DE VRIJE ZEEUW Voorlichting. De evacuatie van West Zeeuws-Vlaanderen. In de vroege morgen van 6 October '44 begon de systematische beschieting van de West Zeeuws-Vlaamse dorpen, nadat reeds op 11 September Breskens plat gebombardeerd was, op 23 Septem ber Oostburg ernstig was bestookt en Aardenburg en Eede onder een gevaar lijk vuur hadden gelegen. Van die be ruchte nacht af leefde bijna ieder in zijn ZATERDAG 3 MAART 1945 le Jaargang No. 29 Redactiet S. W. Henry en P. L. D. J. van Oeveren Redactie-adrest Julianastraat 37, Terneuzen Dit Blad wordt op last van het Militair Gezag gedrukt bij de N.V. Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Administratie-adres t Noordstraat 57, Terneuzen. ABONNEMENTSPRIJS: Binnen Terneazen ƒ1,50 per 3 maanden: buiten Terneuzen 1,74 per 3 maanden. Bij vooruitbetaling 6,60 per jaar. ADVERTENTIËN: Per mm 10 cent, minimum per advertentie 1,50, Rubriek kleine advertentiën 1 5 regels 60 cent: iedere regel meer 12 cent; maximum 8 regels. Dienstaanbiedingen en dienst aanvragen 1—5 regels 52 cent: iedere regel meer 10 cent. Met vermelding brieven of adres bureau van dit blad 10 cent meer. Handelsadvertentiën bij regelabonnement tegen verminderd tarief, dat op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentiën uiterlijk 9 uur v.m. op den dag der uitgave. Reeds perder deelde de redactie mede, dat zij zich ten doel stelt haar lezers zoo veel mogelijk voorlichting te geven en wel speciaal t.a.v. die zaken welke in het bij zonder in dezen tijd van belang zijn. Nu is dit voor een vóór-oorlogsche krant iets zoo vanzelfsprekends, dat men hiervoor een opmerking als deze gevoegelijk over bodig zou kunnen achten. We hebben echter meer dan vier jaren een voorlichting gehad die, zacht gezegd, zeer eenzijdig was georiënteerd en waar in men dan ook absoluut geen vertrouwen stelde. Direct na de bevrijding wenschte men vanzelfsprekend weer de oude be trouwbaarheid van de Nederlandsche pers terug, een betrouwbaarheid, waar door onze pers zich terecht een naam had verworven in de geheele wereld. Na de verwarring in de eerste tijd na de bevrijding was echter het geven van voorlichting practisch niet mogelijk en ook daarna waren ,er nog tal van oorzaken (de vele nieuwe instellingen; de geheel gewijzigde opzet van tal van maatregelen door den tegenslag biji de bevrijding van Nederland, enz.) die het geven van een juiste en vooral tijdige voorlichting zooal niet onmogelijk dan toch zeer bezwaarlijk maakten. Critiek van de bevolking bleef niet uit; op het oog dikwijls zeer rechtvaardige, in werkelijkheid dikwijls zeer onrechtvaar dige critiek. Het gebrek aan goede voor lichting was hier ongetwijfeld mede een der oorzaken. Verschillende artikelen in ons blad too- nen aan dat de redactie met de haar be schikbare middelen er naar streeft haar lezers zooveel mogelijk bekend te maken met de richtlijnen die voor dezen tijd op verschillend gebied worden gesteld. Thans echter, heeft het Militair Gezag zelf een zeer belangrijke stap op het ge bied der voorlichting gedaan. Op initia tief van deze instantie n.l. zal voortaan op geregelde tijden een persconferentie wor den belegd, welke zai worden geleid door Kolonel Van Leeuwen persoonlijk. Hierop zal aan de pers over de meest uiteenloopende onderwerpen alle moge lijke inlichtingen worden verstrekt. Om gekeerd zal de pers in de gelegenheid worden gesteld de grieven en bezwaren van het publiek, zooals die uit ingezonden stukken of anderszins blijkt, naar voren te brengen. En last not least, zullen de lezers