I De Vrije Zeeuw HERBERGZAAMHEID ZORG VOOR GEDEPORTEERDEN. :RS "I zijn den Rijn overgestoken KRACHT, Middelburg O N >urg. iDWERKEN. Middelburg. pRG". ersen FEUILLETON Ve Cofoten- landingen De Amerihanen SPORTNIEUWS ruitzichten. dienen vóór 2§ 66. END BETON V De opmarsch der Russische i front, besloten het vormen van legers in Oost-Europa brengt een ploeg betrouwbare steun- Nederlandsche verleening-personen m Zwit- RING Aanvang 10.30 Het Bestuur. lijk Armbestuur vraagt voor zoo ijk een echtpaar en, als R HET TEHUIS V VAN DAGEN, worden inge- Voorzitter, den 1EULEN, Hoofd- Kruiningen, al- chtingen kunnen igd. s de SITUATIE- an het Westfront (met Berlijn en :e minderen snel, ellen is momen-1 ïlijk. .1. ROSKAM Middelburg. e 5 regels. i rsoons Ledikant veeren bed voor dikant met ge- /erstraat 7, Vlis- Heerenwinterjas egenjas Mais- burg. je, o. kw., leeftijd ior nieuw Laken, RIDDER, Tuin- nemuiden. nen, m. 38 '4, at AtFrinsen- iingen. Tafellaken voor ;en of Luiers 39, Vlissingen. je, leeftijd 8 jaar, tat 50 of stof er lARD, Bagijnhof enen, maat 38, longenssehoienen, 3? BOOGAARD, Middelburg. Waterlaarzen, m. e paar Daraes- 38 en 39 7 Span- Middelburg. ve hooge Werk- 46 voor paar I leerenschoenen, iUCK, Clijverstr. e Pullover voor Luiers? D, VAN pelstraat A 68c, es en Heeren ge- st mij een Dilet- tclub te vormen. 17 jaar. Adres: 5tr. 8, Vlissingen. plaatsing voor spel), tegen be- G. VERSLUIS, Middelburg. Maandagmorgen is. Gelieve terug eciusstraat 7, O.- Kosthuix te VliS Niemvendijk 10b, van de Naai- en rden a s. Maan- kwart over vijf ichool, Molenwa l- per 1 April net volledig pension, of Middelburg. isteelstraat 114, 1. op de boot te chtergelaten een ich. Terug bezor gingen Nieuwstr. en donker grüs rend naar den Gelieve terug te steelstr. 86 bov> n zwart Kindet' ;en belooning te rgen PE'lERS> 6, Vlissingen. iSSE. Gasthuisk.. rg. Zond. 11 Mrt, inning en berouw Wat is een Drie- >r mij wart Vulpotlood, ".kantoor of otn- ingen. Tegen bel Kenl Needs meer onderdanen, die door de Duit schers daarheen vervoerd zijn, Duiten Duitsch toezicht. De vij ind heeft indertijd tal van Ne, derlanders naar West-Ruslanc en O.-Duitschland getranspor eerd als gevangenen of arbei ders om tewerkgesteld te wor den in allerlei plannen en werkprogramma's, die de Duit schers daar hadden ingesteld. Het grootste gedeelte van het gebied waar deze kolonisatie en ondernemingen door de Duitschers zijn ingezet is door le Russen bevrijd dan wel be set. De Nederlandsche autoritei- ten zijn met het doel inlichtin gen te verkrijgen omtrent de bevrijde Nederlandsche onder danen en na te gaan welke vorm van steunverleening ge geven kon worden, in contact geweest met Russische en Poolsehe autoriteiten. Toen deze inlichtingen verkregen waren kon de repatriatiedienst van het Nederlandsche mi nisterie van Sociale Zaken een indruk krijgen van de maatre gelen. welke getroffen dienden te worden om het oogenblik oor te bereiden waarop die lenst ten bate der Nederlan- ,ers kon worden aangewend. Anep is officieel onderricht geworden, dat het aantal Ne derlanders, die vermoedelijk uiteindelijk door de Russen be vrijd zullen worden, de 200.000 zul benaderen. Het meerendee: der zich in Russische en Pool sehe gebieden bevindende Ne derlanders bestaat uit Joden. Het aantal uit Nederland gede porteerde Joden bedroeg o.nge- leer tusschen 115 en 120.000 waarvan 100.000 Nederlanders. Bovendien kan worden aan- 'nomen, dat ongeveer 10.000 l'ederlandsche krijgsgevange nen en arbeiders naar deze ge bieden gedeporteerd dan wel gedirigeerd zijn. Er js reden om aan te ne men, dat bij den terugtocht der Duitsche legers uit het Oosten het grootste gedeelte ,4er niet-Joodsche Nederlanders 