroverd, zoodat de Russen de Oder ook hier hebben bereikt en voor Stettin staan. Ook Noordelijker is de rivier bereikt. Het Duitsche leger is in den Noordelijken sector in tweeën gesplitst door het ver overen van een aantal plaat sen lang;s de Oostzee. Hieron der bevindt zich Köstlin, de eerste stad die de Russen hier genomen hebben. Tegenover Berlijn meldden de Duitschers sterkere aan vallen der Russen. Deze be richten echter niets over de operaties aan dit front. Ten N.O. van het Balaton- meer hebben de Duitschers een aantal tegenaanvallen gedaan, die, zooals Zondag werd ge meld, slechts onbelangrijke successen hebben. Eenige klei ne wiggen zijn in de Russische legers gedreven, die ondei groote verliezen tot stand zijn gekomen. De belangrijkste gebeurtenis in het Verre Oosten is wel de lending op Mindanao. De Ame- kanen hebben deze nog niet bevestigd. Tokio is wederom gebombardeerd en op veie laatsen woeden groote bran- den. Op I-.vojima neemt de iegens and af. In Birma zijn de geallieerden snel opgerukt en hebben ze Mandalay voor de helft veroverd. 30.000 Ja panners zitten hier ingesloten. DE REPATRIEERING UIT DUITSCHLAND. Hoehler, de directeur van de afdeeling repatrieering, die te Washington is teruggekeerd na acht maanden aetieven diens :n Europa, -ïeeft verklaard, dat n Frankrijk ongeveer vijftig verzamelplaatsen voor repatr.- eerenden door de Franse'ne re geering werden ingericht. Deze cenira houden zich be zig met vemiaatste personen uit Ruslnd, Polen, Belg Ne 'Ierland Tjecho-Slowakije en Joego-Slavië. Ongeveer vier duizend personen worden op geleid om naar Duitschland te gaan en te helpen bij de re aatrieering der elf millioen ge. enorteerden, waaronder zich een half millioen Nederlanders n zes honderd duizend Belgen bevinden. .UNR1A verwacht., dat bijn" de helft dergenen, die 'uit Duitschland verlost worden te voet huiswaarts zullen keer* - ïoewel de UNRRA we:n\- voor een dergelijken trektocht op groote schaal voelt, heeft zij samen met SHAEF groe ien gevormd, die de reis der wandelaars zal vergemakke lijken. Anep-Aneta DE REPATRIEERING VAN IE VRIJDE NEDERLANDERS EN HET OOSTEN De Zweedsche radio heef. medegedeeld, dat het mogelij is, dat Zweden zal helpen bi, de repatrieering van een aan zienlijk aan al door de Russer bevrijde Nederlanders. Onge veer een jaar geleden heeft de Nederlandsehe regeering stap- >en gedaan in Stockholm be treffende deze aangelegenheid en zij ontving toen een gunstig antwoord. De Nederlandsehe ambassa de te Stockholm deelt thans mede, dat men hoopt eenige ienc'uizenden Nederlanders, die door de Russen werden be vrijd. naar Zweden over te brengen, vanwaar zij later naar Nederland zullen vertrek ken. Het is de bedoeling hen in 'lampen byeen te brengen, ge riirende hun verblijf in Zwe den, hetgeen, gezien hun aan- -al, de eenige mogelijkheid is. (Anep-Aneta). Nederlandsehe Mitchel- bommenwerpers maakten in een week meer dn vijftig vluchten. Zij bombardeerden twee maal Wezel, waarbij on der meer het spoorwegempla cement en een viaduct werdm vernield en een benz.nehouder r.a een voltreffer in vlammen opging. Bij deze aanvaller werd een lid van de bem°nnin" gedood. Er waren verscheide ne gewonden door het afweer- vuur. (Anep-Aneta). PUBLICATIES VOEDSDLCOMMISS A RIS. lededee ingen van het Alge meen Commissariaat van de Voedselvoorziening. KUNSTMEST. Aan alle landbouwers en tuinders, welke nog in Walche ren woonachtig zijn, uitgez n- derd Arnemuiden en N.