DeVriJe Zeeuw Steunt de actie van het Comité STADSNIEUWS „Wij zullen spoedig over den Rijn zijn". De inundatie en enundatie van Walcheren. „Zeeuwsche hulp boven de rivieren". Laatste Berichten MIDDELBURG Nederlandsche Stoottroepen op Duitschen grond. FEUILLETON H>e Cofoten- s landingen VLISSINGEN Keulen in Amerikaansche handen In een gelijknamig artikel in „De Zeeuwsche Polder" be handelt Ir. J. F. Springer o m. de bestaande plannen tot het dichten van de gaten in de zee wering en de noodzakelijk ge worden werken om uitbreiding van de inundatie te voorko men en een goede afwatering in de niet geïnundeerde pol ders te verzekeren. Voorgestelde plannen tot dichting van de dijk- gaten. Uit gehouden besprekingen is komen vast te staan, dat men wel mag aannemen, dat, wil men inderdaad de groote gaten zoo snel mogelijk dich ten. de meest aangewezen weg is een nooddijk te spuiten van groote hoeveelheden zand, een sluitgat te kiezen op de met het oog op de stroomgeulen gunstigste plaats, dit sluitgat tegen verdere uitschuring te bekleeden met zinkstukken en vervolgens zoo mogelijk in één tij dicht te spuiten. Is dan deze nooddijk een maal gereed, dan kan langs het gunstigste tracé de defini tieve dijk worden opgespoten. Die dijk moet worden voorzien van een voldoend dikke klei laag, waarna de steenglooiing kan worden aangebracht en verder worden afgewerkt. Het spreekt vanzelf, dat in dit stadium nog niet in details kan worlen getreden, betref fende de ligging van de nood- dijken en het tracé van het de finitieve dijklichaam van de verschillende gaten: wel kan worden medegedeeld dat deze wijze van dichten alleen noo- 'ig is voor de groote dijkga- ien bij Westkapelle, Veere, den Xolledijk bij Vlissüigen en Fort Rammekens. De gaten bij Fort de Ruyter en op het Eiland te Vlissingen kunnen met eenvoudige middelen met de hand worden gedicht. Met laatst genoemde werken is reeds begonnen. Ook is een aanvang gemaakt met het be teugelen van de uitbreiding van het Oostelijke gat bij Vee- re, waartoe aan den kop van den dijk van den Kattenpolder de noodige voorzieningen wor den getroffen. Wil men zoo snel en doel treffend mogelijk te werk gaan, dan zal moeten kunnen worden beschikt over een groo te hoeveelheid aannemersmate riaal en wel voornamelijk over zoo mogelijk 4 complete zuig en persinstallaties, de noodige zolderbakken, vletschepen, sleepbooten, draglines en het noodige kipspoor. Ten einde een indruk te krij gen van de benoodigde bouw stoffen moge worden meedege. deeld, dat voor de gezamen lijke werken ongeveer 100.000 ton zetsteen, een gelijke hoe veelheid stortsteen, ongeveer 100.000 m. paalhout, l'/s a 2 millioen bossen HoZlandsch i ijshout en voorts de daarbij b noodigde hoeveelheden biees- latten, Walchersche staken, riet en stroo noodig zullen zijn. Indien deze materialen tijdig en in voldoende mate kunnen rden aangevoerd en de mo- 'lijkheid van de gelijktijdige i chting van alle gaten inder- ïad werkelijkheid zou worden, zou circa 4 5 maanden na den aanvang der werken een begin kunnen worden gemaakt n et het droogleggen van het 'inundeerde gebied. De tijd, welke noodig zal zijn om het water ten Westen van het kanaal door Walche ren weer op normaal peil te rug te brengen, bedraagt, in dien gebruik kan worden ge maakt van alle bestaande loo- zingsmiddelen, ongeveer 5 maanden. Na 1 a 11 j maand evenwel zal het water zoover zijn afgeloopen, dat nagenoeg alle wegen op het eiland droog vallen, terwijl na circa drie maanden het water een stand van 1.00 M.N.A.P. zal hebben bereikt. Het geïnundeerde gedeelte van de Zuidwatering zai in aanzienlijk korteren trjd op normaal polderpeil kunnen