'eveneens naar het Westen ge ëvacueerd is. Daarom is het wel zoo goed als zeker, dat er zich in de door df Russen eroverde gebieden alleen maar Joodsche Nederlanders zullen bevinden. Men vreest, dat ve len hunner zijn omgekomen. Of er velen nog in leven zijn is niet bekend, maar men schat hun aantal op niet meer dan 25.000. Uit onlangs ontvangen be [richten is gebleken, dat een aantal Joden van diverse na- inaliteit, waaronder ook Ne derlandsche, In een aantal kampen in Zuid-Polen is aan- •itroffen, waar zij door de issen bevrijd zijn. Het doel van den repatria- iedienst van het ministerie van Sociale Zaken is Neder- ndachc onderdanen te hel pen opsporen en zorg te dra gen voor hun onderhoud en repatriatie. Men heeft ANEP meege deeld, dat Nederlandsche auto riteiten op die wijze veel steun tonden verleenen aangezien leze verbannen en gedepor teerde personen volkomen vermengd zijn, zoodat het ion Ier steun van de zijde van [Nederlanders uiterst moeilijk zal zijn hun, die voor opspo ring en repatriatie in aanmer king komen, steun te verlee nen De Nederlandsche autori teiten zouden niets liever wenschen dan een aantal re- patriatie-autoriteiten ter be schikking van de Russische le verautoriteiten te stellen. Er werd een acht maanden Ij -leden, in verband met de ontwikkelingen aan het Oost- serland te vormen, welke on middellijk naar door de Rus sen bevrijde gebieden gezon den kon worden. Deze ploegen bestaan in totaal uit 47 per sonen, terwijl aan het hoofd daarvan staat dr. Polak Da niels. Allen zijn speciaal op geleid voor dit bijzondere werk. Tot voor kort was het aan tal Nederlanders in bevrijd Oost-Europa zeer klein. Maai dit is nu, nu het bevrijde ge bied zich tot ver in het Wes ten uitstrekt, anders gewor den. De Nederlandsche regee- ring tracht nu allereerst ver gunning te verkrijgen voor de Nederlandsche ambassade in Móskou de oevrijde gebieden in Polen te bezoeken om alie mogelijke inlichtingen te kun nen verzamelen omtrent de gedeporteerden, en voorts voor de in Zwitserland gevormde ploegen om naar de door de Russen bevrijde gebieden te reizen. Voorts heeft men de Russi sche regeering verzocht om een verdrag gelijksoortig aan de Engelsch-Russische over eenkomst inzake repatriatie, verder toe te staan, dat ver plaatste Nederlanders, alvo rens zij naar Nederland terug gebracht worden, met steun van Zweden van een haven aan de Oostzee vervoerd mo gen worden. De Nederlandsche autoritei ten hebben van het 'Ameri- kaansehe Roode Kruis te Mos kou de verzekering verkregen, dat deze organisatie tevens zorg zal dragen voor verplaa.- ste Nederlanders, terwijl ver gunning verkregen is om voor dit doel over een deel der Amerikaansche voorraden te beschikken. De repatriatiedienst beseft, dat het in het huidige sta dium van den oorlog niet ge makkelijk zal zijn groote een heden naar Russisch grondge bied te transporteeren, maa; men hoopt en vertrouwt, dat waar Russische en Poolsehe autoriteiten hun volledigen steun hebben toegezegd, een of meer Nederlandsche verte genwoordigers in staat gesteld zullen worden zoo spoedig mogelijk naar de bevrijde ge bieden af te reizen om d; eerste maatregelen ter repa triatie te kunnen treffen. Tenslotte wordt verklaard, dat de Nederlandsche regee ring de Russen, die op Ne derlandsch grondgebied wor den aangetroffen, eenzelfde b handeling zullen krijgen als de onderdanen van een land, waarmede een verdrag geslo ten is. De Nederlandsche repatria tiedienst aan de Nederlandsch- Duitsche grens is op het oogenblik bezig zorg te dra gen voor onderdanen der Ver eende Landen, waaronder ook voor die van Rusland, waarbij dezelfde richtlijnen van der gelijke verdragen gevolgd worden. (Anep-Aneta.) Eerste Jaargang - Nummer 91 Verantw. Hoofdred.: drs. H. Sinnema. Red.