DeVri je Zeeuw Een gulden STADSNIEUWS Hevige gevechten om de Rijnbruggen De groote aanval op Herlijn kan beginnen. De Cofofen- 4 landingen blijft een gulden. I Om in het kort duidelijk te I maken, waarom het inllatie- I gevaar in ons land niet ge vreesd behoeft te worden, is I het loodig om eerst na te gaan rat inflatie in wezen feitelijk lis. De levensverzekering in bevrijd Nederland. feuilleton ONDERWIJS Laatste Berichten VLISSINGEN SPORTNIEUWS deen inflatie. Een gulden blijft een gulden. Dit is het motto waaronder de Nederlandsehe overheid de monetaire problemen van ons land behandelt. Het is de al- gemeene richtlijn volgens wel- Ke er verschillende maatregelen op dit gebied zijn getroiten. Ook al is men geen deskun- jige op economisch gebied, tuch is „inflatie" voor vrijwel iedereen een begrip geworden. Onwillekeurig roept hst in de herinnering de chaotische toe- s'anden, zooals die in Duitsch- :?nd in de jaren na den vori- gen wereldoorlog heerschten. Toen men voor een glas bier een paar milliard marken moest betalen, toen niemand wist wat hij morgen zou kunnen koopen voor het geld, dat hij vandaag verdiende en toen het meest nuttige gebruik van het geld tenslotte nog was, om het als behangselpapier te gebruiken. In dien tijd, einde 1923, waren de gemiddelde kosten van het levensonderhoud in marken uitgedrukt meer dan 150 mil hard maal zoo hoog als in 191.3. Het is dan ook geen wonder, &at men thans, nu het einde vm den tweeden wereldoorlog zicht is, er zich soms be. z rgd over maakt, of ook ons d.t Irama nu te wachten zou staan. Hen kan daarop gerust zijn. I Aan een dergelijken enormen stem stooten niet alleen ezels zich geen tweeden keer. Wat is inflatie? In normale omstandigheden Ibeataat er een zeker evenwicht tiisschen vraag en aanbod voor de verschillende goederen en daaruit komt automatisch voort een bepaalde prijs van elk artikel. Worden de goede- ïen schaarscher, of anderszins, stijgt de vraag, dan loopen de prijzen omhoog. Dat is een ver. s hijnsel, dat iedereen in het (iagelijksche leven kan consta- Leeren. Na den vongen wereldoor. log bestond deze laatste si tuatie in zeer uitgesproken vorm, immers de oorlog had den goederenvoorraad in p iitschland dusdanig uitge put, dat men graag bereid was een hoogeren prijs te betalen cm tenminste nog iets te kun nen bemachtigen. Tegelijkertijd werkte de drukpers van de puitsche Rijksbank op volle kracht en de bevolking kreeg hoe langer hoe meer geld in handen. Als men dik in de con tanten zit, kijkt men niet op een paar honderd marken meer of minder, met als gevolg: de ['rijzen liepen nog meer om- uoog. Bovendien redeneerde nen „als ik vandaag niet Zöo- eel mogelijk voor mijn geld mop, zijn morgen de prijzen og meer gestegen". Daardoor n m de vraag nog sterker toe, wat op zijn beurt de prijzen opnieuw beïnvloedde. Dit verhaal zou men in de oneindigheid kunnen voortzet ten want hier is men in een werkelijk vicieuzen cirkel aan geland: de toenemende vraag drijft de prijzen omhoog en de steeds stijgende prijzen stimu- leeven weer de vraag. Vanzelf sprekend is het geheele proces wel iets ingewikkelder dan hier staat doch in groote lijnen is het beeld zoo ongeveer juist. Hoe men thans inflatie voorkomt. De wetenschap, hoe dit fa tale proces in zijn werk gaat, wijst ook tevens den weg voor de bestrijding ervan. Wanneer men erin slaagt op de een of andere manier te voorkomen, dat de prijzen uit zichzelf om hoog loopen, dan is daarmede vanzelf de toovercirkel ver broken. Er is dan voor nie mand aanleiding meer, om koste wat het kost, het beschikbare geld in goederen om te zetten uit angst, dat men morgen het dubbele ervoor zal