- en S Joosland, wordt bekend ge maakt, dat zij voor 18 Maart a.s. bij hun P.B.H. moeten op geven welke oppervlakte bouw-, weiland of tuingrond nog droog ligt en dit jaor door hen in cultuur kan worden ge bracht. Deze opgave staat in ver band met de aflevering van kunstmeststoffen welke~ hier voor benoodigd zijn. Aan geëvacueerde fruittelers De afdeeling Groenten er Fruit maakt bekend: dat het in de bedoeling ligt om aan geëvacueerden, die, wat fruit betreft, zelfvoorzieners waren, een ben^alde hoeveelheid frui! -oe te wijzen. Zij die hiervoor in aanmer king meenen te komen, wor den verzocht zich vóór 14 Maar 1945, te wenden tot het Plaatselijk Verdee'ingskantoor voor Groenten en Fruit var het rf""n waarin zij zijn ge- vacueerd. Wana-ï- ten genoege van het Plaatselijk Verdee'ingskan. toor door dé aanvragers ka- worden aangetoon', dat z'i in het verleden voor hun e'gen onderhoud over hun eigen frir konden beschikken, zullen zij nader mededeeling ontv ng. hoeveel fruit hun per gezins lid zal worden toegewezen. De afdeeling tuinbouwzaden gevestigd Burg. Canterslam D 251 E., Oisterwijk, maakt bekend: Dat ter aanvulling van het tekort aan tuinboonen ook dit kaar wederom z.g. Waal-che boonen (zwart kiemtu nboo- nen) en Wierboonen voor zaai doeleinden beschikbaar zullen worden gesteld. Een soortgelijke voorzieninr -s getroffen ten aanzien van doperwten, die eveneens aan vulling met velderwten behoe ven. Te dien einde zullen ook 'hans weer machtigingen in den vorm van afleveringsbe- vijzen en vergunningen wor den uitgereikt. Het vervoer en afleveringen van deze vervangingszader mag volgens voorschrift in hoeveelheden tot en met 50P gram zonder vervoerbewijs en bestelbon plaats vinden. De afdeeling Pootgoed maakt het volgende bekend: De periode, waarin onthef fing kan worden gevraagd van 'evering van de aan de B.E.A. tl verkochte pootaar/aipelen, ten behoeve van de binnenland sche pootgoedvoorziening is verlengd tot 15 Maart 1945. HANDEL IN BIGGEN. De afdeeling Vee en Vleesch maakt het volgende bekend: Aan belanghebbenden word medegedeeld, dat, tot nader bericht, aan erkende „stree'c- handelaren" in biggen dezelf de rechten worden toegeken: als aan erkende „groothande laren" in biggen. Geen dezer beide groepen van handelaren zullen voorloo- pig echter tegelijkertijd aan koopvergunningen te hunnei beschikking krijgen voor ee. grooter aantal biggen, dan waarvoor zij in totaal aankoop vergunningen van varkenshou ders in hun bezit hebben. Het Rijksbureau voor Aard olieproducten, Burghstraat 50. Eindhoven, maakt bekend, dat als bezoekuren voor het Bu reau zijn vastgesteld: Dinsdag, Woensdag en Donderdag van 912 uur en van 1417 uur. In het algemeen is het wen- schelijk verzoeken om toewij zingen voor aarfolieprodLJCLtr schriftelijk in te dienen. AARDOLIEPRODUCTEN VOOR BEDKIJFSGEBKUIK. Ondernemingen moeten hun aanvragen voor aardoliepro ducten voor bedrijfsgebruik in dienen bij het Rijksbu-eau, waaronder zij voor hun produc ten hoofdzakelijk ressorteeren. Deze aanvragen dienen te ge schieden oo een V.A. formulier, te verkrijgen bij bedoeld Rijks bureau en de gedelegeerd— en/of rayon-inspecteurs van dit Rijksbureau. Op deze aanvraag wordt voorloopig beslist. Met het eventueel