-adres: Middelburg, Molenwater 69. Adm.-adres: Vlissingen, YVaistr. 58-60, Telefoonnummer 10, na 5 uur: 89. M'burg: Rouaansehe Kaai 39, Tel. 2009. cUY .AN, Zaterdag 10 Maart 1945 Uitgever: Jaeq. de Smit, Souburg. Advertentieprijs 30 cent per regel. Vbonnementsprijs per week 26 cent. Per kwartaal 3.30. Losse nummers 5 cent. De Engelsehe minister van Marine, Alexander, heeft medegedeeld, dat er een ster ke Britsche vloot wordt ver zameld om de Jappen ten spoedigste te verslaan. Van bases in Noorwegen rit ont wikkelen Duitsche duikbooten een grootere activiteit, maar de resultaten zijn onbelangrijk. Het Grieksche kabinet heeft besloten op alle oorlogs winsten door Grieken, zoowel als buitenlanders, gedurende de Duitsche bezetting ge maakt, een belasting te leggen van 30 tot 90 Ik was een vreemdeling en gij hebt mij niet op genomen. Sint Mattheus XXV ifi. Er is een slag menschen, die wij ons voor den oorlog slechts herinneren uit oude romans van den Hugenoten-tijd van den oorlog 19141918, toen ons land overstroomd werd met vluchtelingen uit België: de évacué's. Gaanderweg is daarna het begrip évacué ver vaagd tot dezen oorlog ze bij duizenden en duizenden langs onze wegen voerde, weggedre ven uit steden en dorpen, uit polders en waterkant, uit hui zen en hoeven. Het is niet noo dig een dramatische beschrij ving te geven met dik-opge- legde kleuren. De werkelijk heid spreekt voor zichzelf. Toch schijnen er nog al vee! menschen te zijn, die meer cntrcerd worden door de ge dachten, wat zij zelf aan onge mak zouden verduren als ze een évacué in huis zouden ne men, dan door de totale be- rooving en verwarming van den évacué. Ik vind het een pijnlijk onderwerp. Het wil moeilijk uit pen en mond. Men zou willen dat 't overal zoo toeging als in een plaats er gens in Brabant, waarvan ik eenigen tijd geleden een ont roerend verslag ontving, be schrijvend hoe men daar let terlijk iederen dag en nacht in de weer is, om deze zwaar ge troffen menschen met alles en alles te helpen in een ongeken de edelmoedigheid, die herin nert aan de mededeelzaamheid der allereerste Christenge meente. En zooals 't daar toe gaat zoo gebeurt het goddank op vele, vele plaatsen. Toch zijn er zeer, zeer ernstige klachten omtrent mensehen, die hun elementairen plicht in de zen eenvoudigen weg niet schijnen te kennen. Is 't zoo moeilijk zich in te denken in de positie van hen, die alles, alles moe ten achter laten en met een koffer en vaak niets bij zich den weg der onzekerheid op- gingenin één laatsten blik de plaats hunner inwoning, hui: en hof, waar zij leefden en lief den omvattend, voortsukkelend langs den vermoeiden weg der feitelijke ballingschap, of op geladen op een vrachtauto voortrollend naar den vreem de, met hun kleine have, ge kleed in wat ze toevallig bij zich hadden, logeerend in schu ren, stallen, ondergebracht soms in kippenhokken, denkend aan het plekje grond, waar granaatvuur en kanonnade het ommuurde tooneel van hun liei en leed versplintert? Of is de vrees voor ongemak grooter dan de matelooze ellende van deze menschen? Men zou ver wachten dat zij, die plaats hebben of plaats kunnen ma ken, hier onmiddellijk hun hart zouden laten spreken en de dankbaarheid aan het woord zouden laten, omdat men zelf voor die ellende gespaard bleef of zelf weer goed terecht ge komen was. Maar bij velen is het tegendeel waar. Op het zelfde oogenblik dat zij de mo gelijkheid van évacué's-inkwar- -tl. L. Hobeinstraat lieve gitzwarte no or den sroedp bp'oonitfS orgen Dijkstraa Ualio Spitsbergen verstomde. Toen op 22 Juni 1941 de Duitsche veldtocht tegen de "-S.S.R. werd ingezet, traden te Noordelijkste wateren van Europa, die na de evacuatie '•'an Narvik in het jaar tevo- I® aan belang hadden inge- Wet, weer op den voorgrond. 