moeten be talen. Ook de loonen kunnen dan op een redelijk niveau worden gehouden. Dit is dus de les, die men uit de Duitsche tragedie na 1918 heeft geleerd. Het is ook de reden, waarom van den be ginne af' aan een „prijs-stop" en een „loon-stop" zijn inge voerd, volgens welke het ver boden is prijzen en loonen naar believen te verhoogen. Evenwel, met een simpel verbod tot prijsverhooging kan vanzelfsprekend niet worden volstaan. Er is meer voor noo- aig om het gewenschte effect ook in de practijk te bereiken. Die meerdere maatregelen kunnen als volgt worden sa mengevat. In de eerste plaats is er een Opsporingsdienst ingesteld on. der leiding van den- Inspecteur van de Prijzen. Deze dienst gaat de gevallen na, waarin men zich niet aan de voorge schreven prijzen houdt. Zij, die zich aan prijsopdrijving schul dig maken, zullen worden be recht door de Tuchtrechters voor de Prijzen te Den Bosch. Breda of Maastricht. Minstens even belangrijk echter is het „prijs-egalisatie- fonds", dat zoojuist werd inge steld. Dit Instituut heeft tot taak de prijzen van de goede, ren, die uit België, Frankrijk of Engeland en Amerika wor den geïmporteerd, te brengen op het Nederlandsehe niveau. Wanneer de prijs van een bui- tenlandsch artikel, dat in Ne. derland op de markt moet worden gebracht, hooger is dan volgens de Nederlandsehe maatregelen toelaatbaar zou zijn, dan past men uit dit fonds het verschil bij, zoodat het betreffende artikel toch tegen den „Nederlandschen" prijs kan worden verkocht. Ook omgekeerd gaat men te werk: van buitenlandsche goederen die goedkooper zijn dan hier te lande worden de prijzen ver hoogd en het batig saldo komt dan ten goede aan het prrjs- egalisatiefonds. Men ziet hieruit, dat de over. heid het niet alleen bij een doode bepaling zonder meer heeft gelaten, maar dat ook de practische middelen aanwezig zijn om elk streven naar on- gewenschte prijsverhooging zoo goed mogelijk den kop in te drukken. Onder die omstandig heden is de eerste en voor naamste vooiwaarde voor het inzetten van het inflatiespel uitgeschakeld. Wat doen wij met ons geld? Evenwel, hiermede is het probleem slechts van één kant benaderd, n.l. van die van de overheid. Ook van de andere zijde, van die van het publiek, Eerste Jaargang - Nummer 87 Verantw. Hoofdred.: drs. H. Sinneraa. Red.-adres: Middelburg, Molenwater 69. Adm.-adres: Vlissingen, Walstr. 58-60, Telefoonnummer 10, na 5 uur: 89. M'burg: Rouaansclie Kaai 39, Tel. 2009. Dinsdag 6 Maart 1945 Uitgever: Jacq. de Smit, Souburg. Advertentieprijs 30 cent per regel. Abonnementsprijs per week 26 cent. Per kwartaal 3.30. Losse nummers 5 cent. zal de noodige medewerking hierin worden vereischt. De bevolking beschikt op het oogenblik over naar ver houding vrij veel geld, doch in de winkels is, behalve onmid dellijke levensbehoeften, in het algemeen weinig meer te krij gen; de goederen zijn sehaarsch. Dus, vraagt men zich af, wat doe ik met mijn geld? Zwarte Pieten en Oweeërs hebben alle reden om zich daarover eenigszins bezorgd te maken en zij zijn het dan ook, die men de grootste prul len kan zien koopen tegen fan tastische prijzen. Want zij we. ten maar al te goed, dat zij van het geld, dat zij ten koste van de Nederlandsehe zaak hebben verdiend, op den duur niet veel plezier zullen beleven. Doch de normale, goede va derlander, die wat van zijn loon of salaris heeft overgehouden wegens het simpele feit, dat hij er niets voor koopen kon, behoeft zich dergelijke ,-.orgen niet te maken. Hij doet er het verstandigste aan, zijn opge spaarde geld rustig' te bewa ren, bijvoorbeeld op de spaar bank. Voor hem is er geen voordeel aan te behalen, wan neer hij