DeVrije Zeeuw BONNENLIJST VLl£S8mGERS STADSNIEUWS De Amerikanen beschieten Duisburg. i|B« vocruit VL1SS1NGEN HET ENGELAND VAN NU. STEUNT DE COLLECTE TEN BATE VAN DE H.A.R.K. PROVINCIENIEUWS Laatste Berichten VLISSINGEN Snelle Russische opmarsch naar Danzig en Stettin. MIDDELBURG AGENDA Kt*1 Sir William Beveridge publi ceerde in de Londensche Star'' een artikel „Kijk Vooruit" waarin hij het vraagstuk van de democratie behandelde. „Van tijd tot tijd houdt ieder een zich wel eens bezig over de beteekenis van het woord democratie en men argumen teert er over of een bepaald land democratisch is of niet", aldus Beveridge. „Naar mijn meening staat en valt de kwestie of een land democratisch is of niet, met de mogelijkheid of dat land van regeering kan wisselen zonder regeerders neer te schieten of iets dergelijks en wat meer is, zender dat opponenten tegen de regeering risico loopen dcor de regeerders te worden neer geschoten. Indien er in theorie en prac- tijk de mogelijkheid is op vreedzame wijze en in overeen stemming met de verlangens van de bevolking, vin regee ring te wisselen, dan bestaat in dat land democratie. Deze mogelijkheid van vreedzame regeeringswisseling naar den wil van het volk, brengt ons in nauwer contact met het vraagstuk van die ïenschen, die gewoon zijn te 'eggen, dat zij met politiek iets te maken willen hebben. nze menschen wensehen echts hun eigen leven te le- en. Het is voor politieke leiders emakkelijker interesse te ekken voor de vraagstukken in huisvesting en werkloos- eid, dan voor verkiezingsme- loden of betaling van verkie- ïngskosten. Deze laatste za ken, alsmede vele andere on- derdeelen van de gouvernemen. teele machine laat den mees ten menschen koud. Toch hangt de soort regeering, die men krijgt, af van zulke, oogen- schijnlijk oninteressante, vraagstukken. Men kan geen behoorlijke, laat staan groote resultaten verkrijgen zonder een zuivere werkende machi. nerie. Indien men een machine gebruikt, moet men er eerst zeker van zijn, dat men voor zijn doeleinden het juiste ap paraat heeft en dat het be hoorlijk werkt. Het ware te wensehen, dat wij in ons land konden zeggen, dat wij alle interesse voor de. ze dingen hadden. Wy houden van boeken, reizen, radio en goede estaurants. Doch waar zou onze hedendaagsche le vensstandaard zijn, indien let terlijk niemand zich zou in teresseeren voor werktuigkun de en machinebouw? Indien wij zeggen, dat wij uitsluitend door regeeringsbe- moeiing de vraagstukken van betere opvoeding, huisvesting en voorkoming van werkloos heid kunnen oplossen, doch dat wij ons niet druk maken om politiek, dan slaan wij wartaal uit. Een land is democratisch in dien zonder schieten van re geering kan worden gewisseld, doch er kan toch geen ware democratie zijn, indien het volk van dat land weigert zijn ge dachten voldoende aan politie ke vraagstukken te wijden, om er zeker van te zijn. dat de juiste regeerders worden geko zen en dat het verkiezings systeem het mogelijk maak* zulks te doen. (Reuter). NIEUWE BONNEN geldig tot 17 Maart 1945. Jlrood: 12A en B „Brood" per bon 4 rantsoenen. M 12A „Brc'd", 400 gram per bon. 12 „Beschuit" 100 gram per bon. l.elk: 12 „Melk", 1 rantsoen per bon. Taptemelk12 „Taptemelk' per bon 1 rts. is 1% liter taptemelk of 1liter kar nemelk of 200 gram magere melkpoeder. Engelsche Biscuits: 91 Alg. en 77 Alg. per bon 300 gram. Chocolade: C 11, D 11, E 11, Versnaperingen. Per bon 2 tabletten (circa 56 gram per tablet). Chocolade: In