590 k.lometer van het Noor- teiijkste punt van Noorwegen '■'Wwijderd ligt de tot Noor den behoorende eilanden- ptep van Spitsbergen. Spits- "'■Sen bezit steenkoolmijnen, y" reeds 40 jaar lang door oorsche en internationale aatschappijen geëxploiteerd -lijn en waarvan die van Lone Year City gedurende de laat ste 20 jaar de meeste steen kool produceerden. Ook het voornaamste eiland, West- Spitsbergen, is rijk aan steen kool. Deze mijnen werden in 1931 door een maatschappij van de Sovjet in exploitatie genomen, die ongeveer 2000 burgers van de Sovjet uit een totale bevolking van 2800 in de mijnen had tewerk gesteld. In Juli 1941 werd bij over eenkomst tusschen Groot-Brit- tannië, de U.S.S.R. en Noor- vegen besloten onmiddellijk maatregelen te treffen, dat er geen steenkool uit Spitsbergen naar Duitschland zou gaan. a t- wei'd niet wenschelijk ge acht aldaar een permanent garnizoen te legeren. Wat wel gedaan kon worden was te «rgen. dat de mijnen zóó bui- ü?t vIerkjPg: gesteld werden, v, Duitschers er jjeen voor?« Var\ konclen hebben, te vlr, steenko°lvoorraden te ."uet-18en en de bewoners le evacueeren. bee?? 25 Augustus 1941 arri ve een zwakke afdeeling Canadeesche troepen onder be vel van Brigadier A. E. Potts op Spitsbergen, die door eenheden van de Britsche vloot onder bevel van Rear- Admiral P. L. Vian, D.S.O., geëscorteerd werden. De troe pen bestonden uit een compag nie Canadeesche genietroepen, detachementen van het Ed monton Regiment, de Saska. toon Light Infantry en het Pxoyal Canadian Corps of Sig nals met nog enkele kleinere afdeelingen. Hierbij hadden zich kleine afdeelingen van het Vereenigd Koninkrijk, on der meer genietroepen en een detachement Noorsche soldaten onder een officier van den Noorschen Generalen Staf aan gesloten, die als commandee- rende officier in Long Year City optrad en de evauatie der Noorsche bevolking voor bereidde. Vele Canadeezen waren vroe ger bij een expeditieleger inge deeld, dat in April 1940 Trondhjem zou aanvallen, maar dat nimmer uit Engeland ver trok. De troepen waren eeni- gen tijd aan een opleidings centrum van Combined Opera- ln.Schotland gedetacheerd 1 ^aar z« met de be handeling der diverse landings vaartuigen vertrouwd geraakt ^re" «ok de technfek van het landen op een door den vijand bezette kuststrook had" den geleerd. Men stuitte hier evenwel oo geen tegenstand en de zee strijdkrachten gingen in Green Harbour in de IJs-Sont van West-Spitsbergen voor anker. De bevolking toonde zich zeer vriendschappelijk en er wer den onmiddellijk maatregelen getroffen voor evacuatie der Sovjets naar de. U.S.S.R. en der Noren naar Engeland. Toen de burgers der Sovjet aan boord waren, begonnen de vernielingsafdeelingen hun arbeid. De meest vitale deelen der machinerieën weraen mee gevoerd of vernield. Een niet in gebruik zjjn radiostation werd opgeblazen en de trans porteurs boven den grond, die de steenkool van een der grootste mijnen naar de ha vens vervoerden, werden ver nield. Alle steenkool, die net jes opgehoopt lag, in totaal 450.000 ton, werd samen met 1.250.000 liter olie, benzine en vet verbrand. „Men kon", al dus vertelde een ooggetuige, ..brandende vaten een 75 m. de lucht in zien slingeren om ze dan uit de vuurzee komend te zien uiteenspatten, waarna de stukken een 100 a 150 m. weggeslagen werden". Daarna werd de Noorsche bevolking geëvacueerd en teen de laatsten aan boord gebracht waren, kwamen de schepen, die de Russische mijn werkers naar een Noord-Rus sische haven vervoerd hadden met een 200 Fransehe officie ren en