worden gebracht. Het bekorten van dezen tijd door het aanbrengen van extra pompmateriaal is zeer onwaar schijnlijk, wanneer men be denkt, 'dat het aandeel van het gemaal „Boreel", dat met zijn capaciteit van 400 M3 per min. bij 2.50 M. opvoerhoogte, toch waarlijk geen kleintje valt te noemen, nog slechts 15 20 van de hoeveeheid water bedraagt, die door de sluizen kan worden afgevoerd. Rekent men nu nog met mogelijke tegenvallers, die in dezen ongunstigen wintertijd zeker kunnen voorkomen, dan mag men verwachten, dat, in dien alles verder gunstig ver loopt, Walcheren binnen één jaar 'na aanvang der werken weer droog kan zijn, waarna verdere hercultiveering kan paats vinden. Aanpassing btf den ge. wijzigden toestand. Naast de groote werken aan de zeedijken en het herstel van 's Poiders kunstwerken, zijn vele voorzieningen te treffen in verband met den totaal ge- wijzigden waterstaatkundigen toestand van het eiland. De werken, welke noodig zijn om aan te passen aan de zen gewijzigden toestand, zijn voornamelijk te splitsen in: lste. Het zeewaterkeerend maken van de binnendijken welke aan den rand van het overstroomingsgebied liggen. 2de. Het maken van nooddui kers en het plaatsen van pompmateriaal ten behoeve van de drooggebleven polders die door de overstrooming ver stoken zijn geworden van hun afwateringsmiddelen. Deze problemen doen zich voor bij de hooger gelegen pol ders bij Vrouwenpolder en Nieuwland. De binnendijken tusschen Oranjezon en Vrouwenpolder, de z.g. Westdijk, de Oude Ha- vendijk tusschen Middelburg en Nieuwland en de z.g. Trek- dijk tusschen Nieuwland en Fort Rammekens, worden te gen de afkabbeling door den golfslag voorzien van rijsbeslag of, indien geen rijsmateriaal aanwezig is, van een gelijk waardige verdediging van an der materiaal. De poldertjes bij Vrouwen polder, de dorpskernen van Vrouwenpolder en Veere, de Mortierepolder, de Welzinge- polder en de Schorerpoldcr worden bemalen met nood- pompinstallaties; ook de Middelburgsche polder, de Oud- en Nieuw St. Joosland- polder en enkele kleine pol ders, die vroeger loosden door een duiker in den Zaagmolen- dijk op het nu overstroomde gebied van den polder Walche ren, zullen gebruik makend van de ebstanden in het Nieuwlandsche haventje kun nen afwateren door middel van een aldaar te maken nooddui- ker. Zoolang deze noodduiker nog niet gereed is worden de ze polders bemalen met een drietal pompen met een totale capaciteit van circa 75 MS'min. Voorts zal in den Zaagmo- lendijk eveneens een nooddui ker worden aangebracht, waar door 't mogelijk wordt, 't gebied tusschen den Rijksweg Middel burgNieuwland, den Spoor weg en den Zaagmolendijk, den z.g. Grenadier, weer droog te leggen, daar de duiker onder den Rijksweg, waardoor dit ge bied het water loosde, tenge volge van de oorlogshandelin gen vernield is en deze vervan gen is door een dam. In het voorgaande is ge tracht een indruk te geven van wat gedaan moet worden om Wacheren weer zoo spoedig mogelijk „boven water te krij gen". Het is slechts een werk programma, bijzonderheden over de plannen kunnen uit den aard der zaak in dit stadium niet worden gegeven. Eerste Jaargang - Nummer 89 Verantw. Hoofdred.: drs. H. Sinnema. Red.-adres: Middelburg, Molenwater 6!). Adm.-adres: Vlissingen, Walstr. 58-60, Telefoonnummer 10, n5 5 uur: 89. M'burg: Rouaansche Kaai 39, Tel. 2009. Donderdag 8 Maart 1945 Uitgever: Jacq. de Smit, Souburg. Advertentieprijs 30 cent per regel. Abonnementsprijs per week 26 cent. Per kwartaal 3.30. Losse nummers 5 cent. Van Nijmegen tot Trier zijn de Duitschers op den te rugtocht over den Rijn. Het 3e Amerikaansche leger be reikte deze rivier ten N.W. van Koblenz. Het le Ameri kaansche leger staat nog maar 3 km. van Bonn. De Duitsche tegenstand in den Eifel wordt steeds zwakker. Het Duitsche bruggenhoofd bij Xanten is te ruggedrongen tot een gebied van 8 x 11 km. Britten, Ca- nadèezen en Amerikanen vech ten tegenover Wezel. 