verleenen' van toe wijzingen wordt gewacht tot de aanvoer van alle noodige grond- en hulospffeo voor he' bedrijf is geregeld. Op de toe wijzingen wordt afgeleverd in zooverre en naarmate de ge vraagde aardolieproducten be schikbaar zijn. Het Rijksbureau voor Aard olieproducten, Burghstraat 50, Ein fhoven. maakt bekend Aardolieproducten werden foor de Geallieerde legers via a Nederlandsehe Regeering schikbaar gesteld aan het -tijksbureau voor Aardoliepro ducten. Het Rijksbureau stelde de distributie in handen van het Verkoopkantoor der Aard- •oliemaatschppijen (V.D.A. waarvan de onderstaande on dernemingen deel uitmaken: N.V. Bataafsche Import Maat-schappij (B.I.M.); N.V. Standard A.P.C., (Ame rikaansche Petroleum Compa ny); The Texas Company; N.V. Sinfina, Petroleum Maatschappij. Het Rijksbureau voor Rub ber, Prins Bissehopsingel 2, Maastricht, maakt bekend, da. alle fabrikanten en importeurs van en handelaren in artikelen die ressorteeren onder dit Rijksbureau, zooals: 1. rijwiel- en autobanden, bandenaccessoires en repara tiemateriaal; 2. rubber-schoenwerk, zolen, hakken, zooiplaat; 3 drijfriemen en transport banden 4. slangen, ringen, rubberin lagen, e.d.; 5. chirurgische, medische en sanitaire rubberartikelen; 6. eboniet; 7. technische plakband, iso latieband, etc.; 8. stempelrubber; die in de toekomst voor: verwerkingsvergunningen, importvergunningen en afle verin gsvergun ningen 'n aanmerking wenschen te komen, zich binnen 14 d^gen moeten doen inschrijven b" ge noemd Bureau. Hierbij moet opgave worden verstrekt van het nummer en de functie, waaronder zij bij het Rijksbu reau te Amsterdam waren in- eschreven, MEDEDEELING. Voor: Axel, Goes, Middel burg, Bergen op Zoom. Het Rijksbureau voor Che mische Producten, Markkade 50, te Breda, brengt ter ken nis, dat tot gedelegeerde van fit Bureau voor Zeeuwsch- Vlaanderen is benoemd de heer Ir. A. van de Bel, West kade 38a. te Sas van G—t. Voor alle zaken, dit Rijks bureau en zijn secties betref fende, kunnen belanghebben den in Zeeuwsch-Vlaanderen zich wenden tot dezen gedele geerden. BEZOEKUREN RIJKSBUREAU VOOR HUIDEN EN LEDER. De kantoren van dit Rijks bureau, Wolstraat 4a, te Til burg, zullen voortaan voor be zoekers slechts geopend zijn op: Dinsdag, Woensdag en Don derda" v--i 1012 uur en van 416 uur. Het puoriek wordt verzoch' het brengen van bezoeken te beperken en zooveel mogelijk schriftelijk contact te nemen. Het Rijksbueau voor Pamer, Pap.erverwerkende en Grafi sche Industrie, Emmaplein 2 te 's-Hertogenbosch, maakt bekend, dat als bezoekuren voor het Bureau zijn vastge steld Dinsdag, Woensdag en Donderdag van 1012 uur en van 1416 uur. Bezoeken aan de directie ijn uitsluitend mogelijk, in dien hiervoor een voorafgaan de afspraak is gemaakt, onder opgave van het te behandelen onderwerp. DISPENSATIE VERWER KING IJZER EN STAAL. Het Rijksbureau voor ijzer en staa) maakt bekend, dat de reeds verleende dispensatie van het verbod tot be- of verwer ken of ge- of verbruiken van ijzer en staal, wordt verlengd tot 30 April 1945. Verwerkers van ijzer en staal zullen tot dien datum mogen verwerken zonder ver werkingsvergunning, mits het verbruik per maand niet uit gaat boven het verbruik van de overeenkomende maand in het jaar 1944 en niet meer be draagt dan 1/12 van het jaar verbruik 1943. Ongeacht het voorafgaande zal het