zich laat meevoeren door den kooplust van de bo vengenoemde lieden. Integendeel, voor hem, die eerlijk aan zijn geld gekomen is, zal de toestand er eerder beter dan slechter op worden. De stroom van goederen, die ons land binnenkomt neemt dagelijks toe en het zal ook niet lang meer duren of onze eigen productie zal weer aan den gang kunnen gaan. Wan neer dat het geval is neemt dus het aanbod van goederen gaan. rieweg toe en zooals wij aan het begin van dit artikel uit eenzetten, zullen de prijzen dientengevolge een neiging tot dalen vertoonen. Bovendien komt hier nog iets anders bij: de man die ver standig is en zijn geld be waart, zal straks nieuwe en moderne artikelen kunnen koopen. De techniek heeft den afgeloopen tijd niet stil gestaan en tallooze verbeteringen en vernieuwingen zijn uitgevon. den, die straks eerst aan het licht zullen komen. Hij zal dan meer profijt van zijn geld heb ben dan die andere, die thans zijn geld uitgeeft aan dure en verouderde zaken. Ter samenvatting van het bovenstaande kan dus het vol gende worden gezegd. Onge controleerde prijsverhooging behoeft niet te worden ge vreesd, want daartoe is de prijs-stop ingevoerd, de op sporingsdienst en het prtjs- egalisatiefonds ingesteld. De ze overheidsmaatregelen kun nen worden aangevuld door de houding van het publiek, aat het eventueel overtollige geld rustig bewaart tot betere tij den. Door dat te doen nandelen zij in hun eigen voordeel en in het algemeen belang. Dan zal een gulden ook een gulden blij ven! (Commentaar M. G.) Bij beschikking van den Chef van den Staf Militair Gezag No. 11-249 van 30 Jan. 1945 is een Commissie voor het Le vensverzekeringswezen inge- I steld, welke Commissie belast I - in bevrijd Nederland met het behartigen van de belangen I der maatschappijen gevestigd .'i bezet gebied, alsmede met het verleenen van voorlichting l en steun voor het levensverze- Keiïngswezen in het algemeen Deze commissie is samenge- I steld uit de volgende vooraan- l staande personen van het le- I vensvei zekeringswezen in be- I "tijd Nederland: I A. F. L. Merxx te Nijmegen, Voorzitter; J. Timmermans te 1 Aaalwijk, onder-voorzitter; F A. h. Marchand te Tilburg, I DCt?taris; Ch. J. Geerts te r!'dap. l. M. Korink te Bre da; J. H. M. Verspyck te Nij megen. Het ligt in de bedoeling van de Commissie binnenkort een rondschrijven te richten aan de vertegenwoordigers van le vensverzekeringsmaatschappij en tot het verstrekken van eenige raadgevingen en advie zen, Voor de verspreiding van het rondschrijven in bevrijd Neder land zou de Commissie gebruik willen maken van de diensten van het personeel der levens verzekeringsmaatschappijen. In dit verband verzoekt de Com missie alle directeuren van bij kantoren, alsmede de inspec teurs die tengevolge van ver breking van vele verbindingen met zelfstandige leiding belast zijn, opgave te doen van het aantal exemplaren van het rondschrijven, dat zij voor ver spreiding aan hun agenten noo- dig hebben, met mededeeling van de plaatsen waar deze agenten gevestigd zijn. Voor zoover de directeuren van bij kantoren en voornoemde in specteurs geen verbinding heb ben met sommige agenten, kunnen zij, buiten bovenver melde opgave, tevens mededee ling doen van adressen waar aan de Commissie het rond schrijven zoo mogelijk recht streeks zou kunnen verzenden. Alle gevraagde opgaven en mededeelingen dienen ten spoe digste te worden verstrekt aan het volgende adres: Den heer F. A. H. Marchand, secretaris der commissie voor het levensverzekeringswezen, Boerhavestraat 37 te Tilburg. De Lofoten waren in het begin van den zomer 1940 met de rest van Noorwegen in handen van de Duitschers