De Vrije Zeeuw ftads uan Dr. ÏÏQekenhamp .grssaKtsi - K?ï*SStï,1""' Contact tusschen de Canadeezen en Amerikanen STADSNIEUWS BONNENLIJST over de Kanselboodschap Boeren, werkt mee! Laatste Berichten De Rijn is bereikt. MIDDELBURG VLISSINGEN Voor de geheel gevulde Bo gardzaal sprak dr. W. H. Beekenkamp Maandagavond voor de plaatselijke afdeeling der Christ. Hist. Unie en Herv. Jongeren over -„De boodschap van de Urgentie, commissie der Ned. Herv. Kerk". Na een inleidend woord van den voorzitter, den heer Luyendijk. het lezen van eer Schriftgedeelte en het zingen van Psalm 89 vers 1 en 3, gaf deze het woord aan den spreker. Dr. Beekenkamp ving zijn rede aan met een verwijzing naar de belangrijke redevoe. ring van prof. Bokhorst, voor de Z.V.U., waarin door dezen werd gewezen op de wensche- lijkheid van de invoering van „burgerschapskunde", zooals dit reeds in Engeland met vrucht wordt gedoceerd, als leervak ook op onze scholen waardoor ons volk een beter begrip zou kunnen worden bij gebracht voor de vragen van wereldpolitieken aard, van nationale opvoeding, enz. Over één toch stellig niet te negeeren wereldmacht sprak genoemde professor, aldus de spreker, evenwel niet, nl. over het Christendom, over de kerk. Toch is ook hier, -naar spie- kers meening, zoowel op het terrein der nationale als op dat der internationale politiek be slissend de vraag: „Wat dunkt u van den Christus". De Christelijke gemeente mag het wereldgebeuren niet over haar heen laten gaan. De wereld verwacht van haar h t apostolisch getuigenis. ledurende de 19e eeuw heeft de kerk geen weerstand ge boden aan de verleiding tot zwijgzaamheid. Weliswaar bracht zij bewegin gen als het Réveil voort en •nannen als Da Costa, Capa- lose, van Bruggen en prof. Gunning, maar het was alsof de mond der kerk was toege snoerd. Instede dat de kerk, trouw aan haar opdracht, de sociale gerechtigheid predikte, stond zij bij den grooten strijd der arbeiderswereld tegen het maatschappelijk onrecht en om maatschappelijke hervormin gen, als 'n steriele toeschouw ster. De daemonie van het libe ralisme werd door haar niet doorzien. Terwijl er wel tijd was voor allerlei machts- en concurren tiestrijd, werd de kloof tus- chen kerk en wereld steeds g rooter. De Doleantie was voor onze /.kskerk een groote slag, doch God heeft haar, in Zijn f made, deze slag te boven c.4en komen. Uit het nieuwe licjit, hetwelk over haar is op gegaan, zal de Christus be:T) dende volkskerk te voorschijn komen. Een kerk, die in haar spre ken bekent, dat Christus haar H r is, in wiens handen het geneele leven gelegd is. Het is deze geest welke de Kansel- boodschap beheerscht. Zij spreekt allereerst haar dank uit voor het feit, dat de kerk van Jezus Christus, sa men met ons volk, nog een kans heert gekregen tot nieu we gehoorzaamheid en een nieuwe toekomst, om be- .ihermd door het recht op eigen leven en volksbestaan, zich naar eigen beginselen te mogen richten. Omdat zij in dt ontzettende gebeurtenissen van dezen tijd God? oordeel heeft leeren zien over een van Hem vervreemde wereld, juist daar om getuigt zij nu tegenover het geheele volk, dat de red ding alleen komen kan van Hem en spreekt zij het uit, omdat zij het móét zeggen, dat dit ook een radicale ver nieuwing vraagt van heel het politieke, sociale en economi sche leven. En als men nu de vraag stelt, aldus dr. Beekenkamp, durft zij dit alleen met at wapen, dan antwoord ik „ja" Dus niet macht tegenover macht. Als de koningen der aarde zich opstellen lacht God. In het jongste geschrift over diens rede van 23 Juli 1944 op een kerkelijk districts- feest zegt