verbruik per maand niet meer mogen bedragen dan 1000 kg. Het Rijksbureau Materialen Wegverkeer, Telefoons/raat 32 Tilburg, heeft een bijkantoor gevestigd te Bergen op Zoom, Cromwielstraat 1-3; als rayon inspecteur is aangesteld de heer A. Wisse. Het district Bergen op Zoom omvat geheel bevrijd Zeeland en West-Brabant tot de lijn Willemstad, Fijnaart, Stam nersgat, Oud-Gastel, Roosen daal, Nispen (deze plaatsen niet inbegrepen). Een neven-inspecteur voor Teeuwsch-Vlaanderen is geves tigd te Sluiskil, Bureau Mili tair Gezag, welke inspr-ctie verzorgd wordt door den heer J. J. Bliek. Het Rijksbureau voor Hout producten maakt bekend: 1. Alle rechten en verplich- ingen, welke ten aanzien van de sectie Houtproducten van net Rijksbureau voor Glas, Ke ramiek en Houtproducten te Den Haag bestonden, zijn met mgang van 10 November 1944, overgegaan op het Rijksbureau voor Houtproducten te Eind hoven. Voor dispensatie van alle leverings-, bewerkings- en verwerkingsverboden dient tot nader order schriftelijke ver gunning bij het Rijksbureau te worden aangevraagd. Bij overtreding volgt be- stratfing volgens het Besluit Berechting Economische Delic ten. 2. Alle bij het Rijksbureau voor Glas, Keramiek en Hout producten te Den Haag inge schrevenen moeten zich, voor zoover zij niet uitsluitend tot den sector Glas en Keramiek behooren, schriftelijk aanmel den bij het Rijksbureau voor Houtproducten. Voorzoover de ze aanmelding nog niet is /e- schied, kunnen formul.eron hiertoe bij dit Bureau worden aangevraagd. 3. Alle ondernemingen dienen binnen 14 dagen na dagtee- kening dezes aan het Rijksbu reau een volledige, nauwkeuri ge en gespecificeerde opgave te verstrekken van hunne voorraden gereede producten, halffabrikaten, grondstoffen, hulpstoffen, energiemiddelen op het moment van hunne be vrijding. 4. Voorts een opgave van al le door hen na den datum hun ner bevrijding gedane afleve ringen, voorzoover deze niet gedekt zijn door schriftelijke afleveringsvergunningen van het Rijksbureau te Eindhoven of voorzoover het betreft afle vering aan detaillist en consu ment op vergunning van een of andere voorzieningscommis sie. 5. Voor alle afleveringen van fabrikanten, grossiers 'en am bachtslieden aan den handel na dien datum der bevrijding zijn schriftelijke vergunningen van het Rijksbureau vereischt. Dit geldt eveneens voor leve ringen van ambachtbedrijven aan hunne eigen detailzaak. 6. Voor de aflevering van fa brikanten, grossiers, am bachtslieden en detaillisten aan consumenten zijn, voorzoo ver het meubelen betreft, even eens schriftlelijke afleverings vergunningen- vereischt. Betreft net de aflevering aan oorlogsgetroffenen, dan is voor deze aflevering vereischt een vergunning van de „Stich ting Centrale Voorziening" of de onder deze Stichting res- sorteerende provinciale regi onale en plaatselijke voor zieningscommissies. Voor de afleveringen aan consumenten niet-oorlog-sge- troffenen zijn afleveringsver gunningen van het Rijksbureau zelve vereischt. 7. Het Rijksbureau is geves tigd te Eindhoven, Vrijstraat 11, 4de etage. Telefoon: 3166. De bezoekuren zijn Dinsdags tot en met Vrijdags van 10 12 en van 24 uur. Men wordt verzocht de aan gelegenheden zooveel mogelijk schriftelijk af te handelen. In plaats van kaarten, JAN DE NOOIJER en WILLEMENA BOUWEN S hebben de eer U namens we- derzijdsche Ouders, kennis te geven van hun voorgenomen huwelijk, waarvan de voltrek king D.V. zal plaats hebben op Donderdag 5 April a.s. Kerkelijke inzegening in de Ned. Herv. Kerk te 's Heer Arendskerke, des namiddags 2.15 uur, door den Weleerw. Heer Ds. C. v. d. Waa. Arnemuiden, Tuindorp E 1. 