gevallen. De haring- en traan- fabrieken in de havens Stam- sund, Henningsvaer, Svolvaer en Brettesnes waren door den vijand overgenomen en lever den hem een product, dat hij hard noodig had. Men besloot "fin gecombineerde strijdkracht daarheen te zenden om de fa brieken te vernietigen, quis lings en hun Duitsche mees ters gevangen te nemen en jonge 1 en mede te nemen voor de Noorsche strijdkrach ten. Alle schepen, die men daar zou aantreffen, zouden tot zinken gebracht of buit gemaakt worden. Een detache ment Noorsche soldaten en matrozen onder commando van Noorsche officieren nam eveneens aan dezen raid deel die mede door Noorsche offi cieren was voorbereid. De aanvalstroepen werden verzameld en bleven een week lang bijeen, terwijl de betrok ken commandanten de laatste voorbereidingen troffen. Deze voorbereidingen waren uiterst moeilijk, omdat het zeer wel mogelijk was, dat er in het geheel niet gevochten behoef de te worden, maar zulks niet met zekerheid vaststond, zoo dat ook maatregelen getroffen dienden te worden voor het oreken van een verzet tijdens t,?oiianflnE en voor een even tueel treffen met viiandeliike zeestrijdkrachten, die zfeh in iLtli'lT' ™uden bevinden. De gesteldheid van de kustlijn maakte het onmogelijk voor de torpedojagers om zoo dicht de havens te naderen, dat men de aanvalstroepen met het marinegeschut zou kunnen steunen. Men had daarom be sloten, dat de eerste landings vaartuigen eerst zouden ver kennen, opdat niet plotseling alle landingsvaartuigen tege lijk onder vuur genomen zou den worden. Ook werd den aanvalstroepen een rantsoen voor 48 uur meegegeven, zoo dat zij desnoods zoo lang aan wal konden blijven, terwijl de zeestrijdkrachten, die mogelijk in een gevecht gewikkeld zou den worden, verder van de ei landen in actie konden komen, Elk vaartuig had een Noor- schen loods aan boord en zoo werd in den nacht van Maan dag 3 Maart 1941 de Vest Fjord binnen gevaren. Om drie uur in den morgen ..kwamen de tallooze navigatielichten in de buurt van de Lofoten in zicht". Het feit, dat deze lich ten brandden was het beste bewijs, dat men de strijdmacht niet had opgemerkt. En dat was ook inderdaad het geval. De verrassing was volkomen. De Britsche Vloot had prach tig genavigeerd en even prach tig scheen de zon op de lan dingsvaartuigen, die zich lang zaam van de moederschepen losmaakten en over het on stuimige water van de fjord koers zetten naar de met sneeuw overdekte eilanden. De wil s<lheei} „heerlijk, maar het was geweldig koud. „Ik had twee vesten, twee pullovers, een shirt, een ,,Gieves"vest. een met wol gevoerde regenjas en een paar met bont gevoerde laarzen", zoo zei een van de deelnemers, „maar ik had het nog koud". (Wordt vervolgd.) HOOGER ONDERWIJS IN HET BEVRIJDE GEBIED. Voor den wederopbouw van ons land en van onze overzee- sche gewesten zal in de ko mende jaren een groote be hoefte bestaan aan acade misch gevormden. Het is on getwijfeld een landsbelang, dat aan de verwachte vraag naar academici zoo snel en zoo vol ledig mogelijk kan worden vol daan, en het is daarom ge- wenscht, dat die studenten in het bevrijde gebied, die zich gedurende de bezetting goede Nederlanders getoond hebben, hun studie zoo spoedig mogelijk aanvangen of weder opvatten Met dit doel voor oogen zijn door een groep academici plan nen uitgewerkt om te komen tot oprichting van een tijdelij ke academie in bevrijd Neder land. Deze plannen zijn thans ver genoeg gevorderd om een voor. loopige mededeeling te recht vaardigen. Er is reeds uitvoerig overleg gepleegd met den Mi nister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. 