vervolge moet ocolade per tablet worden rkocht, of indien geen ta stten meer voorradig zijn per 'wicht, waarbij 1 tablet wordt .elijkgesteld met ca. 56 gram. Zoolang een detaillist nog hee- fabietten in voorraad heeft, ig hij niet per gewicht ver- >pen, maar moet per tablet den afgeleverd. Een rant s' 'i chocolade is voortaan 2 ka 'etten. Het gevolg hiervan dat de winkeliers op hun kvoorraad zullen verliezen, en zij nog chocolade in vos rraad hebben. Dit verlies - raagt rfc 16 gram per 100 kr m voorraad. Hiermede lt evenwel rekening ge- pn :den, doordat, aan de hand tri de bij den grossier inge- ,'erde hoeveelheid chocolade is berekend hoeveel rantsoenen iedere detaillist zal te kort komen. Dit aantal rantsoenen is van den werkvoorraad afge schreven. Alleen in die geval len dat het tekort aan rant soenen van invloed is op den totalen werkvoorraad zal auto matisch een aanvullingsvoor schot worden uitgereikt. Het heeft geen zin om hiervoor een aanvraagformulier in te dienen. Iedere winkelier voor zich kan dus uitrekenen hoe veel rantsoenen op zijn werk voorraad zijn afgeschreven. De Inspecteur voor de dis tributie in de prov. Zeeland, PH. J. A. WALLER. PRIJSVERLAGING ENGELSCHE HUISHOUDZEEP. In afwijking van het reed' over prijsverlaging van vel schillende producten in het No. van 7-3-'45 gepubliceerde wordt bekend gemaakt, dat de nieuwe prijsverlaging voor En- gelsche huishoudzeep niet in gaat op 5 Maart, maar eers! nadat bon 79 volledig is geho noreerd. Grossiers kunnen daarna den nieuwen voorraad aan den rayonleider voor Walcheren, Noord- en Zuid-Beveland Groote Markt 28, Goes, opge ven, waarna verrekening van het prijsverschil zal plaats hebben. Eventueele voorraden van winkeliers kunnen aan de gros siers worden terug geleverd en tegen den nieuwen prijs worden aangekocht. De P.V.C. voor Zeeland. Eerste Jaargang - Nummer 90 Verantw. Hoofdred.: drs. H. Sinnema. Red.-adres: Middelburg, Molenwater 69. 'Adm.-adres: VUsslngen, Walstr. 58-60, Telefoonnummer 10, nil 5 uur: 89. M'burg: Rouaansche Kaai 39, Tel. 2000. Vrijdag 9 Maart 1945 Uitgever: Jacq. de Smit, Souburg. Advertentieprijs 30 cent per regel. Vbonnementsprys per week 26 cent. Per kwartaal 3.30. Losse nummers 5 cent. VERKOOP GLASWERK TEN BATE VAN DE H.A.R.K. Alle Vlissingsche gedupeerden komen in aanmerking. Drie vliegen in één klap. dat is het resultaat van een even schitterend als origineel initiatief van 6 Vlissingsche winkeliers. Er zijn dezer da gen 2 vrachtauto's vol mos selen naar Maastricht ver trokken. Dit beteekent welkom voedsel voor de bevolking. Daarna zijn dezelfde wagens geladen met 10 ton huishou delijk glaswerk. De helft hier van zal morgen centraal wor den verkocht aan alle Vlissing sche gedupeerden. Dit is het tweede resultaat. En ten slotte komt de geheele nettowinst van dezen verkoop ten goede aan de H.A.R.K. Dat is het derde gevolg van deze prach tige onderneming. In magazijn „Hefa", St. Ja- cobsstraat, kan men morgen van 86 uur terecht; hoofd stamkaart en event, schade- kaart meebrengen. Monsters met prijzen maken daar be stelling mogelijk. Aflevering een week later in hetzelfde magazijn. Niemand koope meer dan noodig is. De voor zieningsinstanties controleeren de bestellingen. Vlissingers, koopt dus mor gen glaswerk voor uw huis houden en steunt daarmee te vens de H.A.R.K. (Red.) VERTREK ZEEUWSCHE VRIJWILLIGERS VOOR DE NED. KOOPVAARDIJ. Naar wij vernemen zullen de Zeeuwsche vrijwilligers voor de Nederlandsche koopvaardij Maandag 