's Heer Arendskerke, Eindewege F 71. Toekomstig adres: Arnemuiden, Tuindorp E 12. Ondertrouwd: HERMAN JOHAN GARRETSEN en ANTONINA DE KRAKER. Huwelijksvoltrekking D.V. Woensdag 21 Maart a.s., des nam. 2 uur te Nieuw- en St. Joosland. Van Akenstraat 13 7 Maart 1945. Getrouwd: G. VVÖHLER en C. WONDERGEM, die, mede namens wederzijd- sche familie, hartelijk dank zeggen voor de vele blijken van belangstelling bij hun huwelijk ontvangen. Middelburg, 8 Maart 1945. Molenwater 99. Getrouwd J. HUGENSE en C. IIUGENSE—CORNEL1SSE die, mede namens hun familie, hartelijk dank zeggen voor de belangstelling, vóór, tijdens en na hun huwelijk ondervonden Domburg, 7 'Maart 1945. Zuidstraat D 4. Bij ons vertrek uit Vlissin- gen roepen ondergeteekenden alle Vrienden en Bekenden een hartelijk vaarwel en tot weer ziens toe, daar het onmogelijk was dit persoonlijk te doen. WIM UITERLINDEN. COBY UITERLINDEN— VERIIEIJ Kerkrade, Niersprinkstr. 67 FLINKE WERKVROUW gevraagd voor het ondeihoud van het Distributiekantoor. Middeibu 'g, goed loon. Aanmelden bij de D'reclie dagelijks tusschen 5 en 6 uur. Werkplaats: Dam 52, Middelburg. Woonhuis: Dam 48, 3 x bellen. Het van ouds bekende adres repareert Uw touw werk. Spoedige aflevering. Cok nog voorradig KOEDEKKEN. Laat hier uw steigertouw, takeltouw enz. repareeren Heden werd van ons weggenomen ons innig geliefd Zoontje en Broertje ADRÏAAN, 9 weken oud. A. GELDOF. P GELDOF— WIJKHUIJS. Oostkapelle. 1 Maart 1945 Heden overleed nog plot seling, tot onze diepe droefheid, onze innigste leveling WILHELMUS HENDRIKUS, in den aanvalligen leeftijd van 17 maanden. W. DAL'KERS. A. S. H DA. '1RS TABAK. Tsslno-en, 11 "'Hart 1945 "^Miprmtrnat 17. Aan allen, die hun medele den getoond hebben tijdens de ziekte en na. het overlijden van onzen geliefden Man, Vader, lehuwd- en Grootvader JOSEPH KOOIMAN, Jud-Hoofd der School met den Bijbel te Westkapelle, letuigen wij onzen dank. Uit aller naam, N. P. KOOIMAN ALEWIJNSE. Middelburg, 9 Maart 1945. Iree 10. (Ned, en Moderne Talen). Speciale cursussen in riltuut „NIEUWE" BURG" 'rl '-'b'Tg Lange Vide 30 /lissingen Kasteelstraat 10. Onderaf deeling Jeugdwezen. Twee lezingen met lichtbeelden voor de oudere jeugd (13 18 j.) door G. J. M. -DE GREEF, arts te Goes. Onderwerp: „HOE LEEREN WIJ VOGELS KENNEN?" Ie lezing: Zaterdag 17 Maart 1945. 2e lezing: Zaterdag 31 Maart 1945. In een der volgende nrs van „De Vrije Zeeuw" zullen plaats en tijd, waar (op) de lezingen worden gehouden, bekend ge maakt worden. Twee vertelmiddagen voor de jeugd van 8 12 j. door Mw. A. M. G. SCHMIDT, Directrice der Openb. Leeszaal en Bibl. te Vlissingen. Ie middag: Zaterdag 24 Maart 1945. 