manschappen aan boord terug. Dat waren Franschen, die uit Duitsche interneerings- kampen naar de U.S.S.R. ont vlucht waren en zich nu on der het vaandel van generaal de Gaulle wenschten te scha ren. Toen zij de Britsche en Canadeesche leger- en marine officieren zagen, kwamen hun de tranen in de oogen. „Elk oogenblik", zoo schreef een hunner, „schonk ons nieuwe bewijzen van een vriendschap, die veel warmer was dan die tusschen gewone krijgsmak kers. Zij, die voordien volko men onbekend waren met de tact, die de Engelschen ter toon kunnen spreiden, besef fen nu tenvolle de waarde daarvan, die zich zoowel door groote giften als door kleine daden van wellevendheid aan hen openbaarde. Nauwelijks waren wij gearriveerd of de Engelsehe en Canadeesche of ficieren klopten op de deur van ons verblijf en brachten ons hun eigen uniformen, op dat, zooals zij zeiden, de Fran sehe officieren zich tenminste behoorlijk gekleed konden ver- toonen". (Wordt vervolgd.J tiering bevroeden, begint er een heele bedrijvigheid, die op alle denkbare manieren het „gevaar" moet bezweren. Menschen die ruimte genoeg hebben, weten van betreffende instanties een briefje te be machtigen, dat hen vrijstelt van inkwartiering. Men heeft invloedrijke relaties. Deze wor den onmiddellijk in den arm genomen en het verlossende papiertje komt los. Men kan 't ook anders aanleggen, 't Liefst heeft men natuurlijk in 't geheel geen inkwartiering Maar nu er évacué's dreigen te komen kiest men van de twee kwaden de minste en geeft bij andere instanties aan dat men „gaarne" militaire inkwartie ring heeft. De fout is hier niet, dat men om inkwartiering vraagt, maar dat men ze nu vraagt, terwijl men van te vo ren hoegenaamd geen cdeimoe dige bevliegingen had. Deze inkwartiering is feitelijk een smoesje, een foefje. Deze in kwartiering brengt ook gróó- tere voordeelen in natura mee, die men uitstekend kan gebrui ken. Niemand zal er een be zwaar tegen maken dat de be trokken personen in een tijd van voedselmoeilijkheden gaar ne dit appeltje voor den dorst er bij hebben. Maar alweer: het onedele van het geval is, dat een in zich lofwaardige aanbieding misbruikt wordt voor de zeer onlofwaardige bedoeling zwaar getroffenen te loozen. Een ander moet dit maar opknappen. De bedoelin steekt nog duidelijker maar nog minder fraai de kop om den hoek. in gevallen als deze, waarbij de evacué een varken meebracht. Men was quasi zóó geestdriftig gestemd, dat men zelfs meer vroeg dan gevraagd werd. Ook de kinderen moeh ten ingekwartierd worden. Mochten? Moesten en zouden. Maar toen het varken op was en er geen plakje meer van over was, moest het met lief- ialligen aandrang binnenge- baafd gezin er weer uit. Dit geval staat werkelijk niet al leen. Vele évacué's hadden van hun bezit vanzelfsprekend zoo veel mogelijk eetwaar meege nomen als ze maar konden. In vele gevallen hebben zij onder vonden hoe hoog hun vracht, hoe laag zijzelf getaxeerd wer den.-Ik. herhaal nogmaals, dat er eveneens ten opzichte van évacué's een ongekende edel moedigheid wordt waargeno men, maar als iemand me zou verwijten dat ik overdrijf, ben ik bereid met een heel dossier voor den microfoon te komen, waarbij de luisteraar, desnoods met naam te noemen, zou kun nen hcoren, hoe zeer' velen 01 al te doorzichtige 'ïrijze deze hun zoo christelijken plicht we ten te ontduiken. En deze ge vallen doen zich nu juist zeer veelvuldig voor in kringen die wel ruimte en wel middelen hebben. Bij de eenvoudigen, de toch al klein behuisden wordt veel minder weerstand onder vonden dan bij andere, die ruimte over hebben. Maar het is niet juist om de lasten on- gelijkelijk te verdeelen. Met den besten wil der wereld kan in dergelijke