900 Amerikaansche bom menwerpers, begeleid door honderden jagers, vielen giste ren overdag een olieraffinaderij bij Dortmund en spoorwegdoe len te Bielefeld, Soest en Sie- gen aan. De Weensche filmspeler Paul Hörbiger e.a. zijn door het nazi-regime ter dood ver oordeeld wegens „verzet", meldt Svenska Dagbladet. - Britsche troepen bevinden zich nog maar 7 km. van Mandalay in Birma. In Joego-Slavië werd een voorloopige regeering gevormd met maarschalk Tito als mi- nister-president. (B.B.C.) ZEEUWSCHE VOLKSUNIVERSITEIT. Het centraal bestuur der Z. V. U. deelt ons mede, dat het den bekenden buitenlandschen redacteur van Radio Oranje Drs. L. de Jong, bereid heeft gevonden, morgenavond een lezing over Engeland te houden. Voor bijzonderheden raad plege men de desbetreffende annonce in dit blad. Vrijwilligers worden opge roepen om bij de geallieerde strydkrachten in Duitschland oj> te treden als tolk. De volgende leeftijdgrenzen zijn vastgesteld a. 21 tot 30 jaar: zij, die niet in militairen dienst zjjn geweest; b. 30 tot 43 jaar: allen, uit gezonderd beroeps- en reserve personeel. Een degelijke kennis van de Engelsche en Duitsche talen wordt geëischt. Naast het voldoen aan de eischen van leeftijd en verwor ven kennis, zal gelet worden op jrersoonlijk o pi risten. Aanmelding kan geschieden o]> de Gemeente-secretarie te Middelburg, kamer 26, tot 28 Maart 1945. Verdere inlichtingen kunnen eveneens op kamer 26 worden verkregen. CABARETAVONDEN IN „LUXOR" GAAN NIET DOOK. De beide cabaretavonden, die heden en morgen ten bate van de HARK zouden worden gegeven, zijn afgelast Door on voorziene omstandigheden is het Luxor-theater niet be schikbaar. Door gebrek aan zaalruimte en het a.s. vertrek van enkele leden van de revue „Hier zijn wij!" moet ook van een latere uitvoering worden afgezien. (Red.) HOOG WATER TE VLISSINGEN. Vrijdag 9 Maart 9.34 en 22.17 uur, 1.16 m. N.A.P. Zaterdag 10 Maart 11.01 en 23.32 uur, resp. 1.28 en 1.31 m. 4- N.A.P. „Lang leve de wraakriepen onze jongens. De speciale oorlogscorres pondent van Anep seint: Nederlandsche stoottroepen slaakten luide vreugdekreten, toen zij de Nederlandsch-Duit- sche grens overschreden, op weg naar een nieuwe opdracht, ditmaal op Duitschen bodem! Dit detachement, ter sterkte ongeveer van een compagnie, had juist een zware periode van frontdienst in Holland ach ter den rug en had twee dagen welverdiende rust gehad, toen de jongens hoorden, dat ér een kans was om opnieuw tegen over de Duitschers in den strijd te treden. Tot den laat.- sten man gaven zij zich op ais vrijwilliger, zelfs de man, die zoo ziek was, dat hij tijdens de laatste inspectie door den pro vincialen commandant, flauw viel. Toen. zij Duitschen bodem betraden riepen de mannen: „Wir werden siegen!" en „Le ve de wraak!", terwijl een'ver bindingsman met de veid-tele- foon bezig was „Hitier aan de lijn te krijgen", om den Führer te vertellen dat hij maar beter kon beginnen met inpakken, nu de Hollanders op komst waren. Deze soldaten, stuk voor stuk vrijwilligers, of zij vroe ger student waren of loopjon gen, hebben reeds bewezen goede soldaten te zijn, altijd klaar om den strijd met den vijand aan te binden. ,Het is merkwaardig", zei er een, „vier jaar lang deden we de gekste dingen om niet in Duitschland terecht te ko men als arbeider of als gevan gene. Nou gaan we vrijwillig en voelen ons de