2e middag: Zaterdag 7 April 1945. De vertelmiddagen vinden plaats in de Ambachtsschool, in gang Zuidsingel, Middelburg. Aanvang 2.15 uur n.m. precies De lezingen en vertelmiddagen zijn uitsluitend toegankelijk voor jeugdleden der Z.V.U. Minimumcontributie voor het jaar 1944/45 0.75. Voor de lezingen is een apart entréegeld verschuldigd van 0.25 in totaal. De vertelmiddagen zijn kosteloos toegankelijk op vertoon van lidmaatschapskaart. Aanmelding als lid bij den Penn ngmeester der Z.V.U., den Heer P. M. BA YENS, Bleek 15, Middelburg, alwaar ook entréekaarten voor de lezingen verkrijgbaar zijn op Donder dag J5 Maart a.s. van 46 uur n.m. N.B. Een serie jeugdconcerten zal nader worden geannonceerd. Per 1 x plaatsine 65 cent: ten hoogste 5 regels. Teneinde onze leden te bereiken en weer in de gelegenheid te zijn de periodieke mededeelingen te verstrekken, noodigt de Kon. Ncd. Toeristenbond „A.N.W.B." alle leden in het bevrijde gebied uit, zoo spoedig mogelijk naam, volledig adres, en bondsnummer op te geven (liefst per briefkaart) aan één van de volgende bijkantoren: Biikantoor „A.N.W.B.", Dommelstraat 27, Eindhoven Bijkantoor „A.N.W B.", Veemarkt 8, Breda. Bijkantoor „A.N.W.B.", Stationsstraat 14, Maastricht. Ingezetenen van Souburg levert Uw vergunningen voor Textielbenood'gJheden in bij ABRAHAMSE, Bloemenwinkel, Paspoortstraat, alwaar wij deze iednren Woensdag zullen ophalen. Tevens kunt U de artikelen, voor zoover voorradig, daar in ontvangst nemen. Aanbevelend, N. C. J. STEFFELAAR, Vrouwenarts, -1 in d-n vervo'~e te OM"""-' t- •"tf-'d snreekmir h- "den -i Wot"- en 7--*- '-gmor jen van 10.30 11.30 uur. 'erstond gevraagd THTDSKNEOHT of HALFWAS I,E R 'WGF.N 'dril. A.B. met of zonder kost. P. J. ITTT T.vv>r>--v) Electr. Smederij, Oostkapelle. Kamerkaehel 15.MESU, Winterstraat 20. Middelburg. 200 k Bevelander Zetaard- appelen. P. C. DIELEMAN, Irintweg, Arnemuiden. S Orig.' „Meccano"-uitrusting (500-deelig) m. instructieboe ken en gereedschappen, compl. 300. DE WIJZE, KI. Vlaan- 'eren 32, Middelburg. 3 Driel'ng Men-.vag n, 200. J. HUIJBREGTSE, B 110, Sluis eere. 9 2 Lakensche Rokken 30 p. st., 1 Lalsensch Vest, kleine iaat, 10. E 28, Domburg. In gorden staat zijnd Dres- ,oir of Buffet. Havendijk 21, Middelburg. D Een in zeer goeden staat "ijnde Kinderwaen. Adres: A. DE NOOIER, Westwal C 35. Arnemuiden. 9 In Harmonie met het Onein- iffe, door Reelph. Waldo Trine •ertaald. Ongave prijs. DE "OK, Kasteelstr. 86. Vlissingen 0 Een persoons Bed. Mevrouw BIETERSEN, Oprit 19, Vlis- ingen. 3) Te huur gevraagd een wit Jruldstoilet. Spuistraat 11, /lissingen. Nette Werkvrouw gevraagd oor één dag per week. Adres: J. MINDERHÖUD, Wagenaar- 22. Middelburg. 7) Werkster gevraagd voor den laandagmorgen en Vrijdag morgen. DIELEMAN, Reiger- traat 2, Middelburg. 9 Mijn i.g.st z. Heerensport schoenen, m. 43 voor Dames schoenen, platte hak, m. 41? TOOSSE, Hoogstraat 5, Mid- "elburg, van 57 uur. 9 Mijn n'euwe Meisjesselioe- nen, m. 30 voor Jcngenssohoe- nen, m. 28? DE LOOFF, Gist- 'ract 3, M'ddclburg. 9 M-'m br. hooge Srhoenties. m. 25 voor R ibbc-kanlaarsjes, m. 27? Mevr. VAN ES. Sta- tionsstr. 3, M'burg (1 x b.) DOOR Dr. M. VAN Mijn hooge Werkschoenen, m. 41 voor m. 39? PHILIPSE, Stationsstr. 3. M'burg (2 x b.) 9 Mijn lap Stof, gesch. voor Jongensbroekje, 2 a 3 j., voor Zomerjurk, m. 42? PHILIPSE, Stationsstr. 3, M'burg (2 x b.) 9 Mijn Padvinderstrui voor Welpentrui, Padvinderskousen voor Welpenkousen Kanaal traat 103, Souburg. Wie wil Wasch van 2 pers. bij zich aan huis doen? Mevr. VAN ES, Stationsstr. 3, Mid- 'elburg (1 x b.) 9 Boerinneirmutsen gevraagd om op te maken. Klein Vlaan deren 111. Middelburg. 