DeVri je Zeeuw ENGELAND IN OORLOGSTIJD. BONNENLIJST STADSNIEUWS De Westelijke Rijnoever grootendeels van Duitschers gezuiverd. AGENDA Rationalisatie van den geldvoorraad PREDIKBEURTEN Laatste Berichten VLISSINGEN MIDDELBURG Drs. L. de Jong, buiten- landsch redacteur van „Radio Oranje" en voor den oorlog een der redacteuren van „De Groene Amsterdammer", sprak Vrijdag voor de Middelburg- sche afdeeling der Zeeuwsche Volksuniversiteit over „Enge land in oorlogstijd". De spreker schetste in eeni- ge frappante bijzonderheden den werkelijk desolaten mili tairen toestand, waarin Enge land in den zomer van 1940 verkeerde. Uit Duinkerken werden slechts twee tanks ge red, waarop alleen machine- feweren gemonteerd waren, erwijl de Home Guard in dien t met stokken oefende en de Duitschers daarmee even tueel ook uit het land had moeten houden bij gebrek aan geweren. Op sommige plaat sen aan de kust werden ka nonnen uit den Napoleonti- schen tijd, die uit de musea waren gehaald, opgesteld, om den vijand althans kanonnen te doen zien. Ondanks deze hopelooze mi litaire positie bewaarde het Engelsche volk 'n onaandoen lijke kalmte en bleef het vaste geloof in de uiteindelijke over winning bestaan, ook onder de bombardementen en V-aanval- len, die Londen later te ver duren had. Interessante bijzonderheden gaf de spreker over het Engel sche leger, de luchtmacht en de vloot en over het groote aandeel, dat de Engelsche vrouw in de oorlogvoering heeft. Ook in Engeland openbaarde zich, evenals in ons land. een verdieping van het geestelijk leven, hoewel in ie.ts anderen zin, zich nl. uitend in een sterk vergroote belangstelling voor de kunst. Op alle mogelijke wijzen tracht men aan deze behoefte aan kunst te voldoen. Vervolgens belichtte drs. de Jong de figuur van Churchill als de ziel van de oorlogsin spanning van het Engelsche volk en de ziel van de coalitie tegen Duitschland en Japan, om tenslotte den burgerzin en de solidariteit van de Engel- schen te prijzen. Na deze interessante en ge waardeerde uiteenzetting werd de gelegenheid gegeven tot het stellen van vragen, die in den ruimsten zin in betrekking stonden tot het onderwerp. Hiervan werd met de meeste vrijmoedigheid gebruik ge maakt. Van den populairen radio-spreker werd ophelde ring van menige duistere zaak geëischt. O.a. hoe het nu eigenlijk stond met de groote voorraden voedsel, die, volgens de belofte van Radio Oranje, voor ons in Engeland zouden klaar liggen. Het feit, dat het geallieerde opperbevel zich in het najaar van 1944 verrekend heeft en, optimistisch gestemd inzake den oorlog in het Westen, een tè groot deel v n zijn vervoers middelen voor een verscherp ten strijd tegen Japan, naar het Verre Oosten heeft ge stuurd, is oorzaak dat de groo te voorraden, die er inderdaad voor ons in Engeland gereed liggen, niet in voldoende mate naar Holland verscheept kun nen worden. In de twee groote oorlogen, die Engeland thans tegelijkertijd voert, zal het in het belang zijn van onbevrijd Nederland, wanneer wij in het Zuiden het nog eenigen tijd zonder groote aanvoeren uit zingen en er mee accoord gaan, dat zoo goed als alle scheepsruimte voor de oorlog voering beschikbaar blijft. Naar aanleiding van een an dere vraag teekende de spre ker hoe Nederland gedurende den oorlog in het buitenland een uitstekenden naam ver kreeg, niet in de laatste plaats door de kordate houding van de regeering met de oorlogs verklaring aan Japan. Het feit, dat Nederland Japan den oorlog verklaarde vóór Enge land en Amerika, heeft in het buitenland grooten indruk ge maakt, evenals de prachtige houding van de Hollandsche bestuursambtenaren in Ned.