gelukkigste menschen in de wereld". Het Duitsche land dat zij doortrokken, op weg naar hun nieuwe bestemming, gaf hen een duidelijk beeld van de ge vechten die daar geleverd wa ren en toonde hen, hoe er om iederen vierkanten meter ge vochten moet worden. Mannen, die de verwoesting van Rotter dam gezien hadden, vonden Kleef nog erger. Er was een oogenblik stilte, toen zij het verwoeste Schwanenturm pas seerden, die beruchte gevan genis, waar zoovele Nederlan ders geleden heben en dat voor Nederland een symbool is van de Duitsche onderdrukking. Vele vrienden waren daar, die nu overgebracht zijn naar an dere gevangenissen dieper in Duitschland, waar zij nu wach ten op de bevrijding. Kampee ren in het Rijkswoud was een nieuwe ervaring en zij waren gelukkig toen zij ontdekten dat zij zouden gaan vechten samen met de Canadeezen, die er altijd bij waren als er er gens in Nederland een hefti- gen strijd aan den gang was. „Zij hebben zooveel voor ons gedaan, het is fijn, dat wij hen nu een handje kunnen helpen in Duitschland", zeiden zij. Zij maakten al gauw nieuwe vrien den, waarbij het taalverschil met de geringste moeilijkheid opleverde. Tenten, gemaakt van mus kietengaas, veroorzaakten eenige verwondering. „Begin nen we hier al te vechten voor Nederlandsch-Indië?" vroeg een grappenmaker. Twee uur na aankomst, aldus besluit de correspondent A. C. van Beers, deden de mannen van de stoot troepen al wachtdienst om on- dergrondsche woningen te bou wen. waarin zij met ongeduld zullen wachten, tot een be langrijker taak hen roept. (Anep-Aneta). Er werd op vier plaatsen ge land. Commando No. 3 landde bij Stamsund en bij Hennings- vaer en No. 4 te Svolvaer en te Brettesnes. Op geen dier plaatsen stuitte men op verzet, terwijl de bewoners ons bij zonder vriendelijk ontvingen. Er werden over en weer ge schenken gewisseld en het pleit vcor den goeden geest onder de Noren, dat zij, hoewel zij wisten, dat door de aan té brengen vernielingen ook hun levensbehoeften verloren zou den gaan, uit alle macht mee hielpen. Drie honderd en vijf tien vrijwilligers, waaronder acht vrouwen en de Engelsche directeur van de firma Allen en Hambury, gingen mee naar Engeland. Oorspronkelijk was men overeengekomen slechts mannen mee te nemen, maar een der Engelsche officieren gaf een draadloos bericht, dat Noorsehe vrouwen wa- gaarne bij het Noor den i™„°si?rl,is zouden wor- innch? men Ze mee we£d Sn? °0k daarvoor Dezelfde^ verleend. 'Jezelfde offiaer vertelde la ter, dat een moeder en haar dochter hem naar de landings plaats vergezelden. De dochter wilde mee naar Engeland, maar de moeder stond dit niet toe. waarop zij met tegenzin terugkeerde. Maar. voordat zij terugging schonk zij hem, een zakdoek, een haarlok en een kus. „Ik heb een pracht van een generaal!' Er waren twee honderd en vijf en twintig personen gevan gen genomen. Hieronder be vonden zich tien quislings, die de Noren gevangen genomen hadden. Een hunner, mogelijk de hoogstgeplaatste van alle was hoofd van de politie ter plaatse. Hij was prachtig uit gedost. had een mooie lange jas aan en een astrakan muts op. Hij was razend van woede en van angst toen men hém ge vangen nam en hij ging nog meer te keer, toen men langs zij de Tartar kwam. Zijn be waker die heel klein leek bij den reusachtigen quisling zag ineens een kameraad aan boord van de torpedoja ger. ,,Hé, zeg," riep hij uit. „kijk eens. wat ik hier te pak ken heb. Draai je om Albert". En op den grooten politieman wijzend: „Kijk eens ik heb een pracht van een generaal!" De genietroepen zorgden' voor de vernielingen aan den wal. Zij vernietigden elf traan- haring- of vis chmeelfa.br ie ken' een electrische