gevallen waai dus redelijke motieven uitge sloten zijn geen einder motief vinden dan een voor deze bar re tijden onbehoorlijke gemak zucht. Want men moet zich bij voorbeeld niet beroepen, wat sommige doen, op de moeilijk heid, dat arme menschen, boe renmensehen, arbeiders, zich niet thuis voelen in een omge ving die boven hun stand en ontwikkeling ligt. Zij die voor de legering der évacué's moe ten zorgen, zijn over het alge meen, tenzij in noodgevallen, altijd uitgegaan van het rede lijk standpunt, dat men zoo veel mogelijk ieder naar het eigen millieu dirigeert. Het is een verstandige ge dragslijn om voor bijvoorbeeld: doctoren, notarissen, onderdak te zoeken in de woningen der beter gesitueerden. Wie op ziet tegen de inderdaad groo te ongemakken en inconveniën- ten die de évacué-inkwartie ring vanzelfsprekend mee brengt, moge bedenken, dat we zeer zelden, en practisch nooit in de gelegenheid zijn de zeven barmhartigheden van den Ca techismus te beoefenen. Het wordt altijd gedaan door daar voor in het leven geroepen ver- eenigingen, van armenzorg, huisvestingscomité en derge lijke. Maar nu in dezen tijd dient zich in zijn volle zwaar te het Evangeliewoord van Christus aan: „Ik was aim, ik v/as hongerig, ik was naakt en gij hebt mij niet te eten gege ven, gij hebt mij niet gekleed, gij hebt mij geen onderdak ge geven." Er valt hier met meer te discuseeren over de vraag of évacué-inkwartiering prettig is. Waar de evennaaste zoo voor de deur staat is er spra ke van één woord! Plicht - als naastenliefde nu nog ont doken kan worden, kan ze wel voorgoed van het levenspro gramma verdwijnen. De tijd ontbreekt me om U te wijzen op de onmogelijke taak van de ambtenaren, die voor de évacué's onderdak moeten zoe ken, wanneer zij die plaats hebben, van hun relaties ge bruik maken om een Qntslag- briefje te krijgen. Zooiets heeft meer weg van sobatage dan van redelijke samenwer king en medewerking. Tenslotte wijs ik op de évacué's zelve. Die menschen moeten geholpen worden. Ze zijn er. Ze wachten ergens in een open Roode Kruis vracht wagen; ze zwerven langs den weg, ze staan in drommen bij elkaar. 'n Jammer schouwspel. Is dat al niet erg genoeg? Men kan ze toch niet wegstoppen, men kan ze ook zoo maar niet ergens bij elkaar proppen, zooals men een koffer volduwt. Het zijn menschen, geen vod den. Denk over deze dingen niet te licht en bedenk U tweemaal en tienmaal, voor gij er toe overgaat Uw 'huis te sluiten voor deze verdrevenen, terwijl gij er plaats voor hebt, want gij sluit Uw huis voor God. Het is Christus die aan Uw deur klopt voor onderdak. Christus heeft zich altijd vereenzelvigd met den arme, met den hongerige, den dorsti ge en den daklooze. En zijn woord is gestreng: „Gaat van mij Luisteraars, ken Uw plicht. Dit woord „plicht" moest eigenlijk nog niet eens ge noemd behoeven te worden. Ons natuurlijk medelijden doet ons al de deurknop grijpen om de deur open te zetten. Als je eigen moeder, je vrouw of je oude vader ergens langs den weg vol modder in Brabant, of bij de groote rivieren voort zou tobben, uitgeput en ver- kleund van kou en- regen, hoe zou je er dan over denken? Redeneer niet langer, werk niet tegen, maar zet de deur wagenwijd open. Pater Henri de Greeve, voor Herr. Nederland. Het 1ste Amerikaansche le ger is tusschen Bonn en Ko blenz, n.l. bij Remagen, den Rijn overgestoken. Nadat al lereerst Woensdagmiddag spe ciale stoottroepen de rivier waren overgestoken, volgde naderhand de infanterie. Stevig bruggenhoofd. Naar Reuter meldt is het lste Amerikaansche leger reeds een eind landwaarts op gerukt om den verderen over tocht tegen Duitsch licht ge schut te beschermen. Volgens de laatste berichten kan