- tndië, die, toen de Japanners naderden, geen van allen hun post hebben verlaten en zoo het moreele recht, dat Neder land op Indië heeft, voor goed hebben vastgelegd. Goes: Donderdag 15 Maart 10 v.m. jaarverg. „Vrederust", in „De Prins van Oranje", Nieuwstr. 1200 Amerikaansche bom menwerpers, begeleid door 800 jagers, bombardeerden giste ren Hamburg, Kiel en Bremen. Van Italië uit werden weer doelen in Oostenrijk bestookt, Eerste Jaargang - Nummer 92 Verantw. Hoofdred.: drs. H. Sinnema. Red.-adres: Middelburg, Molenwater 69. Adm.-adres: Vlissingen, Walstr. 58-60 Telefoonnummer 10, nk 5 uur: 89. M'burg: Rouaansche Kaai 39, Tel. 2009 Maandag 12 Maart 1945 Uitgever: Jacq. de Smit, Souburg. Vdvertentieprijs 30 cent per regel, lbonnementsprijs per week 26 cent. der kwartaal 3.30. Losse nummers 5 cent. Nieuwe bonnen geldig voor het tijdvak van 11 t.m. 17 Maart 1945. Aardappelen: 12, M12 Aard- app. 1% kg. Vleesch/Vleeschwaren: 12A, M12A Vleesch 100 gr., 12B Vleesch 25 gr. Suiker: 84 Algemeen 250 gr. Tarwemeel of Z. Tarwebloem: A16, B16, C16 Reserve 70 gr. Margarine of vet: A9B, B9B, C9B, D10A, E10A, AHA, B11A, C11A, D11A, E11A, M11A Boter 125 gr. marga rine of 100 gr. vet. Reeds op vroeger datum aangewezen bonnen. Brood: J.2A en B „Brood" per bon 400 gram. M 12A „Br 400 gram per bon. 12 „Beschuit" 100 gram per bon. Melk: 12 „Melk", 1 rantsoen 1% liter. Taptemelk: 12 „Taptemelk", per bon 1 rts. is 1% liter taptemelk of 1% liter kar nemelk of 200 gram magere melkpoeder. Engelsche Biscuits: 91 Alg. en 77 Alg. per bon 300 gram. Chocolade: C 11, D 11, E 11, Versnaperingen. Per bon 2 tabletten (circa 56 gram pc~ tablet). Jam of stroop: 88 Algemeen 125 gr. Peulvruchten: A17, B17, C17 Reserve 250 gr. Zout: 90 Algemeen 100 gr. Tarwemeel of Z. Tarwebloem: D16, E16 Reserve 490 gr. Sigaren, Cigarillos of cigaret- ten: Linkerhelft v.h. lichaam v.d. Tabakskaart 2 rts. tot 31 Maart 1945. OPROEP. Het Departement van Over- zeesche Ge edsdeelen roept sollicitanten op voor de vervul ling der betrekkingen van: A. Het Hoofd van het De partement van Sociale Zaken in Suriname. B. Een lid van het Hof van Justitie te Paramaribo. Gegadisrden voor deze func ties worden verzocht zich in verbinding te stellen met het Hoofd der Sectie Oost- en West-Indische Zaken van Mili tair Gezag, Dommelstraat 2, te Eindhoven. Het Hoofd voornoemd, J. C. J. Bongers, Generaal-Majoor K.N.I.L. Schema van een provincialen girodienst. n*) Het doel van een op te rich ten Postchèque-Girodienst voor het bevrijde Zeeuwsche gebied zou dus zijn, een aantrekking van het contante geld, dat de girodienst dan weer zou kun nen overhevelen naar de agent schappen van de Ned. Bank. De postchèque- en girodienst zou dan in de boeken van de Ned. Bank kunnen worden ge crediteerd voor het afgegeven bedrag. Er zou een belangrijk quantum contant geld worden aangetrokken door de sub-or ganen van de Ned. Bank, die deze weer kunnen distribuee- ren onder de instellingen, die het noodig hebben. Aldus een rationeele toe passing van het quantum con tant geld. Wij weten heel goed, dat niet alle betalingen in con tant geld en door middel van particuliere banken en giro diensten geschieden. Er blijven altijd betalingen, die men niet langs de giro doet. Ook heeft het particuliere bankwezen met zijn giroverkeer een zeer belangrijk aandeel aan het be talingsverkeer. Doch het quantum contant geld, dat wij zouden willen doen opvangen door de giro, is o.i. niet te onderschatten. Organisatie. Hoe zou de organisatie moe ten geschieden Deskundigen zullen, indien het idee, dat wij naar voren brengen, levens