19 Maart a.s. uit Vlissingen naar hun eerste ha ven van bestemming vertrek ken. De Nederlandsche koop vaardij heeft als onderdeel van de Geallieerde scheepvaart een belangrijk aandeel in de oor logvoering tegen den gemeen- schappelijken vijand. Onze jon gens van de koopvaardij zullen de goederen brengen waar ze noodig zijn, trots alle gevaren ter zee en uit de lucht. Daarom zullen onze beste wensehen hen vergezellen. (Red.) OP- EN ONDERGANG VAN DE MAAN. Zaterdag 10 Maart op 4.26, Ier 12.49 uur. Zondag 11 Maart op 5.10, ider 14.04 uur. Maandag 12 Maart op 5.46, onder 15.25 uur. Nieuwe maan: 14 Maart Voethalwedstrijd Goes-E.M.M. gaat toch door. De voor het kampioenschap van Zeeland uitgestelde wed strijd Goes—E.M.M. zal Zon dag 11 Maart toch gespeeld worden. In verband met moei lijkheden van allerlei aard is de ontmoeting Goes—N.A.C. uitgesteld tot April of Mei. Een Geallileerd militair, die is in ons land zijn plicht ilt, zond ons de volgende age, waarin hij den Ne inders een beeld wil geven zijn land en volk, en waar- wjj gaarne een plaats in- iknen. Hij schijft: Dezer dagen werd te Mid- *•1 irg de film „The White '•uifs of Dover" (De Witte -a van Doververtoond. Lachtte een beeld te geven len Engelschen aard ge' door den bril van Holly- doch ik zou er als een "•oudig Engelschman prijs stellen de bevolking van ddelburg te verzekeren dat ngeland en de aard van z:in oevolktng geheel verschillend film Van caricaturen in de Meer dan 80 van ons volk bestaat uit arbeiders en ar beidsters. Wij zijn mijnwer kers en kantoorbedienden, t<chnici en kleermakers, ha renarbeiders en bakkers, win tolbedienden, electricians, fa. i rieksarbeiders en kleine mid nstanders. De heerschappen die in de blm worden voorgesteld ais 'ertegenwoordigende de le- ■enskracht van Engeland, zijn t"en betere vertegenwoordi- '*rs van al hetgeen er aan eeds is in ons land dan de 1 PPer Ten" het is in Neder- ind. Ons volk is springlevend en L'aal en met kruiperig en on- rdamg voor de aristocratie. ZP. v°ortaij, dat een. ro i? arhsiders en arbeid rs het als een onverander- RerL w aanvaardden dat an. dat w?ren dan Z'J. om' I ,f in weelde leefden. v.v-Vn eenvoudige menschen, Ln dat. WV Brittannië heb- yaa het fascisme, peel 'iL e het grootste v°rinen van de strijd krachten en het zijn onze broe. ders en zusters, de hand- en hoofdarbeiders, die den stort vloed van oorlogsmateriaal hebben gefabriceerd, die op alle tooneelen van den oorlog den dood van het fascisme be teekent. Het zijn ook onze menschen die het meest van de bombar dementen van Engeland gele den hebben. Wij nebben geen landhuizen en hooge banksaldi om onze verliezen te vervan gen. Toen de aristocratie de groo te steden met hun auto's ver liet, eiken nacht van Septem ber 1940 tot Mei 1941, bleef het eenvoudige volk op zijn post en trotseerde Hitiers apaches. Ook zijn de hysterica en de ziekelijke sentimentaliteit var de film geen waarachtig beeld van de wijze waarop ons volk zijn verliezen heeft gedragen. _De vrouwen van de arbeiders \.?e fabrieken gegaan en zij hebben de wapens afge'e re6n £oo^V£nditn ha« ónde ren grootgebracht en terwri haar mannen den hoogster prys betaalden, heeft g hun liefde en jahun haat hen geïnspireerd tot harder werken om den vreeseljjkslen vijand der menschheid te verslaan. Dus, mijn beste Nederland sche vrienden, wanneer U om eenmaal na den oorlog In En geland bezoekt, onthoudt dat, zoolang w(j onze groene vel den, onze golvende heuvels en onze witte