prof. Karl Barth: „De geheele catastrophe, de geheele ramp in het huidige Duitschland was misschien nooit mogelijk geweest, als de Chr. kerk aldaar zich niet steeds aangewend had te zwij gen, wanneer zij móést spre ken. Spreken over het aard. sche recht". Hoewel volledig uitgewerkte richtlijnen nog moeten volgen, spreekt de Synode zich reeds thans duidelijk uit voor de ver bondenheid tusschen de stan den der maatschappij en de verschillende groepen der be volking, voor een beter begrip tusschen werkgever en werk nemer, voor den strijd om meer gerechtigheid, over het recht op bestaanszekerheid en een volwaardig menschelijk be staan. Wij mogen hierbij echter nimmer vergeten en de spreker haalt een recent voor beeld aan waaruit blijkt, dat dit niet altijd geschiedt dat de Schrift geen technische, doch geestelijke oplossingen geeft. Naast de kerk hebben we niet een aantal geïsoleer de blokken, beheerscht door den geest van zelfgenoegzaam heid en zelfhandhaving, noo- dig. Anders blijft er naast de blokken als in de 19e eeuw een ontkerstend volk. Het is de dure plicht onze hand uit te strekken tot dit groote, van God en Zijn recht vervreemde volksdeel. Met niet te miskennen nadruk wordt ons hier door de Kan selboodschap de richting ge wezen. Gods oordeel gaat over ons geheele volk. Daarom willen wij op den grondslag van het Evangelie onze roeping voor dit volk ver. staan. De bekende prof. Kraemer schreef gedurende de bezet ting: „Wanneer het goed stond met de kerk, zou zij dag en nacht bezig zijn met de gees telijk behoeften en gevaren die ons uit de maatschappelijke politieke en cultureele omwen. telingen van onzen tijd tege moet komen". Als de kerk zich haar roe ping bewust is, is deze last niet te zwaar en dient zij slechts haar Heer. Na de pauze werd een groot aantal schriftelijke en mondelinge vragen gesteld, die door dr. Beekenkamp uitvoerig werden beantwoord. De heer Luyendijk sloot hier na de vergadering, met een dankwoord, mede namens de vele aanwezigen, aan spreker voor diens inhoudrijk en ge tuigend woord. A. P. S. Eerste Jaargang - Nummer 86 Verantw. Hoofdred.: drs. H. Sinnema. Red.-adres: Middelburg, Molenwater 69. Adm.-adres: Vlissingen, Walstr. 58-60, Telefoonnummer 10, nii 5 uur: 89. M'burg: Rouaansche Kaai 39, Tel. 2009. Maandag 5 Maart 1945 Uitgever: Jacq. de Smit, Souburg. Advertentieprijs 30 cent per regel. Abonnementsprijs per week 26 cent. Per kwartaal 3.30. Losse nummers 5 cent. koudekerke Collecte. Voor „Hulp boven-de rivie ren" werden alsnog giften ont- mgen tot een bedrag van 103,25, zoodat het totaal der ontvangsten wordt f 1307,63 (vorig saldo) 4- 103,25 1410,88. KINDEREN naar ENGELAND. Door de Provinciale Com missie tot uitzending van kin deren 1945 werd ons medege- oeeld, dat het in de bedoeling ligt in de maanden Maart en April weer een aantal zwakke kinderen naar Engeland uit te '.den. Er zullen 3 transpor- t n ieder van 500 kinderen zijn en wel omstreeks 8 Maart, 1 April en 21 April. De Zeeuwsche kinderen die daarvoor in aanmerking ko men. wokden bij het derde transport ingedeeld. Voor Zee land is een aantal van 50 Plaatsen gereserveerd. Bij de mpaling van dit aantal is uit begaan van de omstandigheid, dat de kinderen uit de groo- iere, steden in het bevrijde ge- in mindere conditie zijn i "i® der kleinere of meer iValty /i gel®Sen plaatsen. Waar er dus betrekkelijk wei- dun ionge Zl;eu.ven uitgezon den kunnen worden, zal een strenge keuring moeten wor den toegepast om die kinderen te bereiken die er, uit Wde van hun lichaamsgesteldheid het eerst voor in aanmerking komen. De eisch wordt ve rteld, dat