DE VRIJE ZEEUW I, 1 Nederland nü. n. Redactie-adres i Julianastraat 37 Terneuzen DINSDAG 6 MAART 1945 le Jaargang No. 30 Redactiei S. W. Henry en P. L. D. J. van Oeveren lcIIlcuaen Dit Blad wordt op last van het Militair Gezag gedrukt bij de N.V. Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Administratie-adres t Noordstraat 57, Terneuzen. ABONNEMENTSPRIJS: Binnen Terneuzen ƒ1,50 per 3 maanden; buiten Terneuzen ƒ1,74 per 3 maanden. Bij vooruitbetaling 6,60 per jaar. ADVERTENTIËN. Per mm 10 cent, minimum per advertentie 1,50, Rubriek kleine advertentiën 1—5 regels 60 cent; iedere regel meer 12 cent; maximum 8 regels. Dienstaanbiedingen'en dienst aanvragen 1—5 regels 52 cent iedere regel meer 10 cent. Met vermelding brieven^of adres bureau van dit blad 10 cent meer. Handelsadvertentiën bij regelabonnement tegen verminderd tarief, dat op aanvraag verkrijgbaar is Inzending van advertentiën uiterlijk 9 uur v.m. op den dag der uitgave. Het is het noodlot geweest, dat de groote figuren als Troelstra, Schaepman en Kuyper in de twintiger jaren geen opvolgers hebben gehad, die van een zelfde formaat waren. Daardoor kregen wij een politiek van pappen en nat houden. De critiek geldt niet zoozeer hetgeen er was, alls wel hetgeen er niet was. Men ging de problemen niet met kracht en principieel te lijf, integendeel, dn vele geval len werd de schuld gegeven aan de belemme ringen van het vrije verkeer, aan de verwar ring in het' geldwezen enz. Men verwarde hier volkomen oorzaak en gevolg. Het extremisme, dat hier en daar opkwam, ontsproot voor een deel aan het brein van een paar politieke warhoofden, voor een deel ech ter ook uit de overtuiging, dat het zóó niet langer ging. Ons politieke leven was vóór 10 Mei volkomen verstard. Huizinga, vooral in breeder kring bekend geworden door zijn boek „In de schaduwen van morgen", schreef in zijn „Nederlandsen geestesmerk" (1935)„Van een werkelijk par lementaire practijk is sinds lang geen sprake meer. De volkswil kan ziich evenmin spontaan vormen als uitspreken of dóórzetten. Nieuwe aggregatie van meening of streven naar nieuwe omstandigheden en behoeften wordt door het gefixeerde stelsel van volstrekt ver ouderde partijen belemmerd. Het evenredige kiesrecht met zijn onzinnige consequentie van den kiesdwang versteent ons politieke leven. Het dient onverwijld en algeheel te worden afgeschaft in de erkenning dat het de on- noozelste vergissing is geweest, die een doc trinaire staatstheorie ooit heeft kunnen be gaan." „Ons vaderland, met zijn neiging tot secta- risme óp elk gebied, was haast voorbeschikt om aan de ondoordachte wijsheid van het kmisliTMtig „-gepsrftoitioftecrde democratische parlementarisme ten prooi te vallen. Het re sultaat wordt alleen duidelijk zichtbaar, wan neer men zich op eenigen afstand plaatst. Wij zijn zoo gewend aan het bestaan van al de organisaties, die zich ten onzent politieke partijen noemen, dat zij ons even permanent en vanzelfsprekend voorkomen als gemeente besturen of rechtbanken en het gewoonlijk niet tot ens doordringt, hoe volslagen ondoel treffend en onwaar dit partijen-apparaat is. De christelijk-historische partij, die den toe loop heeft van al wat conservatief of ge matigd liberaal denkt, de anti-revolutionnaire partij, die het zuiver theocratisch standpunt, dat haar kracht is, toch eigenlijk voortdurend moet verloochenen, om practische politiek ie kunnen voeren, de katholieke partij, die steeds cp