vatbaarheid heeft, de moeilijk heden gemakkelijk kunnen op lossen. Wij denken bijv. (het is een leekenoordeel) aan de moge lijkheid, het postkantoor in onze Zeeuwsche hoofdstad als centraal girokantoor te laten functionneeren. De overige postkantoren met hun hulp- en jkantoren zouden net als roeger ingeschakeld kunnen worden. Nu kan het doel van een Zeeuwsche giro zijn een tijde lijk of een blijvend doel. Is het een tijdelijk doel, dan moet de rts* f° zijn, dat latei- de administratie gemakkeliik S» ïy-t centrale kantoor in Den Haag kan worden over gedragen. Maar een blijvend doel? Zou het inderdaad gek zijn, een permanente provinciale giro te' hebben De provincie zelf zou kunnen genieten van de aan te bieden gelden. Provin ciale belangen zouden door in woners van de provincie door middel van hun giro kunnen worden gediend. Doch dit brengt ons op de veel omstre den kwestie centralisatie-de centralisatie. Provinciale giro zal sneller de gelden kunnen omzetten dan de centrale giro in den Haag. Belegging. Hoe moeten bij instelling van een prov. giro de aange trokken gelden worden üe- legd o.i. zal dit kunnen ge schieden op korteren of lan- Feie?n ^ermtln san provinciale instellingen. De wijze van be laging zullen deskundigen moeten oplossen. «r^-are *let' °°k niet over weging waard het aantrekken van contant geld door de giro te animeeren, door het geven van een zekere rente? Het voordeel van de belegging zou ten goede kunnen komen aan instellingen, die den wederop bouw van de provincie be oogen. Moeilijkheden. Tegen onze ideeën zullen ze ker, wij zijn immers leeken, bezwaren kunnen worden aan gevoerd. Men zou kunnen aan voeren: heeft de oprichting van een dergelijke prov. giro wel zin, de oorlog is zoo afge- loopen; de menschen hebben nu minder betalingen te doen; de organisatie is kostbaar; men heeft geen voldoende ge schoold personeel; er kan on derling rivaliteit ontstaan over de vraag, waar het centrale kantoor moet zijn; is de com municatie al van dergelijken aard in onze provincie, dat dit geen strubbelingen zal ge ven Men kan hier tegen aanvoe ren: al is de oorlog vlug af- geloopen, dan zal het nog lang duren eer de verhoudingen, ook in het betalingsverkeer, normaal zullen zijn en heeft het wellicht zin nu reeds een regeling te treffen. Uitvoerbaarheid. Indien inderdaad de men schen minder betalingen heb ben te doen dan is o.i. toch het betalingsgebied, dat de girobank zou omvatten, groot genoeg om rationeel werk zaam te kunnen zijn; verge lijke betalingsverkeer, dat er zou kunnen zijn tusschen Wal cheren en Zuid-Beveland. Of de organisatie te kost baar zal zijn hangt af van den opzet. Of er voldoende ge schoold personeel is? Wij ge- looven van wel; onder de amb tenaren der posterijen zijn er o.i. voldoende geschoolde krachten. Onderlinge rivaliteit t.o.v. de vraag, waar de centrale moet komen, is uit den booze. De communicatie is o.i. al van zoodanigen aard. dat ver wezenlijking toch niet op dit bezwaar kan afstuiten. Tenslotte de menschen, die een giro hebben, zullen er met van terugschrikken, trjde- 'qk hun gelden toe te vertrou- li'ng aan de provinciale instel- Proviueiaal belang. tieTenp1i«tt6 •vTafen clemen- vraae-stult "'^-deskundige een vraagstuk te hebben aang-esne den dat niet zoo direct voudig is. Doch is het niet de moeite van het overdenken waard? Is het geen provin ciaal belang? Wjj meenden van wel en dachten het nog belangrijker, wanneer er sa menwerking, e.v. samenvloei ing, zou kunnen komen met een Brabantschen postchèque. en girodienst. Willen deskundigen over dit vraagstuk eens hun gedachten laten gaan? Dan zou de