de kinderen vóór hun vertrek tegen diphtherie moeten zijn ingeënt. Aanmelding voor deelname kan geschieden op Woensdag 7 Maart 1945 van 912 uur, voor Middelburg op Bureau voor Sociale Zaken, Houtkaai 17: voor Souburg op het Ge meentehuis; voor Vlissingen ®P het Bureau voor Sociale Zaken. Hendrikstraat 12. Stamkaart van het betref- xr kind medebrengen. Nogmaals zij er den nadruk op ge.egd, dat een verblijf in -ngeland niet als een vacan- aa"?erl maT worden ,P? at' d°ch dat de ouders dieren t« rekenschap van slecht» geven' dat aangifte a?fs s »og' "O'j deVOktenteIeUrStel- Hoe komt het, is ons van meerdere zijden gevraagd, dat de melk tegenwoordig zoo vaak doorloopt en zoo snel aan be derf onderhevig is Het vervoersvraagstuk is hmraan niet vreemd. Maar we willen hier wijzen op een oor zaak; welke geheel vermeden kan worden wanneer de boeren allen hun plicht verstaan. Zelfs de stedeling weet, dat de boer zijn koeien tweemaal per dag moet melken, eenmaal 's mor gens en eenmaal 's avonds De melk gaat echter slechts een maal per dag naar de fabriek of melkslijter. Zoo gebeurt het dus dagelijks, dat er een hoe veelheid melk blijft staan, wel. ke sommige verkeerde elemen ten in den boerenstand dan, na afkoeling, afroomen, om ..zwarte' boter te kunnen ver-' vaardigen. De afgeroomde melk gaat dan weer door de yersehe en dit is aanleiding tot snel bederf. Boeren werkt hieraan niét mee! Onthoudt den burgers het hun toekomende voedsel niet en werpt geen blaam op Uw stand, die zeker in den tegenwoordigen tijd een zoo belangrijk onderdeel vormt van onze samenleving. roemloos einde van roemloos dagblad. verr>emen heeft ken vooralsnog bericht van 21 meldde dit blad, dat voegd aftappen van teit als sabotage zou beschouwd en met den zou worden gestraft." (Anep-Aneta) het „Deut- Niederlan bestaan ontbre- 1 Januari -t „onbe- electrici- worden dood rectificatie. Onder liet artikel „Vergeten stille krachten" in ons blad van Zaterdag j], is de naam van den schrijver, Ds. A. Blanson Henkemans, weggevallen. Deze vvas dus de auteur van bet ar tikel over de Unie vail'-Vrou welijke Vrijwilligers, terwijl Overste c. W. Slot en Mr. v d Weel de Unie aanbevalen. Red. scholen te aken wokden heropend. Een BBC-correspondent meldt, dat per 1 April de scho len te Aken heropend zullen worden. Alle nazi-boeken zijn vernietigd. De scholen zullen onder toezicht staan van den burgemeester en 5 door het militair bestuur gekozen Duit. schers. (Anep-Aneta). GEEN PARDON" VOOR DEENSCHE „MUSSERTS". De Zweedsche minister van justitie, Berquist, heeft ver klaard dat Zweden bereid is, Deensche „Mussèrts", die een schuilplaats in Zweden zouden zoeken, aan de wettige Deen sche regeering uit te leveren, zoodra deze hiertoe een ver zoek zou doen. (Anep-Aneta) 10 Voor het tijdvak van 4 t.m. _J Maart zijn de navolgende bonnen aangewezen. Broed: M1XA, HA, UB Brood 400 gram; 11 Beschuit 100 gr. Melk: 11 Melk 1 rts. Taptemelk: 11 Taptemelk 1 rts. (1% liter karnemelk, of 1% liter Taptemelk, of 200 gr. magere melkpoeder). Aardappelen: 11, Mil Aardap pelen 1% kg. Vleeseh of vleesehvvaren11A, M11A Vleeseh 1 rts. 100 gram. 11B Vleeseh rts. 25 gram. Suiker: 86 Algemeen 250 gr. Margarine of Vet: 7A Boter 1 rts. 350 gr. margarine of 200 gr. Vet. Tot 17 Maart 1945: Peulvruchten: A17, B17, C17 Reserve 1 rts. Zout: 90 Algemeen 1 rts. 100 gram. Stroop of Jam: 88 Algemeen 14 rts. 125 gram. Tarwemeel of Z. Tarwebloem: D16, E16 Reserve 7 rts. 490 gram. Tot 31 Maart 1945: Sigaren, cigari'los of cigaret. ten: Linkerhelft van het lichaam van de Tabakskaart Q 409, 2 rts. Deze bon zal niet direct ten volle