De Vrije Zeeuw STADSNIEUWS De toestand in Roermond en Venlo De „STATESMAN AND NATION" over hulp aan bevrijd Europa, Eerste Jaargang - Nummer 88 Woensdag 7 Maart 1945 De Amerikanen zijn Keulen binnengerukt Laatste Berichten HET WERELDTAFEREEL DOOR Dr. M. VAN BLANKENSTEIN VLISSINGEN SOUBURG Het hoofdartikel van het nieuwe nummer van het voor- aanstaande Engelsche politie ke weekblad „The new States man and Nation" wijdt, onder den titel „De vierde ruiter" een artikel aan de behoeften van de bevrijde Europeescht landen. In dit artikel wordt speciaal aandacht besteed aan Nederland. Het luidt als volgt: „Nu de Duitsche legers worden teruggedrongen naar hun steeds meer inkrimpende vaderland, komen de bevrijde gebieden naar voren met hun dringende problemen op gebied van politiek en nationaal wei zijn. Ongelukkigerwijze heeft de lichting van ons offensief in het Westen geen spoedige belofte van ontzet kunnen brengen aan het zwaarst be proefde van alle onderworpen volken, het Nederlandsche Het militaire gevolg van de nederlaag onzer luchttroepen bij Arnhem, werd op dat oogenblik ten volle onder oogen gezien Wat we evenwel toen- aertijd niet naar omvang kon den beseffen was de tragedie, die deze nederlaag voor het Nederlandsche volk met zich had gebracht. De Nederlanders stonden klaar om ons bij onze verwachte invasie te helpen. Vooral de spoorwegwerkers riskeerden alles door onmiddel lijk in staking te gaan. De Duitschers grepen deze gele genheid aan om het geheeie Nederlandsche volk als op roerstokers te behandelen, die van de bezettende macht geen verdere consideratie behoefden. Zij staken de dijken door en besnoeiden de reeds zoo ma gere rantsoenen, tot er haast niets meer van over was. En zelfs deze geringe rantsoenen worden nog maar nauwelijks verstrekt als gevolg van den chaos door de R.A.F. teweeg gebracht in het spoorwegwe zen, dat toch al door net mili taire vervoer is overbelast. Men kan Nederland in drie districten verdeelen. Ten eer ste het Noorden, dat voor het grootste deel bouwland is met een niet zeer dichte bevolking Dit gedeelte staat er nog het best voor. Dan komen als twee de de groote centra van de Nederlandsche geschiedenis en cultuur: Amsterdam, Rotter dam en Den Haag en verder nog vele andere kleine steden met een trotschen naam, als Utrecht, Leiden en Haarlem Dit dichtbevolkte gebied staat voor den hongersnood. Een iokter, diê heeft kunnen ont komen, heeft n levendig beeld ipgehangen van gezinnen. c-*e iun meubelen verbrandden rndat zij geen brandstof meer nadelen, en van menschen die trachten den honger te stillen door rauwe tulpenbollen te eten. In zulke omstandigheden verliezen de ondervoede li ohamen, en speciaal die der kinderen, hun kracht en weer stand en wordt hongersnood nog gevolgd door besmettelijke ziekten. Er zijn reeds epide mieën ontstaan. Nuchtere waarnemers vreezen niet al leen zwaar lijden, honger en cmkomen van de zwakken, noch een groote sterfte, die het voornaamste deel van de f volking in dit gebied be dreigt, een bevolking van drie nóllioen zielen. Het derde en kleinste ge deelte wordt gevormd door be- Mijd gebied, dat binnen onze lijnen ligt. Men zou kunnen ronderstellen dat het lot van dit bevrijde gebied gelijk is aan het niet benijdenswaardige lot van België, maar het is onvergelijkelijk veel harder, undat er felle slagen zijn ge leverd, die gepaard zijn gegaan met de grondige vernieing, die deze oorlog kent. Verbindin gen zijn verbroken en de ver nieling van de middelen van vervoer, voornamelijk van vrachtauto's, is al even groot •ils in België, Frankrijk, Ita- .ië en Griekenland. De voedsel rantsoenen zijn net genoeg om nt het leven te blijven. Wat brandstof betreft de op brengst van de Limburgsche