hierdoor in de gelegenheid zijn rechtstreeks van de bevoegde instantie antwoord te ontvangen op de klemmende vragen van den dag. Het is mogelijk, dat reeds a.s. week de eerste persconferentie zal worden gehouden. Wij zijn van meening, dat het Militair Gezag door het nemen van deze maat regel aan een lang gevoelde behoefte vol doet; zij doet hiermede een belangrijke stap in de goede richting en ongetwijfeld zal dit er toe bijdragen het wederzijdsch vertrouwen en de samenwerking tusschen de bevolking en het Militair Gezag te be vorderen. kelder of in een Duitse of inderhaast zelf gemaakte bunker. Het was een afschu welijke tijd, het voedsel werd al spoedig onvoldoende, de ligging, als ër van lig gen sprake kon zijn, was vochtig en vies, gelegenheid om zijn behoefte te doen was er vaak niet, voortdurend vielen er ge wonden en doden. Het was angstaan jagend, doch nergens is een paniekstem ming ontstaan. Terwijl de granaten overhuilden, en in de nabijheid ontplof ten, de raketgranaten links en rechts neerkwamen, zware bommen de wijde omtrek deden schudden, bleven de Cad- zandenaars rustig in hun schuilplaatsen en vele mannen en vrouwen waagden zich zelfs in de voortdurend gemitrail leerde straten om hulp te gaan bieden of gewonden te gaan halen. De dorpen werden voortdurend meer verwoest en het resultaat was, dat het land van Cad- zand na de bevrijding feitelijk onbewoon baar was geworden. Groede was als hoafdverbandplaats veilig beschouwd, zodat misschien wel vier duizend eva- cué's naar dat dorp zijn gestroomd. Maar toen de Duitse bevelhebber een beschie ting van Groede in het vooruitzicht stel de, stroomden deze evacué's met vele be woners van Groede en andere dorpen naar het Oosten om daar onderdak en rust te vinden. Het heeft heel wat moeite gekost, allen een onc' .rdak te verschaf fen, de leiders van deze evacuatie heb ben uitstekend werk verricht. Velen gingen echter spoedig weer terug om te zien wat er nog over*Vas van hun bezittingen en of zij nog in eigen huis of eigen dorp konden wonen. En velen vonden nog woongelegenheid, maar men moet niet vragen, hoe! Men leefde in vochtige kelders, kamers, waar een muur uit was, schuurtjes en bunkers. De Geallieerden maakten zich over die toestand ongerust, zij zagen in dat puin hoopleven een gevaar voor de volksge zondheid. Daarom bevalen zij, dat een groot aantal mensen uit de dorpen moest verdwijnen. De burgemeesters moesten volgens bepaalde richtlijnen alle mensen, die niet strikt noodzakelijk waren, een evacuatiebevel geven. Deze evacuatie werd als een zeer onsympathieke zaak opgenomen, de hang aan eigen omgeving was zo groot, dat er niet veel van deze afvoer is gekomen. Ondertussen waren vele getroffenen zelf aan het herstel van hun woningen begonnen en langzamer hand ontstonden er wind- en water dichte verblijven, die wel niet altijd de naam van woning verdienen, maar die de mensen toch zo ongeveer kunnen her bergen. De taak van de burgemeesters in dezen is nu, toe te zien, dat de mensen zo wonen, dat de volksgezondheid niet in gevaar gebracht wordt. Al te slechte woningen moeten ontruimd worden, woningen, die te veel mensen herbergen, moeten ontlast worden. En daarvoor is evacuatie nog steeds noodzakelijk. Als regel geldt thans, dat in West Zeeuws- Vlaanderen alleen mensen mogen wonen, die daar noodzakelijk zijn en die hun aandeel hebben in het in stand houden van de verschillende diensten en verzor- gingsbedrijven of behulpzaam zijn bij de opbouw en het herstel. Wie in West Zeeuws-Vlaanderen wil wonen, heeft daarvoor