in alle winkels kunnen worden gehonoreerdafleve ring zal echter in den loop van deze week geschieden. Het publiek moet genoegen nemen met hetgeen in voor raad is. Voorinleveringsbonnen. Koffie. Ter verkrijging van 50 gram koffie moet bon 92 Algemeen vóór of op Donder dag 8 Maart a.s. bij den win kelier worden ingeleverd. De winkelier dient deze bonnen opgeplakt op opplakvellen -lesecwenscht met gebruikma king van dén dienst van den grossier, vóór of op 9 Maart a.s. in te leveren bij de be kende pakkers. Kinderbiscuits. Bon D20 en E20 Reserve is aangewezen voor 150 gram is 2 rts. kinder biscuits. Deze bon moet vóór 10 Maart a.s. bij den winkelier worden ingeleverd. Betreffen de de inlevering door den win kelier volgen nadere mededee- lingen. Toiletzeep. Bon D19 en E19 Reserve moet eveneens vóór 10 Maart a.s. bij den winkelier worden ingeleverd. Betreffen de inlevering door den winke lier volgen nadere mededeelin- gen. Od dezen bon zal 1 rts. (ca. 50 gram) toiletzeep van oude samenstelling worden be schikbaar gesteld. Eng. biscuits en chocolade. Voor deze artikelen zal op Vrijdag 9 Maart een bon wor den aangewezen. GEEN VERKOOP VOOR 14 UUR. De winkeliers mogen op de bonnen welke 's Maandags worden aangewezen niet ver- koopen voor 14 uur. BELANGRIJK VOOR WINKELIERS EN GROSSIERS. Tarwebloem. De winkelierrs moeten alle in hun bezit zijnde coupures tarwebloem bij den grossier inleveren, dus ook die coupures welke in de week van 5 t.m. 9 Maart door den distributiedienst worden uitge reikt. De grossier dient deze coupures op de gebruikelijke wijze om te ruilen tegen ver- zameltoewijzingen en kan zich bij het regeeringsdepot be voorraden, rekening houdende met het hem toegestane kwan. turn. De bloem mag evenwel nog niet aan den winkelier worden afgeleverd. Hiermede dient te worden gewacht tot daartoe machtiging wordt ver leend. Engelsche biscuits. De win kelier dient de in de week van 5 t.m. 9 Maart 1945 uit te rei ken gestempelde coupures Ge bak bij den grossier in te leve ren. De grossier kan op deze coupures de biscuits aan be trokkenen afleveren. Alleen bestempelde coupures zijn gel- Ulg. Strooi» of jam. De winkelier 11 n_.,zich, bevoorraden met de Jam','1gemeZE Zij"de couPures m£cllYmPw-nr ,.eoupures ver voorschot i„ rs die een vooiscnot havermout hebben ontvangen, moeten een S lantal coupures vermicelli bij den distributiedienst laten af stempelen. Op deze afgestem pelde coupures zal pudding kunnen worden betrokken Deze pudding mag nog niet aan het publiek worden afge- 'everd. Hiervoor zal nader een bon werden bekendgemaakt. Inlevering coupures wasch- poeder. De winkeliers moeten alle coupures waschpoeder met een vervaldatum, liggende tusschen 12 en 16 Maart 1945, bij den distributiedienst inle veren in de week van 5 t.m. 9 Maart. Dit zijn dus de coupures welke zijn uitgereikt op de ingeleverde bonnen 51 Alg„ JA10, JA 35 en 4—63. Winkeliers kunnen de nog in hun bezit zijnde bonnen 51 Alg. eveneens inleveren. De distributiediensten zullen ont vangstbewijzen verstrekken. KLANTENBINDING VOOR GROENTE EN FRUIT. Bij den verkoop van groente en fruit volgens de klanten binding zullen uitsluitend die genen worden ingeschakeld, die voorheen deze artikelen verkochten en aan wie der halve vergunning door de Groente- en Fruitcentrale is verleend. Voorts zal binnenkort aan ieder persoon een half pond witlof worden beschikbaar ge steld. De winkeliers worden bevoorraad aan de hand van de door hen Ingeleverde bon nen 87 „Algemeen", terwijl de winkelier deze witlof aan de bij hem ingeschreven klanten moet verkoopen. In verband met den aanvoer zal