centrale en alle olietanks met de 3.500.000 liter olie, die ze bevatten. Vijf sche pen met een gezamenlijke ton nage van 38.900 ton werden vernietigd, vier door de vernie- lingsafdeeling der marine en het vijfde, de Hamburg een traanschip met koelinrichting van 9.780 ton door het ge schutvuur van de Tartar. Op zee werd slechts tegen stand ondervonden van een ge wapende treiler, de Krebbs die, toen men Stansund had verlaten, kort na 6 uur voorm. gesignaleerd werd. De vijand ging, ondanks de overmach: van den tegenstander, tot de: aanval over op de Somali, die den treiler spoedig in brand schoot. De treiler kwam op een klein eiland aan den grond te zitten, dreef drie uur later weg en gaf zich over. De overleven den werden gevangen genomen en de treiler werd door geschut vuur tot zinken gebracht. De commandant was in den aan- vang van het gevecht gesneu veld. De gevangenen waren stomverbaasd over de behan deling die zij genoten, want zij hadden heel wat anders ver wacht. Ze beweerden, dat alle |Duitsche dagbladen op de frontpagina vermeld hadden, dat de commandant van de Cossack de heele bemanning van de Altmark had laten doodschieten. Onmiddellijk nadat de ope ratie bekend was geworden koos de geheele plaatselijke Noorsehe visschersvloot zee en er waren, zooals de comman dant der zeestrijdkrachten ia- ter rapporteerde „letterlijk honderden kleine visschers- schuiten en hakkepoffers, die rustig begonnen te visschen. Het bleek duidelijk, dat zrj be seften, dat onze operatie al leen de Duitschers gold en wij hen dus met rust zouden la ten. Zij toonden hun vriend schap en enthousiasme door te -■breeuwen, te wuiven en de I lorsche vlag te hijschen". Toen de Somali bezig was langszij den treiler Krebbs te komen om het schip te onderzoeken, wierpen de Noorsehe visschers versch gevangen visch aan boord van den torpedojager. De troepen waren om 1 uur nam. weer aan boord en toen de terugtocht was ingezet, liet men de ruïnes achter van de haring- en traanindustrie van dat deel van Noorwegen en lagen tal van koopvaardijsche pen. die een groote waarde vertegenwoordigden, op den bodem van de fjord. (Wordt vervolgd) R.K. JEUGDCONTACT BEGONNEN. J.l. Zondag is de eerste con tactavond voor de R.K. jeugd te Vlissingen gehouden. De bij eenkomst gebeurde in het R.K. Jeugdhuis aan de Wilhelmina- straat. Deze avonden hebben ten doel door lezingen en klein tooneel de ontspanning dei- jongeren op een hooger peil te brengen. De opkomst was dit maal nog matig, maar den vol genden keer worden er meer jongens verwacht. (Red.) GEMEENTELIJKE WONINGDIENST. Het kantoor van den Ge meentelijken Woningdienst is voor het publiek gesloten op Vrijdag en Zaterdag 9 en 10 Maait a.s., terwijl voortaan het kantoor 's Woensdags voor het publiek gesloten is. GELDSBEDRAGEN VOOR DE H.A.R.K. Vereenigingen. instellingen, bedrijven en particulieren, die reeds bepaalde bedragen voor de H.A.R.K. hebben bijeenge bracht, gelieven deze gelden ten spoedigste te deponearen bij den secretaris-penning meester van '--"t Vlissinvsche H.A.R.K.-comité, Amsterdam- sche Bank, Gravenstraat la. Kantooruren 912 en 24 u. ZATERDAG KOMT HET ER OP AAN De Vlissingsche H.A.R.K.