leek al tevreden zijn. I. C. P. No. I stond in ons blad van Dinsdag 1.1. Wij hebben hiermede den heer Pluijmers de gelegenheid gegeven zijn denkbeelden over de rationalisatie van den geld voorraad uiteen te zetten. Op sommige punten van zijn be toog heeft ons van verschil lende zijde eritiek bereikt. Aan één schrijver verleenen we gaarne plaats om zijn bezwa ren te uiten. Namens de Vereeniging voor den Walcherschen Geld- en Effectenhandel schrijft de se cretaris, de heer D. F. P. Hoe gen, ons: Met verbazing werd door ons kennis genomen van het artikel „Rationalisatie van den geldvoorraad", waarvan in uw blad van 6 Maart het eer ste gedeelte geplaatst werd. Het is niet anders als betreu renswaardig te noemen, dat niet-deskundige schrijvers, welke klaarblijkelijk ook niet de moeite hebben genomen om ter bevoegder plaatse zich te oriënteeren, in de gelegenheid worden gesteld, hun penne- vruchten aan de openbaarheid prijs te geven en daardoor bij het publiek een verkeerde voorstelling van zaken te wek ken. Wij zullen volstaan met en kele markante misvattingen recht te zetten. De schrijver betoogd dat het publiek uit wantrouwen zijn geld niet aan de spaarbanken en particulie re banken durft toe te ver trouwen. In werkelijkheid werd aan deze instellingen zoo veel geld toevertrouwd, dat het een niet op te lossen puzzle werd, deze Helden rentegevend uit te zet ten. Het gevolg was toene mende overheidsfinanciering, teneinde rente te kunnen ma ken en overmatig groote niet rente dragende kassaldi. Ten einde den geldtoevloed wat af te remmen, werd reeds gerui- men tijd geleden besloten een verlaagde, daarna zelfs geen rente meer te vergoeden voor nieuw geld. De schrijver ver wart klaarblijkelijk geldruimte met een te kort aan pasmunt. Door invoer van pasmunt is deze moeilijkheid reeds weer grootendeels ondervangen, ter wijl ook weer voldoende zilver bons aanwezig zijn. Het tweede punt waartegen wij stelling moeten nemen is het idee van een postgiro- dienst voor Zeeland. Waar denkt de schrijver een gebouw, machines, papier en 'gerouti neerd personeel vandaan te halen Voor het op gang brengen van het girale geldverkeer is reeds een oplossing gevonden in den vorm van uitbreiding en mogelijk making van het bankiersgiro. De banken die nu onderling oostverkeer krij gen, hebben het apparaat hiervoor beschikbaar en kun nen ait verkeer zonder verdere moeite en kostbare voorzienin gen onderhouden, maar dan niet voor Zeeland alleen maar voor het gehééle bevrijde ge bied. Door het openen van een rekening bij een der banken bereikt men vrij wat eenvou diger het door den schrijver beoogde resultaat en wordt in de behoefte op dit gebied vol ledig voorzien. ZEELAND BIEDT DE HELPENDE HAND. De heer L>. F. P. Hoegen schrijft ons: In uw blad van 28 Februari komen onder de rubriek „Uit onzen Lezerskring", enkele bij dragen voor, die mij aanlei ding geven u te verzoeken, mij door bemiddeling van uw blad in de gelegenheid te stel len, „nkele feiten ter algemee- ne kennis te brengen betref fende de H.A.R.K. en de Hulp actie voor benoorden de Ri vieren. In Zeeland bestond sedert 1940 het Provinciaal Zeeuwsch Comité tot Hulp en Herstel, dat thans is ingebracht in de Provinciale Zeeuwsche Hark, welke organisatie al het werk op charitatief gebied zal sa menbundelen en overkoepelen. Als laatste handeling zond o.a. het Provinciaal Hulpcomité de zer dagen 4 vrachtwagens kleeding, meubilair e.d. naar Zeeuwsch-Vlaanderen, dat bo vendien uit België en „Am- stelstroom" reeds een flinke zending ontving, wat hopelijk spoedig door vele zendingen, door bemiddeling van de Hark, zal worden