D ALLER OOGEN Steunt de actie BEKENDMAKING De Nederlandsche kinderen in Engeland. CLlLLll'L TTbHS Te koop Te koop gevraagd Wie ruilt DJenstaanvragen Diversen De inundatie en van Walci „Zeeuwsche hulp va boven FEUILLETON De Cofoten- s landingen Helmond, een der eerste Brabantsche steden die bevrijd werden, en een der belangrijk ste steunpunten van den be roemden woeligen „corridor" in de najaarsdagen van 1944, is ook na de bevrijding der overi. ge Brabantsche streken een sleutelpositie blijven innemen. Alleen was het toen een der sleutelstellingen voor den op- marsch naar de groote rivie ren, thans houdt het den sleu tel van deprovisiekast! Hier ter stede is namelijk sinds de bevrijding aanvanke lijk het eenige en ook thans nog het voornaamste depót van voedselimport gevestigd. Wat dit beteekent, zullen wij U in enkele artikelen trachten te illustreeren. Al direct na de vorming van den corridor zagen de Gealli eerden zich voor een dringend vraagstuk geplaatst: hoe de voedselnood in het bevrijde ge. bied te lenigen. Men organi seerde hiervoor in enkele we ken een apparaat, dat de on middellijke regeling van de verdeeling der aan te voeren voedselhoeveelheden over de geheele bevolking zou kunnen verzorgen, en begon al aan stonds groote quanta aan te voeren. En aangezien Helmond in den corridor daarvoor het geschikste lag, werd deze stad al aanstonds de voorraadkamer voor het geheele bevrijde Ne- derlandsche gebied. Een ieder zal begrijpen dat een zoo omvangrijke voorzie ning als voor de 2.000.000 thans bevrijde Nederlanders vereischt wordt, niet een twee drie te regelen is. Het heeft dan ook heel wat voeten in de aarde gehad voor men zoover was, dat alles wat wordt aange voerd in minimum van tijd verwerkt kon worden. Hiervoor heeft men thans in het bevrijde Brabant drie z.g. aankomstde- pöts opgericht, waarvan te Helmond het grootste en ook het eerste. In feite moest van Helmond uit tot na Kerstmis het geheele bevrijde gebied onder en om de rivieren voor zien worden. Deze aankomstdepóts dus ontvangen alles wat door de Geallieerden voor de voedsel voorziening hier te lande wordt aangevoerd, en leveren dit dan af aan de verschillende z.g. re- geeringsdepóts, waarvan er ook een te Helmond gevestigd is. Wat dit beteekent. zullen en kele cijfers U duidelijk aantoo- nen: terwijl het regeeringsde- pöt Helmond een rayon bestrij ken moet van ruim 300.000 menschen, krijgt men daar naast daar nog den omzet van het voedsel voor ongeveer de helft van het nu bevrijd gebied: d.w.z. 800.000 menschen. Als men nu bedenkt dat alleen aan grutterswaren en vleesch per week per persoon ongeveer 2 kg. noodig is, ziet men met een klein rekensommetje dat het aankomstdepót Helmond we. kelijks niet minder dan 1.600.000 kg. van deze artike len te verwerken heeft. Daar naast moet echter het regee- ringsdepót een groot quantum andere artikelen opslaan als broodgraan enz., terwijl ook gecondenseerde melk en melk poeder een groote ruimte vra gen. Men moet zoodoende in Helmond wekelijks meer dan 2000 ton levensmiddelen op. slaan en weer afleveren: een omzet dus van 4.000 ton. De organisatie hiervan is in handen gelegd van twee plaat, selijke levensmiddelen- en land- bouwgrootbedrijven, die met hun outillage en arbeiders, be rekend op den eigen vroegeren omzet, zich thans voor deze reusachtige taak gesteld zien. Het beste compliment wat men dezen Helmonders maken kan is: Zij spelen het klaar! On danks alle moeilijkheden en den omvang van dit belangrijke werk, spelen zij in Helmond het klaar om ruim het halve bevrijde gebied van voedsel te voorzien Waarlijk aller oogen zijn gericht op Helmond! Dat het intusschen lang niet meevalt, de groote quanta voedsel welke wekelijks wor den aangevoerd op tijd te verwerken is begrijpelijk. Voor eerst beschikt Helmond over een beperkte opslagruimte. De meeste grootere ruimten zijn door het Engelsche leger in beslag genomen, waarbij natuur lijk geldt: de oorlog gaat vóór. Men moet het zoodoende wel stellen met twee opslagplaat sen, waarvan de eene eigenlijk ingericht is voor stroo-ops'.ag, maar men moet deze intusschen wel gebruiken voor het voed sel. Dat dit al direct groote moeilijkheden oplevert is dui delijk, daar