9 Opleiding akte Franseh L.O. en ander Fr. onderricht door A G J. LICHTENDAHL, Lon- -iensehe Knde 9. Middelburg. G A.V. „E.M.M.", Middelburg, raint voortaan eiken Maan dagavond in de Concertzaal \anvang Dames 8 uur, Heeren 9 uur. Komt allen! B Verloren te Middelburg, one. 28 Febr., Bankbiljet van 100, weduwenpensioen. Tegen bel. terug te bez. Bellinkstraat 8, "liddelburg. 9 Gevonden op perron N.S. zak met inhoud (schoenen en klom- oen). Terug te bekomen tegen bet. v. advertentiekosten bij DE LOOFF, Kanaalstr. 3, Souburg. Districts-Gonsultatiebureau t. b. d. T.B.C. Spreekuur te Middelburg zal voortaan weer gehouden wor den op Donderdag, des mor gens van 912 uur. Eerstvol gende snreekuur a.s. Donder dag 15 Maart. A. M. LEENMANS. Groene Krnis Vlissingen. Zr. FUYKSCHOT is verhuisd •iaar Sche'destraat 38b en weer felefon'sch aangesloten (424)- Voortaan Woensdagmiddag -preekuur voor aanvraag kraamhulp van 34 uur. VERHUISD: van Houttuinen 32 naar 1 -angevVIe 31 M: ,deiburg J. LABRUIJÊRE MV-UpTvmr b'i de Algemeene Middelb,'ro,sohe Begrafenis onderneming. Teekenen van verval. Dat het slecht staat met de Duitschers kan een ieder zien. Toch is er 111 de geallieerde wereld misschien een wat te sterk optimisme omtrent de nabijheid van het einde. De tij j gaat zoo snel en groote sLeden worden zoo langzaam bedwon gen! Een sensationeel einde ware slechts denkbaar, als in de leidenoe kringen in Duitsch land nu plotseling onverwach te dingen gebeurden. Maar wie durft daarop rekenen Het gaat in den hoek van Rjjn en Maas. naar omstandig heden, opmerkelijk goed. Toch is, hetgeen daar gebeurt, nog weer een aansporing tot voor zichtigheid in oort-eel. Want wij hebben nu gehoord wat er is geschied. Ruiidstedts offen sief was reeds na anderhalve week een mislukking, ook in de oogen van het Duitsche op perbevel. Het nu op gang zijn de offensief van Montgomery is er echter toch een maand door vertraagd. Dit is niet en kel verlies van tijd. De zoo voordeelige vorstperiode werd er juist door gemist. Deze winst baat den Duit- scher echter minder dan te vreezen stond. Zijn verdediging is ook niet meer, wat zij eens geweest is. Keurtroepen geven zich soms, zonder fanatiek verzet, over. Ook zy hebben er genoeg van. Beslissend Duitsch tegenoffensief, beslissende ge heime wapens dat blijkt al les gezwets geweest. Daarom gelooven zij niet meer in red ding van Duitschland. Volgens alle berichten van het front is er, in dien zin, een nieuwe geest onder de Duitsche krijgsgevangenen. In het Oosten schijnt het minder zoo te zijn. Daar heeft de lang te voren bedachte gru welpropaganda tegen de Rus sen nog haar effect. Menig soldaat verkiest er nog den doo boven gevangenneming. De stoomtrommel uit het Oosten. Koniews troepen blijven uit- stroomen over Silezië, en in Saksen en Brandenburg. Reeds hebben zij de mogelijkheid van contact met Zhukows troepen, die zich volzuigen met krach ten voor den opmarsch tegen Berlijn. Die Russen zijn, bij al hun snelheid, toch maar ter gend bedachtzaam. Zij steken nooit meer het hoofd in een Duitsche strik. Koniew is nu bezig de Duit/ schers, die Zhukow moeten te genhouden, om te trekken. En al zijn operaties zijn ten Wes ten van de Oder, de rivier waar, volgens de beste Duit sche radiocommentators, Duitschlands lot van afhangt. Daardoor reeds kan iedere Duitscher weten hoe laat het is De Duitschers ondernemen nu een tegenoffensief. Vertra ging daardoor veroorzaakt, is