gevolgd. Dit als antwoord op hetgeen de heer J. de Bliek schreef. Het dagelijksch bestuur van de Provinciale Zeeuwsche a ark werd als volgt samen gesteld: Voorzitter: dr. G. Sis- singh, Vlissingen, Kring-Com missaris Roode Kruis; secre taris M. H. Braat, Nw. en St. Joosland; penningmeester D F. P. Hoegen, Middelburg. Zeeland werd in 4 districten verdeeld, ieder vertegenwoor digd door 2 afgevaardigden en wel als volgt: distriet 1 Z. Vlaanderen; district 2 Walche ren; district 3 N. en Z. Beve land; district 4 Tholen, St. Philipsland en Schouwen en Duiveland. Hieronder werken in ieder district werk-ommissies en bo vendien in iedere gemeente een plaatselijk Hark-comité. Zooals in „De Vrije Zeeuw" reeds vermeld, worden van alle gelden, die door de Hulp actie Benoorden de Rivieren worden samengebracht, 25 besteed voor Zeeland, 75 wordt gedeponeerd bij de Twentsehe Bank te Middel burg, totdat aan deze gelden de uiteindelijke bestemming kan worden gegeven. Verantwoordelijk hiervoor is een financieele commissie die als volgt werd samengesteld: Jhr. G. A. A. van Nispen, agent der Nederlandsche Bank; mr. J. A. Dumon Tak, directeur Twentsehe Bank notaris R. Batten; T. Zand- stra, accountant; D. F. P. Hoegen, directeur Incasso Bank. Zeer binnenkort hoopt de Prov. Hark haar kantoor te openen in een vleugel van het oude mannen- en vrouwenhuis aan de Heerengracht te Mid delburg. Het enthousiasme, de goede wil en de medewerking zijn er. Met een goede organisatie die wij meenen gecreëerd te hebben, waardoor alle beschik, bare krachten en middelen zoo economisch mogelijk worden samengevoegd, hopen wij te bereiken, dat wij later zullen kunnen verklaren: Alles wat wij, bevoorrechten in Bevrijd Nederland, voor onze landge- nooten in nog bezet gebied kon ien doen, wérd door ons gedaan. DE OORLOG OP HET WITTE DOEK. In Alhambra-Theater te Vlissingen krijgt men dezer dagen o.a opnamen van den strijd aan de Roer en de be vrijding van Warschau te zien. Ook kan men de landing ope raties op Leyte gadeslaan. Een afzonderlijke film is gewijd aan den raid op de Lofoden, dezelf de actie, die thans beschreven wordt in onze feuilleton. St. Laurens. Geref. kerk. Bidstond voor het gewas Woensdag 14 Maart, 7 uur, ds. A. Koning, Doopsgez. kerk, L. Noordstraat. Bij het Amerikaansche bruggenhoofd ten O. van den Rijn, dat nu 15 x 5 km. groot is, vermeerdert de Duitsche tegenstand. Het stadje Hon. nef is bijna van vijanden ge zuiverd De Amerikaansche tanks zijn Koblenz tot op 1 km. ge naderd. Vijf-zesde van de Eifelsaillant is van Duitschers ontdaan. Krijgsgevangenen worden er bij duizenden ge maakt. Langs den W. Rijn- oever beheerschen de gealli eerden nu meer dan 200 km. Het Duitsche bruggenhoofd tegenover W'ezel is opgeheven. R.A.F.-bommenwerpers hebben gisteren in een half uur tijds 4500 ton brisant bommen op Essen geworpen Dit was de zwaarste dag- aanval op dit centrum. Doel was het spoorwegemplace ment. Amerikaansche troepen zijn op Mindanao in de Philip- pijnen geland. De Jappen wer den volkomen verrast. 330 Superfortresses bombardeer den gisteren het Japansche centrum van vliegtuigindustrie Nagoya. (B-.B.C.) OPBRENGST H.A.R.K.- COLLECTF. t.m. 10 Maart 1945. Giften: Haven van Vlis singen 500.— Fabr. van Melk- prod. Koena - 500. Kon. Mij. de Schelde - 500. Amsterd. Bank - 100 Cantine Brig. Irene - 246.46 Show „Hier zijn Wij" - -424.35 Steenkolenhandel Wibaut - 100.