de verdere overtocht van het lste Amerikaansche leger reeds practisch ongehinderd geschie den, omdat het bruggenhoofd niet meer onder bereik ligt van de Duitsche lichte ar tillerie. De tegenstand der vijande lijke troepen is gering. Pant, sertroepen dringen nu verder voorwaarts. Het Amerikaan sche leger heeft groote op-x, slagplaatsen buitgemaakt erf er stroomen zooveel krijgsge vangenen binnen, dat niemand meer zorgen kan, dat het overbrengen van deze krijgs gevangenen ordelijk kan ge schieden. Donderdag werden er 3704 krijgsgevangenen bin nengebracht. Langs het nieuw gevormde bruggenhoofd stroomt het ma teriaal nu over den Rijn. Stilzwüo'en over ile operaties. Generaal Eisenhower heeft een gelukwensch aan generaal Hodges gezonden, namens hem en alle andere legers aan het Westelijk front. Over de ope raties van het lste leger in dezen sector wordt verder he stilzwijgen bewaard, om den vijand niet te begunstigen, Het laatste bericht, dat Donderdagmiddag binnen kwam, was, dat het bruggen hoofd reeds „veilig" ligt. Gedenkwaardige datum. Remagen ligt 20 km. ten Z. van Bonn en 35 km. ten N.W. van Koblenz, aan den grooten weg tusschen beide plaatsen. De brug bij Remar gen zou volgens vroegere be richten intact gebleven zijn. De geallieerden zijn op den gedenkdag, dat Hitier 7 Maar 1936 het Rijngebied binnen trok, den Rijn overgestoken De woorden, die minister Churchill onlangs heeft gebe zigd, n.l. „Wij zullen spoedig over den Rijn zijn", zijn viug bewaarheid. ^-Godesberg, Bonn en Andernacn bezet. Het lste Amerikaansche le ger heeft verder bij Bonn Go- desberg veroverd, waar Cham berlain in 1939 één van ae drie besprekingen voerde met Hitier. Een ander Amerikaansch leger is Bonn binnengerukt en heeft reeds de helft van de stad veroverd. De Duit- schers hebben de stad reeds beschoten, waardoor vele Duit. sche burgers zijn gedood. Het 3de Amerikaansche le ger heeft ten N.W. van Ko blenz Andernach veroverd. Donderdagavond werd gemeld, dat het lste Amerikaansche leger en het 3e nog 40 km, van elkaar verwijderd zijn, maar volgens radio Brussel is dit bericht nu onjuist. Ko blenz wordt beschoten. Xanten veroverd. Het lste Canadeesche leger en het 3de Engelsehe leger zijn een nieuw offensief be gonnen. De Canadeezen heb. ben Xanten veroverd. Deze plaats dekt de brug bij Wezel, De Canadeezen hebben hier op een nieuw punt den Rijn bereikt. Ook het Britsche le ger heeft terreinwinst ge maakt. .--'X (Fotopersbureau J. Dellaert) De Gereformeerde Kerk aan de Paul Krugerstraat heeft zeer ernstig van de beschieting geleden. Nederlandsche Spitfires maakten gedurende een week 70 vluchten. Zij bombardeerden den spoorweg WezelGoch, vernielden 25 auto's, twee lo comotieven en twee schepen. Drie toestellen met hun be stuurders zijn na deze opera ties niet teruggekeerd. In vlugschriften worden onze Spitfires door de moffen betiteld als „moderne straat- roovers". Met hun bommen, kanonnen en machinegeweren bestoken zij niet alleen ver- keerscolonnes, doch jagen ook iederen benzine- en munitie wagen na. (Anep-Aneta). De Japansche regeering heeft o.a. de volgende "mobili saties bekend gemaakt: Allo mannen tusschen de 12 en 60 jaar, die niet in het leger zijn opgeroepen en alle vrouwen van 12 tot 40 jaar zullen worden opgeroepen om oor- logswerk te verricht. (B.B.C.) Engelsehe bommenwerpers deden Donderdagnacht aanval len op verkeersknooppunten en fabrieken bij Kassei en duikbootbases bij Hamburg. Ook Berlijn werd wederom, zooals gewoonlijk, door Mos quito's gebombardeerd. Dit ge schiedde voor den 17den op eenvolgenden keer. Bommen op het Roergebied. 