kolenmijnen is laag. De mrjn werkers hebben hun grieven tegen de eigenaars, die op een o andere wijze met de Duit r hers hebben samengewerkt, en e erder is er het gewone ge brek aan vervoermiddelen en erktuigen. Maar de ware uit leg van de geringe productie is eenvoudig. Deze menschen, die op het dieet van thans moe ten rondkomen, zijn te zwak om veel kolen te kunnen pro (luceeren. Nederland biedt, met Grie kenland, het meest tragische neeld in het zorgwekkende panorama van bevrijd Europa Maar overal, in de steden zoo- wel als op het platteland, is ondervoeding het lot van alle minder-welgestelde groepen der bevolking te Parijs zoo wel als te Rome. Het in Frank rijk ter beschikking staande voedsel is slechts voldoende voor de verstrekking van rant soenen van iets meer dan 1000 calorieën. Volgens medische rapporten neemt de tuberculo se onder de kinderen van de groote steden snel toe. De zwarte handel, waar algemeen toevlucht toe wordt gezocht, slorpt de salarissen op door den drang van de menschen om iets meer te hebben dan noodig is om niet onder te gaan, terwijl door de stijgende prijzen een ruïneuze inflatie dreigt. Dit brengt twee on gelukkige politieke gevolgen met zich. In de eerste plaats komen de nieuwe regeeringen, die voortgekomen zijn uit de verzetsbewegingen en de link- sche politieke partijen, tegen over onoverkomelijke moeilijk heden te staan, die hun popu lariteit en aanzien zichtbaar afbreuk doen. In de tweede plaats komt bij den doorsnee burger de even onjuiste als onvermijdelijke gedachte op, dat het onder Hitlers „nieuwe orde" wat voedsel en werk betreft, beter was. De Fran- schen nemen hun verliezen en ontberingen filosofisch op. Zij beschuldigen de RAF niet voor de vernieling aan spoorwegen, bruggen, locomotieven en wa terwegen toegebracht, maar zij verwachten van ons en de Amerikanen onmiddellijke hulp bij de vergoeding van die schade. Bovendien weten zij dat alle scheepstonnage ter wereld, waaronder hun eigen gevorderde scheepsruimte, on der onze absolute controle staat. Het mag een vergeeflijke misrekening van het Opperbe vel zijn geweest te veronder stellen dat de oorlog in Octo ber practisch zou zijn gewon nen, met het resultaat, dat het alle beschikbare schepen Oostwaarts zond: maar als wij niet onverwijld deze verkeerde calculatie goedmaken, dan zal dit ons op kosten jagen. Wij zullen dan voor deze fout moeten betalen omdat de vol ken, wier vriendschap wij in de komende jaren noodig hebben en niet kunnen ontbeeren, van ons zouden vervreemden. En wat kan er dan wel wor den ged n? Er is natuurlijk al iets ondernomen. Wij hebben locomotieven en vrachtauto's naar Frankrijk gezonden, maar nauwelijks genoeg. In Enge land is een onderdak gevonden voor een 500 kinderen uit be vrijd Nederland en plannen zijn in de maak om er 20.000 op te nemen, zoodra het hee'ie land is bevrijd. Maar hiermee is slechts een klein onderdeei van den nood verholpen. Wat Frankrijk voornameijk noodig heeft, is transportmiddelen, Er zijn in Engeland groote hoeveelheden afgedankte wa gens aanwezig, die zonder veel moeite weer in orde zouden kunnen worden gemaakt. Er moeten meer locomotieven vrachtauto's en materiaal voor het bouwen van bruggen wor den gezonden. Vervolgens heb ben Nederland en België in voer van voedsel op groote en gulle schaal noodig. Elke ton die wij kunnen zenden, is er twee waard omdat deze de Belgische regeering kan hel pen den zwarten handel te bre ken. Ons ministerie van voed selvoorziening heeft, naar iedereen weet, een vooruitzien- den blik gehad. Het heeft groote voorraden achter de hand die apart werden gehou- ren met het oog op luchtaan vallen. Zonder ons schade te berokkenen zouden wij deze voorraden naar Antwerpen kunnen