- collecte moet een succes worden. Niet minder dan 110 collec- trices en collectanten hebben zich be. bhikbaar gesteld om overmorgen deel te nemen aan de inzameling ten bate van de H.A.R.K. De Vlissingsche col lecte zal zoowel huis aan huis als op straat gebeuren. Nie mand mag worden overgesla gen, want iedereen moet in staat gesteld worden zijn bij drage voor de hulpverleening aan onze noodlijdende landge- nooten te offeren. In de rij der Zeeuwsche steden, die haar duizenden en tienduizenden voor de H.A.R.K. oobrachten zal Vlissingen de hekkensluiter zijn. Laat Zaterdag van onze stad, hoezeer ook zelf getrof fen, gezegd kunnen worden: last but not least! Onze dank voor de bevrij ding en ons medegevoel voor verkommerde Nederlanders kan niet beter tot uiting wor den gebracht, dan door een blijmoedige en royale gift aan de H.A.R.K. De inzameling is aan bekwa me handen toevertrouwd. Alle collectebussen worden be hoorlijk verzegeld en de in houd wordt op twee posten in de stad, nl. Nieuwendijk 39 en Badhuisstraat 32, na lediging telkens nauwkeurig gete'd en geadministreerd. De collecte zal van 8 uur v.m. tot 6 uur n.m. duren. Vlissingers, tast diep in uw zakken. Laat U Zaterdag eens van uw besten kant zien. Onze stad leverde het grootste con tingent oorlogsvrijwilligers van Zeeland. Maar nu voige hier ook een topprestatie ten hate van de H.A.R.K., de hulnactie voor onze hongeren de landgenooten. Vlissingers, geeft, geeft, gééft! (Red.) OPENBARE VERGADERING COMMUNISTISCHE PARTIJ NEDERLAND. De C.P.N. belegde Zaterdag j.l. in den Schouwburg te Mid delburg haar eerste openbare vergadering in bevrijd gebied. In deze bijeenkomst hield de heer W. van Exter een rede getiteld „Voor een vrij en wel varend Nederland". De spreke- begon met erop te wijzen, dat het niet de be doeling is van de Comm. partij den ouden partijstrijd weer op te vatten. Wat zij wenscht is het herstel, het weer bewoon baar maken van ons vader land, ook voor het werkende volk. Daarom is eisch een behoor lijk georganiseerd economisch leven. En daarnaast een werkelijk democratisch volksbestel. De spreker schetste het lijden van ons volk in de 4 jaren fascisti sche bezetting en herdacht de leden van de Comm. partij, die tijdens de bezetting voor het vaderland gevallen zijn. Eenheid in de vak organisatie. Een derde van ons land is thans bevrijd. Teleurstellingen en moeilijkheden zijn niet uit gebleven. Brabant en Limburg waren reeds vóór den oorlog de steunpilaar van de conserva tieve en reactionnaire politiek, die in ons land werd gevoerd. De arbeidersbeweging in deze provinciën was slecht ont wikkeld. Een groot aantal or ganisaties bestond bovendien naast elkaar. Na de bevrijding is hierin gedeeltelijk verandering geko men. De mijnwerkers van Zuid- Limburg hebben ingezien, dat verdeeldheid de oorzaak was De Amerikaansche troepen zijn nu heer en meester in Keulen en staan hier overal langs den Rijn. Ten Noorden van Keulen hebben afdeeün- gen van het eerste Ameri kaansche leger de Fordfabriek en een olieraffinaderij bezet. In de stad werden 3600 ge vangenen gemaakt, waardoor het aantal krijgsgevangenen sedert het begin van de lan ding op de Fransche kust is gestegen tot meer dan 1 mil- lioen. Een correspondent meldt, dat de verwoesting in Keulen erger is dan in Stalingrad. Vooral de fabriekswijken zijn erg beschadigd. De Hohenzol- lernbrug ligt in het water. De Volkssturm heeft nog verster kingen aangelegd, maar dit hadden ze net zoo goed niet kunnen doen. Deze correspon dent heeft urenlang door de stad gedwaald zonder een on beschadigd huis te vinden. Toen de correspondent aan een vrouw vroeg, of ze wel eens naar de B.B.C. luisterde, zei deze dat iedereen naar den Engelschen zender luisterde. Ze kende de namen van de bekendste Duitsche sprekers van de B.B.C., zoodat ze dus wel waarheid heeft gesproken. Koblenz bedreigd. Ook het derde Amerikaan sche leger heeft belangrijke terreinwinst geboekt. Dit leger is in 24 uur 50 km. opgerukt van hun bruggen ïoofd over de rivier de Kyll uit. Dit leger staat nu nog 30 km. van den Rijn en de plaats Koblenz wordt reeds bedreigd. De Duitschers waren