deze witlof niet overal te gelijkertijd verkrijgbaar zijn. Hiermede zal ongeveer 4 we ken gemoeid zijn. SCHOENEN. Het Rijksbureau voor Hui den en Leder heeft voor Zee land een partij nieuwe Ame- rikaansche schoenen ter be schikking gesteld. Deze schoenen zijn voorzien van een forsche rubberzooi en waterdicht gemaakt, stevig linnen bovenwerk. De heerenschoenen zijn'hoog met grijsgroen bovenwerk en lederen neus, de damesschoenen zijn laag, zwart bovenv,"rk en lederen neus, half hooge hak; de meisjesschoenen van maat 28 t.m. 34 zijn hoog met licht bruin bovenwerk en lederen neus; de jongensschoenen zijn laag, gedeeltelijk met zwart bovenwerk en gedeeltelijk met grijsgroen bovenwerk en lede ren neus. Voor deze schoenen, komen in aanmerking: lo. Houders(sters) van af gestempelde schoenenbonnen. Zij moeten een nieuwe aan vraag bij den distributiedienst indienen, met vermelding van de juiste maat. De oude bon moet bij de aanvraag worden ingeleverd tegen ontvangstbe wijs. Oude boiyien welke zijn ingeleverd en waarop een bon voor Amerikaansche schoenen is verstrekt, worden niet te ruggegeven. Oude bonnen, welke zijn in geleverd en waarop geen bon voor deze schoenen wordt ver strekt, doordat het beschik bare kwantum reeds is uit gegeven, worden aan betrok kenen tehiggegeven tegen in name van het ontvangstbewijs. De oude bonnen blijven gel dig, men is niet verplicht deze te besteden voor Amerikaan- iche schoenen. 2o. Oorlogsgetroffenen, wel ke hun schoenen hebben verlo ren en niet meer over één paar bruikbare schoenen be schikken. 3o. Zijn er, nadat eerder ge noemde categoriën zijn gehol pen, nog .Am. schoenen ter be schikking, dan zullen deze schoenen worden toegewezen aan hen, waarvan de oudste aanvragen bij den distributie dienst nog opliggen. De termijn van aanvraag sluit 15 Maart 1945. De prijzen zijn: heerenschoe nen 4.06, damesschoenen 2.81, meisjesschoenen 2.81, jongensschoenen 2.8i resp. 2.50. De schoenenbon moet na ontvangst onmiddellijk bij een erkenden schoenenleveraneier, wonende binnen het ressort van den distributiedienst, worden ingeleverd. De insp. v. d. Distributie in de prov. Zeeland, Ph. J. A. WALLER. Op verschillende nieuwe punten hebben de Geallieerden den Rijn bereikt. Ten Noorden van Keulen is hierdoor een Duitsche legermacht afgesne den. Deze stad werd tot op 3 km. genaderd. De Duitschers schijnen Keulen hardnekkig te willen verdedigen. Ook naderen de Amerikanen Bonn. tUm en andere plaatsen in Z.W.-Duitschland zijn giste ren overdag door 1000 Ameri kaansche bommenwerpers, ge ëscorteerd door 500 jagers, be stookt. Van Italië uit werden doelen achter het Oostelijk front in Hongarije en Oosten rijk door Geallieerde luchtes kaders aangevallen. De Luftwaffe is voor de tweede maal in twee nachten boven Brittannië geweest. In Pommeren hebben zoo wel de troepen van maarschalk Zhukow als die van Rokosows- ky de Oostzee bereikt. Köslin werd veroverd. 70 km. ten N. O. van Berlijn bereikten de Rusen opnieuw de Oder. Tokio heeft weer een Amerikaanschen luchtaanval te verduren gehad. (H.N.) VERSCHE VISCH, De Distributiediensten Mid delburg en Vlissingen maken bekend, dat op Dinsdag 6 Maart voor de inwoners van de gemeenten Vlissingen, Mid delburg en Souburg op bon 04 van de groente- en fruitkaart een half pond versche visch wordt verkrijgbaar gesteld (schel visch, kabeljouw en schol). Deze visch is verkrijgbaar te Middelburg op de navolgende plaat-en: Markt, Dam, Oost- kerkplein, Watertoren. Var- „®"siï)arkt en bij de firma's van Dort en Holster Te Vlissingen op het buiten terrein van de vischmijn en te Souburg bij de fa. van