sturen. Eveneens ge- looven wij dat de in België en Nederland gestationneerde Ge allieerde troepen gaarne ge noegen zouden nemen met een kleines besnoeiing van hun rantsoenen ten bate van de burgerbevolking. Van essentieei belang is dat de regeeringen te Washington en te Londen inzien, dat mili taire gezagvoerders „van na ture" geneigd zijn om het le ger voor de burgerbevolking prioriteit te verleenen om dan pas later het militair-onjuiste hiervan in te zien. Dit gevaar, dat verleden jaar in Italië dui delijk aan het licht is getre den, zou zich in veel ergex vorm kunnen herhalen wanneer de hongerende gebieden van Centraal Nederland door de vijandelijke troepen worden ontruimd, hetgeen aan de energie van onze vervolgende legers hoogere eischen zou stel len. In het Lagerhuis heeft de hter Richard Law verle den week aangetoond, dat hij er zich van bewust was dat wij onverhoeds voor het probleem van hulpverleening konden ko men te staan, maar er is nog geen regeeringsverklaring ver. schenen waarin mededeeling wordt gedaan van getroffen voorbereidingen om dit pro bleem op te lossen. De eerste stap die dient te worden geno men is de openbare meening te overtuigen van den omvang en uitgestrektheid van de te bie den hulp, willen de vier Apo calyptische ruiters niet door Europa rijden. (Anep-Aneta) Verantw. Hoofdred.: drs. H. Sinnema. Red.-adres: Middelburg, Molenwater 69. Adm.-adres: Vlissingen, Walstr. 58-60, Telefoonnummer 10, na 5 uur: 89. M'burg: Rouaansche Kaai 39, Tel. 2009. Uitgever: Jacq. de Smit, Souburg. Advertentieprijs 30 cent per regel. Abonnementsprijs per week 26 cent Per kwartaal 3.30. Losse nummers 5 cent. Duitsche positie aan de Oostzee hopeloos. De Britsche regeering heeft een aantal auto's en kra nen ter beschikking van de Belgische regeering gesteld, om den opbouw van liet land te steunen. (Radio België) Uit Vaticaanstad wordt gemeld: De Paus heeft zijn gewone bezigheden hervat en verschillende audiënties ver leend. (Radio België) In het communiqué van de Geallieerden wordt hulde ge bracht aan de Deensche pa triotten, die ten gunste van het West- en Oostfront operee- ren. (B.B.C.) Een Engelsch onderdaan. George Stewart, is tot 12 jaar gevangenisstraf veroordeeld, omdat hij de Duitschers bij ra dio-uitzendingen had gesteund. (B.B.C.) 3 Belgische landverraders zijn ter dood veroordeeld. Deze waren achtergelaten door de Duitschers met radioappara- ten om berichten van de Geal lieerde troepen naar de Duit schers dooi' te zenden. Op grond van spionnage zijn deze verraders gevonnist. (H.N.) Te Bern wordt medege deeld, dat de Zwitsersehe- en Tjecho-Slowaaksche regeerin gen haar betrekkingen zullen hervatten. Beide landen zuilen hun buitenlandsche diplomaten uitwisselen. (Radio België) Koning Michael van Roeme nië heeft Prins Haibu Stirbey verzocht zich te belasten met de vorming van een nieuwe Roemeensche regeering. Stir bey had een belangrijk aandeel in de onderhandelingen, die leidden tot het teekenen van een wapenstilstand met Rus land. (A. A.) GEEN „ZWART "-WITLOF DIT SEIZOEN. De groentehandelaren moe ten er nu eens voor zorgen, dat er dit seizoen geen witlof in den zwarten handel komt. .Vorige jaren immers verdween op die manier het overgroote deel van deze groente. Even- tueele koopers moeten aanbie dingen boven den vastgestel- den prijs pertinent van de hand wijzen. Voor witlof is de prijs waar tegen die aan den consument moet worden verkocht: kwali teit I 0.48 per kg., kwaliteit II f 0.40 per kg. Een afwijkende kwaliteit mag hoogstens 80 van de zen prijs opbrengen. De prijzencontröle zal zeer scherp toezien, dat men aan deze prijzen de hand wordt ge houden. Koopers en verkoopers, dit seizoen geen „zwart"-witlof. BUREAUCRATIE. OOST-BRABANT, Eindho