de vloer uit een los mengsel van kaf en zand be staat, waarop men natuurlijk geen zakken meel e.d. kan leggen: dat zou op den voch- tigen bodem bederven. Bovendien kunnen beide pakhuizen bij normale „stouwing" tezamen ongeveer 1600 ton bergen: en we za gen het reeds, de wekelijksche aanvoer bedraagt doorgaans 2000 ton, en niet zelden nog eenige honderden tonnen meer. Het gevolg hiervan is, dat men de stapels vaker veel hooger moet maken dan wel Strikt veilig is, en dan gebeurt het ook, dat bij verschuivingen in de onderlaag de heele stapel omvalt: wat weer een halve dag meer werk geeft. Voor extra werk zijn de ar beiders echter al niet erg bang meer. Het meeste aankomende voedsel moet in 4 a 5 dagen weer de deur uit zijn: want er zijn vele open handen en hon gerige magen, en bovendien komen er steeds nieuwe treinen met voedsel. Men heeft zoo doende telkens overwerk en een vrije Zaterdagmiddag en Zondag schiet er doorgaans bij in! Dit is natuurlijk niet zoo prettig, maar je hoort toch zelden klagen: wie zou er ook in dezen tjjd niet alles willen doen om onze landgenooten op t(jd van het zoo noodige voed sel te voorzien? Men krijgt dan ook 'n dank bare verwondering voor de ze kerels, die vaak van huis uit heusch geen sjouwers zijn, maar 't toch klaar spelen haast om de twee dagen een trein van rond 500 ton te lossen en al dit voedsel in den loop der week weer te sorteeren en te verzenden. En daarbij heeft men geen loskranen, geen lor ries of andere technische hulp middelen, alles gebeurt met de handen en het gebeurt snel en goed. Hierbij komen ze vaak voor heele problemen te staan: Zooals we al zelden is de vloer van een der pakhuizen niet op bederfelijk voedsel berekend, en zoo moet men vaak in vlie gende haast een vloertje leggeli van blikken biscuits of kisten vleesch-in-blik, want de Engel- schen regelen de aanvoer en de lossing der treinen in vracht auto's, waarna onze menschen het voedsel in de pakhuizen ontvangen, en dat lossen doen onze Geallieerde vrienden in maximum 48 uur. Dan staat vaak al de trein No. 2 voor de wissels, en krijgt men geen kans om op adem te komen. Een groote moeilijkheid is ook, dat tevoren niet bekend wordt gegeven wat de komende trein bevatten zal: men komt dus vaak voor de meest aan genameonaangename ver rassingen te staan! Het maakt nogal geen verschil, als men 300 ton kistjes vleesch in blik verwacht en er komen 300 ton zakken tarwe! De arbeiders werken echter wat zij kunnen, en de moeilijk heden kunnen zoo groot niet zijn of op een of andere ma nier wordt het toch wel weer opgelost. En wij, die de resul taten van hun ijver bij iederen maaltijd kunnen ervaren mo gen daarvoor wel dankbaar zijn! Men hoort wel eens hier en daar klagen, dat er bij de op slag van het voedsel hier zoo veel verloren gaat. En inder daad moet het een buitenstaan der vaak wel een doorn in het oog zijn als hij toevallig eens in een der pakhuizen komt en er in een hoek een hoopje tar webloem bijeen geveegd ziet, als hij uitglijdt over een par tijtje weggerolde erwten of hoort van kapotte kisten en vaten. Maar voor den oninge wijde, die denkt in zijn eigen huis-, tuin- en keukenmaten, lijkt een „hoopje" al een heele voedselverkwisting! Wanneer men echter bedenkt, welke quanta hier worden omgezet, beteekent een kilo of wat wer kelijk niet veel! Daarmee is niet gezegd, dat men dan ook niet op een gat of kapotte baal kijkt: ieder van de Hollanders, hier aan het werk, weet te goed hoe hard ons volk zijn voedse'. noodig heeft, en men gaat dan ook voorzichtig te werk. Men bedenke, dat het meeste van wat er aangevoerd wordt, uit Amerika afkomstig is. Dat beteekent, dat het door vele, zeer vele handen gegaan is: Eerst de opslag in Amerika, het transport naar de haven, het laden in het schip. Dan dit alles in omgekeerde volgorde in Engeland. Daar heeft het vaak langen tijd gelegen, om dan weer naar de haven ver voerd en in een schip geladen te worden. Dan volgt de los sing in West-Europa, en ten slotte transport naar Neder land! Dat hierbij niet elk naadje dicht blijft, en er heel wat kisten in de knel komen, zal niemand verwonderen. In het algemeen kan men rekenen, dat ongeveer 5 der emballage beschadigd is, als de