rotsen hebben, onze voorspoed in ons volk beslc- ten zal liggen. Wij zijn het ware Engeland, wij die zwoegen en zweeten en strijden. Wij begrijpen den adel van den arbeid en wy zijn trotsch op onze bekwaamheid en onze industrie; en wij buigen de knie voor niemand noch voor Hitier, noch voor een graaf, MORGEN KRIJGT U DE KANS OM TE TOONEN, DAT OOK U HET LIJDEN DE NOORDEN EN ALLE GETROFFEN NEDERLANDERS WILT HELPEN. GEEFT NU MET MILDE HAND VOOR t HONGERENDE LAND! OOSTKAPELLE. De collecte voor hulp boven de rivieren heeft opgebracht de som van 5802,55. Wat ze ker eep mooiresultaat is, ge zien ds 1100 inwoners die Oostkapgile. nog bezit, terwijl vele buitenplaatsen onbewoond zijn. Gemiddeld werd ruim 5 per inwoner gegeven. UITVOERING VOOR NED. MILITAIREN TE ARNEMUIDEN. De zangvereeniging „Bea trix" te Arnemuiden organi seerde dezer dagen een uitvoe ring voor de Nederlandsche militairen, onder leiding van haar directeur, den heer Mal- saeke. De vele zangnummers die ten gehoore werden ge bracht waren goed te noemen. Vooral de voordracht was zeer duidelijk. De accordeonver- eeniging „Excelsior" verleende haar muzikale medewerking, welke goed werd vorzorgd. De conferencier oogstte veel suc ces met zijn geestigen humor. Ook de tooneelstukjes door de zangvereeniging opgevoerd, waren goed en werden zeer vlot gespeeld door deze ama teurs. Vooral het spel van mej. Dieleman viel te prijzen. Ook de zang en het pianospel van den heer Laco waren voortref felijk. De heer Malsaeke en zijn ezelschap kunnen terug zien óp een geslaagden avond. Tot slot bedankte de plaatselijke commandant de vele spelers voor hun goede werk en werd nog een uurtje gedanst, waar na ieder voldaan huiswaarts keerde. de, dat wij in ons blad van morgen de eind-opbrengst der gehouden inzameling zullen vermelden en tevens de namen zullen publiceeren van de hee- ren, die zitting hebben geno men in de financieple centrale commissie. ZEEUWSCHE HULP VOOR BOVEN DE RIVIEREN EN H.A.R.K. Van Dr. Sissingh en den heer M. H, Braat ontvingen wy de volgende mededeeling: Naar aanleiding van een be stuursvergadering der Zeeuw sche Hark, gehouden op 6 Maart te Middelburg, deelt het secretariaat mede, dat nu een volledige samenwerking met de Zeeuwsche Hulp voor Boven de Rivieren tot stand is ge bracht. Het pionierswerk dei Zeeuwsche Hulp voor Boven de Rivieren werd uitsluitend ver richt met het doel om met den meesten spoed tot een werke üjke hulpactie te komen. De verkregen resultaten overtreffen alle verwachtin gen. Nu de H-A.R.K. m onze provincie haar intrede heeft gedaan, meent het bestuur der Zeeuwsche Hulp voor Boven de Rivieren niet beter te kunnen □oen, dan zijn werkkrachten, organisatie en plannen gehee HrA R 5?sch'hkin"- van de H.A K.K. te stellen, daar dr H.A.R.K. het lichaam is het welk direct contact heeft met het Ned. Roede Kruis en an dere instanties. In name zal dus de Zeeuw sche Hulp voor Boven de Ri vieren na verloop van eenlgen tijd ophouden te bestaan, maar haar werk. zoowel als haar acties en medewerkers zult U terug vinden jn de Rationale H.A.R.K. afd. Zeieand. Wij deelen onzen lezers me- ROODE KRUIS SCHEPEN TE DELFZIJL. Het Zweedsche blad Stock- holms Tidningan schreef op 23 Februari: Het duurde twee weken om de voedingsmiddelen te ontla den, die door de Zweedsche re geering aan de Nederlandsche hongerende bevolking werden geschonken. In het volledig verduisterde Delfzijl moeten de twee geheel verlichte schepen („Dagmar Bratt" en ,,Norge") voor