ven, treedt op tegen den heer- schenden bureaucratischen geest. Het blad haalt een voorbeeld aan, van een moeder van een gesneuvelden vrijheidsstrijder, die haar aanvrage voor rouw- kleeding afgewezen zag, om dat in de richtlijnen van de textieldistributie nog vermeld stond, dat rouwkleeding uit sluitend kon worden toegewe zen aan nabestaanden van ge- n i eP aan het Oostfront! f)e Instructies voor de ambte J?eVf!n dringend her- owinhiul i6 tocstar"' van het S nbhk is onthoudbaar. er een verandering in ko-1 men en wel snel, zeer snel Ooi: de ambtenarenwereld moet zich aan gaan passen aan hei tempo, waarin ons volk za: moeten leven, wil het met achter komen bij andere vol keren. De spreekwoordelijke ambtelijke traagheid moet eens eindelijk overwonnen worden" OP- EN ONDERGANG VAN DE MAAN. Donderdag 8 Maart op 2.35 •nder 10.51 uur. Vrijdag 9 Maart op 3.34, inder 11.44 uur. Laatste kwartier: 7 Maart Duitschers. De krijgsverrichtingen spre ken voor zich zelf; men voelt er in de uitwerking der af spraak van Yalta. Alles be. hoort nu tot een groot ge heel. In het Westen is de be- teekenis der aanvallen traps gewijze gestegen. In het Oos ten stapelen de Russen hun krachten op, terwijl zij in hun rug opruiming houden. De val van Posen was als het wegschieten van een lee- lijken prop in een hoofdtoe voerbuis. Zou Breslau nu ook nog vallen, dan zou het eerst heelemaal goed worden. De Duitschers worden er ongeduldig bij. Telkens vertel len zij ons, dat de Russen met hun voorbereiding van den opmarsch tegen Berlijn gereed zijn. Zij vinden het blijkbaar al genoeg wat de Russen bijeen gebracht heb ben. Maar de Russen nemen het zekere voor het onzekere en wachten tot zij zoo sterk zijn als zij zich slechts kunnen maken. Belangrijker nog dan de reeds in het Westen behaalde resultaten, sedert daar het of fensief begonnen is, is de uit. werking van de luchtaanval len op hun tegenwoordige schaal. Dat slaat alles kapot in Duitschland, steden, fabrie ken. spoorwegen, het verkeer op den weg. Het verlies aan menschenlevens te Dresden, te Kottbus en elders, in al die tot nog toe weinig geteisterde en daarom in deze dingen on ervaren steden, die nu ook nog propvol met vluchtelin gen zaten, is verschrikkelijk geweest, erger zelfs dan het vreeselijkste, dat te Hamburg indertijd is gebeurd. De Ame- rikaansche dagaanval op Ber lijn van 3 Februari heeft de zoo geharde bevolking van de Duitsche hoofdstad dieper ge schokt dan zij ooit te voren is geschokt geweest. Daar van getuigen niet enkel neu trale dagbladcorrespondenten en vluchtelingen. Maar het nlijkt ook uit allerlei ontboe zemingen van Duitsche bladen waarbij hun menige sterk spre kende onthulling ontvalt. Het gaat door in stijgende mate. Om de Russen aan het front te steunen hoeven de Anglo-Britsche luchtvloten hun oude trajecten niet veel uit te breiden. Voor de luchtmacht zit Duitschland reeds tusschen den tang. En van twee kan ten hamert zij nu, zooals men dat in smederijen kan aan schouwen. De vonken, die daarbij plegen te spatten, ont breken vooral niet. Het Duitsche volk geraakt in een apathie, waarin het wel alles kan verdragen. Het ver vult den plicht, dien Hitier het heeft opgelegd, maar met sarcasme en heel duidelijk zon der geloof. De Gestapo weet zich veelal oost-indisch doof te houden. Alle propagandisten weten, dat zij niet meer met beloften van overwinning moe ten aankomen, op zijn hoogst met hoop op wonderbaarlijke redding. Van overwinning spreekt alleen nog Hitier. En hij gelooft er wellicht zelfs nog aan, in zijn mysticisme. Oorlogsverklaringen. Het is een gekke wereld. Eens vocht Engeland alleen, zonder vooruitzicht op hulp uit vrije landen. De vrees voor Duitschland hield de volken bevangen. Nu