barsten staat doo/ de spanningen, die haar samenhang bedreigen, de steeds slinkende liberale groepen, die volstrekt niet -meer in staat zijn, het in wezen liberaal gezinde volks deel te trekken of te vereenigen, de sociaal democratische arbeiderspartij, die voortgaat, schoon in werkelijkheid reeds lang louter pro gressief geworden, haar aanhang te werven met de propagandamiddelen der revolutie, geen van alle verdient ook maar eenigszins meer den naam van een waarlijk politieke groepeering". „Het partijstelsel, zooals ons vaderland het bezit, toont dagelrjksch zijn overbodigjheid en ondoeltreffendheid. Het werkt hoogstens nog in zekere schadelijke vormen door voortrekking van partijgenooten." Wij willen niet ieder woord van deze critiek van prof. Huizinga voor onze rekening nemen. Hij vertolkte echter zeer wezenlijke dingen, die leefden in de harten van duizen den en duizenden. Onder de jongeren van Nederland leefden de oude politieke partijen niet meer, omdat de groote problemen: werkloosheid, ordening, landsverdediging, Indië, niets meer met de oude beginselvragen te maken hadden. De jonge werklooze, wiens leven gevuld werd door stempellokaal en werkverschaffing, maar die geen toekomst meer zag, interes seerde zich niet voor de zich eindleloos her halende discussies in de Kamer, hij wenschte, dat er iets gedaan werd. Maar er werd te veel gepraat en te weinig gedaan! Meeningsver- schillen over de spellingkwestie, over Oss en het versche cadetje, vulden de Kamerversla gen, terzelfdertijd. dat honderdduizenden rie pen om een eerlijk stuk werk en aan onze Oostgrens de grootste militaire macht werd opgebouwd', die de wereld ooit had gezien. Het partijpolitieke systeem, zooals dat in Mei 1940 in ons land bestond, heeft ongetwij feld historisch zijn zin en betee'keiiis gehad, maar het beantwoordde niet meer aan de staatkundige, maatschappelijke en geestelijke verhoudingen, zooals die de laatste jaren vóór den oorlog in Nederland lagen, zoodat een groote groep jongeren reeds vóór den oorlog aan het toen bestaande partijpolitieke leven geeii deel meer wenschte te in Nederland nemen. Reeds vóór den oorlog was het streven naar vernieuwing merkbaar in samenkomsten in Woudschoten, in de „Roode Pannen" bij Til burg, in het „Oolgaardthuis", in Barchem, Bentveld! en op de Volksthoogeschool in Bak- keveen. De overtuiging-leefde, dat een nieuwe aanpak gegroeid was voor het zoeken naar een gemeenschappelvjike oplossing der vraag stukken, welke een schooner gemeenschaps leven in den weg stonden. v. XJ. AANGIFTEN INGEVOLGE HET TRIBUNALEN-BESLUIT. Wij Nederlanders hebben thans de moge lijkheid om klachten in te dienen tegen die genen, die zich in de periode vanaf 10 Mei 1940 buiten onze gemeenschap hebben gesteld en zich op een wijze hebben gedragen, die door eiken goeden Vaderlander wordt afgekeurd. In het bevrijde gebied zijn Tribunalen thans ingesteld en de vraag is nu: hoe moet de aan gifte ingevolge het Tribunalenbesiluit nu ge beuren. Iedereen die- weet, of gegronde reden heeft om te vermoeden, dat een Nederlander of een Nederlandseh onderdaan zich in den bezettingstijd in strijd met de belangen van het Nederlandsche volk heeft gedragen, kan daarvan- aangifte doen. Op elke gemeente secretarie zijn of kqmen aangifte-formulieren beschikbaar, die heel gemakkelijk kunnen wor den ingevuld. Allereerst de volgende opmerking: de in vulling moet zoo zakelijk mogelijk gebeuren, dat wil zeggen, dat