— Ned. Handel Mij. - 100 Diverse giften - 2.242.12 Huis- en straalcoll. - 12.060 86 208.68 Nagek. collecte Tezamen 16.982.47 Er zullen nog meer giften volgen. Als men in aanmer king neemt, dat Vlissingen een stad van veel „werkers" en weinig „bezitters" is, moet ge constateerd worden, dat deze opbrengst stellig aan de ver wachtingen heeft beantwoord. (Red.) TIJDELIJKE ACADEMIE VOOR HET BEVRIJDE GEBIED. In aansluiting op een in den loop van Februari verschenen bericht, deelen wij mede dat te Eindhoven is opgericht Ce „Stichting tijdelijke academie". Blijkens haar statuten stelt ze zich ten doel te voorzien in de leemte aan universitair en hooger technisch onderwijs, welke tengevolge der bijzonde re omstandigheden in het mo menteel bevrijde gebied be staat. Zij tracht dit doel te be reiken door het geven van on derwijs en het afnemen van examens in de Technische We tenschappen (Delft), de Land bouwwetenschap (Wagenin- gen), de Medicijnen, de God geleerdheid en de Wis. en Na tuurkunde inclusief Scheikun de, geologie, biologie, phar- macie), voor zoover de hulp middelen dit zullen toelaten. Studenten, die hun studie aan de Tijdelijke Academie wenschen voort te zetten of te beginnen of een examen wen schen af te leggen, wordt ver zocht zich aan te melden door middel van een formulier, dat in de week van 512 Maart verkrijgbaar zal zijn op de Mi litaire Commissariaten sectie Onderwijs etc. te Maastricht, Heerlen, Nijmegen, Oss, 's- Hertogenbosch. Tilburg, Breda, Roosendaal, Bergen op Zoom, Middelburg en Sluiskil, alsme de op het bureau der Stich ting, tijdelijk gevestigd Reeh- testraat 44 te Eindhoven. Zij zullen dan zoo spoedig moge lijk een oproep ontvangen, waarna definitieve inschrij ving kan volgen. Het college geld zal in beginsel overeen stemmen met dit aan onze uni versiteiten en hoogescholen. Studenten voor wie dit een be zwaar mocht zijn of die slechts kunnen studeeren indien hun een beurs wordt toegekend, moeten dit op aanvraagformu lier vermelden. Waarschijnlijk zal eind Maart worden begonnen met de college's voor het le jaar Delft (alle afdeelingen), le. jaar wis-, natuur- en scheikun de, le jaar Wagenningen, le jaar medicijnen. De drie eerst genoemde cursussen worden ehouden te Eindhoven, de laatste (medische propaedeu- se) bovendien te Maastricht en Nijmegen. Verdere cursussen zullen spoedig volgen. Wat de faculteit der godgeleerdheid betreft Is een volledige opleiding voor Neder- landsch hervormden voorbe reid; wij verwijzen dienaan gaande mede naar de kerke lijke bladen. Volgens artikel 18 der sta tuten worden tot het bijwonen Daar over de operaties aan het Westelijk front over de meeste fronten een stilzwijgen wordt bewaard om den vij and niet te steunen in zijn tegenmaatregelen, is er niet veel nieuws over de fronten binnengekomen. De Duitsche strijdkrachten hebben tegenover het bruggen hoofd van het 1ste Ameri kaansche leger eenige tegen- aanvallen ingezet, maar des ondanks konden de geallieer den dit hoofd uitbreiden. Liny is gevallen en de Amerikanen rukten 1% km. op. De Duit schers probeeren niet zwaar der granaatvuur den gealli eerden opmarsch van het brug genhoofd uit te belemmeren Alle aanvallen werden afge slagen. Men meldt nader, dat de Duitsche tegenaanvallen niet ernstig werden gesteund door vliegtuigen. In den Noordelijken sector van het Westelijk front wordt de tegenstand van de vijan. delrjke troepen in het Duit sche bruggenhoofd bij Weze minder. De Duitschers worden hier snel teruggedreven over den Rijn. De 2 bruggen bij Wezel hebben de Duitschers opgeblazen. Malach is door de Amerikanen bezet en men tracht het bruggenhoofd snel te liquideeren. De geallieerden staan nog 3 km. van de ver nielde bruggen bij Wezel. Van Nijmegen tot Ander- nach is volgens de laatste berichten de Westelijke oever van den Rijn geheel in