volkomen verrast. Door hun overhaas ten terugtocht moesten ze vele Engelsche en Fransche krijgs gevangenen achterlaten. De geallieerden staan nu van Keulen af tot het brug' genhoofd van de Duitschers bij Wezel langs den Rijn. Ten N. eu W. van Wezel duren de gevechten tusschen de Cana- deeschEngelsche en de Duit sche troepen voort. De zak die de Duitsche troepen hier nog bezitten, is minder dan 26 km. diep en 10 km. breed. Het bruggenhoofd wordt nog steeds samengedrongen, maar de Duitschers verdedigen zich hardnekkig om den weg open te houden die hen over den Rijn kan brengen. De tactische luchtmacht heeft 3 maal achtereen dit bruggenhoofd bij Wezel ge oombardeerd. Troepenconcen traties werden vooral aange vallen. Rheinberg is bijna veroverd en het 9e Amerikaansche leger staat 10 km. van Wezel. Churchill aan den Rijn. Minister Chiuuhill heeft een bezoek aan Duitschland ge bracht. Het officieele communiqué luidt: Zaterdag en Zondag heeft minister Churchill een bezoek gebracht aan het hoofdkwartier van generaal Eisenhower en Montgomery en met hen en andere gene raals besprekingen gevoerd over de operaties aan het Westelijk front. Minister Churchill is nu weer in Lon den teruggekeerd. Radio Oranje meldt nader, dat de eerste minister, na ge land te zijn op een vliegveld in Nederland, de ruïnes van de stad Jülich en een vooruit- "■cchoven post van Canadee- sche soldaten aan den Rijn heeft bezocht. In een toespraak tot deze soldaten zei hij o.a.: „Wij zullen spoedig over den -in zijn". Daarna teekende de minister een carrieatuur van Hitler Churchill is een goed teekenaar op een gra naat en vuurde hem daarna persoonlijk naar den overkant af. Odermonding bereikt, 'i het Oostelijk front heb ben de legers van Rokosowsky en Zhukow wederom belang rijke successen behaald. Maar schalk Zhukow's leger kon de meeste successen boeken. Zijn legtr heeft de monding van de Oder bereikt en o.a. Kamin veroverd. Stettin wordt nu reeds beschoten. De legers van Rokosowsky en Zhukow heb ben tezamen in 24 uur tijds 600 Duitsche steden en dor pen veroverd, waaronder langs de Oder Preto, Greifenberg en vVildenbruch. Rokosowsky heeft een Duit sche legergroep, die bij Köslin was omsingeld, onschadelijk gemaakt, waarbij hij 1000 Duitschers, waaronder den Duitschen bevelhebber met zijn staf gevangen heeft gemaakt. Ook is Graudenz stormender hand veroverd. Hier werden er 5000 gevangen gemaakt, waaronder eveneens den be velhebber met zijn staf. Stettin wordt beschoten en is ook door zware bommen werpers van de Russische luchtmacht aangevallen. Maan dagnacht is Koningsbergen eveneens aangevallen. In Hongarije zijn de Duit schers in den aanval bij het Balatonmeer. Het eiland Kügen ge bombardeerd. Berlijn is Dinsdagavond voor de 15e maal in 15 dagen aan gevallen. Ook bombardeerden Lancasters van de R.A.F. een punt op het eiland Rügen in de Oostzee, dat zeer belangrijk is voor de evacuatie van troe pen en de bevoorrading van Oost-Pruisen. Dinsdag overdag vielen R.A. F.-bommenwerpers een olie- fabriek bij Munster aan. Van Italië uit bombardeerden Ge allieerde middelzware bommen werpers doelen in den Bren- nerpas en rangeerterreinen in N.O. Italië en Joego-Slavië. Door de vele aanvallen, die in Februari op den Bren- nerpas zijn uitgevoerd, blijkt dat het verkeer gedurende deze maand geheel heeft stil gelegen. De Engelsche luchtmacht viel Maandagnacht Chemmtz aan. Denzelfden nacht werd Graz in Oostenrijk, dat zeer belangrijk is voor de bevoorra ding van het Oostelijk front, gebombardeerd. In Februari is er 112.000 ton bommen op Duitschland afgeworpen. Dit is in het 5de jaar van den oorlog meer dan de vier voorafgaande