de inwoners een zeld zaam gezicht zijn geweest. Zelfs gedurende een alarm ble. ven de schepen volledig geïl lumineerd. De bemanning zag niet veel van het hedendaag sche Holland daar slechts eeni, ge officieren en de kapiteins aan land mochten. Eenige indrukken, verkre gen met het contact van ha venarbeiders, toonden echter berusting in het lijden, maar geen hopeloos Nederland. Er bestaat geen twijfel, dat de Zweedschegift van ongeveer 3600 ton verschillende soorten voedingsmiddelen als manna uit den hemel viel. De kapitein van de „Dag- mar Bralt" gaf bij zijn terug keer te Goetenborg uitdruk king aan den hoop, dat hij zoo spoedig mogelijk meer rei zen naar Holland zou kunnen ondernemen. De Rcode Kruis schepen ontvingen te Delfzijl eeri onweerlegbaar warm wel kom. Ze werden begroet dooi den burgemeester en aan boord van de „Dagmar Bratt" werd 'n film-journaal gemaakt. Het ontladen, dat belemmerd werd door ijs en andere omstandig heden, werd onder andere ver richt onder toezicht van di recteur Ekman als vertegen woordiger van het Zweedsche Roode Kruis. De reis duurde aanzienlijk langer dan oor spronkelijk gedacht werd. Er is in bezet Nederland nog steeds wat te koop, vooral op do zwarte markt en tegen astro nomische prijzen. Een kilo gram thee bijv, kost zoowal duizend gulden. De prijzen van voedingsmiddelen zijn evenre dig. Slechts bloembollen wor den in overvloed aangetroffen. njauv-deuy) LEVENSMIDDELEN PAKKETTEN. Er bestaat gelegenheid op het Kringbureau Schuttershof te Middelburg levensmiddelen pakketten tot een max. ge wicht van 3 kg. in te leveren voor uw familie in nog bezet gebied. Deze pakketten wor den, zoodra dit gebied bevrijd is, door het Roode Kruis per eerste gelegenheid aan de ge adresseerden verzonden. Wij raden u aan in deze pakketten slechts die levensmiddelen te verpakken, die langeren tijd houdbaar zijn. Zeer geschikt zijn bijv. melk in blik, beschuit, biscuit, rjjst, havermout etc. De Rijn is overschreden! Woensdagmiddag om 4.30 uur zijn stoottroepen, gevolgd door infanterie en tanks van het le Amerikaansche leger, bij Re- magen ten Z. van Bonn den Rijn overgestoken. Zij vestig den een stevig bruggenhoofd, dat snel wordt uitgebreid. De Duitsche tegenstand is nog steeds gering. Precies 9 jaar voor dezen overtocht begon Hitier de remilitarisatie van het Rijngebied. Bonn is voor de helft in Amerikaansche handen. Ko blenz wordt beschoten. Bij An- dernach, ten N. daarvan, be reikten de Amerikanen den Rijn. Van Keulen tot Wezel is de linker-Rijnoever van vijanden gezuiverd. Duisburg ligt onder Geallieerd vuur. Britsche troe pen hebben Xanten veroverd. Het bruggenhoofd bij Wezel wordt steeds kleiner. Godesberg werd veroverd. 1300 Amerikaansche bom menwerpers vielen gisteren doelen in het Roergebied aan. Mosquito's bombardeerden voor den 17den opeenvolgen den nacht Berlijn. De Russen vorderden tot 20 km. van Danzig en verover den 300 plaatsen. Stettin wordt van 3 zijden aangeval len. Duitsche berichten over een nieuw Russisch offensief bij Küstrin zijn nog niet beves tigd. Het eenige front, waar de Duitsehers nog in den aan val zijn, is bij het Plattenmeer in Hongarije. Doel van dit of fensief Is de Russen uit Oos tenrijk te houden, ter bescher ming van de vesting Berchtes- galen, Hitler's, laatste toe vluchtsoord. Britsch-Indische troepen zijn Mandalay binnengedron gen. (B.B.C.) MORGEN, ONZE DAG Meermalen is ons de vraag gesteld, wanneer toch in Vlis- ringen eens begonnen zal wor den met de