men zooveel mogelijk alle feiten en omstandigheden vermeldt en ook de plaats, het tijdstip of de periode, waarop de aanklacht betrekking heeft. Dat is één. En punt twee is: Men zij voorzichtig geen valsche aangifte te doen, daar dit gestraft kan wor den met gevangenisstraf. Wie yallen er nu onder het Tribunaalbesauit, of met andere won»- n. tegen v'ie kan men nu eigenlijk een aangifte doen. Het antwoord daarop is eenvoudig. Men kan alleen aangifte doen tegen Nederlanders of Nederlandsche onderdanen, hetzij levend hetzij reeds over leden, die zich schuldig hebben gemaakt aan één of meer gedragingen, die wij nu gaan noemen Men moet weten of gegronde reden hebben om tc vermoeden, dat de betrokkenen hulp of steun verleend hebben aan dten vijand, diens handlangers of medewerkers ofwel ook dat de betrokkene getracht heeft dat te doen. Op de tweede plaats dat de betrokkene lid, be gunstiger of op andere wijze deelgenoot was van de N. S. B. of eenige andere natïonaal- socialistische of fascistische organisatie of in stelling; dat hij voor de N. S. B. of een der befaamde mantelorganisaties is werkzaam geweest, haar propaganda heeft bevorderd of verspreid, of dat hij in het algemeen van nati- tionaal-socialistische of fascistische gezindheid heeft blijk gegeven. Op de derde plaats- moet vaststaan of moet men ernstige redenen heb ben om te vermoeden, dat de betrokkene voor deel heeft getrokken uit maatregelen, die door den vijand of diens handlangers genomen zijn. Ook als de betrokkene geprobeerd heeft dit te doen, kan men een aanklacht tegen hem indienen, eru het zelfde geldt van menschen, die voordeel -hebben gètrokken uit den toe stand, die door den oorlog of door de vijande lijke bezetting werd geschapen. Tenslotte kan men nog voor het Tribunaal dagen degenen, die geen gevolg hebben gegeven aan maat regelen, die door de Nederlandsche Regeering in verband met de oorlogvoering zijn uitge- Zooals gezegd, kan men de aangifte-form ,- lieren op elke gemeente-secretarie kosteloos ontvangen. Wanneer het is ingevuld, en men kan dat niet goed en duidelijk genoeg doen, moet het worden opgezonden naar het Cen traal Tribunaal Kantoor, dat gevestigd is te 's-Herogenbosoh, Hinthamerstraat 176. (Herr. Ned.) DRINGENDE EISCHEN VAN NEDERLANDSCHE REGEERING. New-York (Anep-Aneta). In een artikel vanuit Londen schrijft Wil liam Humphreys in de alhier verschijnende „Herald Tribune" het volgende: „Dinsdagavond meldde Londen, dat de Nederlandsche Regeering aldaar, nadat zulks de eerste maal was geweigerd, opnieuw heeft verzocht, - dat 50.000 ton -Nederlandsche scheepsruimte aan (Je Geallieerde scheepvaart - „pool" onttrokken zou worden om voedsel en medicamenten naar Nederland te sturen, zoo dra de -bevrijding van de Westeljjke -provin ciën verzekerd zou zijn." Dit dringende verzoek van Koningin Wil- helmina's -Regeering is gebaseerd op de grond gedachte, aldus werd in betrouwbare kringen vernomen, dat de bevoorrading van Geallieer de zijde niet voldoende zou zijn. De -Nederland sche Regeering is van meening. dat de ont beringen, die .Frankrijk en België hebben mee gemaakt, in Nederland vele malen erger zul len zijn. Officieele Nederlandsche kringen zijn van meening, dat de capaciteit van de UNKA, als gevolg van transport-moeilijkheden, beperkt is en dat de Nederlandsche Regeering het be langrijkste werk daarom dan ook zielf wil verrichten. De door het Nederlandsche volk onder de Duitsche bezetting geleden