goederen aankomen. Maar dan wordt het ook meteen be handeld met Hollandsche zin delijkheid: om de „Brabant sche properheid" niet te ver geten! Men laadt zooveel mo gelijk het beschadigde over in heele zakken, en repareert de oude voor een volgenden keer. Zoo gaat er in het geheel mis schien rond één procent van het voedsel verloren, wat bij de geweldige moeilijkheden, opslag en behandelen een heele prestatie mag heeten. Daarnaast staat men door het tekort aan opslagruimte vaak voor de noodzakelijkheid om verschillende goederen naast elkaar te pakken, wat vooral bij die artikelen, welke een sterken geur verspreiden, (haring en zeep!), een gevaar oplevert. Wel tracht men dit zooveel mogelijk te vermijden, maar vaak is men wel gedwon gen het risico te loopen, dat de suiker of de bloem een beetje van een andere geur over neemt: de treinen komen zoo druk binnen dat men nu een maal vaak geen tijdspeling heeft en alles moet toch onder dak gebracht worden. Natuurlijk zal er wel eens hier en daar een foutje .ge maakt worden, maar dit zij geen reden tot klagen: vol maakt is er niets op deze we reld, en de beste stuurlui staan nu eenmaal aan wal. De cij fers die wij hierboven publi- ceeren geven trouwens een sprekend beeld van de zorgvul digheid waarmee men ondanks de nauwe tijdsruimte en de ve le opslagmoeilijkheden de goe deren behandelt. Dus mocht ook de suiker een heel Rlein beetje naar zeep smakenGeef niet direct de schuld aan Uw landgenooten, die eiken dag hun krachten in zetten om op tijd Uw tafel te voorzien. Werkelijk, aller oogen zijn gericht op Helmond! Maar niet om te critiseeren waardee- ren wat deze menschen voor ons doen, dat is hier op zijn plaats! De Burgemeester van Vlis- singen verzoekt, alle gezins hoofden in deze gemeente, waarvan den geheelen inboe del, door oorlogsgeweld of an dere oorlogshandelingen, is verloren gegaan, dus de volle dig gedupeerden, zich op te ge ven op het Gemeentelijk Bu reau voor Sociale Zaken, in gang Palingstraat, op Vrijdag 9 Maart a.s. van 912 en van 1416 uur. JtlUvM» M.ll i.ii TE V LISSIN GEN. Donderdag 8 Maart 8.11 ei 20.53 uur resp. 1 19 en l.li <n. -1- N.A.P. Japansche verliezen ter zee. Volgens het Amerikaansche ministerie van marine hebben Amerikaansche strijdkrachten tot 24 Februari 1010 vijandelij ke oorlogsschepen en 4307 non- combattante schepen tot zin ken, wellicht tot zinken of averij toegebracht. Onder de zeker vernietigde schepen be vonden zich 13 vliegdeksche pen, 6 slagschepen en 228 tor pedojagers. De Amerikaansche minister van marine, James Forrestal, meldt van Iwojama dat tot 1.1. Zondag daar meer dan 10.000 ton granaten en raketprojec tielen door vlootka nonnen op de Japansche stellingen van het eiland werden afgevuurd. (Anep-Aneta) Voor ons ligt een heele sta pel kranten, afkomstig uit Coventry, de zoo zwaar ge bombardeerde stad, waar nu de eerste vijfhonderd Neder landsche kinderen zijn onderge bracht. Zij moeten er opknap pen na de moeilijke jaren, welke zij tijdens de Duitsche bezetting hebben gehad. Het Is een plezier in die kranten te bladeren. Er staan plaatjes in, die een goeden indruk geven van de aankomst van de jongens en meisjes in de Engelsche stad. Meisjes hangen uit het venster van den coupé, waarin zij de reis naar Coventry hebben ge maakt. Anderen kijken lachend uit een der ramen van haar tijdelijke verblijfplaats. Op een ander plaatje zien wij de meisjes vroolijk wegstappen, in haar armen een volledig stel nieuwe onder- en boven- kleeding. Ook zijn er plaatjes van een der jongens, zoo als hij er uitzag, toen hij arriveer de èn zooals hij was na de groote kleedpartij. Behalve de plaatjes zijn er ook verschillende verhalen over onze vijfhonderd kinderen, daar in Coventry. Zij getuigen van de hartelijkheid, waarmee de stad de kinderen heeft ont vangen. De burgemeester en zijn echtgenoote waren aan het station en vede anderen kwamen hen begroeten. In autobussen gingen zij naar het kamp, waar zij nu eerst een paar weken zullen moeten wennen en wat En- gelsch zullen leeren. Voor het verdere verblijf hebben reeds vele gezinnen gevraagd om een Nederlandsch kind te mo gen opnemen. Slechts een paar kinderen hebben heimwee, maar de meesten amuseeren zich