1. De Commissie van Voor bereiding. Deze bestaat uit de heeren Prof. Dr. Baltli van der Pol, voorzitter; Dr. IIC. namaker, secretaris, Huygenslaan 11, Eidhoven; Dr. C. J. Bakker; Prof. Dr H. B. G. Casimir; Dr. J. Sloof. Bij de definitieve oprichting der tijdelijke acade mie zal de bestuursvorm nader worden geregeld. 2. Het Onderwijs. Gedacht wordt aan het ge ven van onderwijs uitsluitend in die vakken, welke niet aan een der in het bevrijde gebied aanwezige instellingen van Hoo ger Onderwijs te Nijmegen en Tilburg worden gedoceerd, Voorloopig zijn geprojecteerd een medische, een natuurphi- losophische, een technische en een landbouwkundige faculteit. De mogelijkheid van uitbrei ding met andere faculteiten wordt nog onderzocht. 3. Examens. Er wordt naar gestreefd, aan de examens dezelfde rech ten en bevoegdheden te verbin den als verbonden zijn aan de overeenkomstige examens aan universiteit of hoogeschool afgelegd. ff. Collegegelden en studie beurzen. In principe zal hetzelfde col legegeld worden geheven als aan universiteit of hoogeschool geheven werd. Waar anderzijds te verwachten is, dat vele stu denten onder de huidige om standigheden de hooge kosten, aan hun studie verbonden, niet zullen kunnen dragen, zullen pogingen in het werk worden gesteld, hierin door het verlee nen van studiebeurzen te voor zien. 5. Plaats. De centrale organisatie zal gevestigd zijn te Eindhoven, alwaar ook een gedeelte van het onderwijs zal worden gege. ven. Verschillende omstandig heden maken het noodzakelijk en wenschelijk het onderwijs voor een belangrijk deel in an dere steden te doen plaats vin den. 6, Aanvang van het onder wijs. Het is om practische rede nen niet mogelijk om het delijke hooger onderwijs in zijn geheelen omvang direct aan te vangen. Daarom zullen de stu denten in groepen worden op geroepen, waarmede in den loop van de maand Maart een begin zal worden gemaakt. Bekendmaking van de in schrijvingsdata en van den aanvang der Colleges zal door middel van pers en radio ge schieden. TOENEMENDE WEER STAND IN OOSTENRIJK. Volgens Zwitsersche berich ten neemt de strijd in Oosten rijk tegen het nazi-regiem hand over hand toe. In Gaenserdorf bij Weenen wei gerde een Volksstormbataljon naar het front te gaan. Een ander bataljon had op weg naar het front 36 deserteurs. Men vindt in Oostenrijk veel zwervende soldaten. De Oos tenrijkers blijven, ondanks be dreiging met zware straffen, naar de buitenlandsche radio berichten luisteren. Te Weenen ziet men, bui tenlandsche arbeiders uitge zonderd, vrijwel geen mannen meer. Genoemde arbeiders hebben vaak geen schoeisel. Hun kleeren zijn meestentijds in flarden. Iedereen ziet er overwerkt en ondervoed uit. Vrouwen worden gedwongen tot 70 uur per week te wer ken. De nieuwe ondergrondsche anti-nazipartij in Oostenrijk telt al honderdduizenden leden. De Duitsehers zijn verschrik kelijk gehaat, hetgeen bijv. blijkt uit geheimzinnig ver schijnende plakkaten te Wee nen met het opschrift: „Gooit de Duitschers eruit". (Anep-Aneta.) De val van Keulen kan elk oogenblik worden ver wacht. Amerikaansche troepen zijn de stad op 2 punten bin nengedrongen. De Keulsche bruggen over den Rijn zijn alle vernield. Homburg is van Duitschers gezuiverd. Het Duitsche bruggenhoofd bij Wezel wordt in elkaar ge drukt. De Canadeezen hebben Xanten bereikt. Ten Z.W. van Keulen hebben de Amerikanen Enskirchen veroverd. In den Eifelsector zijn zij over een frondbreedte van 50 K.M. ten minste 6 K.M. opgerukt Ten Noorden van Trier overschre den Amerikaansche troepen de Külm. In het Saargebied zijn de Duitschers tot 3 K.M. voor Saarbriicken teruggedreven. Forbach werd van vijanden ge zuiverd. Van de Nederlandsehe grens tot Trier is de Siegfriedlinie doorbroken, in het geheel meer dan 1/3 van dezen verdedigings gordel. De Rijn vormt de laat ste natuurlijke defensie van West-Duitsehland. Aan Rijn en Oder wordt over het lot van het Derde Rijk beslist. 