geallieerde handen. Een correspondent seint, dat de terugtocht van de Duit schers lang niet ordelijk ge schiedt. Naarmate de dagen verstrijken worden de Duit schers steeds machteloozer en wonen de legers volkomen ge desorganiseerd. Over den tegenstand van den „Volksstorm" verklaarde hij, dat er in een sector van het front leden van den Volks storm 9 Duitsche, 2 Fransche, 5 Deensche en 5 Grieksche geweren hadden, maar dat er voor deze wapenen geen pa tronen aanwezig waren. Men probeerde zelfs met Neder landsche patronen Deensche geweren af te schieten. CliurchiU feliciteert Eisenhower. Minister Churchill heeft aan generaal Eisenhower een ge- lukwnsch gezonden, waarin hij hem feliciteert met de gunstige operaties aan he Westelijk front, waardoor vol gens Churchill alle- Duitsche troepen ten W, van den Rijn zu 'en worden verslagen en vernietigd. Chuchill bracht warme hulde aan de Canadee zen en Engelschen. Ik verheug mij erover dat °°h de Engel sche en Canadeesche legers deel hebben uitgemaakt van uw Vereenigde legers. In zijn antwoord op dezen gelukwensch zei generaal Eisenhower, dat de geallieerde afdeeling haar rol op een voortreffelijke wijze vervult De Russen in Danzig. De Russen rukken van het W„ O. en Z. op Danzig aan Van het Z. uit werd Katuschi 25 km van Danzig, veroverd Van het O. uit Tirhof, even eens 25 km. van de Poort Een Russische colonne, die uit het Z. oprukt, is de buiten wijken van Danzig binnenge drongen. Troepen die uit het Westen komen hebben Lauen- berg veroverd, na in 24 uur 50 km. te zijn gevorderd. 300 andere plaatsen werden even eens genomen; 3000 Duitschers sneuvelden. A "deelingen van het leger van Zhukow hebben tegenover Stettin 4 steden veroverd, 2000 gevangenen werden binnenge bracht. Altdamm wordt zwaar beschoten en de Duitsche te genstand wordt zwakker. In Hongarije zetten de Duitschers hun tegenaanvallen ten N.O. van het Balaton- meer voort om te trachten een doorbraak te forceeren naar den Donau. Moskou meldt, dat de Duitschers op enkele plaatsen onbelangrijke wiggen konden vormen, die hun zware verliezen kostten. Van de 113 tanks, die Vrijdag werden vernietigd, verloren de Duitschers er 72 aan dit front. In 24 uur werden 83 vlieg tuigen neergeschoten. De Russische vloot heeft 3 .oevoersehepen en 2 kleinere schepen, tezamen 20.000 ton metende, bij een aanval op de haven van Pillau tot zinken gebracht. Berlijn krijgt geen nachtrust. De tactische luchtmacht kon door de ongunstige weers omstandigheden slechts matig opereeren. Zaterdag werd voor den 19en achtereenvolgenden nacht Ber lijn door Engelsche Mosqui to's gebombardeerd. 1350 Li berators, begeleid door 500 ja gers,-vielen spoorwegen in en bij het Roergebied aan, vooral bij Dortmund, Söst en Pader- born. Engelsche Lancasters bom bardeerden benzinefabrieken in het Roergebied. In Noord-Nederland vielen Spitfires V2-installaties en verbindingswegen aan. Van Italië uit bombardeer den de geallieerde spoorwegen in Zuid-Oostenrijk, Joego-Sla- vië en Noord-Italië. Engelsche en Britsch-Indi- sche troepen zijn om den cita del en andere wijken in Man- dalay heengedrongen, zoodat een groot aantal Japanners is ingesloten. Ten Z.W. van de stad leden de Japanners op nieuw groote verliezen, toen ze trachtten naar het Z. uit te breken. Mandalay is voor de helft in Amerikaansche han den. In de Philippijnen maakten de geallieerden ten O. van Ma nilla nieuwe terreinwinst. Landing op Mindanao. Volgens Japansche berich ten zijn de Amerikanen op Mindanao geland. De Ameri kanen maakten bekend, dat ze de plaats Mandoeango op dit eiland zwaar hebben ge bombardeerd. De landing is echter nog niet bevestigd. Op Iwojima neemt de tegen stand der Japansche troepen af. Door den luchtaanval van 300 Vliegende Forten, dien de Amerikanen Zaterdag op To kio hebben uitgevoerd, woeden er groote branden in de stad. Eén der grootste havenwijken brandt gestadig af. Ook het keizerlijke paleis heeft in brand gestaan. 