prach tig. Bijna alle jongens hebben al een voetbalwedstrijd ge speeld. De kinderen schijnen wel groote oogen te hebben opge zet, toen zij de stapels uit Amerika afkomstige kleeding zagen, die voor hen bestemd was. Wij, die den toestand van kleeding en schoeisel kennen, dien de Duitschers ons hebben gebracht, verwonderen er ons niet over, maar voor de Engel sche kranten was het merk waardig, dat een meisje vroeg, of zij al die kleeding mocht houden en een jongen, of zijn oude kleeding niet naar huis kon worden gestuurd. De kranten vertellen ons verder, dat er een pater en een dominee met de kinderen zijn meegereisd, die overal, waar zij binnenkwamen, door de kinderen hartelijk werden begroet. Ook vinden wij nog een paar antwoorden op de vragen, die lezers van de kran ten over de kinderen hebben gesteld. „Neen", antwoordt de krant op een vraag, „wij kunnen van deze kleine Ne derlanders geen Engelschen maken". Zij zullen zooveel mo gelijk met twee bij elkaar wo nen en verder geregeld in grootere groepen bij elkaar komen om hun moedertaal niet te verleeren. Zoodra zij goed gevoed, goed gekleed en weer in een goeden gezondheidstoe stand zijn gebracht, gaan zij terug naar hun eigen vaders en moeders. Een kleine moei lijkheid wordt op het oogen- blik nog veroorzaakt door de voeding. Volgens de kranten zijn de kinderen gewend aan het eten van groote hoeveel heden aardappelen. Die krijgen zij in Engeland niet in dezelf de hoeveelheden, maar zij krijgen voedsel met grootere voedingswaarde, waardoor het hongerige gevoel, dat zij nu wel eens hebben, omdat hun maag niet zóó volgeladen is, wel heel gauw zal zijn ver dwenen! Het gaat goed met onze kinderen in Coventry. De ouders kunnen gerust zijn. (Herr. Ned,) GOED NIEUWS VOOR DE BOOKERS. Wij vernemen van het Rijks bureau voor tabak en tabaks producten, dat er plannen be staan, om binnen afzienbarcn tijd elke week, in plaats van elke veertien dagen een ta baksrantsoen te verstrekken Bovendien kan een verbetering van het product tegemoet ge zien worden. Wanneer deze ver betering zal intreden, is echter nog niet bekend. De Nederlandsche regeering heeft tijdens haar verblijf in Londen een grooten voorraat tabak voor de Nederlandsche industrie aangekocht. Deze voorraad bedraagt niet minder dan fuim 10.000 ton, waarvan thans ruim de helft in Enge land is opgeslagen. Onder de sigarentabak bevindt zich Su matra, Vorstenlanden, Besoelci en Braziel. De eerste partij is thans in bevrijd gebied aange komen, waardoor de beschik bare voorraden een zoodanig peil hebben bereikt, dat de pro ductie tot begin Mei toerei kend kan worden geacht. Indien de aanvoer van grondstoffen regelmatig kan doorgaan, mag men verwach ten, dat ook daarna de distri butie van tabaksproducten van betere kwaliteit verzekerd is. Op het oogenblik wordt nog Dditsche tabak verwerkt, doch zoodra de tabak, die thans uit Londen wordt aangevoerd, in bewerking kan worden geno men, zal de kwaliteit ongetwij. feld aanzienlijk verbeteren en o.a. het papier uit de siga ren verdwijnenn. (Anep-Aneta) PUBLICATIES VOEDSELCOMMISSARIS. Mededeelingen van het Alge meen Commissariaat van de V oedselvoorziening. PRJ SVERLAGIN G. Het college van Algemeene Commissarissen voor Land bouw, Handel en Nijverheid stelt het publiek er van in kennis, dat met ingang van 26 Februari jl. de prijzen van onderstaande artikelen ver laagd zijn als volgt: chocola detabletten van 20 ct. per stuk op 10 ct. per stuk; biscuits van 8 cent per 100 gr. op 4 cent per 100 gr.; huishoudzeep van 20 cent per 100 gr. op 10 cent per 100 gr. Deze prijsverlaging kan ge zien worden als de eerste maatregel van een geheele reeks maatregelen, die er op gericht zijn het prijspeil te brengen in een juistere ver houding tot de loonen en in komens. Als volgende maatregelen kunnen reeds worden aange kondigd de prijsverlaging van visch en sigaretten. Aan alle telers van groente- tuinbouwzaden, die contracten hebben afgesloten met zaad handelaren in op 15 Febr. 1945 bezet Nederlandsch gebied zij er de aandacht op gevestigd, dat van hen ten spoedigste een schriftelijke opgave wordt ingewacht van de voorradige groentetuinbouwzaden met vermelding van hoeveelheid, soort en kwaliteit van