400 Amerikaansche bom menwerpers, begeleid door 600 jagers, deden gisteren aanval len op Harburg en Chemnitz. Britsche bommenwerpers ver nielden benzolfabrieken te Gelsenkirchen. Chemnitz en Berlijn werden gisteravond aangevallen. Van Italië uit heb ben Geallieerde vliegtuigen j.l. Zondag o.a. 1000 spoorwagons vernietigd. Zhukow's troepen naderen Stettin en veroverden Star gard, alsmede Naugard. Ten bosten daarvan vielen den Rus sen duizenden krijgsgevan genen in handen. Om Kolberg wordt gevochten. De legers van Koniew en Rokosowsky hebben zich in Pommeren ver. eenigd. Als gevolg van de Rus sische doorbraak naar de Oost zee hebben de Duitschers een 1200 K.M. lang front met een minimum aan troepen te ver dedigen. Een belangrijk deel van de vijandelijke strijdkrach ten is definitief afgesneden. Frankrijk krijgt op grond van de leen- en pachtwet van Amerika een volledige wapen, uitrusting voor 8 divisies. De reisbeperking in dit land is ge deeltelijk opgeheven. Ter conferentie van San- Francisco zijn 45 naties uitge. noodigd. Doel is de vorming van een internationale veilig heidsorganisatie. Frankrijk heeft de uitnoodiging van de hand gewezen, maar zal zich op de hoogte laten houden Neutralen en voormalige vijan den zijn niet uitgenoodigd. (B.B.C.) PRINS BERNHARD BEZOEKT ENGELSCHE KON. FAMILIE. Een hofbericht van Bucking ham-Palace meldt, dat Z.K.H. Prins Bernhard Donderdag een bezoek heeft gebracht aan den Koning en de Koningin van En geland. Z.K.H. Prins Bernhard heeft het noenmaal ten Engel- sche Hove gebruikt. (Anep-Aneta). BESTUURSFUNCTIE VOOR Ir. H. C. WESSELING. Ir. H. C. Wesseling, direc teur van de Kon. Mij. „De Schelde", alhier, maakt, vol gens Anep-Aneta, thans deel uit van het bestuur der „Sa menwerkende Fabrikanten kringen van Bevrijd Neder land". Zeeland vormt een afzon derlijken kring in deze orga nisatie, die in het geheel 12 kringen omvat. Algemeen voorzitter is ir. F. J. Philips te Eindhoven. BIJEENKOMST VAN DE HARMONIE „ONS GENOEGEN". De harmonie „Ons Genoe gen" te Vlissingen hield dezer dagen een vergadering. In zijn openingswoord heette voorzit ter Naerebout allen hartelijk welkom. De spreker schetste de moeilijke jaren, die achter ons liggen. Trots dit alles hebben wij niet stilgezeten, en hebben onze repetities altijd doorgang gevonden, zij het onder moeilijke omstandighe den. Doch tie hoofdzaak was, dat het contact voor de har monie bewaard bleef. Wat de financieele positie betreft, deze is beter geweest, maai- wij hopen dat ook daarin spoedig verbetering zal komen. De spreker zeide, dat prac- tisch weer opnieuw moet wor den begonnen, waarbij de sym pathie van het publiek dient te worden gewonnen. Dit kunnen we bereiken door optreden in het openbaar. Hn zeide niets liever te willen, dan weer zoo spoedig mogelijk met de repe- Het Duitsche leger blijft in de richting van den Rijn vluchten; alleen een keurleger blijft nog verwoed tegenstand bieden om den terugtocht van cie vijandelijke legers te dek ken Ondanks dezen tegenstand zijn de geallieerde 'legers op een lront van 120 km. breedte door de Siegfriedlinie heen en bereikten den Rijn op nieuwe junten, n.l. tegenover Duis- jurg en ten N. van Keulen. Tegenover laatstgenoemde plaats is Bickendorf veroverd. Hierdoor staat het eerste Ame rikaansche leger op 3 km. van Keulen. Ook van het N. en W. uit rukken de Amerikanen naar deze stad op en zijn er niet veel verder van verwijderd. Foto's