Dort. VERgJHERPT POLITIETOE ZICHT OP HET WATER. Eenigen tijd geleden heeft de gemeentepolitie een motorboot in gebruik genomen, waardoor een scherper toezicht op de ge dragingen van de bezoekers van het overstroomde gebied mogelijk is geworden. Om de. ze aanwinst zoo effectief mo gelijk te doen zijn heeft men overal doorgangen gekapt. Bovendien wordt er achter de boot een kano meegevoerd waardoor de sterke arm ook over ondiepten en obstakels heen het gespuis, dat nog steeds zijn voordeel wil doen met het ongeluk van anderen, bij den kraag kan grijpen. Men kan thans optreden en men zal optreden! Een zeer strenge controle op de vaarvergunningen gaat venzelfsprekend hiermee ge paard. Ook zal men er verstandig aan doen, om, indien men een vergunning heeft, zich langs den korsten weg naar de be treffende woning te begeven. „Een straatje om" zal niet ge tolereerd worden. We willen hopen, dat er thans aan het stroopen in ge ïnundeerd gebied radicaal een eind wordt gemaakt! (Red.) Z.V.U. Het Bestuur der Z.V.U. ver zoekt ons om opname van het navolgende Voor de serie lezingen over „Herstel- en Wederopbouwpro- blemen" kon in verband met de plaatsruimte, slechts een be perkt aantal toegangskaarten worden uitgegeven. Vele leden der Z.V.U., die zich voor het bezoeken dezer lezingen had den aangemeld, moesten wor den teleurgesteld. Het bestuur heeft nu ge meend, deze laatste groep van leden een kans te moeten ge ven om toch nog een of meer der volgende lezingen bij te wonen. Het dient daarvoor ech ter vrij te kunnen beschikken over de plaatsen van houders van toegangskaarten, die om een of andere reden zelf van hun kaarten geen gebruik kun nen of willen maken. Allen houders dezer toe gangskaarten, die morgen de lezing van prof. Goudriaan niet willen of kunnen bijwonen, wordt derhalve verzocht vóór Dinsdagmorgen 10 uur hun kaarten, voorzien van hun lid maatschapsnummer, bij den penningmeester der Z.V.U., den heer P. M. Baijens, Bleek 15, Middelburg, te deponeeren. Het bestuur weet dan over hoe veel vrijgekomen plaatsen dien avond kan worden beschikt. Leden der Z.V.U., die geen toegangskaarten voor de serie lezingen bezitten, kunnen dan dienzelfden dag, des namiddags tusschen 4 en 6 uur, zoolang de voorraad strekt, mede ten hui. ze van den heer Baijens, tegen vergoeding van 10 cent, toe gangsbewijzen voor de lezing van Prof. Goudriaan verkrij gen. SPAART DE BOOMEN, heesters en planten, die er nog over zijn in en om onze stad! In het laantje bij de Centrale keuken begon het er al voor jaarsachtig uit te zien. Vooral de citroen-gele bloemetjes op de nog kale takken van de Kornoelje stonden zoo fleur'g, dat menige voorbijganger er voor stil bleef staan. Maar wat gebeurde er? Op een middag komt er een dame aanstappen met het besliste plan, zich nu eens van een bloemetjes te voorzien. Ze hield zooveel van bloemen! Zonder eenige aarzeling stapt ze van struik tot struik, Het 15e Duitsche leger er. het eerste parachuteleger heb ben onder de zware klappen van de geallieerde troepen groote verliezen geleden. 50.000 man zijn gevangen ge. nomen. Limburg is bijna geheel van Duitschers gezuiverd Het 9e Amerikaansche legei en het 1ste Canadeesche le ger hebben op den weg van Goch naar Kevelaar contact met elkaar gekregen. De Duitschers worden nu op een 150 km. breed front ach ter den Rijn teruggedreven ven Weze tot Bónn. De terug tocht geschiedt in goed- orde onder tegenstand. Het 9e Amerikaansche leger heeft te genover Keulen Frechen ver overd, dat 6 km. van Keulen verwijderd ligt. De Rijnbrug bij Diisse'dori hebben de Duitschers, om den overtocht voor de