hoeven Amerika en Engeland maar te waar schuwen dat, wie te San Fran cisco op de conferentie mee wil spieken, vóór 1 Maait Duitschland en Japan den oorlog verklaard moet hebben en het regent oorlogsver klaringen te Berlijn en te Tokio, uit Zuid-Amerika, uit Turkije, Egypte, Syrië. Voor de Turken kan er zelfs nog eenigen ernst steken in het S "al. Er nog Duitsche garnizoenen op de eilanden langs de Turksche kust. Daar tegen moet Turkije nu, fat soenshalve, wel wat doen. Maar niet alle landen varen in het Anglo-Amerikaansche vaarwater. Er zijn er, die hun eigen kwesties hebben met de Als voorbeeld nemen wij Ar. gentinië. Het heeft zich lang pro-DUitsch betoond; ten minst, wat zijn regeering be. treft. Die regeering was ook straf fascistisch, zeer tegen den smaak van den gewonen Argentiniër. Maar de heeren hadden het leger achter zich en dus de macht. Washington keerde daarom Argentinië economisch den rug toe. Dat is zoo goed als een ban-decreet geworden in i'an-Amerika. Argentinië hield zich trots, maar voelde zich onprettig. Het vond een aan leiding, om de diplomatieke betrekkingen met Duitschland te verbreken. Op hoop van zegen! Maar Washington was erg boos en toonde zich niet vermurwd. Het geloofde blijk baar niet aan de echtheid er. van en heeft nu de Argen- tijnsche kwestie als hoofdnum mer op de agenda van de Pan-Amerikaansche conferen tie geplaatst. Buenos Aires begrijpt nu dat er meer moet gebeuren. Het voelt ziehr om de behandeling van zijn ex-vertegenwoordigers in Duitschland, die van Stock-, holm uit geen Duitsch vrijge leide kunnen krijgen in zijn eer getast. Het heeft daarom de Duitsche fondsen in het land in beslag genomen. Het geeft als verdere reden daar voor op, dat het veel te vor deren heeft van de Duitschers en niet achter het net wil visschen, als de overwinnaars zich van een schadeloosstelling gaan bedienen. Dat kan op zich zelf geen kwaad. Laten de Nazi-bonzen maar ervaren, dat zij in Ar gentinië geen persoonlijken buit in veiligheid kunnen bren gen. Het kan even nuttig zijn als wat in Zwitserland gebeurd is. Maar in Zwitserland was het zeker geen doorgestoken kaart. En daarvoor kunnen wij inzake Argentinië niet in staan. De regeering gaat ook over verkiezingen spreken. Demo cratie wordt nu eenmaal de mode, waaraan men zich niet ongestraft kan onttrekken. Maar oorlogverklaren doet zij nog niet. Zij wil blijkbaar niet al haar kruit opeens verschie ten. Zweden op zijn tellen Zweden wordt belangwek kend. Daar noemt de Minister van Buitenlandsche Zaken zoo maar de gedragingen der Duitschers in Noorwegen en Denemarken „weerzinwek kend" en dat nog wel in het parlement. Ook neemt het uit gebreide militaire maatrege len. Het denkt niet aan echten oorlog met Duitsohland, maar wel aan actie als bij het in storten of terugtrekken der Duitschers, de soldaleska en Quislings al te wild zouden worden. Dan zullen de Zwe den, op verzoek der wettige regeeringen, tot ontzet der Scandinavische broederen te hulp snellen, om het Duitsche verderf in bedwang te hou den. De openbare meening in Zweden dringt in toenemende mate daarop aan. En waar schijnlijk niet vergeefs Noblesse oblige tot daden. Generaal de Gaulle's weige ring, president Roosevelt tege moet te reizen, vindt niet al- gemeene instemming in Frank rijk. Men weet er wel, dat de heeren elkaar over en weer nooit hebben kunnen zetten. Maar een staatsman moet dat weten te overwinnen. Overgevoeligheid echter heeft te Parijs sterk meegesproken. Frankrijk zal gemakkelijker zijn prestige in de wereld her- wi hen, als zijn daden bewij zen dat het nog steeds een groote mogendheid is, dan wanneer het enkel maar de lichtgeraaktheid toont die groote mogendheden placht te kenmerken, en waarvoor zoo vele