1350 zware Amerikaansche bommenwerpers, begeleid door 300 jagers, bombardeerden oliefabrieken en spoorwegdoe len achter het Rijnland bij de Roer. Onder anderen werden aangevallen: Essen, Gelsen- kirchen, Siegen, Dortmund en Hagen. Van al deze aanvallen keerde 1 bommenwerper niet terug. Alle jagers kwamen terug. 2 bommenwerpers van den kustvliegdienst bestookten een kustvaartuig bij de Wad deneilanden. Het vaartuig werd in zinkenden toestand achter gelaten. Op een 150 km. breed front ten Z.O. van Danzig tot de Oostzeekust blijven de legers van Rokosowsky en Zhukow vooruitgang maken. Op de meeste punten rukten deze troepen 15 km. op, maar in enkele sectoren werd zelfs een vooruitgang van 25 km. ge boekt. Stettin half omsingeld. In de nabijheid van Stettin werd Greifenberg veroverd. In dezen sector werden 60 plaatsen veroverd; 2000 krijgs gevangenen werden er binnen gebracht. Bij Altdamm bezitten de Duitschers nog een brug genhoofd, maar dit wot t steeds verkleind. Het les r van Zhukow nadert nu van drie zijden Stettin en staat n een halven boog om de stn-J. Ze zijn haast overal 10 km. van Stettin verwijderd. Vooruitgang bij Dauzig. Rokosowsky's leger staat nog 20 km. ten Z.W. van Danzig. Hier werden in totral 300 plaatsen bezet, w.o. Lud- zin, Stangenwalde en Butow; 2000 Duitschers werden ge vangen genomen, 3000 gedood. In Hongarije bij het Bala- tonmeer zetten de Duitschers hun nuttelooze aanvallen voort. Hier sneuvelden 2000 Duit schers. Alle aanvallen werden afgeslagen. Woensdag verloren de Duitschers 116 tanks en 39 vliegtuigen. De Oostzeevloot bracht in de Oostzee weer een Duitsch vaartuig tot zinken. De berichten, die de Duit' schers hebben bekend ge maakt, dat de Russen in de buurt van Küstrin een nieu wen aanval zouden hebben in gezet, zijn door Moskou nog niet bevestigd. Ze zouden See low, 60 km. van Berlijn, reeds hebben bereikt. Van Italië uit werden de bombardementen tot steun voor de operaties aan het Oostfront voortgezet. O.a. werden gebombardeerd Mari- bor en een staalfabriek bij Katzenburg, 100 km. ten Z. W. van Weenen. Middelzware bommenwer pers bombardeerden den Bren- nerpas. Het 5de Britsche leger in Italië heeft haar posities weer verbe.terd. In Mandalay wordt ge vochten. In Birma zijn Britsch-Indi- sche troepen Mandalay binnen getrokken. Er wordt gevoch ten van huis tot huis. De ge allieerden zijn reeds tot bij het centrum doorgedrongen. De 30.000 Japanners in de stad en omgeving zijn prac tisch van alle routes afgeslo ten. De Chineesche troepen rukten vanuit Lashio eveneens verder op. In den Stillen Oceaan werd een Japansch tankschip van 10.000 ton tot zinken gebracht. Op Iwojima maken de Ame rikaansche mariniers verdere terreinwinst. In de Philippijnen zijn de Ja panners 20 km. verder terug gedrongen langs de W. kust in Noordwestelijke richting. Langs de Zuidkust werd even eens een vordering gemaakt van 20 km. De eindaanval op Japan. Op een persconferentie te Washington verklaarde admi raal Nimitz. dat een nieuw plan zal worden opgesteld o i Japan zoo spoedig mogeli,:-; aan te vallen. Volgens dén admiraal zou het mogelijk zij dat de uiteindelijke aanvul van China uit zal komen. (B.B.C. en H.N.) ZEEUWSCHE VOETBAL KAMPIOEN SCHAP. Het wedstrijdprogram'ma voor a.s. Zondag brengt ons VlissingenZeelandia. Beide elftallen hebben nog al de ge speelde wedstrijden gewonnen. Er zal dan ook aan beide zijden hard voor gestreden worden om wederom twee junten binnen te halen. Voor Zeelandia, dat juist haar 35- jarig bestaan viert, zou een oveiwinning een dubbel feest beteekenen. Wij gelooven ech ter niet, dat zij in staat zal zijn om het sterke Vlissingen een nederlaag toe te brengen. De ontmoeting Goes- E.M. M. zal wel met een nederlaag voor E.M.M. eindigen. J. V,

de Vrije Zeeuw | 1945 | | pagina 1