toonen aan, dat de Hohenzollernbrug door het omvèrvallen van een toren is geblokkeerd. De Duitschers kunnen nu nog over 5 a 6 bruggen terugtrekken. Deze liggen bijna alle onder het bereik van de geallieerde ar tillerie en worden bedreigd. In den Noordelijken sector bieden de Duitschers nog den meesten tegenstand. Duitsche valschermtroepen verdedigen hier de bruggen over den Rijn Het 9e Amerikaansche leger moest het felste gevecht leve ren in een dorp 9 km. ten Z. van Geldem. In de omgeving van dit dorp kwam het con tact tusschen het 9e Ameri- kar ische en het le Canadee- scne leger tot stand. De Ame rikanen veroverden het dorp, maar werden later weer dooi de vijandelijke troepen terug geslagen. Toch kregen de Amerikanen het dorp vast in handen. Door het bereiken van den Rijn bij Krefeld, n.l. bij Mörs, wordt Homberg be dreigd. Amerikaansche „Wacht am Rhein". Generaal Simpson contro- ,rt nu den Rijn over een afstand van 30 km. tusschen Neuss en Homberg'. De vijand trach' steeds overal de brug gen op te blazen. Bij Eus- kirchen wordt hevig gestreden. Deze plaats moeten de Ame rikanen passeeren om naar Bonn door te dringen. De tactische luchtmacht kon Joor de slechte weersomstan digheden de operaties op den grond niet steunen. In de omgeving van Trier blijft het leger van Patton op een 56 km. breed front oprukken. Verschillende Duitsche tegen aanvallen werden afgeslagen. Correspondenten berichten, dat de Duitschers het benzinege brek meer en meer beginnen t gevoelen. De wagens wor den dikwijls door paarden ge trokken. Het aantal Duitsche gevan genen begint het millioen te naderen. Correspondenten melden eveneens, dat de Duitschers niet alleen de eene nederlaag na de andere lijden, maar dat ook op economisch gebied groote verliezen worden ge leden. Het Roergebied kan door de geallieerde vliegtui gen nu in enkele minuten worden bereikt. Met bommen en raketten kunnen veel fa brieken worden stilgelegd. Russen bereiken de Oost zee op twee punten. Aan het Oostelijk front heb ben de maarschalken Roko sowsky en Koniew schitteren de successen behaald. Hun legers hebben op 2 punten de Oostzeekust bereikt. Hier door zijn er weer sterke leger- afdeelingen van de Duitschers ingesloten. In 2 dagorders maakte maarschalk Stalin deze belang rijke successen bekend. Maarschalk Zhukows leger is in 4 dagen tijds ongeveer 100 km. opgerukt en heeft daarbij de Oostzee bij Kolberg bereikt. Van de omgeving van Stargard uit is dit leger in N.O. richting opgerukt. De afstand tusschen de legers van Zhukow en die van Ro kosowsky is nu nog ongeveer 40 km. De ingesloten stad Pyritz is eveneens veroverd; daarna hebben ze Stargard omsingeld. Hierdoor zijn de Russen nog 30 km. van Stet tin verwijderd. O.a. werden Tempelburg, Falkenburg en Dramburg bezet. De spoorlij nen BerlijnDanzig en Stet tinDanzig zijn hierdoor af gesneden. Van Kolberg tot Koningsbergen zijn de Duit schers nu tegen de Oostzee samengedrongen en ingesloten. De aanval op Berlijn kan beginnen. Door deze operaties is even eens de rechterflank van het leger van Zhukow beveiligd en het ziet er naar uit, dat de groote aanval op Berlijn kan beginnen. Alles is daartoe ge reed. De Duitschers hebben nu eveneens een groot aantal troepen verloren, die ze elders heel goed zullen kunnen ge bruiken. Rokosowsky heeft Köslin veroverd. Talrijke luchtaanvallen. Mosquito's bombardeerden Zondagnacht voor den 13en opeenvolgenden keer Berlijn. Britsche en Amerikaansche bomenwerpers zetten hun aan vallen op de verkeerswegen en oliefabrieken in Duitsch- land voort. Engelsche bommenwerpers, gesteund door Poolsche jagers, bombardeerden de rangee) - terreinen van Wanne-Eike", De