geallieerden te bemoeilijken, reeds opge blazen. Hierdoor blijven er nog 5 over, nl. bij Weze, bij Rijnberg, bij Homberg en twee bij Duisburg. De Rijn is weder, om op een nieuw punt be reikt, nl. bij Urdingen, 7 km ten O. van Krefeld. Neuss is in geallieerde handen. Het le Amerikaansche leger heeft de Erft op een 5 km breed front, 30 km. ten Z W. van Bonn overschreden. Hier door loopt deze stad eveneens gevaar. Zülpich werd gezui verd. Generaal Patton is ook op een 70 km. breed front opge rukt. In den sector Priim heeft zijn leger de samenloop van de Moezel en de Kyll bereikt. Het 3e Amerikaansche le ger staat nu op een 20 km. breed front langs de Kyll. Waarschuwing var Eisenhower. Generaal Eisenhower heeft de bevolking en de buitenland- sche arbeiders ten W. van den Rijn gewaarschuwd. Hierin werd o.a. gezegd: Onze legers hebben den Westwal doorbro ken. Duitsche plaatsen en ste den liggen nu in het gevechts terrein. Blijft u daarom schuil houden en probeert de bevol king tot hetzelfde over te ha len. Ten O. van den Rijn is niemand meer veilig. Gestadige vorderingen in het Oosten. Maarschalk Rokosowsky heeft zijn saillant in Pomme ren weer verbreed. Rummels- heim en Polnau werden ver overd. 80 andere plaatsen vie len in Russische handen. Pol nau ligt 30 km. van het voor name knooppunt Koslau. Na de. verovering van Polnau zijn de Russen 15 km. opgerukt. De Duitschers melden echter dat de Russen de voornaamste spoorlijn van Danzig naar Stettin zouden hebben afge sneden. Hierdoor zouden 20 30.000 man omsingeld zijn. In Breslau wordt de vernie tiging van de daar omsingelde Duitschers voort gezet. Ten W. en Z.W. van Ludzi- nek veroverde Malinowsky meer terrein. Van het Oder- front kwamen geen berichten binnen. Zaterdagnacht bombardeer den Mosquito's voor den 13en opeenvolgenden nacht Berlijn. De R A.F. viel Kamen aan. 2800 vliegtuigen bestookten de Duitsche transnortwegen naar den Rijn. 1100 zware Amerikaansche bommenwer pers, begeleid door 700 jagers, vielen Duitsche ooslagnlaatsen en olieraffinaderijen aan. Voor al Bronswijk, Rotensee, Roe land bij Maagdenburg en ook Chemnitz hadden te lijden. In 14 dagen vielen 12.000 Amerikaansche bommenwer- oers Berlijn aan. Ook Vrijdag nacht werd de Duitsche hoofd stad gebombardeerd. Ook Finland verklaart Duitschlaiul den oorlog. De Finsche regeering heeft den oorlog aan Duitschland verklaard. De oorlogsverkla ring dateert van 1 Maart af, maar de regeering wijst erop, dat de vijandelijkheden reeds op 15 September 1944 zijn be gonnen, toen vijandelijke troe pen het Finsche Hoogland lanvielen. In Italië beperkt de activi teit zich tot patrouilleeren en op sommige punten tot artil lerieduels. Van Italië uit wer- uen Ferona en de Brennerpas aangevallen. Het Grieksche hoofdkwar tier meldt, dat Grieksche luchtstrijdkrachten opnieuw het eiland Milos hebben ge bombardeerd. In Griekenland verloopt de uitlevering der wapens van de E.L.A.S. gunstig. De Engel sehen houden voorloopig nog gezag over de vroegere do r de E.L.A.S. partij bezette ge- biedsdeelen. Dit geschiedt te zamen met de regceringstrot- pen. Tokio is wederom door 150 vliegtuigen, opgestegen van de Mariannen, gebombardee Ook een alluminiumfabri op Formosa werd aangevallen. De Britsche luchtmacht bombardeerde doelen in Bat - kok en in Siam werden 1 - langrijke spoorwegverbindin gen aangevallen. Hiervoor moest een vlucht van 1800 km. worden afgelegd. Op Iwosjima zijn de Ameri kanen opnieuw gevorderd. Om het N. vliegveld wordt nu ge streden. Op Luzon zijn twee nieuwe landingen uitgevoerd, op de Westkust van het eiland. Deensche patriotten hebben 14 Deensche collaborateurs uit den weg geruimd. Frankrijk heeft besloten over gebiedsdeelen van Duitschland een Fransch mi litair gezag in te stellen. (B.B.C. en H.N.) om alles, wat daar bloeide, af te rukken en mee te nemen. 