vergunning nodig van den burgemeester en als deze dat verblijf nut tig of nodig acht, geeft hij een verblijfs vergunning, waarop nadrukkelijk staat, dat de houder zich beschikbaar stelt voor het nut van het algemeen. Maar met een verblijfsvergunning alleen is men er niet, men moet ook onderdak hebben. En dit laatste is een buitengewoon moeilijke zaak; alles zit tjok en tjokvol. Moet nu iemand persé in een gemeente wonen, in het belang van het algemeen, dan zal het kunnen gebeuren, dat de burgemees ter iemand, die niet of niet strikt nood zakelijk is, uit zijn woning'moet zetten en een evacuatiebevel geven. En dan is er wéér een gezin, dat in het Oostelijk deel een onderkomen moet zoeken. Er zijn nu nog meerdere duizenden, die onmoge lijk terug kunnen naar West, hoe graag zij ook willen. Vooral de vele ouden van dagen hunkeren er naar om hun laatste dagen nog in eigen gebied te kunnen verleven. Maar het zal nog lang duren, eer er weer voor allen woonstê is? Men begrijpt nu wel, hoe grievend het is, als een naar eigen haard verlangende evacué de vraag moet horen, waarom hij eigenlijk naar Oost gekomen is en wan neer hij weer terug gaat. Mensen, die deze vraag durven stellen, moeten een kijkje gaan nemen in West Zeeuws- Vlaanderen! Wat de evacué, de zwaar gedupeerde, die vaak alles en alles kwijt is, nodig heeft, is een goed begrip van de niet- getroffenen voor de ellendige positie van West. Als dat begrip aanwezig is, zal alles wel in orde komen. H. GIFTEN VOOR HET R00DE KRUIS. Het Roode Kruis verzoekt ons te berichten, dat van enkele onderdeelen van het Wacht- •bataljon mooie giften zijn binnen giekomen voor haar Noodziekenhuizen, bijeengebracht op hun ontspanningsavonden. Een prachtig voorbeeld onzer vrijwilligers Van naastenliefde en offerzin. Bravo jongens! Wij vernamen tevens, dat een bazar te IJzendrjke ruim 2900 voor het Roode Kruis heeft opgebracht. INTERLOCAAL POSTVERKEER. Met ingang van 1 Maart 1945 wordt het gedeelte van het bevrijd gebied waarin gewone en aangeteekende brieven) tot 20 gram en briefkaarten in het interlocale verkeer mogen worden verzonden, uitgebreid met Roosendaal, Oudenbosch, Bergen op Zoom en Omstreken. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS (B.B.C.). HERDENKING VAN DEN ZEESLAG IN DE JAVAZEE. Voor de microfoon van radio-Oranje werd Woensdagavond door den bevelhebber der Nederlandsche zeestrjjdkrachten J. T. Furstner het feit herdacht, dat drie jaar geleden de Nederlandsche vloot, onder den bevelhebber Karei Doorman, bij den strijd tegen de Japan ners in de Javazee ten onder ging. De Neder landsche vloot ging togn in zijn laatsten grooten strijd in de golven van de Javazee ten onder. Er zijn daarna echter nog vele kleine gevechten gevolgd, gevechten naar aanleiding waarvan door H. M. de Koningin verschillende malen de Militaire Willemsorde werd toegekend, en die door de Nederland sche marine-manschappen werden geleverd met den inzet van hun leven. Die successen onzer marine, welke tot doel hadden het ver minderen der scheepsruim te. van den vijand, zijn niet door berichten tot ons volk doorge drongen en konden daarom niet tot hun recht komen. Dat optreden had tot doel de tonnage van den vijand zoodanig te verminderen, dat deze genoodzaakt was het eene gat met het andere te stoppen, doch de successen konden niet worden vermeld, omdat de vijand niet behoiort te worden ingelicht omtrent zjjn schepen, die niet meer in de haven zullen terugkeeren. De spreker stipte aan, de geweldige over-

de Vrije Zeeuw | 1945 | | pagina 3