Hulpactie Roode Kruis, of kortweg H.A.R.K. Uit die vraag heb ik een ze kere mate van ongeduld opge merkt, en een sterk intens meeleven. Men wil meehelpen om het groote leed te verzach ten van allen, die in onze naas te omgeving en in onze pro vincie getroffen zijn door het oorlogsgeweld. Maar in niet mindere mate onze landgenoo- ten boven de rivieren, die thans nog zuchten onder de tirannie en meedoogen'ooze onderdrukking door den Duit- schen dwingeland. En naast deze weergalooze terreur waart de. honger, en sterven zij die te zwak zijn dit alles te kunnen dragen. In onze gedachten zijn wij bij onze rampzalige landgenoo- ten, vormen we ons een beeld van deze verschrikking en we ten dan onze herkregen vrij heid niet genoeg te waard ee- ren. Dan komt in ons de ster ke drang naar boven om te helpen, en willen we graag iets afstaan van hetgeen we zelf bezitten. We beseffen dan pas met hoeveel minder, ia, met heel veel minder zelfs, onze landgenooten boven de rivieren het moeten doen. Dan weten we. dat velen door ondervoeding zoo zijn ver zwakt, dat hulp niet meer ba ten kan. Dan komt ons een gevoel van onmacht overval len en de hunkering naar den dag, die voor ons heele volk de bevrijding b-engen zal. Die dag komt nader, en wie weet hoe spoedig nog! Maar dan komt onze benrt! pan moeten we klaar zijn! Elke minuut te laat kan noodlottig worden, want de nood is hoog. Het plaatselijk H.A R.K.- comité is er. Nog nooit was er een zoo groote eenheid om hulp te verlcenen, zoowel in eigen omgeving als voor het bezette vaderland. Morgen ko men we bij U voor een gave. Geef met milde hnnd. Wie ge ook ziin moogt, arm of riik, geef! Geef wat U missen kunt, stadgenooten! Goes en Middel burg gaven reeds een voor beeld van offerzin. O, ik weet het dat onze plaats arm is, voor het grootste gedeelte uit arbeidersbevolking bestaat. Ik weet het, dat we zelf zoo veel, zoo onnoemelijk veel heb ben doorgemaakt, ik weet het dat ook nu nog velen van het noodige zijn verstoken. Maar toch wii'en en zullen we niet achterh'liven. Lang voor 1940 hadden we reeds een naam verworven, wanneer het er op aan kwam te offe ren. Die naam zullen we morgen hoog houden, door ai het leed heen, wat we zelf hebben er varen. Ons plaatselijk H.A.R.K.- comité zullen we niet be schaamd zetten, nietwaar Vlis singen? We kunnen op U re kenen! L. P. VAN OORSCHOT. Lid van het Prov. H.A.R.K.-comité. De Rijn by Koblenz bereikt. Tankcolonnes van het 3de Amerikaansche leger hebben den Rijn ten N.O. van Ko blenz bereikt. Dit leger is in minder dan 60 uur 100 km. opgerukt en heeft het eene Duitsche dorp na het andere veroverd. Van het bruggen hoofd over de Kyll uit heeft het niet minder dan 3 rivieren overgestoken. Dit leger staat nu volgens de laatste berich ten 18 km. van Koblenz, waar de Rijn en de Moezel samen vloeien. Een andere colonne rukt langs de Moezel op en nadert Koblenz eveneens. Het 1ste Amerikaansche le ger staat nog 3 km. van Bonn. De spoorlijn Keulen Bonn is reeds door dit leger bezet, zoodat d. laatstge noemde plaats ernstig wordt bedreigd. Het 3 ste leger heeft Woensdag 1100 gevangenen binnengebracht, die uit 63 ver schillende legerafdeelingen kwamen. De Rijn wordt nu van Keulen tot Duisburg be heerscht. Duitsehers willen tyd winnen. Meer naar het Noorden woedt bij Wezel nog een fel le strijd. Duisburg wordt beschoten. De Duitsehers pro- beeren hier tijd te winnen om hun legers te reorganiseeren Men gelooft dat de Duitsehers bij Wezel nog 20.000 