't Resultaat was droevig: in 't heele laantje geen bloemetje meer te zien, de takken mét afgekraakte stompen! Ziet TT, als we werkelijk van bloemen houden, moeten we ze ook eens kunnen laten staan, en zeker, als deze b'oemen niet ons particuliere bezit zijn. En de kinderen moeten we ook leeren van de planten in de plantsoenen af te blijven. Er is tegen Kerstmis ook veel te veel vernield. Th. SCHOUTEN. CABARETAVOND VOOR DE SCHELDE"-AMBTEN AREN Donderdag jl. is het caba retgezelschap „Verkerk" opge treden voor de ambtenaren van de N.V. Kon. Mij. „De Schelde" in het Luxortheater. De revue „Hier zijn wij" were daar ten tooneele gevoerd. Na het zingen van hun openings lied „Hier zijn wij", waarin de spelers op aardige wijze te kennen gaven, dat zij als ama- teurs optraden, werden er eeni ge schetsen voorgedragen en Fransche, Engelsche, Ameri kaansche en HawaiLliedjes gezongen. De heeren Verkerk en Huys. soon declameerden op keurige wijze eenige gedichten. De pianist speelde voor de pauze op talentvolle wijze eeni. ge nummers klassieke muziek en ne de pauze een paar jazz- ïummers. De heer J. Wijnen begeleidde met zrjn accordeon de „com- munity-singing". Het lied „En toch waarin de dichter droomt van ons eiland -Walcheren na dt droogmaking, heeft het geheen gezelschap met guitaarbege- eidmg voor het eerst gezun gen. De heer M. L. Kerpestei sprak het slotwoord en dankte de directie der N.V. Kon. Mi De Schelde" voor haar steui en de spelers voor hun belan jeloos optreden. Hg wenschle het gezelscha -net zijn uitstekenden confé render Verkerk verder succes Ten slotte deelde de spreke, mede, dat de opbrengst van de len avond, zijnde 400 er beschikking zal worden ge teld van de H.A.R K., voo' den nood van onze landgenu ten, die zich nog onder dei druk van den bezetter bevin den. De aanwezigen zongen tot slot het Wilhelmus en „God save the King". (Eigen ber.) DE H.A.R.K. VRAAGT COLLECTANTEN. Voor de a.s. inzameling van het Vlissingsche H.A.R.K.-cu- mité in samenwerking met het comité „Zeeuwsche Hulp voor boven de Rivieren" worden collectanten gevraagd. Vrijwil ligers (-sters) kunnen zich aan. melden bij de in de desbetref fende advertentie genoemde adressen. Laat de Vlissingsche collecte voor hulp aan onze landgenooten ook hierdoor slagen, dat er voldoende krach, ten deelnemen aan het inza- melingswerk. DE OORLOG OP DE FILM. Het voorprogramma van Al- hambra Theater is deze week zeer belangwekkend. Men ziet hoe Z.K.H. Prins Bernhard onderscheidingen uitreikt aan Nederlandsche strijdkrachten, dae zich bijzonder verdienste lijk hebben gemaakt. Voorts worden er interessante opnamen van het Westelijk front ver toond. Na het journaal draait er een indrukwekkende voor lichtingsfilm van de Britsche- en Amerii'aansehe Regeering, „Eve of the battle" (aan den vooravond van de invasie). De ze rolprent geeft een pakkend beeld van de voorbereidingen tot de invasie en van de eerste andingen op de Fransche kust. OP- EN ONDERGANG VAN DE MAAN. Dinsdag 6 Maart op 0.25, on- ier 9.36 uur. Woensdag 7 Maart op 1.31, rnder 10.09 uur. Donderdag 8 Maart op 2.35, mder 10.51 uur. Laatste kwartier: 7 Maart. HOOG WATER TE VLISSINGEN. Dinsdag 6 Maart 18.44 uui, 49 m. 4- N.A.P. Woensdag t Maart 7.04 en 19.41 uur, resp. 137 en 1.25 m. 41 N.A.P. Donderdag 8 Maait 8.11 en '0.53 uur resp. 1.19 en 1 16 m. 4- N.A.P.

de Vrije Zeeuw | 1945 | | pagina 1