reeds sedert eenige jaren een voordeel gebleken: uitputting van Duitsche krachten en hulpmiddelen. Japans desperate positie. Wij zullen goed doen op Ja pan le letten. Het wordt Tokio blijkbaar griezelig te moede. Het zou ten volle bereid zijn over een redelijken vrede te praten, zei dezer dagen een van zijn radioredenaars. Dat was nog vóór op een enkelen dag 1500 Amerikaansche vliegtui gen de groote steden op het hoofdeiland Honsjoe Tokio incluis hadden geteisterd. Dat is nog wat dagen doorge gaan en super-Forvresses zet ten het voort. Daarop zijn de Japansche stecien niet inge richt, veel minder dan Euro- peesche steden. En de Japan sche zenuwen wellicht ook niet. Met de zenuwen der solda ten is het al merkbaar mis Zeker, zij vechten zich dood, als vroeger. Daarin overtref fen zij de fanatiekste nazi's. Maar ais nazi's zich doodvech ten, vechten zij goed. Niet ech ter de desperate Japanners. In vele gevallen raken zij van streek, en zoeken zij hysterisch den dood, zonder den vijand 1 eel kwaad te doen. Zoo is het al op vele tropische eilanden gegaan, en ook reeds af en tot in Birma. Het bepaalde hun loi op Leyte. Maar nooit is de de moralisatie zoo algemeen ge weest als op Luzon. Daarom ging de Amerikaansche op marsch naar Manilla zoo ver- issend vlot. Waar Duitschers zich zeker verdedigd zouden hebben, liep de Japanner door. Niet ter redding van het Veege lijf. Die wenscht hij niet eens. Maar omdat hij het hoofd verloren had, zonder ernitiv gevecht. ernstig ste 00 Als d< de solda er by h de bevo ten op re moet is, als c dagen 1 blyven dood en te zaaie Wij j sloffen in deze Hitler trekken ten herr het mac tvaarmet den tijd hun beg te hande handelin en Deen lijn moe slikken. Maar al niet besluitei herfst e kroon o van Du: seriand. geen as de over len kaj bij hen i brengen derlands te laat ,n den r hij ook omtrent Zwitserl inzake 1 logsmisc Franc statige te veria Churchil chrevei bewonde ..aarmes schap b nieuwe erg on\ wil, mai Franco zelf ove dat ant' tegen d steld. H haar be solini; a tiger, tc Hij kor ook beg den nog kenen waarop Engelan dit wee' groene wordt I Een d die van te Londi re volk ehad verstan t bers. D voor het herstel weest. I te Lonc wijlen n Yalta n der een heeft zi; De ge ze regi Andere mannen maar n: ringen van de nuchter fende R schikba; ring vai mannen kabinet len mog Minde geschil Washing van de t De Gaul voor eer te ontm toont nog nie' gendheit heeft he baat al: erkend, van der die dub] als hij lat is Franseh ^chied. Fransch Gaulle sten. Er sten. Cl velt we daag of Als d dit conf een sch het kon 1. Op 27 October 1941 vond een belangrijke verandering in het commando van Combined Operations plaats. De functie van „Directeur" van Combined Operations werd opgeheven, terwijl Admiral of the Fleet Lir Roger Keyes werd opge volgd door Captain Lord Louis Mountbatten, G.C.V.O., D. ?;9'' -A;D;.9'' die tot CÖmmo. °re 1st Class werd gepromo- veerd en de rang van Com- S°t°re Combined Operations van ïoao' Tegren het voorjaar W.2 2 waren de omstandig- iin LijeVjIJZ1^ en was 00k veld der werkzaamheden, uitgebrs werd ten's re van Co werd h Acting dertijd v Lieut ene en die luchtma dellyk u gemaak' ken aan doel ha< gingswe kust vi stoken, militaire len ir c op het Maaloy alle sch sund zo maken gen. Ui water, Vaagsö eiland v vastelar

de Vrije Zeeuw | 1945 | | pagina 2