het zaad. Hopende aldus een algemeen overzicht te verkrijgen over de daadwerkelijk aanwezige voor raden, zal het Bedrijfschap voor Tuinbouwzaden na voor ziening van de vraag in be vrijd Nederlandsch gebied trachten alsnog een afzetge bied te vinden in het buiten land voor de resteerende hoe veelheden. PRIJZEN VAN MEEL EN BLOEM. Mt ingang van 12 Februari zijn de prijzen voor alle soor ten meel en bloem voor de broodbakkerij vastgesteld op f 16.30 per 100 kg. af depót. Tegelijkertijd zijn de brood prijzen gefixeerd op het ni veau dat gold voor volkswitte- brood. INSTELLING VRAGENRUBRIEK. Op het gebied van de voed selvoorziening bestaan er mo menteel voor het publiek tal rijke vraagpunten die dringend oplossing behoeven. Teneinde het ter wille te zijn en op dit terrein alle mogelijke voorlich ting te geven is door ons be sloten onder de rubriek „Mede deelingen Voedselvoorziening" in de Zeeuwsche Pers eenige ruimte te reserveeren voor de beantwoording van gestelde vragen. Het publiek wordt in de ge legenheid gesteld vragen in te dienen bij ons kantoor. Men dient deze te adresseeren aan Provinciaal Voedselcommi3sa- ris voor Zeeland, Afd. Pers, Groote Markt 28 te Goes. Vragen die voor beantwoor ding in aanmerking komen zul len door ons dan met vraag en antwoord worden geplaatst in de betreffende bladen. Natuurlijk zullen wegens de beperkte plaatsruimte niet al le vragen uitvoerig kunnen worden beantwoord. VRAGENRUBRIEK. 1. Hoe komt het, dat momen teel een grooten achterstand bestaat in de boter- en mar garinevoorziening in zeeland? V. te G. Antwoord: Op het oogenblik is de productie van deze goe deren onvoldoende om het ver bruik te dekken. Door ons kan niet worden gegarandeerd, dat in de toekomst steeds tijdig e nieuwen bon kan worden aangewezen. De P.V.C. voor Zeeland. Met blijdschap geven wij kennis van de geboorte van ons Zoontje en Broertje JAN ARNOLD. J. KAMERMANS J. S. KAMERMANS— V. d. BERGEN. LENY. Vlissingen, 6 Maart 1945. Paul Krugerstraat 9. Tijdelijk St. Joseph-ziekenhui3. Met blijdschap geven wij kennis van de geboorte van ons Zoontje FRITZ JOHANNES. W. DE RIJKE. M. DE RIJKE—COLLIER. Middelburg, 5 Maart 1945. Gravenstraat 55. De Heere verblijdde ons door de voorspoedige geboorte van ons Zoontje en Broertje PIETER JOHANNES. A. J. FEIJ. B. FEIJ—DE NOOIJER. WILLIE. JAN. Vlissingen, 4 Maart 1945. Kasteelstraat 51. Met dank aan God geven wij kennis van de geboorte van ons Dochtertje JACOMINA. J. KODDE. J. KODDE -VERHAGE. Biggekerke, 6 Maart 1945. Tijd.: Gasthuis. Middelburg. Heden overleed zacht en kalm, in de hope des eeuwigen levens, onze ge liefde Man, Vader, Be huwd-, Groot- en Over grootvader GERARD JANSE, in den ouderdom van 79 jaren en 5 maanden. Uit aller naam, Wed. C. JANSE— JOBSE.» Evacuatie-adres Baarland C 53. Baarland, 28 Febr. 1945. Ver. v. Uhr. Lager Onderwijs te N. en St. Joosland. Aangifte van nieuwe leerlin gen op Zaterdag 10 Maart, des avonds tusschen half 8 en half 9 in de school. Trouwboekje meenemen a.u.b. De kinderen moeten vóór 1 April 6 jaar zijn. Namens het Bestuur, E. NIJHOLT, H. d. S. Heden overleed in het Noodziekenhuis te Hein- kenszand, na een langdu rig, doch geduldig gedra gen lijden, tot onze diepe droefheid, onze geliefde zorgzame Man, Vader, Be. huwd- en Grootvader FRANS HOEFKENS, in den ouderdom van 75 jaar. Uit aller naam, J. HOEFKENS— PASSEN IER Middelburg, 5 Maart 1945 Evac.-adr.Korte Delft 20. De teraardebestelling zal te Heinkenszand plaats hebben op Donderdag 8 Maart a.s., om 12 uur. Heden overleed zacht en kalm, in haar Heer en Heiland, onze lieve Moe der, Behuwd- en Groot moeder MARIA ELIZABETH DE SMIT, Wed. van C. P. DE KEIJZER, in den leeftijd van ruim 79 jaar. De diepbedroefde Kinderen Souburg Kanaalstr. 