oorlogen zijn gevoerd. (Anep-Aneta.) TWEE CABARETAVONDEN TEN' BATE VAN DE H.A.R.K. Men deelt ons mede, dat alhier Donderdag- en Vrijdag avond a.s. een openbare caba retuitvoering zal worden ge geven ten bate van de H.A. R.K. Voor dit doel is het Luxoi'-theater, Bellamypark, beschikbaar gesteld. Geboden wordt het cabaretprogramma „Hier zijn wij", dat in ons blad reeds besproken is. Na aftrek van de zeer geringe on kosten komen de ontvangsten van kaartenverkoop en. recla me ten goede aan de H.A.R.K. Men overweegt cok een col lecte tijdens de pauze. Door het bezoeken van één der bei de cabaretavonden steunt men dus tevens de hulpactie ten gunste van lijdende iandgenoo- ten. Deze combinatie van „kleine kunst" en menschlie- vendheid verdient de sympa thie van het Vlissingsche pu bliek. (Red.) AFSCHEIDSAVOND OORLOGSVRIJWILLIGERS. Vorige week werd door het comité „Ontspanning voor ge allieerde militairen" een af scheidsavond aangeboden aan de ingezetenen der gemeente, die zeer binnenkort als oor logsvrijwilligers in dienst tre den. Deze oorlogsvrijwilligers (12 in totaal) werden tijdens dezen gezelliger, avond toege sproken door den voorzitter van het comité dr. J. C. Huijs- man, den eere-voorzitter bur gemeester Van Citters en door den heer Schmelzer van Vlis singen. Souburg» „Micky Mouse"- band zorgde voor vlotte af wisselende muziek, terwijl de heer Hollander van Middel burg heel aardige kunsttoeren verrichtte op zelf gemonteerde fietsen. Deze avond is bijzon der goed In den smaak geval len en onze oorlogsvrijwilli gers zullen een aangename herinnering aan dezen avond met zich dragen. TWEEDE ONTSPANNINGS MIDDAG GEALLIEERDE MILITAIREN. Zaterdagmiddag jl. bood bo vengenoemd comité een twee de ontspanningsmiddag den geallieerden militairen aan. Na eenige toespraken van voorzitter en eere-voorzitter van het comité, werd een aar dig programma van muziek, dans, zang en film vlot afge werkt. De aanwezige militai ren hebben zich uitstekend ge amuseerd tot voldoening van het comité. Een tehuis voor deze mili tairen is bereids te Souburg geopend en we zullen hopen, dat hiervan een ruim en dank baar gebruik gemaakt zal worden. Maandagmorgen om 8.30 uur zijn de Amerikanen Keulen binnengetrokken. De stad is zwaar gehavend. Afdeelingen van 3 Amerikaansche divisies vechten in de stad; 2 voor steden zijn reeds veroverd, n.l. Bickendorf en Müngers- dorf. De Duitschers hadden om de plaats te verdedigen tegen de vooruitstormende tanks groote driehoekige blokken van gewapend beton in de straten opgericht. Maai de Amerikaansche tanks baan den zich een weg door de hui zen aan weerszijden van de straten en reden door. Dins dagmorgen werd reeds ge meld, dat de stad op het punt staat te vallen. Van de be volking zijn nog 80.000 inwo ners achtergebleven. De rest is over den Rijn gevlucht. Er zijn nog geen officieele berich ten of de Hohenzollernbrug intact is, maar volgens krijgs gevangenen is een deel inge stort, zoodat de Duitschers, die Keulen verdedigen, zijn in gesloten. 85 van Keulen is met den grond gelijk gemaakt. Rijnbruggen vernield. Van Keulen tot Wezel zijn alle bruggen over den Rijn vernield. Tegenover Wezel hebben de Duitschers nog een klein bruggenhoofd, maar dit wordt door de aanstormende Engelsehen, Canadeezen en Amerikanen snel verkleind. Homberg aan den Westelijken oever is gezuiverd. Geallieerde tankvoorhoeden naderen Rheinberg. Ten Z. van Keulen is Eus- kirchen veroverd. Daardoor rukt het Amerikaansche leger steeds dichter naar Bonn op. Volgens de laatste berichten zijn ze nog 13 km. van de stad verwijderd. Tusschen Homberg en Neusz is de Rijn gezuiverd. Het leger van generaal Hodges heeft reeds 160.000 ge vangenen binnengebracht. Het bruggenhoofd over de Külm