3500 huizen blokken zijn door brand ver nield. De Japansche berichten geven toe dat de stad zwaar is getroffen. Japansche actie in Indo-China In Indo-China moest de Fransche regeering aftreden. Er mogen geen samenkomsten meer plaatsvinden van meer dan 3 personen. De radio-ap paraten, fototoestellen, schrijf machines en vuurwapenen worden in beslag genomen. 3 vooraanstaande Fransche ge neraals zijn gevangen geno men. Men brengt dit in ver band met de landingen, die op Indo-China kunnen worden uitgevoerd. De Japanners verklaren, dat ze zich geen gebiedsdeelen van dit land willen toeëigenen. Het gerecht in het departe ment van de Seine heeft eigen dommen van een groot aantal leden der vroegere regeering- Vichy in beslag genomen. De eerste minister van Bul garije heeft een rede gehou den op het congres van het Vaderlandsche front. Hij zeide o.a. dat de buitenlandsche po litiek allereerst moet zijn ge richt op vriendschap met Rus land. Ook met de Westelijke mogendheden, Griekenland, Joego-Slavië en de andere Bal- kanstaten wenscht de eerste minister een goede verstand houding. Hij was de Russische vegeering dankbaar voor de lichte vredesvoorstellen. (B.B.C. en H.N.) van lessen en het afleggen van examens slechts toegelaten de genen, die zijn toegelaten door een commissie van toelating. Deze weigert de toelating uit sluitend, ingeval degene die toelating verzoekt op grond van zijn onvaderlandsch ge drag in redelijkheid geen aan spraak op bijwonen van het on derwrjs of riet afleggen van een examen aan de Tijdelijke Academie kan doen geldén. Ten einde de definitieve inschrij ving te kunnen bespoedigen, is aan het aanmeldingsformulier een vragenlijst toegevoegd be treffende gegevens welke voor de commissie van belang zijn Studenten, die in twijfel ver keeren omtrent de mogelijkheid van studie in de door hen ge- wenschte richting wordt ver zocht zich nochtans aan te melden, met volledige specifi catie der studierichting of zich voor nadere inlichtingen te wenden tot den voorloopiger secretaris. Dr. H. C. Hamaker Huygenslaan 11, Eindhoven. BILJARTWEDSTRIJD IN HET GEM. MILITAIR TEHUIS. Vrijdag jl. had in het 1.l tair Tehuis te Middelburg een biljartwedstrijd plaats tusschen Nederlandsche militairen en d: schikking. Arbeidersbiljartclub „De Gou den PoorteGespeeld werd met 7 man partijen van 25 beurten. De Nederlandsche mi litairen wonnen dezen wed strijd met 278 tegen 253 ca ramboles. Al met al was het een zeer gezellige avond. DE PADVINDERS WEER IN HET „PADVINDERSHIÏIS". De padvinders zijn onlangs in het bekende „padvindershuis" aan den Zuidsingel te Middel burg teruggekeerd. Een gedeelte van dit huis, dat niet door de daar onderge brachte bureaux in gebruik genomen werd, is weer voor Groep I, de z.g. „Berdenis van Berlekomgroep", beschikbaar gesteld. Deze groep is officieel het geheele huis toegezegd, zoodra dit weer vrijkomt. In afwachting daarvan zijn met betrekking tot de inrich ting al grootsehe toekomst plannen gemaakt. Ook de pad- vindsters zullen hier als van ouds dan weer een onderkomen vinden. De R. Katholieke verkenners blijven hun clubruimte in de Pijnstraat houden. De Zeeverkenners hebben een aardig gebouwtje in den grooten tuin van het Noodziekenhuis in de Noordstraat tot hun be-

de Vrije Zeeuw | 1945 | | pagina 1