10: J. I. DE KEIJZER en Verloofde. Wemeldinge: Mej. L. P. DE KEIJZER. Magelang (O.I.): Z DE KEUZER PQORTINGA I. J. DE KEIJZER. en Kinderen. Wemeldinge, 2 Maart '45. liog treurend over het verlies van ons Zoontje en Broertje WILLEM, op 1 November 1944, in den bloeienden leeftijd van 11 jaar, werd plotseling uit ons midden weggerukt ons geliefd Dochtertje en Zusje MARIA, in den aanvalligen leeftijd van 3 jaar. Sterke de Heere ons in 4eze zware beproeving. W. DE VOOGD. R. A. DE VOOGD- DE WOLF MAATJE. JOHANNES. JAN. ANNA. AUKE. Domburg, 26 Febr. 1945. Op 6 Februari overleed te Breda, in den ouderdom van 84 jaar, onze lieve Vader, Grootvader en Huisgenoot PIETER MEIJER, Weduwn. van JOHANNA JACOBA GROOTENDORST. E'ndhoven: A. S. C. MEIJER. P J. J. RITMAN— MEIJER. JAN PIETER. WIM. Breda T. JAGLR. Heden overleed zacht en kalm onze lieve Vader, Behuwd-, Groot, en Over grootvader G. VAN DE VOORDE, in leven oud-gepension- neerd Gemeenteveldwach ter van Biggekerke, in den ouderdom van 88 jaar en 2 maanden. Uit aller naam, D. WIJKHUIJS. Biggekerke, 1 Maart 1945. A 94. Heden overleed, tot on ze diepe droefheid, onze innig geliefde Man, Zoon, Broeder, Behuwdbroeder en Oom, de Heer JOH. VERHAAGEN, in den leeftijd van ruim 50 jaar. Uit aller naam, J. D. VERHAAGEN— KOPMELS. Zoutelande, 6 Maart 1945. „Huis ter Duin". Tijdelijk adres: Middelburg, Markt 23. De begrafenis zal plaats hebben te Middelburg op Vrijdag 9 Maart om 2 uur. Voor de bewijzen van deel neming, ontvangen na het overlijden van onze lieve Moe der, Behuwd en Grootmoeder JACOMINA JOHANNA VAN LOOPIK— VAN DE POLL, betuigen wij, ook namens onze Kinderen, onzen hartelijken dank. A. M G. DE WEERD— VAN LOOPIK. A. J. DE WEERD. Nieuw- en Sint Joosland, 3 Maart 1945. Voor de vele bewijzen van deelneming, ontvangen na het overlijden van onzen innig ge liefden Man, Vader, Behuwd-, Grootvader en Oom, den Heer ANTONIE LEONARDUS LE OOINTRE, betuigen wij onzen hartelijken dank. C. LE COINTRE—WISSE. Kinderen en Kleinkinderen. Familie LE COINTRE. Middelburg, 6 Maart 1945. Evacuatie adres Segeerstraat 34, Middelburg. Voor de vele bewijzen van deelneming ontvangen na het overlijden van onzen geliefden Man, Vader, Groot- en Over- rootvader PIETER ANTHEUNISSE, betuigen wij onzen hartelijken dank. Uit aller naam, Wed. P. ANTHEUNISSE D.E'N HOLLANDER. Oostkapelle, Kleine Geere. L. MINDE'RHOUD en M. MINDERHOUD— MEULENBERG zeggen hartelijk dank voor de blijken van belangstelling bij de geboorte van hun Dochter MARLEENTJE ontvangen. Souburg, 7 Maart 1945. Vliss. straat 21. Coöp. Veilings Vereeniging „WALCHEREN" te Middelburg. Oproep aan Bestuursleden en leT?n van den Raad van Toe zicht ter gecombineerde verga dering op Donderdag 15 Maart 1945, des n.m. 2 uur, op het kantoor der Veiling. Namens het Dag. Bestuur, L. JOZIASSE Secretaris. D 56, Domburg. i Per 1 x plaatsing 65 een t; ten hoogste 5 regels. Het Bestuur der Souburg- sche Oranjevereeniging roept de leden en zij die dat wen- schen te worden op tot een Vergadering op Vrijdag 9 Maart a.s., des avonds 7 uur, in het Gymnastieklokaal, Oran jeplein. BUITEN KOUD EN GUUR dan eten wij STAMPPOT met Rookworst. Deze week prima kwaliteit ROOKWORST. SLAGERIJ DE JONGE Walstraat 46 Vlissingen. Onzen hartelijken dank voor de vele bewijzen van deelne ming en steun, die wij hebben ontvangen tijdens de ziekte en na het overlijden van onzen geliefden Man en Vader, den Heer F. P. DE GRAAF. Uit aller naam, T. DE GRAAF-DAVIDSE. Kapelle, 2 Maart 1945. Voor de vele bewijzen van deelneming ons betoond na het overlijden van onze innig ge liefde Echtgenoote, Moeder, Behuwd- en Grootmoeder SARA LOUWERSE, betuigen wij onzen hartelijken dank. Uit aller naam, J. MAAS. Middelburg, Maart 1945. Schoorsteenvegerssingel 18. NED. HERV. GEMEENTE. Middelburg. Gelegenheid tot betaling Hoofd-omslag ten huize van den Voorzitter van Kerkvoog den, den Heer L. M. HELDER. Lange Delft, op Vrijdag 9 Maart a.s. van 45.30 u. n.m. Ned. R.K. Bond van Handels-, Kantoor, en Winkelbedienden Afd. Middelburg. Alle oud-leden van bovenge noemden Bond worden ver zocht zich opnieuw als lid aan te melden. Ook alle R.K. vakgenooten (vrouw, en mann.), die voor heen geen lid waren en dit thans wenschen te worden, kunnen zich voor het lidmaat schap opgeven. Aanmelding kan geschieden bij) J. F. HEEREN, Lange Giststraat 21, Middelburg en R. W. MOELIKER, Volderij- laagte 27, Middelburg. Korfbalvereeniging „SW1FT Middelburg. Zaaltraining voor allo leden op Donderdag 8 Maart 1945 in 'de Concertzaal, Singelstraat Middelburg. Aanvang 8 uur. HET BESTUUR. Box 40. Kinderstoel 50. STRUIJK, Nieuwe Haven 23, Middelburg. kast, 75. W. VADER, Bel deurtjes ook gesch v. linnen kast, 75. W. VADER, Bel linkstraat 2, Middelburg. 