werd verbreed. Dit hoofd is nu 7 km. lang en 14 km. diep. Het 3e Amerikaansche leger is Forbach binnengerukt en zet de zuivering van de stad voort. Aan het Westelijk front werden 1250 Poolsche, Joego slavische, Russische en Fran- sche krijgsgevangenen bevrijd. In tegenstelling' tot de Duit schers, die stil in groepjes bij elkaar de oprukkende legers gadesloegen, waren deze ex- gevangenen vol vreugde. Het 7e leger staat nog 3 km. van Saarbriicken. De tactische luchtmacht heeft ondanks het slechte weer 1700 aanvalsvluchten, voorna melijk op de Rijnbrug bij We zel. uitgevoerd. Deze brug ligt tegenover het front van de Engelschen en Canadeezen. Strategische luchtaanvallen. Na den aanval, die overdag door de Amerikaansche lucht macht op Chemnitz werd uit gevoerd, bombardeerde een groote Engelsche luchtmacht deze stad eveneens. Van den aanval, die door de Ameri kanen werd uitgevoerd, kwa men 4 bommenwerpers en 3 jagers niet terug. Ook werd Maandagnacht Berlijn voor den 14en opeenvolgenden nacht ge bombardeerd door Mosquito's. Maandag overdag bombar deerde de Engelsche lucht macht de benzolfabrieken bij Gelsenkirchen en olie-raffina derijen te Harb Tg bij Ham burg. Uit luchtfoto's blijkt, dat de fabrieken bij Palitz volko men zijn vernield. Britsche jagers bestookten V-installaties en verbindingen. Op één plaats werd een muni tiedepót geraakt. Na den luchtaanval, die op het Dortmund-Eemskanaal werd uitgevoerd wordt nader gemeld, dat dit kanaal weder om is leeggeloopen. Aanééngesloten front bij de Oostzee. De Duitsche troepen, die langs de Oostzee zijn inge sloten, gaan hun ondergang tegemoet. Op een 350 km. lang front worden van twee zijden, n.l. door een leger van Ro- kosowsky en één van Zhukow, aanvallen ondernomen. Deze beide legers hebben contact met elkaar gekregen, zoodat de Duitschers zich nu tegen een aaneengesloten front moe ten verdedigen. Het leger van Zhukow heeft wederom een aantal voorna me plaatsen veroverd, w.o. Stargard, waar 4000 Duit schers zijn gesneuveld en Nau- gard, 40 km. van de Oder. Stargard is een belangrijk verkeersknooppunt van 5 spoorwegen en ligt tegenover de Oder voor Stettin, waarvan het Roode leger nog 30 km. is verwijderd. Meer naar het Oosten is bij Ponitz, dat is veroverd, het contact tusschc.i de legers van Zhukow en Ro- kosowsky tot stand gekomen. Rokosowsky valt nu van verschillende richtingen u i t Danzig aan. Volgens de laa'.- ste berichten is dit leger n< 50 km. van de stad verwij derd. De Russische luchtmacht in Pommeren steunt de troepen door dagelijks circa 100(1 vluchten uit te voeren. Door den snellen opmarsch der Rus sen is een groote tegenaanval, dien de Duitschei s van plan waren, verijdeld. Verder wordt gemeld, dat de Russen ook in Tsjecho-Slowakije terrein heb ben gewonnen ten W. van Ludzinek. In Italië worden dag en nacht de transportmiddelen en de Brennerbaan door geallieer de vliegtuigen aangevallen. In den centralen sector hoeft het 5e leger verschil lende dorpen en hooggelegen plaatsen veroverd. 1.S00.000.000 Lire voor geviuchten fascist. De Italiaansche regeering heeft 1 milliard lire uitgeloofd voor hem, die inlichtingen lean verschaffen omtrent den fas cist Roatti, die Zondag uit een gevangenis is ontsnapt, ten einde hem te arresteeren. Roatti was de voornaam ste leider van de fascis ten. Ook in Joego-Slavië wordt hij gezocht. Dit land had reeds om de uitlevering van Roatti verzocht. Het 14e Britsche leger heeft van het bruggenhoofd bij Pa gan uit een nieuwen aanval ingezet en Myutkiha, 130 km. van Mandalay, veroverd. Deze plaats heeft in den omtrek 8 vliegvelden, die eveneens zijn veroverd. 