jaren tezamen. De oliereserve voor het Duitsche leger is bijna geheel uitgeput. Het Duitsche veld leger mag alleen voor opera ties olie gebruiken. De verplaatsing van de re- servelegers ondervindt door de vele luchtaanvallen veel ver traging. De scheepvaart is be perkt. Ook werden gedurende Fe« bruari 160.000 pakketten met wapens en springstoffen pet; parachute neergelaten. In Italië heeft het 5de leger terreinwinst gemaakt in de vallei van de Boven-Reno. Ge allieerde troepen bevinden zich op minder dan. 20 km. van Bologna. Op Iwojima hebben de Ame rikaansche mariniers een nieu wen aanval ondernomen en eenig terrein gewonnen. De aanval werd ingezet door de zwaarste artilleriebeschieting, die gedurende de geheele cam pagne is geschied. Geallieerde successen in Birma. In Birma zijn de Japanners in één week tijds 140 km. ach- teruitgeworpen. Door de ver overing vn Muyktiia hebben de Britsche troepen een be langrijk knooppunt van 8 spoorwegen en 8 vliegvelden in handen gekregen. 30.000 Japanners zijn nu van den Zuidelijken toevoerweg naar Mandalay afgesneden, zoodat deze practisch geheel zijn in gesloten. Bij Muyktiia zijn 1600 Japanners gesneuveld en de geallieerden hebben hier groote voorraden en materiaal buitgemaakt. Er is nu een gebied van 6 maal zoo groot als Nederland veroverd. Se dert het oprukken in dit zeer moeilijke terrein hebben de legers, die hier strijden, een afstand van Moskou naar Ber lijn afgelegd. De laatste berichten melden, dat de 19e Indische divisie een punt op ongeveer 20 km. van Mandalay heeft bereikt. Een gebied van 200.000 Km2 is nu in Birma bevrijd. (B.B.C. en H.N.) van de slechte arbeidsvoor waarden in de mijnen. Zij heb ben een eenheidsorganisatie op gericht, die reeds over de 10.000 leden telt, d.i. ruim 50 van de mijnwerkers, en boekten na 4 maanden op het gebied van loonen en pensioen regeling reeds resultaten. Op dat zelfde oogenblik begon de kolenproductie te stijgen, zoo dat Limburg thans voldoende kolen levert voor het geheele bevrijde gebied. Parallel met het behartigen der belangen van het werken de volk gaat de zaak van het herstel van ons land. Dit her stel is onmogelijk, wanneer aan de belangen van de wer kers niet tegemoet wordt ge komen. Daarom is in de eerste plaats noodig: eenheid van de arbei ders op het gebied van de vakbeweging. Geen federatie ve samenwerking, maar één vakorganisatie. Het huidige kabinet. De nieuwe regeering heeft aan haar 3 punten: voortzet ting van den oorlog, organisatie van de hulpverleening voor bo ven de rivieren en herstel en opbouw van het bevrijde ge bied, aan wat we zullen doen niet toegevoegd hóe we dit zul len doen. De Communisten hadden ge- wenscht, dat de regeering hier in duidelijk en concreet den te volgen weg had aangegeven. Bij de 3 punten van het Ur gentie-programma van de C.P. N.. in wezen overeenkomende met de 3 punten van de re geering, heeft de partij dit we] degelijk gedaan. De spreker bracht daarop de plannen en inzichten van de C.P.N. omtrent den opbouw van ons land naar voren. Vervolgens oefende de spre ker critiek uit op de samen stelling van iiet huidige kabi net, met welke samenstelling de Communisten het om ver schillende redenen niet eens kunnen zijn. De spreker achtte de regeering voor haar taak niet capabel. Het zai noodig zijn zelf aan te pakken. Hier toe is de eisch: eenheid in c vakbeweging en concentrat e van alle vooruitstrevende de mocratische krachten. Na de rede van den heer Van Exter werden enkele, door dt aanwezigen gestelde vragen beantwoord, waarna de ma tig bezochte vergadering dooi den heer Van de Pas werd ge sloten. (Eigen bericht.)

de Vrije Zeeuw | 1945 | | pagina 1