3 Kamerkachel ƒ10. AdresW. VADER, Bellinkstraat 2, Mid; delburg. Kinderwagen 25. Adres: A. STEIJN, Walensingel 11, Middelburg. Spiraal voor 2 personen. -LINGER, Dam 61, M'burg. 9 Paar i. g. st. z. Schoenen (pumps), h. hak, m. 38%. DE MUNCK, Turfkaai 31, M'burg. 3 Mijn 3-deelig Bed voor La kens en Badhanddoeken? Adr. STRUIJK, Nieuwe Haven 23, Middelburg. Wit wollen gebr. Kinder jurkje, lft. 3 jr., z.g.a.n., voor Kinderjurkje, lft. 6 j. of lap Stof? A. STEIJN, Walensingel 11, Middelburg. 3 Mijn Swagger voor Japon? Mej. BARENTSEN, Havenstr. 1, Middelburg. 3 Een paar goede Werkschoe nen, m. 39 voor m. 44 of 45? Tuindorp E 3, Arnemuiden. 9 Mijn nieuwe korte Jongens broek, leeftijd 11 jaar, voor een Pullover met ritssluiting, leef tijd 15 jaar? Nieuwstr. A 93, Arnemuidert: Mijn Jongensschoenen, m. 39 voor idem, m. 41? Nieuwstraat A 93, Arnemuiden. HANDELSAVONDSCHOOL Middelburg. De lessen aan de Handels avondschool worden met in gang van Maandag 12 Maart gedeeltelijk hervat. De school tijden zijn: voor de le klas Dinsdag- en Donderdagavond; 2e klas Maandagavond; 3e klas Woensdag- en Vrijdagavond; 4e klas Dinsdag en Donder dagavond en 5e klas Maandag en Woensdagavond, telkens van 6.30 uur tot 9.10 uur. De Directeur, P. C. DE JONGE. Van Zaterdag 10 Maart a.s. af hopen wij U te ontvangen In het nieuwe pand Nieuwe Burg 5 (bij de Markt) Middelburg. Aanbevelend, G. M. FEIJ. Prov. Commissie Zeeland Verbond Chr. Meisjesverg. geeft 3-maandelijksche Bijbel- leidraden uit voor groote Meis jesverg. te beginnen met April. Prijs 2.per kwartaal. Te bestellen bij Mevr. SIMOONS Langeviele 16, Middelburg, vóór 20 Maart. Leidsters van Wal cheren maakt allen gebruik hiervan!!. Mijn nieuwe oude kwaliteit Jongenslaarsjes, m. 32 voor Laarsjes of Schoenen, m. 34? DE NiOOIER, Markt B 118, Arnemuiden. Mijn o. k. Overall, m. 50, v. Zomerjapon of Stof en mijn Kindercape, leeftijd 3 4 jaar, voor Zomer,japon? Kasteelstr. 6, Vlissingen. Net Meisje voor de morgen uren. Goed loon. Stationsstraat 16, Middelburg. Werkster of Meisje voor 3 halve dagen per week, HOL- LEBRANDSE, L. Schoolstr. 3, Middelburg. Meisje voor de morgenuren. SCHOUT, Houtkaai 13, Mid delburg. 0 H.H. Geitenhouders. Leden, verg. op Zaterd. 10 Maart, n.m. 3 uur, Café De Eendracht, Giststraat, Middelburg. Zegt het voort. Het Bestuur. Wie is er genegen zijn Piano tegen besp. en goede verz. ter bew. te geven? DE MUNCK, Turfkaai 31, Middelburg. Asyl DierenbeSch., TSchoor- stecnveg rssin""' 32, M'burg. Willen de Engelsche Heeren "Aggy komen afhalen? Wij repareeren Naaimachi nes onder 1 jaar garantie. J. VAN DE KREEKE, Nieuw- ;traat 38, Middelburg. 9 Gevraagd een goed onder houden Huisorgel om in bewa ring te nemen van evacuees, tevens om bespeeld te worden. DEKKER, G 17, Arnemuiden. In de eerste dagen na de be vrijding geraakte in het Ge rechtsgebouw te Middelburg een SCHRIJFMACHINE zoek, merk REMINGTON (Portable) met vierkante kap. Mogelijk is de machine bij ongeluk el ders beland. Verzoeke haar terug te bezorgen op het Ge westelijk Arbeidsbureau, Wa- genaarstraat 4, Middelburg. Ondergeteekende vraagt in lichtingen omtrent zijn HAND KAR, rfc 2.40 M. lang, Olmen hout en drijvende op lange battings. J. PIETERSE, Se- rooskerke, A 113. In een gelijknamig artikel in „De Zeeuwsche Polder" be handelt Ir. J. F. Springer o m de bestaande plannen tot het dichten van de gaten in de zee wering en de noodzakelijk ge. worden werken om uitbreiding van de inundatie te voorko men en een goede afwatering in de niet geïnundeerde pol ders te verzekeren. Voorgestelde plannen tot dichting van de d(jk- gaten. Uit gehouden besprekingen is komen vast te staan, dat men wel mag aannemen, dat wil men inderdaad de groote gaten zoo snel mogeljjk dich ten, de meest aangewezen weg is een nooddijk te spuiten van groote hoeveelheden zand, een sluitgat te kiezen op de met het oog op de stroomgeulen gunstigste plaats, dit sluitgat tegen verdere uitschuring te bekleeden met zinkstukken en vervolgens zoo mogelijk in één tij dicht te spuiten. Is dan deze nooddijk een maal gereed, dan kan langs het gunstigste tracé de defini tieve dijk worden opgespoten. Die dijk moet worden voorzien van een