Amerikaansche luchtmacht viel 2 steden in West-Honga- rije, 2 plaatsen bij Weenen in Oostenrijk en ook de spoor lijn ZagrebWeenen aan. De Amerikaansche luchtmacht bombardeerde eveneens Ulm. Zaterdag werd een groote aanval op het Eemskanaal ondernomen. De Duitsche luchtmacht bombardeerde voor den 2den opeenvolgenden keer doelen in Engeland. Bij den eersten aanval werden 6 toestellen neergeschoten. Sedert Juni 1944 waren er geen Duitsche toestellen meer boven Enge land geweest. In Italië hebben de AmerL kaansche troepen weer terrein gewonnen in het centrale deel van het front. Geallieerde troepen zijn Woensdagnacht geland op het eiland Piscopi of Tilos in de Egeïsche Zee. Vooruitgang in Birma. Britsche troepen hebben wederom een nieuw bruggen hoofd over de Irawadi ge vormd op 40 km. ten W. van Mandalay. Indische troepen hebben de Irawadi 15 km. ten W. van Mandalay eveneens overschre den. Zware Amerikaansche bom menwerpers bombardeerden de spoorlijn BirmaSiam, waar langs de Japansche verster kingen en voorraden voor het front aan de Irawadi kunnen aanvoeren. Op Iwojima hebben de Ame rikanen wederom eenig terrein gewonnen. De Japansche te genstand neemt toe. Op Luzon zijn de Japansche verliezen aan dooden 64.000 man. De Amerikanen verloren 14.000 man aan dooden en gewonden. (B.B.C. en H.N.) tities te beginnen, vooral nu er weer een repetitielokaal ter beschikking is. Tot besluit sprak de voor zitter den wenseh uit, dat on der de bezielende leiding van den heer P. de Rooij, ieder den lust en ijver moge vinden om aan het mooie ideaal zijn beste krachen te geven. Dan kan het niet anders of de har monie zal weer groeien en bloeien. (Eigen bericht). DE OPBRENGST WAS VOOR DE H.A.R.K. Nederlandsehe strijdkrachten hier ter stede hebben dezer dagen op een besloten avondje een tombola georganiserd. De opbrengst van deze verloting verd afgestaan aan de H.A.R. K. Onze militairen te Vlissin gen hebben daarmee een lof waardig voorbeeld gegeven. HOOG WATER TE VLISSINGEN. Woensdag 7 Maart 7.04 ei 19.41 uur, resp. 1.37 en 1.2E m. N.A.P. Donderdag 8 Maart 8.11 er 20.53 uur resp. 1.19 en 1.1» •n. 4- N.A.P. ROODE KRUIS-POST. Het Kringbureau van het Nederlandsehe Roode Kruis voor de provincie Zeeland ont ving een groote hoeveelheid poet uit ht buitenland, o.a. van tewerkgestelden in Duitschland. Door verhuizing of evacuatie zijn de volgende formulieren onbestelbaar: Ch. Boel, Langevielerweg 59, Middelburg; afz. van Hecke. Amsterdam; J. Janse, Dom- burgsche weg 53, Oostkapelle; afz. A. Janse, Schorebeck a.d. Elbe; De Leeuwerk, Emma- laan 151, Middelharnis; afz. De Leeuwerk, Londen; L. Wou ters, Zuidstraat 205, Westka- pelle; afz. K. Wouters, Köln D.A. Palmkoek, Zeilmarkt 19, Vlissingen; afz. La Loe Pauwels, Brussel; Wed. C. van Leeuwen, Bebouwdendam, Tholen; afz. M. van Leeuwen, Braunsweig; K. Lievense, Mo lenweg 17, Westkapelle; afz. D. Lievense, Hamburg; Wed. W. v. d. Loop, Kerkstraat 13 192, Zeeland; afz. Soeur M. Ronauld Birmandris, Algiers. Hun, die inlichtingen kun nen verstrekken, welke kunnen leiden tot opsporing van de ge adresseerden, wordt verzocht zich ten spoedigste tot ons bu reau „Schuttershof" Middel burg, te willen wenden. Voor formulieren, die door afzenders verschreven en hier door onbruikbaar worden, kun nen van heden af geen nieuwe formulieren meer verstrekt worden. Wijziging in liet Zeeuwsclie voetbalprogramma. Goes, één der favorieten van het Zeeuwsche voetbalkam pioenschap, zal Zondag 1] Maart een „friendly game" spelen tegen den sterken len klasser N.A.C. uit Breda. In verband hiermede is de wedstrijd GoesE.M.M. verzet naar 15 April.

de Vrije Zeeuw | 1945 | | pagina 1