ontberingen zijn erger dan die van we-lk land in het Westen ook. Indien de Nederlandsche bevolking dan ook mocht ontdekken, dat haar Regeering hier niet krachtig; genoeg optreedt, dan zou dit zeker aanleiding kunnen geven tot ernstige politieke strubbelingen. In het Kabinet-Ger- Orandy is een crisis ontstaan en een recon structie staat voor de deur. Het is bekend, dat Gerbrandy -zijn bevrijde landgenooten niet onder de oogen wil komen, inuien hg geen Nederlandsche hulpschepen tot zijn beschik king heeft. VÖEOSELPAKKETTEN-CAMPAGNE NEDERLANDSCHE ROODE KRUIS. Dank zij de medewerking van de P. T. T. zal het mogelijk zijn pakketten houdbare levensmiddelen tot een maximum van 3 kg aan alle postkantoren in bevrijd gebied aar. -te bieden. Vanaf 12 Maart zuilen bij deze postkantoren speciale etiketten verkrijgbaar ^ïjn voor den prijs van- 0,50 per stuk, waarop den naam van den geadresseerde en van den afzender kunnen worden geplaatst en waarop voor komen de condities waaronder het Roode ■Kruis de verzending van deze pakketten aan vaardt. Het Roode Kruis gaat ermeue aceoord, dat de gever het pakket aanbiedt, hetzij met een nauwkeurig adres, hetzij met uitsluitend een plaatsaanduiding, hetzij zonder eenige adres seering. In de beide laatste gevallen zal het Roode Kruis er voor zorgen, dat het -pakket gegeven wordt aan hem of -haai', die daarvoor het meest in aanmerking komt. Met dien grootsten nadruk -wordt er op ge wezen, dat het ten strengste verboden is brie ven in deze pakketten in te sluiten, op straffe van stopzetting dezer geheele voor bezet ge bied zoo belangrijke regeling. Ned. Roode Kruis (Atd. Terneuzen). ERGERLIJKE GEVALLEN VAN PRIJSVERH00GING. De Prij-zenoontröle te Zeeland heeft een paar ergel-ij-ke gevallen van egoïsme achterhaald en de betrokkenen geverbaliseerd. Zoo werd bijvoorbeeld proces-verbaal op gemaakt tegen een huiseigenaar, die de huur van zijn pand. met 1 per week had verhoogd, omdatde huurder enkele evacué's had opgenomen in zijn eigen woonvertrek-ken. Het verhoogen van huur is- zonder meer al ver boden, maar in zoo'n buitengewoon geval, waar het evacué's betreft, menschen, d-ie ver moedelijk have en goed verloren of althans moeiten verlaten, is het niet alleen een straf baar feit maar ook een daad van verregaand en ergerlijk egoïsme. Zujke gevallen kunnen dan ook niet genoeg gehekeld worden. In verband met d-e brandstoffenschaarschte zgn er ook eenige controles op dit terrein ge houden. Het resultaat daarvan heeft uitge wezen, dat er nog' steeds personen zijn, die van den „warmte-nood" misbruik maken. In Zeeland kon proces-verbaal worden opge maakt tegen een werkelooze, d-ie zakken brandhout, die maximaal 2,20 mochten kos ten, voor 5 verkocht. Een ander persoon verkocht een partij kadhelblokken voor 30, terwijl hij hoogstens 7 had mogen vragen. GEEN „ZWART"-WITL0F DIT SEIZOEN. De groente-handelaren moeten er nu eens voor zorgen, dat er in dit seizoen geen witlof in den zwarten handel komt. Vorige jaren immers verdween op die manier -het over- groote deel van deze groente. Eventueels -koopers moeten aanbiedingen boven den vast- gestelden prijs pertinent van de hand wijzen. Voor witlof is de prijs, waartegen die aan den consument moet worden verkocht: kwaliteit I ƒ0,48 per kg; kwaliteit II f 0,40 per kg. Een afwijkende kwaliteit mag hoogstens 80 van dezen prijs opbrengen. De Prijzencontróle zal zeer scherp toezien, if

de Vrije Zeeuw | 1945 | | pagina 3