voldoend dikke klei laag, waarna de steenglooiing kan worden aangebracht en verder worden afgewerkt. Het spreekt vanzelf, dat in dit stadium nog niet in details kan worlen getreden, betref fende de ligging van de nood- dijken en het tracé van het de finitieve dijklichaam van de verschillende gaten; wel kan worden medegedeeld dat deze wijze van dichten alleen noo dig is voor de groote dijkga- ten bij Westkapelle, Veere, den Nolledijk bij Vlissingen en Fort Rammekens. De gaten bij Fort de Ruyter en op het Eiland te Vlissingen kunnen met eenvoudige middelen met de hand worden gedicht. Met laatst genoemde werken is leeds begonnen. Ook is een aanvang gemaakt met het be teugelen van de uitbreiding van het Oostelijke gat bij Vee- re, waartoe aan den kop van den dijk van den Kattenpolder de noodige voorzieningen wor den getroffen. Wil men zoo snel en doel. treffend mogelijk te werk gaan, dan zal moeten kunnen worden beschikt over een groo te hoeveelheid aannemersmate riaal en wel voornamelijk over zoo mogelijk 4 complete zuig en persinstallaties, de noodige zolderbakken, vletschepen, sleepbooten, draglines en het noodige kipspoor. Ten einde een indruk te krij gen van de benoodigde bouw stoffen moge worden meedege- deeld, dat voor de gezamen lijke werken ongeveer 100.000 ton zetsteen, een gelijke hoe veelheid stortsteen, ongeveer 100.000 m. paalhout, 1% a 2 miiuoen bossen HoUandscb rijshout en voorts de daarbij benoodigde hoeveelheden blees- latten, Walchersche staken, riet en stroo noodig zullen zijn. Indien deze materialen tijdig en in voldoende mate kunnen worden aangevoerd en de mo gelijkheid van de gelijktijdige dichting van alle gaten inder daad werkelijkheid zou worden, zou circa 4 a 5 maanden na dan aanvang der werken een begin kunnen worden gemaakt met het droogleggen van het geïnundeerde gebied. De tijd, welke noodig zal zijn om het water ten Westen van het kanaal door Walche ren weer op normaal peil te rug te brengen, bedraagt, in dien gebruik kan worden ge maakt van alle bestaande loo- zingsmiddelen, ongeveer 5 maanden. Na 1 a 1% maand evenwel zal het water zoover zijn afgeloopen. dat nagenoeg alle wegen op het eiland droog vallen, terwijl na circa drie maanden het water een stand van 1.00 M.N.A.P. zal hebben bereikt. Het geïnundeerde gedeelte van de Zuidwatering zal in aanzi norm word He door pomf schiji denk gems capa bij 2 waar noen v bedr: kan Re; moge dezen zeker mag dien loopt, jaar weer verde paats I Na< de ze 's Pi vele in ve wijzig toest; De zijn c zen voorn 1st make welk) overs 2de kers pomp van die d< stoke: afwat Des voor ders Nieur De Oran; de z.j vend! en Ni dijk Fort gen i golfsli of, in aanwe waard der n De polder Vrouu Mortii polder worde pompi Midde Oud polder ders, een di dijk c gebiec ren, van Nieuv nen a een a ker. nog n ze po drieta capaci Voo lendijl ker w door lussch burg- weg e z.g. G legger den R bied volge gen Vi gen is In tracht wat g Wach) mogeli gen", progr over d aard niet v Er werd op vier plaatsen ge land. Commando No. 3 landde bij Stamsund en bij Hennings- vaer en No. 4 te Svolvaer en te Brettesnes. Op geen dier plaatsen stuitte men op verzet, ter-wijl de bewoners ons bij zonder vriendelijk ontvingen. Er werden over en weer ge schenken gewisseld en het pleit voor den goeden geest onder- de Noren, dat zij, hoewel zij wisten, dat door de aan té brengen vernielingen ook hun levensbehoeften verloren zou den gaan, uit alle macht mee hielpen. Drie honderd en vrjf- tle" vrijwilligers, waaronder acht vrouwen en de Engelsche directeur van de firma Allen en Hambury, gingen mee naar Engeland. Oorspronkelijk was men overeengekomen slechts •nannen mee te nemen, maar f„er pnge'sche officieren er adraadloos bericht dat ren rilV sehe vr°uwen wa- schè Ronfaa£"e-bö het Noor- den w I?rlns zouden wor- mochtng^eld',°f men ze mee werd tneof"Ook daarvoor Oezclfdeoffir-ming verleend, ezenae offreter vertelde la ter, da dochtei plaats wilde maar c toe, w terugki teruggi zakdoe een kui Er v vijf en gen gr vonden de Nor hadden, de hooj was hc plaatse, gedost, jas aan op. Hij en van vangen meer t zij de waker bij den zaj aan bi ger. ..kijk e ken he En op wijzeni pracht De

de Vrije Zeeuw | 1945 | | pagina 2