30.000 Jappen zijn nu ingesloten. In Birma is nu een gebied van 64 maal zoo groot als Nederland veroverd. Uit het hoofdkwartier van generaal Nimitz wordt ge meld, dat het Japansche leger op Iwojima 20.000 man sterk is. De Japanners verdedigen zich hier zooals op geen enkel punt in den Stillen Oceaan is voorgekomen. De a.s. conferentie te San Francisco. Over de conferentie, die te San Francisco zal worden ge houden, zijn nadere bijzonder heden bekend gemaakt. De Engelsche, Amerikaan sche, Russische en Chineesche regeeringen zullen aan 45 lan den een uitnoodiging zenden om aan de conferentie te San Francisco deel te nemen en om daar een ontwerp vast te stellen voor een internationale organisatie voor het handha ven van een blijvenden vrede. Frankrijk is niet bereid veri laard als uitnoodigende mogendheid op te treden. Wel zal dit land op de conferentie aanwezig zijn. Indien er op tijd een Pool sche regeering zal zijn ge vormd, die door alle landen zal worden erkend, zal dit land eveneens op de conferen tie vertegenwoordigd zijn. De landen, die met Duitsch land hebben samengewerkt, zullen niet worden uitgenoo- digd. Ook Finland niet. De neutrale staten hebben even eens geen zitting. 11 landen zullen zitting nemen in den veiligheidsraad. De 5 groote mogendheden zullen hun per manente stem kunnen uitbren gen. De vraag, die ter conferen tie te Dunbarton Oaks onbe antwoord is gebleven, n.l. of er algemeene stemmen noodig zijn om een besluit te nemen, is aldus opgelost, dat 7 van de 11 sternen geldig zijn om een besluit te nemen. (B.B.C.) Snelle hulpverleening. Uit Roermond en Venlo zijn telegrammen van correspon denten aangekomen, waaraan wij het volgende ontleenen; Te Roermond. Binnen een dag na de bevrij ding kwamen vrachtwagens met margarine, vleesch, kof fie en biscuits in Roermond aan. 50 ton levensmiddelen volgde spoedig op den dag van de bevrijding. Ook kwa men 200 ton voedsel, waaron der meel en aardappelen, aan. Het lage peil van de voedsel voorziening van 400 calorieën zal worden verhoogd, in de hoop die op te voeren tot 2000 calorieën, welke bevrijd gebied reeds krijgt. Van de 40.000 inwoners zijn er nog 14.000 door de Duitschers achtergelaten. De overigen zijn grootendeels naar Groningen overgebracht. Vele huizen zijn beschadigd. De kathedraal is door de Duitschers opgeblazen. De be volking had geen gas, geen electrieiteit en geen water. De bevolking- heeft veel te lijden gehad, waardoor de vreugde niet op luide manier wordt betoond, maar wel ziet men veel rood, wit, blauw en oranje. In Venlo. In Venlo kwamen evenals in Roermond levensmiddelen aan. Hier kwam na de bevrij ding 30 ton voedsel, gevolgd door geschenken van Engel sche families. Den volgenden dag kwam nogmaals 30 ton voedsel. Van de 30.000 inwoners zijn er 10.000 achtergebleven. Dui zenden ingezetenen zijn naar 'iroffenen Duitschland en naar dorpen in de omgeving gevoerd. Zij. die waren achtergebleven, had den in de kelders geleefd, ter wijl de Duitschers alles leeg stalen. Het grootste gedeelte kan opgebouwd worden. Eén stads gedeelte kan echter niet wor den hersteld. Velen lijden aan huidziekte en ondervoeding, maar ondanks dit alles is de geest uitstekend en binnen korten tijd is men begonnen te helpen zoo snel er maar te helpen is in den chaos. Telegram van Min. Gerbrandy. Nu de provincie Limburg is bevrijd, heeft de Minister- President namens de regeering een gelukwensch aan dit ge bied gezonden. Dit werd door een medewerker van Radio- Oranje voorgelezen. Hierin werd o.a. gezegd: „Zwaar is de prjjs, die de bewoners van het Zuidelijk deel van Limburg hebben te betalen, maar ondanks de groote offers en de slagen wordt reeds met vereende krachten aan den opbouw van het land gewerkt. Moge het /erige bevrijde gebied de ge- iffenen steunen". (B.B.C.)

de Vrije Zeeuw | 1945 | | pagina 1