man sterk zijn. Sedert het begin van het offensief in het Rijnland zijn er 68.000 krijgsgevange. nen binnengebracht. De Russen naderen Danzig en Stettin. Het Roode leger, dat in de richting Danzig oprukt, heeft meer dan 200 plaatsen ver overd, waaronder Pr. Star gard. 45 km. ten Z. van de Poort. Meer naar het W. is Stet tin geïsoleerd. Hier hebben de Russen 3 steden en 50 andere bewoonde plaatsen veroverd, waaronder Stepenitz aan de Oostelijke monding van de Oder. De Duitsehers steken nu r. et pontons en vlotten den benedenloop van de Oder over. Dit wordt echter ten zeerste belemmerd door den opmarsch der Russen en door de vlieg tuigen. De terugtocht van de vijan delijke troepen over den be nedenloop van de Weichsel en over den benedenloop van de Oder vormt nu hetzelfde beeld. De Duitsche troepen zitten zonder Verbindingslijnen en worden tijdens hun over tocht over beide rivieren door de artillerie bestookt. Malinowsky heeft 130 km. ten N. van Bratislawa, Banska Schanika veroverd. In Honga rije bij het Balatonmeer zijn Duitsche tegenaanvallen afge slagen. Voortdurende luchtaanvallen. Woensdagnacht waren we derom 1250 geallieerde vlieg tuigen boven Duitschland. Eén van de hoofddoelen was Des: sau, een belangrijke basis voor het Oostfront. Verder werd een olieraffinaderij bij Harburg gebombardeerd, Berlijn werd voor de 16e opeenvolgende maal aangevallen. Woensdag overdag vielen 900 Amerikaansche bommen werpers, begeleid door 250 jagers, 3 benzinefabrieken en een olieraffinaderij bij Dort mund, een spoorwegviaduct bij Bielefeld en spoorwegdoelen bij Soest en Siegen aan. Ook werd de vijandelijke scheepvaart cusschen Noor wegen en Denemarken be stookt. Een vrachtschip werd tot zinken gebracht en in het Kattegat werden 7 schepen in brandenden of zinkenden toe stand achtergelaten. De Russische vloot heeft in de Oostzee 3 Duitsche troe- oensehepen tot zinken ge bracht. Verder werden een Duitsche kotter en een troe- pensehip beschadigd. De oorlogvoering ter zee. Minister Alexander heeft in het Lagerhuis een verklaring afgelegd van het werk, dat de Engelsche vloot heeft verricht. Sedert de landing in Nor- mandië heeft de vloot 1.600.000 man en 340.000 voertuigen vervoerd. Over de Duitsche duikboo- ten verklaarde hij o.a.: De Duitsehers gebruiken nieuw materiaal. Er werden den laatsten tijd Duitsche duikboo- ten in Engelsch vaarwater waargenomen. Tot dusver hebben we echter weinig ver liezen geleden. De Duitsehers moeten nu een verder gelegen basis gebruiken, /an Noorwe gen uit werden Engelsche kon vooien op weg naar Rusland aangevallen. Er werd 4 mil- lioen ton voor Rusland ver voerd. Britsche vlootconcentratie. De Engelsche vloot zal spoe dig een groote strijdkracht bijeen hebben om bij te drstf gen tot een spoedige overwin ning op Japan. Aan de Engel sche vloot zijn belangrijke nieuwe strijdkrachten toege voegd, waaronder het Fran- sche slagschip „Richelieu". On der de vloot bevinden zich ook een aantal Nederlandsche tor pedojagers. In Italië heeft het 5de leger eenige voorname hooggelegen plaatsen ten Z.W. van Bolog na veroverd. 1200 Duitsehers werden gevangen genomen en 9 dorpen en 6 bergtoppen werden bezet. Op Iwojima hebben de Ame rikaansche mariniers eenig terrein gewonnen. Er worden gevechten geleverd van man tegen man. Op de Philippijnen hebben geallieerde troepen en infan terie 2 plaatsen aan den Zui delijken top van Luzon in de Balayan-baai veroverd. Op Birma heeft het Chinee- sche leger het oude deel van Lashio veroverd. Troepen van de 19e Indische divisie hebben de buitenwijken van Mandalay bereikt, waardoor de stad in zicht ligt van deze troepen. Tegenover Hongkong heb ben geallieerde strijdkrachten een vijandelijk oorlogsschip tot zinken gebracht. (B.B.C. en H.N.) BONTE AVOND TEN BATE VAN DE H.A.R.K. De amusementsvereeniging „Amicitia" zal a.s. Zaterdag een reprise geven van haar „Bonte Avond" in het C.J.M. V-gebouw. De netto-opbrengst komt geheel ten bate aan de H.A.R.K. Voor bijzonderheden raad plege men de advertentie in iit blad. DE STADSLOOP VAN MORGENMIDDAG. Omtrent den stadsloop van morgenmiddag vernemen wij nog de volgende bijzonderhe den. Startplaats is de muziek tent Bellamypark, en de te volgen route Nieuwendijk, Walstraat, Coosje Busken- straat, Spuistraat, Bellamy park. De finish'is weer de mu ziektent. De junioren loopen deze route éénmaal, de senio ren tweemaal. Voor de senio ren bedraagt de afstand 3 km. De junioren tellen 8 deelne mers en de senioren bestaan uit 24 Zeeuwen, 8 Britten en Zuid-Afrikaansehe militair. De start is om 4 uur n.m. Burgemeester C. A. van Woeldcren zal het startschot lossen. (Red.) MEDISCHE HULP. Een drietal huisartsen-' en meerdere specialisten zyn ge durende eenige weken opge roepen voor werk in het ali;e- meen belang. Daar een geheel weghalen uit hun praktyk voor de medische verzorging van de bevolking groote nadeelen zou meebrengen, is een tusschen- weg gevonden: een gedeelte van den dag zal vry bljjven voor uitoefening van de prak- 'ijk, waarna het bevolen werk moet uitgevoerd worden. Zoo zullen de drie huisartsen van tot 10 uur niet beschikbaar zijn, terwyl de specialisten ver schillende andere uren bezet zijn. Doen eenerzijds de artsen alles wat in hun vermogen is, anderzijds wordt van de pa tiënten gevraagd begrip voor hun moeilijkheden en mede werking, door aanvragen om hulp en spreekuurbezoek wer kelijk alleen tot het noodzake lijke te beperken. Middelburg: Vrijdag 9 Maart 20 u. Z.V. Drs. L. de Jong over „En geland in oorlogstijd", Con cert- en Gehoorzaal, Singel straat. Zaterdag 10 Maart 15 u. verg. A.R. Kiesver. v. St. Lau rens, zaal Den Boer, Gist- straat 13. Zondag 11 Maart 10.30 v.m. jaarverg. M.V. en A.V. „Mid delburg", lokaal Groenewegen, Markt Donderdag 15 Maart 14 u. verg. Bestuur en R. van Toe zicht Coöp. Veilicgsver. „Wal cheren", kantoor Veiling. Maandag 19 Maart 20 u. le zing Z.V.U., ir. J. Sevenster over „Het Landbouwherstel", Concert- en Gehoorzaal, Sin gelstraat. Dinsdag 20 Maart 14.30 u. ledenverg. Bedrijfshoreca, on- derafd. Walcheren, café „De Vriendschap", Markt. Vlissingen: Vrijdag 9 Maart 20 u. ver- trouwensliedenverg. Alg. Ned. Metaalbew.bond, Steenenb. 3. Vrijdag 9 t.m. Donderdag 15 Maart 19 en 21 u. Alhambra- theater: The more the mer rier. Zaterdag 10 Maart 818 u. centrale verkoop glaswerk aan gedep. t.b. van de H.A.R.K., magaz. „Hefa", St. Jacobsstr. Zaterdag 10 Maart 16 u. Stadsloop, start Bellamypark. Zaterdag 10 Maart 20 u. Bonte Avond „Amicitia", C.J. M.V.-gebouw, Noordstraat. Zaterdag 10 Maart 19.30 u. vergadering N.C.J.G.O.V. „De Schakel", Noordstraat 34. v Maandag 12 Maart 19 ?0 u. 'edenverg. Chr. Metaatbew. bond, Noordstraat 34. Sonborg: VriVlag 9 Maart 19 u. verg. Souburgsehe Oranjever «n., lymnasdieklokaal, Oranjepl Veere: Maandag 12 Maart 19.30 u. verg. C.B.T.B., consistorie Ger. kerk. Goes: Donderdag 15 Maart 10 v.m. jaarverg. „Vrederust", in „De Prins van Oranje", Nieuwstr,

de Vrije Zeeuw | 1945 | | pagina 1